Közgazdaságtan 1 első ZH

Pataasin ang iyong marka sa homework at exams ngayon gamit ang Quizwiz!

NEM ANYAGI SZÜKSÉGLET

Olyan hiányérzet, amely anyagi javakkal nem szüntethető meg, csak nem anyagi javakkal. Pl. vonatra sietünk, de nincs óránk, információhiányunk okozta hiányérzetünket egy olyan járókelőtől kapott információ elégíti ki, akinek van időmérője, és tudja a pontos időt. Vagy pl. valamilyen okostelefon-alkalmazás.

ANYAGI SZÜKSÉGLET:

Olyan hiányérzet, amely csak tárgyiasult javakkal elégíthető ki. Ilyen az éhségérzet, amely élelem iránti szükségletet teremt, a szomjúság, a hidegérzet stb

normál jószág

Olyan javak, amelyekből a fogyasztó többet vásárol, ha növekszik a jövedelme, illetve kevesebbet, ha csökken. Az ilyen jószágok kereslete a jövedelemváltozással megegyező irányban változik, így a jövedelemrugalmasság pozitív lesz.

árú

Olyan jószág, amelyet cserére termelnek.

gazdasági racionalitás

Olyan magatartás, cselekvés, amely érvényesíti a cselekvő érdekeit.

VÁLLALKOZÓI KÉPESSÉGEK:

Olyan munkaerő, aki képes a termelés erőforrásainak ésszerű egyesítésére, kombinálására, a racionális és optimális befektetés meghatározására és a kockázatvállalásra

szolgáltatás

Olyan tevékenység, amely közvetlenül elégít ki valamilyen szükségletet, amikor a termelés és a fogyasztás térben és időben nem különül el.

ÖSSZETÉTEL CSAPDÁJA

Olykor úgy gondoljuk, hogyha valami igaz egy rendszer egy részére, az igaz a rendszer egészére. Azonban az egész gyakran különbözik a részek összegétől

CSÖKKENŐ KERESLET TÖRVÉNYE

A kereslet esetében az az általános szabály érvényesül, hogy ha egy termék ára emelkedik - más tényezők változatlansága mellett -, a fogyasztók kevesebbet fognak vásárolni belőle, ha viszont az ár csökken, más tényezők változatlansága mellett, a keresett mennyiség megnő. Ezért a keresleti görbék általában negatív meredekségűek.

SZŰKÖSSÉG

Az erőforrások, javak olyan mennyiségi, minőségi állapota, amikor azok a társadalom, gazdaság igényeihez képest nem elegendőek, ugyanakkor lehetőség van annak eldöntésére, hogy mit, hogyan, kinek termeljenek.

piacgazdaság

Az ilyen gazdaságban az egyének és magáncégek hozzák meg a termelést és a fogyasztást érintő legfontosabb döntéseket. Az árak, a piacok, a nyereségek, a veszteségek, az ösztönzés és anyagi jutalom rendszerében dől el, hogy ki, hogyan és kinek termel, szolgáltat.

TŐKEJAVAK:

Azok a termelési eszközök, amelyeket termelő felhasználásra állít elő az ember. Tőkejószág lehet pl. egy dagasztógép, a tehergépkocsi stb.) Mint erőforrás a gazdaságban használt tartós javakat jelenti. Ezeket a tartós javakat (tőkejószágokat) azért hozzák létre, hogy más termékek és szolgáltatások előállítását tegyék lehetővé. Nagyon változatosak, mind formájukat, mind értéküket tekintve.

sztochasztikus elemzés

Valószínűség számításra épülő, a statisztikai valószínűségen alapuló.

munka

Javak (termékek és szolgáltatások) előállítására irányuló célszerű emberi tevékenység. A termelésre, szolgáltatás nyújtására fordított emberi idő. A munkát sok ezer szakmában, a legkülönfélébb képzettségi szinten fejtik ki, rengeteg feladatot lát el. A fejlett ipari gazdaságokban az egyik legfontosabb erőforrás és ráfordítás

aggregáció

Különböző részek összegyűjtése; egymástól különálló elemek, részek csoportosítása, összekapcsolása, egybeépítése, felhalmozása.

Makró-ökonómia

a gazdaság egészét érintő problémákat vizsgálja

mikró-ökonómia

a gazdaság mikró szereplőinek racionális gazdálkodási lehetőségeit használja.

szűkösség törvénye

a gazdaságban rendelkezésre álló javak és erőforrások csak korlátozott mennyiségben érhetőek el, ezért nevezzük szűkösségnek, és ez gazdálkodásra ösztönözz.

tiszta piacgazdaság

a termelés magán tulajdonban van, a fogyasztók és a termelők szabadon dönthetnek, érintkezési közegük a piac

Veblen-hatás

sznob hatás

utasításos gazdaság

az állam irányítja a gazdaságot, A termelési eszközök döntő többsége politikai hatalmi tulajdonban. - A központi szervezet hozza meg a gazdálkodási döntéseket. - A termelés és a szükségletek központi összehangolása.

keresleti görbe

az ár és a keresett mennyiség közötti viszony

Spekulációs hatás

az áremelésre a fogyasztó többletvásárlással reagál, félve egy újabb áremeléstől

Normatív közgazdaságtan

javaslatokat tesz, hogy elérje a kívánt eredményt, ebben a közelítésben az etikai elvek és a méltányosság is szerepet játszik

Pozitív közgazdaságtan

leíró közgazdaságtannak is nevezik, csak leírják a gazdaság összefüggéseit, evvel segítve a gazdaság szereplőinek

absztrakció

lényeges és lényegtelen tulajdonságok elválasztását, a lényeges tulajdonságok kiemelését és a lényegtelen tulajdonságok figyelmen kívül hagyását értik rajta

A keresleti függvény

megmutatja hogy az emberek mennyiért hajlandóak megvenni egy bizonyos mennyiségű terméket ÁR - MENNYISÉG vásárlók összessége különböző lehetséges árakon mennyit képes és hajlandó megvenni

minőségi hatás

minőséghez kapcsolt ár

gazdasági javak

Termelt javaknak is nevezik, mert erőforrások felhasználása szükséges ahhoz, hogy felhasználhatóvá tegyük.

Hogy nevezzük máshogy az erőforrásokat? milyen csoportokból áll?

Termelési tényezők más néven 1. Munka 2.Természeti adottság (föld) 3. Tőke (1.,2 - elsődleges erőforrás, 3. származékos)

HORIZONTÁLIS MUNKAMEGOSZTÁS:

a munkamegosztás azonos szintjén lévő termelők kooperációja. Amikor pl. három cipőgyár fog össze, az egyik csak a talpakat, a másik csak a felsőrészeket készíti, míg a harmadik ezeket összeállítja.

ETIKAI KOORDINÁCIÓ

A szereplők kapcsolatait erkölcsi normák, szokások, hagyományok vezérlik.

szükséglet

A szükséglet anyagi JAVAK és SZOLGÁLTATÁSOK iránti igényt, hiányérzetet jelent, mely cselekvést vált ki önmaga megszüntetésére.

Mik a szűkösség következményei?

A termelési tényezők nem ingyenesek; A szükségletek egy része kielégítetlen marad; A javak megszerzésért versenyeznek; Elosztási rendszer szükséges

gazdaság

A társadalmi tevékenység azon területe, ahol az emberek javakat termelnek, elosztanak, cserélnek és fogyasztanak, hogy szükségleteiket kielégítsék

modellalkotás

A valóság leegyszerűsítése Lényeges és kevésbé lényeges elemek szétválasztása A lényeges összefüggések feltárása után, újabb tényezőket vonunk be

A közgazdaságtan 2 tudományos irányzata?

Normatív és pozitív

TERMELÉSI LEHETŐSÉGEK GÖRBÉJE

(vagy transzformációs görbe) adott technológia mellett megmutatja két termék azon mennyiségi kombinációit, amelyeket adott tőke és munka-mennyiség maximális felhasználásával tudunk előállítani.

vegyes gazdaság

- Fogyasztó, a vállalat és az állam. - Az állam aktív szereplő. - Ebben a gazdasági rendszerben is a piac a domináns.

Gazdasági szereplők

Háztartás (fogyasztók) céljuk a hasznosság maximalizálása Vállalatok (termelők) céljuk a profit maximalizálása Állam Külföld

közgáz részei

1 mikro, 2. makró, 3. nemzetközi gazdaságtan, 4. összehasonlító elemzés, 5. közgazdasági elméletek története

CETERIS PARIBUS

A gazdasági jelenség vizsgálata során csak egy tényezőt változtatunk, miközben a többi tényezőt változatlanul hagyjuk.

indukció

egyes esetekből következtetés az általános törvényszerűségre

közgazdaságtan módszerei? (8)

1. absztrakció 2. aggregáció 3. indukció 4. dedukció 5. verifikáció 6. sztochasztikus elemzés 7. matematikai elemzés 8. modellezés

FOGYASZTÓI TÖBBLET

A fogyasztói rezervációs ár és a tényleges piaci ár különbsége. Bővebben: Egy jószág teljes hasznossága és teljes piaci értéke közötti különbséget fogyasztói többletnek nevezzük. A fogalom azon a feltételezésen alapul, hogy vevőként „többet kapunk, mint amennyit megfizetünk" egy - egy termék, szolgáltatás megvásárlásával, hiszen fogyasztóként az utolsó egység árát fizetjük a termékért, viszont minden elfogyasztott egységével nagyobb haszonra - bár csökkenő mértékben) teszünk szert, mint az utolsó elfogyasztásával.

Pareto hatékonyság

A gazdaság akkor működik hatékonyan, ha nem lehet senki jólétét fokozni anélkül, hogy valaki más ne kerülne kedvezőtlenebb helyzetbe.

gazdasági körforgás

A gazdasági körforgás folyamatos, szakadatlan ismétlődését újratermelésnek nevezzük. Az újratermelés magába foglalja az állandóan megújuló szükségletek kielégítését, valamint a termékek és szolgáltatások folyamatos termelése mellett, a gazdasági szereplők közötti kapcsolatok ismétlődését.

Bürokratikus koordináció

A gazdasági szereplők olyan alá- és fölérendeltségi viszonya, ahol a koordináló - felettes - szervezetek információkat gyűjtenek be az alárendeltektől, döntenek, majd utasításokkal a döntés végrehajtására kényszerítik az alárendelteket. Az ilyen gazdaságban a kormányzat hozza meg az összes fontos döntést arról, hogy mit, hogyan és kinek kell termelni, elosztani.

piaci koordináció

A gazdasági szereplők viszonyát a piacon észlelt kereslet-kínálat befolyásolja. A piaci mechanizmus szabályoz. Az árak, a piacok, a nyereségek, a veszteségek, az ösztönzés és az anyagi jutalom rendszerében dől el, hogy mit, hogyan és kinek termeljenek a vállalkozások.

javak

A gazdasági szükségletek kielégítésnek eszközei.

koordináció

A gazdasági életben a koordináció a gazdasági szereplők kölcsönös egymásra hatásának mechanizmusát jelenti. Annak függvényében, hogy milyen az egyes szereplők lehetősége a hatásgyakorlásra, a koordináció különböző típusait különböztetjük meg (agresszív, bürokratikus, etikai, piaci).

MARSHALL KERESZT

A keresleti és kínálati görbe közös koordináta-rendszerben történő ábrázolása. Az ábra alkalmas az egyensúly, az egyensúlytalanság modell-szerű bemutatására, az ármechanizmus érzékeltetésére.

FLOW VÁLTOZÓ

A közgazdaságtan a mérhető folyamatokat különböző változókkal írja le. A folyamatok mérése úgy történik, hogy egy adott folyamat mennyiségi jellemzőit egy adott időszakra (jellemzően egy naptári évre) vonatkozóan rögzítjük. Ilyen flow változó például az egy év alatt született emberek száma, egy vállalat éves árbevétele, a költségvetés egy év alatt teljesített kiadása, vagy a nemzetgazdaság egy éves jövedelme (GDP) illetve egy év alatt realizálódott export bevétele.

Reáljövedelem

A pénzbeli jövedelemből megvásárolható jószágok mennyisége.

Sorolj fel 2 közgazdászt, aki szerepelt az előadásban.

Adam Smith, John M. Keynes

vegyesgazdaság

Az a gazdaság, amelyben többféle tulajdon (magán, állami, közös) alapján több koordinációs forma (piaci, bürokratikus, etikai) egyidejűleg érvényesül. Ugyanakkor a szervezeti formák, amelyek működtetik nagyon különbözőek (mikro, kicsi, közepes és nagyvállalkozások, tőkeegyesítő társaságok, személyegyesítő társaságok, kormányzati és nem-kormányzati szerezetek stb.). Ma, kevés ország kivételével, szinte minden gazdaság ilyen vegyes, és csak abban különböznek, hogy melyik szervezési mód a jellemzőbb - inkább a piac, vagy inkább az állam

Módszertani individualizmus

Az az alapelv, mely szerint a társadalmi jelenségekre csak az egyéni jellemzők figyelembevételével és tanulmányozásával adható tudományos magyarázat

EGYENÉRTÉKES

Az az áru, amit a felkínált áru tulajdonosa elfogad jószágáért cserébe saját árujáért. Általános egyenértékes: Az az áru, amelyet a piac minden eladója elfogad egyenértékesként.

Közgazdaságtan

Azt tanulmányozza, miként használjuk a szűkösen rendelkezésre álló erőforrásainkat javak előállítására, illetve szolgáltatások nyújtására, hogyan osztják el azokat, annak érdekében, hogy a társadalom tagjainak szükséglet kielégítődjön.

dedukció

Dedukción egy olyan műveletet értünk, amelynek során bizonyos előfeltevésekből (premisszákból) bizonyos, előre meghatározott módszerekkel (levezetési szabályokkal) általában szintaktikai jellegű átalakításokat végzünk. Az eredmény a konklúzió (következmény).

rugalmasság

Egy befolyásoló tényező 1 %-os változása hány %-os változást idéz elő a vizsgált tényezőben.

mi a célja a gazdaság szereplőinek?

Háztartások - hasznosság maximalizálása Vállalkozások - profit maximalizálás Állam - közösségi feladatok ellátása

REZERVÁCIÓS ÁR

Fogyasztói rezervációs ár: Az a legmagasabb ár, amelyen a fogyasztó hajlandó megvásárolni egy termék adott mennyiségét. Termelői rezervációs ár: Az a legalacsonyabb ár, amin a termelő még hajlandó értékesíteni a termékét.

hogy kapunk inverz függvényt?

Ha P-re rendezzük

KERESLETI FÜGGVÉNY (KERESLETI GÖRBE):

KERESLETI FÜGGVÉNY (KERESLETI GÖRBE): Meghatározás 1: Egyéb tényezők változatlansága mellett egy termék piaci ára és keresett mennyisége között határozott összefüggés érvényesül.

Rugalmasság fajtái

Keresletrugalmasság Kínálat rugalmasság Termelési rugalmasság

POST HOC TÉVEDÉS

Oksági kapcsolat elvétése, ha egy későbbi eseményt az időben őt megelőző esemény következményének tekintünk, abból a megfontolásból, hogy azok egymást követik.

LÁTHATATLAN KÉZ:

LÁTHATATLAN KÉZ: Annak a nem látható összehangolási folyamatnak a jellemzésére szolgáló kifejezés, amelyik a kompetitív piacgazdaságban az egyének gazdasági törekvéseinek az egységesítését biztosítja. A kifejezést először Adam Smith használta. Szerinte azt az egyént, aki önérdekét követve csak nyereséget akar elérni ez a láthatatlan kéz vezeti olyan cél felé, ami nem is szerepel szándékai között, azaz a társadalmi (közös) érdek megvalósítása (megvalósulása).

gazdaságszervezés 3 alap kérdése?

Mit termeljünk? Hogyan termeljük? Kinek a számára termeljük?

Paradox árhatás

Paradox árhatás esetén a rugalmasság pozitív, azaz emelkedő ár esetén többet veszünk, csökkenő ár esetén kevesebbet

Gazdaságszervezési módszerek?

Piacgazdaság Tervgazdálkodás Vegyes gazdaság

Interakció alapvető típusai?

Piaci koordináció -lakás adás-vétel Bürokratikus koordináció -lakáskiutalás Etikai koordináció -lakásátengedés Agresszív koordináció -lakásfoglalás

gazdálkodás

Szűkösen rendelkezésünkre álló erőforrások elosztása és felhasználása.

TERMELŐI TÖBBLET

TERMELŐI TÖBBLET: Tényleges piaci ár és a termelői rezervációs ár különbsége

TERMÉK

TERMÉK: Olyan jószág, amelyik tárgyi alakot ölt. Például ruha, cipő, könyv, laptop, mobiltelefon.

utasításos gazdálkodás

a kormányzat hozza meg az összes fontos termelési és elosztási döntést. A föld és a tőke jelentős része az állam tulajdonában van, ő a vállalatok tulajdonosa is, az állam foglalkoztatja a dolgozókat is. Az állam, határozza meg, hogy mit kell előállítani a vállalatoknak, hogyan kell azt megtenniük és kinek kell eladni a termékeiket. A vállalatok csak utasításokat hajtanak végre. Ez a gazdaságszervezési rendszer a volt szocialista országokra volt jellemző, és még ma is uralkodó pl. Észak-Koreában

szabad javak

a környezetünkben korlátlanul rendelkezésünkre álló hasznos dolgok

racionális gazdálkodás

adott erőforrásokkal a legmagasabb kibocsátást érjük el vagy adott kibocsátás megvalósítása a legkisebb költséggel

Agresszív koordináció

az a forma, amikor agresszorok törvényen kívüli eszközökkel, vagyis nyers erőszakkal kényszerítik cselekvésre az áldozatokat. Háborús helyzet esetén gyakori koordinációs forma.

hasznosság

az a változó, amely megmutatja a preferencia sorrendet .

pontrugalmasság

egy függvény adott pontjában feltételezhető (végtelen kicsi) változást vizsgálja

Ívrugalmasság

egy függvény két pontja közötti változást vizsgálja

piac

egy piac az a mechanizmus, amely révén a vásárlók és eladók kölcsönhatásra lépnek egymással egy termék vagy szolgáltatás árának és kicserélt mennyiségének meghatározása érdekében"

Javak 2 fajtája

gazdasági és szabad javak

gazdasági körforgás

állandóan megújuló szükségletek kielégítése

verifikáció

állítás igazolása, megerősítése, ellenőrzés, felülvizsgálá

Giffen- inferior

áremelés esetén a fogyasztó egyéb termékek fogyasztását csökkenti és ehelyett is a megemelt árú terméket vásárolja

A rugalmassági mutatók típusai

ív rugalmasság, pont rugalmasság

ár

• Termelői és fogyasztói döntések összehangolása.


Kaugnay na mga set ng pag-aaral

Physchology Exam 1 Chapter 1 &' 2 Compare and Contrast questions

View Set

Capituló 8.1: Preterite of stem-changing verbs

View Set

CIS4360 Intro to Computer Security: Midterm 1

View Set

SST: Europeans Reach the Americas

View Set

WGU D053-Contemporary Topics and the Influence on Healthcare Today

View Set