SCIO - SOCIOLOGIE

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

SOCIOLOGICKÁ IMAGINACE

CHARLES WRIGHT MILLS Metoda spočívá v oproštění se od reality každodenního života a nahlédnutí na daný sociologický problém v širším celospolečenském kontextu

SOCIALIZACE

Celoživotní proces, v jehož průběhu se jedinec začleňuje do společnosti a osvojuje si její normy, hodnoty a ideje.

DEVIACE

Chování, jež není v souladu s všeobecně přijímanými společenskými normami

LONGITUDÁLNÍ VÝZKUM

Dlouhodobě opakovaný, sleduje tentýž vzorek populace. Např. sčítání lidu.

KONFLIKT MEZI ROLEMI

Dochází k rolovému přetížení z důvodu nescHopnosti dostát všem povinnostem. (Když se po vytížené podnikatelce vyžaduje, aby byla vzornou matkou a manželkou).

DAV

Druh sociálního agregátu. Stejné zaměření zájmu k určité věci. Změna chování pod vlivem davu (=deindividuace) -> výzkumy: Gustav Le Bon, Zimbardo

TULLIUS CICERO

Filosofie je kulturou ducha. (Tuskulské rozhovory). Tím položil základy k úzkému chápání kultury (axiologické) jako charakteristiky lidské vzdělanosti zahrnující lidské poznání, umění a vědu.

GEORGE SIMMEL

Formální sociologie. Sociologii původně vymezil jako vědu zkoumající formy zespolečenštění. Simmel se tedy nezabýval zkoumáním společnosti jako celku, nevěnoval se minulosti ani neprognózoval budoucnost, čímž se lišil od svých sociologických současníků. Předmětem jeho zájmu byla analýza současného života společnosti. Rozlišoval formu a obsah sociálních jevů. Zajímaly ho jen obecné formy vztahů, které nejsou vázány časově ani prostorově. Jsou to např. vztahy nadřízenosti a podřízenosti, nápodoby, dělby práce, konkurence, vytváření stran, reprezentace, vnitřní konsolidace...

THEODOR W. ADORNO

Frankfurtská škola. Totalitní směřování v demokratických společnostech a analýza masové kultury.

ETNOCENTRISMUS

Interpretace kulturních norem, hodnot a zvyků cizích kultur měřítkem své vlastní kultury. Opakem kulturní relativismus.

DEMOKRATICKÝ STYL VEDENÍ - LEWIN

Jedinec stojící v čele skupiny se zajímá o její členy, diskutuje s nimi.

HERBERT MARCUSE

Jednorozměrný člověk (ztráta transcendence vede k fenoménu jednorozměrného, pasivně konzumujícího jednotlivce a je cestou k totalitě a naprostému odcizení)

PRŮŽEZOVÝ VÝZKUM

Jednorázový, získaná data jsou statická a lze je použít především k popisu stávajícího stavu.

AUGUSTE COMTE

KURZ POZITIVNÍ FILOSOFIE (1842), koncepce tří stadií o vývoji myšlení člověka: teologické (fiktivní), metafyzické (abstraktní) a pozitivní (vědecké). Sociologie = věda o společnosti, nazval ji sociální fyzikou a členil ji na sociální statiku (rodina, stát) a dynamiku (tendence ke změně). Jakožto pozitivista usiloval o uplatňování metod přírodních věd v sociologickém zkoumání.

KŘÍZENÍ ROLÍ

Kdy přenesením vzorce chování jedné role na jinou vzniká nová role. (Duchovní, který slouží v armádě jako voják).

ANOMICKÁ SEBEVRAŽDA

Když přestávají platit závazné normy chování skupiny nebo společnosti. Příliš slabá sociální regulace.

KONFLIKT V ROLI

Když se k jedné roli, kterou jedinec zastává, vztahují rozličná očekávání. (Zaměstnanec má být ambiciózní a vycházet vstříc zaměStnavateli, ale zároveň kolegiální).

TEORIE DELIKVENTNÍCH SUBKULTUR

Kolektivní reakce na problémy vznikající ze sociální nerovnosti (společnost není s to jedinci nabídnout uspokojivé řešení jeho situace). Vzniká z důsledku sociálního tlaku a statusové deprivace

PIERRE BOURDIEU

Koncepce kapitálů. Kulturní = suma vědění, poznání, vzdělání; každý má rozdílné výchozí podmínky. Sociální = dispozice plynoucí z existující sítě vztahů, které jedinec navazuje s druhými a které pro sebe může využít. Ekonomický = hmotné statky a finanční kapitál.

Konfliktní paradigma

Kritická reakce na konsensuální. Ptá se, pro koho je vlastně existující stav funkční, komu daná instituce nebo organizace slouží. Vysvětluje tedy přetrvávání sociálních institucí z hlediska zájmů určitých skupin, jež mají převahu nad jinými. RALPH DAHRENDORF a RANNALL COLLINS.

FRANKFURTSKÁ ŠKOLA

Kritizuje strukturální funkcionalismus. Kriticky pohlíží na moderní konzumní společnost a její odcizující tlaky. Svět je ovládán pouze technickou racionalitou, snaží se najít možnosti a předpoklady změny světa, které by vedly ke svobodnější a humánnější společnosti. HERBERT MARCUSE, ERICH FROMM, MAX HORKHEIMER, THEODOR W. ADORNO.

NUKLEÁRNÍ RODINA

Manželé a jejich děti žijící v jedné domácnosti (+ prarodiče a další příbuzní = rozšířená rodina).

GEORGE RITZER

Mcdonalizace společnosti. Roli hraje efektivita, kvantita, předvídatelnost

SOCIÁLNÍ SKUPINA

Mezi jejími členy dochází k vzájemné a dlouhodobé interakci. Malé/velké, primární/sekundární, členské/nečlenské (=REFERENČNÍ - chceme být její součástí, ale nejsme. Jedinec se k ní vztahuje a napodobuje ji).

EGOISTICKÁ SEBEVRAŽDA

Motivována přetržením vazeb jedince k druhým a izolací. Příliš slabá sociální integrace.

SOCIÁLNÍ AGREGÁT

Na stejném místě ve stejném čase, nedochází k systematické integraci.

DYÁDA

Nejmenší sociální skupina. Základem je vztah dvou osob, nejčastější formou je monogamní manželství.

NEOLOKALITA

Novomanželé se nestěhují do rodin svých rodičů, ale hledají si nové sídlo, v moderní společnosti vlastní byt. Patriolokalita nebo matriolokalita.

VIFREDO PARETO

Názor, že jsme všichni iracionální. Teorie cirkulace elit. Společnost je vedena skupinou ovládající ostatní členy částečně silou, částečně přesvědčováním a manipulací (tendence uzavřenosti -> ztráta validity -> nahrazení jinou elitou). Intelektuální elity (rozvinuté vlastnosti, souvisí s derivacemi) a mocenské (vycítí, co lidé chtějí, rozvinutá rezidua) Dějiny jsou hřbitovem aristokracií.

OBDOBÍ VELKÝCH TEORIÍ A SOCIOLOGICKÝCH VÝZKUMŮ

Od poloviny 19. století do konce GW. Sociologové se snaží o pochopení společnosti jako celku, o vytvoření teorie společnosti. AUGUSTE COMTE...

POZITIVNÍ/NEGATIVNÍ SAKCE SAKCE

Odměna/trest za dodržení/porušení platných norem.

Konsesuální paradigma

Opravdu rozpracováno až strukturálním funkcionalismem TALCOTTA PARSONSE a ROBERTA K. MERTONA. Sociální řád je založen na určitém minimálním konsensu ohledně základních hodnot. Charakteristické pro strukturální funkcionalismus je, že společnost pojímá jako systém složený z prvků, které jsou vzájemně provázány v určité struktuře, každý má svou určitou funkci ve vztahu k systému jako celku. Potřeby a zájmy nadindividuálního sociálního celku > potřeby jedince

HERBERT SPENCER

Organistická škola. Pozitivismus propojil s biologií. Společnost přirovnal k biologickému organismu, je to systém, který se skládá ze vzájemně provázaných prvků. Ovlivnil strukturální funkcionalismus. Zastáncem evolucionistické teorie vývoje společnosti, společnost se dostává na vyšší úroveň přirozeným vývojem.

KVANTITATIVNÍ VÝZKUM

Ověření dopředu stanovené hypotézy na rozsáhlém vzorku dotazovaných, zobecnitelnost. Standardizovaný rozhovor a dotazník, obsahová analýza (rozbor textů nevytvořených za účelem výzkumu).

FERDINAND TONNIES

POSPOLITOST A SPOLEČNOST. Pospolitost = charakteristická pro tradiční společnost, spočívá na kladných a spontánních citových vazbách majících svůj původ v rodinném soužití. Společnost = typická pro moderní dobu, založena na množství neosobních vazeb, které jedinci utvářejí na základě chladné kalkulace zisku, který je hlavním motivem jejich jednání. Lidé se sobě navzájem odcizují a každý chápe druhého jen jako nástroj k dosažení vlastních cílů.

EDWARD BURNETT TAYLOR

PRIMITIVNÍ KULTURA. Chápe pojem kultura v širším slova smyslu. Zahrnuje vědění, právo, morálku, zvyky... V prostoru a čase existuje mnoho specifických struktur, které je možné mezi sebou srovnávat. Vystupuje v podobě: ARTEFAKTŮ, SOCIOKULTURNÍCH REGULATIVŮ, IDEJÍ

derivace

Pareto, ospravedlnění iracionálního chování, pudových tendencí

rezidua

Patero, primární psychologické pudové prvky v lidské psychice, které řídí naše jednání, podobné jako u Junga archetypy

HETEROSTEREOTYP

Posuzování členů odlišné skupiny (Němci, slávisté).

METODA SNĚHOVÉ KOULE

Použití při výběru jedinců z málo početných a špatně dostupných skupin

PANELOVÝ VÝZKUM

Pozorování stejného vzorku jedinců, ale stačí, aby byl sběr dat stejnou technikou zopakován jen jednou.

SEKUNDÁRNÍ DEVIACE

Primární nálepka mění postavení jedince v očích ostatních a ten se postupně identifikuje s deviantní rolí. Reakce aktéra na reakci veřejnosti na jeho primární deviaci.

COOLEY

Primární socializace = herní skupina, rodina, sousedství Sekundární socializace = pracovní/sportovní kolektiv, družstvo

AKULTURACE

Proces sociálních a kulturních změn, které vznikají v důsledku kontaktu různých kultur. KULTURA X KULTURA -> vzájemné přejímání

NEZÁVISLE PROMĚNNÁ (VYSVĚTLUJÍCÍ)

Proměnná, s níž výzkumník manipuluje, aby zjistil její vliv na jednu či více závisle proměnných, příčinou změn v závisle proměnné

ZÁVISLE PROMĚNNÁ (VYSVĚTLOVANÁ)

Proměnná, u níž očekáváme změny v důsledku změny hodnot nezávisle proměnné

ANTHONY GIDDENS

Publikace SOCIOLOGIE: Myšlenka tzv. třetí cesty, která podle něho vede mezi levicí a neoliberální pravicí.

AUTOSTEREOTYP

Při posuzování členů vlastní skupiny. Často idealizovaný obraz vlastní skupiny ("Co Čech, to muzikant")

RESOCIALIZACE

Přijetí nových norem a hodnot, které jsou většinou spojené s novým sociálním postavením, jež člověk získává - např. stanu-li se rodičem, zaměstnancem nebo vojákem.

ASIMILACE

Přizpůsobení menšiny nebo přistěhovalce okolní většinové společnosti (MŮŽE BÝT I NAOPAK)

AUTOKRATICKÝ STYL VEDENÍ (autoritativní) - LEWIN

Přísný, malá ochota diskutovat o názorech jiných, příkazy...

KLAVITATIVNÍ VÝZKUM

Relativně více informací o spíše malém počtu jedinců. Zúčastněné pozorování, terénní výzkum, nestandardizovaný rozhovor, biologická alalýza, focus groups.

SOCIÁLNÍ STRATIFIKACE

Rozvrstvení, výsledek sociální nerovnosti jedinců ve společnosti. Koncept sociálních vrstev = strat.

PRIMÁRNÍ DEVIACE

Situační. Primární nálepka mění postavení jedince v očích ostatních a ten se postupně identifikuje s deviantní rolí.

ÉMILE DURKHEIM

Sociologie = věda o sociálních faktech (nezávisejí na jedincích, vnější, ale působí na ně nátlakem: např. kultura, manželství, morálka... Také se zabýval analýzou dělby práce (pro tradiční společnost je typická mechanická solidarita a málo rozvinutá dělba práce, zatímco pro moderní velmi rozvinutá dělba práce a tzv. organická solidarita). Přispěl k rozvoji sociologie náboženství a sociologie sociální deviace (analýza sebevražednosti a zavedení pojmu anomie). SPOLEČENSKÁ DĚLBA PRÁCE, ELEMENTÁRNÍ FORMY NÁBOŽENSKÉHO ŽIVOTA.

MAX WEBER

Sociologie = věda o sociálním jednání. To je spjato s aktivitami lidí, kteří svými každodenními činnostmi vytvářejí den po dni společnost. Tyto aktivity provádějí z nějakého důvodu a kvůli někomu, proto je pro sociální jednání typické, že je smysluplné, má cíl. Společnost tedy chápe jako souhrn jednajících individuí (X x Durkheim, Marx = jedinec < společnost). Myšlenka chápající sociologie, jejímž úkolem není jen objektivistický popis, ale pochopení smyslu, kteří lidé svému jednání přikládají.Uvažování o politice (pojmy moc, autorita a legitimita, byrokracie, zavedl pojmy jako ideální typ, tradiční, charismatické a legální panství,..).- ideální typ = ryzí, to, co je pro daný typ nejtypičtější, nemusí se v této podobě vůbec vyskytovat,- panství = předpoklad, že příslušné osoby uposlechnou rozkaz jistého obsahu, jde tedy o vztah mocenské autority a ovládaných.Proti Marxovu třídnímu přístupu postavil koncepci vrstev.Dílo PROTESTANTSKÁ ETIKA A DUCH KAPITALISMU (sociologie náboženství, protestantské náboženství pomohlo šíření kapitalismu).

SUBKULTURA

Sociální skupina vyznačující se specifickými normami, hodnotami, vzory chování i životním stylem v rámci dominantní kultury, jíž je součástí. (squatteři...)

SOCIOMETRIE

Soubor metod, který měří interpersonální vztahy, zejména sympatie a antipatie v sociálních skupinách. Volby mohou být zachyceny sociogramem. MORENO.

SOCIÁLNÍ ROLE

Souhrn od jedince očekávaných způsobů chování, jež vyplývají z určitého statusu. Činná stránka statusu (v roli studenta při hodině bude poslouchat, protože jeho status je nižší než status profesora). Usnadňuje orientaci ve světě = očekáváme určitý způsob chování.

Objektivistické paradigma

Společnost je soubor relativně stabilních struktur, které vytvořila lidská činnost a jimž se jedinci přizpůsobují. Společnost je tu systém "daností", na které jedinci a skupiny reagují.

KOHABITACE

Spolužití partnerů bez vstupu do manželství.

panství charismatické

Spočívá na osobní autoritě pána, jež se zakládá na víře v jeho neobyčejné schopnosti náboženského či světského charakteru.

panství legální

Spočívá na víře v závaznost přijatých právních pravidel, které má neosobní povahu.

SEKUNDÁRNÍ ANALÝZA

Studium dokumentů, které byly původně zhotoveny pro jiný účel.

KONTRAKULTURA

Subkultura, která je v opozici k morálce většiny, ale současně je závislá na oficiální kultuře

ZYGMUNT BAUMAN

Teoretik globalizace, práce o souvislosti modernity a holocaustu.

ROBERT MERTON

Teorie anomie - nedostatek symetrie mezi kulturní (materiální úspěch) a sociální (přístup k dosažení) struktury konformismus = přijetí cíle i prostředků inovace = přijetí cílů, x zažité prostředky (tuneláři, úplatkáři) ritualismus = lpějí na osvědčených postupech, ztráta vidění hodnot (úředníci) rebelie = odmítají jak cíle, tak prostředky, ale NEREZIGNUJÍ, nahrazují únik = odmítají jak cíle, tak prostředky, ale NENAHRAZUJÍ novými

KARL MARX

Teorie ekonomické podmíněnosti společenského života, analýza raného kapitalismu, koncepce odcizení. Dějiny směřují k cíli, jímž je beztřídní společnost. Nadhodnota je rozdíl mezi prací proletariátu a skutečnou hodnotou vyprodukovaných výrobků. KAPITÁL.

MARSHALL MCLUHAN

Teorie masové komunikace. Svět se proměňuje v digitální vesnici (=GLOBÁLNÍ VESNICE) v důsledku působení elektronických médií.

FALZIFIKACE

Teorie má být pořád zkoušena - pozorování labutí.

DANIEL BELL

Teorie postindustriální společnosti = společnost založená především na sektoru služeb. Přesun většiny obyvatel do sektoru služeb by měl mít pozitivní dopady na celkový rozvoj společnosti, a to především co se týče vzdělanosti a informovanosti.Postindustriální společnost by měly být meritokratická (vládnou vědci).

THORSTEIN VEBLEN

Teorie zahálčivé třídy = vyšší společenské třídy se věnují ostentativní (okázalé) zahálce, své bohatství vystavují na obdiv, okázalá spotřeba. TEORIE ZAHÁLČIVÉ TŘÍDY. Veblenův efekt = pokles ceny statku může vyvolat pokles poptávky určité skupiny lidí po něm, protože jako levnější ztrácí schopnost demonstrovat společenské postavení. (případně způsob tržního chování, kdy spotřebitelé nakupují drahé luxusní zboží, i když je na trhu levnější a kvalitou srovnatelný substitut).

ORGANIZACE

Tvoří je konkrétní lidé, kteří vykonávají sociální instituci a plní konkrétní úkoly. (Česká spořitelna, ZŠ Mikulčice, konkrétní rodina Nováků...)

HANNAH ARENDTOVÁ

Témata totalitního režimu. Díla: Eichmann v Jeruzalémě, Krize kultury.

FATALISTICKÁ SEBEVRAŽDA

Uchylují se k ní jedinci, jejichž touhy jsou potlačovány společenskými normami. Příliš silná sociální regulace = kontrola společnosti (otroci).

KVOTNÍ VÝBĚR

Ustanoveny kvótní znaky, podle nichž dojde k výběru populace (pohlaví, věk..).

DURKHEIMOVA TEORIE ANOMIE

V každé společnosti existuje normativní a hodnotový řád. Pokud nejsou hodnoty jasně stanoveny, dochází k ohrožení integrity společnosti = stav anomie, tedy stav beznormativnosti a rozkladu norem.Tendence k anomii nalézá v souvislosti se sociální změnou v moderní společnosti.

LIBERÁLNÍ STYL VEDENÍ (laissez-faire) - LEWIN

Velmi slabé nebo žádné vedení. Nedůsledný, vede k chaosu.

Interpretativní paradigma

Vidí člověka jako aktivní subjekt. Svět není souhrnem faktů a objektivních daností, ale vytváří se v procesu sociální interakce tím, jak si jej lidé vykládají -> přisuzují jim smysl.

SRUKTURÁLNÍ FUKCIONALISMUS

Vnímá společnost jako komplexní sociální systém složený ze struktur, které plní jednotlivé funkce. HERBERT SPENCER, TALCOTT PARONSE, ROBERT K. MERTON.

TEORIE ETIKETIZACE/LABELLING

Vychází z interpretativního sociologického paradigmatu. Tvrdí, že deviaci dávají vzniknout sociální skupiny, které si definují pravidla, jejichž porušení vede k označení jedince za devianta. Zda bude chování označeno za deviantní tedy určují aktuálně platné společenské normy. Zdrojem etiketizace jsou reprezentanti moci ve společnosti. Pravidla, podle kterých jsou deviace definovány a posuzovány, josu koncipována mocnými.

SOCIÁLNÍ STATUS

Vyjadřuje místo člověka v hierarchizované struktuře společnosti (Ralph Linton), spojen s určitou mírou ocenění ze strany druhých a je svázán s výkonem určité role. Připsaný (dědictví, etnický původ) nebo získaný (na základě vlastního úsilí).

JOSÉ ORTEGA Y GASSET

Vzpoura davů (člověk nechápe osobní zodpovědnost za svět, který je kolem něj)

FORMÁLNÍ/NEFORMÁLNÍ SAKCE

Vázány na vymezené postupy formulované písemně (školní důtka)/ reakce na nevhodné jednání (opovržení/výsměch)

INSTITUCE

Všechny obecně přijímané, praktikované a v dané kultuře předávané způsoby jednání. Nejsou tvořeny lidmi, ale představují způsoby, jakými lidé provádějí určitou činnost. (rodina, manželství, právo, školství, policie, ekonomika)

panství

Weber: moc danou pocitem závaznosti vůči autoritě, která se opírá o ospravedlnění legitimními prostředky moci.

ULRICH BECK

Zabýval se globalizací a individualizací společnosti. Pojem RIZIKOVÁ SPOLEČNOST: která se stále více zabývá budoucností (a také bezpečností), což vytváří dojem rizika.

CHICAGSKÁ ŠKOLA

Zajímá se o sociologii města a kriminologie, výzkum veřejného mínění. ROBERZ EZRA PARK

KONFLIKT "JÁ-ROLE"

Zapříčiněno nevhodným typem osobnosti pro výkon role.

ALTRUISTICKÁ SEBEVRŽDA

Zdůraznění pocitu identity se sociální skupinou, který vede až k odhodlání obětovat za ni svůj život. Příliš silná sociální integrace.= úroveň socializace.

TEORIE RACIONÁLNÍ VOLBY

Zdůrazňuje, že deviace je často chování vědomé a záměrné. Jedinec při páchání trestného činu zná rizika a aktivně volí mezi prospěchem a důsledky případného neúspěchu (příležitost dělá zloděje).

EXPERIMENTÁLNÍ VÝZKUM

Změny nezávisle proměnné, kontrolní skupina.

INTERIOZACE

Zvnitřnění (např. norem a hodnot při socializaci).

NÁHODNÝ STRATIFIKOVANÝ VÝBĚR

Základní soubor rozložen na nepřekrývající se oblasti, jedinci jsou vybráni do vzorku náhodně z předem určených skupin (při výzkumu školy vždy jeden z každého ročníku).

panství tradiční

odvozuje osobní autoritu pána a jeho rodu z posvátné neporušitelnosti zděděných poměrů.

sociologismus

vysvětlování sociálních faktů jinými sociálními fakty (redukcionismus)

individuální vědomí

všechny moje subjektivní jevy, pocity, vše, co podléhá mé kontrole

kolektivní vědomí

zahrnuje sociální jevy, které jsem asimiloval/vstřebal, co sdílím s ostatními

ENKULTURACE

Část socializačního procesu, během něhož se například původně neutrální a nekulturní novorozenec stane integrální součástí společnosti, jejíž kulturu přejímá. Neukončený celoživotní proces.

anomie

→ absolutní rozklad společnosti, nejsou ukotveny normy ve společnosti -> selhání všech řídích regulujících prvků společnosti, zločinnost, sebevraždy


Ensembles d'études connexes

1.1 Matter has mass and volume. questions

View Set

CEH#17 - Oriyano - Honeypots, IDSs and Firewalls

View Set

Sequences and Summation Formulas

View Set

Основы языковедения

View Set

Secondary 5 Grammar: If-Clauses (Questions and Answers)

View Set

Hurst Review Core Content: Fluid/Electrolyte Lecture

View Set

Mizzou Medical Ethics, Troy Hall, exam 2

View Set

Introduction to Computer Programming (Quiz questions Exam 1)

View Set