Infláció
Fogyasztói árindex
Egy tipikus fogyasztói kosár árváltoztatását mutatja, amelybe 2014-ben 932 árucikk és szolgáltatás tartozott bele. Gyorsan számítható. Számításakor bázisidőszaki súlyozást használnak. Tükrözi a helyettesítési hatást. Felbecsüli az infláció mértéket.
NAIRU (Non-Accelerating Inflation Rate of Unemlpoyment)
(Nem gyorsuló inflációs ráta melletti munkanélküliségi ráta). Az inflációt nem befolyásoló termeszetes munkanélküliségi ráta.
Keresleti infláció
Akkor következik be, ha az aggregált kereslet gyorsabban nő, mint a gazdasági termelékenység. A pénz formában megjelenő kereslet verseng az árucikkek korlátozott kínálatáért, és ezzel felveri az árakat.
Stagfláció
Amikor a gazdaság stagnálása összekapcsolódik az infláció felgyorsulásával.
Vágtató infláció
2-3 számjegyű áremelkedés,például 150%-os. Gyenge kormányzat, háború, forradalom sújtotta országokra jellemző. Pl: Latin Amerika az 1970-80-as években.
Infláció
A gazdaság egészére jellemző tartós árszínvonal növekedés mértéke.
Hosszú távú Phillips-görbe
A görbe hosszú távon függőleges. E megközelítés szerint hosszú távon létezik egy minimális munkanélküliségi ráta, amely mellett még állandó ütemű lehet az infláció. Ez a nem gyorsuló inflációs ráta melletti munkanélküliségi ráta, vagy NAIRU. A modell gazdaságpolitikai üzenete: hosszú távon még az infláció árán sem csökkenthető a munkanélküliség a NAIRU alá.
Reálkamat
A hitelezés hozamából megvásárolható áruk értéke.
Rövid távú Phillips-görbe
A nominális bérek és a munkanélküliségi ráta közötti összefüggés magyarázata.
Nominális kamat
Az az összeg, amennyivel többet kapok vissza a (t+1). időpontban a t.idopontban kölcsönadott összegnél.
GDP deflátor
Az inflació tényleges mutatószáma. Az összes termék árváltozását figyelembe vevő árindex. Lassan számítható. Számításakor tárgyidőszaki súlyozást használnak. A helyettesítési hatást tükrözi, az életszínvonal változását azonban nem.
Módosított Phillips-görbe
Az inflációs ráta és a munkanélküliségi ráta közötti összefüggés magyarázata. A modell gazdaságpolitikai üzenete: az alacsonyabb munkanélküliségi ráta magasabb inflációs rátával jar együtt. Így a görbe rövid távon negatív meredeksegű.
Okun törvénye
Azt mondja ki, hogy ha a GDP 2%-kal csökken a potenciális szintjéhez képest, akkor a munkanélküliség 1%-kal nő. Ez az összefüggés lineáris, vagyis minden 2%-os visszaesés plussz 1%-kal csökkenti a munkanélküliséget.
Kúszó infláció
Lassan előrelátható módon emelkednek az árak. Egy számjegyű. Például 2%-os áremelkedés.
Fisher képlet
Nominális kamatláb=reálkamatláb+(várt) inflációs ráta. (i=r+ pi)
Kínálati infláció
Néha az infláció nem a kereslet bővülése, hanem a költségek növekedése miatt következik be. Például BÉR-ÁR spirál: amikor a bérek növekedése árszínvonal növekedést okoz, ez újabb bér növekedést vált ki, és elindul a megállíthatatlan ördögi kör.
Nominális kamatláb
i=(nominális kamat/kölcsönadott összeg)x100
Reálkamatláb
r=(reálkamatláb/kölcsönadott összeg)x 100
Stacionárius infláció
Állandósult infláció. AD és AS görbék folyamatossan, azonos ütemben mozognak felfelé.
Hiperinfláció
Évente több millió vagy billió százalékkal nő az árszínvonal. Például 1920-ban Weimari Köztársaság. 1946. július 10-én addigi világrekordot döntött a magyar infláció, ugyanis ezen a napon 348,46%-os pénzromlás következett be, vagyis az árak 11 óra alatt a duplájujra nőttek. A 2008-as zimbabwei válságig hazánk tartotta ezt a szomorú csúcsot, ezzel együtt az 1945-46 során zajló magyarországi hiperinfláció iskolapéldája lett a gazdaság összeomlásának.