психологія словник

¡Supera tus tareas y exámenes ahora con Quizwiz!

19.Лабільність

одна з основних властивостей нервової системи, що характеризує швидкість виникнення і припинення процесів збудження і гальмування.

14.Індивід

біологічний організм, носій загальних спадкових якостей біологічного виду людина; представник людського роду - homo sapiens.

1.«Я-концепція»

в психоаналізі визначається як свідомість, розумна, раціональна частина психіки. «Я» формується під впливом суспільства, яке висуває свої вимоги до людини.

24.Настанова

певний погляд на предмет, людину чи ідею, що ґрунтується на досвіді, переконаннях, емоціях і поведінці;стан готовності суб'єкта до певної активності, спрямованої на задоволення тієї чи іншої потреби

10.Воля

психічний процес свідомої та цілеспрямованої регуляції людиною своєї діяльності та поведінки з метою досягнення поставлених цілей.

9.Відчуття

психічний процес, що полягає у відображенні мозком окремих властивостей та якостей предметів і явищ об'єктивного світу, а також станів організму при безпосередньому впливі подразників на відповідні органи чуттів.

26.Пам'ять

пізнавальний психічний процес сприймання, запам'ятовування, збереження, відтворення і забування індивідом свого досвіду.

36.Рефлекс

реакція організму у відповідь на подразнення рецепторів агентами внутрішнього чи зовнішнього середовища, що здійснюється через центральну нервову систему.

40.Синтез

розумова операція, пов'язана з мисленнєвою побудовою цілого із частин або поєднанням різних елементів, сторін об'єктів в єдине ціле.

20.Локус контролю

стійка властивість особистості, що характеризується схильністю приписувати відповідальність за результати своєї поведінки зовнішнім факторам, іншим людям /екстернальність/ або власним здібностям, зусиллям /інтернальність/.

50.Характер

сукупність індивідуально-своєрідних психічних властивостей, які виявляються у типових для даної особистості способах діяльності при типових обставинах і визначаються ставленням особистості, до цих обставин.

25.Особистість

соціально-психологічна сутність людини, яка формується в результаті засвоєння індивідом суспільних форм свідомості і поведінки, суспільно-історичного досвіду людства.

22.Мотиви

спонукальна причина дій та вчинків людини, зумовлених об'єктивними потребами.

41.Соціальна перцепція

сприйняття, розуміння і оцінка людиною соціальних об'єктів /інших людей, саму себе, групи людей тощо/ і соціальних ситуацій.

44.Стрес

стан максимального психічного напруження, що виникає у людини в процесі діяльності або поведінки під впливом несприятливих, значних за силою і довготривалістю зовнішніх і внутрішніх неспецифічних дій, умов середовища

34.Психічні стани

визначений тимчасовий рівень цілісного функціонування психіки, що безпосередньо впливає на характер і ефективність діяльності особистості і, як стійкий прояв психіки індивіда, закріплюється і повторюється в її структурі.

39.Свідомість

вища форма психіки, яка полягає в суб'єктивному відображенні об'єктивних властивостей предметів і явищ навколишнього світу, процесів, що відбуваються в ньому, своїх дій, у попередньому їх плануванні і передбаченні наслідків, у регулюванні взаємовідносин людини з природою і соціальною дійсністю.

31.Психіка

властивість високоорганізованої матерії відображати об'єктивну дійсність у формі відчуттів, уявлень, думок та інших суб'єктивних образів об'єктивного світу і на цій основі саморегулювати свою поведінку та управляти всією життєдіяльністю людини.

37.Ригідність

властивість темпераменту (протилежна пластичності), яка вказує на те, що індивід важко пристосовується до умов, має інертну та мляву поведінку, звички, судження.

Емпі‌рика

все те, що отримано шляхом експерименту, на практиці, засноване на досвіді, спостереженні. «Емпіричний», може мати стосунок до: Емпіричний рівень знань — рівень пізнавального процесу, що дає знання тих закономірних зв'язків і відношень, які виявляються через аналіз безпосередніх даних спостереження

29.Поведінка

зовнішній прояв діяльності, система дій індивіда, спрямована на підтримку свого існування. Це особливим чином організована психічна діяльність, що проявляється в певній послідовності вчинків, цілеспрямованих дій.

8.Афект

короткочасне, бурхливе переживання людини, що виникає, як правило, у відповідь на сильний подразник. У стані А. знижується здатність людини осмислювати значення своїх дій і керувати ними.

18.Конфлікт

крайнє загострення суперечностей; зіткнення осіб, їхніх ідей, інтересів, потреб, оцінок, рівня прагнень, домагань тощо при намаганні їх розв'язати на фоні емоційних станів

49.Фрустрація

негативний емоційний стан, що супроводжується усвідомленням неможливості досягти поставленої мети.

15.Індивідуальність

неповторне співвідношення особистих рис та особливостей людини, що утворюють її своєрідність, відмінність від інших людей.

45.Сублімація

один з механізмів психічного захисту, що знімає напругу в ситуації конфлікту шляхом трансформації цього конфлікту в форми, що більш прийнятні для індивіда.

бігевіори́зм

один з напрямів психології, що пояснює поведінку людей механічними, рефлективними актами у відповідь на зовнішні подразники.

16.Індукція

умовивід, в результаті якого на підставі знання про окреме робиться висновок про загальне.

27.Переконання

усвідомлювані мотиви, які спонукають людину діяти відповідно до своїх поглядів і принципів; особистісне утворення, система існуючих поглядів, які людина не просто поділяє, але й активно проводить в життя, бореться за них, відповідно впливаючи на інших людей.

11.Дедукція

форма мислення, яка дозволяє на основі логічних правил з окремих загальних даних (передбачень, передумов) виводити нові, менш загальні, передбачення, висновки і т. ін. (Від загального до часткового).

7.Астенічні почуття

форма негативних емоцій, в яких провідними виступають такі переживання, як подавлення, сум, нелокалізований страх

Аксон

це один довгий відросток, який виходить з соми і передає сигнали в інші нейрони чи м'язи. Він може бути дуже довгим, і в деяких випадках витягуватися на значну відстань від соми. Аксон = нервове волокно Сукупність нервових волокон = нерв

47.Увага

це особлива форма психічної діяльності, яка виявляється у спрямованості і зосередженості свідомості на вагомих для особистості предметах, явищах навколишньої дійсності або власних переживаннях, при одночасному відволіканні від того, що не є предметом уваги.

12.Емоції

це особливий клас психічних станів і процесів, що відображають у формі безпосереднього, швидкоплинного переживання важливих для життєдіяльності індивіда певних явищ і ситуацій, які діють на нього.

42.Сприймання

це психічний процес відображення людиною предметів і явищ у цілому, в сукупності всіх їх якостей і властивостей при безпосередньому їх впливі на органи чуттів.

17.Інстинкти

це система безумовних рефлексів, вроджена видова поведінка тварини.

30.Почуття

це специфічно людські, узагальнені, стійкі переживання ставлення до потреб, задоволення або незадоволення яких зумовлює позитивні або негативні емоції.

Детерміні‌зм

це термін для метафізичного погляду на те, що весь світ, включно з людиною та всіма діями, визначені певним чином. Однак це залежить від різних факторів, таких як спадковість і навколишнє середовище, а також від інших характеристик об'єктів. Тому людина немає свободи волі.

46.Темперамент

індивідуально-психологічна характеристика людини, що проявляється у силі, напруженості, швидкості та врівноваженості перебігу її психічних процесів.

3.Активність

а) як ознака психіки - всезагальна характеристика істот, власне динаміка живих істот як джерело підтримки ними життєво значущих зв'язків з оточуючим світом; б) як властивість темпераменту - визначається силою, з якою людина впливає на ситуацію і долає перешкоди на шляху до поставленої мети.

23.Навички

дії, які внаслідок багаторазового повторення стали автоматизованими і виконуються без зайвих витрат фізичної і нервово-психічної енергії.

6.Апперцепція

залежність кожного нового сприйняття будь-якого об'єкта від попереднього життєвого досвіду людини і від її психологічного стану в момент сприйняття.

5.Аналіз

мисленнєва операція, сутність якої полягає в уявному здійсненні поділу цілого на частини, елементи, у виділенні окремих його ознак.

32.Психічні властивості

найбільш істотні, типові і стійкі для даної людини особливості її психіки, реалізаціїпсихічних процесів.

35.Психологія

наука про закономірності виникнення, розвитку і функціонування психіки як особливої форми життєдіяльності взагалі, і свідомості людини як конкретно-історичної особистості зокрема.

38.Розвиток

процес незворотних, спрямованих і закономірних змін, що призводить до виникнення кількісних, якісних і структурних перетворень психіки й поведінки людини.

21.Мислення

процес опосередкованого та узагальненого відображення свідомістю людини предметів і явищ об'єктивної дійсності в їхніх істотних властивостях, зв'язках і відносинах; вища форма відображення дійсності у психіці.

33.Психічні процеси

різні за складністю і адекватністю рівні динамічного, цілісного відображення об'єктивної реальності, активна взаємодія суб'єкта з об'єктом відображення, система спеціальних дій, спрямованих на пізнання об'єктивної реальності і взаємодію з нею.

48.Уява

своєрідна форма відображення об'єктивної дійсності, психічний процес, що полягає у створенні нових образів шляхом переробки матеріалу сприймань і уявлень, отриманих у попередньому досвіді.

13.Ілюзія

хибне сприймання об'єктивного світу, що виникає під впливом зовнішнього подразника або хворобливого стану нервової системи.

Дендрити

це велика кількість коротких відростків, які виходять з соми нейрона і служать для прийому сигналів від інших нейронів або сенсорних рецепторів.


Conjuntos de estudio relacionados

CHAP 8 - Health - PART 2 - Laws and Rules

View Set

Practice test accounting 212 test 1

View Set

Chapter 25: Acquired Conditions and Congenital Abnormalities in the Newborn

View Set

Steering system fundamentals rewiew

View Set

Lymph Theory Review (Fortis Purple Mod)

View Set