OCEPO

¡Supera tus tareas y exámenes ahora con Quizwiz!

Čistý obchodní majetek je obchodní majetek po odečtení závazků, nahlíží se na něj tedy jako na aktiva, která zůstanou podnikateli po splacení všech dluhů. Vlastní kapitál je oproti tomu hodnota, která byla vlastníky do podniku vložena a činností podniku vygenerována, nahlížíme tedy na stranu pasiv na vlastní zdroje financování. Rozdílný je také způsob oceňování, čistý obchodní majetek by měl být postaven na ocenění odpovídající ekonomické realitě, zatímco účetní vlastní kapitál je v historických cenách. Rozdíly mohou být také v položkách, které budeme zahrnovat do ocenění. V účetnictví jsou závazkem nákladové rezervy a časové rozlišení, z pohledu ČOM nikoliv. V ČOM mohou být v aktivech zase majetky, které nenalezneme v účetnictví, jako goodwill, ochranné známky nebo leasing. (strana 18, 19, Fífa)

10. Uveďte hlavní rozdíly mezi pojmem čistý obchodní majetek podle Obchodního zákoníku a pojmem vlastní kapitál v účetnictví.

Koupě obchodního závodu, nepeněžitý vklad podniku, ocenění v souvislosti s fúzí nebo rozdělením anebo ocenění v souvislosti s nuceným přechodem cenných papírů, tedy při squeeze-outu. (strana 42, 43)

11. Uveďte alespoň čtyři důvody k ocenění podniku, které souvisejí s vlastnickými změnami.

Změna právní formy společnosti, zastavení podílů v korporaci, při žádosti o úvěr nebo při sanaci. (strana 43)

12. Uveďte alespoň dva důvody k ocenění podniku, které nesouvisejí s vlastnickými změnami.

Znalec je někdo, koho na základě zákona o znalcích a tlumočnících jmenoval předseda krajského soudu nebo ministr spravedlnosti v příslušeném oboru. Tzn., aby se člověk stal znalcem, musí složit zkoušky a mít několik let praxi. Takže splnit určité podmínky a ještě je za své výstupy trestně zodpovědný. Odhadce je živnostník, který odpovídá jen za svou práci.

13. Jak chápete v oblasti oceňování podniku rozdíl mezi soudním znalcem a odhadcem?

Dlouhodobý růst trhu se musí pohybovat minimálně na úrovni danou předpokládanou dlouhodobou inflací a dlouhodobým růstem HDP v běžných cenách. (strana 87)

41. Uveďte logické rozpětí, ve kterém se může pohybovat tempo růstu tržeb trhu ve druhé (stabilizované) fázi.

Analýza vnitřního potenciálu má za úkol zjistit do jaké míry je podnik schopen využít šancí na trhu a jak dokáže čelit konkurenci a hrozbám. Analyzujeme faktory přímé a nepřímé. Mezi nepřímé faktory zařadíme manažery a řízení podniku, výkonný personál podniku, inovace a výzkum a vývoj, dlouhodobý majetek a investiční politiku. Mezi přímé faktory pak hodnotíme výrobkový mix, ceny, marketingový mix, odbytové cesty a obecně celkovou image firmy. (strana 97-109)

42. Vyjmenujte postupové kroky při analýze vnitřního potenciálu.

Mezi přímě faktory konkurenční síly řadíme kvalitu výrobků, technickou úroveň výrobků, cenovou úroveň výrobků, intenzitu reklamy, image firmy nebo servis a služby, které jsou poskytovány k výrobkům. (strana 109)

43. Uveďte alespoň pět přímých faktorů konkurenční síly podniku.

Mezi hlavní nepřímě faktory řadíme kvalitu managementu, výkonný personál (lidský kapitál), investice do výzkumu a vývoje, majetek a investiční politika a také finanční situace podniku. (strana 109)

44. Uveďte hlavní nepřímé faktory konkurenční síly podniku.

U managementu je vhodné zkoumat, zda mají schopnost tvořit vize a strategie, jak dokáží prognózovat, jak jsou schopni se učit a rozhodovat při krizových situacích. (strana 102)

45. Uveďte alespoň čtyři kritéria, která je vhodné zkoumat při analýze kvality managementu v rámci strategické analýzy.

U kvality personálu zkoumáme závislost na odborných schopnostech, kvalifikace personálů, nebezpečí fluktuace, pracovní klima ve firmě, vzdělávání zaměstnanců a také relativní vývoj mzdových nákladů. (strana 104)

46. Uveďte alespoň čtyři kritéria, která je vhodná zkoumat při analýze kvality personálu v rámci strategické analýzy.

U hodnocení majetku a investic je vhodné zkoumat přiměřenost kapacit k datu ocenění, technologickou úroveň a stav dlouhodobého majetku, investiční controlling nebo přiměřenost investic. (strana 107)

47. Uveďte alespoň tři kritéria, která je vhodná zkoumat při hodnocení dlouhodobého majetku a investic v rámci strategické analýzy.

Index růstu trhu * index růstu tržního podílu = růst tržeb podniku. (strana 115)

48. Uveďte vzorec pro výpočet růstu tržeb podniku v první fázi v případě, kdy je již naplánován růst trhu a je sestaven odhad budoucích tržních podílů podniku (případné symboly popište).

1,05 * 1,04 = 1,092 9,2 %

49. Jakým tempem vzrostou tržby podniku v případě, že relevantní trh meziročně vzroste o 4% a tržní podíl podniku se zvýší ze 40 % na 42 %?

Obchodní majetek jsou aktiva, které nalezneme v obchodním závodě. (strana 18)

5. Uveďte v hlavních rysech vymezení pojmu obchodní majetek v Obchodním zákoníku.

FA by měla obsahovat analýzu výkazů, tj. horizontální a vertikální analýzu výsledovky, rozvahy a cash flow a dále bychom měli spočítat a vyhodnotit poměrové ukazatele a nakonec bychom měli výsledky interpretovat a zhodnotit. (strana 117)

55. Jaké části by měla obsahovat finanční analýza v rámci ocenění podniku?

Prostorové srovnání znamená porovnání výsledků finanční analýzy s ostatními podniky v branži nebo s určitými hodnotami za odvětví nebo normativními hodnotami. (strana 117)

56. Vysvětlete pojem prostorové srovnání v rámci finanční analýzy.

Význam prostorového srovnání je takový, že nám řekne, jak na tom je oceňovaný podnik s poměrovými ukazateli v kontextu s konkurencí, s průměrem podniků v branži nebo s normativními hodnotami. Samotný poměrový ukazatel by nám neřekl mnoho a je proto důležité ho porovnat. (strana 117)

57. Vysvětlete význam prostorového srovnání v rámci finanční analýzy.

Obchodní jmění jsou obchodní majetek a závazky. (strana 18)

6. Uveďte v hlavních rysech vymezení pojmu obchodní jmění v Obchodním zákoníku.

94. Jaké jsou rozdíly mezi pracovním kapitálem používaným v rámci běžné finanční analýzy a pracovním kapitálem používaným jako součást investovaného kapitálu u metody DCF?

U běžné FA je pracovní kapitál počítán jako oběžná aktiva - krátkodobé závazky. U metody DCF je pracovní kapitál počítán jako oběžná aktiva - neúročené závazky + časové rozlišení aktivní - časové rozlišení pasivní. (strana 195)

88. Vysvětlete, jak se vypočítá investovaný kapitál v rámci metody DCF, a to ze strany aktiv a ze strany pasiv.

Ze strany aktiv se jedná o dlouhodobá aktiva a oběžná aktiva snížená o neúročený cizí kapitál. Ze strany pasiv se jedná o vlastní kapitál a úročený cizí kapitál. (strana 195)

Obchodní závod je organizovaný soubor jmění, který podnikatel vytvořil a který z jeho vůle slouží k provozování jeho činnosti. Má se za to, že obchodní závod tvoří vše, co zpravidla slouží k jeho provozu. (strana 17)

1. Uveďte v hlavních rysech vymezení podniku, které uvádí Obchodní zákoník.

Zákon o oceňování majetku č. 151/1997 Sb. a dle pokynů ČNB ZNAL, od roku 2010 pod označením OCE. Dále pak Mezinárodní oceňovací standardy (IVS), Evropské oceňovací standardy EVS), Americké oceňovací standardy US PAP a Německý standard IDW S1. (strana 22, 23)

14. Uveďte alespoň čtyři předpisy, podle kterých je možné oceňovat.

Báze hodnoty představují určité předpoklady, na kterých stojí dané ocenění. Bázi hodnoty si zvolíme na základě toho, k čemu má ocenění sloužit. Rozlišujeme několik základních bází hodnot a to tržní hodnotu, investiční hodnotu, spravedlivou hodnotu, objektivizovanou hodnotu a komplexní přístup na základě Kolínské školy. (strana 25)

15. Vysvětlete, co rozumíme pod pojmem báze (kategorie) hodnoty.

Tržní hodnota je odhadnutá částka, za kterou by měl být majetek směněn k datu ocenění mezi ochotným prodávajícím a ochotným kupujícím, při transakci mezi samostatnými a nezávislými partnery po náležitém marketingu, ve které by obě strany jednali informovaně, rozumně a bez nátlaku. (strana 26)

16. Uveďte definici tržní hodnoty podle Mezinárodních oceňovacích standardů.

Musíme vycházet z tržních dat, jak pro generátory hodnoty, tak pro diskontní míru. Koncept podnikání a management bude předpokládaný trhem. Kapitálová struktura a finanční plán bude založen na předpokladech průměrného kupujícího. Synergie budeme uvažovat pouze nepravé, tedy pouze ty, které by plynuly z koupě daného aktiva každému zájemci. (strana 50)

17. Jaké podmínky je třeba splnit, aby bylo možné výsledek výnosového ocenění považovat za tržní hodnotu?

Je možné ji použít pro stanovení obou hodnot. Pro tržní hodnotu musíme ale projekci cash flow a diskontní míru uvažovat na základě trhu, to samé při uvažování finančního plánu a kapitálové struktury. Synergie budeme uvažovat pouze nepravé. Pro stanovení investiční hodnoty bude projekce CF záviset na očekávání managementu společnosti nebo investora. Diskontní míra závisí na možnostech investora a také finanční plán a koncept podnikání bude stanoven managementem společnosti. (strana 50)

18. Je možné použít metodu DCF pro stanovení tržní hodnoty nebo investiční hodnoty? Vysvětlete.

Investiční hodnota je subjektivní hodnota pro konkrétního investora, který si do ocenění promítne očekávání ohledně trhu, peněžních toků, diskontní míry, svůj přístup k riziku a také možné synergie a daňové výhody pouze pro něj plynoucí z dané transakce. (strana 34)

19. Vysvětlete pojem investiční hodnota.

Rozlišujeme hladiny brutto (entity) a netto (equity). Brutto hodnota vyjadřuje hodnotu podniku jako celku, pro vlastníky i věřitele. Netto hodnota vyjadřuje hodnotou pouze pro vlastníky, tedy hodnotu vlastního kapitálu. (strana 19)

2. Co se rozumí „hladinou" ocenění, jaké hladiny rozlišujeme a co znamenají?

Tržní hodnota je založena na tržních datech, tedy budoucí vývoj podniku, diskontní míra, koncept podniku, management a finanční plán, vše je založeno na očekávání trhu. Investiční hodnota je založena na očekávání investora, tedy koncept podnikání a management určuje investor, dále se vychází z finančního plánu a generátorů hodnoty, které také určí investor. Diskontní míra je určena možnostmi konkrétního investora. Pro investora dále mohou plynout konkrétní daňové výhody nebo pravé synergie, které při tržní hodnotě neuvažujeme. (strana 50)

20. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi tržní a investiční hodnotou? Uveďte i konkrétní příklady.

Hraniční hodnoty vymezují interval pro cenové jednání. Pro kupujícího je vymezena nejvyšší možná částka, při které se mu vyplatí koupit podnik a pro prodávajícího minimální nejnižší cenu, při které se mu vyplatí podnik prodat. (strana 39)

21. Vysvětlete pojem hraniční hodnota.

Objektivizovaná hodnota je hodnota nejméně sporná. Jedná se o hodnotu, ke které by bylo dospěno u více znalců při opakovaném ocenění, jedná se o dolní mez výnosového ocenění. Je založena na tom, že podnik nebude měnit svůj koncept, management a kapitálová struktura zůstávají dosavadní, generátory hodnoty a diskontní míra je založena na tržních datech a konzervativních očekáváních. Do podniku není promítnut žádný plán do budoucna, který by měnil strategii. Synergie jsou uvažovány pouze nepravé. Při objektivizovaném ocenění mohou být také dodržovány určité uzance, např. německý standard IDW S1 pracuje s typizovanou daní 35 %. (strana 35-37)

22. Vysvětlete pojem objektivizovaná hodnota, uveďte její hlavní rysy.

Objektivní hodnota neexistuje, protože hodnota podniku je vždy založena na predikci budoucího vývoje podniku, jedná se vždy pouze o odhad. Hodnota je také závislá na účelu ocenění a na subjektu, z jehož hlediska je hodnota určována. (strana 24)

23. Jaká je objektivní hodnota podniku? Vysvětlete.

U tržní hodnoty je koncept podnikání a management předpokládaný trhem. Kapitálová struktura je uvažována, že bude v podobném stavu, jako je průměrná kapitálová struktura v branži. U objektivizované hodnoty jsou všechny tyto veličiny nechány v dosavadním stavu. Finanční plán se u tržní hodnoty sestavuje z pohledu průměrného kupujícího, u objektivizované hodnoty se oceňovatel snaží o relativní nezávislost. Generátory hodnoty jsou u tržní hodnoty založeny na tržních datech, o objektivizované na konzervativním obecném očekávání. Diskontní míra je odvozena z tržních dat a synergie jsou uvažovány pouze nepravé u obou hodnot. (strana 50)

24. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi tržní a objektivizovanou hodnotou?

Typizovaná daň 35 %, uvažování pouze nepravých synergií, nezměněný podnikový koncept, zachování stávajícího managementu a také struktury financování. (strana 35-37)

25. Vyjmenujte alespoň 5 zásad pro objektivizovanou hodnotu podle německých pravidel.

Administrativní cena je cena zjištěná podle cenového předpisu. Jedná se o tzv. vyhláškové ocenění, používá se pro Ø daň z převodu nemovitostí Ø dědickou daň Ø zvláštní účely - např. investiční fondy Ø v případě dohody obou stran

26. Napište alespoň dva příklady, kdy používáme vyhláškové ocenění (administrativní cenu).

V tom, že tržní hodnotu je problematické určit z důvodů malého rozsahu transakcí, malé transparentnosti a také z toho, že nevíme, zda z transakce plynuly synergie. Proto ocenění modifikujeme na základě obecných funkcí, které mají plnit. (strana 38)

27. V čem spočívají hlavní myšlenky Kolínské školy?

Funkce poradenská, daňová, rozhodčí, komunikační a argumentační. (strana 38)

28. Vyjmenujte hlavní funkce oceňování podle Kolínské školy.

Objektivizovaná hodnota = hodnota nejméně nesporná, hodnota, ke které by došli znalci při opakovaném ocenění, dolní mez výnosových metod. Subjektivní hodnota, hodnota pro konkrétního investora, ocenění je založena hlavně na předpokladech konkrétního investora. Synergická hodnota, hodnota, kterou dostaneme pouze kombinací konkrétních aktiv, které mají dohromady vyšší hodnotu než by měly samostatně. Likvidační hodnota, hodnota, kterou bychom dostali při rozprodání podniku po částech. (strana 33-41)

29. Uveďte a stručně charakterizujte alespoň 4 netržní kategorie hodnoty.

Hodnota brutto znamená hodnotu podniku jako celku, pro vlastníky i věřitele. (strana 19)

3. Vysvětlete, co se rozumí hladinou ocenění označovanou jako „hodnota brutto".

Likvidační hodnota, investiční hodnota, kolínská škola, objektivizovaná hodnota, spravedlivá hodnota a synergická hodnota. (strana 33-41)

30. Vyjmenujte alespoň pět netržních kategorií hodnoty.

Metoda DCF, kapitalizovaných čistých výnosů, metoda EVA a kombinované výnosové metody. (strana 45)

31. Uveďte 4 základní metody používané při výnosovém ocenění.

Fair value (dnes equitable value) je chápána jako spravedlivá hodnota, za kterou by byl podnik převeden mezi dvěma subjekty. Důležitou roli zde hrají konkrétní subjekty, které mohou být z transakce určité výhody. (strana 32-33)

32. V čem se dle Mezinárodních oceňovacích standardů odlišuje férová hodnota (Fair Value) od tržní hodnoty (Market Value)?

Jedná se o spravedlivou hodnotu, za kterou by mělo být převeden podnik mezi dvěma konkrétními subjekty, přičemž těmto subjektům z transakce plynou konkrétní výhody a mají určité zájmy. (strana 32-33)

33. Uveďte hlavní znaky férové hodnoty (Fair Value) dle Mezinárodních oceňovacích standardů.

Úkolem strategické analýzy je vymezit výnosový potenciál oceňovaného podniku a definovat perspektivy a rizika podniku z dlouhodobého hlediska. (strana 74-75)

34. Co je úkolem (smyslem) strategické analýzy v rámci oceňování podniku?

Zjištění základních dat o trhu (vymezení relevantního trhu, odhad velikosti relevantního trhu), analýza atraktivity trhu (růst, velikost trhu, intenzita konkurence, rentabilita, substituty, bariéry vstupu, citlivost na HDP, struktura zákazníků), prognóza vývoje trhu. (strana 77-94)

35. Vyjmenujte postupové kroky při analýze vnějšího potenciálu.

Při vymezení relevantního trhu můžeme vycházet ze statistik spotřeby daného produktu, ze statistik o prodejích produktu dle ČSÚ pokud by nebyl významný dovoz, pokud by byl významný vývoz a dovoz musíme od tržeb dovoz přičíst a vývoz odečíst. Pokud je podnik rozdělen mezi menší počet silných firem, můžeme relevantní trh vymezit jako součet jejich tržeb. (strana 79)

36. Uveďte možnosti, jak postupovat při vymezování velikosti relevantního trhu oceňovaného podniku.

Používáme je k prognózování růstu trhu. (strana 86)

37. K čemu používáme při oceňování podniku regresní analýzu a analýzu časových řad?

Analýza atraktivity trhu nám dodá informace o tom, kolik šancí a rizik se vyskytuje na daném trhu, to se poté promítne do rizikové přirážky v diskontní míře. Hodnotí se růst trhu, velikost trhu, intenzita konkurence, rentabilita v odvětví, substituty a bariéry vstupu, citlivost na konjunkturu a struktura a charakter odběratelů. (strana 82-84)

38. Co je smyslem analýzy atraktivity trhu a jaké faktory se v ní obvykle hodnotí?

Kritéria atraktivity trhu jsou např. růst trhu, intenzita konkurence, citlivost na HDP, množství substitutů, bariéry vstupu nebo velikost trhu. (strana 82-84)

39. Uveďte alespoň šest kritérií atraktivity trhu.

Hodnota netto znamená hodnotu podniku pro vlastníky, vyjadřuje hodnotu, kterou do podniku vložili vlastníci, tedy hodnotu vlastního kapitálu. (strana 19)

4. Vysvětlete, co se rozumí hladinou ocenění označovanou jako „hodnota netto".

Měli bychom najít hlavní faktory, které působí na vývoj trhu. Měli bychom nalézt souvislost mezi národohospodářskými ukazateli jako HDP. Dalšími faktory by měly být obecné faktory poptávky, tedy příjmy na obyvatele, demografická struktura obyvatel nebo množství obyvatel. Třetím faktorem by měly být skutečnosti specifické pro konkrétní skupinu produktů, např. určité trendy. (strana 85)

40. Jak byste postupoval(a) při sestavování prognózy trhu v rámci určování tržní hodnoty podniku?

Tržní podíl v 2. fáze by měl být stabilní a dlouhodobě udržitelný.

50. Vysvětlete, jak budete odhadovat vývoj tržního podílu podniku pro druhou (stabilizovanou) fázi.

Tržby porostou také tempem 4 %, protože tržní podíl se již nebude zvyšovat.

51. Jakým tempem porostou tržby podniku ve druhé (stabilizované) fázi, když tempo růstu tržeb relevantního trhu bude 4 % a podnik bude mít tržní podíl 25 %? Vysvětlete.

Tržby porostou nominálním tempem 4 %, tržní podíl se nemění. Reálný růst tržeb bude však jen 2 %.

52. Jakým tempem porostou tržby podniku ve druhé (stabilizované) fázi, když nominální tempo růstu tržeb relevantního trhu bude 4 %, odhadovaná inflace 2 % a podnik bude mít tržní podíl 15 %? Vysvětlete.

Tržby podniku ve druhé fázi budou růst stejně jako vývoj tržeb relevantního trhu, protože ve druhé fázi nepředpokládáme zvyšování tržního podílu.

53. Vysvětlete, jak se budou vyvíjet tržby podniku ve druhé fázi s ohledem na vývoj tržeb relevantního trhu za základního předpokladu druhé fáze (tj. stabilizace).

Úkoly FA jsou prověřit finanční zdraví podniku a vytvořit základ pro finanční plán podniku, ze kterého potom budeme vyvozovat výnosovou hodnotu. (strana 116)

54. Jaké jsou úkoly finanční analýzy v rámci oceňování podniku?

Prostorové srovnání znamená porovnání poměrových ukazatelů s konkurencí, s průměrnými hodnotami v branži nebo s normativními hodnotami. Smyslem je zjistit jak na tom podnik je v porovnání s ostatními, protože samotný poměrový ukazatel má minimální vypovídací hodnotu. (strana 117)

58. Co rozumíme pojmem prostorové srovnání v rámci finanční analýzy a jaký je jeho smysl při ocenění podniku?

Test tvorby hodnoty nám řekne, zda podnik tvoří hodnoty, tedy zda je zisk z hlavního provozu vyšší než součin nákladů kapitálů s vloženým kapitálem. (strana 128)

59. Vysvětlete princip testu tvorby hodnoty.

Čistý obchodní majetek je obchodní majetek po odečtení závazků. (strana 18)

7. Uveďte v hlavních rysech vymezení pojmu čistý obchodní majetek v Obchodním zákoníku.

Oceňovací hladině netto odpovídá pojem čistý obchodní majetek, tedy majetek očištěný o závazky, tím pádem dostaneme v podstatě hodnotu vlastního kapitálu. (strana 18)

8. Jaký pojem z Obchodního zákoníku odpovídá oceňovací hladině netto? Vysvětlete.

Oceňovací hladině brutto odpovídá pojem obchodní jmění, tedy obchodní majetek a závazky. Hodnota brutto je hodnota pro vlastníky i věřitele, tedy včetně cizího kapitálu. (strana 18)

9. Jaký pojem z Obchodního zákoníku odpovídá oceňovací hladině brutto? Vysvětlete.

79. Jaká kritéria je vhodné brát v úvahu při prognóze dlouhodobého majetku v rámci generátorů hodnoty?

Budeme brát v úvahu, zda se jedná o podnik, který má hodně samostatného movitého majetku, takže bude docházet k pravidelným investicím, nebo zda má podnik jeden velký technologický celek, takže při růstu výkonů budou potřeba investice odlišně velké, peněžně a časově náročné. (strana 162)

64. Uveďte alespoň dva příklady ukazatelů aktivity v rámci finanční analýzy včetně názvů a vzorců.

Doba obratu pohledávek = pohledávky / průměrné denní tržby a doba obratu závazků = závazky z obch. styku / průměrná denní doba nákupu. (strana 127)

71. Vyjmenujte prvky konkurenční pozice dle Portera (nebo načrtněte obrázek).

Dodavatelé, odběratelé, potenciální noví konkurenci, konkurence uvnitř odvětví, substituty. (strana 154)

83. Jaký je základní postup sestavení finančního plánu při ocenění podniku metodou DCF?

Finanční plán by měl zahrnovat výnosy a náklady které souvisejí pouze s hlavním provozem a nesouvisí s provozně nenutnými aktivy. Finanční plán by měl trvat minimálně 5 a více let a měl by být založen na generátorech hodnoty.

84. Uveďte rozdíly mezi běžným finančním plánem podniku a plánem sestaveným pro účely ocenění podniku.

Finanční plán pro účely ocenění podniku je na delší časové období, minimálně 5-6 let, ale ideální je až 10 let i více let. Položky jsou více agregované, u běžného finančního plánu máme položky podrobnější. Plán pro ocenění vychází z generátorů hodnot. Finanční plán pro ocenění podniku navíc rozděluje položky na provozně nutné a nenutné. Výkaz cash-flow je pro ocenění tím nejdůležitějším výkazem, zatímco při běžném finančním plánování nehraje zase takovou roli. (strana 183-184)

66. Vysvětlete pojem generátory hodnoty.

Generátory hodnoty jsou podnikohospodářské veličiny, které určují hodnotu podniku. (strana 149)

82. Uveďte vzorec, pomocí kterého je možné použít generátory hodnoty pro předběžné ocenění podniku (včetně popisu použitých symbolů).

HB = hodnota brutto; X = tržby; g = tempo růstu, d = sazba daně, kWC = koeficient náročnosti růstu tržeb na růst pracovního kapitálu, kDM = koeficient náročnosti růstu tržeb na růst dlouhodobého majetku. (strana 172)

92. Zapište vzorcem vzájemný vztah mezi veličinami: investice brutto, investice netto, investovaný kapitál.

Investice brutto = investice netto + odpisy. Investovaný kapitál na konci roku mínus investovaný kapitál na začátku roku = investice netto. (strana 203-204)

91. Co jsou investice netto a investice brutto a jaký je mezi nimi vztah?

Investice brutto jsou obnovovací investice, spočítají se jako dlouhodobá aktiva na konci roku mínus dlouhodobá aktiva na začátku roku + odpisy. Investice netto jsou rozšiřovací investice, spočítají se jako dlouhodobá aktiva na konci roku mínus dlouhodobá aktiva na začátku roku, mohou být i záporné. (strana 203-204)

86. Vysvětlete pojem investovaný kapitál v rámci metody DCF.

Investovaný kapitál jsou dlouhodobá aktiva + pracovní kapitál. Pracovní kapitál jsou oběžná aktiva - neúročené závazky. Z pohledu pasiv je pak investovaný kapitál vlastní kapitál a úročený cizí kapitál. (strana 195)

76. Uveďte vztah mezi ziskovou marží a rentabilitou investovaného kapitálu (včetně vysvětlení symbolů).

KPVH / K = KPVH / Tržby * Tržby / K. Rentabilita investovaného kapitálu závisí na ziskové marži a obrátkovosti provozně nutného investovaného kapitálu. KPVH = korigovaný provozní výsledek hospodaření, K = provozně nutný investovaný kapitál. (strana 164)

60. Za jakých podmínek podnik tvoří novou hodnotu?

Když je zisk z hlavního provozu vyšší, než náklady kapitálu požadované všemi poskytovateli kapitálu. Podnik tedy tvoří hodnotu, když vyprodukovaný zisk pokryje požadované náklady a zbyde něco navíc. (strana 128-129)

95. Vysvětlete pojem korigovaný provozní výsledek hospodaření v rámci metody DCF.

Korigovaný provozní výsledek hospodaření je provozní zisk, který je očištěný o náklady a výnosy plynoucí z neprovozních aktiv a také očištěný o nárazové a mimořádné položky. (strana 199-200)

72. Popište, jak byste postupoval(a) při prognózování ziskové marže v rámci sestavování plánu pro ocenění.

Marži můžeme prognózovat na základě jejího minulého vývoje a odhadu, jak se bude vyvíjet do budoucnosti na základě konkurenční pozice podniku. Jedná se o prognózu shora. Dále můžeme prognózovat marži zdola, tzn., že naprognózujeme hlavní nákladové položky ve formě podílu na tržbách, náklady odečteme od výnosů a zjistíme ziskovou marži. (strana 152-153)

98. Vysvětlete princip metody DCF.

Metoda DCF spočítá v tom, že vezmeme volné peněžní toky, které bude podnik v jednotlivých letech generovat a ty převedeme odúročitelem na současnou hodnotu. Tím získáme hodnotu podniku brutto, od té odečteme úročený cizí kapitál k datu ocenění a přičteme neprovozní aktiva a dostaneme výslednou hodnotu vlastního kapitálu. (strana 193)

97. Vyjmenujte hlavní okruhy korekcí běžného provozního výsledku hospodaření z výsledovky, chceme-li získat korigovaný provozní výsledek hospodaření.

Musíme odečíst výnosy, které souvisejí s neprovozním majetkem, odečíst náklady které souvisejí neprovozním majetkem, dále musíme VH upravit o náklady a výnosy které jsou jednorázové povahy, jako manka a škody, tvorba OP a rezerv, dary, odpisy pohledávek a ostatní provozní náklady a výnosy. (strana 201)

61. Jaké nástroje můžeme použít pro závěrečnou syntézu finanční analýzy?

Můžeme použít testy, které hodnotí ty nejdůležitější ukazatele. Mezi tyto testy řadíme Kralicekův Quicktest, Altmanův model nebo index finanční důvěryhodnosti IN. (strana 131)

87. Je investovaný kapitál pro ocenění shodný s celkovou sumou pasiv v účetnictví podniku? Proč?

Není, protože investovaný kapitál je snížení o neúročené závazky. Neúročené závazky mají bezprostřední vazbu k peněžním prostředkům, platby by měly proběhnout do jednoho roku a také nevyvolávají úrokové náklady. (strana 195-196)

90. Vysvětlete důvod, proč při výpočtu investovaného kapitálu odečítáme neúročené závazky.

Neúročené závazky mají přímou vazbu na peněžní prostředky, platby proběhnou do jednoho roku a těžko u nich zjišťujeme náklady, protože v podstatě náklady na tento kapitál neexistují. (strana 195-196)

77. Vyjmenujte alespoň tři různé faktory, které mohou ovlivňovat dobu obratu zásob v rámci prognózy generátorů hodnoty.

Nákupní politika, dodavatelské cykly, pojistná zásoba, doplňování zásob a rozšiřování sortimentu. (strana 159)

85. Uveďte důvody, proč při oceňování podniku vyčleňujeme zvlášť provozně nepotřebný majetek.

Pokud bychom nerozčlenili majetek na provozně nutný a nenutný, došli bychom k chybnému ocenění. Musíme rozlišovat peněžní toky, které generují provozně nutná aktiva. Neprovozní aktiva oceňujeme zvlášť, protože z nich plynou jiné příjmy, jiné riziko apod. (142-143)

80. Vysvětlete pojem pracovní kapitál a uveďte vzorec pro jeho výpočet (pro účely ocenění metodou DCF).

Pracovní kapitál jsou provozně nutná krátkodobá aktiva snížená o neúročený cizí kapitál a jedná se o generátor hodnoty a je součástí provozně nutného investovaného kapitálu. Vypočteme ho jako provozně nutné peníze + zásoby + pohledávky - neúročené závazky + ČRA - ČRP. (strana 157)

73. Popište postup a důvody prognózování ziskové marže dvěma okruhy.

Prognózování marže se dělá dvěma způsoby, shora a zdola. Prognózování shora znamená, že vyjdeme z minulého vývoje ziskové marže a z něj navážeme na budoucnost podle konkurenčního postavení podniku. Prognózování marže zdola znamená, že sestavíme prognózu hlavních nákladových položek, ty odečteme od výnosů a zjistíme marži. Důvodem je lepší přesnost prognózy, protože tu nejpřesnější marži nikdy nedopočteme. Takhle se k té správné co nejvíce přiblížíme. (strana 152-153)

74. Vysvětlete, co je to prognózování ziskové marže shora.

Prognózování ziskové marže shora znamená, že vezmeme minulý vývoj ziskové marže a promítneme ho do budoucnosti podle konkurenční pozice podniku. Na základě faktorů, které působí na vliv ziskové marže, uděláme odhad budoucích hodnot marže v procentuálním vyjádření. (strana 152)

96. Uveďte postup výpočtu korigovaného provozního výsledku hospodaření pro metodu DCF.

Provozní výsledek hospodaření + náklady na prodej DA - výnosy z prodeje DA + náklady související s neprovozním majetkem - výnosy související s neprovozním majetkem + náklady jednorázové a výjimečné povahy - výnosy jednorázové a výjimečné povahy + finanční výnosy pokud je to majetek nutný k provozu - finanční náklady pokud je to majetek nutný k provozu. (strana 203)

78. Jaké variantní postupy je možné používat při prognóze dlouhodobého majetku?

Při prognóze investic máme tři přístupy, globální přístup, přístup podle hlavních položek a přístup založený na odpisech. (strana 162-163)

81. Popište, jak byste postupoval(a) při prognózování pracovního kapitálu v rámci sestavování plánu pro ocenění.

Při prognózování pracovního kapitálu musíme nalézt faktory, na kterých jsou jednotlivé složky PK závislé. Podle růstu daných faktorů naprognózujeme i růst jednotlivých složek pracovního kapitálu. Nutné peníze budou závislé např. na výši závazků * pohotová likvidita, pohledávky na růstu tržeb na fakturu, zásoby budou závislé na spotřebě zdrojů, závazky pak na nákupech nebo nákladech. (strana 158-159)

75. Vysvětlete, co je to prognózování ziskové marže zdola.

Při prognózování ziskové marže zdola vezmeme prognózu hlavní nákladových položek jako spotřebu materiálu, služeb, energie a mezd a spočítáme jejich výši v budoucnu, např. ve formě podílu z tržeb. Od výnosů potom odečteme výši nákladů a máme výši marže. (strana 153)

62. Uveďte alespoň tři syntetické nástroje pro závěrečné hodnocení finančního zdraví podniku.

Rychlý test, Altmanův model, index finanční důvěryhodnosti IN. (strana 131)

68. Načrtněte obecné schéma práce s generátory hodnoty.

Strana 149.

67. Vyjmenujte generátory hodnoty v rámci oceňování podniku.

Tržby, zisková marže, investice do PK, investice do DM provozně nutného, diskontní míra, způsob financování a doba, po kterou podnik trvá. (strana 149)

65. Uveďte alespoň dva příklady ukazatelů pro finanční analýzu podniku, ve kterých je použito cash flow (obvykle provozní), včetně jeho názvu nebo vysvětlení, o čem vypovídá.

Ukazatel dlouhodobé finanční stability: doba splacení dluhu = (CK - PP) / provozní CF), říká nám, za jak dlouho průměru splatíme dluhy v letech; rentabilita aktiv = provozní cash flow / aktiva, upravený vzorec kdy nahradíme výsledek hospodaření cash flow, zjistíme tedy, jaké provozní cash flow nám přinesla aktiva. (strana 125-126)

63. Uveďte hlavní skupiny poměrových ukazatelů v rámci finanční analýzy a alespoň jeden ukazatel včetně názvu a vzorce v každé skupině.

Ukazatele likvidity (Okamžitá likvidita = peněžní prostředky / krátkodobé závazky); ukazatele aktivity (Doba obratu zásob = zásoby / průměrné denní tržby); ukazatele dlouhodobé finanční stability (doba splacení dluhu = (CK - PP) / provozní CF); ukazatele rentability (rentabilita VK = zisk / VK). (strana 117-127)

93. Jaká byla výše dlouhodobého majetku a pracovního kapitálu na konci roku 2012, když na začátku roku byla výše dlouhodobého majetku 60 mil. Kč a pracovního kapitálu 12 mil. Kč a agregovaný výkaz cash flow pro rok 2012 vypadá následovně?

V.kaz cash flow (tis. Kč)2012 V.sledek hospodaření za účetní období34 250 Odpisy stál.ch aktiv2 500 Změny stavu nepeněžních složek pracovního kapitálu -1 652 Cash flow z provozní činnosti 35 098 V.daje spojené s nabytím stál.ch aktiv-27 500 Cash flow z investiční činnosti-27 500 Změna stavu dlouhodob.ch závazků a úvěrů-5 000 Cash flow z finanční činnosti-5 000 CASH FLOW CELKEM2 598 DA = 85 mil. Kč a 16,25 mil. Kč.

89. Načrtněte schéma výpočtu provozně nutného investovaného kapitálu, a to ze strany aktiv a ze strany pasiv.

Viz 88.

99. Vysvětlete pojem „free cash flow".

Volný peněžní tok jsou podnikem vytvořené peníze, které zbývají k rozdělení mezi vlastníky a věřitele. (strana 199)

70. Uveďte a vysvětlete hlavní faktory ovlivňující ziskovou marži jako jeden z generátorů hodnoty.

Ziskovou marži ovlivňuje postavení firmy na trhu, tedy její konkurenční pozice. Dále má na ziskovou marži vliv konkurenční struktura, osobní náklady a další provozní náklady. (strana 152-153)

69. Vysvětlete pojem zisková marže jako jednoho z generátorů hodnoty a uveďte, jak by se měla přesně počítat (včetně vysvětlení náplně vstupních veličin pro její výpočet).

Ziskovou marži spočteme jako korigovaný provozní výsledek hospodaření / tržby, respektive korigovaný provozní výsledek hospodaření před odpisy a daněmi / tržby. Korigovaný provozní výsledek hospodaření je provozní zisk upravený o náklady a výnosy, které nemají nic společného s hl. činností podniku. Zisková marže pak vyjadřuje podíl zisku na výnosech, respektive kolik haléřů KPVH nám přinese koruna výnosů. (strana 151)


Conjuntos de estudio relacionados

Topic 7 Introduction to Performance Management

View Set

MH Pharma ch 14,16,17,18 exam 6/14/17

View Set

IT Essentials Units 10-14 Practice Final Review Guide

View Set

Biology 2114 Unit IV Multiple Choice

View Set

gerontology ch. 1,2,3,5 (exam 1)

View Set

Properties of Multiplication and Addition

View Set

Supp_ch - ch4: Inventory control tools

View Set