Geografijos 8 skyrius IV klasė

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

POLITIKOS

-ES - ekonominis ir politinis susivienijimas, kurio tikslas užtikrinti taiką ir ekonominį augimą. 28 narės. -NATO - nepriklauso Šveicarija, Švedija, Ukraina, Baltarusija, Austrija, Balkanų šalys, Suomija, Moldova. Iš viso 29 narės. -PPO - Pasaulio prekybos organizacija, nustato taisykles ir sprendžia prekybinius konfliktus tarp šalių. Dažnai atsiranda antiglobalistų (pvz prancūzai - nori išsaugoti identitetą). -UNESCO - priklauso daugiau nei 180 pasaulio valstybių iš 195. UNESCO remiamos programos: 1)tarptautinės mokslinės programos 2)raštingumo didinimas 3)techninės pagalbos ir mokytojų tobulinimo programos 4)regioninės ir kultūros istorijos projektai 5)tarptautiniai projektai siekiant išsaugoti kultūrinį ir gamtinį palikimą.

Tarptautinės integracijos lygio pavyzdžiai

-bendra prekybos zona -laisvosios prekybos zona -muitų sąjunga -bendroji rinka -ekonominė sąjunga

Prekybos augimą lemia:

-didėjanti tarptautinės veiklos pasidalijimo reikšmė (t.y bendrovės pasidalina darbais, pvz automobilių dalys) -mokslo ir technikos pažanga -tarptautinių bendrovių veikla (įmonės gamina tą pačią produkciją pvz McDonald's).

Globalizacijos žingsniai

-didžiųjų imperijų kūrimasis -senieji prekybos keliai -DGA -pramonės perversmas

Bendra valiuta

-euras ( 17 valstybių ) -rytų Karibų doleris (CARICOM šalys) -vakarų Afrikos frankas (14 VEMOA šalių)

KULTŪROS

-maistas -televizija - BBC, CNN, National Geography, MTV, NBA TV, Cartoon Network -muzika

Eksportas besivystančiose šalyse

-sudaro 1/4 pasaulio eksporto -eksportuoja: žaliavas (naftą, dujas, rūdas, medieną, žemės ūkio produciją). -žaliavų kainos auga lėtai.

Eksportas išsivysčiusiose šalyse

-sudaro 3/4 pasaulio eksporto -eksportuoja: technikos, chemijos pramonės gaminius, aukštųjų technologijų produkciją -pramonės gaminių kainos auga sparčiai.

EKONOMIKOS

-transportas -gamyba -prekyba -finansai (finansų centrai - Londonas, Tokijas, Niujorkas) -turizmas.

Prekių konkurencingumas

-valstybė gali eksportuoti tik tas prekes, kurios turi paklausą pasaulio rinkoje ir yra konkurencingos lyginant su kitomis šalimis. -maža kaina ir kokybė padeda šalims įsiskverbti į pasaulio rinką, bet neilgam -kylant atlyginimams didėja prekių kaina, kartu lėtėja eksporto augimas.

G8 ir G20

1 Kanada 2 Prancūzija 3 Vokietija 4 Italija 5 Japonija 6 JK 7 JAV 8 Rusija (dalyvavimas sustabdytas dėl Krymo aneksijos) G20 vis dažniau kviečiami prisijungti sprendžiant įvairius klausimus.

Lietuvos užsienio prekyba

Daugiausia eksportuojama mineralinių produktų (ORLEN LIETUVA), trąšų (Achema, Lifosa), plastiko. Lietuviškos kilmės eksportą didina prekyba žemės ūkio ir maisto produktais (pienu). Auga medienos gaminių, ypač baldų, eksportas. Ekonomikos augimui turi įtakos nelietuviškų prekių eksportas, arba reeksportas. Reeksportuojama mašinų ir įrenginių. Lietuvos užsienio prekybos balansas yra neigiamas, t.y importuojama daugiau nei eksportuojama. Daugiausia importuojama mineralinių produktų, mašinų ir mechaninių įrenginių, elektros prekių, transporto priemonių, maisto produktų (vaisiai, riešutai).

Prekybos tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių privalumai

I: išplečia pramonės produkcijos eksporto rinką, importuoja pigias žaliavas ir pigesnę pramonės produkciją. B: iš eksporto gauna užsienio valiutos; atsiveria rinka prekių eksportui, kartu plėtojama vietos rinka, gyventojai pradeda gauti daugiau pajamų; prekiaudamas su išsivysčiusiomis šalimis gali sulaukti ilgalaikės jų paramos.

Trūkumai

I: pigios prekės iš besivystančių šalių užplūsta valstybių rinką, dėl to gali bankrutuoti vietos įmonės. B: besivystančios šalys tampa pernelyg priklausomos nuo importo; nemažai besivystančių šalių tsmpa priklausomos nuo vienos ar kelių labai išsivysčiusių valstybių, kurioms tenka didžioji dalis eksporto; galingos išsivysčiusios šalys gali iškelti sąlygas besivystančių valstybių vyriausybėms, o jeigu jos nebus vykdomos, neprekiaus su šiomis valstybėmis; daugelio besivystančių šalių eksportą sudaro viena ar kelios produkcijos rūšys. Svyruojant kainoms pasaulio rinkoje, tokia priklausomybė neigiamai veikia besivystančių valstybių ekonomiką.

Makdonaldizacija

McDonald's plitimas pasaulyje

Pranašumai

daug darbo vietų užsienio investicijos šiuolaikinės įmonės didinimas šalies BVP ir gyventojų pajamos keliama darbuotojų kvalifikacija auga šalies pripažinimas pasaulyje

8.3 Pasaulio rinka

didelio masto prekyba, prasidėjusi XVI-XVIII a. Prekybos mastai ypač suintensyvėjo po antrojo Pasaulinio karo. Įsivyravusi taika ir šalių bendradarbiavimas tapo svarbiausiais veiksniais.

8.2 Tarptautinės bendrovės

didžiausios pasaulio gamintojos, kurios dar vadinamos ir Global players. Tokių bendrovių rinka yra visas pasaulis ir jos veikia kiekvieną dieną, visą parą (transnacionalinės korporacijos - TNK). Pvz: Coca Cola, McDonald's, KFC.. Jų būstinė įkuriama ekonomiškai stiprioje šalyje, o antrinės įmonės - kitose stipriose arba besivystančiose šalyse.

Eksportas ir importas

eksporto ir importo sudėtis atspindi šalies ūkio specializaciją. Itin didelę reikšmę turi eksporto sudėtis ir dydis. -augantis eksportas didina užimtumą -tarptautinė konkurencija skatina tobulinti gamybą -pelnas iš eksporto naudojamas tolesnei ūkio plėtrai. Skiriama eksporto apimtis (doleriais) ir santykis (vertė vienam žmogui). Prieš krizę pasaulio lyderė pagal eksporto apimtį buvo Vokietija. Dabar - Kinija.

Sąžininga prekyba (Fair trade)

fair trade ženklu žymima "trečiojo pasaulio" šalių produkcija (ekologiški maisto produktai: kava, arbata, prieskoniai, kakava; amatininkų dirbiniai). Paprastai šios prekės brangesnės už kitas, tačiau tai reiškia, kad gamintojai gavo padorų atlygį už produkciją.

Protekcionizmas

kai šalys bando sumažinti importuojamų prekių kiekį, kad apsaugotų savo vidaus rinką: -įvedami muitai - eksportuotojas privalo sumokėti tam tikrą prekės vertės dalį valstybei. Taip siekiama padidinti įvežamų prekių kainą vietos rinkoje, o tai mažina jų konkurencingumą su vietos analogiškomis prekėmis. -įvedamos kvotos - eksportuotojas negali įvežti daugiau prekių, nei yra nustačiusi valstybė. Taip mėginama sumažinti pigių prekių antplūdį iš besivystančių šalių.

Big Mac indeksas

matuojamas JAV doleriais. Tai indeksas, siekiant įvertinti realius valiutų kursus, naudojantis Big Mac'o kainomis įvairiose šalyse. Jais prekiaujama apie 120 šalių.

Globalizacijos sritys

migracija, vartotojų kultūra, maistas, ES, džinsai, tekstilė, konteineriai ir transportas, internetas.

Didžiausios TNK

naftos, informacinių technologijų ir automobilių gamintojai. 2014 - Toyota, Volkswagen, General Electric, General Motors, Samsung 2017 - Walmart, Royal Dutch Shell (nafta, Olandija), Exxon Mobil (nafta, JK), BP (nafta, JK), Toyota Motor, Japan Post Holdings, Sinopec (nafta, Kinija), State grid (elektra Kinija), AXA (draudimas, Prancūzija), China National Petroleum (nafta, Kinija)

Trūkumai

piktnaudžiaujama galia ir nesilaikoma įstatymų, išnaudojami darbuotojai dėl modernizacijos netenkama darbo didžioji dalis pelno iškeliauja iš šalies didėja stiprios ir silpnos ekonomikos šalių atotrūkis bendrovės bet kada gali nutraukti veiklą netobuli įstatymai leidžia plėtoti nešvariais technologijas ir sutaupyti lėšų.

Tarptautiniai susivienijimai. Europos Sąjunga

priklauso 28 valstybės. Šiuo metu kandidato statusą turi Albanija, Islandija, Makedonija, Serbija, Turkija ir Juodkalnija, nors Albanija ir Makedonija nėra pradėjusios stojimo derybų. Bosnija ir Hercegovina įeina į oficialią plėtros programą.

Regionalizacija

regioninė integracija. Skiriamos šios formos: -taikyti mažesnius muitus -panaikinti muitus ir kvotas -laikytis bendros prekybos politikos su susivienijimui nepriklausančiomis valstybėmis (kolektyvinis protekcionizmas) -įvesti bendrą valiutą -taikyti bevizį režimą -panaikinti sienos kontrolę - Šengeno zona, SICA -leisti laisvai judėti prekėms, žmonėms, paslaugoms ir pinigams -parengti bendrą gynybos sistemą - NATO -taikyti politinę integraciją - tik ES.

Investicinė prekė

skirta gamybai, o ne galutiniam naudojimui.

Užsienio prekybos balansas

tai eksporto ir importo skirtumas. Jeigu jis teigiamas, šalis turtėja, jei neigiamas - priversta skolintis.

8.1 Globalizacija

visuotinė, politinė, ekonominė ir kultūrinė integracija, unifikacija.


Ensembles d'études connexes

Strategic Management UARK ch 6&7 quiz

View Set

Nurs 472 Exam 2 Question Collection

View Set

Abnormal Psychology Exam 2 (chapters 4-6)

View Set

Photogrammetry Midterm Study Guide

View Set

ENG 100 Week 1,2,3,4,5/7/8/9/10/11

View Set