МЕВ модуль 2

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

захист молодих галузей

Логіка аргументу на захист молодих галузей полягає в тому, що їх виробництво стає конкурентоспроможним лише через деякий час. Підприємства галузі повинні досягти конкурентного рівня витрат виробництва за рахунок ефекту масштабу виробництва з часом, підвищення з часом кваліфікації і досвіду працівників тощо, і лише тоді можна зняти протекціоністські заходи.

Структура багатосторонніх договорів в рамках СОТ

Марракеська угода: - Правила торгівлі товарами (ГАТТ) - Правила торгівлі послугами (ГАТС) - Сфера прав інтелектуальної власності (ТРІПС)

Прийняття рішень в СОТ

Механізм прийняття рішень у СОТ грунтується на досягненні КОНСЕНСУСУ Коли консенсусу досягти неможливо, то відбувається голосування. Голосування може відбуватися у таких випадках: - інтерпретація будь-якого з багатосторонніх договорів; - поправки до багатосторонніх договорів; - тимчасова відмова від виконання зобов'язань будь-якого члена СОТ; - рішення про прийняття нового члена.

Транзитні мита

Мито на товари, що переміщуються в режимі транзиту через митну територію України. Стягується за перевезення товарів іноземного походження через митну територію країни. Розглядається як вкрай небажане і таке, що перешкоджає міжнародній торгівлі. Встановлюється як правило для покриття витрат, пов'язаних із контролем транзиту іноземних вантажів. *За об'єктом обкладення мита бувають:

Недоліки лібералізму

Необмежена конкуренція з боку сильніших держав може призвести в менш розвинутих країнах до економічного застою і формування неефективної економічної структури.

Комбіноване мито

Одночасно збирається мито, нараховане у вигляді процента від митної вартості (адвалорне) і з одиниці фізичної міри товару (специфічне). Наприклад, 20 % вартості автомобіля, але не більше ніж 2 дол. США з 1 см3 двигуна автомобіля. за способом стягнення

Політика протекціонізму передбачає

Політика протекціонізму передбачає завищені ставки ввізного мита, застосування нетарифних, адміністративно-правових обмежень або повної заборони щодо імпорту певних видів товарів, державне субсидування, кредитування, надання податкових пільг національним виробникам-експортерам. будь-які заходи щодо обмеження іноземної конкуренції, як правило, викликають адекватну реакцію з боку інших держав, що призводило до великої кількості так званих "торговельних війн"

Протекціонізм.

Протекціонізм політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції шляхом використання тарифних і нетарифних інструментів торгової політики. при протекціонізмі виключається вільна дія ринкових сил.

Митний кордон

Під митним кордоном розуміється кордон митної території, на якій держава має виключну юрисдикцію відносно митної справи.

Лібералізація

Під свободою торгівлі (лібералізацією) розуміється державна політика мінімального державного утручання в зовнішню торгівлю, що розвивається на основі вільних ринкових сил попиту та пропозиції. Основним регулятором зовнішньої торгівлі є ринок.

Сезонні квоти

Сезонні квоти встановлюються на суворо визначений період календарного року (як правило на 3 місяці) і застосовуються традиційно відносно сільськогосподарських товарів.

збільшення внутрішньої зайнятості;

Серйозною причиною застосування протекціоністських заходів є безробіття. Імпорт знижує попит на деякі товари вітчизняного виробництва і призводить до безробіття в галузях, що їх виготовляють.

диверсифікація заради стабільності;

Справді, диверсифікація допомагає захистити внутрішню економіку від впливу міжнародних політичних подій, спаду виробництва за кордоном, від випадкових коливань попиту і пропозиції на один чи два конкретних товари і, таким чином, забезпечує велику внутрішню стабільність.

Найпоширенішими фінансовими методами зовнішньоторговельної політики є такі:

Субсидування Експортне кредитування Демпінг

В чому полягає суть «форуму переговорів»?

Суть цього форуму полягає в тому, що він забезпечує основу для багатосторонніх переговорів щодо торговельних і пов'язаних з торгівлею питань.

Мінуси протекціонізму

Усунення іноземної конкуренції послаблює зацікавленість вітчизняних виробників у впровадженні досягнень науково-технічного прогресу, підвищенні ефективності виробництва.

товари, які достатньо оброблені чи перероблені в цій країні.

Якщо у виробництві товару беруть участь дві або більше країн, походження товару визначається згідно з критерієм достатньої переробки. 1. декларовані товари класифікуються в тарифній позиції іншій, ніж матеріали чи вироби, що походять з третіх країн і були використані для їх виготовлення; 2. зміни споживчих властивостей товару, коли товар у результаті обробки чи переробки набуває інших функцій 3. у вартості декларованих товарів частка добавленої вартості становить не менш як 50 відсотків (адвалорна частка).

Політика вільної торгівлі

в своєму ідеальному варіанті ґрунтується на чотирьох базових свободах, вільному русі: - товарів; - послуг; - капіталів; - людей. що зокрема передбачає створення рівних умов для національних та іноземних товарів, зменшення ставок імпортного мита та ліквідацію нетарифних обмежень тощо.

Адвалорне мито

вартісне мито (ТАУ). Воно нараховується у відсотках до митної вартості товарів, які обкладаються митом (наприклад, 30% від митної вартості). за способом стягнення

Тарифна квота

встановлення кількості товару, яка дозволена до ввезення чи вивезення за особливою, більш низькою ставкою тарифу протягом певного періоду часу. Ці квоти частіше відносять до категорії кількісних нетарифних обмежень, хоча вони мають безпосереднє відношення до мит.

Тарифні квоти

встановлення кількості товару, яка дозволена до ввезення чи вивезення за особливою, більш низькою ставкою тарифу протягом певного періоду часу. Ці квоти частіше відносять до категорії кількісних нетарифних обмежень, хоча вони мають безпосереднє відношення до мит.

Генеральна ліцензія

відкритий дозвіл на експортні/імпортні операції з певного товару (товарів) та/або з певною країною (групою країн) протягом періоду дії режиму ліцензування з цього товару (товарів) немає обмеження на кількість чи вартість угод, але конкретна країна/група країн

Види ліцензій

генеральна разова індивідуальна відкрита індивідуальна антидемпінгова компенсаційна спеціальна

Імпортні квоти

граничний обсяг певної категорії товарів, який дозволено імпортувати на територію країни протягом встановленого строку та який визначається у натуральних чи вартісних одиницях.

Антидемпінгові квоти

граничний обсяг імпорту в країну певного товару (товарів), що є об'єктом антидемпінгового розслідування та/або антидемпінгових заходів, який дозволено імпортувати у країну протягом установленого строку та який визначається у натуральних та/або вартісних одиницях виміру;

Компенсаційні квоти

граничний обсяг імпорту в країну певного товару (товарів), що є об'єктом антисубсидійного розслідування та/або компенсаційних заходів, який дозволено імпортувати в країну протягом установленого строку та який визначається у натуральних та/або вартісних одиницях виміру.

Відкрита індивідуальна ліцензія

дозвіл на експорт/імпорт товару протягом певного періоду часу (але не менше одного місяця) з визначенням його загального обсягу.

Національний режим

забороняє дискримінацію іноземних товарів та послуг, наприклад, якщо держава субсидіює вітчизняного оферента послуг, тоді право на субсидії повинен також отримати іноземний оферент.

Антидемпінгові мита

застосовується при ввезенні на митну територію країни товарів за ціною, істотно нижчою, ніж у країні експорту в момент цього експорту, якщо таке ввезення завдає чи загрожує завдати шкоди вітчизняним виробникам подібних або конкуруючих товарів або перешкоджає організації чи розширенню виробництва таких товарів. Антидемпінгове мито нараховується на товари, що є об'єктом застосування антидемпінгових заходів. * за характером

Компенсаційні мита

застосовується при ввезенні на митну територію країни товарів, при виробництві чи експорті яких прямо або побічно використовувалася субсидія, якщо таке ввезення завдає чи загрожує завдати шкоди національним виробникам подібних чи безпосередньо конкуруючих товарів або перешкоджає організації чи розширенню виробництва таких товарів. застосовується проти товарів, що є об'єктами антисубсидиційного розслідування * за характером

Прихований протекціонізм

здійснюється методами внутрішньої економічної політики.

Групова квота

квота, яка встановлюються щодо товару (товарів) з визначенням групи країн, куди товар (товари) експортується або з яких він (вони) імпортується.

Глобальна квота

квота, яка встановлюється щодо товару (товарів) без зазначення конкретних країн, куди товар (товари) експортується або з яких він (вони) імпортується

Індивідуальна квота

квота, яка встановлюється щодо товару (товарів) з визначенням конкретної країни, куди товар (товари) може експортуватись або з якої він (вони) може імпортуватись.

Недискримінація

кожна держава має забезпечити в своїй економічній системі однакові загальні умови для всіх іноземних держав, їх речей і осіб (фізичні та юридичні).

товари, які повністю вироблені в певній країні

корисні копалини, вирощена продукція (росл і тв), продукція одержана завдяки мисливству, рибальству, електроенергія, товари, вироблені в країні, товари з надр морських

Країна походження товару

країна, де товар був вироблений або достатньо оброблений чи перероблений, тобто коли його переробка призвела до переходу товару в іншу тарифну позицію. Наприклад, країною походження можуть бути: група країн (н. ЄАВТ), митні союзи країн (ЄС), регіон/частина країни (Шампань, Гонконг).

Квота

кількісний нетарифний засіб обмеження експорту або імпорту товару певною кількістю або сумою на певний проміжок часу.

Типи зовнішньоторговельної політики

лібералізація (політика вільної торгівлі) протекціонізм (обмежувальна)

Преференційні

мита з більш низькими ставками порівняно з діючим тарифом; вони накладаються на підставі багатосторонніх угод на товарів, які походять з країн що розвиваються, чи країн, що створюють разом з даною країною митний союз чи зону вільної торгівлі або утворюються в прикордонній торгівлі. * за походженням

Автономні мита

мита, що вводяться на підставі односторонніх рішень органів державної влади країни; * за походженням

Імпортні мита

мито, що нараховується на товари при їх ввезенні на митну територію держави. *За об'єктом обкладення мита бувають:

Експортні мита

мито, що нараховується на товари при їхньому вивезенні за межі митної території країни. Експортний тариф, як правило, є адвалорним. Ця форма мит застосовується рідко, у випадках великих розходжень між внутрішніми і світовими цінами на певні види товарів, їх мета — скоротити експорт і поповнити бюджет країни. *За об'єктом обкладення мита бувають:

Специфічне мито

мито, що нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товарів, що обкладаються митом (наприклад, 15 дол. за 1 т): за способом стягнення

За способом нарахування мита бувають

номінальні ефективні

Режим найбільшого сприяння

передбачає надання однакових переваг всім країнам в разі надання певної переваги одній країні. Наприклад, держава-член СОТ надає окремій країні, яка необов'язково є членом СОТ, деякі пільги в торгівлі певною послугою. Зазначена країна повинна згідно з режимом найбільшого сприяння встановити щодо інших держав-членів СОТ однаковий пільговий режим.

Колективний протекціонізм

проводиться економічними інтеграційними об'єднаннями країн у відношенні країн, що до них не входять;

Тарифна ескалація

прогресивне підвищення ставок мит залежно від ступеня обробки товарів одного технологічного ланцюжка (наприклад, шкура - шкіра - продукти зі шкіри). в США 0,8- 3,7 - 9,2%, в Японії: 0 — 8,5 — 12,4 %, в ЄС: 0 — 2,4 — 5,5 %. За даними ГАТТ/ВТО тарифна ескалація особливо сильна у розвинених країнах.

Разова індивідуальна ліцензія

разовий дозвіл, що має іменний характер і видається для здійснення кожної окремої операції конкретним суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності.

Сезонні мита

сезонне (ввізне і вивізне) мито, що нараховується на товари сезонного характеру. Термін його дії не перевищує декількох місяців на рік (в Україні — до чотирьох місяців з моменту встановлення); * за характером мита бувають

За характером мита бувають:

сезонні; спеціальні; антидемпінгові; компенсаційні.

Селективний протекціонізм

спрямований проти окремих країн чи окремих товарів; коли ті чи інші галузі захищаються від конкуренції.

Інструменти державного регулювання міжнародної політики

тарифні методи, які переважно регулюють імпорт і спрямовані на захист національного товаровиробника від іноземної конкуренції, тому що роблять іноземні товари менш конкурентоспроможними; - використання мит нетарифні методи, що регулюють як імпорт, так і експорт (допомагають виводити на світовий ринок більше вітчизняної продукції, роблячи її більш конкурентоспроможною; ускладнюють проникнення товарів іноземного походження на ринок).

Приховані методи торговельної політики

технічні бар'єри (нац. стандарти якості, вимоги, санітарні обмеження, вимоги до упакування і маркування товарів) внутрішні податки і збори (податок на додаткову вартість, акцизний податок з метою підвищення їхньої внутр. ціни і скорочення конкурентоспроможності на внутр. ринку) державна закупівля (держ. органи і підприємства повинні купувати визначені товари тільки в нац. фірм, навіть якщо ці товари дорожчі від імпортних) вимоги щодо вмісту місцевих компонентів (законодавчо встановлює частку участі нац. виробників у виробництві імпортованого товару.)

Правила визначення країни походження товару базуються на 2 поняттях:

товари, які повністю вироблені в певній країні; товари, які достатньо оброблені чи перероблені в цій країні.

«Добровільне» обмеження.

угода між урядом країни-імпортера та урядом та/або компаніями країни-експортера про обмеження поставок товару у рамках узгоджених обсягів в обмін на відмову імпортуючої сторони від введення жорстких обмежень на імпорт, загроза введення яких використовується як засіб тиску при підготовці укладення угоди.

Субсидії

фінансова чи інша економічна підтримка у будь-якій формі, яка здійснюється урядом країн-учасниць зовнішньоторговельних операцій, і яка може надаватись індивідуально, окремій галузі, окремому регіону або невизначеній групі осіб (фізичних чи юридичних) автоматично на основі об'єктивних критеріїв.

Ліцензування

це дозволи на експорт (імпорт) товар в протягом певного часу, як видаються компетентними органами. відмінність від квоти: квота - про кількість ліцензія - про дозвіл

Нетарифні методи регулювання міжнародної торгівлі

це комплекс заходів обмежувально-заборонного характеру, що перешкоджають проникненню іноземних товарів на внутрішні ринки та стимулюють розвиток експортного потенціалу держави як суб'єкта світогосподарських зв'язків. не призводять до негайного підвищення ціни на товар - покупці практично не відчувають уряди можуть їх вільно використовувати (на відміну від мит, адже їх регулює ще й СОТ)

Мито

це обов'язковий грошовий збір, який накладається на товари під час перетину ними митної території країни.

Ефективні (дійсні) митні ставки

це реальний рівень мит на кінцеві товари, обчислений з врахуванням мит на імпорт проміжних товарів.

Митний тариф

це систематизований перелік ставок мит, встановлених для оподаткування експортних або імпортних товарів

Митна вартість товару

ціна, що фактично сплачена або підлягає сплаті за товари на момент перетину митного кордону України. При визначенні митної вартості до неї включаються ціна товару, зазначена в рахунку-фактурі, а також такі фактичні витрати, якщо їх не включено до рахунку-фактури

За об'єктом обкладення мита бувають:

імпортні (ввізні); експортні (вивізні); транзитні.

Основні цілі зовнішньо торговельної політики

• зміна обсягу експорту й імпорту; • зміна структури зовнішньої торгівлі; • забезпечення країни необхідними ресурсами; • зміна співвідношення експортних та імпортних цін

Плюси протекціонізму

+ розвитку в країні певних галузей виробництва; + часто є необхідною умовою індустріалізації аграрних країн; + скорочує безробіття.

За типами ставок мита бувають:

- ПОСТІЙНІ; це ставки митного тарифу, встановлені органами державної влади, що не можуть змінюватися залежно від обставин; - ЗМІННІ. це ставки митного тарифу, що можуть змінюватися у встановлених органами державної влади випадках.

За характером

- антидемпінгові - компенсаційні належним чином оформлене право на Імпорт у країну протягом встановленого строку певного товару (товарів), який є об'єктом антидемпінгового (антисубсидійного) розслідування та/або антидемпінгових (компенсаційних) заходів.

Спеціальні квоти

- антидемпінгові квоти - компенсаційні квоти

Квоти за охопленням

- глобальні - групові - індивідуальні (автономні, конвенційні)

За напрямком дії

- експортна - імпортна Експортна (імпортна) ліцензія — належним чином оформлене право на експорт (імпорт) протягом встановленого строку певних товарів.

Кількісні методи (4)

- квотування, - ліцензування, - «добровільне» обмеження експорту - ембарго

За характером дії нетарифні методи поділяються на:

- кількісні квотування ліцензування добровільне обмеження експорту ембарго - приховані держзакупівлі вимоги про вміст місцевих компонентів технічні бар'єри податки на збори - фінансові субсидії кредитування демпінг - неекономічні торговельні угоди правові режими

Переваги вільної торгівлі:

- позитивні політичні наслідки, оскільки країни стають більш взаємозалежними, знижується небезпека ворожих дій. - країни, в основному економічно більш розвинуті, одержують найбільший виграш від міжнародної торгівлі.

За характером квоти бувають:

- сезонні - тарифні - спеціальні

Форми протекціонізму

- селективний - галузевий - колективний - прихований

основні відмінності між ГАТТ і СОТ

- ширша сфера застосування - більш офіційний характер - до складу СОТ входять члени, а не контрактні сторони, що підписали договір - СОТ являє собою єдиний договір, а не збірку різних угод - система врегулювання суперечок має обов'язковий характер

За напрямком дії квоти бувають

- імпортні - експортні

основні функції СОТ

1. Забезпечення реалізації, застосування, функціонування та контролю виконання багатосторонніх торгівельних договорів 2. СОТ виконує функцію форуму для переговорів 3. Врегулювання заперечок 4. Огляд торговельної політики країн-членів

Рівні прийняття рішень у СОТ

1. Конференція Міністрів 2. Органи, що виконують щоденну роботу: Генеральна рада, Орган врегулювання суперечок, Орган огляду торговельної політики 3. Кожна сфера торгівлі також має свій орган - Раду: Рада з торгівлі товарами, Рада з торгівлі послугами, Рада з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності 4. Кожна Рада складається з комітетів, робочих груп, органів

Членство в СОТ (процедура)

1. Подання заявки 2. Створення спеціальної групи з питань вступу країни до СОТ 3. Підготовка та подання заявником меморандуму про зовнішньоторговельний режим своєї країни 4.Розгляд Робочою групою меморандуму та багатосторонні переговори 5. Гармонізація заявником відповідного нац. законодавства 6.Проведення переговорів щодо доступу до ринку товарів і послуг на основі пропозицій заявника 7. Підготовка та узгодження звіту Робочої групи 8. Схвалення звіту Робочої групи Генеральною радою 9. Підписання заявником Протоколу про вступ, набуття членства та ратифікація Протоколу

Механізм функціонування СОТ

1. Принцип недискримінації передбачає: - режим найбільшого сприяння - національний режим 2. Принцип щодо митних тарифів та квот 3. Принцип зниження митних ставок 4. Принцип доступу до ринку

До Марракеської угоди про заснування СОТ входять такі угоди:

1. Угода, що стосується різних аспектів СОТ 2. Багатосторонні угоди з торгівлі товарами 3. Генеральна угода про торгівлю послугами 4. Угода про торгівельні аспекти прав інтелектуальної власності 5. Домовленість про правила і процедури врегулювання суперечок 6. Механізм огляду торговельної політики 7. Багатосторонні угоди з обмеженою кількістю учасників

Методи обрахування митної вартості товару:

1. за ціною угоди щодо товарів, які імпортуються (метод 1); 2. за ціною угоди щодо ідентичних товарів (метод 2); Ідентичність товарів перевіряється за фізичними характеристиками, їхньою якістю та репутацією на ринку, країною походження та виробником. 3. за ціною угоди щодо подібних (аналогічних) товарів (метод 3); вважає подібними товари, які мають схожі характеристики та створені зі схожих компонентів, внаслідок чого вони виконують однакові функції. Крім того, ці товари мають вважатися комерційно взаємозамінними. 4. на основі віднімання вартості (метод 4); 5. на основі додавання вартості (метод 5); 6. резервного (метод 6)

Мета квотування

1. захист національних інтересів; 2. захист національного ринку від дезорганізуючого імпорту чи експорту.

Функції мита

1. протекціоністська - захищає національних товаровиробників від іноземної конкуренції 2. фіскальна - є джерелом надходження коштів до бюджету держави. 3. регулююча функція - підтримує оптимальне співвідношення валютних доходів та витрат держави

Конвенційні мита

= договірні; мита, установлювані на базі двосторонньої чи багатосторонньої угоди; * за походженням

За походженнями розрізняють мита:

Автономні; Конвенційні; Преференційні.

За способом стягнення мита бувають:

Адвалорні (вартісні) Специфічні Комбіновані

різниця між ГАТТ і СОТ

Головна відмінність ГАТТ і СОТ полягає у тому, що першій бракувало формальної інституційної організації.

захист від демпінгу.

Демпінг, або продаж товарів нижче від собівартості, застосовується, як правило, для усунення конкурентів, захоплення монопольного становища і в подальшому підвищення цін. У цьому розумінні демпінг — це "економічне піратство".

Експортні квоти

Експортні квоти — граничний обсяг певної категорії товарів, який дозволено експортувати з території країни протягом встановленого строку та який визначається у натуральних та вартісних одиницях. встановлюються для забезпечення національних споживачів достатньою кількістю товарів за низькими цінами, для попередження вичерпування природних ресурсів, а також для підвищення експортних цін шляхом обмеження поставок на зовнішні ринки. Такі обмеження завдяки угодам дозволяють країнам — експортерам сировинних товарів (наприклад кави, нафти, міді) контролювати рівень світових цін.

Митний Кодекс України

Засади державної митної справи, зокрема: статус митної служби України - основні питання організації її діяльності, - митна територія та митний кордон України, - процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, - митні режими та умови їх застосування, - заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, - умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги.

Спеціальні мита

Застосовується державою: a) як захисне, якщо товари ввозяться на митну територію країни в таких кількостях чи на таких умовах, що наносять або загрожують завдати шкоди вітчизняним виробникам подібних чи безпосередньо конкуруючих товарів; b) як запобіжний захід стосовно учасників зовнішньоекономічної діяльності, що порушують державні інтереси в даній галузі, а також як захід для припинення несумлінної конкуренції; c) як захід у відповідь на дискримінаційні і (чи) недружні дії з боку іноземних держав, а також у відповідь на дії окремих країн, що обмежують здійснення законних прав суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності держави * за характером

необхідність забезпечення оборони

Захист у мирний час галузей, необхідних для військового виробництва, з тим, щоб під час війни не залежати від зарубіжних постачальників.

Членство в СОТ

Країнами-засновниками СОТ є: країни, що взяли участь у підписанні ГАТТ в 1947 р., і країни, які приєдналися до ГАТТ до закінчення Уругвайського раунду переговорів. стаття 12 Марракеської угоди про заснування містить послідовність дій і заходів, які повинні вчиняти країни претенденти і дійсні члени СОТ, а також сама СОТ

Організаційна структура СОТ

! керівництво СОТ здійснюють її країни-члени !

Основні аргументи обмеження зовнішньої торгівлі:

+ необхідність забезпечення оборони; + збільшення внутрішньої зайнятості; + диверсифікація заради стабільності (розвиток нац. галузей); + захист молодих галузей; + захист від демпінгу.

Галузевий протекціонізм

захищає певні галузі;

Номінальні митні ставки

митні ставки, зазначені в митному тарифі;


Ensembles d'études connexes

Chapter 1 Operations and Supply Chain Management

View Set

Upper Respiratory Problems Lewis Chapter 26

View Set

Respiratory - NCLEX-Style Questions

View Set

Upper Respiratory Tract drugs (Ch. 54)

View Set