Az üzleti vállalkozás - vállalat - 2.

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

A gazdasági növekedés mérhető (2)

- GDP vagy NDP adott időszakban történt növekedéseként - 1 főre jutó GDP/NDP adott idő alatt történt növekedése

Gazdasági környezete

- Globalizáció (nemzetköziesedés). Az üzleti lehetőségek áthelyeződése a nemzeti, illetve regionális (EU) keretekből a világméretű dimenziókba. - Makrogazdasági folyamatok : növekvő ill. csökkenő méretű gazdasági fejlődés, a gazdaság hamyatlása

A vállalkozások makrokörnyezete (5)

- Politikai - jogi környezet - Technológiai környezet - Szociális - kultúrláis környezet - Gazdasági környezet - Természeti környezet Hatásukat áttételesen fejtik ki.

A gazdasági egyensúly vetületei

- Reál egyensúly: javak, eszközök egyensúlya (ezen belül: termelési javak - termelő fogyasztás; ill. fogyasztási javak - végső fogyasztás egyensúlya) - Monetáris (pénzügyi) egyensúly

Munkanélküliség fajtái (okai)

- Technológiai munkanélküliség - Struktúrális munkanélküliség - Önkéntes munkanélküliség - Súrlódásos munkanélküliségú - Konjuktúrális munkanélküliség - Reálbérek emelkedése (változatlan termékár mellett): a vállalatok költséget akarnak csökkenteni, ezért leépítik a létszámot.

A vállalkozás létrejöttének feltételei (5)

- a vállalat viszonylagos önállósággal - autonómiával rendelkezik - saját jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, azaz jogi személyiség - profitorientált - valóságos piacon működikm ahol az árakat a kereslet és kínálat kölcsönhatása határozza meg. - a vállalkozó a tőkéjét fekteti be haszon reményében, és kockázatot vállal.

Infláció fajtái (5)

- költséginfláció - struktúrális infláció - kúszó infláció - vágatató infláció - hiper infláció

A vállalkozás előnyei és hátrányai

- nyeresé, önállóság, kielégítő életstílus - hosszú munkanapok, kockázati tényezők, üzleti kudarc

A vállalkozás mérete

-0-9 alkalmazott - mikrovállalat - 10-49 alkalmazott - kisvállalat - 50-249 alkalmazott - középvállalat - 250-től nagyvállalat A méretváltozás komoly változásokat indukál. A mérethez kapcsolódó tényezők: specializáció növekedése, írásbeli szabályozás növekedése, decentralizáció növekedése, szervezeti forma változása

A vállalkozás működését befolyásoló tényezők

1. A válallkozás mérete: 2. profil, termék jellemzői 3. a vállalkozás piaci kapcsolatai 4. a belső termelési és informatikai struktúra 5. telepítési helyzet 6. a szervezet eredete

A nemzeti vagyon fő részei

1. Felhalmozott termelő vagyon (tárgyi eszközök és forgóeszközök) 2. A nem anyagi szféra felhalmozott vagyona, nem termelő alapok (lakóház, üdülő, kórház, iskola, középületek) 3. A lakosság rendelkezésére álló tartós használati cikkek (nyaraló, ház, lakás, kerékpár, gépkocsi, háztartási gépek) 4. A termelésbe bevont természeti erőforrások (termőföld, erdők, ásványok) 5. Az ország monetáris készlete (arany-, konvertibilis valuta- és devizatartalékok) 6. A külfölddel szemben fennálló követelések és kötelezettségek egyenlege (növeli vagy csökkenti a nemzeti vagyont)

A vállalkozások formájának megválasztási szempontjai

1. Tőke vagy személyegysítő, vagy a kettő kombinációja. Munkaigényességnél a személyegyesítő formák a Bt és Kkt ajánlható. Tőkeegyesítésnél a Kft illetve az Rt. 2. Felelősség kérdése: ha a minimális a kockázat, akkor elegendő a korlátlan felelősségű szervezetek Kkt, Bt. Nagy kockázat esetén a korlátolt felelősségű szervevezeti formák Bt kültagja, kft, rt ajánlhatók. 3.Személyes közreműködés kérdése.: kkt és bt beltagja esetén a törvény előírja a személyes közreműködést. 4. Kedvezmények, támogatások:

A vállalatok szervezeti formái

1. Önálló vállalkozó: - egyéni vállalkozó 2. Társas vállalkozás : - szövetkezet - Gazdasági társaság: *Közkereseti társaság(KKT) *Betéti társaság (BT) *Egyesülés *Közös vállalkozás *Korlátolt felelősségű társaság (KFT) *Részvénytársaság (RT) 3. ÁLLAM

Az állami költségvetés egyenlege

A bevételek és kiadások különbsége.

Ár-bér spirál

A bérek és az árszínvonal emelkedésének egymást erősítő folyamata: bérek nőnek → termelési költségek nőnek → ár emelkedik → a magasabb bér ellenére nem nő a vásárlóerő.

Külső érintettek

A fogyasztók, szállítók és versenytársak a piacot jelentik. Az állam az intézkedéseivel (adók, törvények) hat a vállalkozásra, de a vállalkozás is tud hatni az államra: működő tőke behozatala, kivitele)

Alkalmazottak

A folyton változó feladatokra jól képzett munkaerőre van szükség. A szervezet pénzügyi lehetőségei erősen befolyásolják a munkerő-szerzési lehetőségeket. Aszervezet versenypozíciólának változása hatással van a munkaerő állományára, szerkezetére.

A nemzetgazdaság ágazati szerkezete

A gazdasági egységek tevékenységük szerinti besorolására szolgál - 4 szintű: - Nemzetgazdasági ág (A-U) -> Ágazat (kb. 60) -> Alágazat (kb. 200) -> Szakágazat (kb. 9900)

Deficites költségvetés

A höltségvetés hiánnyal zár. A kiadások meghaladják a bevételeket. => államadósság keletkezik.

Szufficites költségvetés

A költségvetés többlettel zár.

Külgazdasági egyensúly

A külföldről beáramló és a külföldre kiáramló javak és pénzmozgások egyensúlya.

Betéti társaság (Bt.)

A létesítésére irányuló társasági szerződés megkötésével a társaság tagjai arra vállalnak kötelezettséget, hogy a társaság gazdasági tevékenységének céljára a társaság részére vagyoni hozzájárulást teljesítenek, továbbá legalább az egyik tag (a továbbiakban: beltag) vállalja, hogy a társaságnak a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségeiért a többi beltaggal egyetemlegesen köteles helytállni, míg legalább egy másik tag (a továbbiakban: kültag) a társasági kötelezettségekért - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - nem tartozik helytállási kötelezettséggel. Elemei: • A bel- és kültagok megkülönböztetése a helytállási kötelezettség alapján. • Létesítő okirata: társasági szerződés. • Legfőbb szerve a tagok gyűlése. • Vezető tisztségviselője: a beltagok közül kijelölt vagy választott ügyvezető.

Közkereseti társaság (Kkt.)

A létesítésére irányuló társasági szerződés megkötésével a társaság tagjai arra vállalnak kötelezettséget, hogy a társaság gazdasági tevékenységének céljára a társaság részére vagyoni hozzájárulást teljesítenek, és a társaságnak a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségeiért korlátlanul és egyetemlegesen helytállnak. Elemei: • A tagok korlátlan és egyetemleges helytállási kötelezettséggel tartoznak a társaság kötelezettségeiért. • Létesítő okirata: társasági szerződés. • Legfőbb szerve a tagok gyűlése. • Vezető tisztségviselője: a tagok közül kijelölt vagy választott ügyvezető.

Struktúrális munkanélküliség

A munkaerő - kereslet és - kínálat eltér egymástól szakképzettség, földrajzi hely, nemek szempontjából.

Munkanélküliség

A munkaképes korú lakosság azon része, akik nem dolgoznak, de akarnak dolgozni, keresnek munkát. Munkaerő-piaci túlkínálatot tükröz. (Inaktív: aki munkaképes korú, de nem akar dolgozni, nem keres munkát.)

Nemzetgazdasági teljesítmény

A nemzetgazdaság működését, eredményét teljesítménykategóriákkal és mutatószámokkal tudjuk mérni, minősíteni. Bruttó típusú mutatók: halmozódást tartalmaznak Nettó típusú mutatók: csak a termelési tényezők tiszta, addig nem létező, új eredményét tartalmazzák Flow kategóriák: folyamatot fejeznek ki, egy adott időszak változását mutatják (pl. január 1. - december 31.) Stock kategóriák: állapotot fejeznek ki egy adott időpontban ( pl. december 31.)

Infrastruktúra

A nemzeti vagyonhoz tartozó eszközök azon része, amely az újratermelésben nem aktívan vesz részt, de azt kiszolgálja, megteremti az újratermeléshez szükséges feltételeket (pl. energia- és gázelosztó hálózatok, közutak, vasutak, kikötők,

Politikai - jogi környezet

A politikai rendszer milyen általános környezetet teremt az üzleti tevékenyég számára. (magántulajdon védelme, állami beavatkozások) A politika jelenlétének dinamikája a gazdaságban A politikai erőviszonyok alakulása. A politika stabilitása és kiszámíthatósága A jogi rendszer kiépítettsége: mennyire szabályozott a működés, mennyire átlátrhatók a szabályok.

Profil, termék jellemzői

A profilt, azaz a tevékenységi kört, a vállalat által előállított termékkel jellemezhetjük. - a termék összetétele, bonyolultsága, - nemzetgazdasági ágazat szerinti besorolása - piacérzékenysége - fejlesztés igényessége

Technológiai munkanélküliség

A technikai - technológiai fejlődés miatt a termelékenység nő, ezért csökken a munkaerő iránti igény

Gazdasági egyensúly

A termelés és a fogyasztás egymásnak való megfelelése: - A termelés nagysága és szerkezete megegyezik a fogyasztók igényeivel, fogyasztásával. - Az infláció és a munkanélküliség nem számottevő. (→ Az infláció és a munkanélküliség egyensúlyi problémát takar.)

Költséginfláció

A termelési költségek gyorsabban növekednek, mint a termelékenység. Gyakran a munkaerőre hivatkozva bérinflációnak is nevezik.

Telepítési helyzet

A vállalat működhet: - egy telephelyen - ugyanabban a helységben több telephelyen - földrajzilag is elkülönült telephelyen

Szervezet eredete

A vállalkozás létrejöttének körülményei, jellemzői, a tulajdonlásban bekövetkezett változások és az örökölt feltételek érezhető hatást fejthetnek ki.

Pénzügyi szervezetek

A vállalkozás pénzigényét biztosítják. (hitel)

üzleti vállalkozás

Alapvető célja fogysztói igények kielégítése, nyereség elérésével. Önálló tőke és munkabefektetés adott piaci verseny keretei között, ahol a vállalkozó kockázatot vállal gazdasági haszon reményében. A vállalkozásnál a tevékenységen, a vállalatnál a szervezeti egység jellegén van a hangsúly.

Versenytársak

Amennyiben egy vállalat nem figyeli versenytársait a marketingben, K+F-ben, termelésben, hamar elvesztheti versenyelőnyét. Szükséges az újonnan belépő versenytársak és a helyettesítő termékek figyelése is.

Fogyasztók

Az akciókörnyezet egyik legfontosabb szereplője. A vállalkozásoknak figyelembe kell venni a fogyasztói szükségleteket ahhoz, hogy eredményesek legyenek. A vállalkozások egyre több pénzt költenek arra, hogy a fogysztók figyelmét felkeltsék termékeik, szolgáltatásaik iránt.

defláció

Az infláció ellentéte, vagyis az általános árszínvonal tartós csökkenése. Általában annak a jele, hogy a megtermelt áruk az adott árszinten nem adhatók el, s így az eladók kénytelenek az árak csökkentése útján megkísérelni forgalmuk fenntartását. Recessziós vagy depressziós időszakok kísérőjelensége.

Szállítók

Az input erőforrások a szállítók útján jutnak a vállalathoz, ezért fontos, hogy milyen szervezet megítélése a szállítóknál. Mennyire preferálják cégünket fizetőképesség, ár, határidő szempontjából.

Nettó nemzeti jövedelem: NNI (Net National Income)

Az ország állampolgárai által adott évben realizált összes elsődleges jövedelem és az amortizációs alap értékének különbsége. Kiszámítása: A bruttó nemzeti jövedelmet csökkentjük az amortizációval; illetve a nettó hazai összterméket korrigáljuk a jövedelmek (profit, kamat, munkabér, stb.) nemzetközi áramlásának egyenlegével. NNI = GNI - C(a) NNI = NDP + (I(eM) - I(eX))

Bruttó nemzeti jövedelem: GNI (Gross National Income)

Az ország állampolgárai által adott évben realizált összes elsődleges jövedelem. Kiszámítása: A bruttó hazai terméket növeljük az országba határon kívülről beutalt jövedelemmel /I(eM)/ és csökkentjük az országból kiutalt jövedelemmel /I(eX)/. Azaz: a bruttó hazai összterméket korrigáljuk a jövedelmek (profit, kamat, munkabér, stb.) nemzetközi áramlásának egyenlegével. GNI = GDP + (I(eM) - I(eX))

Bruttó hazai termék (GDP)

Az országban adott évben aktívan előállított, végső fogyasztásra szánt termékek és szolgáltatások összértéke. Bruttó jövedelem. Kiszámítása: A bruttó kibocsátást csökkentjük a termelő fogyasztással. GDP = GO - C(f) GDP = I + C(a)

Nettó hazai termék: NDP (Net Domestic Products)

Az országban adott évben előállított összes új termék és nyújtott szolgáltatás értéke. új elsődleges jövedelem Kiszámítása: A bruttó hazai terméket csökkentjük az amortizációval. NDP = GDP - C(a)

Bruttó kibocsátás: GO (Gross Output)

Az országban egy év alatt előállított termék és szolgáltatás. Kiszámítása: minden gazdálkodó szervezet, intézmény évi összes kibocsátását összegzi függetlenül attól, hogy további feldolgozásra vagy végső felhasználásra szánt javakról van-e szó. - értéke felhalmozódást tartalmaz - a felhalmozódás oka: a felhasznált anyagok félkész termékek - a halmozódást a termelőfogyasztás okozza Részei: • Elhasznált anyagok, energia, stb. költségei, folyó termelő ráfordítás értéke: C(f) • tárgyi eszközök elhasználódásának értéke, amortizációs alap: C(a) • Új érték: I GO = C(f) + C(a)+I

Nemzetgazdaság

Az országon belül lévő gazdasági jelenségek összessége.

Fiskális (költségvetési) politika célja

Az állami kiadások és bevételek (adók) nagyságának és összetételének alakításával kíván hatást gyakorolni a gazdaság szereplőire. Pénzügyminisztérium -> legfontosabb intézménye az állami költségvetés.

Kúszó infláció

Az árak több éven át tartó lassú emelkedése (5%-10% alatti)

Infláció

Az árszínvonal tartós emelkedése, ami együtt jár a pénz vásárlóerejének csökkenésével. Azért alakul ki, mert a társadalom többet fogyaszt, mint amit meg tud termelni.

Kockázatviselők - érintettek a vállalkozásban (stakeholderek)

Azok a szervezetek, csoportok, egyének, akik a vállalkozással kapcsolatot teremtve annak működését befolyásolják, eredményességében érdekeltek

Monetáris politika

Azoknak a céloknak és eszközönek az összessége, mellyel az állam a forgalomban levő pénzmennyiséget szabályozza, így befolyásolva a nemzetgazdasági folyamatokat. A központi bank hatáskörébe tartozik, eszközei: jegybanki alapkamat, kötelező tartalékráta, nyílt piaci műveletek.

Növekedés gazdaságtan

Azzal foglalkozik, hogy hogyan növelhető a gazdaság termelési kapacitása, illetve a teljes foglalkozatás mellett a bruttó namzeti termék (GDP) (adott évben előállított végsó fogyasztásra szánt termékek + szolgáltatáso)

Egyéni vállalkozás

Belföldi természetes személy üzletszerű gazdasági tevékenysége. Alapvető jellemzője: egyetlen személy tulajdonában áll. Alapítás feltételei: • Cselekvőképesség • Állandó lakóhely • Nincs eltiltás alatt • Vállalkozói regisztráció Jellemzői: • Vállalkozói regisztrációhoz kötött; • A tulajdonos személyesen közreműködik a tevékenység folytatásában • a tevékenységéből eredő kötelezettségeiért teljes vagyonával korlátlanul felel. Egy személynek csak egy egyéni vállalkozása lehet és egyidejűleg nem lehet gazdasági társaságnak korlátlan felelős tagja; • foglalkoztathat alkalmazottakat.

Stakeholderek csoportjai

Belső érintettek: - tulajdonosok - vezetők - alkalmazottak Külső érintettek: - fogyasztók, szállítók, versenytársak, állami intézmények, helyi közösségek, természeti környezet.

GDP mérése

Bruttó hazai termék = munkaórák száma * munka termelékenysége. Munkaórák száma a foglalkoztatott munkaerő létszámától és az átlagos munkahét idejétől függ. A munka termelékenységet meghatározza: - a technológia fejlődés - a dolgozók által használt tőkejavak mennyisége - a munkaerő minősége - a különböző inputok felosztásának, irányításának hatékonysága.

Szociális - kultúrális környezet

Demográfiai jellemzők, életmód, szociális értékek, egészségügyi ellátás helyzete, a közösségek, mozgalmak, érdekvédelmi szervezetek szerepe.

Struktúrális infláció (keresleti)

Egy adott iparágban növekszik a kereslet a kínálathoz képest

Részvénytársaság (Rt.) II.

Elemei: • A részvényesek kötelezettségei korlátozottak. • Létesítő okirata: alapszabály. • Egy részvényesnek több részvénye is lehet. A részvények azonos névértékűek. • A részvény a kibocsátó részvénytársaságban gyakorolható tagsági jogokat megtestesítő, névre szóló, névértékkel rendelkező, forgalomképes értékpapír. • Az alaptőke az összes részvény névértékének összege. • A zrt. alaptőkéje nem lehet kevesebb 5 millió forintnál. Az nyrt. alaptőkéje nem lehet kevesebb 20 millió forintnál. • Legfőbb szerve a közgyűlés. • Ügyvezetését az igazgatóság látja el. • Nyrt. közvetlenül nem alapítható, Zrt. Tőzsdére való bevezetése útján hozható létre.

Belső érintettek

Eltérő az érdekeik. A tulajdonosok a befektetett tőkéjük növekedése fontos, a managerek a szervezet folyamatos fenntartása, stabil működése. Az alkalmazott érdeke a személyes jövedelmének maximalizálása.

A vállalkozás előnyei és hátrányai - társaságok

Előnyök: - Egyszerű alapítás - Korlátolt felelősség, - Vezetői munkamegosztás lehetősége - Jogi szabályozottság - Jelentősebb tőke és hitelforrások - Adózási előnyök Hátrányok: - Nyereség megosztása, személyi konfliktusok lehetősége, - Munkavégzés, vezetés egyenetlensége

A vállalkozás előnyei és hátrányai - részvénytársaság

Előnyök: - Korlátozott felelőség - Széles körü tőkebevonási lehetőség - Adókedvezmények - Tulajdonoscsere egyszerű - Mg-től elkülönülő tulajdonlás Hátrányok: - Alapítás bonyolult - Magas belépő a kezdéshez - Nyilvános adatszolgáltatás - Megfelelő cégméret szükségessége.

A vállalkozás előnyei és hátrányai - egyéni vállalkozó

Előnyök: - egyszerű alapítás és megszüntetés - egyszemélyes nyereség -adókedvezmények - függetlenség Hátrányok: - szerényebb nyereség, sokoldalú követelmények - nehézkes hitelszerzés, korlátlan felelősség, magas kockázat

Szervezetek - vállalatok mikrokörnyezete

Ezek közvetlen hatást gyakorolnak a szervezet működésésre, teljesítményére. Belső környezet: - alkalmazottak (vezetők és beosztottak) - tulajdonosok (befektetők), igazgatóság Külső (közvetlen) környezet: - Fogyasztók, szállítók, versenytársak, érdekcsoportok, érdekképviseletek, média, pénzügyi szervezetek.

Tulajdonosok, igazgatóság (befektetők)

Fontos a befektetői hajlandóság, hogy milyen a tulajdonosi szervezet struktúrája, mekkora az állami tulajdon részaránya. Milyen megtakarítási formákat választanak.

Konjuktúrális munkanélküliség

Gazdasági válság és visszaesés váltja ki. Együtt jár a struktúrális és a technológiai munkanélküliséggel.

A gazdasági növekedés hajtóerői közötti összefüggés

Ha a munkaerő gyorsabban nő, mint a tőke, a termelékenység csökkenni fog, mert minden egyes dolgozóra kevesebb termelőeszköz jut. Ha a munkaerő gyorsabban csökken, mint a tőke, akkor a termelékenység növekedni fog.

hiperinfláció

Ha az infláció mértéke meghaladja az évi 100%-ot.

Vágtató infláció

Ha az árak növekedése két számjegyű.

Belső termelés és informatikai struktúra

Jellemezhető a termelővállalkozás gyártási struktúrájával. A belső kooperáción alapuló struktúra elrendezés szerint lehet: - Horizontális : a termelőkapacitások között nincs, vagy csak minimális a kapcsolat - Vertikális: az egyes kapacitások között szoros együttműködés van - Vegyes szerkezetű: a kettő kombinációja.

Részvénytársaság (Rt.)

Olyan gazdasági társaság, amely előre meghatározott számú és névértékű részvényből álló alaptőkével működik, és a részvényes kötelezettsége a részvénytársasággal szemben a részvény névértékének vagy kibocsátási értékének szolgáltatására terjed ki. A részvénytársaság kötelezettségeiért a részvényes - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - nem köteles helytállni. Típusai: • Nyilvánosan működő részvénytársaság: az a részvénytársaság, amelynek részvényeit tőzsdére bevezették. • Zártkörűen működő részvénytársaság: az a részvénytársaság, amelynek részvényei nincsenek bevezetve a tőzsdére

Korlátolt felelősségű társaság (Kft.)

Olyan gazdasági társaság, amely előre meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkével alakul, és amelynél a tag kötelezettsége a társasággal szemben törzsbetétének szolgáltatására és a társasági szerződésben megállapított egyéb vagyoni értékű szolgáltatásra terjed ki. A társaság kötelezettségeiért a tag nem köteles helytállni. A tagok kötelezettségei korlátozottak. • Létesítő okirata: fő szabály szerint a társasági szerződés, egyszemélyes kft. esetén az alapító okirat. • Minden tagnak egy törzsbetéte van. Az egyes törzsbetétek különböző mértékűek lehetnek (min 100 ezer Ft.). • A törzstőke minimális összege 3 millió Ft. • Legfőbb szerve a taggyűlés. • Vezető tisztségviselője: ügyvezető.

Súrlódásos munkanélküliség

Olyan rövid távú munkanélküliség, ahol az emberek az önkéntes munkahely-változtatásból, a munkahelykeresés idejéből ered.

Az infláció nyertesei

Rugalmas pénzjövedelemmel rendelkezők, adósok, spekulánsok.

Kormányzat

Számos területen befolyásolják a vállalat működését. Törvények, rendeletek, szabályozók, adók és támogatások, pályázatok komoly hatással vannak a vállalkozások működésére.

Érdekcsoportok, érdekképviseletek

Támogathatják, vagy akadályozhatják a vállalkozás működését pl. megrendelések elnyerése, helyi támogatások, infrastrukturális támogatások. A munkáltatók és munkavállalók szervezetei (kamarák, munkaadói szövetségek, szakszervezetek) fontos szerepet töltenek be az érdekegyeztetésben.

vállalat

a jogi személyiséggel rendelkező üzleti vállalkozás szervezeti kerete

Önkéntes vagy szándékolt munkanélküliség

az aktív munkaerő adott feltételek mellett nem hajlandó munkát vállalni. (magasabb a bérigénye)

vállalkozók tulajdonságai

előbbrejutási vágy, hajlandóság a kockázatvállalásra, önbizalom, kiút keresése

Az infláció vesztesei

fix pénzjövedelemmel rendelkezők, hitelezők, pénzüket megtakarító emberek

A piaci kapcsolatok jellege

milyen piaci szegmens számára szállít a vállalkozás. Belföld, külföld, keleti, nyugati piac.

A vállalatalapítás motivációi

nyereségszerzés, keresletkielégítés, foglalkoztatás, szociális szempontok

Fogyasztói igény - fizetőképes kereslet

olyan igény, amelyet a gazdaság szereplői nem saját szervezetükön (háztartás, vállalat) belüli munkával, s nem is közösségi intézmények (állam, önkormányzat, alapítvány) útján kívánnak kielégíteni. A fogysztói igény, mint fizetőképes kereslet jelenik meg a piacon.

Szövetkezet

• A szövetkezet a tagok vagyoni hozzájárulásából álló tőkével alapított, a nyitott tagság és a változó tőke elvei szerint működő, a tagok gazdasági és társadalmi szükségleteinek kielégítésére irányuló tevékenységet végző jogi személy, amelynél a tag kötelezettsége a szövetkezettel szemben vagyoni hozzájárulásának szolgáltatására és az alapszabályban meghatározott személyes közreműködésre terjed ki. • A szövetkezet kötelezettségeiért a tag nem köteles helytállni. • A szövetkezet tevékenysége értékesítésre, beszerzésre, termelésre és szolgáltatásra irányulhat. Az induló tőke összege a szövetkezet által folytatandó tevékenységhez igazodva, tetszőleges mértékű lehet. De! A fokozottan kockázatos tevékenységet folytató szövetkezetekre külön jogszabályokban előírt, magas tőkeelvárások vonatkoznak: - szövetkezeti hitelintézetek: 300 millió forint, - biztosító szövetkezetek, a szövetkezeti formában működő pénzügyi vállalkozások: 50 millió forint

Gazdasági társaságok

• üzletszerű közös gazdasági tevékenység folytatására, • a tagok vagyoni hozzájárulásával létrehozott, • jogi személyiséggel rendelkező vállalkozások, • amelyekben a tagok a nyereségből közösen részesednek, • és a veszteséget közösen viselik.


Ensembles d'études connexes

1 Overview of Commercial Property Insurance

View Set

Traffic Signs: Pavement Markers (NEED TO FINISH)

View Set

advanced accounting final (chp 5-7)

View Set

Marketing Chapter 6, Marketing Chapter 7, Marketing Chapter 8, Marketing Chapter 9, Marketing Chapter 10

View Set

Solving Systems of Linear Equations: Linear Combinations: Quiz

View Set

Federal Tax Accounting I - Ch 1, 2,

View Set