Polski antyk
Jakich odpowiedzi na pytanie o sens życia udziela literatura? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bóg jest sensem życia, w naszym życiu nic się nie dzieje bez woli Boga. Człowiek żyje w nieświadomości tego czym jest świat i procesów w nim zachodzących Kontekst: Legenda o św. Aleksym. Aleksy opuszcza żonę i rodziców, rezygnuje z majątku i rozdaje je biednym, a swoje życie postanawia oddać służbie Bogu. Zostaje żebrakiem, umiera pod schodami rodzinnego domu nierozpoznany przez bliskich. Pan wynagrodził jego cierpienia umieszczając go w gronie świętych. Potem wszyscy dowiedzieli się o Aleksym i jego bogobojnym i cnotliwym życiu.
Postawa człowieka wobec Boga. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bóg przypomina człowiekowi jak niewielka jest jego rola wobec dzieła stworzenia oraz upomina, go że jest boskim tworem zatem powinien być posłuszny wobec stwórcy. Stwierdza, że człowiek nie jest w stanie przeniknąć bożej mądrości i jego planów. Ludzie żyją w nieświadomości czym tak naprawdę jest świat i jakie procesy w nim zachodzą. Przypomina, że stworzył świat dla człowieka. Kontekst Wielka improwizacja w „Dziadach" cz. III A. Mickiewicza. Postrzegany Bóg z jednej strony jest surowy, karzący ludzi i nieczuły, a z drugiej miłosierny i dobry. W utworze bohater buntuje się przeciw Bogu. Domaga się, aby uratował naród. Obwinia Boga że nie jest miłością, lecz mądrością a w panowaniu nad światem kieruje się rozumem. Wyzywa Boga, ale ten milczy. Konrad wątpi w jego istnienie, jego nieomylność i miłość do ludzi
1. Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst (np. mitologiczny).
Człowiek w zamyśle miał być władcą świata. Został obdarzony nieśmiertelną duszą i zdolnością tworzenia. Zerwanie owocu z zakazanego drzewa oznaczało przeciwstawienie się woli Boga, który za złamanie tej zasady skazał ich na wygnanie z raju. Utracili nieśmiertelność. Kobiety musiały rodzić w bólach i podlegać władzy mężów, a mężczyźni w trudzie musieli uprawiać ziemię aby zdobyć pożywienie. Bóg oczekiwał dla siebie szacunku, miłości i zaufania. Kontekst mitologiczny: słabe relacje pomiędzy ludźmi, a bogami miedzy innymi z Zeusem przez ukradnięcie ognia przez Prometeusza i podarowanie go ludziom
Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Każdy człowiek w swoim życiu spotyka się z cierpieniem. Często też nie możemy pogodzić się z jego obecnością. Hiob pokazuje nam w jaki sposób mamy przyjąć cierpienie zachowując przy tym wiarę w Boga i ufność jego mądrości. Potrzebujemy całkowitej pokory i poddania się boskim wyrokom, które rodzą się uświadamiamy sobie naszą słabość i bezsilność[i]. Hiob na początku oskarżał Boga o to, że cierpienie które na niego spadły są celowym dręczeniem. Zarzuca stwórcy że jest bezlitosny i okrutny, ale potem Hiob zmienia zdanie wobec Boga i odwołuje wypowiedziane przez siebie słowa obrażające go, czeka cierpliwie. Stwierdza , że człowiek nie jest w stanie zrozumieć boskich planów i zamierzeń. Przykładem ukazania motywu cierpienia są treny Jana Kochanowskiego. Treny to opis cierpienia ojca po stracie ukochanej córki. Kochanowski wątpi we wszystkie wartości, w które wierzył do tej pory. Pisze treny aby ukoić swój ból , w ten sposób łagodzi tęsknotę po córce.