Real Estate - math practice (level 3 section)

Pataasin ang iyong marka sa homework at exams ngayon gamit ang Quizwiz!

triangle lot is 54 (base) by 84 (height). find the area.

(1/2 B x H) 54 x 80 = 4,320 4,320 / 2 = 2,160 2,160 square feet

Jenny, has a small farm just outside of Woodstock Township. She knows the dimensions of her property are 1,386 ft. by 451 ft. How many acres is the land?

1386 x 451 = 625,086 625,086 / 43,560 = 14.35 acres 14.35 acres

Janelle's bedroom is 15' by 11'. With these numbers, we can then calculate her bedroom's square footage.

15 x 11 = 165 sq feet

Suppose a sales agent is asked to lease 1,500 square feet of warehouse space at $3 per square foot per year. What's the total price a tenant would spend to rent all of that warehouse space?

1500 x 3 = $4,500

A homeowner wanted to expand his current rectangular lot, which measured 17,550 square feet and was 150 feet deep. The rectangular lot next door was for sale, which contained 9,000 square feet and also was 150 feet deep. If he purchased the neighboring lot, what would be the total frontage of the combined lot?

17,550 / 150 = 117 9,000 / 150 = 60 117 + 60 = 177 177

A parcel of land contains 180,000 square feet with a road frontage of 800 feet, and recently sold for $80,000. what is the cost per acre?

180,000 / 43,560 = 4.13

Kelly has purchased a new property and wants to remove the grass on her lawn and replace it with synthetic grass. She measures the area of her lawn as 2,500 square feet. But when she arrives at the Lawn Store, she finds that the synthetic grass is only sold by the square yard. Uh-oh! Kelly didn't measure by the square yard. What can she do?

2,500 sq. feet ÷ 9 = 277.78 sq. yards (1 square yard is equal to 9 square feet)

A room is 20 feet long by 15 feet wide and 10 feet high. What is the volume of this room?

20 x 15 x 10 = 3000 cubic feet

Kevin wants a house less than $200 per sq ft. The owner is asking for $252,000. The MLS listing states that the house has 1,105 square feet. At this asking price, does this house meet Kevin's request of less than $200 per square foot?

252,000 / 1,105 = 228.05

345.56 sq yds. How many sq feet is it?

345.56 x 9 = 3119.04 sq ft.

Broker Gary sold a home for $375,000 with a commission of 7.5% of the sales price. How much is the sales commission?

375,000 x 7.5% = $28,125

4,345sq ft. How many sq yards?

4,345/9

bedroom is 40 by 50. How many sq feet is the room?

40 x 50 =

A parcel of land is 400 x 400 (sq). How many acres?

400 x 400 = 160,000 sq ft 160,000 / 43,560 (acres) = 3.6731 acres

A parcel of land is 7.5 acres. How many sq feet are in the parcel?

43,560 x 7.5 = 326,700 sq ft

a lot has an area of 46,905 square feet and a depth of 313 feet. what's the frontage?

46,905 / 313 = 150 front feet

The survey says that the property's lot size dimensions are 484 ft. x 315 ft. Question: Using this information, how many acres is the lot?

484 x 315 = 152,460 sq ft 152,460 / 43,560 = 3.5 acres 3.5 acres

1 acre is how many square yards?

4840 sq yards

A lot is 60 yards by 120 yards. How many square feet in the lot?

60 x 120 = 7,200 7,200 x 9 = 64,800 (1 sq yd = 9 sq ft) 64,800

cubic footage of driveway - 60 ft long, 8 ft wide, 3 in deep. What's the cubic footage?

60 x 8 x 1/4 (1/4 = 3 in) = 120 cubic ft

A parcel of land contains 180,000 square feet with a road frontage of 800 feet, and recently sold for $80,000. what is the COST per front foot?

80,000 / 800 = $100

lot is 65 ft wide by 80 ft deep. How many linear feet of fencing needed?

85 + 80 + 80 = 225 feet

A farm's southern boundary runs for 7,920 feet along an east-west road. Its western boundary extends northward for 7,920 feet from the road. Its eastern boundary extends northward for 3,960 feet from the road. The northern boundary is an irrigation canal that connects the open sides. How many acres is this farm?

: Because one of the edges of the farm is a diagonal line, we'll need to break the farm down into component shapes to solve this problem. There should be a triangle that is 3,960 feet high and 7,920 feet wide, and below that should be a rectangle that is 3,960 feet high and 7,920 feet wide. First, calculate the area of the triangle (1/2 × 3,960 feet × 7,920 feet = 15,681,600 square feet). Next, calculate the area of the rectangle (3,960 feet × 7,920 feet = 31,363,200 square feet). Add the two areas together (15,681,600 square feet + 31,363,200 square feet = 47,044,800 square feet) and divide into acres (47,044,800 square feet ÷ 43,560 square feet per acre = 1,080 acres)

A rectangular lot is 900 square yards in area. It has a 45-foot frontage. How deep is the lot?

First, convert the area of the lot from square yards to square feet (900 square yards × 9 square feet per square yard = 8,100 square feet). Then, divide the square footage by the frontage to determine the depth (8,100 square feet ÷ 45 feet = 180 feet). 180 ft

A property that is 220 feet in width and 330 feet in length contains how many acres?

First, multiply the width by the length to calculate square footage (220 feet × 330 feet = 72,600 square feet). Divide the square footage to calculate the acreage (72,600 square feet ÷ 43,560 square feet per acre = 1.66 acres) 220 x 330 = 72,600 72,600 / 43,560 = 1.6 1.6 acres

A buyer bought a house for 20% less than the listed price. Later, she sold it for the originally listed price. What percentage of profit did she make?

It can be helpful to plug hypothetical numbers into this problem. Let's say that she paid 80% of the listed price where the property was listed at $100,000 ($100,000 × .8 = $80,000). The difference between the listed price and sale price is $20,000 ($100,000 - $80,000 = $20,000). Divide the amount of profit she made on the deal by the amount she paid to calculate the percentage of profit ($20,000 ÷ $80,000 = .25). another example: Listed at: 350,000 (hypothetical number) Paid: -20%, so, 80% of the hypothetical price 350,000 x .8 = 280,000 the Difference: 70,000 70,000 / 280,000 = .25

A parcel of land contains 180,000 square feet with a road frontage of 800 feet, and recently sold for $80,000. What is the cost per square foot?

square feet / sold price = cost per sq ft 180,000 / 80,000 = 2.25


Kaugnay na mga set ng pag-aaral

Chapter 11 - Leadership Effectiveness

View Set

Week 5: SAM 02-31 ¿Hay desliz (glide)? (Letras y sonidos: More on vowels in Spanish)

View Set

GSCM 310 Test 1 - Old Quiz Questions

View Set