4) Psichologijos metodai
Eksperimentas
Norint išskirti priežastį arba padarinį, psichologai eksperimentuoja. Koks nors *veiksnys* (ar keletas jų) tikslingai *keičiami* (aplinkybėms nesikeičiant), norint suprasti jų įtaką elgesiui.
5) Natūralistinis stebėjimas
Organizmų elgesio natūralioje aplinkoje stebėjimas ir registravimas. šinpanzių bandos stebėjimas džiunglėse, skirtingų kultūrų vaikų bendravimo su tėvais su tėvais stebėjimas. elgesys ne aiškinamas, o tik aprašomas.
(Koreliacija) Pagr. tikslas: Kaip atliekama: Kas keičiama: Kur daugiausia atliekama:
Pagr. tikslas: Aptikti natūraliai egzistuojančius ryšius, įvertinti, kaip tiksliai vienas kintamasis numato kitą. Kaip atliekama: Apskaičiuojant statistinius ryšius. Kas keičiama: niekas Kur daugiausia atliekama: veiklos lauke ir laboratorijose.
(Aprašymas) Pagr. tikslas: Kaip atliekama: Kas keičiama: Kur daugiausiai atliekama:
Pagr. tikslas: stebėti ir registruoti elgesį. Kaip atliekama: Atvejo tyrimas, apklausa ir natūralistinis stebėjimas. Kas keičiama: niekas Kur daugiausiai atliekama: veiklos lauke.
2)Neigiama koreliacija
tai pat gali numatyti, rodo atvirkščią ryšį, krentant savigarbai, didėja depresija.
1) Atvejo tyrimas
tai toks būdas, kai psichologas nuodugniai tira vieną ar kelis žmones, tikisi atskleisti tai ,kas būdinga visiems. -Psichoanalitikas S. Freudas kūrė *asmenybės teoriją*, remdamasis atvejų tyrimo duomenimis. -Raidos psichologas Jeanas Piaget apie vaikų mąstymą prakalbo ištyręs ir apklausinėjęs savo vaikus. (tiriamasis gali būti netipiškas- tai gali klaidinti)
įvairių kultūrų žmonės skirtumai ir panašumai
Įv. kultūrų žmonėms būdingi skirtingi požiūriai, elgesys, bet esminiai procesai yra beveik vienodi.
"Gudrumas po laiko"
įsitikinimas, sužinojus apie įvykusius dalykus, kad buvo galima juos nuspėti.
abipusiai akla metodika
kai nei tiriamasis, nei tiriantysis nežino, ar tiriamasis iš tikrųjų veikiamas ar gauna placebą.
Ką norima daryti eksperimentu?
Eksperimentu norima ne atkurti tikslų kasdieninį elgesį, o patikrinti teorinius dėsnius.Ps-gams daugiau rūpi bendrieji dėsniai, nei koks nors ypatingas elgesys.
3) Klausimų formulavimas
Formuojant sakinius, labai svarbu kokie žodžiai parenkami ir kaip jie sudėstomi sakinyje.
Aprašomasis
Pagr. tikslas: stebėti ir registruoti elgesį. Kaip atliekama: Atvejo tyrimas, apklausa ir natūralistinis stebėjimas. Kas keičiama: niekas kur daugiausia atliekama: veiklos lauke. tirdami atvejį, apklausdami, stebėdami natūraliomis sąlygomis, fiksuojamas ir aprašomas elgesys bei psichikos procesai.
4) Atranka
Pasirinkti *imtį*, kuri atstovautų *populiaciją*, geriausia *atsitiktinai*, visų didesnės grupės dalyvių galimybės pakliūti bus vienodos. prieš patikėdami apklausų rezultatais, patikrinkite, kaip buvo sudaryta apimtis.
Psichologija
Ps-gija nėra objektyvi. Šis mokslas gali padėt pasiekti savo tikslų, bet negali jų nulemti.
2) Apklausa
Psichologas prašo žmonių papasakoti apie savo elgesį ar savo nuomonę ribotas; naudingas jei klausimai aiškus ir nešališki; tiriamieji tipiški atstovai; atsakymai sąžiningi.
Nepriklausomas kintamasis
eksperimento veiksnys, kuris tikslingai keičiamas (pats poveikis). *marškinėlių spalva*, ji galima keisti, nekeičiant kitų veiksnių.
1)Teigiama koreliacija
rodo tiesioginį ryšį, t.y. abu reiškiniai ir didėja ir mažėja kartu prievartą per televizorių skatina agresyvų elgesį.
Priklausomasis kintamasis
stebimas elgesys, veiksnys, kuris gali būti keičiamas nepriklausamo kintamojo, kintamųjų poveikis išmatuotam elgesiui
eksperimentinės sąlygos
sąlygos, kai tiriamieji veikiami nepriklausomo kintamojo
kontrolinės sąlygos
sąlygos, tapačios eksperimentinėms, tik asmenys neveikiami nepriklausomo kintamojo.
Koreliacija
tam tikras elgesys ar bruožas pasireiškia kartu su tam tikru elgesiu ar bruožu (koreliuoja) Koreliacija- statistinis ryšio matas, galime stebėti kaip iš vieno, galime numatyti kitą, bet *negalime paaiškinti*, jeigu įvykiai susiję, tai dar ne priežastingumo ryšys.
Placebas
tariamas poveikis, tabletė ir nevaistinės medžiagos.