Propisi
PROMETNA TRAKA ZA SPORA VOZILA
Prometna traka za spora vozila« je obilježeni uzdužni dio kolnika namijenjen za vozila koja sporom vožnjom (npr. na uzbrdici) smanjuju protočnost promet.
OSOBA SA VOZAČKOM DOZVOLOM B KATEGORIJE SMIJE UPRAVLJATI
Motornim vozilima koja pripadaju F, G i AM kategoriji
MOTORNO VOZILO
Motorno vozilo je svako vozilo koje se pokreće snagom vlastitog motora, osim vozila koja se kreću po tračnicama i pomoćnih pješačkih sredstava.
NAJVEĆA DOPUŠTENA MASA
Najveća dopuštena masa je masa vozila zajedno s njegovom nosivošću,
NASELJE
Naselje je prostor na kojem se redovi ili skupine zgrada nalaze s jedne ili s obiju strana ceste, dajući mu izgled ulice i čije su granice označene prometnim znakovima za obilježavanje naseljenih mjesta,
NOGOSTUP
Nogostup je posebno uređena prometna površina namijenjena za kretanje pješaka, koja nije u razini s kolnikom ceste ili je od kolnika odvojena na drugi način,
NOSIVOST
Nosivost je dopuštena masa kojom se vozilo smije opteretiti do najveće dopuštene mase određene pod zakonskim propisima ili prema deklaraciji proizvođača vozila s obzirom na dopuštena opterećenja nosivih sklopova.
OBILJEŽENI PJEŠAČKI PRIJELAZ
Obilježeni pješački prijelaz je dio kolničke površine namijenjen za prelaženje pješaka preko kolnika, obilježen oznakama na kolniku i prometnim znakovima obavijesti.
OSOBNI AUTOMOBIL
Osobni automobil je motorno vozilo namijenjeno za prijevoz osoba koje, osim sjedala za vozača, ima najviše osam sjedala.
OSOVINSKO OPTEREĆENJE
Osovinsko opterećenje je dio ukupne mase vozila u vodoravnompoložajukojimnjegovaosovinaopterećuje vodoravnu podlogu u stanju mirovanja vozila
PJEŠAK
Pješak je osoba koja sudjeluje u prometu, a ne upravlja vozilom niti se prevozi u vozilu ili na vozilu, (skejter, osoba na rolama itd.)
PJEŠAČKA ZONA
Pješačka zona je uređena prometna površina u prvom redu namijenjena za kretanje pješaka, u kojoj nije dozvoljeno kretanje motornih vozila, osim vozila s posebnom dozvolom.
PJEŠAČKI OTOK
Pješački otok je uzdignuta ili na drugi način obilježena površina koja se nalazi na kolniku i koja je određena za privremeno zadržavanje pješaka koji prelaze preko kolnika ili ulaze u vozilo i izlaze iz vozila javnog prometa.
PROMETNA TRAKA / DEFINICIJA + VRSTE
Prometna traka je obilježeni ili neobilježeni uzdužni dio kolnika čija je širina dovoljna za nesmetan promet jednog reda motornih vozila u jednom smjeru. Postoji prometna traka za 1. usporavanje 2. ubrzavanje 3. za zaustavljanje vozila u nuždi 4. za spora vozila
BRZA CESTA
Brza cesta je javna cesta namijenjena za promet isključivo motornih vozila, s jednom ili dvije razdvojene kolničke trake, koja ima sva (bez raskrižja) raskrižja u dvije ili više razina s poprečnim cestama i drugim prometnicama (željezničkim ili tramvajskim prugama), u pravilu nema zaustavnih traka i koja je kao takva označena propisanim prometnim znakom.
CESTA NAMIJENJENA ISKLJUČIVO ZA PROMET MOTORNIH VOZILA
Cesta namijenjena isključivo za promet motornih vozila je javna cesta s najmanje dvije prometne trake širine od po najmanje 3,25 m, kojom je omogućen siguran prometni tok vozila brzinom od najmanje 60 km/h, po kojoj se smiju kretati samo motorna vozila koja mogu razvijati brzinu veću od 60 km/h i koja je kao takva označena propisanim prometnim znakom.
MLADI VOZAČ
Ispod 24 godine bez obzira na kategoriju vozila MLADI VOZAČ NE SMIJE UPRAVLJATI VOZILOM : 1. ako u organizmu ima alkohola iznad 0, 00 2. ako u organizmu ima opojnih droga
JAVNA CESTA
Javna cesta je površina od općeg značenja za promet kojom se svatko može slobodno koristiti uz uvjete određene ovim Zakonom o sigurnosti prometa na cestama i koju je nadležno tijelo proglasilo javnom cestom. Javna cesta mora imati suvremeni kolnički zastor (asfalt, beton, kocke). Dijelimo ih na međunarodne, državne, županijske, lokalne, ostale ceste. Može biti namijenjena samo za motorni promet; (autocesta, brza cesta i cesta namijenjena isključivo za promet motornih vozila). Može biti namijenjena za mješovit promet; ostale ceste (magistrala, lokalna ceste, zemljane ceste, šumski putevi).
KOLNIK
Kolnik je dio cestovne površine namijenjen u prvom redu za promet vozila, s jednom prometnom trakom ili više prometnih traka.
KOLNIČKA TRAKA
Kolnička traka je uzdužni dio kolnika namijenjen za promet vozila u jednom smjeru, s jednom prometnom trakom ili više prometnih traka.
LAKA PRIKOLICA
Laka prikolica je priključno vozilo čija najveća dopuštena masa nije veća od 750 kg.
MASA VOZILA
Masa vozila je masa vozila u stanju spremnom za vožnju (masa praznog vozila) u skladu s homologacijskim zahtjevima.
DUŽNOSTI VOZAČA
1. Vozilo držati na primjerenoj udaljenosti od drugih vozila u prometu tako da ne izazove opasnost i ne ometa druge vozače s obzirom na brzinu kretanja vozila i druge okolnosti prometa. 2. Upravljati vozilom s osobitim oprezom i voziti takvom brzinom koja mu omogućava pravodobno zaustaviti vozilo ispred pješačkog prijelaza kada mu prilazi (obratiti pažnju na sve pješake). 3. Obratiti osobitu pažnju i po potrebi zaustaviti vozilo zbog slijepe osobe, osobe starije dobi te djece kada samostalno sudjeluju u prometu. 4. Vozač je dužan zaustaviti svoje vozilo iza vozila javnog prijevoza putnika ili pokraj autobusa kojim se obavlja prijevoz za vlastite potrebe, zaustavljenog na stajalištu kad osobe ulazeći u to vozilo, odnosno izlazeći iz tog vozila, moraju prijeći preko prometne trake ili kolnika kojem se vozila kreću (pozornost i oprez ako ne prelaze prometnu traku). 5. Vozač je dužan zaustaviti svoje vozilo iza vozila koje organizirano prevozi djecu ako je zaustavljen na stajalištu ili kolniku kojem se vozila kreću i pritom ima upaljene sve pokazivače smjera. Vozila za organizirani prijevoz djece su označena posebnim znakom za prijevoz djece.
AM
15 / mopedi i motokultivatori (max 4kw, 50ccm3, 50 km/h)
A1
16 / motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW
G
16 / radni strojevi
F
16 / traktori sa ili bez prikolice
BE
18 / kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg
C1
18 / motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase
B
18 / motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg
A2
18 / spadaju motocikli čija snaga ne prelazi 35 kW i čiji omjer snaga/masa ne prelazi 0,2 kW/kg, a ne potječu od vozila čija je snaga dvostruko veća i više
C1E
18 / vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12.000 kg
C
19 / motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg
CE
19 / skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg
A
20-24 / motocikli sa ili bez bočne prikolice
DE
21 - 24 / vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg
D1E
21 / kombinacije vozila kada vučno vozilo kategorije D1 i njegova prikolica ima najveću dopuštenu masu veću od 750 kg, ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju za dotična vozila
D1
21 / motorna vozila projektirana i izrađena za prijevoz najviše 16 putnika uz vozača i čija maksimalna duljina nije veća od 8 m; motorna vozila ove kategorije mogu se kombinirati s prikolicom čija najveća dopuštena masa nije veća od 750 kg
H
21 / pružna vozila - tramvaji
D
21-24 / motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala
HIJERARHIJA PRAVILA U PROMETU
4. prema prometnim pravilima, 3. prometnih znakova, 2. prometnim svjetlima, 1. znakovi ovlaštenih osoba u prometu
Kategorizacija vozila
A1, A2, A, B, BE, C1, C1 E, C, C E, D1, D1 E, D, D E, F, G, H i AM kategorije
AUTOCESTA
Autocesta je javna cesta posebno izgrađena i namijenjena isključivo za promet motornih vozila, koja ima dvije fizički odvojene kolničke trake (zeleni pojas, zaštitnu ogradu i sl.) za promet iz suprotnih smjerova sa po najmanje dvije prometne trake širine najmanje 3,5 m, a s obzirom na konfiguraciju terena - i po jednu traku za zaustavljanje vozila u nuždi širine najmanje 2,5 m, bez raskrižja s poprečnim cestama i željezničkim ili tramvajskim prugama u istoj razini, u čiji se promet može uključiti, odnosno isključiti samo određenim i posebno izgrađenim priključnim prometnim trakama za ubrzavanje ili usporavanje, odnosno priključnim rampama, kojom je omogućen siguran prometni tok vozila brzinom od najmanje 80 km/h i koja je kao autocesta označena propisanim prometnim znakom.
BICIKLISTIČKA TRAKA / STAZA
Biciklistička traka je dio kolnika namijenjen za promet bicikala koji se prostire uzduž kolnika i koji je obilježen uzdužnom crtom na kolniku i propisanim prometnim znakom (prostire se uz rub kolničke trake). Biciklistička staza je izgrađena prometna površina namijenjena za promet bicikala koja je odvojena od kolnika i obilježena propisanim prometnim znakom.
PROMETNA TRAKA ZA UBRZAVANJE
Prometna traka za ubrzavanje je dio kolnika namijenjen za uključivanje vozila u prometni tok sa sporedne ceste, odnosno drugih prilaznih cesta s objekata pokraj ceste (benzinskih crpki, parkirališta, motela i sl.).
PROMETNA TRAKA ZA USPORAVANJE
Prometna traka za usporavanje je dio kolnika namijenjen za isključivanje vozila iz prometnog toka na cesti.
PROMETNA TRAKA ZA ZAUSTAVLJANJE VOZILA U NUŽDI
Prometna traka za zaustavljanje vozila u nuždi je obilježeni uzdužni dio kolnika na autocestama i na određenim mjestima na cestama višeg reda, kao i u tunelima, galerijama i sl.
RASKRIŽJE
Raskrižje je površina na kojoj se križaju ili spajaju dvije ceste ili više cesta, a i šira prometna površina (trgovi i sl.) koja nastaje križanjem, odnosno spajanjem cesta.
STAJALIŠTE TRAMVAJA ILI AUTOBUSA
Stajalište tramvaja ili autobusa je dio površine ceste namijenjen zaustavljanju tramvaja, odnosno autobusa radi ulaska i izlaska putnika i koji je obilježen prometnim znakom.
Sudionik u prometnoj nesreći
Sudionik u prometnoj nesreći je svaki sudionik u prometu na cesti koji je na bilo koji način sudjelovao u prometnoj nesreći.
Sudionik u prometu na cesti
Sudionik u prometu na cesti je osoba koja na bilo koji način sudjeluje u prometu na cesti.
UKUPNA MASA
Ukupna masa je masa vozila zajedno s masom tereta koji se prevozi na vozilu, uključujući masu osoba koje se nalaze na vozilu i masu priključnog vozila ako je pridodano vozilu.
VOZAČ
Vozač je osoba koja na cesti upravlja vozilom.
VOZILO
Vozilo je svako prijevozno sredstvo namijenjeno za kretanje po cesti, osim dječjih prijevoznih sredstava, prijevoznih sredstava na osobni ili motorni pogon za osobe s invaliditetom ili starije osobe, ako se pri tom ne kreću brzinom većom od brzinečovječjeg hoda,
ZONA SMIRENOG PROMETA
Zona smirenog prometa je područje u naselju obilježeno propisanim prometnim znakom, u kojem se vozila ne smiju kretati brzinom većom od brzine hoda pješaka i u kojem je dječja igra svugdje dopuštena,
CESTA
»Cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet.