Словник психологічних термінів (А)

¡Supera tus tareas y exámenes ahora con Quizwiz!

АВТОЕРОТИЗМ

за 3. Фрейдом, термін, що позначає першу фазу дитячого сексуального життя, протягом якої використовуються різні способи статевого задоволення за допомогою власного тіла, при відсутності стороннього об'єкта. Задоволення досягається через ерогенні зони. Один із прикладів — смоктання

АБСАНС

короткочасний несвідомий стан, що виникає при деяких формах епілепсії, блокування свідомості.

АУТОСУГЕСТІЯ

навіювання, спрямоване людиною на саму себе (див. також Самонавіювання). Допускає поєднання в одній особі сугестора і сугеренда

АДЕПТ

має три значення: 1) в інженерній психології — людина, яка має прихильність до певної професії та опановує її. Залежно від типу професії фаза ** може бути багаторічною або короткочасною; 2) посвячений у таємниці якого-небудь вчення, секти; 3) ревний прихильник якого-небудь вчення, ідеї

АДАПТАНТ

молодий фахівець у період адаптації до норм колективу, в який він потрапляє, входження у тонкощі роботи, звикання вирішувати творчі задачі.

АДАПТАЦІЯ

пристосування будови і функцій організму, його органів і клітин до умов середовища. Виділяють різні фази процесу ** до незвичайних екстремальних умов: фазу початкової декомпенсації і наступні фази часткової, а потім і повної компенсації. Зміни, що супроводжують **, відбуваються на всіх рівнях організму — під молекулярного до психологічної регуляції діяльності.

АГОРАФОБІЯ

різновид неврозу, що характеризується відчуттям страху перед відкритим простором таін. (див. також Фобія).

АВТОФІЛІЯ

самозамилування.

АВТОРИТАРНІСТЬ

соціально-психологічна характеристика особистості, що відображає її прагнення максимально підпорядкувати своєму впливу партнерів по взаємодії та спілкуванню. Пов'язана з такими особистісними рисами, як агресивність, завищені самооцінка і рівень домагань, схильність до наслідування стереотипів, слабка рефлексія та ін. У поведінці звичайно проявляється як прагнення будь-якими засобами домогтися домінуючого положення в групі, зайняти максимально високу позицію в структурі влади. Особливо __________проявляється в автократичному тиску керівника або лідера на підлеглих, в усуненні інших людей від участі у вирішенні важливих питань.

АГРАФІЯ

порушення здатності писати, що виникають при різних розладах психіки під час писемної мови. Проявляються або як повна втрата здатності писати, або як грубе перекручування слів, пропуски складів і літер, як нездатність сполучити літери та склади в слова тощо.

АБУЛІЯ

(від гр. нерішучість) — патологічне порушення психічної регуляції дій. Виражається у відсутності стимулів до діяльності, нездатності прийняти рішення і здійснити правильну дію, хоча її необхідність усвідомлюється.

АБСТРАГУВАННЯ

(від лат. відволікання) — одна з основних операцій мислення; полягає в уявному виділенні певних ознак, властивостей досліджуваного об'єкта та у відволіканні від інших. Первинно ____ виступає при безпосередньому чуттєво- образному відображенні середовища, коли деякі його властивості стають орієнтирами для сприйняття та дії, а інші — ігноруються.____— необхідна умова катетеризації. Ним формуються узагальнені образи реальності, які дозволяють виділити значимі для певної діяльності зв'язки і відношення об'єктів. Критерій істинності й продуктивності ____ — практика.

АБСТИНЕНЦІЯ

(від лат. помірність) — особливий стан, що виникає внаслідок припинення дії алкоголю або наркотиків при раптовій перерві в їхньому прийманні, проявляється у алкоголіків та наркоманів. Характерні симптоми — головний біль, запаморочення, сухість у роті, тахікардія, іноді нудота, пригнічений настрій, що часто супроводжується самозвинуваченням і каяттям, різкою фізичною слабкістю, підвищеною навіюваністю, потребою в наркотику та ін. Можливі безсоння, відчуття страху, тривожність, суїцидальні тенденції, розвиток алкогольної епілепсії

АГЛЮТИНАЦІЯ

(від лат. приклеювати) — один із способів створення образів уяви. В одному образі поєднуються будь-які якості, властивості, частини. Результатом може стати досить вигадливий образ, іноді далекий від реальності

АГРАВАЦІЯ

(робити важче, обтяжувати) — перебільшення індивідом важкості дійсно існуючої хвороби, її симптомів або хворобливості свого стану. До агравації схильні суб'єкти з істероїдною акцентуацією або страждаючі психопатичними захворюваннями, а також люди похилого віку з вираженими змінами психіки. Агравацію варто відрізняти від симуляції.

АЖИТАЦІЯ

афективна реакція (див. також Афект), що виникає у відповідь на загрозу для життя, аварійну ситуацію та інші психогенні фактори. Проявляється у формі сильного занепокоєння, тривоги, втрати цілеспрямованості дій. Людина метушиться, здатна виконувати лише прості автоматичні дії. Виникає відчуття порожнечі та відсутності думок, порушується можливість міркувати, встановлювати складні зв'язки між явищами. Це супроводжується явними вегетативними порушеннями: блідістю, частішим диханням, серцебиттям, тремтінням рук та ін. ** оцінюється як передпатологічний стан у межах психологічної норми (див. Психологія екстремальна). В аварійних ситуаціях серед льотчиків, підводників і представників інших професій, пов' язаних з ризиком, вона нерідко сприймається як розгубленість

АГРЕСІЯ РЕАКТИВНА

виникає як реакція суб'єкта на фрустрацію і супроводжується емоційними станами гніву, ворожості, ненависті та ін.

АВТОРИТЕТ

впливовість індивіда, що залежать від стану, статусу чи посади,; яку він займає. У цьому значенні в соціальній психології поняття нерідко співвідноситься з поняттям про владу. 2. Визнання за індивідом права на ухвалення рішення в умовах спільної діяльності. У цьому значенні поняття не завжди збігається з владою: ** може користуватися людина, що не наділена відповідними повноваженнями, але яка є свого роду моральним еталоном і тому має високий ступінь референтності для оточуючих._________такого індивіда обумовлений його ідеалізацією в очах інших і значимістю його діяльності.

АБАЗІЯ

втрата здатності ходити; звичайно трапляється при захворюваннях нервової системи.

АГРЕСІЯ ІНСТРУМЕНТАЛЬНА

відрізняється тим, що мета дії суб'єкта, який виявляє агресію, нейтральна і агресія використовується лише як засіб для досягнення цієї мети.

АВТОМАТИЗМ (неусвідомлюваний)

дії, які реалізуються без прямої участі свідомості і відбуваються ніби «самі.по собі», без свідомого контролю. Тому немає необхідності орієнтуватися в стереотипних випадках, і в самій ситуації, і в процесі виконання відповідних операцій. Виникнення такої ситуації відразу дає поштовх усій послідовності операцій. Виділяють ** моторний, мовний та інтелектуальний — у сферах рухів, сприйняття і розумовій. У нормі всі види автоматизму виступають як компоненти свідомо регульованих дій, а їхнє відокремлення вказує на патологію. Вивчення ** здійснюється як у загальній психології — при дослідженні формування навичок, так і в прикладній психології.

АГНОЗІЯ

стан, при якому мозок не може розшифрувати інформацію, яка надходить від нормально функціонуючих рецепторів; порушення різних видів сприйняття, що виникає при ураженнях мозку. Розрізняють: 1) ________ зорові — проявляються в нездатності впізнати предмети за їхніми зображеннями при збереженні достатньої гостроти зору; 2) ________ тактильні — проявляються як: а) астерс________ — у нездатності упізнання предметів на дотик; б) сомато________ — у порушенні впізнавання частин власного тіла, в порушенні уявлення про схему тіла; 3) ________ слухові — проявляються: а) у порушенні слуху фонематичного — здатності розрізняти звуки як складові мовлення, що призводить до розладів мовлення (афазія); б) у порушенні здатності впізнавати знайомі мелодії, звуки, шуми при збереженні елементарних форм слуху.

АБСТИНЕНЦІЯ СЕКСУАЛЬНА

стримування від статевого життя. Може проявлятися в постійному стані суб'єкта, позбавленого можливості вести статеве життя, або в проміжку часу, протягом якого суб'єкт позбавлений цієї можливості. Розрізняють: І) ___ тотальну, що виключає усі види сексуальної активності; 2) _________ парціальну, під час якої відмічаються полюції або мастурбація.

АГРЕСИВНІСТЬ

стійка риса особистості, що проявляється в готовності до агресивної поведінки. Рівні її визначаються як научінням у процесі соціалізації, так і орієнтацією на культурно-соціальні норми, найважливіші з яких — норми соціальної відповідальності та норми відплати за акти агресії. Важлива роль належить і таким ситуативним змінним: тлумаченню намірів оточуючих, можливості одержання зворотного зв'язку, провокуючому впливу зброї та ін. ___________— одна з природжених установок, що корениться в садистичній фазі лібідо. Виражається в прагненні до наступальних або насильницьких дій, направлених на нанесення ушкоджень або на знищення об'єкта наступу.

АГРЕСІЯ

індивідуальна чи колективна поведінка або дія, направлена на заподіяння фізичної чи психічної шкоди або навіть на знищення іншої людини чи групи. Основні форми — ** реактивна, ** ворожа, ** інструментальна та автоагресія. Форми **, що розвиваються в таких масових соціальних явищах, як терор, геноцид, расові, релігійні та ідеологічні зіткнення, звичайно супроводжуються процесами психічного зараження і взаємної індукції, стереотипізацією уявлень у створюваному «образі ворога». Деякі прояви __________ й авто________ можуть бути ознакою розвитку патопсихологічних змін особистості (збудлива психопатія, параноя, епілепсія та ін.).


Conjuntos de estudio relacionados

Relativity Certified User Exam - Litigation Support Tip of the Night

View Set

Unit 1, Unit 2a, Unit 2b, Unit 3, Unit 4, Unit 5 -- All Music and Media

View Set

19.2 seismic waves and earths interior

View Set

CS 24o Quiz/Exam Review Questions

View Set

Analytical Chemistry (UVU Chemistry 3000) Fall 2018

View Set

NSG 245 Ch 38- Assessment & Management Rheumatic Disorders

View Set

Triangle Classification Theorems

View Set

Exploring Exercises for Muscular Fitness Quiz

View Set

First Geology Quiz - Ch. 10, 9 and 4

View Set