1., 2., 3.,4., Saistību tiesību tēma

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

Dāvinājuma līguma raksturojošās pazīmes

Bieži atsavinājuma līgums (vienīgais bezatlīdzības atsav. līgums). Vienpusējs līgums Konsensuāllīgums Formas brīvības princips Puses: Apdāvinātājs (dāvinātājs) un apdāvinātais

Piegādes līgumā nejaušības risks pāriet uz pircēju.

Lietas nodošanas brīdī, pretēji pirkuma līgumam

Nejaušības risks:

Nepārvarama vara Apstākļi, kurus iesaistītās puses, ievērojot saprātīgas pūles, nevarēja paredzēt un novērst

barteris ir

Pakalpojums pret lietu

Vai glabājuma līgums ir konsensuāls, vai reāllīgums?

Reāllīgums: 1970.p.: Glabājuma līgums uzskatāms par noslēgtu, tiklīdz glabājuma devējs iedevis glabājuma priekšmetu glabātājam. Tomēr arī iepriekšēja vienošanās, kurā kāds apsola ņemt lietu glabājumā, saista, un tādēļ, ja glabātājs nedibināti atteicas, no viņa var prasīt atlīdzību par visiem ar to nodarītiem zaudējumiem.

Kreditoru aizsardzība uztura līguma gadījumā

Uztura ņēmēja kreditori var vērst piedziņu uz nodoto mantisko vērtību par prasījumiem, kas radušies līdz līguma noslēgšanas brīdim (CL 2099.p.)

Uztura (izpildījuma) došanas vieta

Uztura ņēmēja miteklis

Pamati, kuri nevar kalpot par uztura līguma izbeigšanu (2106.p), jo aleators līgums:

ciests pārmērīgs zaudējums; uztura ņēmējam vēlāk dzimst bērni.

Kādi līguma noteikumi piemērojami piegādes līgumam, ja tā priekšmets ir zināma darbība?

uzņēmuma līguma noteikumi

Ja pirkuma līguma prece ir piegādāta ar trūkumiem, tad ir piemērojami prasījumi, kas atrunāti Civillikuma apakšnodaļā ar nosaukumu

"Atbildība par trūkumiem un īpašībām" - t.i., cenas samazinājuma prasība, līguma atcēluma prasība vai zaudējumu atlīdzības prasība (Civillikuma 1620.pants).

Blakus līgumu veidi:

1. Atkāpšanās tiesība pirkuma maksas nesamaksas dēļ 2. Atpakaļpirkums un atpakaļpārdevums 3. Pirmpirkuma tiesība 4. Pirkums ar pārbaudi vai apskati 5. Nomaksas pirkums 6. Citi blakus līgumi

Patapinātāja atbildība

1966.p.: Patapinātājs atbild patapinājuma ņēmējam par visiem zaudējumiem, ko viņš tam nodarījis ar savu ļaunprātīgu darbību, kā apzināti slēpjot lietas nederību, lietu priekšlaicīgi atprasot, vai kā citādi; bet par neuzmanību vien viņam nav jāatbild. Patapinātājs neatbild par vieglu un rupju neuzmanību vai par trešās personas vainu, kuru viņam nav bijis iespējams novērst!

Glabātāja atbildība par nejaušu notikumu

1974.p.: Glabātājs atbild arī par nejaušības risku: 1) ja viņš to tieši uzņēmies; 2) ja viņš, pretēji līgumam, lieto glabājamo lietu vai to atsavina; 3) ja viņš nokavē tās atdošanu; 4) ja līgums noslēgts uz 1978.pantā norādītā pamata.

Kas ir viesnīcnieka glabājums?

1993.p.: No tā laika, kad glabājums pārvērties par aizdevumu (1992.p.), parādnieks atbild arī par nejaušības risku.

Vai piegādātās ir tiesīgs vienpusēji atkāpties no līguma izpildes?

2108.p.: Piegādātājam nav tiesības atteikties no uzņemtās saistības, kaut arī piegādi apgrūtinātu vēlāk iestājušies apstākļi.

Aizdevuma līguma būtiskās sastāvdaļas

Aizdevuma objekts: tikai atvietojamas lietas (atšķirībā no patapinājuma) savas vai svešas lietas naudas līdzekļi (atcerēties, ka nauda nav lieta) Pamatā: bezatlīdzības līgums. Atlīdzības tikai tad, ja pielīgst Ja nokavējums - piemērojami likumiskie procenti

Glabājuma līgums definīcija

Ar glabājuma līgumu glabātājs uzņemas uzglabāt kustamu lietu, ko viņam nodevis glabājuma devējs.

piegādes līguma definīcija:

Ar piegādes līgumu viena puse (piegādātājs) uzņemas piegādāt otrai (pasūtītājam) noteiktu lietu par zināmu cenu.

Uztura līguma jēdziens

Ar uztura līgumu viena puse nodod otrai naudā vai graudā kādu mantisku vērtību, par ko otrā tai dod uzturu, kamēr uztura ņēmējs dzīvo, ja vien par šā pienākuma ilgumu nav norunāts citādi.

Patapinājuma ņēmēja atbildība

Atbild par katru neuzmanību → likumiskā rūpība «lietas lietošanā, uzturēšanā un uzglabāšanā» (CL 1955.p. + u.c.) Atbild neatkarīgi no vainas (par nejaušību) par lietas bojāeju vai bojājumiem (CL 1956.p.) → ja: lieto lietu pretēji mērķim pieļāvis lietas atdošanas nokavējumu «noteikti uzņēmies atbildēt par visiem zaudējumiem»

Viesnīcnieka atbildības ierobežojumi

Atbildības ierobežošanas gadījumi: par naudu, vērtspapīriem un dārglietām atbildība aprobežojas ar 1420 euro, izņemot gadījumus, kad: nav norunāts citādi viesnīcnieks pats pieņēmis ceļotāju naudu, vērtspapīrus un dārglietas savā glabājumā kad par šo lietu bojā eju vainojams pats viesnīcnieks vai viņa kalpotāji.

Uztura līguma raksturojums pēc pazīmēm

Atsavinājuma līgums (atdod īpašumā!) vienpusējs līgums formas brīvība, izņemot likuma ierobežojumus Reāllīgums Riska jeb aleatorais līgums

Patapinājuma līguma īpašības:

Bezatlīdzības reāllīgums vienpusējs formas brīvība Patapinājuma līgumā nedrīkst būt samaksa, jo tad tas būs nomas līgums.

Glabātāja atbildība

Bezatlīdzības glabājumā: atbild par ļaunprātību vai rupju neuzmanību. Atlīdzības glabājumā: atbild par katru neuzmanību.

Vai glabājuma līgums ir atlīdzības vai bezatlīdzības?

Bezatlīdzības līgums, ja nevienojas par pretējo vai arī: glabājuma maksa klusējot pielīgta, ja bezmaksas glabāšana nav bijusi sagaidāma (CL 1969.p.)

Labticīga pircēja aizsardzība:

CL 1065.pants Ja kāds ir lietu nozadzis un nodevis valdījumā trešajai personai, tad to var attiesāt. Ja lietas īpašnieks nodod to labticīgi, un glabātājs to nodod valdījumā trešajai personai, tad īpašnieks var vērsties tikai ar personīgu prasījumu.

Neatsavināmas lietas pārdošanas īpatnības:

CL 2006.pants ja abi zinājuši - nav spēkā ja pircējs zinājis - nav spēkā ja pārdevējs zinājis - paliek spēkā un jāatlīdzina zaudējumi

Savas vai svešas lietas pārdošanas īpatnības:

CL 2010.pants ja abi zinājuši - nav spēkā ja pārdevējs zinājis - pircējs var prasīt zaudējumus no pārdevēja ja zinājis tikai pircējs - ja no viņa attiesās, tad nevar neko prasīt no pārdevēja

Izņēmums, kad pirkuma līguma objekts var būt nenoteikts:

Cerību pirkuma līgums Tātad pastāv 2 veidu cerību pirkuma līgumi: uemptio spei - tipisks riska līgums: piem.,(es pērku tavu šīs dienas lomu par 100eur teica zvejniekam) zivis - jāmaksā vienalga, cik izvilks un vai izvilks. Līgums jau pastāv. Izņēmums no 2007, jo līguma objekts nav zināms uemptio rei speratae - jāmaksā tikai tad, ja lieta radīsies. Līgums ir nosacīts - var nebūt (ja es mantošu, tad tu iegādāsies, bet nevar zināt vai mantošu)

Dāvinājuma līguma jēdziens

Dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību.

Ko nozīmē uzglabāt?

Glabājums (glabāšana) ir saimniecisks pakalpojums, kas izpaužas pasākumos lietas pasargāšanai no nokļūšanas trešo personu turējumā, no bojāšanās, zudumiem vai pazaudēšanas

Patapinājuma ņēmēja pienākumi

Izmantot patapināto lietu atbilstoši «norunai» vai tās izmantošanas nolūkam (CL 1952.p.1.teik.) Nedrīkst nodot lietas lietošanas tiesību tālāk (CL 1952.p.2.teik.) (bet var vienoties pretēji) Atdod lietu pēc iespējas labākā stāvoklī kopā ar visiem piederumiem un augļiem, kā arī peļņa (CL 1960.p.) Nedrīkst aizturēt lietu - izņemot, ja aizturējums izriet no paša patapinājuma (CL 1961.p.)

Kādi ir pasūtītāja aizsardzības līdzekļi, ja piegādātājs neievēro piegādes līgumu un to pārkāpj?

Ja nepiegādā vispār: Līguma izpildījuma prasījums Zaudējumu atlīdzības prasījums Ja piegādā neīsto lietu: Prasīt piegādāt īsto, tiesības nepieņemt Ja pieņem, vai līgums tiek grozīts? (Jā, tiek izmainīts objekts) Ja piegādā ar nokavējumu: Nedrīkst nepieņemt, bet var prasīt zaudējumus Ja piegādā lietu ar defektiem: Var nepieņemt vai arī pieņemt un izvirzīt prasījumu pēc vispārējiem pantiem par lietas trūkumiem

Tiesiskās sekas, ja lieta nejaušības riska gadījumā iet bojā

Ja risks lietas bojāejas brīdī ir uz pircēju - pircējam jāmaksā, neskatoties uz to, ka lietu neiegūst. Ja risks lietas bojāejas brīdī ir uz Pārdevēju: ja lieta ir individuāla, jāatlīdzina zaudējumi pircējam par līguma neizpildi (viena unikāla lieta, glezna, konkrēts lietots auto vai telefons) ja lieta ir sugas lieta, pārdevējam jāizpilda līgums, jo līgums ir izpildāms (tiek ražots vairākos eksemplāros, jauni telefoni, pamperi)

Pirkuma līguma objekts:

Jebkuras ķermeniskas un bezķermeniskas lietas → lietu pirkums / tiesību pirkums (CL 2002.p. + 2005.p.) Objekts Nedrīkst būt izņemts no civiltiesiskās apgrozības (res extra commercium), CL 1414. p. + 2005.p. Objektam vajag patiesi pastāvēt + sīki noteiktam (CL 2007.p.)

Vai glabājums var pārvērsties aizdevumā?

Jā, 1992.p.: Ja glabājuma priekšmets ir atvietojamas lietas un glabātājam vēlāk dod tiesību tās izlietot pēc sava ieskata, tad glabājuma līgums no tā laika, kad tāda tiesība dota, pārvēršas par aizdevumu. 1993.p.: No tā laika, kad glabājums pārvērties par aizdevumu (1992.p.), parādnieks atbild arī par nejaušības risku.

Maiņas līguma raksturojums:

Konensuāls, atlīdzības, divpusējs, formas brīvība

Pirkuma līguma raksturojums:

Konsensuāls līgums Atlīdzības (bezatlīdzības-dāvinājums) Divpusējs (abām pusēm ir tiesības un pienākumi) Formas brīvības princips, izņemot likumā noteiktus gadījumus (kur ir vajadzīga rakstiska forma). Piem., nekustamais īpašums, kapitāla daļu pirkums

Īpašuma tiesību pāreja dāvinājuma līgumā

Kustamas lietas → ar nodošanu Bezķermeniskas lietas → ar dāvinājuma līguma noslēgšanas brīdi, ja vien nav vienošanās par citu pārejas brīdi Nekustamas lietas → ar koroborāciju zemesgrāmatā Tiesību dāvinājums → uz cesijas pamata «no tā laika, kad dāvinājums atzīstams par notikušu»

Uztura līguma izbeigšanās

Līgums izbeidzas pats no sevis ar uztura ņēmēja, bet ne devēja nāvi Abas puses var vienpusēji atteikties no līguma pirms norunātā laika notecējuma, ja viņām ir svarīgi iemesli. Par svarīgu iemeslu galvenā kārtā atzīstams katrs tāds apstāklis, kurš aiz tikumības un savstarpējas taisnprātības apsvērumiem neatļauj turpināt līguma attiecības. Jautājumu par tāda apstākļa esamību izšķir tiesa pēc sava ieskata.

maiņas līguma definīcija

Maiņas līgums ir divu personu abpusējs apsolījums dot vienu priekšmetu pret otru, izņemot naudu.

Uztura līguma būtiskās sastāvdaļas

Mantiskā vērtība Uztura objekts Uztura apjoms

Maiņas līguma atšķirības no pirkuma līguma noteikumiem

Nav iespējamas pirmpirkuma un izpirkuma tiesības Īpašuma tiesības pāriet nodošanas brīdī neatkarīgi no otras puses pienākumu izpildes (CL 2094.p.) → atšķirībā no pirkuma Otras puses vilcināšanas gadījumā nodot lietu var prasīt atdot to, kas nodots (CL 2095.p.)

Dāvinājuma līguma īpatnības

Nokavējums nerada tik nelabvēlīgas sekas kā citi līgumi. Nav jāmaksā nokavējuma procenti vai augļi, lietojot dāvanu Ierobežoti atbild par lietas trūkumiem un attiesājumu: (1917.p.: Par dāvinātās lietas bojā eju vai pasliktināšanos, kā arī par tās attiesājumu vai trūkumiem dāvinātājs atbild tikai tad, ja viņš noteikti to uzņēmies vai arī pielaidis ļaunprātību vai rupju neuzmanību)

Ar ko atšķiras noteikta cena no nosakāmas?

Noteikta (skaidri un gaiši līgumā norādīta, vai trešās personas noteikta (novērtētājs)) nosakāma (tirgus cena, no nākotnes notikuma atkarīga vai objektīvi nosakāma pēc apraksta (Degvielas vai biržas cena))

Pirkuma maksai jābūt ........ un tā nedrīkst būt atkarīga no ....... ..... ......

Noteiktai., Vienas puses gribas.

Patapinājuma līguma definīcija

Patapinājums (lietošanas aizdevums) ir līgums, ar kuru kādam nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu.

Atšķirības no pirkuma līguma

Piegādes līguma slēgšanas brīdī objekts var nepastāvēt. Pirkuma līgumā nav piegādes. Piegādes līgumā ir raksturīga vairākkārtēja/regulāra lietas piegāde.

Kādi ir aizdevuma atdošanas termiņi?

Pielīgtie termiņi Ja nav pielīgti: 1945.p.: Ja aizdevums jāatdod pēc uzteikuma, tad termiņš aprēķināms no tās dienas, kad uzteikums paziņots parādniekam; bet kad uzteikuma termiņš nav noteikts, tad tas pieņemams sešus mēnešus garš.

Glabājuma devēja pienākumi

Pieņemt lietu atpakaļ pēc glabājuma termiņa beigām (CL 1984.p.) Maksāt glabājuma maksu («atlīdzību») pēc lietas glabājuma (CL 1985.p.), ja tāda paredzēta Atlīdzināt izdevumus → nepieciešamos izdevumus vai izdevumus, kuri izdarīti ar viņa piekrišanu (CL 1986.p.) - tikai bezatlīdzības glabājumā!

Lai rastos īpašuma tiesības, ir vajadzīga

Pirkuma samaksa un objekta nodošana

Pirkuma līguma legāldefinīcija

Pirkums ir līgums, ar ko viena puse apsola otrai par norunātas naudas summas samaksu atdot zināmu lietu vai tiesību.

Atdošanas līgumu raksturojums

Priekšmets → lietas nodošana lietošanā (jāatdod, tāpēc atdošanas), ar atsevišķiem izņēmumiem (atdod īpašumā, bet jāatdod atpakaļ) Objekts → pamatā kustama vai nekustama lieta (ierobežojumi atkarībā no atdošanas līguma veida) dažreiz var arī būt bezķermeniskas lietas (patstāvīgas tiesības) Visi ir reāllīgumi

Glabājuma līguma izbeigšanās

Pēc termiņa izbeigšanās. Pēc pieprasījuma par glabājamās lietas atdošanu. Glabājamajai lietai ejot bojā. Pēc glabātāja vienpusēja uzteikuma.

Glabātāja pienākumi

Rūpīgi jāglabā glabāšanā nodoto lietu Nevar lietot (ja šāda tiesība nav piešķirta) Jāatdod tās pašas lietas (izņemot atvietojamas lietas) ar visiem piederumiem un augļiem (CL 1978.-1979.p.) Nedrīkst nodot glabājumu apakšglabāšanā - personiska saistība! Ja vien glabājuma devējs to neatļauj.

Viesnīcnieka atbildība

Stingrā atbildība Viesnīcnieks atbild (turklāt pilnā apmērā) par ceļotāju ienestām lietām, ja vien viņš nepierāda, ka zaudējums ir noticis: aiz pašu ceļotāju vai to viesu vai pavadītāju vainas, vai arī no nepārvaramas varas, vai aiz pašu lietu īpašībām.

Aizdevuma līguma īpašības

Vienpusējs līgums, reāllīgums (būtiski!) Formas brīvība, ar dažiem izņēmumiem Aizdevuma līgums tiek slēgtss tikai par ATVIETOJAMĀM LIETĀM.

Glabājuma puses

Vienpusējs, vai divpusējs, ja atlīdzības.

uKas ir kredītlīnijas līgums?

Viens līgums, kuram ir maksimālā aizdevuma limits, kuru var izmantot noteiktu laiku. Kredītlīniju līgumiem nav ierastā kredīta atmaksas grafika

Sevišķie dāvinājuma veidi

Visas mantas dāvinājums Dāvinājums ar uzlikumu Dāvinājums atlīdzības nozīmē (Šāda dāvinājuma atsaukšana nepateicības dēļ nav pielaižama.)

Pārmērīgu zaudējumu var konstatēt, kad cena ir

Vismaz divreiz dārgāk, vai divreiz lētāk.

Lai pielīgtu pirkuma līguma blakus līgumu, nepieciešama

abu pušu vienošanās.

Abām pusēm vienojoties var atcelt katru pirkuma līgumu, kā pirms, tā arī pēc tā izpildīšanas, izņemot tikai gadījumus, kad

ar to aizskartu trešo personu iegūtās tiesības (piemēram, izpirkums).

Nejaušības riska izņēmumi no vispārējā regulējuma

kad pirkuma priekšmets nav individuāli noteikts un tikai to nododot dabū noteiktību, tad līdz nodošanai risku nes pārdevējs; kad atvietojamas vai citādas lietas pārdotas ar skaitu, mēru vai svaru, tad risks pāriet uz pircēju tikai pēc tam, kad tās noskaitītas, nomērītas vai nosvērtas; kad pirkums noslēgts ar atliekošu nosacījumu, tad risks par lietas bojā eju pāriet uz pircēju tikai šim nosacījumam iestājoties, bet risku par bojājumu viņš nes no tā laika, kad pirkums noslēgts, kaut arī nosacījuma iznākums vēl nebūtu zināms; kad lietas bojā eju vai bojājumu var pārdevējam pieskaitīt par vainu, kā arī kad viņš nokavējis nodošanu, tad risks jānes viņam; kad lieta pirkta ar nosacījumu papriekš to pārbaudīt vai apskatīt, tad līdz pircēja paziņojumam, ka viņš ar mieru to pieņemt, visu risku nes pārdevējs; kad pārdevējs noteikti uzņēmies risku, nenosakot termiņu, tad risks pāriet uz pircēju tikai no lietas nodošanas laika.

Izņēmuma veidā pirkuma līgumu var atcelt vienai pusei prasot gadījumos, kad

kad viena puse bijusi piedabūta noslēgt līgumu vai nu ar otras ļaunprātību, vai ar viltu, vai ar spaidiem; pirktās lietas trūkumu dēļ; 1634.pants. pamatojoties uz blakus nolīgumiem, ar kuriem paturēta atkāpšanās tiesība; tad var bez tiesas. CL 1663.pantā norādītos apstākļos nokavējuma dēļ(ir nokavējums un intereses zudums). pārmērīgā zaudējuma dēļ, ko cieš viena vai otra puse.

Kreditēšanas līgums ir konsensuāls vai reāllīgums?

konsensuāls līgums

Pārdošana izsolē ir sevišķš pirkuma liīguma veids. Pastāv divu veidu izsoles, tās ir...

labprātīgas - gan pats rīko, gan tiesa piespiedu - tikai tiesas ceļā, regulē Civilprocesa likums

Pārdodot vienu lietu vairākiem pircējiem priekšroka ir tam, kam

lieta pirmajam nodota, taču ja nav nodota, tad tam kurš pirmais noslēdza pirkuma līgumu. Pārdodot nekustamu īpašumu, priekšroka ir tam pircējam, kura līgums ierakstīts zemes grāmatās. Atstumtam pircējam pārdevējs atlīdzina nodarītos zaudējumus.

Lai piegādes līgumā sāktu darboties pirkuma līguma noteikumi, ir jākonstatē

lietas pieņemšana no pasūtītāja puses.

Ja ir piegādāta cita prece, nekā noteikts pirkuma līgumā tad pircējs ir tiesīgs izvirzīt prasījumus, kas izriet no

līguma neizpildes - t.sk., prasīt pirkuma līguma pareizu izpildi (īstās preces piegādi), pamatojoties uz Civillikuma 2021.pantu;

Patapinātāja pienākumi:

nedrīkst kavēt lietas lietošanu nedrīkst atprasīt patapināto lietu pirms termiņa. Izņēmums 1951.p. Ja kāds patapina lietu, neaprobežojot tās lietošanas veidu un laiku, tad viņš var atprasīt lietu ikkatrā laikā. 1963.p. Patapinātājam nav tiesības ne kavēt lietas lietošanu saskaņā ar līgumu, ne prasīt, lai to atdod pirms lietošanas beigām vai pirms norunātā termiņa notecējuma, ja vien patapinājuma ņēmējs neizlieto savu tiesību nelietīgi. 1964.p. Ja neparedzēta apstākļa dēļ patapinātājam rodas nepieciešama vajadzība pēc lietas, tad patapinājuma ņēmējam nav tiesības to aizturēt, ja vien viņam to priekšlaicīgi atdodot neceļas sevišķi zaudējumi. Jāatlīdzina patapinājuma ņēmējam nepieciešamie izdevumi (nepieciešami lietas uzturēānai) vai izdevumi, kuri taisīti ar patapinātāja piekrišanu (CL 1965.p.) Piemēram, patapini kaķi un patapinātāj par potēm kompensē izdevumus. Izņēmums: izņemot tos, kas saistīti ar lietas lietošanu - tos nav jāatlīdzina. (izīrē mašīnu un patapinātājam nav jāmaksā par degvielu)

Maiņas līguma būtiskās sastāvdaļas:

objekti (lietas vai tiesības) (objekts pret objektu) par kuru nav šaubas, tam ir jābūt sīki aprakstītam.

Dāvinājuma līguma būtiskās sastāvdaļas

objekts

Piegādes līguma būtiskās sastāvdaļas

objekts (raksturojums, sortiments (preču sadalījums veidos un apkašgrupās) Maksa

Glabājuma līguma būtiskās sastāvdaļas

objekts(tikai kustamas lietas) un maksa, (ja ir atlīdzības)

Nepastāvošu lietu (vēl nesaliktu datoru) var iegādāties ar ........ līgumu.

piegādes

Incoterms

piegādes līguma pamatprincipi.

Piegādes līguma puses

piegādātājs un pasūtītājs

Kad pirkuma priekšmets, jau līgumu noslēdzot, pa daļai gājis bojā, abām pusēm par to nezinot, tad

pircējs var no līguma atteikties, ja no priekšmeta gājusi bojā vairāk kā puse vai tieši tā daļa, kuru pircējs galvenā kārtā gribējis iegūt. Bet ja no lietas palikusi puse vai vairāk, tad pircējam līgums jāizpilda, tikai samērīgi samazinot pirkuma maksu. Šaubu gadījumā lieta izšķirama pēc tiesas ieskata. CL 2008.pants

Nejaušības risks pirkuma līgumā pāriet no īpašnieka uz pircēju ar

pirkuma līguma noslēgšanas brīdi. (ja puses nav vienojušās citādi)

pirms lietas piegādes pabeigšanas līgumu regulē pēc piegādes līguma noteikumiem, taču pēc lietas nodošanas pēc ....

pirkuma līguma noteikumi.

Pirkuma līgums uzskatāms par noslēgtu, kad abas puses vienojušās par

pirkuma priekšmetu un maksu

Kādas tiesības rada pirkuma līgums?

prasījuma tiesības -prasīt atdot īpašumā

uDāvinājums var būt nevien īpašuma vai citu lietu tiesību atdošana apdāvinātam, bet arī:

prasījumu tiesību bezatlīdzības cesija, apdāvinātā atsvabināšana no pienākumiem pret dāvinātāju vai pret trešajām personām, atteikšanās no kādas tiesības apdāvinātam par labu, kā arī viņa lietu bezmaksas pārziņa.

Ja aizdevuma līgumu slēdz kā konsensuālu līgumu - uzskatāms tikai par

priekšlīgumu

Draudzības pirkums ir pirkums, kas

pārdots zem vērtības (izpirkuma nozīme)

Pasūtītājs var atkāpties no pirkuma līguma

pārgrozījušos apstākļu dēļ, bet viņam tādā gadījumā jāatlīdzina piegādātājam visi zaudējumi.

3 dāvinājuma atsaukšanas gadījumi

rupjas nepateicības dēļ vēlāk piedzimušu bērnu dēļ bezbērna laulātā nāves, laulības izirišana dēļ

Bezķermenisku lietu, tiesību pirkumā nodošana nav iespējama tādēļ īpašuma tiesības pāriet ar ....... .....

samaksas brīdi.

Pastāv 2 veidu patapinājuma līgumi:

terminēti beztermiņa Beztermiņa gadījumā → tiesības atprasīt patapinājuma objektu jebkurā laikā Terminēta līguma gadījumā → līgumā noteiktā laikā

nevar noslēgt piegādes līgumu par...

tiesībām, bezķermeniskām lietām, un nekustamiem īpašumiem.

Kāda aizdevuma vai daudzums summa jāatdod aizņēmējam?

tāda pati summa vai tāds pats daudzums, kādu viņš saņēmis.

Piegādes līguma raksturojošie elementi

uAtsavinājuma līgums, konsensuāls, divpusējs, formas brīvība (līdzēji nosaka līguma formu)

uSekas, ja uztura līgumu atceļ uztura devēja vainas dēļ (svarīgs iemesls)

uztura ņēmējs vai viņa tiesību pēcnieks var prasīt atpakaļ nodoto mantisko vērtību (2096.p.), pie kam viņam nav jāatdod saņemtā uztura vērtība. Citos līguma izbeiguma gadījumos uztura devējam jāatdod uztura ņēmējam vai tā tiesību pēcniekam saņemtā mantiskā vērtība; savkārt viņš dabū atpakaļ visu, ko viņš nodevis uztura ņēmējam virs likumisko procentu apmēra.

Aizdevuma līgums definīcija

zināma daudzuma atvietojamu lietu nodošana īpašumā, ar pienākumu atdot saņemto tādā pašā daudzumā un tādas pašas šķiras un labuma lietās.

Par maiņas līguma priekšmetu var būt

ķermeniskas/bezķermeniskas lietas lietas, prasījumi, tiesības

nepārvaramas varas/nejauša notikuma apstākļu konstatēšanai ir izvirzīti četri priekšnoteikumi:

šie apstākļi pie līguma slēgšanas pusēm nebija zināmi; tie padara līguma izpildi neiespējamu vispār un nevis tikai vienai pusei;(nevar būt subjektīvi tikai vienai pusei) (arī neviens cits esot viņa situācijā nevarētu līgumu izpildīt.) tie nav iestājušies parādnieka vainas dēļ; (parādnieks, tas kuram ir kaut kas jāizpilda iedeva buldozeru dēlam un viņš pārbrauca pirkuma objektam pāri) no tiem nav iespējams izvairīties vai tos nav iespējams novērst, neraugoties uz visām parādnieka pūlēm. (nekādā veidā līgums nav izpildāms)


Ensembles d'études connexes

Bus Law Chapter 8 Trade Secrets and International Protection

View Set

Chapter 3 Strategic Management: S.M.A.R.T. Goal Setting

View Set

literature unit 3 in search of honor

View Set

Chapter 11 Multiple Choice (Micro Exam 4)

View Set

module 6 lesson 4: The Progressive Presidents

View Set

Introduction to Communications and Speech

View Set

Cirrhosis & Thyroid Adaptive Quiz

View Set

Programming Languages Chapter 1 Review

View Set

Chapter 4: Fixed-Rate, ARM, & GPM

View Set