соціологія | модуль

Pataasin ang iyong marka sa homework at exams ngayon gamit ang Quizwiz!

етапи анкетування

1.Підготовчий етап(розроблення програми опитування (КСД), складання анкети , інструктаж інтервʼюерів); 2.оперативний етап (заповнення анкет); 3.підсумковий (обробка і аналіз результатів)

включене спостереження

Коли дослідник безпосередньо залучається в досліджуваний процес.

структура соціології

Структура соціології -це сукупність функціонально визначених, взаємоповʼязаних структурних елементів соціологічної науки, що склалася в процесі її історичного розвитку та внутрішньої спеціалізації і диференціації , і які утворюють соціологію як цілісну, несуперечливу систему знань.

етапи ксд

- Виявлення проблемної ситуації, яка потребує вирішення - переведення проблемної ситуації у формулювання наукової проблеми - розробка програми КСД(включає методологічну і методичну частину) - проведення КСД - аналіз одержаної інфи - підготовка та написання звіту

правила проведення спостереження

-Визначити мету -Розробити план спостереження -Бути обʼєктивним -Забезпечити надійність даних -Забезпечити конфіденційність -Аналіз результатів -Перевірити результати

методи соціології

-Загальнонаукові: •Абстрагування(виділення основних характеристик) •Системно-структурний аналіз •Порівняльний аналіз •Типологізація (процес поділу на групи або категорії) •Аналіз Індукція (з фактів робиться висновок) Дедукція(виведення нових тверджень з уже наявних) -Практичні методи •Опитування (анкетування, інтервʼю) •Спостереження •Експеримент •Соціометрія (метод дослідження) •Фокус група (люди збираються аби обговорити..)

вимоги до питань анкети

-Питання мають бути зрозумілими для респондентів -Питання мають бути короткими, чіткими та однозначними -Слід застосовувати правильні терміни, які є зрозумілими для респондентів -Під час формулювання питань слід дотримуватися нейтральності позиції соціолога , уникати упередженості.

категорії середнього рівня

-Спеціальні соціологічні теорії досліджують сутність, структуру, загальні закономірності функціонування і розвитку об'єктів соціальної сфери суспільного життя. Це, наприклад, соціологія сім'ї, соціологія міста, соціологія освіти і т. д. -Галузеві соціологічні теорії досліджують соціальні аспекти класів явищ, що належать до інших сфер суспільного життя: економічної сфери, політичної сфери, культурної сфери. До них можна віднести соціологію праці, соціологію політики, соціологію культури, соціологію управління і т.д.

трьохелементний підхід

1. Загальну соціологічну теорію (обʼєкт вивчення/суспільство загалом як цілісну систему) 2.Теорії середнього рівня (окремі сфери суспільного життя, а також окремі соціальні спільноти) 3.Емпіричну соціологію (вивчає теорію, методику, техніку конкретних соціальних досліджень)

різновиди інтервʼю

1. Стандартизоване (проводиться за суворо регламентованим планом з допомогою питальника, який нагадує анкету). 2. Вільне (несплановане) (як правило, немає плану і завчасно сформульованих запитань. Його проводять не інтерв'юери, а соціологи, які самі визначають тему бесіди, формулюють запитання, їх послідовність). 3.Фокусоване групове інтерв'ю (дозволяють отримати більш глибоку інформацію про думки, сподівання і досвід людей, ніж кількісні методи, натомість програють у репрезентативності. Це форма групової дискусії на задану тему. Застосування цього методу стимулює виникнення нових запитань; думки учасників можуть змінюватись під впливом ідей інших учасників. Тема дискусії, логіка і форма запитань координуються ведучим). 4. Глибинне (має за мету отримати інформацію, яка засвідчує не лише наявність того чи іншого соціального факту, явища, але й пояснює причини появи даних фактів, явищ;)

ксд за системою вибору одиниць обʼєкта

1.Монографічні Спрямовані на вивчення певного соціального явища або процесу на одному обʼєкті, який виступає представником цілого класу подібних обʼєктів. 2.Суцільні Обстежуються усі без винятку одиниці обʼєкта (проводять рідко,оскільки потребують великих витрат часу та ресурсів) 3.Вибіркові обстежують лише частину обʼєкта

ксд за глибиною аналізу

1.Пошукове Найпростіший вид соціологічного аналізу,який дозволяє розвʼязувати обмежені завдання:випробування методичних документів,уточнення мети , гіпотези.Дозволяє отримати оперативну соціологічну інформацію. 2.Описове Більш складний вид соціологічного аналізу.Отримують емпіричну інформацію,яка дає відносно цілісне уявлення про явище . 3.Аналітичне Найскладніший вид соціологічного аналізу, дозволяє не лише описати елементи явища чи процесу, а й виявити причини, які лежать в його основі.

інтервʼю - це

Інтервʼю-це метод здобуття соціологічної інформації, що полягає в безпосередньому спілкуванні дослідника та респондента стосовно питань, які належать до предмету дослідження.(опитування віч на віч)

інтервʼюер і респондент це

Інтервʼюер-той , хто проводить інтервʼю з метою одержання інформації. Респондент-учасник соціологічного опитування, який відповідає на запитання анкети або інтерв'ю.

з якими науками повʼязана соціологія

Історія , філософія, політологія, психологія, етика ,економіка, право

внутрішній аспект методу аналізу документа

Аналіз документа внутрішній - це аналіз власне тексту документа.

зовнішній аспект методу аналізу документів

Аналіз документа зовнішній - аналіз обставин, що сприяли складенню документа, мета його створення, автор, форма документі (для такого зовнішнього аналізу аналізуються стенограми, пояснювальні записки до законів тощо).

анкета - це

Анкета-це впорядкований певним чином перелік питань за допомогою яких збирається первинна соціологічна інформація, отримання інформації відбувається шляхом опитування респондентів.

анкетування - це

Анкетування -метод збору соціологічної інформації, за якого спілкування між дослідником та респондентом здійснюється за допомогою анкети.

вибірка - це

Вибірка-це частина генеральної сукупності, яка відображає її основні характеристики і є зменшеною моделлю.

генеральна сукупність - це

Генеральна сукупність-це всі люди, інформацію про яких прагне отримати соціолог у своєму дослідженні.

функції соціології

Головні: -Теоритична (збагачення знань, розробка концепцій, теорій, ключових понять) -Пізнавальна на (здобуває і накопичує знання) -практична(застосовує зібранні знання на практичці для їх підтвердження) -світоглядно-ідеологічна -прогностична (прогнозування подальшого розвитку подій) -критична Факультативні -інформаційна(збирання соціологічної інформації, одержаної після СД) -описова (описує, систематизує і нагромаджує дослідницькі матеріали) -оцінююча

«золоте правило анкетування»

Для кожного окремого дослідження анкета складається окремо з урахуванням специфіки об'єкта дослідження і завдань дослідження, особливості психології та свідомості респондентів.

документ в соціології, його види

Документ в соціології - спеціально створений людиною предмет для зберігання і передачі інформації. Під документом в соціології розуміють ті або інші джерела, які містять інформацію про соціальні факти і явища суспільного життя, про ті або інші соціальні суб'єкти, що функціонують в суспільстві. ВИДИ ДОКУМЕНТІВ: За формою/способом фіксації інформації документи діляться на: 1. письмові документи (в них відомості подаються у формі тексту); 2. статистичні дані (цифрова форма викладу); 3.іконографічна документація (кіно-відео-фотодокументація, картини); 4. фонетичні документи (аудіозаписи). Письмові документи — найбільш поширений вид. За статусом джерела: -офіційні (мають службовий характер); -неофіційні. За ступенем опосередкованості виділяють: -первинні(створені на основі безпосереднього досвіду автора); -вторинні (на базі узагальнення первинних документів). За критерієм авторства документи класифікують на: -індивідуальні (створені одним автором); -колективні(створені декількома авторами, групою).

експеримент це

ЕКСПЕРИМЕНТ У СОЦІОЛОГІЇ - це засіб отримання інформації про кількісні та якісні зміни показників діяльності і поведінки об'єкта внаслідок дії/впливу на нього певних чинників (змінних), якими можна керувати і які можна контролювати.

експериментальна правова норма

Експериментальна правова норма - це правило поведінки, яке містить відступ від вимог чинного законодавства, вводиться в дію правотворчим органом на обмежений відрізок часу з метою перевірки його ефективності.

різновиди соціологічного експерименту

За специфікою доведення гіпотези: -Лінійний експеримент - аналізу піддається одна соціальна група. (вимірювання- вплив- повторне вимірювання-результат); -Паралельний експеримент - фіксуються дві групи - контрольна і експериментальна (на неї впливають). За умовами проведення: -Польовий - група перебуває в природних умовах свого функціонування; -Лабораторний(експериментальну ситуацію і групи формують штучно). За характером експериментальної ситуації: -контрольовані -неконтрольовані За характером предмета і об'єкта дослідження: соціологічні, економічні, соціально-правові, соціально-психологічні, педагогічні.

КСД це

КСД-спеціально організований процес, який здійснюється фахівцями-соціологами та спрямований або на отримання нового знання щодо закономірностей функціонування та розвитку суспільства в цілому, окремих соціальних спільнот чи інституцій, суспільних феноменів та процесів, або на вирішення конкретних практичних завдань.

види категорій соціології

Категорії соціології- це основні поняття, які відображають, описують певні явища, процеси , аспекти обʼєкта соціології, тобто суспільства Види: -категорії , що описують соціальну статику (соц. структура, сімʼя , соц.група) -категорії, що описують соціальну динаміку (соц.процес , розвиток, соц.зміни) · загальнонаукові соціологічні категорії (суспільство, соціум, соціальна система тощо); · безпосередні соціологічні категорії (соціальний інститут, соціальна організація, соціальні норми, соціальні цінності); · категорії спеціалізованих і галузевих соціальних дисциплін (економічна соціологія, соціологія політики, соціологія культури)

макро та мікросоціологія

Макросоціологія-вивчає суспільство, процеси його розвитку, прогнозує напрями еволюції суспільства/спеціалізувалася на вивченні великих соціальних систем і спільнот Мікросоціологія-вивчає буденне життя людини в її найближчому соціальному оточенні /дослідженням переважно малих груп.

мета ксд

Мета: це те , що бажає отримати дослідник , кінцевий продукт. Мета може бути теоретико-пізнавальною або прикладноюяю.

метод аналізу документів - це

Метод аналізу документів - це сукупність методико-технічних процедур та прийомів для отримання емпіричної інформації, вилученої з документальних джерел.

метод спостереження в соціології

Метод збору первинної інформації про об'єкт дослідження шляхом безпосереднього сприйняття та реєстрації фактів стосовно цього об'єкта, які мають значення для досягнення мети дослідження

частини програми ксд

Методологічна(що робити і для чого?) -формулювання теми, мети і завдань КСД -визначення обʼєкта і предмета -інтерпретація основних понять -формулювання гіпотез методична(як робити?) -розробка робочого плану -розрахунок і обґрунтування вибірки -підбір і обґрунтування методів КСД -опис способів обробки інформації

ксд за масштабом

Міжнародні, загальнодержавні, регіональні, локальні.

чим відрізняється буденне спостереження від наукового

Наукове , на відміну від буденного , підпорядковане чіткій дослідницькій меті і чітко сформульовані завдання, дані фіксують у відповідних протоколах,отримана інформація піддається контролю на достовірність і обґрунтованість.

програма ксд

Науковий документ, який містить методичні, методологічні та процедурні основи дослідження соціального об'єкта. - обов'язковий початковий документ, в якому чітко визначено стратегію і тактику аналізу виявленої проблеми.

обʼєкт ксд

Обʼєкт: це завжди люди , носії певної соціальної проблеми (громадяни держави, демографічні, вікові , професійні люди)

обʼєкт соціології

Обʼєктом соціології є соціальна реальність/дійсність/це в широкому розумінні все суспільство в його цінності і системності.

специфіка опитування

Опитавши певну кількість індивідів і зібравши їхні суб'єктивні думки дослідник за допомогою спеціальної дослідницької техніки та процедур отримує інформацію про типову думку і виводить опосередковану картину досліджуваного об'єкта.

опитування це

Опитування - це метод безпосереднього (інтерв'ю) або опосередкованого (анкетування) збирання первинної вербальної (вираженої в словесній формі) інформації.

+ і - методу аналізів документів

ПЕРЕВАГИ: 1. стабільний стан об'єкта дослідження і можливість повторного звернення до об'єкта 2. інформація впорядкована, структурована, узагальнена НЕДОЛІКИ 1. дослідження має пасивний характер, дослідник не має контакту з реальністю, а дізнається про неї з письмового джерела 2. висновки дослідження базуються на підставі вторинної інформації 3. мова документа може не збігатися з мовою дослідження

+ та - експерименту

Позитиви 1. забезпечує отримання інформації завдяки впливу на об'єкт контрольованих і керованих чинників; 2. дозволяє створити певну соціологічну модель і перевірити її раціональність; 3. надає можливість застосувати сучасні дослідницькі технології Недоліки 1. неможливість забезпечити повну аналогіюсоціального експерименту з соціальною реальністю 2. відносно великі витрати коштів і часу на проведення експерименту

+ та - інтервʼю порівняно з анкетуванням

Позитиви: -можливість отримувати глибоку та повну інформацію з різноманітних питань за допомогою спрямованого вибору респондентів; -можливість коригування та варіювання запитань для надання опитуванню потрібного спрямування, забезпечення більшої повноти інформації, а такожможливість у будь-який момент уточнити відповідь; -можливість спостереження за психологічними реакціями респондентів, їх сприйманням питань і проблем; фіксування як його вербальних, так і невербальних реакцій респондента; -можливість уникнути складної техніки обробки, яка зумовлена тим, що інтерв'ю, як правило, проводиться з меншою кількістю опитуваних, ніж, наприклад, анкетування. Вади -потребує великих витрат часу і матеріальних ресурсів; - не дає можливості дотриматись анонімності; - підвищує вимоги до соціолога щодо його вміння контактувати з респондентом, налагодити з ним психологічний контакт, який бере участь в інтерв'ю.

предмет соціології

Предмет соціології-це закони та закономірності функціонування та розвитку особистості, соціальної групи,суспільства загалом;соціальне життя суспільства, взаємодія соціальних субʼєктів.

предмет аналізу ксд

Предмет: найсуттєвіші ознаки, властивості обʼєкта , пізнання яких є важливим для виконання завдання КСД.

підґрунтям чого є ксд

Підгрунтям теорій середнього рівня і загально соціологічної теорії

функції ксд

Пізнавальна, методологічна, практична, інформаційна, управлінська.

репрезентативність вибірки

Репрезентативність вибірки-це здатність вибіркової сукупності відтворювати основні характеристики генеральної.

соціально-правовий експеримент

Соціально-правовий експеримент - це дослідна перевірка в реальних умовах ефективності дії експериментальних правових норм, які запроваджуються на певній території у певний проміжок часу

Соціологія це

Соціологія-це наука про становлення та функціонування соціальних спільнот, між якими складаються певні соціальні відносини і взаємодія, а також про соціальну людину, творця цих спільнот і головного субʼєкта історичного розвитку.

суспільні науки це

Суспільні науки-це група наукових дисциплін, предметом вивчення яких є суспільство як загалом так і окремі його частинки , функції та елементи. До суспільних наук належать: Соціологія, Соціальна психологія, Право, Політологія, Історія, Демографія, Антропологія, Педагогіка, Соціальна філософія.

Як співвідноситься теоретична та емпірична соціології

Теоретична соціологія зосереджується передусім на дослідженні фундаментальних наукових проблем, орієнтована на пошук загальних закономірностей і тенденції розвитку суспільства, створює нові теорії, а емпірична застосовує їх на практиці.

Хто вважається засновником соціології як самостійної науки?

Французький вчений Огюст Конт (1798 - 1857). (Увів у науковий обіг термін "соціологія" в праці "Курс позитивної філософії» для позначення окремої галузі наукового знання про суспільство)

Як співвідноситься фундаментальна та прикладна соціології

Фундаментальна має на меті збагачення, розвиток, вдосконалення наукових знань, а прикладна спрямована на вирішення конкретної соціологічної проблеми.

особливості емпіричної соціології

Це комплекс соціологічних досліджень, орієнтованих на збір і аналіз конкретних фактів громадського життя з використання спеціальних методів (опитувань, анкетування, інтерв'ювання і статичних методів в ін.).

загальна соціологічна теорія

об'єктом цього рівня є суспільство загалом. Виявляє глобальні закономірності розвитку суспільства як цілісної системи. Дає абстрактно-узагальнений аналіз соціальної реальності в її цілісності, сутності та історії розвитку.

переваги та недоліки опитування

переваги -можливість охоплення великої аудиторії (щодо анкетування) -змога отримати первинну інформацію безпосередньо від джерела -гнучкість методу і можливість корекції (щодо інтерв'ю) - можливість повторного спостереження недоліки - високі вимоги до соціолога і процедури опитування (скласти якісно анкету, провести інтерв'ю) - висока вартість та висока трудомісткість масових анкетних опитувань та інтерв'ю -можливість отримання неправдивої або перекрученої інформації (щодо реальності - інформація не відображає) Адже сам факт і думка про факт - це різні речі.

+ і - спостереження

позитивні риси -Можливість безпосереднього сприйняття поведінки людей в конкретних умовах, в реальному часі, -Можливість широкого охоплення подій та опис взаємодії усіх учасників, -Незалежність дій об'єктів спостереження від спостерігача, -Відсутність мовного бар'єру. недоліки -Обмеженість і частковий характер ситуації, яка спостерігається; -Складність , а деколи неможливість повторення спостереження; -Вплив на якість первинної соціологічної інформації суб'єктивних оцінок, його установок, стереотипів. -залежність даних від стану і установок спостерігача ,ненавмисний вплив вченого на досліджуваний процес


Kaugnay na mga set ng pag-aaral

Chapter 4 Practice Test -Biology

View Set

Myelomeningocele NCLEX questions - test 4, NCLEX Pediatrics Neuro and Musculoskeletal, , peds nclex

View Set

Zdania/Pytania w Present CONTINUOUS 1 (Teraz)

View Set

Meals on Wheels and More (MOWAM)

View Set