Економічна кібернетика

Pataasin ang iyong marka sa homework at exams ngayon gamit ang Quizwiz!

Жорстке управління

вплив на систему або процес, спрямований на досягнення заданого типу поведінки системи.

Синтез

(від грецького synthesis - з'єднання, сполучення, складання) - поєднання різних елементів, сторін об'єкту в єдине ціле (систему), котре здійснюється як у практичній діяльності, так і в процесі пізнання.

Оптимальне управління

- вибір та реалізація таких управлінських рішень, які є найкращими з точки зору ефективності системи

Цілісність економічної системи

- властивість економічної системи, за якої всі частини системи (підсистеми та елементи) підпорядковані одній меті, що стоїть перед всією системою.

Соціально-економічні індикатори

- показники, які не плануються, а «відстежуються» по ходу реалізації мети, служать засобом контролю, інформацією, що надходить по каналах зворотного зв'язку в системі управління. Вони побічно висловлюють зміст мети, наприклад: індекс роздрібних цін, індекс інфляції. Визначення соціально-економічних індикаторів - це завдання обліково-статистична.

Декомпозиція

- розкладання системи на складові чи підсистеми з метою виявлення взаємозв'язків між елементами

Інформаційна система управління

- сукупність інформації, економіко-математичних методів і моделей, технічних, програмних, інших технологічних засобів і фахівців, призначена для обробки інформації та прийняття управлінських рішень

Холізм

- формальний аспект забезпечення цілісності системи: цілі економічної системи повинні бути такими, що формалізуються, координуються й агрегуються

морфологічним аналізом

Метод морфологічного дослідження реалізується в два якісно різних етапи. Перший етап передбачає отримання опису всіх систем, що належать до досліджуваного класу, тобто класифікація множини систем

Діагностична

аналізує інформацію, щоб відповісти на питання «Чому це сталося?». Тут використовуються статистичні методи аналізу даних з метою їх кластеризації, класифікації, деталізації і виявлення кореляції, щоб виявити основні фактори впливу на результати. У IIoT діагностична аналітика покаже, що аварія трапилася через вихід з ладу модуля приймання сировини

Прямий зв'язок

вид з'єднання елементів системи, при якому вихідний вплив одного елемента передається на вхід іншого елемента. Він може здійснюватися безпосередньо або через інші елементи системи

Принцип епіморфізму

визначає стійкість типу поведінки структурних одиниць системи.

Діагностика поведінки системи

визначення повного набору факторів, що впливають на стан системи, встановлення ступеня їх значущості і визначення найсуттєвіших з них

Регулювання за збуренням

відбувається, якщо збурення x(t) враховуються, вимірюються і компенсуються регулятором по контуру, що включає вимірювальний блок 2.

Прескриптивна (розпорядча) аналітика

відповідає на головне управлінське питання «Що робити?». Тут машинне навчання і інші методи штучного інтелекту аналізують всі накопичені і оброблені дані, щоб знайти найкращі рішення для конкретної ситуації. У розглянутому прикладі модуль розпорядчої аналітики підкаже, яка саме деталь виробничого обладнання найбільше зносилася і як це виправити найбільш оптимальним з точки зору економіки чином: замінити на нову або відремонтувати.

Дескриптивна аналітика

відповідає на питання «Що трапилося?», створюючи зведення історичних даних для їх подальшого аналізу. Наприклад, безперервний збір інформації з виробничого обладнання за допомогою smart-датчиків і інших IoT / IIoT-пристроїв дозволить точно ідентифікувати момент збою в технологічному процесі

Мережева структура

вільна гнучка коаліція, що управляється з єдиного центру, забезпечуючи формування і управління альянсами, координацію фінансових ресурсів і технологій, визначення сфер компетенцій і стратегій; а також вирішує питання управління, що пов'язують мережу воєдино інформаційними ресурсами

Аналіз функцій

дає можливості систематизувати знання про динаміку, темпи і напрямки розвитку, причинні зв'язки і взаємозв'язки функцій, резерви вдосконалення їх організації. Аналіз функцій - складова частина менеджменту, а його результати основа для вдосконалення існуючої системи управління.

Стратифікація

декомпозиція системи за напрями (аспектами) діяльності

Ієрархічність

економіки полягає в тому, що вона є підсистемою в системі вищого порядку — у регіональній та світовій економіці, а водночас надсистемами для економіки є природа та суспільство. Окрім цього, кожний її компонент (галузь, підприємство) також є системою. До найважливіших підсистем економіки можна віднести підсистеми управління, виробничу та фінансово-кредитну підсистеми

Системний аналіз

економічного об'єкта передбачає його всебічне дослідження як складної динамічної системи.

Критерій ефективності

ефективність функціонування системи може вимірюватися ступенем досягнення мети системою або оцінюватися через ефективність траєкторії руху системи до мети.

Принцип координації

загальне положення, згідно з яким розкладені частини глобальної задачі, які представлені комплексом локальних задач, пов'язуються в єдину систему, еквівалентну первинній.

Задача синтезу управління

задача, яка генерує управляючі дії із заданої їх множини.

Принцип цільового розкладення

застосовується у випадку використання комплексних, інтегральних цільових показників. Наприклад, якщо аргументами цільової функції первинної задачі служать споживання й накопичення, то можна скласти дві часткові задачі - задачі максимізації споживання й накопичування.

Система підтримки прийняття рішень

комп'ютерна автоматизована система, що призначена для допомоги та підтримки різних видів діяльності людини при прийнятті рішень в складних умовах для повного і об'єктивного аналізу предметної діяльності стосовно розв'язання структурованих або неструктурованих проблем.

Евристичні методи

методи, які засновані на аналогіях та асоціаціях суб'єкта дослідження і застосовуються тоді, коли формальні правила для розв'язання проблеми невідомі.

Лінійна організація

організація, в якій кожна ланка пов'язана із вищою ланкою єдиним зв'язком, забезпечується жорстка централізація та єдине керівництво

Лінійно-штабна організація

організація, де лінійна структура доповнюється ланками, що підготовлюють рішення, здійснюють контроль і надають консультації.

Матрична організація

організація, що створюється для здійснення унікальних проектів без виділення спеціальних паралельних служб

Невизначеність економічної системи

особливість функціонування економічної системи, що обумовлена впливом множини збурюючих факторів, які відображаються на поведінці системи і на результатах прийнятого рішення.

Дескриптивні методи прийняття рішень

оціночно-описовий метод дослідження, спрямований на емпіричне дослідження і опис поведінки окремих осіб і груп людей в процесі прийняття рішень. Вона носить яскраво виражений пояснюючий, а не розпорядчий характер.

При декомпозиції за часом

первинна динамічна задача управління розбивається на різні за часом виконання часткові задачі, орієнтовані на досягнення довгострокових, середньострокових і короткострокових цілей. У практиці планування цей принцип традиційно широко застосовується.

Декомпозиція за цілями

первинна задача може бути декомпонована на локальні задачі таким чином, щоб аргументами цільових функцій кожної часткової задачі були один чи кілька цільових показників первинної задачі.

Загальна задача синтезу

полягає в тому, що при даному об'єкті управління конструюється система управління, яка відповідає заданим властивостям, у тому числі і властивостям оптимальності.

ВІ-платформа (інформаційні (комп'ютерні) системи управління економікою)

позначення комп'ютерних методів та інструментів для організацій, що забезпечують переклад трансакційної ділової інформації у форму, придатну для бізнес-аналізу, а також засоби для масової роботи з такою обробленої інформацією; інструменти для аналізу даних, побудови звітів і запитів можуть допомогти бізнес-користувачам подолати море даних для того, щоб синтезувати з них значиму інформацію.

Цільовий норматив

показник, найменування якого висловлює зміст певної потреби, а числове значення - бажаний (оптимальний) рівень її задоволення

Гомеостазис

підтримка постійності суттєвих змінних системи для забезпечення її оптимального режиму

Предиктивна (прогнозна) аналітика

прогнозує невідомі події в майбутньому, відповідаючи на питання «Що може статися?» на основі аналізу накопиченої інформації. Тут використовується безліч методів: математична статистика, моделювання, машинне навчання і інші області Data Science, а також інтелектуальний аналіз даних (Data Mining). Наприклад, предиктивна аналітика поточних і минулих показників роботи виробничого устаткування завчасно визначить час його профілактичного ремонту, щоб уникнути поломки дорогої техніки.

Дескриптивний (описовий) підхід

підхід до прийняття рішень об'єднує теоретичні уявлення, спрямовані на пояснення закономірностей і чинників процесу прийняття рішення людиною. Цей підхід представлений в основному психологічними дослідженнями, результати яких дозволили систематизувати типи ситуацій, рішень і психічні чинники, що детермінують закономірності ПР.

Аналіз

розкладення, членування чогось цілісного на складові елементи, властивості, відношення, аспекти, підсистеми для подальшого поглибленого розгляду кожного з них.

Ринкова система

система економічної організації, заснована в більшості країн на приватній власності на засоби виробництва і розподілу, господарська діяльність якої спрямована на отримання прибутку в умовах конкуренції

Організована система управління

система управління, що передбачає певний порядок у побудові та цілеспрямованість функціонування.

Регулювання за відхиленням

система, в якій регульований параметр постійно вимірюється і порівнюється із заданим впливом. Розбіжність цих величин впливає на процес чи об'єкт для забезпечення стабілізації вихідних параметрів. Регулювання за відхиленням має місце, коли досягнутий результат у через ланцюг зворотного зв'язку після вимірювання поступає в регулюючий пристрій, який генерує відповідний керуючий сигнал m(t).

Децентралізована система

система, де координуючі задачі відсутні, а наявні лише горизонтальні зв'язки.

Управління системою

система, котра реалізує задачу управління з вироблення управляючих впливів, відповідно до закону управління, що забезпечує відповідність мети управління і глобальної мети, яка стоїть перед системою в цілому.

Адаптивна система

система, яка може пристосовуватися до змін внутрішніх та зовнішніх умов.

Гомеостатичність

системи відображає її властивість до самозбереження, протидії руйнуючим впливам середовища; гомеостатичність можна трактувати як здатність здійснювати найпростіші форми управління: в структурному відношенні така система характеризується наявністю тільки негативних зворотних зв'язків, а у функціональному - постійністю мети управління; це система в її статичному поданні, поза розвитком

Структурованість

систему можна принципово описати через встановлення її структури, тобто мережі зв'язків і відношень системи

Виробнича система

складна динамічна система, в якій здійснюється цілеспрямований процес перетворення окремих факторів виробництва в корисну продукцію.

Економічна система

складна, ймовірнісна, цілеспрямована, керована динамічна система, що здійснює виробництво, розподіл і споживання матеріальних благ з метою задоволення необмежених людських потреб

Ситуаційний центр

сукупність методів, алгоритмів, моделей прийняття управлінських рішень і комплексу технологій як підтримуючих, так і тих, що реалізують ці рішення. Ситуаційний центр - сукупність інтелектуально організованих робочих місць з автоматизованими операціями поповнення інформації, процедурами побудови моделей, аналізу ситуації, прогону моделей, графічного представлення результатів.

МАС

сукупність взаємопов'язаних агентів, здатних взаємодіяти один з одним і навколишнім середовищем, що володіють певними інтелектуальними здібностями і можливістю індивідуальних і спільних дій;

Інфраструктура

сукупність галузей і видів діяльності, які, будучи зовнішніми стосовно основного виробничого циклу, обслуговують виробничу і невиробничу сферу економіки, забезпечують нормальне функціонування основних галузей матеріального виробництва і розвитку продуктивних сил: транспорт і зв'язок, наукові установи і навчальні заклади, комунальне господарство, установи культури тощо.

Принцип сумісності

сумісність - це така спільність об'єктів, яка забезпечує можливість їх взаємодії; взаємодія сумісних елементів системи служить збереженню системи.

Інформаційні технології управління

сукупність методів і засобів пошуку, збору, обробки, зберігання, передачі та захисту інформації і знань для вирішення завдань управління на базі програмного забезпечення і засобів обчислювальної та телекомунікаційної техніки.

Інтелектуальний аналіз даних

сучасна концепція аналізу даних, яка припускає, що дані можуть бути неточними, неповними (містити пропуски), суперечливими, різнорідними, непрямими, і при цьому мати гігантські обсяги. Тому розуміння даних в конкретних програмах вимагає значних інтелектуальних зусиль. В інтелектуальному аналізі даних застосовується математичний апарат для виявлення закономірностей і тенденцій, що існують в даних. Збірна назва, що використовується для позначення сукупності методів виявлення в даних раніше невідомих, нетривіальних, практично корисних і доступних інтерпретації знань, необхідних для прийняття рішень в різних сферах людської діяльності.

Ситуаційний центр

сучасна форма організації аналітичної діяльності, яка базується на синтезі інформаційно-комунікаційних технологій, засобів накопичення і представлення інформації, комп'ютерних засобів підтримки прийняття рішень.

Алгоритм управління

точно визначений порядок підготовки і прийняття управлінських рішень, формування планів, обмін інформацією в процесі управління; математичне співвідношення, котре відображує процедуру обробки інформації, яка вводиться до управляючого пристрою (керуючої підсистеми) з метою визначення управляючої дії.

Хмарні технології

технологія розподіленої обробки даних в якій комп'ютерні ресурси і потужності надаються користувачеві як онлайн-сервіс. дають можливість користувачеві зберігати файли, користуватися програмами або іншим він не потребує спеціальних локальні програми

Економічна система відноситься до класу кібернетичних систем

тобто систем з управлінням. Вона має багаторівневу ієрархічну структуру, причому окремі ланки (рівні ієрархії) є також складними, ймовірнісними, динамічними системами з керуванням, що мають певну самостійність та можливість саморегулювання.

Дерево цілей

топологічне дерево - плоска фігура, що складається з вершин і ребер; наочне графічне зображення підпорядкованості та взаємозв'язку цілей, що демонструє розподіл загальної початкової цілі на підцілі, завдання та окремі дії.

Багатокритеріальність

у багатьох складних системах використовується векторний критерій ефективності, складовими якого є самостійні, незалежні критерії.

Закон управління

у системі управління має існувати такий керуючий вплив, який за скінчену кількість кроків переведе систему у потрібний стан, забезпечуючи досягнення мети.

Адаптивне управління

управління в системі з повною апріорною інформацією про керований процес, яке змінюється у міру накопичення інформації і застосовується для поліпшення якості роботи системи

Принцип актуалізації функцій:

формування системи функцій та їх динаміка (набуття системою нових функцій) відбувається за умови збереження цілісності системи.

Організація

цілеспрямована система, котра є частиною іншої цілеспрямованої системи, частина якої - люди, що приймають рішення. Особливістю таких систем є те, що люди, які приймають рішення, мають також і власні цілі.

Предметна ціль

цілі, які деталізують функціональні, відбивають необхідність вибору або створення найефективнішого із потенційно можливих засобів досягнення функціональних цілей.

Інтервальна ціль

цілі, які не передбачають однозначність досягнення результату і можуть бути як предметними, так і функціональними (класифікація: за жорсткістю фіксації)

Точкові цілі

цілі, які передбачають однозначність досягнення результату: виконана задача чи ні. Оцінка успіху або невдачі у відсотках чи частках одиниці недопустима

Інтелектуальна інформаційна система

інформаційна система, яка заснована на концепції використання бази знань для генерації алгоритмів рішення економічних задач різних класів в залежності від конкретних інформаційних потреб користувачів

Мультиагентні системи

являють собою радикальну концепцію, що відкриває еру мережевих організацій з колективною взаємодією інтелектуальних агентів, пропонуючи заміну потужних централізованих систем повністю децентралізованими. Створювані на основі мультиагентних технологій комп'ютерні системи використовують принципи самоорганізації й еволюції, що характерні для поведінки біологічних систем.

Система прийняття рішень

якщо інформація і знання на виході системи не залежать від експертної оцінки користувача.

Прескриптивний підхід

інтеграція нормативного і дескриптивного підходів на основі системного аналізу і математичних методів дослідження операцій. Розрахований на людину з нормальним інтелектом, цей підхід не гарантує оптимального рішення, але забезпечує несуперечливе рішення.

Система підтримки рішень СППР вирішує два основні завдання

• вибір найкращого рішення з безлічі можливих (оптимізація), • впорядкування можливих рішень по перевагу (ранжування).


Kaugnay na mga set ng pag-aaral

4. Fisiología de la erección: Drenaje venoso

View Set

Computer Software - Application Software

View Set