Marketingo egzaminas - I (prekė)
Kokios yra asortimento tobulinimo kryptys?
Prekių linijos plėtimas Plečiant prekių liniją, stengiamasi tos pačios linijos prekėmis pasiekti naujus rinkos segmentus. Paprastai į liniją įtraukiama naujų, kokiu nors aspektu giminingų prekių. Prekių linijos modifikavimas. Šiuo atveju siekiama padidinti prekių pardavimą toje pačioje linijoje ir tame pačiame rinkos segmente. Modifikavimui naudojamos visos priemonės, susijusios su geresniu prekių pritaikymu prie vartotojo poreikių. Tai prekių kokybės gerinimas, dizaino ir įpakavimo tobulinimas. Diversifikacija tai naujų prekių pardavimas naujuose rinkos segmentuose.
Kokios yra prekės gyvavimo ciklo stadijos?
Įvedimas; Didėjimas; Branda; Smukimas
Apibūdink smukimo stadiją
- tai laikotarpis, kai prekės pardavimo mastas nuolat mažėja
Kas yra markė? (brand)
. Markė (angl. brand) - tai žymuo, kuriuo vienos įmonės prekės išskiriamos iš visos prekių visumos. Norint nusakyti markę. galima naudoti daug specialių prekės identifikavimo priemonių (žymenų). Svarbiausios iš jų yra: • prekės ženklas; • prekės vardas; • prekės simbolis. Geriausiai prekės markę apibūdinanti identifikavimo priemonė yra prekės ženklas
Kokios yra dažniausiai išskiriamos pakuotės funkcijos?
1. Apsaugos: 1.1. Prekių kiekio: • natūralios netekties sumažinimas, • grobstymo sumažinimas. 1.2. Prekių kokybės: • apsauga nuo išorinio poveikio, • apsauga nuo prekės savybių pasireiškimo. 2. Identifikavimo ir rėmimo: 2.1. Informavimas. 2.2. Dalyvavimas reklamos veiksmuose. 2.3. Dalyvavimas pardavimų rėmimo veiksmuose. 3. Papildomo patogumo: 3.1. Transportuojant. 3.2. Sandėliuojant. 3.3. Perkant ir vartojant.
Kas yra patogumo prekės? Kas joms priskiriama?
1. Patogumo prekės - tai prekės, kurias vartotojai perka savo įprastinėms reikmėms tenkinti, tačiau nelinkę eikvoti daug laiko jų paieškai ir pirkimui. Kasdieninio naudojimo (muilas, dantų pasta). Impulsyvaus pirkimo (perkamos be išankstinio sprendimo pvz., šokoladukas alus, perkamas troleibuso stotelėje). Nenumatytų atvejų prekės, t.y ekstra atveju perkamos prekės (skėtis prapliupus lietui). Kasdieninio vartojimo prekės yra perkamos ir vartojamos dažnai, pagal nusistovėjusią tvarką ir daug negalvojant: pasta, muilas, pienas, duona. Šios rūšies prekės yra pardavinėjamos pirkėjams patogiose vietose. Daugeliui šių prekių svarbią reikšmę turi markės, patogus įpakavimas ir suprantamas, pirkėjams žinomas, ženklinimas. Visa tai leidžia supaprastinti ir sumažinti pirkimo pastangas, ir pirkimą daro šablonišku įpročiu. Impulsyvaus pirkimo prekės yra nuperkamos staigiai, iš anksto apie tai negalvojus ir nesvarsčius. Labai svarbu, kad impulsyvaus pirkimo prekės pirkėjui būtų siūlomos tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. Dėl to šios rūšies prekybą tikslinga steigti žmonių susibūrimo, intensyvaus judėjimo (transporto laukimo) vietose. Nenumatytų atvejų pirkimai įvyksta tada, kai nelauktai iškyla didelis poreikis. Orientuojantis į nenumatytų atvejų prekybą nėra lengva sukurti veiksmingo marketingo komplekso, ypač vietos požiūriu. Neretai tokia prekyba gali būti sėkminga tuo laiku, kai daugelis įprastų parduotuvių yra uždarytos, pavyzdžiui, naktį ar sekmadienį. Neretai nenumatytais atvejais pirkėjai mažiau dėmesio skiria prekės kainai ir netgi kokybei, nes reikmė yra gana didelė, o pasirinkimo galimybė labai maža arba iš viso jos nėra.
Kada asortimentas laikomas siauru ir kokiu atveju jis laikomas per plačiu?
Asortimentas laikomas siauru, jei pelnas gali padidėti papildžius jį naujomis prekėmis, o per plačiu laikomas tada, kai pelnas gali padidėti, atsisakant kai kurių prekių
Kokiais požymiais galima remtis formuojant asortimentą?
Asortimento formavimo politika gali remtis skirtingais išeities požymiais. Pagal medžiagų ar gaminių kilmę. (Pavyzdžiui, odos, geležies prekių parduotuvės) Pagal pirkėjų grupes (vaikiškų prekių, prekių moterims, ir t.t.) Pagal kainų lygį (pigių prekių parduotuvės) Pagal panaudojimo paskirtį: (namų apyvokos prekės, statybinių medžiagų parduotuvės, dviračių parduotuvės.) Pagal tarpusavio papildymo požymius (dviračių parduotuvėje gali būti siūloma dviračių priekabėlių, vaikiškų vežimėlių, o maisto prekių parduotuvėje prekiaujama ir kai kuriais namų apyvokos reikmenimis).
Kokios marketingo strategijos naudojamos brandos stadijoje?
Brandos stadijoje tinka šios marketingo strategijos: Rinkos modifikavimas Įmonė visų pirma bandys pritraukti naujų savo prekės vartotojų. Tai galima pasiekti ieškant naujų rinkų arba naujų rinkos segmentų bei naujų prekės panaudojimo galimybių. Prekės modifikavimas Įmonė gali padidinti pardavimą, pakeitusi kai kurias jos savybes bei pagerinusi jos kokybę. Marketingo priemonių modifikavimas Įmonė gali stabilizuoti pardavimą arba jį padidinti mažindama prekės kainą, taikydama prekybos nuolaidas, intensyvindama reklamą.
Pagal kokius požymius klasifikuojamos prekės?
Daiktinės prekės (turi apčiuopimą ir matomą pavidalą) ir paslaugos (neturi daiktinio pavidalo, nesandėliuojamos ir netransportuojamos taip pat nematerialios prekės: konsultacijos, idėjos, patentai, teisės) Vartojimo prekės (skirtos asmeniniams ir namų ūkio poreikiams tenkinti) ir gamybinės paskirties prekės (skirtos kitų daiktinių prekių ar paslaugų gamybai) Trumpalaikio naudojimo prekės (materialūs gaminiai, visiškai suvartojami per vieną ar keletą vartojimo ciklų) ir Ilgalaikio naudojimo prekės (skirtos daugkartiniam naudojimui) Viešojonaudojimo prekės (negali būti vartojamos tik vieno asmens, jas siūlo visuomeninio ir privataus ūkio įmonės, pvz.:gatvių apšvietimas) ir Privataus naudojimo (gali būti naudojamos tik vieno asmens, jas gamina verslo įmonės) Nominalios (pinigai arba teisė į juos leidžia įsigyti kitų norimų prekių) ir Realios prekės (Visos kitos prekės) Vienarūšės prekės (laikomos vienodomis, pvz.:degtukai) ir Įvairiarūšės prekės (laikomos įvairiarūšėmis) Pakeičiamos prekės (tarpusavyje pakeičiamos, pvz.:dešra arba sūris sumuštiniams) ir Viena kitą papildančios prekės (be kitos prekės yra bevertės, pvz.: motociklas be benzino) Laisvai parduodamos (Yra pakankamas kiekis) ir Deficitinės prekės (Yra neūkiškumo padarinys ir turi būti planingai naudojamas)
Kokios marketingo strategijos naudojamos didėjimo stadijoje?
Didėjimo stadijoje naudojamos šios marketingo strategijos: Prekės modifikavimas (Prekės kokybės, jų vartotojiškų savybių, dizaino, pakuotės tobulinimas. Modifikuojant prekę paprastai keičiama ir jos kaina) Naujų paskirstymo kanalų radimas Reklamos intensyvinimas Kainos mažinimas
Kaip klasifikuojamos gamybinės paskirties prekės?
Gamybinės paskirties prekės klasifikuojamos pagal tai, kaip jos dalyvauja gamybos procese ir pagal savo vertę: 1. Medžiagos ir detalės -tai prekės, kurios visiškai sunaudojamos gamyboje Žaliavos - tolesniam naudojimui paruošti gamtos ištekliai Medžiagos -gamyboje jau apdorota žaliava Komponentai - komplektavimo detalės, komponentinės medžiagos, pusgaminiai 2. Pagrindinės priemonės- tai prekės, dalyvaujančios prekių gamyboje Stacionarūs pastatai Įrengimai Pagalbiniai įrengimai 3. Aptarnavimo medžiagos- tai objektai, kurių pagamintoje prekėje tiesiogiai nėra, tačiau jie vaidina svarbų vaidmenį kuriant ir gaminant prekes. Priežiūros (dažai, lemputės ir t.t.) Remonto (filtrai, guoliai ir t.t.) gamybinės veiklos palaikymo (tepalai, galandymo, dildymo elementai, popirius, elektros energija ir t.t.)
Kas būdinga greito nugriebimo marketingo strategijai?
Greito nugriebimo strategija numato didelę kainą ir dideles rėmimo išlaidas. Įmonė už kiekvieną parduotos prekės vienetą siekia gauti maksimalų pelną. Ši strategija pasitvirtina, kai didžioji vartotojų dalis nėra informuota apie prekę, o vartotojai, žinantys šią informaciją, pasirengę pirkti prekę ir už didelę kainą. Įmonė, numatydama konkurenciją, konkrečiai prekei stengiasi įgyti pirkėjų palankumą.
Kas būdinga greito įsiskverbimo strategijai?
Greito įsiskverbimo strategija numato mažą prekės kainą ir dideles rėmimo išlaidas. Tai padeda greitai įsiskverbti į rinką. Ši strategija efektyvi, kai vartotojai prastai informuoti apie prekę, jautrūs kainai, kai rinkoje esama konkurentų arba tuomet, kai rinka gana talpi.
Kas yra individuali prekė?
Individuali prekė - tai ta, kuri iš asortimento gali būti išskirta pagal savo markę, kainą, aptarnavimo, naudojimo ar vartojimo pobūdį. Pavyzdžiui, iš dantų pastos asortimento gali būti išskirta konkrečios markės, kainos ir tūbelės dydžio pasta. Kiekvienai individualiai prekei pasirinktoje tikslinėje rinkoje gali būti panaudota savita marketingo strategija.
Kas yra prekė?
Kalbėdami apie prekę sakome, jog tai yra gamybinės veiklos arba gamtoje aptinkamas objektas, galintis tenkinti norus ir poreikius, būti siūlomas pirkėjų dėmesiui, pirkimui ir vartojimui ar naudojimui. Vadinasi, visi gaminiai ir gamtos objektai yra potencialios prekės. Kita vertus, prekę reikia pažinti bei vertinti ir kaip marketingo komplekso elementą. Prekė - tai marketingo komplekso elementas, apimantis sprendimus ir veiksmus, susijusius su pardavimo objekto kūrimu ar keitimu. Gaminys- tai žmogaus fizinio ar protinio darbo rezultatas, skirtas asmeniniams ar namų ūkio poreikiams tenkinti arba parduoti rinkoje. Iš tikrųjų rinkoje yra parduodamas poreikių tenkinimas. Taigi pirkėjams pirmiausiai rūpi, kaip bus patenkintas jų poreikis ir ar jie už mokamą kainą gaus juos tenkinančią prekę. Prekę perkantis pirkėjas iš esmės perka pardavėjo siūlomą poreikio patenkinimą. Pirkėjas, pirkdamas poreikio tenkinimą. gauna apibrėžtą jo kiekį. Tas kiekis turi prekės vieneto išraišką. Pavyzdžiui, viena 0,3 litro skardinė alaus, viena bandelė, vienas skrydis į Paryžių ir t.t. Prekės vienetas - tai dydžiu, kaina, išvaizda apibrėžtas pardavimo vienetas.
Kokios yra prekės gyvavimo cikle naudojamos marketingo strategijos?
Kiekvienai prekės gyvavimo ciklo stadijai taikytina savita marketingo strategija. Įvedimo stadijoje naudojamos šios marketingo strategijos: Greito nugriebimo strategija Lėto nugriebimo strategija Greito įsiskverbimo strategija Lėto įsiskverbimo strategija
Kas priklauso formos lygmeniui?
Kokybė Įpakavimas Reputacija Žinomumas Apipavidalinimas
Kas yra prekės logotipas?
Logotipas - tai įmonės identifikavimo priemonė. kurioie yra vien raidine informacija Esminis logotipo bruožas yra tas, kad jis identifikuoja ne prekę, bet pačią įmonę. Tarp prekės identifikavimo priemonių jam artimiausias prekės ženklas, kurį registruojant irgi viskas fiksuojama tarsi fotografijoje. Tačiau prekės identifikavime tipiškas logotipas naudojamas tik netiesiogiai, per įmonės identifikavimą. Vienintelis priešingas atvejis - kai įmonė naudoja grupinio prekės vardo strategiją, ir logotipas sutampa su grupiniu prekių vardu . Yra situacijų, kai patogu naudoti tik prekės simbolį.
Kas būdinga lėto nugriebimo strategijai?
Lėto nugriebimo strategija Numato didelę prekės kainą ir mažas rėmimo išlaidas. Ji efektyvi, kai vartotojai yra informuoti apie prekę, jų nebaugina didelė kaina, rinkos dydis ribotas, konkurencijos beveik nėra.
Kas būdinga lėto įsiskverbimo strategijai?
Lėto įsiskverbimo strategija numato nedidelę kainą ir mažas rėmimo išlaidas. Ji naudojama tada, kai rinka yra talpi, joje vyksta konkurencija, vartotojai yra informuoti apie prekę, tačiau pasirengę pirkti ją už nedidelę kainą.
Nauja preke galima laikyti ir modifikuotą prekę - kokiomis charakteristikomis gali remtis prekės mofifikavimas?
Nauja preke galima laikyti ir modifikuotą prekę. Prekės modifikavimas gali būti labai įvairus ir remtis šiomis charakteristikomis: • medžiagos rūšimi (metalas, mediena, plastmasė ir t.t.); • prekės funkcija (panaudojimo tikslu); • išorės apipavidalinimu (forma, dizainu); • pakuote (paprasta arba reikalaujančia daug sąnaudų).
Kokie yra prekės kūrimo etapai? kas kiekvienam iš jų būdinga?
Naujos prekės kūrimas prasideda nuo idėjos. Jei nėra idėjos, sunku pajudėti iš sąstingio taško. Nuo idėjos iki realios prekės ir jos pateikimo į rinką yra daug etapų. 1. Pirminis įvertinimas 2. Ekonominė analizė 3. Techninis įgyvendinimas 4. Bandymai 5. Pardavimas Pirminis įvertinimas. Pirmiausia turi būti pasiūlyta idėja. Ją pasiūlyti gali: • vartotojai; • didmeninės ir mažmeninės prekybos darbuotojai; • įmonės darbuotojai; • nepriklausomos rinkos tyrimų firmos bei mokslininkai. Visos gautos idėjos yra įvertinamos, atsižvelgiant į įmonės tikslus ir galimybes. Tam būtina atsakyti į šiuos klausimus: • Ar pakankamas tikslinės rinkos dydis? • Ar priimtina rinkos struktūra? • Ar vartotojų elgsena leidžia tikėtis prekės sėkmės rinkoje? • Kokią rinkos dalį užims prekė? Pirminio įvertinimo etape nustatomi ir pagrindiniai marketingo tikslai dviem trims metams, būtent: Pardavimo apimtys rinkos dalis; pelnas. Ekonominė analizė. Atliekant ekonominę analizę, būtina: surinkti informaciją apie rinkos aplinką. Gauta informacija leis įvertinti makroaplinką, jos elementų pokyčius. išsiaiškinti esamus ir potencialus konkurentus. Konkurentų esamos padėties rinkoje įvertinimas suteiks galimybę spręsti, ar verta toliau domėtis idėja, ar ją paprasčiausiai reikia atmesti atlikti įmonės vidinę diagnostiką, t.y. atsakyti į šiuos klausimus: • Ar turime finansinių išteklių? • Ar turime žmonių? • Ar turime priemonių ? apskaičiuoti pardavimo apimtis, kaštus, kainą ir pelną. Techninis įgyvendinimas. Šiame etape išsprendžiami techniniai prekės gamybos uždaviniai ir pagaminami bandomieji pavyzdžiai. Nustatoma, kaip jie atitinka pradinę idėją, šalinami pastebėti trūkumai. Kadangi dauguma prekės savybių atsiskleidžia tik ją vartojant, į tyrimus įtraukiamos vartotojų grupės. Dažnai tam pasitelkiama pačios įmonės darbuotojų. Po šių tyrimų prekė tobulinama arba jos atsisakoma. Sukurta ir pagaminta nauja prekė turi atitikti šiuos reikalavimus: • vartotojas turi matyti prekės naujumą; • nauja prekė turi atitikti ergonomikos reikalavimus. Galiausiai parenkami: • prekės ženklas; • įpakavimas; • paskirstymo variantai; • rėmimo variantai. Bandymai. Jų tikslas - išsiaiškinti vartotojų bei paskirstymo kanalo dalyvių reakciją, patikrinti marketingo komplekso efektyvumą, rinkos potencialą ir pan. Todėl prekės pateikiamos nedideliam rinkos segmentui. Kartu atliekami rinkos tyrimai - stebima, kaip vartotojai reaguoja į naują prekę. Rinkos tyrimo metodas pasirenkamas atsižvelgiant į prekės paskirtį, t.y. ar prekė skirta asmeniniam, ar gamybiniam vartotojui. Dažniausiai atliekamas prekės ir rinkos testavimas, organizuojama reklaminė kompanija, dalyvaujama mugėse, parodose ir pan. Būtina įvertinti tai, kad per bandomąjį laikotarpį rinką gali užimti analogiškos konkurentų prekės. Todėl, nors šiame etape galima galutinai patikslinti prekės savybes bei pardavimo variantus, daugelis įmonių jo atsisako. Pardavimas. Naujos prekės bandymas rinkoje marketingo specialistams suteikia pakankamai informacijos, leidžiančios priimti sprendimą - įvesti naują prekę į rinką ar neįvesti. Priėmus teigiamą sprendimą prasideda pardavimo etapas. Pradedama naujos prekės gamyba ir imama ją tiekti vartotojams. Įmonė daug lėšų skiria reklamai. Taip pat svarbu tinkamai parinkti naujos prekės įvedimo į rinką laiką. Gali atsitikti taip, kad ir konkurentas tuo pačiu metu ruošiasi įeiti į rinką su panašia arba analogiška nauja preke. Tokiu atveju įmonė gali pasirinkti vieną iš trijų galimybių: • į rinką įeiti pirmoji: • į rinką įeiti kartu su konkurentu; • į rinką įeiti vėliau už konkurentą. Be to, įmonė su nauja preke į rinką gali įeiti dvejopai: • iš karto į visą planuojamą rinką (vadinamuoju ,,smūgiu"); • laipsniškai, įeinant į vieną, po to į kitą rinkos segmentą ir t.t. Įėjimo į rinką su nauja preke laiką gali lemti ir kitos priežastys. Jeigu nauja prekė keičia jau esančią rinkoje, įmonė gali nuspręsti atidėti naujos prekės įvedimo į rinką laiką, kol sumažės esamos prekės pardavimas. Jeigu nauja prekė yra sezoninė, ją galima Įvesti į rinką sezono pradžioje. Kitas svarbus momentas, įvedant naują prekę į rinką, yra tikslinės rinkos parinkimas. Galima pasirinkti vieną iš trijų marketingo tipų: nediferencijuotą, diferencijuotą arba koncentruotą.
Ar prekėmis yra laikomi vien fiziniai daiktai?
Ne. Prekės yra ne vien fiziniai daiktai, bet ir paslaugos. Rinkoje tiek daiktinę, matomą ir apčiuopiamą išraišką, tiek ir paslaugos ar idėjos išraišką turinčios prekės yra skirtos poreikiams tenkinti. Jos gali būti siūlomos pirkėjų dėmesiui, pirkimui ir vartojimui ar naudojimui. Taigi prekės apibrėžimas ir pavadinimas vienodai tinka tiek apčiuopiamiems gaminiams, tiek ir paslaugoms ar idėjoms. Paslaugų išskirtinumą lemia tai, kad daugeliu atvejų paslaugos nėra apčiuopiami ir matomi daiktai, jų negalima sandėliuoti ir išdėstyti lentynose ar ant prekystalių.
Kas yra negatyvios paklausos prekės?
Negatyvios paklausos prekės pirkėjai nenori, tačiau negali be jos išsiversti. Pavyzdžiui, apendicito operacija, danties gydymas.
Kaip suprantamas prekės naujumas?
Norint tiksliau apibrėžti naujumo sąvoką, reikia atsakyti į šiuos klausimus: kam tai nauja? (subjektyvus kriterijus) iki kada tai nauja? (laiko kriterijus); kiek tai yra nauja? (intensyvumo kriterijus). Subjektyvus kriterijus - apima du aspektus: vartotojo ir gamintojo. Kas vienam gali atrodyti nauja, kitam tas gali būti seniai žinoma. Todėl dėmesį reikia koncentruoti į rinkos segmentą, kuriam bus skirta nauja prekė. Jei su pateikta ar jai analogiška preke tame segmente vartotojas niekada nebuvo susidūręs, tai prekę galima laikyti nauja. Dar gali iškilti ir kitas naujumo aspektas. Tarkim, kad prekė tam tikram rinkos segmentui jau yra žinoma, bet kita įmonė ryžtasi pagerinti šią prekę ir ją pateikti vartotojui. Tokia prekė nauja yra daugiau savo pardavimo strategija, o ne techniniais sprendimais. Kur kas sunkiau atsakyti į laiko kriterijaus klausimą. Net jei sukurta nauja prekė rinkoje nėra turėjusi analogų, tai dar nereiškia, kad visą laiką ji išliks nauja. Todėl būtina nustatyti, kurį laiko tarpą prekė bus laikoma nauja. Nėra lengva atsakyti ir į intensyvumo kriterijaus klausimą. Nauja prekė gali būti konceptualiai nauja arba patobulinta esama prekė. Todėl atsakymo į intensyvumo kriterijaus klausimą reikia ieškoti remiantis subjektyviu kriterijumi. Jei segmento vartotojai, kuriems skirta nauja prekė, pripažįsta ją nauja, tai galima teigti, kad ši prekė yra visiškai nauja. Jeigu segmento vartotojai, kuriems skirta nauja prekė, laiko ją tik esamos prekės patobulinimu, tai galima teigti, kad turim tik iš dalies naują prekę.
Kas yra pakuotė? Kokie elementai ją dudaro?
Pakuotė - tai talpa arba kitas prekės apvalkalas. atliekantis prekės apsaugos, identifikavimo ir rėmimo bei papildomų patogumų suteikimo funkcijas. Pakuotę sudaro šie elementai: tara, etiketė ir instrukcija Pakuotės kaina dažnai sudaro reikšmingą prekės kainos dalį. Vartotojas sutinka mokėti šią dalį, nes pakuotė suteikia prekei papildomų privalumų.
Apibūdink pakuotę kaip papildomą prekės identifikavimo priemonę
Pakuotė laikoma viena iš svarbių papildomo prekės identifikavimo priemonių. Ant jos visų pirmiausia specialiomis prekės identifikavimo priemonėmis (prekių vardais, ženklais, simboliais) perteikiama informacija. Taip pat nurodoma prekės paskirtis, kiekis, sudėtis ir kita prekės etiketei būdinga informacija. Be to, vis didesnė prekių dalis žymima universaliu brūkšniniu prekės kodu, kuris tam tikro linijų derinio pavidalu dažnai vaizduojamas taip pat ant pakuotės. Šiuo atveju prekę tiksliai gali identifikuoti ne pats pirkėjas, bet specialūs įrenginiai su optiniais skaneriais.
Apibūdink pakuotės rėmimo - reklamos funkciją
Pakuotė yra viena iš svarbių ir veiksmingų rėmimo, pirmiausia reklamos, priemonių. Pakuotės elementai gali perimti dalį reklamos funkcijų. Apie informacinių ant pakuotės pateikiamų tekstų funkcijas jau minėta. Be jos, pakuotė gali padėti atlikti ir skatinimo pirkti funkciją, ant jos gali būti spausdinami reklaminiai lozungai ir skatinantys pirkti tekstai. Pasiekti, kad jie būtų skaitomi, įmanoma tik tuomet, kai pakuotė, kaip ir reklama, pajėgia atkreipti pirkėjų dėmesį, išsiskirti iš konkurentų. Gana dažnai greta reklaminės informacijos ant pakuotės spausdinamos kitiems rėmimo veiksmams būtinos priemonės: kuponai, įvairių loterijų talonai, žaidimai, pati pakuotė gali papildomai tarnauti kaip kepurė, žaislas ir t.t.
Apibūdink pakuotės apsaugos funkciją
Pakuotės atliekama prekės apsaugos funkcija labai priklauso nuo konkrečios prekės. Ji apima prekės kiekio ir kokybės išsaugojimą.Daugelis prekių ilgainiui praranda tam tikrą kiekio dalį: jos džiūsta, byra ir ir panašiai. Atitinkamos pakuotės tokias natūralias netektis gali smarkiai sumažinti. Kartais pakuotės padeda išvengti ir kai kurių prekių smulkaus grobstymo. Dauguma prekių pasiekia vartotojus ne iš karto po pagaminimo. Jos tam tikrą laiką sandėliuojamos, transportuojamos ir kt. Pakuotės visų pirma turi prekę apsaugoti nuo sužalojimo dėl išorinio mechaninio, temperatūrinio ar kitokio poveikio. Gana dažnai pakuotę reikia derinti ir prie specifinių pačios prekės savybių. Ypač griežti būna sveikatai pavojingų prekių įpakavimo reikalavimai.
Kokie yra prekių asortimento parametrai?
Paprastai yra skiriami du asortimento parametrai: plotis ir gylis. Plotį sudaro siūlomų prekių linijų skaičius. Gylį rodo vienoje prekių linijoje esančių prekių modifikacijų skaičius. Pavyzdžiui, vienas prekiautojas siūlo šias prekių linijas: šokoladą, kakavą, riešutų pastą. Tačiau į savo asortimentą jis gali įrašyti ir ketvirtą prekių liniją, tarkime, šokoladinius vaflius (asortimento plotis). Šokolado grupės asortimento gylyje jis gali turėti atskirų pieno, riešutų, marcipano rūšių, be to, pieniško šokolado pakeliai yra 50, 100, 200 g svorio. Šias prekes pardavėjas gali vertinti kaip artimas dėl to, kad jos yra gaminamos ir naudojamos panašiu būdu, parduodamos tame pačiame rinkos segmente per tos pačios rūšies prekybos įmones ir panašiomis kainomis.
Kas yra pasirenkamos prekės? Kas joms priskiriama?
Pasirenkamos prekės yra tos, kurias vartotojas laiko vertomis tam tikru metu pirkti ir vartoti ir kurias pirkdamas lygina tarpusavyje, atsižvelgdamas į tokius kriterijus kaip kaina, kokybė, išorinis vaizdas. Šios prekės gali būti tapačios arba netapačios. Tapačias prekes pirkėjas suvokia kaip būtinas, perka daug nesigilindamas į jų kokybę ir modifikacijas. Tapačių prekių pirkėjai pirmiausia žiūri į jų kainą, o kokybei skiria antraeilę reikšmę. Daugelis nedideles ir vidutines pajamas gaunančių neišrankių pirkėjų visų rūšių juodą duoną suvokia ir laiko tapačia preke. Šios grupės vartotojams juodos duonos sąvoka pirmiausiai reikš būtent jų perkamos duonos kainą ir kokybę. Kokią nors specifinę, išskirtinio skonio ir kokybės juodą duoną rinksis ir pirks tik išrankų skonį turintys ir jos kainai mažai dėmesio skiriantys pirkėjai. Šio segmento vartotojams ir juoda duona bus netapati prekė. Netapačiomis prekėmis yra laikomos tos, kurias pirkėjas vertina kaip skirtingas ir pirmiausiai tyrinėja jų savybes, kokybę ir tinkamumą. Tokių prekių pavyzdžiais gali būti baldai, drabužiai. Šiuo atveju kokybė, estetinis vaizdas yra svarbiau už kainą.
Kas yra paslauga?
Paslauga yra prekė, kurios gamyba ir vartojimas vyksta tuo pačiu metu. Paslaugos - tai pardavimo objektu laikoma veikla, kuri gali suteikti naudą, patenkinti poreikius. Ne visada rinkai siūloma tik daiktinės arba tik paslaugos pavidalo prekės. Praktikoje dažnai sutinkama ir tarpinių variantų, kai prekė turi ir daiktinio gaminio,ir paslaugos bruožų.
Kas yra pasyvios paklausos prekės?
Pasyvios paklausos prekės yra tokios, apie kurias vartotojas dar nežino arba jas žino, bet nepageidauja pirkti. Yra dvi pasyvios paklausos prekių rūšys. Pirma, naujos pasyvios paklausos prekės, apie kurias vartotojas dar nežino ir dėl to nepageidauja jų įsigyti. Antra, nuolatinės pasyvios paklausos prekės yra tokios, kaip karstas, antkapiai, gyvybės draudimas. Šios rūšies prekės vartotojams būna reikalingos, tačiau jų pirkimas nėra malonus procesas ir dėl to asmeninis pardavimas čia yra labiausiai tinkama prekybos forma.
Į kokias grupes skirstomos vartojimo prekės?
Patogumo prekės; Pasirenkamos prekės; Ypatingos prekės; Pasyvios paklausos prekės; Negatyvios paklausos prekės;
Apibūdink prekės pripažinimo procesą: kas tai yra, kokios yra jo stadijos ir kas joms būdinga, kokie yra prekės pripažinimo dėsningumai, būdingi tam tikrai vartotojų visumai?
Prekes gyvavimo ciklo koncepcija pagrįsta pardavimo masto analize. Ja remiantis, sunku nustatyti vartotojų skaičių kiekvienoje stadijoje ir jo kitimo priežastis. Todėl analizuojamas pats prekės pripažinimo procesas. Prekės pripažinimo procesas - tai vertinimų ir veiksmų seka, susijusi su naują prekę keičiančiais sprendimais. Šiam procesui būdingos tokios stadijos: Sužinojimas. Asmuo pirma kartą sužino apie prekę ir neturi apie ją jokios išankstinės informacijos. Susidomėjimas. Tai reakcija į sužinotą naujieną. Jei ji sudomino, ieškoma papildomos informacijos. Įvertinimas. Pagal surinktas apie prekę žinias vertinamos jos savybės. Bandomasis pirkimas. Tai tiesioginis prekės savybių įvertinimas. Pripažinimas (arba atmetimas). Jei prekė patinka, perkama pakartotinai. Šios stadijos būdingos individualiam prekių pripažinimui. Prekės pripažinimo dėsningumai, būdingi tam tikrai vartotojų visumai: Čia visada esti asmenų, kurie niekada nepripažins pekės. 0 pripažįstančių asmenų skaičiaus kitimui būdingas normalinis pasiskirstymas. Įvairių prekių laikotarpio nuo jų atsiradimo iki plataus pripažinimo trukmė skirtinga. Be prekės specifinių bruožų, čia svarbiausia kai kurios bendros daugelio prekių savybės: santykinis pranašumas; tai laipsnis, kuriuo naujos prekės savybės pralenks senesniųjų analogų savybes; suderinamumas; tai laipsnis, kuriuo naujovė derinasi prie vartotojų įpročių ir prie prekių, kurios gali būti vartojamos kartu; sudėtingumas; kuo sunkiau suvokti naujovės veiksmą ir valdymo būdą, tuo lėčiau ji pripažįstama.
Kas yra prekių asortimentas?
Prekių asortimentas - tai visų prekių ir prekių grupių, kurias parduoda įmonė, rinkinys.
Kokios gali būti prekės vardų strategijos?
Prekių identifikavimo srityje kiekviena įmonė gali rinktis iš keleto pagrindinių strateginių alternatyvų: 1. Įmonė gamintoja prekės vardo nesuteikia 1.1. Prekė parduodama remiantis tik bendriniu prekės pavadinimu. 1.2. Prekė parduodama su prekybininko suteiktu vardu. 2. Suteikiamas grupinis prekės vardas 2.1. Sutampantis su įmonės vardu. 2.2. Nesutampantis su firmos vardu. 3. Suteikiamas individualus prekės vardas 4. Suteikiamas dvigubas prekės vardas Kai įmonė gamintoja prekės vardo nesuteikia, ji tarsi pabrėžia tam tikrą, savo pasyvumą rinkoje. Gali būti, kad šis pasyvumas yra priverstinis ir atsiranda dėl to, kad įmonė tiesiog neturi pakankamai išteklių ar sugebėjimų bandyti įtvirtinti savo prekės vardą vartotojų sąmonėje. Kitu atveju gali būti, kad įmonė teikia pirmenybę konkuruoti tikslaus identifikavimo nereikalaujančiomis priemonėmis, pvz., labai žema kaina. Abiem atvejais galimi du variantai: kai prekė pasiekia vartotoją be jokio specialaus identifikatoriaus ir kai ją identifikuoja prekybininkas. Pirmuoju atveju (1.1.) prekė parduodama remiantis jos bendriniu pavadinimu ir tam tikromis lengvai pastebimomis savybėmis (išvaizda, kaina). Taigi ji tiesiog vadinama ,,tirpia kava", ,,cukrumi", ,,apelsinų sultimis" ir pan. Antruoju atveju (1.2.) prekę identifikuoja prekybininkas. Vietoje užrašo ,,tirpi kava" ant indelio šiuo atveju būtų, pavyzdžiui, užrašas ,,Jewel" parduotuvių tinklo tirpi kava". Tokiu būdu prekybininkas tarsi pabrėžia, kad ši prekė atitinka jo parduotuvių lygį, ir tarsi už tai garantuoja savo vardu. Savaime suprantama, įmonė gamintoja savo prekėms gali suteikti vardus pati. Tie vardai gali būti grupiniai arba individualūs.
Kas yra prekių linija?
Prekių linija - tai panašios paskirties prekių rinkinys.
Kokiam marketingo komplekso elementui priklauso pakuotė?
Prekės
Kas yra prekės gyvavimo ciklas?
Prekės gyvavimo ciklas - vienas svarbiausių marketinginio tyrimo momentų. Jo esmė - prekės pardavimo dinamika ir pelnas nuo prekės pasirodymo rinkoje iki pardavimo nutraukimo Prekės gyvavimo ciklas - tai laikotarpis nuo prekės atsiradimo rinkoje iki jos išnykimo.
Kas yra prekės indentifikavimas?
Prekės identifikavimas - marketingo priemonėmis atliekamas jos išskyrimas iš konkuruojančių prekių. Marketingo priemonės, naudojamos prekės skirtingumui parodyti ir padėti ją atpažinti, gali būti kuo įvairiausios: prekę atskirti gali padėti pačios prekės forma, ypatinga jos pardavimo vieta, visuomet pasikartojanti savotiška kaina ir t.t. Kokios bebūtų identifikavimo priemonės, jos privalo kuo geriau tenkinti dvi sąlygas: • būti lengvai pastebimos; • būti būdingos tik tam tikros įmonės prekei (ar jų grupei).
Kokie yra pakuotės privalumai transportavimo atžvilgiu?
Prekės pakuotė gali suteikti tam tikrų patogumų tiek prekių transportuotojams, tiek jų pardavėjams, pirkėjams ir vartotojams. Transporto organizacijoms visų pirma svarbu, kad pakuotės apsaugotų prekes nuo transportavimo metu pasrreiškiančio neigiamo aplinkos poveikio. Be to, ne kiekvienu būdu supakuotos prekės patogiai užpildo standartines transporto priemonių talpas: priekabas, konteinerius ir pan. Papildomų patogumų tiek transportavimo organizacijoms. tiek ir kitiems tarpininkams teikia ir įvairūs užrašai bei žymėjimai. Daugelis transporto organizacijoms tinkančių pakuotės savybių patogios didmeniniams, kiek rečiau - mažmeniniams prekybininkams. Jiems irgi reikia, kad pakuotė apsaugotų prekes, kol šios bus parduotos, nuo gedimo. Ne ką mažiau prekybininkams svarbūs kompaktiškumas ir patogus krovimas. Tačiau priklausomai nuo prekių rūšies prekybininkai gali pageidauti ir papildomų patogumų. Nemažai papildomų patogumų tinkama pakuotė gali teikti ir prekių pirkėjams bei galutiniams vartotojams. Pirkėjams visų pirma svarbu, kad prekę patogiai būtų galima parsigabenti - taigi labiau perkamos kompaktiškos, patogios formos, su rankenėlėmis prekės. Vartotojų patogumo supratimas labai priklauso nuo konkrečios prekės.
Kas yra prekės palaikymas?
Prekės palaikymas yra visuma apipavidalinimo, kokybės, įpakavimo, garantijų, aptarnavimo požymių, leidžiančių geriau tenkinti vartotojų poreikius ir parduoti prekę.
Kokių lygmenų yra prekės palaikymo požymiai?
Prekės palaikymo požymiai yra trijų lygmenų: turinio, formos, viso gaminio.
Kas yra prekės simbolis?
Prekės simbolis - tai prekės identifikavimo priemonė, neturinti tekstinės informacijos. Vienas iš prekės simbolio privalumų yra tas, kad jo suvokimas nepriklauso nuo vartotojo mokamų kalbų ir netgi nuo jo raštingumo. Žmonės tiesiog įpranta, kad tam tikras simbolis atitinka, tarkime, ,,Audi" automobilius ir darosi visai nesvarbu, kaip jie tą vardą ištaria ar užrašo.
Kas yra prekės vardas?
Prekės vardas (angl. brand name) - tai prekės identifikavimo priemonė, besiremianti vien žodine (raidine) informacija Prekės vardas gali būti tiek prekės ženklo dalis, tiek ir savarankiška identifikavimo priemonė. Kaip jau minėta, prekės vardas turi nemažai praktinio naudojimo privalumų. Jį galima ištarti, todėl patogu naudoti perduodant informaciją žodžiu. Tekste irgi patogiau rašyti prekės vardą, o ne vaizduoti visą prekinį ženklą jam būdinga registruota forma. Net ir užregistruotą prekės vardą galima rašyti bet kokiu šriftu, nes registruojant vardą fiksuojamas tik vienokių ar kitokių raidžių buvimas ir jų išsidėstymo tvarka, bet ne dizainas. Prekės vardo nereikėtų painioti su užregistruotu įmonės logotipu, kuriame dažniausiai yra tik raidinė informacija, tačiau registravimas fiksuoja tiek raidžių formą, tiek išsidėstymą (dizainą).
Kas yra prekės ženklas? Koks jis gali būti? Jo privalumai; trūkumai?
Prekės ženklas (angl. brand mark) - tai nustatyta tvarka užregistruotas ir teisiškai apsaugotas prekės žymuo, kurio paskirtis - vienos įmonės prekes atskirti nuo kitų. Prekės ženkle svarbu ne tik pati raidinė ar simbolinė informacija, bet ir jos išdėstymo būdas, apipavidalinimas. Jeigu prekės ženklas oficialiai įregistruojamas, jam numatoma teisinė apsauga ir galimybė su šio ženklo naudojimu susijusius konfliktus spręsti per teismą. Užregistruoto ženklo nebegali kaitalioti ir įmonė - jo savininkė. Tačiau tokio pat (ar netgi panašaus į jį) ženklo negali naudoti ir konkurentai. Prekės ženklo privalumai: palengvina prekių identifikavimą garantuojama, kad prekė yra gera ir vartotojas ateityje galės įsigyti to paties prekės ženklo gerą prekę; aišku, kuri įmonė gamina prekę; vartotojui pripažinus prekės ženklą, padidėja prekės prestižas; vartotojams atrodo, kad jie mažiau rizikuoja pirkdami prekę, kurios ženklą gerai žino; palengvėja rinkos segmentavimas; naudojant daugybę prekės ženklų, pritraukiami skirtingų rinkos segmentų vartotojai; gerai žinomi prekės ženklai pritraukia daugiau pateikimo kanalo dalyvių. Prekės ženklas gali būti: individualus; jis suteikiamas kiekvienai prekei; vienas ženklas visoms prekėms; tada prestižinė prekė ir masinė prekė turi tą patį prekės ženklą; vienas ženklas bet kokiai prekės rūšiai; tada asortimentinė linija turi tą patį prekės ženklą; prekės ženklo ir prekybinio ženklo kombinacija. Prekės ženklas yra labai išsami ir gera prekės identifikavimo priemonė, tačiau praktiškai ją vartoti ne visuomet patogu. Mat norint nenusižengti registravimo reikalavimams, jį kiekvieną kartą reikia vaizduoti tiksliai tokį, koks jis užregistruotas, t.y. su visomis dizaino detalėmis. Tai nėra patogu minint prekę netgi rašytiniame tekste, o perduodant informaciją žodžiu, tiksliai nusakyti prekės ženklą iš viso vargu ar įmanoma. Todėl prireikia paprastesnės ir lengvai užrašomos bei ištariamos prekės identifikavimo priemonės. Kaip tik dėl šių savybių bene populiariausia identifikavimo priemone tapo prekės vardas.
Kas priklauso viso gaminio plačiaja prasme lygmeniui?
Pristatymo terminas Reguliarumas Saugumas Garantijos Aptarnavimas Montavimas Kreditavimas
Kokios marketingo strategijos yra naudojamos smukimo stadijoje?
Smukimo stadijoje įmonė rimtų veiksmų paprastai nesiima.
Kas yra prekių asortimento plotis?
Tai prekių linijų skaičius
Kas yra ypatingos prekės?
Ypatingos prekės - tai unikalių savybių arba tam tikro prekinio ženklo prekės, kurias įsigydamas vartotojas pasirengęs padėti daugiau pastangų ir sugaišti tiek laiko, kiek reikės. Taip pat tai gali būti prekės, kurios tenkina pirkėjo individualų skonį ir jis stengiasi jų rasti. Klientui gali patikti būtent šio, o ne kito plaukų kirpėjo darbas, arba jis yra pasirinkęs kokios nors vienos firmos prekę ir būtinai stengiasi ją rasti.
Kas būdinga bendriniam prekės pavadinimui? (generic name)
pavadinimas nusako jos paskirtį, tačiau neidentifikuoja ją pagaminusios ar parduodančios įmonės.
kas yra individualus prekės vardas?
tai atskirai įmonės prekei suteiktas vardas. Individualus prekės vardas suteikiamas tik vienai konkrečiai įmonės prekei. Paprastai taip pavadinama bandomoji prekė, kuria įmonė pradeda skverbtis į kol kas neįvaldytą rinkos dalį ar bando įvaldyti naują prekių grupę. Individualus prekės vardas paprastai mažai siejasi su įmonės pavadinimu ir jos kitų prekių vardais, todėl naujos prekės nesėkmės atveju įmonės reputacija nukenčia menkai. Vartotojai dažnai tiesiog nežino, kas gamino jiems nepatikusią prekę, nes tik nedaugelis skaito visą ant etiketės ar pakuotės pateiktą informaciją. Pripažinimo atveju individualaus prekės vardo naudojimas dažnai būna pelningas. nes tokią prekę renkasi netgi ne itin jos gamintoją mėgstantys pirkėjai. Tačiau akivaizdu, kad įvesti į rinką prekę su nežinomu vardu atsieina brangiai ir trunka gana ilgai.
Apibūdink brandos stadiją
tai laikotarpis, kai prekės pardavimo mastas sumažėja, stabilizuojasi ir ima toliau po truputį mažėti.
Apibūdink didėjimo stadiją
tai laikotarpis, kai rinkoje pasirodžiusios prekės pardavimo mastas sparčiai didėja.
Kas yra sumanytoji prekė?
tai pagrindinė paslauga, kurią iš tikrųjų vartotojas įsigyja (parduodama ne tos prekės savybės, o jos nauda)
Kas yra prekių asortimento gylis?
tai prekių liniją sudarančių variantų ir modifikacijų skaičius.
Kas yra prekė su pastiprinimu?
tai prekė kartu su jos aptarnavimu ir su paslaugomis tokiomis kaip garantija, aptarnavimas po pardavimo, montavimas ir t.t.
Kas yra grupinis prekės vardas?(family brand)
tai prekės vardas, suteikiamas daliai ar visoms įmonės prekėms. Grupinis prekės vardas suteikiamas prekių linijai ar netgi visoms įmonės prekėms. Kai naujos prekės parduodamos remiantis pripažintu grupiniu prekių vardu, į jas pirkėjai žiūri panašiai kaip ir į jau pažįstamas su šiuo vardu parduodamas prekes. Naujas gaminys naudojasi senesniųįų prekių sukurta įmonės ir jos prekių reputacija. Bet jei nauja prekė pasirodo nepakankamai geros kokybės arba kitaip neatitinka vartotojų poreikių, ji gali pakenkti visos prekių linijos bei pačios įmonės reputacijai. Grupinis prekės vardas gali sutapti arba nesutapti su pačios įmonės pavadinimu (firmos vardu). Su įmonės pavadinimu sutampantis prekės vardas prekėms tarsi perkelia pačios įmonės reputaciją. Gana dažnai toks sutapimas padeda vartotojams lengviau atpažinti prekes ir nuspėti jų kokybės bei kainos lygį. Tačiau pasitaiko, kad įmonė gamina kelių kokybės ir kainos lygių, skirtingiems vartotojų segmentams skirtas prekes. Tuomet vieno ir to paties vardo (o tuo pačiu - ir įvaizdžio) naudojimas nėra patogus.
Kas yra realioji prekė?
tai siūlomoji pirkti prekė kartu su tam tikrų savybių visuma: išoriniu apipavidalinimu, kokybės lygiu,reputacija ir įpakavimu.
Nebūtina įmonei pačiai kurti naujas prekes, jų galima įsigyti. Kokie yra naujų prekių įsigijimo variantai?
Įmonė gali pasirinkti įvairių prekės atnaujinimo sprendimų variantų, t.y. nebūtinai pati turi kurti naujas prekes: jų gali ir įsigyti. Naujų prekių įsigijimo variantai yra šie: • pirkti patentą; • gaminti pagal licenciją; • nupirkti kitq įmonę; • pirkti prekes perpardavimui.
Kas gali sąlygoti prekių gamybos nutraukimą nutraukimą?
Įmonė neišvengiamai susiduria su situacija, kai tenka nutraukti kai kurių prekių gamybą. Tai gali sąlygoti kelios priežastys: prekės perėjimas įgyvavimo ciklo smukimo stadiją konkurencijos paaštrėjimas prekės nesiderinimas su įmonės tikslais ar gaminamų prekių asortimentu.
Apibūdink įvedimo stadiją
Įvedimo stadija - tai laikotarpis, kai rinkoje pasirodžiusios prekės pardavimo mastas po truputį didėja.
Ką dar svarbu žinoti apie prekės gyvavimo ciklą? Kaip stadijos keičiasi laiko atžvilgiu?
Šitoks prekės gyvavimo ciklas rodo bendrą dėsningumą, tačiau galimi įvairūs nukrypimai . Kai kada atskiros ciklo stadijos esti labai trumpos. Didžiausias pelnas gali būti gaunamas ne brandos, o jau didėjimo stadijoje. Kai kada po brandos stadijos gali vėl eiti didėjimo stadija. Tai priklauso nuo marketingo veiksmų . Tačiau tai nėra tipiški reiškiniai. Laiko atžvilgiu stadijų egzistavimą galima apibūdinti taip: trumpiausia stadija - įvedimo, ilgiausia - smukimo. Kiekvienai prekės gyvavimo stadijai taikytina skirtinga strategija. Prekės gyvavimo ciklas leidžia suprasti, kad jei produktas ar paslauga sėkmingai pristatomi rinkoje, pirkimo varomoji jėga vis labiau augs. Vartotojai norės išbandyti prekę, vis dažniau kartodami savo pirkimą. Tačiau rinka pagaliau pasieks savo viršūnę. Brandos stadijoje vartotojų skaičius stabilizuojasi, ima mažėti, nes rinkoje atsiranda naujų tą patį poreikį tenkinančių prekių. Pelnas šioje stadijoje pasiekia maksimumą ir ima mažėti. Tai atsitinka daugiausiai dėl aštrėjančios konkurencijos. Visus marketingo aspektus reikia priderinti prie prekės ar paslaugos gyvavimo ciklo.
Kas priklauso turinio lygmeniui?
Ženklas Stilius Gaminys Paslauga Idėja Sprendimas
Kokios yra prekės naujumo grupės?
• nauja prekė pasauliniu lygiu; • nauja prekių grupė; • priedai prie esamos prekės; • esamos prekės modifikavimas: • esamos prekės pateikimas naujam rinkos segmentui
Kokie yra galimi sprendimo variantai kuriant naują prekę?
• prekės inovacija; • prekės modifikavimas. Prekės inovacija - tai visiškai naujų prekių kūrimas. Prekės modifikavimas - tai prekės savybių pakeitimas.