I. tételsor
I./3. A. Személyautóval közlekedve látja, hogy egy Ön előtt haladó segédmotoros lehajt az úttesről és felbukik. Megáll segítséget nyújtani. Az idős sérült sisakot nem viselt, arcán horzsolások látszanak, bal könyöke fáj, duzzadt deformált.
Arcán hajszáleres vérzés, a könyöke kificamodott/eltört, 2 db háromszögletű kendővel fel kell kötni a a karját, és jod tartalmú készítménnyel le kell tisztítani az arcát.
I./1. A. Közúti balesetnél állt meg segítséget nyújtani. A bal karját fájlaló, földön ülő kerékpáros lábszárán 8-10 cm-es roncsolt seb látható. A seb erős sugárban, lüktetve vérzik.
Artériás vérzés, Segítség!, Végtag szív felé emelése. Nyomópont elnyomása (lágyékhajlatban, combtőben, ököllel), nyomókötés felhelyezése.
I./7. A. Autóvillamossághoz hobbi szinten értő ismerőséhez érkezik. Jól hallható a garázsból egy gépkocsi motorjának hangja. Az ablakon benézve látja, hogy valaki nyitott ajtójú autóban ül arccal a kormányra borulva.
CO-mérgezés, autó leállítása, Sérült kivétele a Rautek féle műfogással, sérült friss levegőre vitele, stabil oldal fektés (eszméletlen-hányásveszély)
I./5. A. Személygépkocsi gyalogost gázolt. A sérült az úttesten fekszik, hangosan kiabál, bal combját fájlalja. A gépkocsivezető elmondja, hogy a gázolást követően 1-2 percig még nem panaszkodott, nyugodtan feküdt.
Combtörés, talált helyzetben kell rögzíteni. Azért nem panaszkodott 1-2 percig, mert megijedt. (rögzíteni lehet: pokróccal, ülés feltámlájával -ha ki lehet venni a kocsiból- elakadásjelzővel...)
I./7. B. Mutassa be a hasi sérült helyes fektetési módját.
Fejét emelem, térdben húzom a lábait.
I./4. A. Gyalogos gázolás történt. Ön áll meg segítséget nyújtani. Az úttesten hanyatt fekvő sérült füléből és orrából gyenge szivárgó vérzés észlelhető.
Feltehetően koponyaalapi törés, úgy kell fektetni, hogy a vér kifelé ürüljön, és sterilen le kell fedni a vérző részeket.
I./8. B. Ismertesse a gerincsérülés főbb tünetei és ellátását.
Fájdalom a hátban, deformitás, duzzanat a gerinc mentén, zsibbadó, nem mozgó végtagok, esetenként bevizelés nyomai látszódhatnak. Talált helyzetben rögzítjük.
I./6. A. Kerékpáros padkára hajtott és a szegélykőre esett. Hátát fájlalja, úgy érzi, hogy zsibbad a lába.
Gerincsérült, talált helyzetében kell rögzíteni. Ha mozdítani szükséges: tálcafogás.
I./2. A.(Új) Két személygépkocsi ütközött és az egyik utas kizuhant az ütközéskor. A sérült az útpadkán fekszik. Nehézkesen tud csak megszólalni, miközben furcsán, felületesen, kapkodva veszi a levegőt. Légúti idegen testet nem észlel, Mire gyanakszik és hogyan látja el a sérültet?
Kizuhant: feltehetően gerincsérült, mellkasi sérült. Felületes kapkodó levegő (légmell v.) tüdőt ért sérülésre gyanakodhatunk.
I./2. A. Két személygépkocsi ütközött, az egyik sérült kizuhant az ütközéskor az útpadkán fekszik, mozdulatlan, furcsán hörögve veszi a levegőt.
Lenyelte-e a nyelvét? Egyéb idegen test a garatban v. légcsőben? (hörgő hang). Eszméletlen. Gerinc vizsgálata (feltehetően gerincsérült, kizuhant az autóból) Súlyos sérülés keresése. A talált sérülésnek megfelelő ellátás.
I./8. A. (Új) Önnel egy autóban gyerekülésben ülve utazik egy 5 éves gyermek. Apró műanyag játékokkal játszik, amikor hirtelen fuldokolni kezd. Láthatóan erős légszomjjal küzd, légvételkor sípoló hangot lehet hallani. Mit tesz ebben a helyzetben.
Megnézzük, hogy a szájából eltávolítható-e a tárgy, ha nem akkor a térdünkre fektetjük, úgy hogy a feje kissé lefelé lógjon, hátát ütögetjük, 2 lapocka között, tenyérrel. Csecsemő esetén az alkarunkra helyezzük hassal a csecsemőt, enyhén lejtőztetve, a feje legyen a legmélyebb ponton. 5x ütünk a 2 lapockája közé, majd a másik alkarunkra fordítva, háttal 5 mellkasi lökés végzünk. Ezt felváltva végezzük.
I./8. A. Gyermekülésben utazó, apró műanyag építőjátékkal játszó kisgyermek hirtelen fuldokolni kezd, láthatóan erős légszomjjal küzd. Légvételeit sípoló hangjelenség kíséri.
Megnézzük, hogy a szájából eltávolítható-e a tárgy, ha nem akkor a térdünkre fektetjük, úgy hogy a feje kissé lefelé lógjon, hátát ütögetjük, 2 lapocka között, tenyérrel. Csecsemő esetén az alkarunkra helyezzük hassal a csecsemőt, enyhén lejtőztetve, a feje legyen a legmélyebb ponton. 5x ütünk a 2 lapockája közé, majd a másik alkarunkra fordítva, háttal 5 mellkasi lökés végzünk. Ezt felváltva végezzük.
I./6. B. Ismertesse az ön helyszíni teendőit veszélyes anyagot szállító jármű balesete esetén.
Narancssárga táblán lévő két számsort kell bediktálni a mentőknek és a tűzoltóknak.
I./3. B. Mutassa be a kimentés folyamatát.
Rautek féle műfogás.
I./5. B. Ismertesse a jelentős vérvesztést szenvedett beteg tüneteit és ellátását.
Sokk. Sápadt, hideg verejtékezés, nyirkos tapintás, magas pulzus. alacsony vérnyomás. Vérzés ellátása. Sokk-fektetés (30 fok).
I./1. B. Ismertesse a mellkas sérülés főbb tüneteit és ellátását.
Szúró fájdalom a mellkasban, nehezített légzés. Bordatöréshez sebek társulhatnak. Duzzanat, deformitás lehetséges. Ellátása: félülő helyzet.
I./4. B. Ismertesse az alábbi sérüléstípusok jellemzőit: törés, rándulás ficam.
Törés: fáj, duzzadt, deformált csont. Ficam: fáj, duzzadt, deformált izület. Rándulás: fáj, duzzadt, izület.
I./2. B. Soroljon fel biztonsági intézkedéseket egy baleset helyszínen.
Vészvillogó, elakadás jelző háromszög (saját autón), láthatósági mellény, gumikesztyű.