lietuvių rašyba
Pažyminiai V
Išplėstas pažyminys ar priedėlis arba du ar daugiau neišplėstų pažyminių ar priedėlių, einančių prieš įvardžiu išreikštą pažymimąjį žodį, yra išskiriami kableliais, pvz.: Atlaidus kitų silpnybėms , jis buvo griežtas ir reiklus sau.
Pažyminiai I
Išplėstinis (arba ne) derinamasis ar nederinamasis pažyminys po pažymimojo žodžio išskiriamas kableliais, pvz.: Stalų, išrikiuotų palei sieną , turėjo pakakti visiems. Jis turėjo skrynelę, pilną prekių .
Pažyminiai IV
Kablelis rašomas ir po jungiamąją paskirtį turinčio įterpinio, pvz.: Kurie ne kurie paukščiai, pavyzdžiui , balandžiai , žmogui iš dalies naudingi.
Aiškinamosios sakinio dalys II
Kelios aiškinamosios sakinio dalys, neturinčios jungiamojo žodžio ir einančios po apibendrinamojo žodžio, yra išskiriamos dvitaškiu ir kableliu. Žmonių: vyrų, moterų ir paauglių , prigužėjo pilna Blažio gryčia.
Kreipiniai II
Kreipinys išskiriamas kartu su antrojo asmens įvardžiais tu, jūs, jie sakinyje negali eiti veiksniu, pvz.: Tai kur, beširdi tu , eiti man?! O kas, tingine tu , leido tau!
Kreipiniai
Kreipinys, vienas ar su priklausomais žodžiais, išskiriamas kableliais, pvz.: - Dėde , ar namie esi? - išgirdo Gugis. Bus, mama , kitoks gyvenimas - šviesesnis, lengvesnis.
Aiškinamosios sakinio dalys I
prieš žodžius ypač, kaip ir, būtent, tai yra, rašomas kablelis
Įterpiniai
Įterpinys išskiriamas kableliais, rečiau - brūkšniais, pvz.: Laimė , nė vieno žmogaus tarpdury nebuvo, nes visus, matyt,sutraukė į vidų kalbėtojas, kurio kiekvienas žodis buvo girdėti net lauke.
Pažyminiai II
Po pažymimojo žodžio einantis išplėstas priedėlis be jungiamojo žodžio yra išskiriamas kableliais, pvz.: Pirmas atėjo Jonas Augutis, Povilo sūnus . Bet mano tėvas, karštas žmogus, paliepė užpykęs išmesti jį pro duris.
Aiškinamosios sakinio dalys III
Po vienarūšių sakinio dalių prieš apibendrinamąjį žodį (visi, viskas, visa (tai), visur, visada ir pan.) rašomas brūkšnys, pvz.: Gimines, kaimynus, draugus, šiaip pažįstamus - visus suvadino paminėti gražios sukaktiesi.
Pažyminiai III
Priedėliai su jungiamąją paskirtį turinčiais žodžiais ypač, arba, vadinamasis, labiausiai, daugiausia, dažniausiai, greičiausiai, kaip antai (kaip ta pačia reikšme), tai yra, būtent, pavyzdžiui, bent ir kt. išskiriami kableliais, pvz.: Toliau bus plėtojama socialinės priežiūros, ypač globos ir rūpybos, sistema.
Vienarūšės sakinio dalys be jugtuko
be jugtuko skirama brūkėniu ar kableliu. Jis bus ne kunigas - daktaras ar inžinierius
Vienarūšės sakinio dalys
skiriamos kableliu meilė, širdis