Szóképek
Szinekdoché
(=együttértés) A metonímia egyik fajtája, amelyben az átvitel a rész-egész viszony alapján valósul meg.
Szinesztézia
(=együttérzés) Metaforával rokon szókép. Hangulati hasonlóságon alapul, melyben az egyik érzékszerv által keltett benyomás egy másik érzetet aktivál. (súlyos csend, fehér csönd, rikító szín)
Metonímia
A metaforával szemben térbeli, időbeli, anyagbeli érintkezésre, ok-okozati vagy rész-egész viszony felcserélésére épül. Az adott szó egy másikat helyettesítve új jelentéssel gazdagodik, miközben formája, elsődleges jelentése nem változik meg. (az ötös asztal fizet, korunk nagyjai, egy vasam sincs, szomjazzák a sikert, Kukoricza Jancsit célozza vasával)
Megszemélyesítés
Metaforával rokon szókép. Élettelen dolgokat élőre jellemző tulajdonságokkal, cselekvéssel ruház fel. (Beszél a fákkal a bús őszi szél.)
Metafora
az egyik leggyakrabban használt szókép, névátvitelre épül. A metafora mindig két jelenség vagy fogalom kapcsolatán alapul, amelyek között külső vagy belső vonásaik vagy hangulatul alapján egyezés, hasonlóság áll fenn. Sűrítéssel él: a két tényező közötti kapcsolatot nem fejti ki. (Fehér virág a szakálla-teljes, Virágot a virágnak-csonka)