Sociologija

Réussis tes devoirs et examens dès maintenant avec Quizwiz!

Kokios reikšmingiausios E. Durkheimo knygos?

-"Sociologinio metodo taisyklės" -"Savižudybė" -"Elementarios religinio gyvenimo formos"

Išvardinkite klasikinės sociologijos atstovus ir jų indėlį.

-A. Comte: įvedė sociologijos terminą, supriešino sociologiją ir filosofiją, esminė idėja - atskirti mokslą nuo metafizikos ir teologijos -H. Spencer: evoliucijos teorija, visuomenė panaši į biologinį (gyvūno) organizmą, evoliucija yra pažanga -K. Marx: visuomenės farmacijos idėja, bazės ir antstato idėja, konflikto teorija (klasių kova) -E. Durkheim: laikomas vienu pagrindinių sociologijos įtvirtintojų, pirmasis pabandė sukurti ir teoriškai pagrįsti specifinį sociologijos mokslo dalyką ir objektą -G. Simmel: formaliosios sociologijos teorija, formalioji sociologija tiria sąveikos formas tarp individų -M. Weber: įvedė "idealaus tipo" sąvoką, idealius tipus konstravo kaip charizmatinius, patriarchalinius, racionalius

Išvardinkite tris sociologijos teorines paradigmas.

-Funkcionalizmas -Konfliktų teorija -Simbolinis interakcionizmas (simbolinė sąveika)

Kas turėjo įtakos sociologijos atsiradimui?

-Politinės revoliucijos -Industrinės revoliucijos ir kapitalizmo atsiradimas -Socialistinių idėjų plitimas -Urbanizacija -Religiniai pokyčiai -Mokslo pažanga

Sociologinio požiūrio bruožai.

-Socialinių teorijų išmanymas (filosofinė įžvalga); -Sociologinių tyrimų supratimas; -Visuomenės struktūrizavimo (žmonių grupavimo) gebėjimas; -Sociologinė vaizduotė (sugebėjimas asmeninius arba atskirus žmones ištinkančius įvykius apibendrinti, lyginti, prognozuoti).

Kokios gali būti minios?

-atsitiktinė -sutartinė -išraiškos -veikianti minia

Išvardinkite religinių organizacijų formas.

-bažnyčia -sekta -denominacija

Kokie yra spontaniški kolektyvinio elgesio tipai?

-masinės isterijos -panikos -manijos -kaprizai -mada -gandai -publikos -interesų grupės

Kaip klasifikuojami socialiniai judėjimai?

-reformų -revoliuciniai -rezistenciniai -utopiniai

Kokios pagrindinės šeimos, kaip socialinio instituto funkcijos?

-reprodukcijos -globos -saugos ir emocinės paramos -socializacijos -seksualinio elgesio reguliavimo -socialinės padėties suteikimo

Kokie pagrindiniai stigmos teorijos bruožai ir sąvokos?

-socialinė stigma - etiketė, kurią klijuoja visuomenės nariai, liudijanti netinkamą elgesį; -socialinė stigmatizacija - procesas, kurio metu individui priklijuojama tam tikra etiketė; -stigmatizacijos rezultatas - visuomenės neigiama išankstinė nuomonė apie individą, sąlygojanti atstūmimą; -vidinė stigma - reiškinys, susidedantis iš socialinės stigmos ir atsako į jį; -vidinė stigmatizacija - procesas, kurio metu individui, reaguojančiam į socialinę aplinką, išsivysto psichologiniai savęs kaltinimo mechanizmai.

Kokia socialinės žiniasklaidos funkcija?

-suteikia nusiraminimą -suteikia informacijos -yra kaip papildymas, pakaitalas ar pagalbinės paslaugos -patvirtina ir sustiprina vertybes -siūlo bendrą patirtį

Iš kokių elementų religija susideda?

-tikėjimas -šventenybė -kultas ir ritualai

Kokius bendrus bruožus turi minios?

-trūksta aiškumo apie tai, kas turi būti nuveikta -jausmas, kad kažkas turi būti atlikta -bendrų jausmų paplitimas tarp dalyvių -iš netikrumo kylanti bendra nuotaika -atvirumas patarimams dėl veiklos -įprastinių elgesio suvaržymų atpalaidavimas

Kokias funkcijas, kaip socialinis institutas, atlieka religija?

1. Egzistencinė-kompensacinė 2. Komunikacinė-integruojanti 3. Pasaulėžiūrinė-reguliacinė

Su kokiais iššūkiais ir kaita susiduria šeima šių dienų visuomenėje?

1. kinta šeimos funkcijos, žmonių požiūris į šeimą; 2. didėja ištuokų skaičius; 3. vienišo tėvo ar motinos namų ūkiai; 4. antroji santuoka; 5. atkurtosios šeimos; 6. betėvystė; 7. bevaikystė; 8. santuokos alternatyvos; 9. diskusija dėl šeimos vertybių.

Kokius religijos tipus išskiria Bellahas?

1. primityvios religijos 2. archainės religijos 3. istorinės religijos 4. ankstyvosios moderniosios religijos 5. moderniosios religijos

Kokiais keturiais parametrais sociologai lygina šeimos struktūrą skirtingose bendruomenėse?

1. šeimos forma 2. gyvenamąja vieta 3. paveldėjimo būdu 4. valdžios pasiskirstymu šeimoje

Kas laikomas sociologijos pradininku?

A. Comte

Kas ir kada "socialinę fiziką" pradėjo vadinti sociologijos vardu?

A. Comte 1838 m.

Paaiškinkite abolicionizmo sąvoką.

Abolicionizmas - judėjimas, siekiantis panaikinti kurį nors įstatymą.

Apibūdinkite antrinę socializaciją.

Antrinė socializacija vyksta vėlesniais vaikystės, taip pat brendimo metais.

Pateikite biologinės ir socialinės lyties apibrėžimus.

Biologinė lytis - anatominės bei fiziologinės vyro ir moters kūnų skirtybės. Socialinė lytis - psichologinės, socialinės bei kultūrinės vyrų ir moterų skirtybės.

Kaip vadinamos organizuotai veikiančios minios?

Demonstracijomis.

Kas yra deviacija?

Deviacija - nukrypimas nuo konkrečios socialinės grupės socialinių normų.

Kuo deviacija skiriasi/nesiskiria nuo nusikaltimo?

Deviacija yra socialinių normų pažeidimas, o nusikaltimas - valstybės įstatymų laužymas ir nesilaikymas.

Kas yra deviacijos amplifikacijos procesas? Pateikite pavyzdžių.

Deviacijos amplifikacijos procesas - deviantinio elgesio "išpūtimas" žiniasklaidoje.

Kas yra deviacinė karjera, deviacinis atsisakymas, deviacijos išplėtimas, pirminė ir antrinė deviacija?

Deviacinė karjera - tai procesas, kai individas įtvirtina savo deviacinį elgesį ir identifikuojasi su deviacine subkultūra. Deviacinis atsisakymas - tai atsisakymas tų, kurie traktuojami kaip deviacinio elgesio, laikyti save tokiais. Deviacinis išplėtimas - tai procesas, kai deviacijos pavojus ir masteliai padidinami. Pirminė deviacija - tai pirminis nusižengimo veiksmas. Antrinė deviacija - tai procesas, kai individas kartoja tą patį nusižengimą.

Kokius atstovus kiekvienos paradigmos galite paminėti?

Funkcionalizmas - Auguste Comte, Herbertas Spencer'is, Emile'is Durkheimas Konflikto teorija - Karlas Marxas, visi feministinės pakraipos autoriai. Simbolinio interakcionizmo - Maxas Weber'is, Georgas Simmel'is, Peter'is L. Berger'is.

Išvardinkite dvi sociologijos paradigmas analizuojančias ligos patirtį.

Funkcionalizmas ir simbolinis interakcionizmas.

Pateikite grupės sampratą. Kas yra pirminės ir antrinės grupės?

Grupė - visuma žmonių, kuriuos vienija tam tikri specifiniai santykiai, kurie suvokia savo priklausymą tai grupei ir kurie kitų žmonių priskiriami tai grupei. Pirminės grupės - jas sudaro nedidelis skaičius žmonių, tarp kurių susiformuoja glaudūs emocinio pagrindo santykiai. Antrinės grupės - tai grupės, sudarytos iš žmonių, kurių nesieja emociniai santykiai, tačiau kurių sąveiką sąlygoja tam tikro tikslo siekimas.

Koks yra švietimo vaidmuo kintančiame pasaulyje?

Individas kintančiame pasaulyje turi spręsti ir kritiškai vertinti įvairias problemas, taigi, švietimo vaidmuo - paruošti individą pasauliui.

Žinokite esminius antropologinių teorijų, aiškinančių nusikalstamumą, teiginius: intelekto teorijos, hormoninės veiklos sutrikimų teorijos, atavizmo koncepcija, kūno konstitucinės sandaros teorija, genetinė teorija.

Intelekto teorija: yra akivaizdus ryšys tarp silpnaprotiškumo ir nusikalstamumo; kiekvienas silpnaprotis yra potencialus nusikaltėlis. Hormoninės veiklos sutrikimų teorija: testosteronas - viena iš vyrų agresyvaus elgesio priežasčių; moterų elgesys priklauso nuo PMS ir menstruacijų ciklo. Atavizmo koncepcija: žmogus turi bruožų, būdingų primityviam žmogui. Kūno konstitucinės sandaros teorija: nustatytas ryšys tarp kūno proporcijų ir nusikalstamumo; žmonės skirstomi į endomorfus (linkę į komunikabilumą, moka taikingai gyventi), mezomorfus (kūnas pasižymi jėga, polinkis į nerimą, nejautrumas kitiems) ir ektomorfus (liekni, trapūs, polinkis į savianalizę, neurotiškumas). Genetinė teorija: didesnis elgesio panašumas tarp monozigotinių dvynių, nei dizigotinių; recidivystų giminaičiai daug dažniau linkę į nusikalstamumą, nei smulkių nusikaltėlių giminaičiai; galima spėti, kad vyras padarys sunkų nusikaltimą dažniau, jei žinoma, kad jo biologiniai tėvai buvo nusikaltėliai, nei žinant, kad jo įtėviai buvo nusikaltėliai; ieškoma chromosomų anomalijų - XYY, XXY.

Kaip socialinės stratifikacijos problemas interpretuoja vėberistai ir neovėberistai? Pristatykite esminius aspektus.

Išskiriami 3 autonominiai stratifikaciniai "išmatavimai", kuriuose dominuoja: -klasės -statusų grupės -valdžia

Kuo skiriasi mikro ir makro sociologijos sąveikų tyrimai?

Kasdienės elgsenos situacijose vykstantys betarpiški sąveikų tyrimai vadinami mikrosiologija. Makrosociologijai rūpi plačios apimties socialinės sistemos.

Kokie pagrindiniai skirtumai kokybinės ir kiekybinės metodologijos?

Kiekybinis tyrimas: -Tiriamas makro lygmuo -Tyrimo objektas - visuomenė ir socialinė sistema -Tyrimo apimtis - vidutinės/didelės apimties tyrimas -Tyrimo principas - objektyvumas -Tyrėjo santykis su tyrimo objektu - tyrimas atliekamas iš išorės -Tyrimo logika - specifiškumų apibendrinimas -Aiškinimo būdas - aiškinamasi reiškinio priežastys -Naudojami metodai - struktūruotas stebėjimas, apklausa, dokumentų analizė (kiekybinė), eksperimentas -Teorijos kūrimas - dedukcija. Teorija/hipotezė tikrinama -Tyrimo tikslai - paaiškinti, prognozuoti -Žinių rinkimo būdas - kaupimas -Tyrimo aplinka - dirbtinė Kokybinis tyrimas: -Tiriamas mikro lygmuo -Tyrimo objektas - individas, grupė -Tyrimo apimtis - mažos apimties tyrimas -Tyrimo principas - subjektyvumas -Tyrėjo santykis su tyrimo objektu - asmeninis tyrėjo įsitraukimas -Tyrimo logika - specifiškumų interpretacija -Aiškinimo būdas - stengiamasi aprašyti ir suprasti reškinį -Naudojami metodai - įjungtas stebėjimas, giluminis interviu, dokumentų analizė (kokybinė), biografinis metodas -Teorijos kūrimas - indukcija. Teorija kuriama. -Tyrimo tikslai - aprašyti, suprasti -Žinių rinkimo būdas - tikslinimas -Tyrimo aplinka - natūrali

Paaiškinkite kas yra kintamieji, konceptualizaciją ir operacionalizaciją. Kokia jų svarba tyrimams?

Kintamieji - tai sąvoka, kuri turi savyje laipsniškumą arba diferencijuotumą (pvz. labiau susvetimėję, mažiau susvetimėję). Laipsniškumą rodo požymis, kintamasis - požymių visuma. Konceptualinis sąvokų apibrėžimas/konceptualizacija -tai sąvokų apibrėžimai, kurie apibrėžia sąvoką pasitelkdami kitas sąvokas Operacinis apibrėžimas - tai matavimo procedūrų, kurias turi atlikti tyrėjas, jeigu nori gauti empirinius duomenis, kurie pagrįstų sąvoką, aprašymas. Tai procedūros, kurios suranda indikatorius, rodiklius, kurie rodo sąvokos realų egzistavimą.

Kaip apibūdintumėte kolektyvinį elgesį?

Kolektyvinė veikla yra plati sąvoka, apimanti platų reiškinių spektrą: nuo nestabilios laikinos minios iki formalios biurokratinės organizacijos.

Kas yra kriminalinis mitas?

Kriminalinis mitas - kolektyvinių problemų, susijusių su nusikalstamumu aprašymas, besiremiantis realiais socialiniais faktais, tačiau juos iškraipantis, „išpučiantis" iki socialinės problemos lygmens.

Pateikite kultūros sampratą.

Kultūra - tai mąstymo, jausmų ir veiklos būdai, apibūdinantys visuomenę.

Apibūdinkite lyčių socializaciją remiantis socialinio konstrukcionizmo paradigma.

Lyčių socializacija - lyčių vaidmenų mokymasis, padedant socialiniams veiksniams, tokiems kaip šeima ar žiniasklaida. Pagal socialinį konstrukcionizmą lytis, kaip ir kultūra, yra žmonijos kūrinys, kuris priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, pastoviai kuriančio lytį.

Kaip pakomentuotumėte socialinę atskirtį ir mokymąsi?

Manau, kad dėl socialinės atskirties mokymasis tampa sunkiau pasiekiamas, todėl atskirtį patyrę individai gali būti mažiau išsilavinę, nei tie, kurie to nepatyrė.

Ar reikia mokytis visą gyvenimą? Pakomentuokite.

Manau, kad tai turėtų būti skatinama, tačiau neprivaloma. Kiekvieno individo teisė rinktis, ką jis nori daryti gyvenime, neturėtų būti varžoma, tačiau, žinoma, kad mokymasis ir savišvieta atveria daugiau kelių visuomenėje, taip pat formuoja stipresnę asmenybę, taigi, aš palaikau šią idėją.

Žinokite medikalizacijos ir biomedikalizacijos sąvokas.

Medikalizacija - procesas, kurio metu nemedicininio pobūdžio problemos apbūdinamos ligos terminais bei joms imamas taikyti medicininis gydymas. Biomedikalizacija - kompleksiškesnis medikalizacijos procesas, kuris išplečiamas ir perkuriamas diegiant naujomis technologijomis grįstas biomedicinos socialines formas.

Pateikite metodologijos metodo ir metodikos sąvokas.

Metodologija- mokslinio pažinimo principų sistema. Metodas- pagrindinis duomenų rinkimo, apdorojimo arba analizės būdas/„įrankis". Metodika- sąvoka, nusakanti techninių būdų ir priemonių, susietų su duotu metodu visumą, įskaitant atskiras operacijas, jų nuoseklumą ir tarpusavio ryšį.

Paaiškinkite kas yra fokusuota ir nefokusuota sąveika.

Nefokusuota - kai žmonės leidžia vienas kitam suprasti, kad vienas kitą pastebėjo, tačiau tarp jų nevyksta verbalinis bendravimas. Fokusuota sąveika - individai atkreipia dėmesį į tai, kas yra sakoma ar daroma.

Žinokite esminius socialinių teorijų, aiškinančių nusikalstamumą, teiginius: neutralizacijos teorija, išmokimo teorija, sociobiologinė destrukcijos teorija, socialinės dezorganizacijos teorija, aplinkos teorija, anomijos teorija (E. Durkheimas), R. Mertono įtampos teorija, skirtingų galimybių teorija, kultūrų teorija, Stigmatizacijos ("Etikečių") teorijos.

Neutralizacijos teorija: 5 neutralizacijos mechanizmai - atsakomybės neigimas, žalos neigimas, aukos neigimas, smerkiančiųjų pasmerkimas, teisinimasis svarbesniais įsipareigojimais. Išmokimo teorija: konkretaus elgesio išmokimą didžiaja dalimi lemia tai, su kokiais asmenimis žmogus dažniausiai bendrauja. Sociobiologinė destrukcijos teorija: agresija pagal savo paskirtį ir kilmę skirstoma į dvi rūšis: gynybinę ir piktybinę. Socialinės dezorganizacijos teorija: visuomenei praradus savo homogeniškumą, padidėja jos narių elgesio įvairovė, taip pat ir nusikalstamumas. Aplinkos teorija: nusikaltimo galimybė yra, kai erdvėje ir laike susijungia motyvuotas nusikaltėlis, tinkamas objektas ir gebančio sergėtojo nebuvimas. Anomijos teorija: anomija - išsireguliavimas. Vyksta tada, kai kultūrinės vertybės, normos ir socialinės sąveikos silpnėja, kinta, prieštarauja vienos kitoms. R. Mertono įtampos teorija: išskiriamos 5 adaptacijos formos - "nenormalios" reakcijos: prisitaikymas, novatoriškumas, ritualizmas, atmetimas, maištas. Skirtingų galimybių teorija: delinkventų subkultūros kyla dėl to, kad neatitinka žemesniosios klasės jaunuolių tikslai ir galimybės tuos tikslus pasiekti teisėtais būdais. Delinkventus siekti aukštesnio statuso neteisėtomis priemonėmis vilioja aukštesnis ekonominis statusas. Kultūrų teorija: tai, kas leistina ar skatintina vienoje kultūroje, kitoje gali būti laikoma nusikalstamu elgesiu; kultūriniai skirtumai gali sukurti priešiškumą skirtingoms kultūroms. Stigmatizacijos ("Etikečių") teorija: deviacija yra socialinis statusas ar kategorija, kuri susiformuoja vykstant stigmatizacijos, bausmės ir socialinės atskirties procesui. Deviacija slypi ne pačioje deviacijoje, bet visuomenės sukurtuose stereotipuose.

Kokie yra sąveikos elementai?

Neverbalinis bendravimas: veidas, gestai, emocijos; socialinės taisyklės ir šneka.

Kokie yra socializacijos tipai? Apibūdinkite kiekvieną iš jų.

Numatanti socializacija - išankstinis pasiruošimas brandai arba paauglystei, kaip vaikas supažindinamas su tėvų profesija. Resocializacija - vieno gyvenimo būdo atsisakymas vardan kito, kuris labai skiriasi nuo pirmojo. Totališkai institualizuota resocializacija - visi individai priversti elgtis pagal universalias taisykles. (Pvz. kariuomenė, skautų stovykla ir t.t.) Atvirkštinė socializacija - aptinkama, kai priverstas keistis pats socializacijos veiksnys: tėvai, seneliai ir t.t.

Kaip apibūdintumėte priskirtą socialinę padėtį?

Padėtis, priskirta remiantis biologiniais veiksniais, pvz.: rase, lytimi, amžiumi.

Kokie pagrindiniai etikečių klijavimo teorijos bruožai?

Pagal ją įtakingos visuomenės grupės sukuria taisykles, primeta šias visuomenei, o jų nesilaikymą laiko deviacija, t. y. klijuoja žmonėms deviantų etiketes.

Kokie yra sociologinio tyrimo tipai?

Pagal tyrimo dalyko analizės gilumą, uždavinių pobūdį ir analizės sudėtingumą: -Žvalgomieji -Aprašomieji -Analitiniai Pagal gaunamas žinias: -Fundamentalieji -Taikomieji Pagal atlikimo laiką: -Skrespjūvio -Longitiudiniai

Apibūdinkite pirminę socializaciją.

Pirminė socializacija apima kūdikystę bei vaikystę ir yra intensyviausias kultūros mokymosi laikotarpis.

Kaip apibrėžiama sociologijos teorija?

Plati idėjų, dėmesį koncentruojančių į socialinį gyvenimą, sistema.

Apibūdinkite sekuliarizaciją. Pateikite pavyzdžių.

Procesas, nusakantis religijos įtakos viešajame gyvenime silpnėjimą. Pavyzdys: viduramžiais religija, tiksliau, bažnyčia, turėjo didelę įtaką visuomenei, iki kol nebuvo atskirta nuo valdžios.

Apibūdinkite simbolinio interakcionizmo paradigmos reikšmę ligos patirties aspektu.

Psichinių sutrikimų sampratą geriausiai atskleidžia "ligos, kaip išgyventos patirties tyrimai" ir etikečių klijavimo teorija.

Pateikite religijos sampratą.

Religija - tikėjimų sistema, besiremianti nukreipiančios likimą ir vedančios link anapusybės dieviškos jėgos samprata.

Ar mokymosi rezultatai gali būti susiję su lytimi? Paaiškinkite.

Remiantis psichologiniais tyrimais - gali, dėl skirtingų biologinių aspektų, tačiau mano nuomone, galiausiai mokymosi rezultatai priklauso nuo pačio individo, nepaisant lyties, tai yra, ne visos moterys mokysis prasčiau už vyrus ir atvirkščiai.

Apibūdinti santuokos sampratą, bei jos tipus.

Santuoka - socialiai pripažintas papročių, ritualų ir teisinių normų darinys. Tipai: -monogamija -poligamija (poliginija ir poliandrija) -grupinė santuoka

Žinokite mediacijos sąvoką, jos funkcijas ir paaiškinkite, kas yra medijuotas patyrimas.

Santykių su socialine tikrove palaikymas per mass media vadinamas mediacija. Funkcijos: neutralus informavimas, derybos, manipuliacija, kontrolė. Medijuotas patyrimas - netiesioginis įvykių, reiškinių pažinimas per masinės komunikacijos procesą.

Apibūdinkite T. Parsonso sergančiojo vaidmens koncepcijos pagrindines idėjas.

Sergančiojo vaidmens žmonės mokosi per socializacijos procesą. Sergančio vaidmenį palaiko trys ramsčiai: ligonis nėra asmeniškai atsakingas už tai, kad serga; ligoniui priklauso tam tikros teisės ir privilegijos; ligonis privalo stengtis atgauti sveikatą.

Paaiškinkite terminus: sex, gender.

Sex - biologinis priklausymas tam tikrai lyčiai. Gender - sukonstruota lytis, vaidmenų, priskiriamų tam tikros lyties asmenims, visuma.

Kokia simbolių reikšmė?

Simbolių reikšmės istoriškai gali kisti, tie patys simboliai skirtingose kultūrose gali turėti skirtingas reikšmes. Simboliai padeda mums suvokti aplinką.

Kokie yra skiriami kultūros komponentai?

Skiriama nemateriali kultūra (neapčiuopiami žmonių visuomenės kūriniai) ir materiali kultūra (apčiuopiami žmonių visuomenės kūriniai artefaktai).

Pristatykite pagrindines skurdo atsiradimo priežastis, remiantis šiomis teorijomis: a) socialinio darvinizmo teorija; b) skurdo kultūros teorija; c) struktūrinė konfliktinė teorija; d) socialinės deprivacijos teorija.

Socialinio darvinizmo teorija: vyriausybės politikos sritis, turinti ryšį su gerove, tik trukdo "natūraliam" visuomenės darbui ir netgi padidina neturtingųjų skaičių, siūlydama jiems neišsenkančius resursus ir pagalbą. Skurdo kultūros teorija: skurdas - gyvenimo būdas, perduodamas iš kartos į kartą. Struktūrinė konfliktinė teorija: skurdas kyla dėl socialinių-ekonominių sąveikų, o žmogaus vertybių sistema visiškai nuo jo nepriklauso. Socialinės deprivacijos teorija: socialinė deprivacija - tai ne tik būsto, sveikatos ir išsimokslinimo galimybių trūkumas, bet taip pat ir socialinio aptarnavimo galimybės, darbo sąlygos, darbo saugumas, atostogos, pensija ir pan.

Pateikite socialinės stratifikacijos sampratą.

Socialinė stratifikacija - nelygybės tarp skirtingų grupių struktūra.

Pateikite socialinės struktūros apibrėžimą.

Socialinė struktūra - ryšiai tarp konkrečių individų padėčių visuomenėje.

Kaip apibūdintumėte socialinę sąveiką?

Socialinė sąveika - tai procesas, kuris apima mūsų veiksmus ir atoveiksmius bendraujant su aplinkiniais žmonėmis

Pateikite socializacijos apibrėžimą.

Socializacija - tai procesas, kurio metu asmuo, perimdamas visuomenės vertybes, nuostatas, normas ir kitą socialinį patyrimą, tampa tos visuomenės nariu.

Sociologijos apibrėžimas.

Sociologija yra žmonių socialinio gyvenimo, grupių ir visuomenės mokslinis tyrimas.

Kokias pagrindines idėjas, analizuodami šeimą, kaip institutą, išskiria struktūrinis funkcionalizmas, socialinio konflikto ir fenomenologinės paradigmos?

Struktūrinis funkcionalizmas - šeima apima 3 bendrąsias charakteristikas: 1. šeima, kaip socialinis institutas, yra kultūriškai universali, tokia pat sena, kaip ir žmonijos kultūra; 2. šeima yra esminis socialinis institutas - šeimos vaidmenys yra vieninteliai, kuriuos atlieka visi visuomenės nariai; 3. šeima yra multifunkcinis institutas Socialinio konflikto perspektyva - 3 konfliktinio požiūrio į šeimą lygiai: 1. vidinis valdžios pasiskirstymas 2. šeima ir globalusis konfliktas 3. vidiniai šeimos konfliktai Feminizmo teorija nagrinėja, kaip socialiai konstruojamos biologinės lyties kategorijos ir lyčių vaidmenys lemia vyrų ir moterų santykius įvairiuose visuomenės socialinės struktūros lygiuose.

Kas yra subkultūra?

Subkultūra vadinama žmonių visuma, kuri skiriasi nuo didžiosios kultūros, kuriai priklauso tam tikrais elgsenos ypatumais, tikėjimais, nuostatomis, pomėgiais ir kt.

Kas yra kontrkultūra?

Subkultūra, save priešpastatanti didžiajai ar oficialiajai kultūrai, vadinama kontrakultūra.

Kas kūrė ir plėtojo funkcionalistinės paradigmos modelį? Kokie jo esminiai bruožai?

T. Parsonsas. Funkcionalistinės paradigmos modelį sudaro 2 dalys: 1. Liga vertinama kaip deviacija, susijusi su tam tikromis motyvacinėmis jėgomis. 2. Sergančiojo vaidmens sampratos išplėtojimas.

Kokie esminiai bruožai simbolinio interakcionizmo paradigmos?

Tai teorinė sistema, laikanti visuomenę pastovios individualios sąveikos įvairiose aplinkose kūriniu. Šios paradigmos atstovai teigia, kad įtaką daro ne abstrakčios sistemos ar struktūros, o konkrečios kasdienės patirtys, nesuskaičiuojami individualūs veiksmai ir reakcijos. Keliami klausimai: kaip kasdienis gyvenimas sukuria visuomenės pagrindus? Kokios simbolinės prasmės paplitę? Kaip žmonės reaguoja, remdamiesi savo supratimu apie gautus stimulus?

Kokie esminiai bruožai konflikto teorijos paradigmos?

Tai teorinė sistema, laikanti visuomenę sistema, kuriai būdingi socialinės nelygybės ir socialinio konflikto iššaukti pokyčiai. Šios paradigmos atstovų teigimu, socialiniai modeliai tuo pat metu yra ir naudingi, ir žalingi. Daliai visuomenės jie neša naudą, daliai - kenkia. Keliami klausimai: kam naudingi konkretūs socialiniai modeliai? Kam konkretūs socialiniai modeliai kenkia?

Kokie esminiai bruožai funkcionalizmo paradigmos?

Tai teorinė sistema, suvokianti visuomenę, kaip sistemą, visumą dalių, veikiančių, kad užtikrintų santykinį stabilumą. Socialine struktūra šio požiūrio rėmuose laikoma santykinai nekintančių socialinio elgesio šablonų visuma. Kiekvienas socialinės struktūros elementas turi savo socialines funkcijas, kurių vykdymas atsiliepia visuomenės kaip visumos veikimui, ar net išlikimui. Keliami klausimai - kokie socialiniai modeliai paplitę visuomenėje? Kaip kiekvienas jų atsiliepia visuomenės funkcionavimui?

Kokie yra tikimybinės ir netikimybinės atrankos tipai?

Tikimybinės atrankos: -Atsitiktinė -Sisteminė/mechaninė -Stratifikuota -Lizdinė/klasterinė Netikimybinės atrankos: -Kvotinė -Tikslinė -"Sniego gniūžtės"

Apibūdinkite totalinio instituto sampratą ir reikšmę (funkcijas, vaidmenį ir pasekmes).

Totaliniai institutai gali būti apibrėžiami kaip gyvenamoji vieta ir darbas, kur didelis skaičius asmenų, esančių panašiose aplinkybėse, atskirti nuo platesnės visuomenės žymiam laiko tarpui praleidžia uždarą, formaliai administruojamą gyvenimo periodą. Funkcija - apsaugoti visuomenę.

Kas yra vertikalus ir horizontalus socialiniai mobilumai?

Vertikalus socialinis mobilumas - grupės arba individo galimybė pakeisti savo padėtį, judant socialinių statusų hierarchija į viršų arba į apačią. Horizontalus socialinis mobilumas - kitimai tame pačiame socialiniame sluoksnyje.

Kaip socialinės stratifikacijos problemas interpretuoja funkcionalistai? Pristatykite esminius aspektus.

Vienos individų užimamos padėtys visuomenėje yra svarbesnės, nei kitos; skirtingas profesines pozicijas visuomenė vertina skirtingai.

Koks K. Marxo indėlis sociologijoje?

Visuomenės farmacijos idėja, bazės ir antstato idėja, konflikto teorija (klasių kova).

Pateikite pagrindinius teiginius apie mokymąsi ir nelygybės teorijas (Willisas, Bourdeu, Illichas, Bernsteinas).

Willisas tyrė, kaip vyksta kultūrinė reprodukcija - arba, kaip sako pats mokslininkas, "kaip darbininkų klasės vaikai randa jiems tinkamus darbus". Bourdieu naudojo kultūrinės reprodukcijos koncepciją - tai būdai, kuriais mokyklos kartu su kitomis socialinėmis institucijomis padeda iš kartos į kartą išsaugoti socialinę ir ekonominę nelygybę. Illichas teigė, kad mokykloje išmokstama daug absoliučiai su formaliu turiniu nesusijusių dalykų. Pasak jo, slaptoji mokymo programa moko vaikus, kad jų vaidmuo gyvenime yra "žinoti savo vietą ir tyliai joje būti". Bernsteinas: kalbos kodai. Darbininkų vaikų kalba simbolizuojasi ribotais kodais, viduriniosios klasės vaikų kalbai būdingi ištobulintieji kodai.

Kaip socialinės stratifikacijos problemas interpretuoja marksistai ir neomarksistai? Pristatykite esminius aspektus.

buržuazija - (vadybininkai ir vadovai) - proletariatas | | (smulkūs darbdaviai) - (pusiau savarankiški darb.) | (smulkioji buržuazija)

Kaip apibūdintumėte įgytą socialinę padėtį?

Įgyta padėtis - tokia, kurią individas pats sąmoningai renkasi ir deda pastangas ją pasiekti.

Koks M. Weberio indėlis sociologijoje?

Įvedė "idealaus tipo" sąvoką, idealius tipus konstravo kaip charizmatinius, patriarchalinius, racionalius.

Pateikite šeimos sampratą.

Šeima - kraujo ryšiais, santuokiniais ir tėvystės įsipareigojimais susijusių žmonių grupė.

Kokie institutai dalyvauja asmens socializacijos procese?

Šeima, mokykla, bendraamžių draugų grupės, žiniasklaida, darbovietė ir t.t.

Kokią įtaką švietimui turi naujosios komunikacijos priemonės?

Švietimas tampa lengviau pasiekiamas skurdesniuose regionuose, tampa labiau integruotas, gali būti pritaikomas neįgaliesiems, tampa pigesnis ir pan.

Kokie galimi švietimo struktūros modeliai?

Švietimo struktūros modeliai: -kultūros vertybių įsisavinimo -mokslinio pažinimo technologinis -motodiniai

Kokią įtaką daro žiniasklaida mūsų visuomenei ir visam pasauliui?

Žiniasklaida daro didelę įtaką įvairiems socialinės veiklos aspektams, pvz. viešajai nuomonei.

Koks žiniasklaidos vaidmuo?

Žiniasklaida yra tarsi gidas, nurodantis ir paaiškinantis, kas vyksta ir kaip vyksta.

Kaip žmonės naudoja ir vertina žiniasklaidą ir jos produktus?

Žiniasklaidą žmonės naudoja daug ir dažnai per radiją, televiziją, soc. tinklus ir kt. Žiniasklaida atlieka ne vien pramogos funkciją, bet ir formuoja informacijos visumą. Naujausios informavimo priemonės keičia mūsų suvokiamą realybę.


Ensembles d'études connexes

Geometry FLVS 07.02 Inscribed and Circumscribed Circles

View Set

Flow Designer Micro Certification

View Set

RE Exam Prep: Contract law Subtopic

View Set

Construction Productivity Midterm

View Set

A&P Chapter 5.1 Functional Anatomy of the Skin

View Set