Obecná psychologie LS 2021 TEST

¡Supera tus tareas y exámenes ahora con Quizwiz!

Ve vývoji autobiografické paměti se objevuje v dětství tzv. dětská amnesie: téměř úplná absence vzpomínek z prvních pěti let života.

ANO

Barvoslepost (daltonismus) nejběžnější je neschopnost detekovat červenou a zelenou (absence M a L čípků).

ANO Protanopie - postižený nevnímá červenou Deuteranopie - postižený nevnímá zelenou Tritanopie - postižený nevnímá modro

Paralaxe pohybu je jedna z binokulárních nápovědí a znamená, že poměrná délka trajektorie je pro pozorovatele spolehlivým indikátorem vzdálenosti sledovaných pohybů.

NE (je to monokulární nápověda)

Propoziční reprezentace není amodální.

NE (je amodální)

Pro fluidní inteligenci je kritická integrita orbitofrontálního cortexu.

NE (parieto-frontální kortex)

Fluidní inteligence ale jen nízce koreluje s akademickým úspěchem a schopností se učit.

NE - koreluje velmi silně

Anomie je poškození schopnosti pojmenovat obrázky a objekty.

ANO

Autobiografická paměť je druh episodické paměti pro informaci o self.

ANO

Automatické procesy, které vedou k dramatickému zvýšení psychické výkonosti lze vymezit jako: rychlé, neredukují kapacitu pro vykonávání jiných úloh, nepřístupné vědomí, nastávají nutně.

ANO

Chase a Simon tvrdí, že hráči šachu si vytvářejí tzv. paměťové Štěpy: pamatují si pozice na šachovnici tak, že je rozčleňují na přibližně 7 známých jednotek v STM

ANO

Chybný výkon lze vymezit jako chování, které jsme nezamýšleli během vysoce naučených aktivit.

ANO

Conway identifikoval tři úrovně autobiografické paměti 1. životní období, 2. Obecné události, 3. Vzpomínky vázané k události.

ANO

Efekt sebereference nazýváme podstatně vyšší úspěšnost ve vybavení informací, které se vztahují k vlastnímu popisu, k vlastnímu sebe-schématu.

ANO

Experiment je základní metoda korelačních vztahů mezi dvěma proměnnými.

ANO

Grafická reprezentace je vždy konkrétní, je vázána na smyslovou modalitu.

ANO

Hypotesa modularity říká, že jazykové znalosti jsou organizovány modulárně, moduly mají specifické úlohy, pracují: doménově specificky, obligatorně, rychle, informačně „zaobleny", lokalizovatelné v mozku, geneticky podmíněné.

ANO

Intenzi pojmu lze vymezit jako množinu definujících atributů.

ANO

J. Fodor (Modularity of Mind) říká, že kognice sestává z určitého počtu nezávisle praktikujících jednotek, komplexní psychologické funkce: např. porozumění větě je vyjádřitelné na základě souhry základních procesuálních jednotek, poškození mozku může vyřadit jednu z těchto procesuálních jednotek.

ANO

Pararelních distribuovaných procesech jsou reprezentace - pojmy chápány jako vzorce aktivace v síti.

ANO

Pojmy reprezentace lze vymezit jako záznam, znak nebo množina symbolů, zpětně nám zpřítomňují (tj. re-prezentují) nějakou věc.

ANO

Prospektivní paměť je dle Kvalishiviliové nezávislá na retrospektivní paměti.

ANO

Prospektivní paměť má význam v každodenním životě zejména pro účelné, organizované a časově vázané chování a realizaci záměrů.

ANO

Schéma je strukturovaný soubor pojmů, dá se použít k reprezentaci událostí, vjemů, situací.

ANO

Stroopův efekt spočívá v robustní interferenci mezi čtením slova (automatický proces) a úkolem pojmenovat barvu.

ANO

Teorie prototypů vznikla, protože teorie atributů nevysvětluje dostatečně tvz. Prototypické efekty.

ANO

Teorii alokace a řízení pozornostní zdrojů SAS vypracovali v r. 1986 Norman a Shallice

ANO

V Berlinově hypotéze základní úrovně se říká, že druhy, které do ní spadají, mají společnou konfiguraci.

ANO

V paralelních distribuovaných procesech jsou reprezentace - pojmy chápány jako vzorce aktivace v síti.

ANO

Wernicke-Geschwindův model produkce řeči říká, že když slyšíme slovo, informace postupuje z primární sluchové oblasti do Wernickeovy oblasti. Jestliže pak produkujeme toto slovo, jde informace do Brocovy oblasti, kde se aktivuje artikulační informace a postupuje do motorické oblasti odpovědné za produkci řeči.

ANO

Analogová reprezentace má volná kombinační pravidla.

ANO 61. Rozlište propoziční a analogové reprezentace? Mentální (vnitřní) představ rozdělujeme na: Propoziční: diskrétní, explicitní, silná kombinační pravidla, amodální (abstraktní) Analagová: nediskrétní, implitní, volná kombinační vazba, modálně specifické Propoziční reprezentace je podobná jazyku a je nositelem obsahu myšlení bez ohled una konkrétní modality. Propozice vytváří univarzální amodální "mentálštinu" (mentalese). Využívá predikátový kalkulul. V propozicích rozlišujeme objekty, relace a schémata. Objektový pojem "pes" má nějaké atributy. Objektová relace "praštit" jsou často predikáty. Analogová reprezentace (taktéž vizuální, grafická nebo obrazová) se realizuje v představách například zrakových a sluchových nebo kinestetický. Analogová reprezentace je spojitá, může věci reprezentovat implicitně, má slaba pravidla kombinování částí a je konkrétní tím, že je spjata s určitou smyslovou modalitou × analogical - analogický: spojitý

Teorie atributů předpokládá, že co je/není zástupcem dané kategorie je jednoznačně definováno tzv. definujícími atributy.

ANO 82. Popište teorii atributů a její základní nedostatky? Klasická teorie atributů stojí na myšlenkách pramenící z filosofie a logiky. Logik Gotfrieb Frege tvrdí, že pojem může být definován množinou definujících atributů jinak řečeno sémantických rysů. Jinak popisu pojmu pomocí vlastností. Rozlišil mezi intensi a extensi pojmu. Intenze je dána úhrnem atributů, které vymezují co znamená být zástupcem tohoto pojmu. Množina těchto zástupců je extenzí pojmu. Inteze pojmu "starý mládenec" bude množina definující atributů (můž, svobodný, dospělý). Extenze pojmu bude množina všech starých mládenců na světě. Každý definující znak je nutný. Každý z jednotlivých pojmů je nutný abychom určili, že Karel spadá do pojmu. Jestliže Karel je dospělý a je muž, ale není svobodný, není, spadá do pojmu "starý mládenec". Nedostatky: u některých pojmů nelze snadno určit definující atributy. Witgensteinův pojem hry je proměnlivý "hraje si s míčem" "hraje více hráčů" "hraje divadelní hru na divadle"

Funkční systém v mozku ve visuálním vnímán lze rozdělit na oblasti V1 a V2: první zpracování podnětových charakteristik, tvar, barva. V3: senzitivní na tvar a tvarové charakteristiky objektů. V4: senzitivní na barvu.V5: specializovaný na vnímání pohybu.

ANO Axony gangliových buněk se spojují a tvoří zrakový nerv. Optický nerv vede signál do CGL (CGL má 6 vrstev; 1-2 M signál, 3-6 P signál), M a P dráhy nejsou oddělené. Neurony z M a P posílají signál do PVC (PVC = rozhodující význam - korová slepota) V1 a V2 = první zpracování podnětových charakteristik - tvar a barvy V3 = senzitivní na tvar a tvarové charakteristiky objektů V4 = senzitivní na barvu V5 = specializovány na zpracování pohybu

Konstantní vnímání barvy je tendence vnímat barvu podnětu jako neměnnou bez ohledu na změnu osvětlení.

ANO Color constancy je přirozená tendence vnímat barvu jako jako neměnnou bez ohledu na změnů osvětlení. Oblast mozku, která je za to zodpovědna já V4 Barva požárního auta je přes den červená a taková zůstane i za nočního osvětlení. Apercepce = naše dřívější zkušenosti vedou k percepčnímu oče kávání (wundt)

Ericsson a Charmess vymezují expertsví jako reprodukované fenomény velmi nadprůměrného výkonu, přenosné do laboratorních podmínek, analysu učebních postupů (tréninku) a příslušných kognitivních a fysiologických procesů

ANO Ericssonovo a Charnessovo (1994) vymezení expertství: A) reprodukovatelné fenomény velmi nadprůměrného výkonu B) identifikace takového výkonu v každodenním životě a jeho přenos do laboratorních podmínek → přenosnost C) analysa učebních postupů (tréninku) a příslušných kognitivních a fysiologických procesů

Fluidní inteligence je schopnost adaptovat naše myšlení na nový kognitivní problém/situaci.

ANO Fluidní inteligence: schopnost adaptovat naše myšlení na nový kognitivní problém/situaci · Cattel 1963 · význam · velmi silný faktor schopnosti učit se · silně koreluje s profesním a akademickým úspěchem · je robustní k vlivům vzdělání a socializace · má silnou hereditární komponentu tzv, genetické "g" · fluidní inteligenci nelze zvýšit psychofarmakologicky

Kombinační omyl je mylné přesvědčení, že spojení dvou událostí (A a B) je pravděpodobnější než výskyt alespoň jedné z těchto událostí (A nebo B).

ANO Heuristika reprezentativity může vést také k ještě překvapivějšímu jevu, k tzv. kombinačnímu omylu. Jedná se o mylné přesvědčení, že spojení dvou událostí (A a B) je pravděpodobnější než výskyt alespoň jedné z těchto událostí (A nebo B).

Proceduralizace je v modelu ACT proces transformace deklarativních znalostí na produkční znalosti

ANO Kompilace znalostí: Anderson jí vysvětluje osvojování dovedností, postup používání deklarativních znalostí k procedurálním znalostem o zahrnuje 2 procesy: proceduralizaci a kompozici proceduralizace: proces transformace deklarativních znalostí na produkční znalosti; vytvoří verze produkce, které již nepotřebují doménově specifické deklarativní informace vyhledané z pracovní paměti; tyto operace vyhledání jsou integrovány do nové produkce kompozice: sekvence produkcí následujících po sob ě a řeší určitý problém a stáhnou jej do jedné produkce; ta má efekt celé sekvence produkcí

Jako „zarámování" se ve výzkumu posuzování označuje způsob, jakým je problém zadán.

ANO Mnoho našich rozhodnutí ovlivňují nepodstatné aspekty situace = zarámování Pokud si máme vybrat, jestli je lepší možnost A (zachránit 1/3 z 600 lidí) nebo B (že z 2/3 nezachráníme nikoho) - většina respondentů si vybere A. ikdyý jsou obě pravděpodobnosti stejné. Mozek má prostě své preference, které nejsou postavené na logice

Na Suprasekundové i subsekundové úrovni jsou ve VBM analýze aktivované při vnímání času pouze pravý dolní frontální gyrus a suplementární motorická area.

ANO Morfometrie voxelů bázi ( VBM ) je neurozobrazování analytická technika, která umožňuje šetření kontaktních rozdílů v mozku anatomie , s použitím statistického přístupu statistického mapování parametrické .

Neglekt je porucha zaměřené vizuální pozornosti, dochází k němu při narušení pravého parietálního laloku, nejčastěji jako následek CMP, kdy pacienti si nevšímají objektů, které jsou promítány na levé straně zorného pole.

ANO Neglekt - Člověk si myslí, že nakreslil hodiny, které jsou úplné a prostorově správně Porucha zaměřené vizuální pozornosti Neglect syndrom je charakterizován poruchou orientace v prostoru s opomíjením (ignorováním) levé poloviny prostoru. Nemocný tak vráží do předmětů v levé polovině zorného pole, při čtení vynechává počáteční písmena nebo počáteční část slov, aniž by to bylo způsobeno hemianopsií. Primární motorické i senzorické funkce jsou neporušeny. Vzniká u lézí parietálního, temporálního a někdy i frontálního laloku nedominantní (většinou pravé) hemisféry CMP = cévní mozkové příhody

Dle Young-Helmoltzovy trichometrické teorie velká většina podnětů aktivuje současně všechny tři fotoreceptory (min dva), například žlutá vzniká aktivací M a L čípků.

ANO Nevnímáme jen tři barvy a proto se spousta vjemů musí kombinovat

Na poměrové škále znamená reakční čas 1500 ms, že je subjekt 3krát pomalejší než subjekt s reakčním časem 500 ms.

ANO Název poměrový vychází z toho, že měření je odhadem poměru mezi velikostí spojité veličiny a jednotkovou velikostí stejného druhu pevná nulová hodnota umožňuje říkat, že jeden objekt má například "dvojnásobnou délku" než jiný.

Pro charakteristiku a notaci propozic používáme tzv. predikátový kalkul.

ANO Propoziční reprezentace je podobná jazyku a je nositelem obsahu myšlení bez ohled una konkrétní modality. Propozice vytváří univarzální amodální "mentálštinu" (mentalese). Využívá predikátový kalkulul. V propozicích rozlišujeme objekty, relace a schémata. Objektový pojem "pes" má nějaké atributy. Objektová relace "praštit" jsou často predikáty.

Odhad času na milisekundové úrovni je řízen zejména mozečkem (cerebellum)

ANO Rozlišujeme pojetí času: A) Fyzikální B) chronologický C) kalendářní D) jazykový (past tense, present perfect..) E) subjektivní vnímání času —> time perception Vnímání času je nezbytné pro usuzování o množství, rychlosti, pohybu, motorickou kontrolu, řeč, produkci hudby a sportovní aktivity rozlišujeme vnímání času na různých časových škálách 1. Cirkadiální rytmy: spánek-bdění, apetit, suprachiasmatická jádra (hypotalamus); cyklus 24 hodinový 2. Intervalové odhady: rozhodování, vědomé odhady času: kortikostriální okruhy a dopaminegerní jádra, vteřiny-hodiny 3. Millisekundový timing: řeč, hudba, motorická kontrola: cerebellum, milisekundové intervalu (Buhusi&Meck, 2005)

Kosslynův komputační model představivosti je založen na teorii překrývání procesů zrakového vnímání a představivosti.

ANO S představami můžeme provádět několik manipulací: skenování, rotování, prohlížení aj. Při výzkumu mentální rotace prezentovali probantům písmena v různých polohách, přičemž úkolem probanda bylo písmeno přečíst. Písmena položená ve větších úhlu byla přečtena později, než písmena zobrazená téměř normálně. Výsledky naznačují, že vizuální představy mají všechny vlastnosti skutečných objektů ve světě

Jedinec se standartním skórem = IQ 68 je vzdálen >-2 SD od průměru příslušné referenční skupiny.

ANO SD = Standard deviation - směrodatná odchylka, snad

Ewald Heringje autorem teorie oponentních procesů vnímání barev, protože trichometrická teorie nedovede vysvětlit tzv. negativní paobrazy

ANO Teorie naopak vysvětluje negativní paobrazy, které předchozí teorie nedokáže vysvětlit Ve zrakovém systému probíhají tři druhy oponentních procesů. Zelená - čevená Modrá - Žlutá Bílá - černá

S-čípek je senzitivní na světlo kratších vlnových délek (modré podněty), je jich cca 1. milion na sítnici.

ANO Young-Helmholtzova trichromatická teorie vnímání barvy S (short wavelength cones) - senzitivní na modré 1 mil. Na sítnici M (medium wavelength cones) - reaguje na zelené 2 mil. Na sítnici L (long wavelength cones) - reaguje na červené 4 mil. na sítnici

Paragramatismus je deficit, který se projevuje tvorbou syntakticky správných vět, nadbytečnými gramatickými strukturami, normální prosodií, mnoha substitucemi slov, neologismy.

ANO syntax v pořádku, obtíže ve vyhledávání slova: Parafázie = deformace slov, užívání zkomolenin, žargonu, ve špatném významu → nevztažené verbální, sémantické, na formě založené, fonemické (viz. příklady prezentace) Neologismy = nově vytvořená slova, aniž by byla uvedena ve slovní zásobě daného jazyka → distorse původního slova (octopus - opukus), nemožné rozlišit původní slovo (? - kwailai) obtíž v uvědomění si odlišnosti vlastní řečové produkce - problém v sebemonitorování

Halfordova hypotéza o vztahu fluidní inteligence a pracovní paměti říká, že obě sdílí stejné omezení kapacity.

ANO · Halfordova hypotéza · fluidní inteligence a pracovní paměť sdílí stejné omezení kapacity · omezení kapacity lze vyjádřit jako · počet vrypů, který lze udržet v pracovní paměti · počet vzájemných vztahů mezi elementy úlohy na usuzování · fluidní inteligence a pracovní paměť sdílí pozornostní kontrolní procesy > v úlohách na usuzování existují společné nároky na kapacitu pozornosti při vazebných procesech pro formování reprezentací · fluidní inteligence a pracovní paměť se zakládají na podobných neurálních sítích

Kosslyn metodou PET lokalizoval, že malé představy byly provázeny aktivací posteriorní částí zrakové kůry, velké představy aktivací anteriorní částí zrakové kůry.

ANO • Neurologické pokusy vedly k závěru, že v mozku existují dva různé systémy, které se podílejí na vytváření mentálních reprezentací vizuálních informací. • Jeden z nich, tzv. systém ,kde", se nachází v parietálních lalocích. - Využíváme ho ke znázorňování informací o prostorovém umístění různých předmětů a o jejich prostorových vztazích. • Druhý systém, zvaný „co", se nachází v temporálních lalocích. - Umožňuje nám rozpoznat druh a kategorii vnímaných předmětů. • Těmto dvěma systémům odpovídají dva různé typy představivosti, a to vizuální prostorová představivost a vizuální objektní představivost.

Kosslynův komputační model představivosti je založen na teorii překrýváním procesů zrakového vnímání a představivosti.

ANO • Teorie překrývání procesů zrakového vnímání a představivosti • Je formulováno jako komputační model • Visuální představy jsou reprezentovány ve speciálním prostorovém médiu • Prostorové médium - Je pojímáno zhruba jako televizní obrazovka • Povrch může být charakterizován body nebo pixely • Každý může charakterizovat souřadnicemi • Zachovává prostorové vztahy předmětů, které reprezentuje - viz kočka a počítač • Médium nereprezentuje všechny představy stejně ostře - Chová se jako prostor s ohraničeným rozsahem - Oblast s nejvyšší ostrostí ve středu - Médium je složeno ze "zrn", díky nimž jsou zanedbávány detaily malých představ - Jakmile je představa v médiu generována, začíná blednout

Lokalizace řečových funkcí: u 96% praváků jsou řečové schopnosti lokalizovány kontralaterálně v levé hemisféře (tj. dominantní hemisféře).

ANO řeč a její vztah k protichůdné ruce - stejná mozková hemiséra pro řeč a dominantní ruku

Neurofyziologický základ aktivace bdělosti vědomí tvoří ARAS.

ANO (asi) Anatomický základ aktivace (arousal) tvoří ARAS (Ascendentní aktivační systém retikulární formace)

Konvergence je jednou binokulárních a ......... nápovědí a znamená, že oči se k sobě při pozorování blízkého objektu více stáčejí než při pozorování objektů vzdálenějších.

Mělo by být doplněno okulomotorických ANO (je to sice správně, ale nevím, jestli to slovo co nepřečtu není Monokulární a v tom případě bych si nebyl jistej :D) Binokulární vodítka Binokulární konvergence - blízký předmět 🡪 oči se stáčejí k sobě Binokulární disparita - každým okem se koukáme na stejnou věc jiným uhlem (oči jsou od sebe cca 6,5 cm) - a tento rozdíl se nazíývá Binokulární disparita - v mozku se odlišné informace spojí do jedné

Očitá svědectví nepodléhají tzv. konfirmačnímu zkreslení (confirmation bias): zapamatované informace jsou ovlivněny očekáváním pozorovatele.

NE

Smysl a význam pojmu, např. značek na silnici poprvé rozlišil Bertrand Russel.

NE

Teorie pojmů založená na explanaci je založená na kategorizaci na základě podobnosti mezi pojmy.

NE

Teorie prototypů říká, že kategorie si vytváříme dle zkušeností se zástupci příslušné kategorie.

NE

Základním nedostatkem teorie prototypů je vysvětlení kategorizace pojmů.

NE

Svědecká identifikace je spolehlivá metoda pro identifikaci pachatele.

NE (Svědeckým výpovědím a jejich spolehlivostí se věnuje velká pozornost, protože i velmi malé procento chybných identifikací v soudním systému může ročně vést k několika stovkám obvinění nevinných lidí.) Nepřesná, křehká a náchylná ke zkreslení - ovlivněná pozdějšími dotazy (i zdánlivě triviální rozdíly ve způsobu, jak byla otázka formulována, mohou mít značný dopad na vyvolané odpovědi), podléhá konfirmačnímu zkreslení 🡪 zapamatované informace jsou ovlivněny očekáváním pozorovatele.

V experimentu manipulujeme se závisle proměnnou, abychom měřili nezávisle proměnnou, a kontrolujeme nežádoucí proměnné.

NE (manipulujeme s nezávisle proměnnou)

Afasie je získaná - objevuje se po osvojení řeči - periferní porucha řeči jako důsledek mozkového poškození.

NE Afázie je porucha, která se projevuje neschopností normálně komunikovat. Je způsobena poškozením mozku, není to vrozená porucha, týká se jedinců, kteří mluvit normálně dovedli. Jedná se o centrální poruchu řeči.

Jedinec s IQ = 165 byl měřen standardizovaným a validovaným testem na české populaci. Je vzdálen přesně +3 SD od průměru příslušně referenční skupiny.

NE Asi je to oblast +4 SD (viz obrázek nad tím) - a taky počítám s tím, že průměr jakékoliv populace bude stejně vždy 100 bodů

Green a Gilhooly shrnuli výzkum expertství v 5 maximách: 1. experti si lépe pamatují, 2. využívají různé strategie řešení problémů, 3. mají lepší a propracovanější reprezentace problému, 4. nadřazenost expertů je založena na kapacitě, ne na určitých základních znalostech, 5. experti se stávají experty dlouhodobým procvičováním

NE Bod. č. 4 je špatně, jinak by to bylo ano • 1. experti si lépe pamatují, • 2. využívají různé strategie řešení problémů, • 3. mají lepší a propracovanější reprezentace problému • 4. nadřazenost expertů je založena na znalostech, ne na určité základní kapacitě, • 5. experti se stávají experty dlouhodobým procvičováním

Flashbulb vzpomínky se vztahují k emociálně slabě modulovaným událostem.

NE Flashbulb vzpomínka: Detailní, přesná a dlouhotrvající vzpomínka na určité dramatické světové události (např. zavraždění prezidenta Kennedyho, rezignace Margaret Thatcherové). Brown a Kulik předpokládali, že při událostech, které jsou jedincem považovány za překvapující a mají dopad jeho život, musí být aktivován zvláštní nervový mechanismus, který vtiskne detaily události natrvalo do paměťového systému. Velmi často obsahují tyto kategorie: ● osoba (která informaci poskytla) ● místo (kde se jedinec informaci dozvěděl) ● probíhající činnost ● emoční stav jedince ● emoční stav ostatních ● důsledky události (pro jedince samotného)

Smysl a význam pojmu, např. značek na silnici, poprvé rozlišil Bertrand Russell.

NE Gottlob Frege rozlišuje mezi smyslem a významem výrazů, přičemž smyslem rozumí to, co je výrazem vyjadřováno, významem pak to, co je jím označováno

Heuristika dostupnosti říká, že dostupnost se může zakládat také na nečetnosti výskytu -> méně si vybavujeme věci, s nimiž jsme se v minulosti častěji setkávali.

NE Heuristika dostupnosti. Když máme odhadovat něco, co nevíme, tak odhadujeme podle toho, která informace se nám snáze hledá v paměti. Také je to, ovlivněné nedávnými výsledky. Např. když je teroristický útok v evropě a snažíme se rozhodnout, jestli na dovolenou do evropy nebo do ameriky - s vyšší pravděpodobností pojedeme do ameriky

Afasie postihuje z řečových procesů pouze mluvení (řečovou produkci)

NE Může ovlivňovat i pozrozumění

U psané reprezentace je její struktura analogická k reprezentované oblasti

NE Nevím. Protože by měla být analogická u grafické reprezentace. Je grafická reprezentace psaná? Asi NE 60. Shrňte povahu grafické a psané reprezentace? Obraz má těsnější vztah ke světu než jazykový popis. Příklad: struktura nákresu je analogická struktuře reprezentované oblasti. Rozdíly mezi vnějšími reprezentacemi Slova mohou být rozložena na jednotlivá písmena. Obrázková reprezentace naopak žádné nejmenší jednotky nemá. Jazyková reprezentace užívá explicitní symboly, jimiž zastupuje věci. Skutečnosti v grafické reprezentaci jsou zobrazeny implicitně. Tj. Skutečnost, že kniha je položená na stole vyjádřím jazykově jako "kniha je na stole", graficky skutečnost vyjádřím namalováním scény, kde na stole leží kniha. Proto jazykové vyjádření je explicitní a grafické implicitní. Symboly v rámci jazykové reprezentace jsou organizovány podle nějakého souboru pravidel například podle gramatiky. (Nemohu říci "kniha je na stůl") Jazyková reprezentace je abstraktní. Obraz je konkrétní.

Na nominální škále číslo označuje pořadí subjektu.

NE Nominální škála rozlišuje mezi položkami nebo předměty pouze na základě jejich jmen nebo na základě kategorií a dalších kvalitativních klasifikací, do kterých jsou zařazeny. (zařazení do systému) Pořadová škála umožňuje stanovit pořadí (1., 2., 3. atd.), podle kterého lze data třídit, ale stále neumožňuje určit relativní velikost rozdílu mezi položkami.

Rozdělenou pozornost lze vymezit jako zaměření na jednu nebo více současně probíhajících činností.

NE Pozornost (James 1890) bezděčná pozornost (attentional capture) Zaměřená pozornost (sustained attention) Rozdělená pozornost (divided attention) (Řazení v autě, sledování provozu, mačkání pedálů..)

Narušení prefrontálního cortexu vede k problémům při řízení a plánování aktivit a narušení různých forem visuálního vnímání.

NE Prefrontální kůra je velká korová oblast čelního laloku, podílí se na poznávacích kognitivních funkcích jako je myšlení, vnímání, vědomé zapamatování, rozpomínání si na informace, dále abstraktní myšlení, sebeuvědomování, sebekontrola a houževnatost. Visuální věci jsou v týlním laloku (okcipitální)

Testy patří mezi klinické metody psychodiagnostiky, jejich výhodou je obecně vysoká objektivita i validita, ale velmi nízká reliabilita.

NE Reliabilita bude asi vysoká

Intervalový odhad je vnímání času spojen zejména s cirkadiálním rytmem a s hypothalamem.

NE Rozlišujeme pojetí času: A) Fyzikální B) chronologický C) kalendářní D) jazykový (past tense, present perfect..) E) subjektivní vnímání času —> time perception Vnímání času je nezbytné pro usuzování o množství, rychlosti, pohybu, motorickou kontrolu, řeč, produkci hudby a sportovní aktivity rozlišujeme vnímání času na různých časových škálách 1. Cirkadiální rytmy: spánek-bdění, apetit, suprachiasmatická jádra (hypotalamus); cyklus 24 hodinový 2. Intervalové odhady: rozhodování, vědomé odhady času: kortikostriální okruhy a dopaminegerní jádra, vteřiny-hodiny 3. Millisekundový timing: řeč, hudba, motorická kontrola: cerebellum, milisekundové intervalu (Buhusi&Meck, 2005)

Složky architektury ACT (Adaptive control of thought) patří A) Deklarativní paměť: sémantická síť propojených pojmů B) Procedurální paměť: na produkční pravidla, C) sémantická paměť: obsahuje právě aktivované informace.

NE Složky architektury ACT: o A) Deklarativní paměť: sémantická síť propojených pojmů o B) Procedurální paměť: na produkční pravidla oC) Pracovní paměť: obsahuje právě aktivované informace

Základním nedostatkem teorie prototypů je vysvětlení kategorizace pojmů

NE Teorie prototypů: Základem teorie je předpoklad, že lidé třídí objekty do pojmových kategorií především na základě vzájemné podobnosti, resp. na základě jejich srovnání s v paměti uloženým prototypickým členem dané kategorie, nikoliv na základě určujících rysů. Typická babička je žena, které je více než 50 let a ne 37-letá žena, jejíž dcera, kterou měla v 17 letech má již také dítě. Tato teorie je známá jako teorie prototypů Nedostatky: hranice kategorií jsou rozostřené nebo nejasné někteří zástupci mohou spadat i do jiných kategorií zástupci mohou být řazení dle typičnosti → existuje škála typičnosti, která charakterizuje různou míru typičnosti zástupců členství v kategorii je determinováno podobností atributů objektu s prototypem kategorie

Tyčinky na sítnici lidského oka slouží k vnímání barev.

NE Tyčinky jsou světločivé, nikoliv barvočivé. - slouží k vidění za nižšího osvětlení a také k detekci pohybu

Cca 70% leváků je pravohemisferálně dominantních.

NE Více než 90% lidí s preferencí pravé ruky má specializace levé hemisféry na jazyk Jen 70% leváků (nebo obouručných) vykazují specialitaci levé hemisféry na jazyk (tudíž 30% leváků má rečové centrum vpravo)

Agramatismus je porucha řazení slov do vět a výsledkem je velmi plynná řeč.

NE Výsledkem jsou gramatické chyby porucha mluvnické stránky řeči, neschopnost gramaticky správně spojovat slova a věty Jeden ze symptomů některých typů afázie; projevuje se změnami v morfosyntaktické struktuře výpovědi, které vnímáme jako negativní a interpretujeme je jako gramatické chyby. Příčinou jsou patologické, často do určité míry reverzibilní změny v jaz. systému postiženého, které zasahují porozumění řeči i produkci řeči.

Důsledek Wernickeovy afasie je zejména porucha produkce řeči.

NE Wernickeova (Fluentní, perceptivní, senzorická afázie Porucha porozumění. Pacient mluví hodně, dobře artikuluje, řeč je plynulá. Pacient si tvoří nová slova nedávající smysl, vyjadřování je tak zmatené a tvoří tzv. "slovní salát". Nemocný nerozumí, na pokyn nevyhoví. Hendikep si neuvědomuje. Příčinou je léze perisylvijské krajiny temporální dominantní hemisféry. Současně bývá senzitivní parietální porucha, hemianopsie, alexie, agrafie.

Primární zraková kůra je součástí parietálního laloku.

NE (je součástí okcipitálního)

Gangliové buňky na sítnici dělíme na M (Magnocelulární), jejich lese znamená neschopnost detekovat barvy, texturu a na P (parvocelulární), jejich lese vede ke ztrátě detekce pohybu.

NE (je to naopak) Čím jsme od sítnice dále, tím specifičtější vlastnosti podnětu žádají neurony ke své aktivaci. Gangliové buňky na sítnici a v CGL dělíme na: M (magnocelulární): léze > neschopnost detekovat pohyb (magno=velké, cellular=buňka) P (parvoceluární): léze > barvy, texturu, detaily(parvo=malé) CGL = corpus geniculatum laterale (Thalamus)

U monokulárních nápovědí při vnímání prostoru postačuje, když bude objekt vnímán oběma očima.

NE (postačí, když bude vnímán jedním okem) Monokulární vodítka uožnují prostorové vidění, ikdyž máme jen jedno oko Monokulární vodítka: Interpozice Lineární perspektiva Atmosferická perspektiva Relativní velikost Relativní výška Gradient (spád důvěry) Pohybová paralaxa

Prospektivní paměť lze charakterizovat: Provedení záměru není bezprostřední, úloha je zasazena do probíhající ps. Aktivity, okno pro iniciaci záměru není omezené, provedení záměru je limitované.

NE Okno pro iniciaci záměru je omezené

Naše autobiografické vzpomínky jsou spíše přesné než subjektivně pravdivé.

NE obráceně

Prospektivní paměť je schopnost pamatovat si prožité události.

NE · schopnost zapamatovat si záměry, které chceme teprve uskutečnit v budoucnu

Teorie scénářů Schanka a Abelsona (1977) je pokus o popis struktury a organizace v krátkodobé paměti.

NE (je to v dlouhodobé) Typ schématu "scénář" (script) = obsahuje organizované sekvence úkonů a popisuje znalost každodenních situací. Méně pružná, než schémata. Porozumění událostem ve veřejném prostoru (např.: návštěva restaurace). Scénář je struktura znalostí, která kóduje zažité sekvence úkonů každodenních činností ("restaurační scénář"- vstupování, objednávání, placení, odcházení). Obsahuje řadu znalostí o účastnících, rekvizitách, dějišti, očekávaném sledu událostí Bezdíček: Scénáře se skládají z a) relací - jednoduchá "praštit", komplexní (kauzální, např.: umožnit), b) proměnných/slotů - obsahuje pojmy nebo jiná subschémata, c) hodnoty - specifické pojmy, které obsazují sloty, d) schémata kódují nějakou standardní znalost e) představované pojmy - otevřené proměnné pro případ že zůstanou neobsazené

Usuzování je výběr z možností, zahrnuje subjektivní výběr z alternativ, zatímco rozhodování je proces vytváření logických úsudků.

NE - je to obráceně Usuzování= Proces vytváření logických úsudků -> logika Rozhodování = je proces výběru z možností na základě toho, co člověk ví a chce

Heuristika reprezentativity říká, že lidé při užití přisuzují událostem, které jsou reprezentativní nebo typické pro určitou třídu, nižší pravděpodobnost výskytu.

NE - vyšší pravděpodobnost výskytu Tversky, Kahneman a jejich spolupracovníci tvrdí, že si typicky zvolíme jednu jednoduchou heuristiku, nebo pravidlo, kterému se říká „heuristika reprezentativy". Když lidé tuto heuristiku používají, „přisuzují událostem, které jsou reprezentativní nebo typické pro určitou třídu, vyšší pravděpodobnost výskytu. Když se událost velmi podobá většině ostatních v populaci nebo třídě událostí, pak ji označujeme jako „reprezentativní". Když popisujeme nějakého člověka, ptáme se, s jakou pravděpodobností má určité povolání, obvykle zjišťujeme, že lidé typicky určují pravděpodobnost podle podobnosti daného člověka s jejich vlastním stereotypem pro dané povolání. Příklad: Tversky a Kahneman ve své studii podávali účastníkům následující popis Steva: (...) velmi plachý a odtažitý, stále ochotný pomoci, ale s malým zájmem o lidi anebo realitu. Skromná pořádkumilovná duše, má potřebu řádu a struktury pro detail. Úkolem účastníků bylo rozhodnout, s jakou pravděpodobností je Steve farmářem, pilotem, lékařem nebo knihovníkem. Mnoha lidem se podle očekávání zdála nejpravděpodobnější varianta, že Steve je knihovníkem, protože dobře odpovídal jejich stereotypu tohoto povolání.

Základní model rozdělené pozornosti tzv. teorii centrální kapacity vypracoval

Rozdělená pozornost zpracovává všechny vstupy. Co se děje, když se lidé pokoušejí dělat dvě věci najednou? Když řidič řídí a zároveň vede konverzaci. Existují dva teoretické přístupy, jedni tvrdí, že máme jeden pozornostní centrální systém (např.: teorie centrální kapacity: Kahneman), jiní jsou toho názoru, že máme více systémů/modulů (př.: Norman s Schallis, Schiffrin a Schneider). Faktory ovlivňující výkon ve dvojích úlohách jsou podobnost úlohy, praxe, obtížnost úlohy.


Conjuntos de estudio relacionados

Lecture 18: Esophageal Problems, Stomach Disorders, and Biliary System Problems

View Set

CH 6 (Deductive Reasoning: Propositional Logic)

View Set

الفصل ٣ - القضايا الأخلاقية والمهنية في ممارسة الإرشاد الجمعي

View Set

C++ BASICS - Parts of C++ program

View Set

Java: Tools and Libraries for Everyone

View Set

Thomas Hobbes (Political Theory)

View Set

Collocations in Use tous les exercices

View Set

Chapter 13: Fluid and Electrolytes: Balance and Disturbance (2)

View Set