EKONOMIA JAKO NAUKA
EKONOMIA DESKRYPTYWNA (podejście badawcze w ekonomii)
Ekonomia deskryptywna podważa sens czynienia uogólnień i sugeruje każdorazowe badanie przebiegu zdarzeń. Założenie: -niepowtarzalność obiektów gospodarczych w czasie i przestrzeni -konkretność poznania ekonomicznego -zaniechanie metody stosowania uogólnień Cechy charakterystyczne: -możliwie najwierniejsza rejestracja faktów -zajmowanie się czynnikami o charakterze ekonomicznym i pozaekonomicznym tzn:. socjologiczne, psychologiczne, kulturowe, itp.
EKONOMIA NORMATYWNA (podejście badawcze w ekonomii)
Ekonomia normatywna zajmuje się sądami wartościującymi o tym jak gospodarka powinna funkcjonować. Ekonomia to dostarcza zaleceń i rekomendacji opartych na subiektywnych sądach wartościujących. Pytania przybierają nstp. postać: "Czy powinniśmy bardziej zajmować się bezrobociem czy może inflacją?"/ "Czy rząd powinien zwiększyć wydatki na roboty publiczne?" Odpowiedzią może być stwierdzenie: "W polityce gospodarczej sprawie bezrobocia powinno poświęcić się więcej uwagi niż inflacji."
EKONOMIA POZYTYWNA (podejście badawcze w ekonomii)
Ekonomia pozytywna zajmuje się przedstawieniem tego jak gospodarka rzeczywiście działa. Skutki konkretnych wyborów ekonomicznych, ale bez sądów wartościujących. Ekonomia ta zajmuje się obiektywnym (naukowym) wyjaśnieniem działania gospodarki, nie wartościuje i nie ocenia. lecz podaje istniejące fakty. Pytania mają postać pozytywnych, np:. "Jaka polityka rządu spowoduje wzrost zatrudnienia?"/ "Jaka polityka rządu spowoduje spadek inflacji?" Odpowiedzi przybierają postać stwierdzeń pozytywnych, np:. "Wzrost wydatków budżetowych...
MAKROEKONOMIA (podejście badawcze w ekonomii)
Makroekonomia zajmuje się badaniem gospodarki jako całości lub znaczących jej części. Odnosi się do ogólnego wyrazu, a nie szczegółów działalności danego kraju.
MEZOEKONOMIA (podejście badawcze w ekonomii)
Mezoekonomia jako część ekonomi, która zajmuje się opisem i analizą zjawisk związanych ze zmianami w działowo gałęziowej, sektorowej i regionalnej strukturze produkcji i zatrudnienia.
ANALIZA MIKROEKONOMICZNA (podejście badawcze w ekonomii)
Mikroekonomia zajmuje się badaniem procesów podejmowania decyzji przez poszczególne podmioty gospodarcze. Bada mechanizmy funkcjonowania poszczególnych rodzajów i form runku. Mikroekonomia patrzy na gospodarkę narodową przez pryzmat przedsiębiorców i konsumentów z punktu widzenia maksymalnych ich korzyści.
ANALIZA DŁUGO OKRESOWA (podejście badawcze w ekonomii)
Okresem długi w ekonomi nazywamy okres, w którym nakłady wszystkich czynników produkcji (stałe zmienne) mogą ulegać zmianie.
FUNKCJA WYCHOWAWCZA
Tworzy podstawy świadomości ekonomicznej.
FUNKCJA POZNAWCZA
Umożliwia uzyskanie wiedzy o zjawiskach prawa funkcjonującej w danej dziedzinie, czyli w procesie gospodarowania.
ANALIZA KRÓTKO OKRESOWA (podejście badawcze w ekonomii)
W ekonomi przyjmuje się, że o okresie krótkiej mówimy wtedy gdy zatrudnianie niektórych czynników wytwórczych niezmienia się wraz ze zmniejszeniem wielkości produkcji. Zużycie innych czynników zależy natomiast od wielkości produkcji. Pierwszy z tych czynników nazywamy stałymi czynnikami produkcyjnymi (np. hale fabryczne, biurowce). Drugie z tych czynników to zmienne czynniki (np. praca, surowce)
FUNKCJA PRAGMATYCZNA (UTYLITARNA, DORADCZA)
Zajmuje się wskazaniem dróg i sposobem postępowania, aby osiągnąć zamierzone cele.
EKONOMIA (a)
a)Ekonomia jest nauką o alokacji zasobów, czyli ich rozdziale w stosunku do staje rosnących potrzeb społeczeństwa
EKONOMIA (b)
b)Celem badań ekonomicznych jest badanie praw rządzących społecznym procesem produkcji
EKONOMIA (c)
c) Ekonomia jest nauką o procesach gospodarczych tzn. o procesach produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji środków zaspokajania potrzeb i ludzi. Podstawową przyczyną zmuszającą człowieka do gospodarowania są potrzeby, które wymagają zaspokajania.
EKONOMIA (d)
d) Ekonomia jest nauką badającą w jaki sposób człowieczeństwo gospodarujące decyduje o tym co produkować, ile produkować, jak produkować, gdzie i kiedy produkować.
EKONOMIA(e)
e) Ekonomia bada zachowania i ekonomiczne konsekwencje podmiotów gospodarczych w dziedzinie wykorzystania ograniczonych (rzadkich) zasobów, które mogą być w różny sposób wykorzystane, w sferze produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji.
EKONOMIA (f)
f) Ekonomia bada związki zależności zachodzące w całej gospodarce w celu ustalenia warunków racjonalnej alokacji zasobów i osiągnięcia maksymalnych korzyści przez podmioty gospodarcze.