Accounting Exam 2

¡Supera tus tareas y exámenes ahora con Quizwiz!

Farnsworth Drycleaners has capacity to clean up to 7,500 garments per month. 1. Complete the schedule below for the three volumes shown.

4500 6000 7500 Garments. Garments Garments TVC (3,150) (4,200) (5250) TFC (14,400). 14,400 (14,400) TOC (17,550) (18,600). (19,650) VCPU. (0.70) (0.70) (0.70) FCPU (3.20) 2.40 (1.92) ACPU (3.90) (3.10) (2.62)

Rollins Mailbox produces decorative mailboxes. The​company's average cost per unit is $23.43 when it produces 1,400 mailboxes. 5. If the plant manager uses the cost equation to predict total​ costs, what would the forecast be for 1,500 ​mailboxes?

The total cost is $33,702

​ 60,000 units. 90,000 units Cost A ​$75,000 ​$75,000 Cost B $120,000 $180,000 Cost C $65,000 $80,000 Total Costs ​$260,000 $335,000 Cost B is a​ _______________ cost.

variable

Rollins Mailbox produces decorative mailboxes. The​company's average cost per unit is $23.43 when it produces 1,400 mailboxes. 3. Write Rollins Mailbox​'s cost equation.

y= 9x+20202

The following data pertain to costs at Upside​ Company: Total fixed costs $320,000 Total variable costs $76,000 Production level. 24,000 units The variable cost per unit is

$3.17

The Willowick Ice Cream Shoppe sold 8,700 servings of ice cream during June for $3 per serving. The shop purchases the ice cream in large tubs from the Deluxe Ice Cream Company. Each tub costs the shop $12 and has enough ice cream to fill 30 ice cream cones. The shop purchases the ice cream cones for $0.25 each from a local warehouse club. Located in an outdoor​ mall, the rent for the shop space is $1,600 per month. The shop expenses $200 a month for the depreciation of the​ shop's furniture and equipment. During​ June, the shop incurred an additional $2,600 of other operating expenses ​(75​% of these were fixed​ costs). 1. Prepare The Willowick Ice Cream​ Shoppe's June

1. Prepare The Willowick Ice Cream​ Shoppe's June income statement using a traditional format. The Willowick Ice Cream Shop Income Statement For the Month Ended June 30 Sales Revenue 26,100 Less: COGS 5,655 Gross Profit 20,445 Less: Operating Expenses Lease Expense 1,600 Depreciation Expense 200 Other Operating Expenses 2,600 Operating Income 16,045

The Willowick Ice Cream Shoppe sold 8,700 servings of ice cream during June for $3 per serving. The shop purchases the ice cream in large tubs from the Deluxe Ice Cream Company. Each tub costs the shop $12 and has enough ice cream to fill 30 ice cream cones. The shop purchases the ice cream cones for $0.25 each from a local warehouse club. Located in an outdoor​ mall, the rent for the shop space is $1,600 per month. The shop expenses $200 a month for the depreciation of the​ shop's furniture and equipment. During​ June, the shop incurred an additional $2,600 of other operating expenses ​(75​% of these were fixed​ costs). 2. Prepare The Willowick Ice Cream​ Shoppe's June income statement using a contribution margin format.

2. Prepare The Willowick Ice Cream​ Shoppe's June income statement using a contribution margin format. The Willowick Ice Cream Shop Income Statement For the Month Ended June 30 Sales Revenue 26,100 Less: Variable expenses Cost of goods sold 5,655 Other variable operating expenses. 650 Contribution margin 19,795 Less: Fixed expenses Lease expense 1,600 Depreciation expense 200 Other fixed operating expenses 1,950 Operating income 16,045

Farnsworth Drycleaners has capacity to clean up to 7,500 garments per month. 3. Suppose the​ owner, Dustin Farnsworth​, erroneously uses the average cost per unit at full capacity to predict total costs at a volume of 4,500 garments. Would he overestimate or underestimate his total​ costs? By how​ much?

He would underestimate his costs by 5760

Farnsworth Drycleaners has capacity to clean up to 7,500 garments per month. 2. Why does the average cost per garment​ change?

The average cost per garment changes as volume​ changes, due to the (fixed) component of the dry​ cleaner's costs. The (fixed) cost per unit decreases as volume (increases), while the variable cost per unit (remains constant)

Rollins Mailbox produces decorative mailboxes. The​company's average cost per unit is $23.43 when it produces 1,400 mailboxes. 6. What is the dollar difference between your answers to Questions 4 and​ 5? Which approach to forecasting costs is​ appropriate? Why?

The plant manager's forecast would be ($1443) too high if he/she uses the (average cost per unit) to predict costs. The (average cost per unit) is based on a mixed cost that will change as volume changes. If the manager uses this method, he/she is erroneously assuming that the (average cost per unit) does not change at different volumes. The manager should use the (cost equation) to predict costs since it correctly takes into account the variable and fixed components of producing mailboxes.

Rollins Mailbox produces decorative mailboxes. The​company's average cost per unit is $23.43 when it produces 1,400 mailboxes. 4. If the plant manager uses the average cost per unit to predict total​ costs, what would the forecast be for 1,500 ​mailboxes?

The total cost is $35,145

Rollins Mailbox produces decorative mailboxes. The​company's average cost per unit is $23.43 when it produces 1,400 mailboxes. 1. What is the total cost of producing 1,400 mailboxes?

The total cost of producing 1,400 mailboxes is $32,802

Rollins Mailbox produces decorative mailboxes. The​company's average cost per unit is $23.43 when it produces 1,400 mailboxes. 2. If $20,202 of the total costs are​ fixed, what is the variable cost of producing each​ mailbox?

The variable cost per unit is 9

Melody Leigh​, owner of Broadway Floral​, operates a local chain of floral shops. Each shop has its own delivery van. Instead of charging a flat delivery ​fee, Leigh wants to set the delivery fee based on the distance driven to deliver the flowers. Leigh wants to separate the fixed and variable portions of her van operating costs so that she has a better idea how delivery distance affects these costs. She has the following data from the past seven​months: Month. Miles Driven Van Operating Costs January 15,500 $5,390 February 17,400 $5,280 March 15,400 $4,960 April 16,300 $5,340 May 16,500 $5,450 June 15,200 $5,230 July 14,400 $4,680 Use the​ high-low method to determine Broadway Floral​'s cost equation for van operating costs. Use your results to predict van operating costs at a volume of 16,500 miles.

a. ​Let's begin by determining the formula that is used to calculate the variable cost​ (slope). - Change in Cost / Change in Volume b. Now determine the formula that is used to calculate the fixed cost component. - Total Operating Costs - Total Variable Costs c. Use the​ high-low method to determine Broadway Floral​'s operating cost equation. - y=0.20x +1800 - (5280-4680)/(17,400-14,400) = 0.2 - 5280=17,400(0.20) + f - f=1800 d. Use the operating cost equation you determined above to predict van operating costs at a volume of 16,500 miles. - $5,100


Conjuntos de estudio relacionados

SCM 303 - HOMEWORKS(CH. 7,8,10,11)

View Set

Contemporary Social Problems: Ch 2

View Set

14.10 Unit Checkpoint: Lessons 2-6

View Set

Pre-study Assessment Exam (not complete)

View Set