Fizika
Balkéz-szabály a Lorentz-erőnél
A bal kezet úgy kell elhelyezni, hogy a mágneses indukció átdöfje a tenyeret, a 4 ujj kell mutassa a sebesség irányát, és ekkor a hüvelykujj mutatja a Lorentz-erő irányát.
Jobbkéz-szabály egyenes vezető esetén
A hüvelykujj mutatja az áramirányt, és a többi az erővonalak irányát.
Elektromágneses erő
Elektromágneses erő jelenik meg, ha elektromos áram által átjárt vezető mágneses térben található. Ez az erő függ: a mágneses indukciótól (B), az áramerősségtől (I), a vezető hosszától (l), valamint a mágneses indukció és a vezető által közrezárt szög sinusától.
Balkéz-szabály elektromágneses erőnél
A bal kezet úgy kell elhelyezni, hogy a mágneses indukció átdöfje a bal tenyeret. A 4 ujjnak kell mutassa az áram irányát, és ekkor a hüvelykujj fogja mutatni az elektromágneses erő irányát.
Weber
1 Weber a mágneses fluxus, ha 1 Tesla indukciójú mágneses tér 1 m^2 nagyságú felületen halad keresztül.
Mágneses indukció forgatónyomatékkal
A mágneses indukció az egységnyi felületű (1m^2) 1 menetes, 1 Amper erősségű áram által átjárt magnetométerre kifejtett maximális forgatónyomaték segítségével határozható meg.
Jobbkéz-szabály tekercs esetén
A mágneses tér irányát adja meg. A tekercset úgy kell megmarkolni, hogy a 4 ujj mutassa a menetekben folyó áram irányát, és ekkor a hüvelykujj fogja mutatni az erővonalak = az északi pólus irányát. Az áram által átjárt testet elektromágnesnek nevezzük.
Mágneses indukció tekercs esetén
A tekercs úgy viselkedik, mint egy állandó mágnes, körülötte mágneses tér alakul ki, melynek irányát jobbkézszabály adja meg.
Lorentz-erő
Akkor jelenik meg, ha elektromos töltéssel rendelkező részecske mágneses térben mozog. Egyenlő a részecske elektromos töltésének (Q), a sebességének (v), mágneses indukciónak (B), valamint a sebesség és az indukció által közrezárt szög sinusának szorzatával.
Mágneses fluxus
Az a skaláris fizikai mennyiség, amely egyenlő a mágneses indukció (B) és a felület (A) skaláris szorzatával.
Mágneses tér
Az anyagnak az a megjelenési formája, amely állandó mágnesek, vagy elektromos áram által átjárt vezető körül jelenik meg, és egy másik állandó mágnessé, vagy áram által átjárt vezetővé, vagy vastartalmú (Fe, Ni, Cu) anyagokra kifejtett hatásokban nyilvánul meg. Erővonalak jellemzik, amelyek zárt görbék, ezért a mágneses tér örvényes, az erővonalak az északi sarokból indulnak ki, és a déli sarokba érkeznek.
Mágneses indukció egyenes vezetők esetén
Az egyenes vezető körül az erővonalak a vezetőre merőleges síkban kialakuló koncentrikus (azonos kp-ú) körök, melyek irányát jobbkéz-szabály adja meg.
Relatív permeabilitás
Az illető közeg permeabilitása hányszor nagyobb, mint a légüres téré. Ez egy m.e. nélküli arányszám.
Mágneses indukció
Egy vektoriális fizikai mennyiség, amely a mágneses teret jellemzi. Iránya a tér bármely pontjában érintője az ott áthaladó erővonalaknak. Jele: B-> / MeNR-ben: T (Tesla)
Magnetométer
Egy N menetszámú, A felületű, I áramerősségű áram által átjárt lapos tekercs, amely a mágneses tér irányának és nagyságának meghatározására használható. = hasonlít egy iránytűre