Fyzika-otevřené

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

Stanovte velikost normálového a tečného zrychlení přímočarého pohybu. Celkové zrychlení tohoto pohybu je 5 m.s-2

a=0,5m/s2

Závislost dráhy na čase pohybujícího se tělesa je s = 2t - 3t2+ 4t3(m,s). Určete zrychlení tělesa na konci druhé sekundy od začátku pohybu.

a=42 m/s2

Rychlost hmotného bodu je dána rovnicí: v = 3t2+ 2t + 5. Napište rovnici jeho zrychlení.

a=6t+2

Hmotný bod se pohybuje po kružnici poloměru r s obvodovou rychlostí v. S použitím zadaných veličin (r,v) napište vztah pro výpočet velikosti normálového zrychlení.

an=v2/r

Které z uvedených těles můžeme považovat za hmotný bod? Míč vystřelený na branku, míč v rukou brankáře, běžící závodník při dálkovém běhu, rotující kulička na stole, umělá družice Země

ano, ne, ano, ano, ano

Hmotný bod rotuje po kružnici poloměru r = 5 m s konstantní obvodovou rychlostí 10 m/s. Vypočítejte jeho tečné zrychlení.

at=0 m/s2

Hmotný bod se pohybuje po kružnici poloměru 5 m, přičemž velikost jeho rychlosti se mění podle rovnice: v = t2 + 1 (m/s,s). Určete velikost tečného zrychlení na konci druhé sekundy pohybu.

at=4 m.s-2

Hmotný bod se pohybuje z jednoho místa do druhého a) po přímce, b) po části kružnice. Ve kterém případě urazí větší dráhu?

b

Jakou trajektorii opisuje jehla gramofonové přenosky vzhledem: k přenosce?

bod

Máme použít miliampérmetr, který má rozsah Im = 100mA a odpor cívky Ra = 2,9 Ω, a to k měření proudů do Im´= 3A. jakým způsobem to lze provést a jakou součástku k tomu musíme využít?

bočník, 0,1 Ω

Kámen, který je vržen rychlostí 2 m/s po ledě se zastaví na dráze 20 m. Vypočítejte velikost součinitele smykového tření za předpokladu, že je konstantní.

f = 0,01

Těleso se pohybuje účinkem své tíhy po nakloněné rovině s úhlem α. Jakou hodnotu musí mít součinitel smykového tření f, aby pohyb tělesa byl rovnoměrný přímočarý.

f = tgα

Na rozptylku dopadá válcový svazek paprsků rovnoběžných s optickou osou, a to o poloměru r = 2,5cm. Na stínítku umístěném ve vzdálenosti s = 20cm za rozptylkou vznikne kruhová světlá skvrna o poloměru R = 7,5cm. Určete ohniskovou vzdálenost f rozptylky.

f=rs/R-r= 0,1m

Určete oběžnou dobu a frekvenci otáčení hodinové a minutové ručičky u hodinek.

hodinová ručička: 3600 s, 1/3600 s-1. minutová ručička: 60 s ; 1/60 s-1

Napište jednotku momentu síly v základních jednotkách soustavy SI.

kg.m2.s-2

Vyjádřete jeden joule v jednotkách soustavy SI.

kg.m2.s-2

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná:

křivočarý

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná: celá Země

křivočarý

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná: padající list ze stromu

křivočarý

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná: umělá družice Země

křivočarý

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná: vržený oštěp

křivočarý

Vypočítejte krátkovlnnou hranici spojitého rentgenového spektra v případě, že na rentgenové lampě je napětí 30kV.

l=hc/eU = 4,14.10^-11m

Mění se rychlost hmotného bodu, který koná rovnoměrný pohyb po kružnici?

nemění se velikost, jen směr

Jakou trajektorii opisuje jehla gramofonové přenosky vzhledem: ke skříni gramofonu?

oblouk kružnice

Na těleso působí síla F = 4t - 1 (N,s). Oč se změní hybnost tělesa za první dvě sekundy pohybu ?

p=6 kg.m.s-1

Kterými fyzikálními veličinami popisujeme pohyb hmotného bodu po kružnici?

průvodičem, úhlovou dráhou a úhlovou rychlostí, rychlostí, frekvencí a periodou, dostředivým zrychlením

Zakreslete do grafu závislost uražené dráhy na čase auta jedoucího stále stejnou rychlostí 60 km/hod. Jaký bude mít tvar vzniklá křivka?

přímka

Jak rozdělujeme pohyby podle trajektorie?

přímočaré, křivočaré

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná: lokomotiva na přímé trati

přímočarý

Určete podle tvaru trajektorie jaký pohyb koná: sprinter na trati 100 m a 200m

přímočarý

Proč řidič automobilu při jízdě zatáčkou snižuje rychlost?

snižuje velikost odstředivé síly

Jakou trajektorii opisuje jehla gramofonové přenosky vzhledem: otáčející se gramofonové desce?

spirálu

Na sedadle vagónu leží kniha a míček. Při rozjíždění vlaku se začal pohybovat míček, zatímco kniha zůstala v klidu. Vysvětlete.

statická odporová síla smykového tření je podstatně větší než odporová síla valivého odporu

Na setrvačník, jehož moment setrvačnosti je 3 kg.m 2 působí moment síly 6t ( N.m,s). Za jak dlouho setrvačník zvětší svou úhlovou rychlost z hodnoty 3 rad/s na 12 rad/s.

t = 3s

Na setrvačník, jehož moment setrvačnosti je 3 kg.m2 působí moment síly 6 N.m. Za jak dlouho nabude setrvačník úhlové rychlosti 12 s -1 , jestliže jeho počáteční úhlová rychlost byla nulová ?

t =6 s

Jako laserový zdroj použijeme He-Ne laser generující záření na vlnové délce 633nm, který extrémně stabilizován vykazuje šířku pásma 102Hz. Rychlost světla ve vakuu dosazujeme co nejpřesněji, tj. c = 299 792 458 m.s-1. Určete koherentní dobu. 10 s.

tau=10^-2s

Nejkratší vlnová délka spektra rentgenového záření je 4,8.10-10m. Vypočítejte, jaké rychlosti dosáhly elektrony v rentgenové trubici a jakým napětím byly urychlovány za předpokladu, že se hmotnost elektronu neměnila.

v = 0,1c ; U = 2,58kV

Kyvadlo prochází rovnovážnou polohou rychlostí v. Odpor prostředí neuvažujeme. Do jaké výšky h vystoupí?

v2/2g

Na těleso hmotnosti 2 kg, které je v klidu, začne působit síla F = 4t - 1 (N,s). Jaká je rychlost tohoto tělesa ve 4 sekundě ?

v=14 m/s

Dráha hmotného bodu je dána rovnicí: s = 6t3+ 5t + 2 Napište rovnici jeho rychlosti.

v=18t2+5

Zrychlení pohybu hmotného bodu se mění s časem podle rovnice 6t2 + 4. Napište rovnici jeho rychlosti.

v=2t3+4t

Na těleso hmotnosti 2 kg, které je v klidu, začne působit síla F = 4t - 1. Napište rovnici rychlosti tohoto tělesa.

v=t2-0,5t

Hmotný bod koná rovnoměrně zrychlený pohyb ve směru osy x se zrychlením o velikosti 2 m.s-2, přičemž v čase to = 0 s se nachází v bodě o souřadnici xo = 5 m a má rychlost o velikosti vo = 8 m.s-1. a) Napište vztahy vyjadřující závislost rychlosti a dráhy hmotného bodu na čase.

v=vo+a*t , s=so+vo*t+1/2*a*t2

Těleso je vrženo v tíhovém poli Země svisle vzhůru počáteční rychlostí vo, odpor prostřední neuvažujte. Do jaké výšky těleso vystoupí?

vo^2/2g

Lidské oko snadno rozezná dva body, které mají zorný úhel 2´. Jakou nejmenší vzdálenost dvě obdélníkové osvětlené plošky, abychom je rozeznali na vzdálenost 20m?

x = 0,0116m

V jaké vzdálenosti x je tovární komín vysoký y = 50m, jestliže se v dalekohledu o ohniskové vzdálenosti objektivu f1 = 200cm a ohniskové vzdálenosti okuláru f2 = 10cm jeví vysoký y´ = 5cm?

x=5000m

Zjistěte, jaká má být tloušťka skleněné dvojvypuklé tlusté čočky, aby se ve vzduchu chovala jako rozptylka! Poloměry kulových ploch ohraničujících čočku nechť jsou 1cm.

Čočka se bude chovat jako rozptylka, pokud bude optická mohutnost záporná. F =(n-1) (1/r1+1/r2) - ((n-1)2/n)*d(r1r2) >0 à d >0,06m

Dvě tyčinky stejného průměru jsou zapojeny za sebou, jedna je uhlíková s měrným odporem 4.10-5 Ω.m a teplotním součinitelem odporu -8.10-3 K-1, druhá je železná s měrným odporem 12.10-8 Ω.m a teplotním součinitelem odporu 6.10-3 K-1 . Při jakém poměru délek odpor této kombinace nezávisí na teplotě?

Železná tyčinka musí být 444-krát delší než uhlíková.

Pomocí Pauliho vylučovacího principu určete maximální počet elektronů na páté kvantové dráze!

Σ=50

Zkušební vzorek z jehličnatého dřeva má tvar krychle s délkou hrany 40 mm. Rozdrtí se silou 54,5 kN. Vypočítejte mez pevnosti zkoušeného dřeva.

σp = 34 MPa

Hmotný bod se pohybuje po kružnici tak, že jeho úhlová dráha je dána rovnicí : φ = π.t2,5. Napište rovnici pro úhlovou rychlost.

ω =2,5 π*t1,5

Stanovte vektorový součin dvou vektorů a a b ve dvou extrémních případech: a) vektory jsou rovnoběžné a║b

│a x b│= 0 (α = 0)

Stanovte vektorový součin dvou vektorů a a b ve dvou extrémních případech: b) vektory jsou na sebe kolmé a┴b

│a x b│= a b (α = 90),

Bodový náboj způsobí tok intenzity elektrického pole -750 N.m2.C-1 kulovou Gaussovou plochou o poloměru 10 cm, v jejímž středu leží uvedený bodový náboj. Určete velikost tohoto náboje a velikost toku Gaussovou plochou o dvojnásobném poloměru.

-6,64 nC, -750 N.m2.C-1

Jakou mechanickou práci vykoná síla naší paže, jestliže nákupní tašku o hmotnosti 8 kg b) držíme ve výši 1 m nad zemí

0 N

Jakou mechanickou práci vykoná síla naší paže, jestliže nákupní tašku o hmotnosti 8 kg c) přeneseme ve vodorovném směru do vzdálenosti 5 m?

0 N

Člověk hmotnosti 80 kg je ve výtahu. Ten se utrhne a padá volným pádem. Jakou silou působí člověk na podlahu výtahu?

0 N

Těleso bylo vrženo svisle vzhůru počáteční rychlostí 30 m/s. Určete a) okamžitou rychlost tělesa za dobu 3 s od okamžiku vrhu b) výšku tělesa nad místem vrhu v tomto čase. 45 m

0 m.s-1

Jak velkou silou působí Měsíc na 1 m3 mořské vody o hustotě 1 030 kg.m-3 ? Které jevy v důsledku tohoto působení Měsíce pozorujeme?

0,03 N, vznikají slapové jevy příliv odliv.

Quinckeho trubicí se pozoruje interference akustických vln vycházejících z píšťaly, která vydává tón o frekvenci 2250 Hz. O jakou délku je nutné posunout větev trubice, aby vzniklo minimum intenzity?

0,038 m

Jaké je relativní prodloužení olověného drátu při zvýšení teploty z -5°C na 45°C ? Teplotní součinitel délkové roztažnosti olova pro tento interval je 29.10-6 K-1.

0,14%

Na korbě nákladního auta jedoucího po přímém vodorovném úseku silnice je bedna. Auto začne brzdit tak, že za dobu 7 s se zmenší jeho rychlost ze 72 km/h na 30 km/h. Určete mezný součinitel smykového tření f, při kterém bedna ještě nebude klouzat po podlaze korby.

0,17

Prostor mezi Newtonovými skly je vyplněn vodou. Vypočítejte, jaká bude vzdálenost Dr mezi 3. a 4. kroužkem, jestliže poloměr křivosti čočky R = 1m. Kroužky pozorujeme v odraženém světle vlnové délky l = 600nm, index lomu vody známe z MFCh tabulek n = 1,333.

0,19 mm

Koule (JT = 2mr2/5) o hmotnosti 0,25 kg a průměru 6 cm se valí bez klouzání po vodorovné podložce, přičemž frekvence otáčení je 4 Hz. Určete kinetickou energii koule.

0,1J

Vypočtěte proud I3 procházející rezistorem o odporu R3 v síti vodičů podle Obr. 3.2.-15.Hodnoty napětí a odporů jsou: U1 = 20V, U2 = 30V, R1 = 200Ω , R2 = 50Ω , R3 = 100Ω .

0,2 A

Zátka z korku má hmotnost 1g a objem 5 cm3. Jaká je hustota korku?

0,2 g/cm3

Stanovte rozdíl délek ramen Quinckeho trubice tak, abychom na výstupu dostali minimum pro tón frekvence 500 Hz. Rychlost zvuku ve vzduchu je 340 m.s-1.

0,34 m

Při tlaku 1.105 Pa a teplotě 15°C má vzduch objem 2,0.10-3 m3. Jaký bude tlak vzduchu, zvětší-li se jeho objem na 4,0.10-3 m3 a teplota se zvýší na 20°C ?

0,51.10^5 Pa

Jak daleko od osy otáčení houpačky musí sedět otec hmotnosti 90 kg, chce-li se houpat se synem „vážícím" 15 kg? Dítě sedí ve vzdálenosti 3 m od osy otáčení houpačky.

0,5m

V jaké vzdálenosti musí dělník zvedající bednu o hmotnosti 200 kg podložit páku? Páka má délku 2 m. Dělník je schopen zvednout přímo těleso hmotnosti 50 kg.

0,5m

Elektromotor s příkonem 1,2 kW vykoná za 1 minutu práci 60 kJ. Jaká je jeho účinnost?

0,83, tj. 83%.

Ve všech vrcholech čtverce o straně a je umístěn stejný kladný bodový náboj Q. Jaký bodový náboj (a jakého znaménka) je třeba umístit do středu čtverce, aby celá soustava nábojů byla v rovnováze?

0,957 Q

Vyjádřete jednotku dynamické viskozity pomocí základních jednotek SI. 1

1 kg.m-1.s-1

a) rychlost pohybu Měsíce kolem Země. Předpokládejte kruhovou oběžnou dráhu.

1 km.s-1

Příčným průřezem vodiče projde každou sekundu 6,25.10^12 elektronů. Určete proud procházející vodičem.

1 mA

Stanovte vnitřní odpor galvanického článku s elektromotorickým napětím (naprázdno) 1,5V, má-li při zatížení odporem 7Ω svorkové napětí 1,3V.

1,07 Ω

Je-li amplituda kmitajících částic prostředí 10-3 m, jak velká je intenzita ve vodě při kmitočtech a) 20 kHz b) 1 MHz

1,18.10^4 W.m-2, 3,21 W.m-2

Jaký je akustický výkon zdroje malých rozměrů, je-li ve vzdálenosti 100 m amplituda akustického tlaku ve vzduchu 0,09 Pa?

1,23 W

Vzpěrač zvedl činku o hmotnosti 210 kg do výšky 2 m za 3 s. Urči jeho průměrný výkon.

1,37 kW

Jak se změní vlnová délka světla šířícího se sklem při průchodu vakuem? Index lomu skla uvažujeme 1,5.

1,5. λ; tzn. zvětší se 1,5krát

Jak velká síla působí na elektron,který se nachází v homogenním elektrostatickém poli mezi deskami kondenzátoru, jejichž vzdálenost je 1 cm, je-li napětí mezi deskami 10^4 V.

1,6.10^-13 N

Siloměr, ke kterému je na tenké niti zanedbatelné hmotnosti upevněn kámen, ukáže hodnotu 44 N a při úplném ponoření kamene do destilované vody 28 N. Vypočítejte objem a hustotu kamene. Hustota destilované vody je při dané teplotě měření 998 kg.m-3.

1,63.10^-3 m3, 2745 kg.m-3

Kolotoč koná 15 otáček za minutu. Určete jeho úhlovou rychlost a rychlost osoby na sedačce, která opisuje kružnici o poloměru 5 m.

1,67 rad/s ; 7,9 m/s

Jak velká elektrická síla by působila mezi dvěma měděnými plíšky, jejichž hmotnost je 1 g, které se nacházejí ve vakuu ve vzdálenosti 10 m od sebe, kdyby každá z nich měla o 1 % více elektronů než protonů? Molární hmotnost mědi je 0,0635 kg.mol-1.

1,74.10^13 N

Jak velkou tlakovou silou působí voda (r = 1000 kg.m-3) na kolmou přehradní hráz dlouhou 100 m ? Přehrada je naplněna vodou do výšky 20 m. Počítejte g = 9,8 m.s-2.

1,96.10^8 N

Jaký odpor je zapojen na svorky elektrického zdroje s napětím naprázdno U0 = 1,4V a s vnitřním odporem Ri = 0,8Ω, prochází-li obvodem proud I = 0,7A?

1.2 Ω

Dalekozraké oko má blízký bod ve vzdálenosti 80cm. Jaké brýle předepíše lékař? Krátkozraké oko má vzdálený bod ve vzdálenosti 40cm. Jaké brýle jsou vhodné?

1/0,25 - 1/80 = F à F = -2,75 spojky; 1/ ¥-1/40=F à F = -2,5 D rozptylky

Čtvercová deska o straně a = 2 m je otáčivá kolem pevné osy o Ve vrcholech A,B,D čtverce působí síly F1 = F2 = F3 = 10 N. V bodě P, který je středem úsečky OB, je působiště síly F4 = 20 N. Jaké jsou velikosti momentů sil F1 až F4 vzhledem k dané ose?

10 N.m, 14,1 N.m, 14,1 N.m, 7,07 N.m

Jaké je osvětlení vnitřní stěny koule poloměru 4m, je-li uprostřed koule žárovka o svítivosti 160cd.

10 lx

Automobil o hmotnosti 1 200 kg jel rovnoměrně zpomaleným pohybem a zastavil za dobu 5 s na dráze 25 m. a) Jak velká byla počáteční rychlost automobilu? b) Jak velká byla brzdící síla?

10 m/s1, 2.4 kN

Kotouč brusky koná 600 otáček za minutu. Určete jeho frekvenci, periodu a úhlovou rychlost.

10 s-1, 0,1 s ; 63 rad/s

Vypočtěte výsledný odpor obvodu s rezistory zapojenými dle obrázku 3.2.-8. Jaký proud prochází rezistorem o odporu R4?

10 Ω, 0,6 A

Určete zvětšení mikroskopu, který má optický interval 0,16m, ohniskové vzdálenosti objektivu 2mm a okuláru 20mm.

1000

Otevřená ramena spojených nádob jsou naplněna kapalinami o hustotách 900 kg.m-3 a 1000 kg.m-3, které se spolu nemísí. Vypočítejte vzdálenost hladin v obou ramenech od společného rozhraní, je-li rozdíl výšek hladin v ramenech 10 cm.

100cm,90cm

V otevřené nádrži je vrstva vody o výšce 50 cm a průměrné hustotě 1000 kg.m3 a na ní vrstva oleje tloušťky 20 cm a průměrné hustoty 800 kg.m3. Olej a voda se nemísí. Atmosférický tlak je 990 hPa. Vypočítejte celkový tlak na dno nádrže. (Počítejte g = 9,8 m.s-2.)

1055 hPa

Jaký proud prochází vařičem, jestliže se na něm 10 l vody ohřeje z 20 °C na 100 °C za 30 min? Účinnost vařiče je 75 %, napětí v síti 230 V.

11 A

Kondenzátor s rovinnými deskami, jehož dielektrikem je vzduch, má kapacitu 10 pF při vzdálenosti desek 1 cm. Jaká bude jeho kapacita, vložíme-li doprostřed mezi desky plech o tloušťce 1 mm?

11,11 pF

Dva bodové náboje o velikostech 8 mikroC a 5 mikroC jsou od sebe vzdáleny 20 cm. Ve kterém místě na jejich spojnici bude intenzita elektrického pole nulová?

11,17 cm od náboje 8 mikroC

Vypočítejte, za jakou dobu se ohřeje ponorným vařičem voda potřebná k uvaření jednoho šálku černé kávy. Objem vody je 150 cm3, její počáteční teplota 15°C, výsledná teplota 100°C. Ponorný vařič má příkon 500 W a jeho účinnost je 95 %.

113s

Určete vzdálenost dvou sousedních uzlů stojatého vlnění, které vzniklo interferencí dvou vln periody 2.10-2 s postupujících proti sobě rychlostí 1208 m.s-1.

12,08 m

Určete intenzitu elektrického pole v místě, které leží uprostřed mezi dvěma bodovými náboji +20 mC a +50 mC, je-li jejich vzájemná vzdálenost 20 cm. Náboje se nacházejí v prostředí o relativní permitivitě

13,476 V.m-1

Těleso je vrženo v tíhovém poli Země svisle vzhůru a vystoupí do výše 10 m, odpor prostředí neuvažujte. Jakou počáteční rychlostí bylo těleso vrženo?

14,1 m.s-1

Odpor vlákna svítící žárovky připojené na napětí 120 V o výkonu 100 W je 10-krát menší, než při teplotě 0 °C. jaký je odpor žárovky při teplotě 0 °C a jaký je teplotní součinitel odporu, je-li teplota rozžhaveného vlákna 2000 °C?

14,4 Ω, 4,5.10^-3 K-1

Dva hmotné body, z nichž každý má hmotnost m, se vzájemně přitahují ze vzdálenosti r silou 36 N. Jak velkou silou se tyto body přitahují ze vzdálenosti r/2 ?

144N

Dva hmotné body, z nichž každý má hmotnost m, se vzájemně přitahují ze vzdálenosti r silou 36 N. Jak velkou silou se tyto body přitahují, změní-li se hmotnost každého z nich na 2 m?

144N

Kámen tíhy 20 N byl vržen svisle vzhůru v gravitačním poli Země počáteční rychlostí 4 m/s. Odpor prostředí neuvažujeme. Jak velkou energii má kámen v nejvyšším bodě své dráhy?

15,3 N

Rotor elektromotoru s hmotností 110 kg má moment setrvačnosti 2 kg.m2 a koná 20 otáček za sekundu. Jak velkou má kinetickou energii?

15,8 kJ

V nádobě stojící na vodorovné rovině je voda s hladinou ve výšce 30 cm nad vodorovnou rovinou. Jak vysoko nade dnem je třeba udělat ve stěně nádoby malý otvor, aby voda dostříkla co nejdále na vodorovnou rovinu ?

15cm

Hmotný bod koná rovnoměrně zrychlený pohyb ve směru osy x se zrychlením o velikosti 2 m.s-2, přičemž v čase to = 0 s se nachází v bodě o souřadnici xo = 5 m a má rychlost o velikosti vo = 8 m.s-1. b) Určete dobu, ve které má rychlost hmotného bodu velikost 40 m.s-1.

16 s

Kondenzátory o kapacitách 1 mF a 10 mF jsou zapojeny do série ke zdroji o napětí 200 V. Jakou energii má každý z kondenzátorů?

16,5 mJ, 1,65 mJ

Dělník zvedá za jeden konec trám o délce 4,0 m a hmotnosti 40 kg. Při určité poloze, jak je vidět na obrázku Obr.1.6.-23, svírá trám s vodorovným směrem úhel 30o. Určete velikost síly F1, kterou působí dělník na trám v dané poloze. Síla F1 je kolmá k trámu (g = 9,8 m.s-2).

170 N

Jak velkou silou je tažen větroň na Obr.1.6.-22, jestliže síly napínající dvě lana svírají úhel 60o a každá z nich má velikost 1000 N?

1700 N

Jak velké je napětí mezi dvěma body A a B ve vakuu ve vnějším elektrostatickém poli, jehož zdrojem je bodový náboj 0,5 mC, jestliže bod A je od bodového náboje vzdálen 2 cm a koncový bod B 10 cm v témže směru?

178,7 kV

Nákladní vlak jel rychlostí 10 m.s-1. Strojvedoucí začal rovnoměrně brzdit tak, že se vlak zastavil po 3 sekundách. Vypočítejte, jaký úhel s vodorovnou rovinou svírala během brždění hladina petroleje v cisterně. Počítejte g = 9,8 m.s-2.

18,8°

Jaký je celkový světelný tok bodového zdroje svítivosti 15cd?

188,4 lm

Dvě topné spirály, které mají shodný elektrický odpor R, připojíme k elektrické síti nejprve sériově, pak paralelně. Určete poměr tepel, která spirály při těchto zapojeních předají za stejnou dobu do okolí.

1:4

Výchylka postupného vlnění v řadě bodů je u= Asinw (t-x/v) . Určete vlnovou délku, jestliže úhlová frekvence je 16 p rad.s-1 a rychlost vlnění je 8 m.s-1.

1m

Elektrody deskového kondenzátoru se vzduchovým dielektrikem jsou od sebe vzdáleny 1 cm. Velikost náboje na deskách je 20 nC, potenciálový rozdíl mezi deskami je 1 kV. Jak velkou silou na sebe tyto náboje působí?

1mN

Hmotný bod urazí dráhu 10 m za 5 s pohybem rovnoměrným přímočarým. Jakou se pohybuje rychlostí ?

2 m/s1

Bodový náboj o velikosti 1,8 mikroC se nachází ve středu krychle o hraně 55 cm. Určete celkový tok elektrické intenzity povrchem této krychle.

2,0.10^-5 N.m2.C-1

Modely torpéd bývají zkoušeny ve vodorovné trubici kruhového průřezu s proudící vodou. Uvažujme, že do takové trubice o vnitřním průměru 25 cm umístíme souose model torpéda (modelem je válec), který má průměr 5 cm. Při zkoušce proudí voda kolem torpéda rychlostí 2,5 m.s-1. a) Jakou rychlostí voda proudí v místech, kde její proud není zúžen modelem ? b) Jaký je rozdíl tlaku vody v trubici mezi průřezy, kde se nachází model, a ostatními průřezy trubice ?

2,4 m.s-1, 245 Pa

Po průchodu planparalelní destičkou dojde k posunutí paprsku o 5mm měřeno kolmo ke stěnám destičky. Stanovte tloušťku destičky, víte-li, že paprsek dopadá pod malým úhlem a index lomu skla je 1,5.

2,402

Měděný drát o průměru 2 mm máme nahradit hliníkovým drátem, který má stejnou délku i odpor. jaký musí být jeho průměr? Rezistivita hliníku je 0,027 mΩ.m, rezistivita mědi je 0,017 mΩ.m.

2,5mm

Těleso padá volným pádem z výšky 40 m. Odpor prostředí neuvažujte. Určete čas, za který těleso dopadne na podložku.

2,83 s

18 Dřevěný trámek délky 3m se zkrátil působením tlakové síly kolmé k průřezu o 4mm. Vypočtěte délku trámu po zatížení a jeho poměrné zkrácení .

2,996m, 0,13%

Jaký je rozdíl hladin akustického tlaku zvukové vlny, vzroste-li její akustický tlak na dvojnásobek?

20 lg2=6,02 dB

Těleso padá volným pádem z výšky 40 m. Odpor prostředí neuvažujte. Určete jeho okamžitou rychlost na konci druhé sekundy od začátku pohybu.

20 m.s-1

Jakou frekvenci má rovinná vlna, která na překonání dráhy rovnající se 300-násobku vlnové délky potřebuje čas 15 s?

20m

Měděné vedení má při teplotě 15 °C odpor 21 Ω. jaký bude mít odpor při teplotě větší o 15 °C? jaký odpor bude mít, změní-li se jeho teplota o 15 K?

22,23 Ω

Jaká je základní frekvence magnetostrikčního generátoru, ve kterém koná niklová trubička délky 10 cm podélné kmity? Hustota niklu je 8,8.10^3 kg.m-3 a modul pružnosti niklu je 2.10^11 Pa.

23,8.10^3 Hz

Válec o hmotnosti 2 kg se valí bez prokluzování po vodorovné podložce stálou rychlostí velikosti 4 m/s. Určete kinetickou energii válce.

24J

Kámen vržený vodorovným směrem dopadl na vodorovný povrch Země ve vzdálenosti d = 15 m od místa vrhu za dobu 0,6 s od okamžiku vrhu (Obr.1.5.-12) a) Jak velká byla počáteční rychlost kamene a s jak velkou rychlostí dopadl kámen na Zem? b) Z jaké výšky h byl kámen vržen?

25 m.s-1, 25,26 m.s-1...1,8 m

Automobil jede průměrnou rychlostí 90 km/h. Vyjádřete tuto rychlost pomocí jednotek SI.

25m/s

Z jaké výšky padalo těleso volným pádem, jestliže dopadlo na zem rychlostí 82 km/h?

26m

Sklep, jehož podlaha o ploše 50 m2 je ve výšce 3 m pod úrovní okolí, zaplavila voda do výšky 80 cm. Za jakou dobu vyčerpá tuto vodu čerpadlo o příkonu 1 kW a účinnosti 75 %?

26min

b) dobu oběhu Měsíce kolem Země.

27 dní 11 hodin

Čtvercová deska o straně a = 2 m je otáčivá kolem pevné osy o (Obr.1.6.-15). Ve vrcholech B,D čtverce působí síly F2 = F3 = 10 N. Jaká je velikost momentu dvojice sil F2, F3?

28,3 N.m

Vzdálenost Země od Slunce je 1 AU. Jaká je oběžná doba Saturna, je-li jeho vzdálenost od Slunce 1,42.10^9 km?

29,7 roku

Jaký odpor musíme předřadit miliampérmetru do Ia = 100mA, má-li se s ním měřit při napětí do U = 300V, je-li odpor cívky přístroje Ra = 50Ω ?

2950 Ω

Kolik radiánů je úhlová dráha celé kružnice?

V okolí molekuly vodní páry vzniká elektrostatické pole analogické poli dipólu. Dipólový moment molekuly je 6,2.10-30 C.m. Jaká je velikost intenzity elektrostatického pole ve vzdálenosti 3 nm od molekuly na její dipólové ose (která probíhá oběma náboji)?

3,1.10^7 N.C-1

Jaký je poměr intenzit dvou zvukových vln, jejichž hladiny akustického tlaku se liší o 5 dB?

3,16

Střela hmotnosti 20 g proletěla hlavní za 0,01 s a nabyla rychlosti 800 m/s. Jak velké rychlosti nabyla puška hmotnosti 5 kg při zpětném nárazu?

3,2 m/s1

Vypočítejte největší frekvenci a energii fotonů ve vodíkovém spektru.

3,3.10^15Hz

Dřevěný trám délky 5 m čtvercového průřezu o délce hrany 12 cm a hustoty 720 kg.m-3 plove. Jak vysoko vyčnívá při plování nad vodou?

3,4cm

Běžně používanou praktickou jednotkou práce je kilowatthodina. Kolik je to joulů? Na těleso působí konstantní síla 3 N. Určete jeho výkon v okamžiku, kdy je jeho rychlost 4 m/s.

3,6 MJ

Kolik molekul je v kulaté nádobě o vnitřním poloměru 3,0 cm naplněné kyslíkem O2, který má teplotu 27°C a tlak 1,36.10 -2 Pa ?

3,7.10^14

Na štěrbinu o šířce d = 0,5mm dopadá červené světlo vlnové délky l = 700nm kolmo. Na stínítku vzdáleném D = 2,5m od štěrbiny najděte vzdálenost 1. tmavého pruhu od středu obrazu štěrbiny.

3,8.10^-3m

Signální raketa o hmotnosti 50 g vystřelí 5 g plynů v jednom směru a raketa tím nabude rychlosti 30 m/s. Jaká je rychlost vystřelených plynů?

300 m/s1

Vlak se rozjíždí z klidu se stálým zrychlením o velikosti 0,6 m.s-2. Za jakou dobu dosáhne rychlosti o velikosti 20 m.s-1? Jakou dráhu přitom ujede?

33,3 s, 330 m

Hasiči stříkají vodu pod úhlem 60o do vzdálenosti 100 m. Jak velkou rychlostí tryská voda z hadice?

34 m.s-1

Běžec uběhl v každé sekundě dráhu 7 m. Jakou dráhu uběhl za dobu 5 s, 10 s?

35 m, 70 m

Za jakou dobu ujede cyklista dráhu 18 km, jede-li stálou rychlostí 30 km/h?

36 minut

Kabina výtahu o hmotnosti 400 kg vyjede ze třetího do pátého poschodí. O jakou hodnotu se zvětší tíhová potenciální energie kabiny? Jakou užitečnou práci přitom vykoná motor výtahu? Výška jednoho poschodí je 5 m.

39,2 kJ v obou případech

Na rámečku s mydlinovou blánou ve svislé poloze je pohyblivá příčka AB délky 40 mm (Obr.2.1.-11) v rovnovážné poloze, je-li příčka zatížena závažím hmotnosti 320 mg. Vypočítejte povrchové napětí mýdlového roztoku ve vodě ve styku se vzduchem. Počítejte g = 9,8 m.s-2. Hmotnost příčky je zanedbatelně malá vzhledem k hmotnosti závaží.

39.10^-3 N.m-1

Vlnová délka žlutého světla ve vakuu je 600nm. Vypočítejte vlnovou délku tohoto světla ve skle o indexu lomu 1,505.

399nm

Z vrcholu věže 80 m vysoké je vrženo těleso vodorovným směrem počáteční rychlostí 15 m/s. Za jakou dobu a v jaké vzdálenosti od paty věže dopadne těleso na vodorovný povrch Země?

4 s, 60 m

Dvě souhlasně nabité kuličky zavěšené ve vakuu na dvou vláknech vycházejících z jednoho bodu se vzájemným odpuzováním vzdálily na 4 cm. Jak velké (identické) náboje nesou tyto kuličky, jestliže hmotnost každé z nich je 1 g?

4,18.10^-9C

Do otevřené nádrže tlačí čerpadlo tlakem 10 Pa takové množství vody, že hladina v nádrži zůstává ve výšce 1 m nade dnem. Jakou rychlostí vytéká voda malým otvorem ve dně nádrže ? Hustota vody je 1000 kg.m-3, g = 9,8 m.s-2.

4,43 m.s-1

Mezi dvěma vodorovnými kovovými deskami vzdálenými od sebe 4,8 mm a nabitými na napětí 1 kV se vznáší malá záporně nabitá olejová kapka o hmotnosti 10-13 kg. Určete náboj kapky a počet nadbytečných elektronů, které má tato kapka. Určete, kolik elektronů kapka ztratila, jestliže se začne pohybovat směrem dolů k záporně nabité desce se zrychlením o velikosti 5 m.s-2?

4,8.10^-18 C, 30 elektronů, 15 elektronů

Vypočítejte parametry fotonu: frekvenci, energii, hmotnost a hybnost pro červené světlo o vlnové délce 750nm a pro tvrdé rentgenové paprsky o vlnové délce 0,012nm.

4.10^14Hz ; 2,5.10^19Hz ; 2,65.10^-19J ; 1,66.10^-14J ; ,94.10^-36kg ; 1,84.10^-31kg ; 8,82.10^-28kg.m.s-1 ; 5,52.10^-23kg.m.s-1

Určete, jakou rychlostí byl vystřelen prakem kámen svisle vzhůru, jestliže se vrátil za 8 sekund. Vypočítejte, jaké maximální výšky kámen dosáhl.

40 m.s-1 , 80 m

Stanovte, které vlnové délky se zruší při průchodu bílého světla skleněnou planparalelní destičkou o indexu lomu 1,5 a tloušťce 400nm. Uvažujte, že světlo dopadá na destičku kolmo.

400nm

Vypočítejte vlnovou délku světla z ohybu na štěrbině šířky a = 0,5mm, jestliže difrakční obrazec pozorujeme na stínítku ve vzdálenosti D = 3m od štěrbiny a prvá maxima dané barvy (k = 1) jsou od sebe vzdálena 2x =4,9mm. Z MFCh tabulek určete, o jakou barvu světla se jedná.

408nm , fialová barva

Těleso bylo vrženo svisle vzhůru počáteční rychlostí 30 m/s. Určete b) výšku tělesa nad místem vrhu v tomto čase.

45 m

Těleso padá volným pádem z výšky 50 m. Odpor prostředí neuvažujte. Určete dráhu, kterou těleso urazí za první tři sekundy svého pohybu.

45 m

Vypočítejte mezní úhel a) pro kapalinu o indexu lomu 1,414 na rozhraní se vzduchem a b) pro sklo o indexu lomu 1,5 na rozhraní s vodou o indexu lomu 1,333.

45°; 62,75°

Dělník posunuje rovnoměrným pohybem bednu o hmotnosti 100 kg. Jak velkou silou na ni působí, je-li součinitel smykového tření 0,47?

461 N

Klopená zatáčka o poloměru 100 m má vzhledem k vodorovné rovině dostředný sklon 10o. Jak velkou rychlostí může projet zatáčkou kolo, aby se ještě nepřeklopilo.

47 km/h

Paprsek monochromatického světla dopadá na skleněný hranol o lámavém úhlu 600 pod úhlem dopadu 300. Určete odchylku paprsku, je-li index lomu skla 1,5.

47°6´

Ve vodě o hmotnosti 2 kg a teplotě 18°Ckondenzovala vodní pára o teplotě 100°C a hmotnosti 100 g. Jaká bude výsledná teplota vody ? Měrné skupenské teplo kondenzace vody při teplotě 100°C je 2,26 MJ.kg-1.

48°C

Při zvedání nákladu o hmotnosti 2000 kg pomocí hydraulického zařízení byla vykonána práce 40 J, přičemž malý píst vykonal celkem 10 zdvihů a při každém zdvihu se posunul o 10 cm. V jakém poměru jsou obsahy průřezů velkého a malého pístu daného hydraulického zařízení ?

490

Deskový kondenzátor bez dielektrika s deskami o plošném obsahu 500 cm2 je nabit na napětí 300 V. Vypočtěte práci vnějších sil potřebných na oddálení desek z původní vzdálenosti 1 cm do vzdálenosti 3 cm, je-li při oddalování desek kondenzátor odpojen od zdroje napětí?

4mJ

Jakou minimální vlnovou délku musí mít světlo, aby došlo k fotoemisi na hliníku, jehož výstupní práce je 4,2eV. Jakou rychlost budou mít fotoelektrony, použijeme-li k osvětlení elektromagnetické záření vlnové délky 250nm a jaké je potřebné brzdné napětí?

5,1.10^5m.s-1 ; 296nm ; 0,74V

Vzduch objemu 0,7 m3 a teploty 25°C se při stálém tlaku 1,5.105 Pa zahřeje na teplotu 175°C. Vypočítejte vykonanou práci vzduchem.

5,3.10^4 J

Jaké množství elektrického náboje projde vodičem za 10 s, je-li a) proud I = 5A stálý b) proud rovnoměrně roste od nuly do 3 A? Stanovte matematicky závislost proudu na čase.

50 C, 15 C, I= 0,3t

Jak velkou práci vykoná síla 5 N působící ve směru osy x při přemístění tělesa z bodu A(2m,0) do bodu B(12m,0)?

50 N

Jak velkou silou udeřil hokejista do stojícího kotouče o hmotnosti 200 g, jestliže kotouč nabyl rychlosti 90 km/hod? Doba působení nárazové síly byla 0,01 s.

500 N

Abychom pružinu udrželi protaženou o 10 cm, musíme na ni působit silou 5 N, a) Jaká je tuhost pružiny? b) Jak velkou práci konáme?

500 N/m1, O J

Betonový sloup má při určité teplotě objem 0,25 m3. Při jaké změně teploty se zmenší objem sloupu o 0,45 dm3 ? Teplotní součinitel délkové roztažnosti betonu je 12.10^-6 K-1.

50°C

Na těleso působí konstantní síla 2 N. Určete jeho výkon v okamžiku, kdy je jeho rychlost 3 m.s-1.

6 W

Hmotný bod se pohybuje po přímce tak, že jeho dráhu lze vyjádřit rovnicí: s = 6t + 1 (m,s). Určete jeho rychlost. Co znamená číslo 1?

6 m/s1, počáteční dráhu, so=1 m.

Určete hmotnost Marsu, jestliže gravitační zrychlení na Marsu při jeho povrchu má velikost 3,63 N.kg-1 a jeho poloměr je 3 400 km .

6,29*10^23 kg

Dva kladné bodové náboje 20 nC a 40 nC jsou ve vzájemní vzdálenosti 80 cm. Jakou práci je třeba vykonat, abychom je přiblížili na vzájemnou vzdálenost 10 cm?

6,3.10^-5 J

Jaký je tlak vzduchu v pneumatice nákladního automobilu při teplotě 20°C a hustotě 8,0 kg.m-3 ? Molární hmotnost vzduchu je přibližně 0,029 kg.mol-1.

6,7.10^5 Pa

Cyklista jede stálou rychlostí po vodorovné silnici proti větru, který na něj působí silou 12 N. a) Jakou práci vykoná při překonávání síly větru na dráze 5 km? b) Jakou práci vykoná, svírá-li směr větru se směrem jeho pohybu úhel 60o?

60 kJ, 30 kJ

Napište převodní vztahy mezi minutou, hodinou, tunou a litrem a příslušnými jednotkami soustavy SI. 1 min, 1 h, 1 t, 1 l

60 s, 3600 s, 1000 kg, 0,001 m3

Ve vrcholech rovnostranného trojúhelníku, jehož strany mají délku 0,5 m, jsou umístěny bodové náboje o velikosti 1 mikroC. Určete intenzitu elektrického pole ve třetím vrcholu, jestliže jsou a) oba náboje kladné, b) oba náboje záporné, c) jeden náboj je kladný, druhý záporný.

62KV.m-1 , 62KV.m-1, 36 KV.m-1

Hmotný bod koná rovnoměrně zrychlený pohyb ve směru osy x se zrychlením o velikosti 2 m.s-2, přičemž v čase to = 0 s se nachází v bodě o souřadnici xo = 5 m a má rychlost o velikosti vo = 8 m.s-1. c) Určete dobu, ve které má hmotný bod x-ovou souřadnici 110 m.

7 s

Automobil o hmotnosti 2 000 kg jede stálou rychlostí do kopce se stoupáním 4 m na každých 100 m dráhy. Součinitel odporu proti pohybu automobilu je 0,08. Určete práci, kterou vykonal motor automobilu na dráze 3 km.

7,06 MJ

Ideální plyn o hmotnosti 6,0 kg je uzavřen v nádobě o objemu 5,0 m3 při tlaku 2,0.10^5 Pa. Vypočítejte střední kvadratickou rychlost jeho molekul.

7,1.10^2 m.s-1

Vyjádřete v joulech výstupní práci železa (4,6 eV).

7,37.10^-19 J

Satelit obíhá kolem Země po kruhové dráze o poloměru 6,6.103 km měřeno od jejího středu. Jakou musí mít rychlost aby se na této dráze udržel? Počítejte s hmotností Země 6.1024 kg.

7,8.10^3 m.s-1

Jakou kapacitu má naše Země? Považujme ji za homogenní kouli.

710 mikroF

Do vody jsou ponořené dvě skleněné kapiláry s poloměry 1,0 a 1,5 mm. Vypočítejte povrchové napětí vody, je-li rozdíl hladin vodních sloupců v těchto kapilárách 4,9 mm. Předpokládejte, že voda dokonale smáčí stěny kapiláry. Hustota vody je 1000 kg.m-3, počítejte g = 9,8 m.s-2.

72,1.10^-3 N.m-1

V nádobě je 420 g vody o teplotě 20°C. Když do nádoby přilijeme ještě 900 g vody o teplotě 70°C, zjistíme, že výsledná teplota po dosažení rovnovážného stavu je 50°C. Jaká je tepelná kapacita nádoby ? Tepelnou výměnu mezi nádobou a okolím neuvažujeme. Měrná tepelná kapacita vody je 4,18 kJ.kg-1.K-1.

750 J.K-1

Jakou mechanickou práci vykoná síla naší paže, jestliže nákupní tašku o hmotnosti 8 kg a) zvedneme do výše 1 m,

78,5 N

Světlo dopadá ze vzduchu do skla (index lomu skla n = 1,5), přičemž nastane právě ten případ, že odražený a lomený paprsek spolu svírají úhel 600. Vypočítejte úhel dopadu.

79,1°

Vypočtěte koeficient stlačitelnosti alkoholu, je-li jeho hustota 8,06.10^2 kg.m-3 a rychlost šíření zvuku v alkoholu je 1227 m.s-1.

8,26.10^-10 Pa-1

Do ricinového oleje (dynamická viskozita 0,987 Pa.s, hustota 960 kg.m-3) vložíme teflonovou kuličku poloměru 2 cm hustoty 1054 kg.m-3 a uvolníme. Vypočítejte, jak velkou stálou rychlostí se bude kulička pohybovat.

8,3.10^-2 m.s-1

Vypočítejte hmotnost měděné součástky, která má při teplotě 400 °C objem 1 dm3. Hustota mědi při teplotě 0 °C je 8,9.103 kg.m-3 a teplotní součinitel délkové roztažnosti je 17.10-6 K-1.

8,72 kg

Jakou silou musí být napínáno gumové vlákno o průřezu 8 mm2, aby se prodloužilo na dvojnásobek původní délky? Modul pružnosti v tahu je 1 MPa.

8N

Automobil jedoucí rychlostí 25 km/h zvětšil při výjezdu na dálnici rychlost na 75 km/h. Kolikrát se zvětšila jeho kinetická energie?

9 krát

Rychlost podélného vlnění v ledu je 3300 m.s-1. Vypočítejte modul pružnosti v tahu ledu, je-li jeho hustota 9.10^2 kg.m-3.

9,8.10^9 Pa

Jak se změní velikost rychlosti volně padajícího tělesa během třetí sekundy pádu? Jakou dráhu těleso za tuto dobu urazí?

9,81 m/s, 24,5 m

Dvě žárovky na 120 V o příkonech 60 W a 40 W jsou zapojeny sériově ke zdroji, který má napětí 230 V. jaké bude napětí na obou žárovkách?

92 V, 138 V

Těleso o hmotnosti 10 kg je zvednuto do výšky 1 m nad stůl rovnoměrným pohybem po šikmé dráze, která svírá se svislým směrem úhel 60o. Určete jakou polohovou energii těleso získá vzhledem k vodorovné desce stolu.

98,1 J

Srovnejte síly nutné k přesouvání bedny hmotnosti 50 kg rovnoměrným pohybem. V prvém případě je bedna posouvána po vodorovné podložce, součinitel smykového tření je 0,2. V druhém případě je bedna podložena válečky o průměru 10 cm. Rameno valivého odporu je v této situaci 0,005 m.

98,1/24,5.

Těleso hmotnosti 100 kg je přeneseno z místa A do místa B po vyznačené dráze podle obrázku, neuvažujeme žádné odporové síly. Jaká byla vykonána práce?

981 J

Jak velká tíhová síla působí na člověka o hmotnosti 100 kg na povrchu Země a na povrchu Měsíce?

981 N, 981/6 N

. Za jak dlouho ubude rozpadem 10-8kg dané radioaktivní látky, jejíž původní hmotnost byla 5.10-8kg. Látka má poločas rozpadu 180s.

?

Jak rozeznáme ve Wilsonově mlžné komoře stopy částic alfa a beta, jsou-li jejich energie stejné?

?

Jak se změní aktivita zářiče, jestliže jeho počet jader klesne na polovinu?

?

Jakou střední hodnotu impulzů za minutu naměříme po 6-ti dnech, je-li aktuální naměřená hodnota 500impulzů za minutu a poločas rozpadu radioaktivní látky je 46dní?

?

Jednotkou dávky záření je joule na kilogram. Je to dávka absorbovaná tělesem o hmotnosti 1kg, která odpovídá absorbované energii ionizujícího záření 1joulu. Vypočtěte, kolik iontových dvojic se vytvoří ve vzduchu o hmotnosti 1kg při pohlcení jednotky dávky záření, jestliže k vytvoření jedné dvojice je třeba energie 32,5eV

?

Kapacita Geiger-Müllerova počítače je 10pF. Na vlákno počítače dopadne 100 000 elektronů při průchodu 1 částice trubicí. Jaký pokles napětí ukáže elektrostatický voltmetr?

?

Kolik impulzů za minutu naměříme za stínícím materiálem o tloušťce 10mm, je-li jeho polovrstva 20mm a na straně zářiče je naměřeno 500impulzů za minutu.

?

Na planparalelní skleněnou destičku dopadá světelný paprsek ze vzduchu pod takovým úhlem, že do vzduchu odražený paprsek je úplně polarizovaný. Dokažte, že je úplně polarizovaný i paprsek, který se láme v destičce a poté se odráží na spodním rovinném rozhraní do skla.

Absolutní index lomu vzduchu je n1 a materiálu destičky n2. Od horního rozhraní se odráží paprsek pod úhlem a a od dolního rozhraní se odráží pod úhlemb. Podmínka pro to, aby byl odražený paprsek úplně polarizovaný, je dána Brewsterovým úhlem

Je možné, aby plyn předal studenějšímu tělesu teplo 2.102 J a vykonal přitom práci 3.102 J ? Jak se změní při tomto ději teplota plynu ?

Ano, -5.102 J, teplota se sníží

U rotačního pohybu tělesa se některé body nepohybují. Které?

Body, kterými prochází osa otáčení

Index lomu skla je pro červené paprsky nC = 1,510 a pro fialové paprsky nF = 1,531. Vypočítejte Df vzdálenost mezi ohnisky pro červenou a fialovou barvu u dvojvypuklé tenké čočky s poloměry křivosti r1 = r2 = r = 15cm, a to jako míru barevné vady. Okolním prostředím je vzduch.

Df=5,8mm

Tyč kruhového průřezu o průměru 2.10-2m a délky 2 m se vlivem síly 3,082.10^4N prodloužila o 10^-3m. Určete modul pružnosti v tahu.

E = 1,96.10^11Pa

Na Bunsenově fotometru porovnáváme osvětlení plochy při kolmém dopadu paprsků. Určete svítivost lampy I1, která ve vzdálenosti r1 = 112cm dává stejné osvětlení E jako normál o svítivosti I2 = 25cd ze vzdálenosti r2 = 50cm.

E1=E2 -à I1/r12= I2/r22àI1= 125,4 cd

Určete modul pružnosti v tahu zkušební tyče průměru 2.10-2m, délky 0,2m, jestliže při zatížení silou 3,92.10^3N je absolutní prodloužení = 1,25.10-5m.

E=2.10^11Pa

Dvě skupiny se přetahují lanem. Přetahování je nerozhodné, obě skupiny zřejmě táhnou stejnou silou v opačných směrech. Jaká je výslednice sil? Nakreslete schematický obrázek.

F1 + F2 =0

Na obrázku Obr.1.3.-4 máte nakreslený gumový kvádr, na který působí tři stejně veliké síly. Účinky které síly se projeví deformací, posuvem, otáčením kvádru?

F3, F1, F2

Těleso hmotnosti 1 kg se pohybuje rychlostí v = 2t2+ 3t + 2 (m/s,s) Určete sílu, která tento pohyb způsobuje.

F=4t+3

Dělová koule hmotnosti 10 kg opouští hlaveň rychlostí 600 m/s. Pohyb náboje v hlavni trval 0,01 s. Jak velká průměrná síla působila v hlavni na náboj ?

F=6.10na5 N

Určete, jak velký proud dodávají do reostatu o ohmickém odporu 10Ω dva paralelně spojené zdroje o stejném elektromotorickém napětí (EMN) 6V, ale s různým vnitřním odporem 2Ω a 3Ω

I = - 0,535 A

Vypočítejte intenzitu elektromagnetického záření, které vysílá bodový izotropní zdroj světla o výkonu 100W, a to v místě 2m vzdáleném od tohto zdroje.

I= 1,99W.m-2

Síla, působící na těleso, vzrůstá podle vztahu F = 10 + 2t (N,s). Jaký impuls udělí tato síla tělesu od druhé do třetí sekundy ?

I=15 N.s

Hmotný bod m = 3 kg rotuje kolem osy, která je ve vzdálenosti 2 m od hmotného bodu. Určete moment setrvačnosti tohoto hmotného bodu.

J = 12 kg.m2

Moment setrvačnosti homogenní koule hmotnosti m a poloměru R vzhledem k ose jdoucí těžištěm je 2/5 (m R2). Určete moment setrvačnosti této koule vzhledem k ose, která se koule dotýká.

J = 7/5 (m R2)

Určete moment setrvačnosti soustavy dvou hmotných bodů hmotností m1 a m2, které jsou ve vzdálenosti r1 a r2 od osy rotace.

J = m1*r1^2 + m2*r2^2

Jak se změní kapacita a energie kondenzátoru, jestliže jeho náboj zvětšíme n-krát?

Kapacita se nezmění, energie se zvětší n2-krát.

Těleso hmotnosti 80 kg a momentu setrvačnosti 3,2 kg.m2 se otáčí rovnoměrně zpožděně tak, že počáteční frekvence 15 Hz klesne na nulu za 480 s. Určete velikost působícího momentu síly.

M = - 0,63 N.m

Hnací hřídel automobilu se otočí 60 krát za sekundu a přenáší výkon 60 kW. Otáčivý moment, který vyvíjí motor má velikost

M = 159,15 N.m

Jednotka Newton (N) je odvozenou jednotkou pro sílu. Vyjádřete tuto jednotku pomocí základních jednotek.

N = kg*m/s2

Působí-li dvě stejně veliké síly opačné orientace na jedno těleso, pak se jejich účinky ruší. Ruší se i účinky sil akce a reakce?

Neruší, síly akce a reakce působí každá na jiné těleso.

Tenká deska o tloušťce d = 0,125mm a indexu lomu n = 1,5 je osvětlena modrým světlem o vlnové délce l = 0,375mm. Bude se jevit tmavá nebo světlá?

O maximum nejde, protože k = 1,5 není celé číslo. Jde o minimum, kde vychází řád k = 1 jako celočíselný

Jakou funkci mají bezpečnostní pásy a airbagy v autě?

Obojí bezpečnostní prvky mají za úkol zabrzdit pohyb osoby dopředu při čelním nárazu auta na překážku. Pohyb dopředu je způsoben setrvačností při náhlém zpomalení auta.

Na těleso otáčivé kolem pevné osy působí moment síly 1 N.m. Těleso rotuje s úhlovým zrychlením 1 rad/s 2 . Vypočítejte výkon v 5.sekundě.

P =5 W

roč někdy drží i více hasičů proudnici, ze které prudce stříká voda?

Platí zákon zachování hybnosti. Hybnost vody je velká díky vysoké rychlosti stříkající vody.

Jaké je zrychlení "a" různých bodů tělesa pohybujícího se posuvným pohybem?

Pokud se těleso pohybuje pohybem zrychleným, je zrychlení všech bodů stejné.

Jaká je řádově tloušťka povrchové vrstvy kapaliny ?

Poloměr sféry molekulového působení je řádově 1 nm, a tedy povrchová vrstva má řádově tloušťku 1 nm.

Při pokusu se rozjížděl vozíček se zrychlením 30 cm.s-2. Jaké bude jeho zrychlení, zvětší-li se na dvojnásobek b) hmotnost vozíčku

Poloviční

Proč při prudkém zatočení auta doleva jsou cestující přitlačení k pravým dveřím?

Posádka auta setrvačností pokračuje v pohybu v původním směru.

Do nádoby nalijeme kapalinu, která dokonale smáčí stěny. Jaká je poloha stěny nádoby vzhledem k povrchu kapaliny u stěny ?

Protože J = 0 rad, je stěna tečnou rovinou zakřiveného povrchu kapaliny

Jak lze při ustáleném proudění kapaliny interpretovat proudnici z hlediska pohybu jednotlivých molekul kapaliny?

Proudnice je trajektorií pohybu molekuly kapaliny.

Astronauti používají ve svém výcviku obrovské centrifugy. Centrifuga je takový mohutný kolotoč, ve kterém astronaut v kabině koná kruhový pohyb na dlouhém rameni vysokou rychlostí. Co vlastně astronauti na tomto zařízení trénují?

Přetížení při startu kosmické lodi. Loď se pohybuje s obrovským zrychlením, astronauté vlivem setrvační síly jsou „zamáčknuti" do sedadel.

Proč při klopýtnutí padáme dopředu, uklouzneme-li, padáme dozadu?

Při klopýtnutí se nohy zastaví, ale těleso setrvačností pokračuje v pohybu. Při uklouznutí naopak se pohybují nohy dopředu a tělo zůstává v původním pomalejším pohybu.

Na elektron, který se nachází v elektrostatickém poli působí síla 5.10-18 N. V okamžiku, kdy došlo k zapnutí el. pole byla částice v klidu, po zapnutí se elektron začal pohybovat rovnoměrně zrychleně a urazil tak vzdálenost 9 cm. Určete velikost intenzity elektrostatického pole a maximální rychlost, které elektron dosáhl.

Přibližně 106 m.s-1, E = 31,25 V.m-1

Vypočítejte velikost Poyntingova vektoru, a to pro okamžité hodnoty elektrického a magnetického pole 27,4 V.m-1 a 9,1.10-8 T.

S= 1,98W.m-2

Vinutí elektrického zařízení, které je vyrobeno z kovového vodiče o průřezu S, má dodávat prou 3 A. Jaký musí mít tento vodič průřez, aby proudová hustota nepřekročila hodnotu 2,5.10^6 A.m-2?

S=1,22 mm2

Jaký směr bude mít změna rychlosti ve srovnání se směrem působící síly.

Směr bude stejný

Která ze sil vyvolá větší změnu hybnosti. F1 = 50 N působící po dobu 0,02 s, nebo F2 = 1 N působící po dobu 1 s?

Stejné

Co znamená, že klid a pohyb jsou relativní?

Tyto veličiny nelze absolutně určit, vždy záleží na volbě vztažné soustavy.

Jak velká je tíha člověka v obou případech předešlé testové otázky.

Tíha je stejná jak plyne z její definice.

U 1.6.-15

U 1.6.-15

U 4.2.- 2.

U 4.2.- 2.

U 4.2.- 5 U 4.2.- 8 U 4.2.- 9

U 4.2.- 5 U 4.2.- 8 U 4.2.- 9

U 4.3.- 2.

U 4.3.- 2.

U 4.3.- 5.

U 4.3.- 5.

U 4.3.-3.

U 4.3.-3.

Určete, kolik protonů a neutronů obsahuje jádro atomu fosforu 31P15 . Kolik elektronů obsahuje neutrální atom a jak jsou rozděleny na jednotlivé slupky? Z = 15 ; A - Z = 31 - 15 = 16 ; plně jsou obsazeny slupky K (2 elektrony) a L (8 elektronů) ; zbývajících 5 elektronů je na slupce M (ad elektronová konfigurace obalu atomu).

U 4.5.- 1.

Hmotnost protonů urychlených v synchrofázotronu se zvětšila 32krát. Jakou energii získaly protony, je-li jejich klidová hmotnost m0 = 1,672.10-27kg.

U 4.5.- 3.

Vypočtěte energii, která se uvolní při jaderné reakci He+ D¾¾® He+1p + Q

U 4.5.- 4

Doplňte zápis jaderných reakcí o jádra prvků

U 4.5.- 5.

Určete izotop bóru, jehož jádro se při pohlcení protonu rozloží na 3heliony.

U 4.5.- 6.

Zapište důležitou jadernou reakci, při které z jádra dusíku 14N 7 pohlcením neutronu vzniká radiouhlík 14C 6 , který je používaným indikátorem v botanice a biologii.

U 4.5.- 8.

Určitý prvek vzniká z uranu 238U 92 vyzářením 5-ti částic alfa a 2 částic beta. Který je to prvek v Mendělejevově periodické soustavě prvků?

U 4.5.- 9.

Určete poločas rozpadu radioaktivní látky, víme-li, že se její hmotnost během 120-ti sekund zmenší rozpadem o 20%.

U 4.5.-10.

Zapište jadernou reakci, při které dojde ke srážce urychleného protonu s jádrem izotopu lithia 7Li 3 a vzniknou 2 jádra hélia.

U 4.5.-7.

Stanovte průběh intenzity elektrostatického pole v okolí středu jádra atomu zlata až do vzdálenosti dvojnásobku jeho poloměru. Předpokládejme, že jádro zlata má kulový tvar, jeho náboj je spojitě prostorově rozložen. Poloměr jádra je R = 6,2.10-15 m, celkový náboj Q = 79e.

Uvnitř jádra roste intenzity přímo úměrně poloměru, ve středu jádra je nulová, na hranici jádra je maximální, tedy 3.1021 N.C-1, vně jádra intenzita elektrostatického pole klesá s druhou mocninou vzdálenosti.

Víte, že intenzita gravitačního pole Země ve vzdálenosti r od jejího středu je K = (- κ MZ/r2).ro , kde MZ je hmotnost Země. Vypočítejte potenciál v témže místě.

V = -κMZ/r

Těleso hmotnosti 2 kg má v určitém bodě gravitačního pole potenciální energii 10 J. Vypočítejte potenciál tohoto gravitačního pole v daném bodě.

V = 5 J/kg

Sedíte v jedoucím autě. Jste v klidu nebo v pohybu? Uvažujte dvě různé vztažné soustavy.

V klidu vůči autu, v pohybu vůči Zemi.

Proč se nemohou proudnice navzájem protínat?

V průsečíku proudnic by rychlost částice tekutiny nebyla určena jednoznačně - to odporuje definici proudnice.

Rychlost, zrychlení a dráha v předešlých čtyřech otázkách byly vyjádřeny jako vektory, nebo pouze jejich velikosti?

Velikostí

Uveďte aspoň dvě další situace, kdy síla působí na dálku.

Vzájemné odpuzování, nebo přitahování dvou nábojů (elektrické pole), gravitační pole Země, magnetické pole v dutině cívky, kterou prochází proud,...

Těleso otáčivé kolem pevné osy se otáčí s úhlovou rychlostí 2 rad/s. Moment setrvačnosti tělesa je 3 kg.m2. Při pootočení tělesa o 30o se vykonápráce

W =0J

Jak velkou práci vykoná síla F = 2x (N,m) při přemístění tělesa z místa o souřadnici x1 = 1 m do místa o souřadnici x2 = 3 m ?

W =8J

Jak velkou práci vykoná za první dvě sekundy síla F = t2 i + j (N,s), jejíž působiště se pohybuje po dráze r = t3j (m,s) ?

W =8J

Plný válec poloměru 0,2 m a hmotnosti 2 kg se otáčí kolem své osy s úhlovou rychlostí 20 rad/s. Moment setrvačnosti válce je m r 2/2. Na zastavení tohoto válce musíme vynaložit práci

W =8J

Jakou práci vykonal motor auta tíhy 5.104 N, jestliže se zvýšila rychlost auta z 10 m/s na 20 m/s ?

W=7,5.10na5 J

Dvě spojky o ohniskových vzdálenostech 3cm a 2cm tvoří centrovanou optickou soustavu a jejich středy jsou od sebe vzdálené 10cm. Předmět vysoký 1cm je na optické ose ve vzdálenosti 5cm před 1. čočkou. Určete graficky i výpočtem příčné zvětšení!

Z = Z1 Z2= 1,54*4 =6

Vypočítejte skalární součin dvou vektorů a a b ve dvou extrémních případech: b) vektory jsou na sebe kolmé a┴b

a * b = 0

Vypočítejte skalární součin dvou vektorů a a b ve dvou extrémních případech: a) vektory jsou rovnoběžné a║b

a * b = ab

Plyn uzavřený v nádobě s pohyblivým pístem vykonal při adiabatickém ději práci 400 MJ. Určete změnu jeho vnitřní energie. Jak se změní při tomto ději teplota plynu ?

- 400 MJ, teplota se sníží

Ověřte výpočtem známou hodnotu rychlosti světla ve vakuu, a to pro efektivní hodnoty složek elektrického a magnetického pole 27,4 V.m-1 a 9,1.10-8 T.

c= = 3.10^8m.s-1

Pomocí Braggovy rovnice určete d mřížkovou konstantu KCl. Odraz 2.řádu rentgenového záření (k = 2) čáry K2 železa (l = 0,193nm) je pozorován při úhlu a = 18030´.

d= 6,23.10^-10m

Při pokusu se rozjížděl vozíček se zrychlením 30 cm.s-2. Jaké bude jeho zrychlení, zvětší-li se na dvojnásobek a) působící tažná síla

dvojnásobné


Ensembles d'études connexes

Chapter 37 - Obstetrics and Care of the Newborn

View Set

Load Planning I (Basic) v2.0 - 4. Aircraft CB and Prepare Load Plan

View Set

Definition on Bank account and money

View Set

Firm Behavior under Different Market Structures (Mankiw 13, 17)..........Final!!!!!

View Set