Biztosítás szakmai alapfogalmak

अब Quizwiz के साथ अपने होमवर्क और परीक्षाओं को एस करें!

Mit értünk tiszta kockázat alatt? A Azokat az eseményeket, melyek kimenetele vagy megegyezik a kiinduló állapottal, vagy negatív lehet (veszteség, érdeksérelem lehetősége). B Spekulatív kockázatokat. C Materiális bekövetkezési bizonytalanságú (anyagi kárral fenyegető) kockázatokat.

A (Azokat az eseményeket, melyek kimenetele vagy megegyezik a kiinduló állapottal, vagy negatív lehet (veszteség, érdeksérelem lehetősége).)

Mi a veszélyközösség definíciója? A Azonos vagy hasonló kockázatoknak kitett személyek közössége. B A bekövetkezett kár utólagos megtérítése, kiegyenlítése. C Kockázatkezelési intézkedések lehetősége.

A (Azonos vagy hasonló kockázatoknak kitett személyek közössége.)

Az alábbiak közül mi tartozik a kockázatáthárítás, mint kockázatkezelési módszer csoportjába? A Biztosítás. B Szociális segély. C Támogatás.

A (Biztosítás.)

Mikor alkalmazzuk a kockázatelkerülési stratégiát? A Ha egy tevékenység során gyakran fenyegetnek nagy kárral járó kockázatok. B Ha egy tevékenység során ritkán fenyegetnek ugyan, de akkor nagy kárral járó kockázatok. C Ha egy tevékenység során gyakran fenyegetnek kis kárral járó kockázatok.

A (Ha egy tevékenység során gyakran fenyegetnek nagy kárral járó kockázatok.)

Melyik válasz helyes? Az alábbiak közül külön megállapodás hiányában kit terhel a kármegelőzés költsége? A A biztosítót. B A szerződő felet és a biztosítottat. C A károkozót.

B (A szerződő felet és a biztosítottat.)

Mit jelent a tételes függőkár? A Olyan kárigény, amelyről már a közvetítőt tájékoztatták, de a Biztosító kárrendezési egységéhez még nem jelentették be. B Olyan kárigény, amelyet már a biztosítónak bejelentettek, de a kárügy végleges lezárása még nem történt meg. C Olyan kárigény, amelynek a bejelentését még nem döntötte el a biztosított.

B (Olyan kárigény, amelyet már a biztosítónak bejelentettek, de a kárügy végleges lezárása még nem történt meg.)

Mely kockázatkezelési (risk management) módszerre igaz az alábbi állítás? Amikor a kockázatos tevékenységet tudatosan, az ellene való védekezés nélkül hajtják végre, és így a kár viselése a kockázatviselőre hárul. A A kockázatcsökkentésre, megelőzésre. B A kockázatáthárításra. C A kockázatmegtartásra.

C (A kockázatmegtartásra.)

Milyen eredménnyel jár a kárenyhítés? A A kár nem következik be. B A kár csak ritkábban következik be. C A kár mértéke csökken.

C (A kár mértéke csökken.)

Melyik kockázatkezelési (risk management) eljáráshoz tartozik a biztosítás? A Kockázatcsökkentés. B Kockázatelkerülés. C Kockázatáthárítás.

C (Kockázatáthárítás.)

A kárrendezés folyamatában a jogalap-elbírálás célja... A az, hogy a kárszakértő helyszíni kárfelmérést végezzen. B az, hogy a kártérítés kifizethető legyen. C annak megállapítása, hogy a biztosított jogosan támaszt-e szolgáltatási igényt a biztosítási szerződés alapján.

C (annak megállapítása, hogy a biztosított jogosan támaszt-e szolgáltatási igényt a biztosítási szerződés alapján.)

Kinek a kötelezettsége a kárkiegyenlítés? A A biztosítóé. B A biztosítotté. C A kedvezményezetté.

A (A biztosítóé.)

Válassza ki az alábbiak közül a kockázat helyes fogalmát! A A kockázat egy jövőbeli, több kimenetelű esemény (lehetséges következmény) bekövetkeztének a lehetősége. B A kockázat kedvezőtlen hatású esemény. C A kockázat valamely jövőbeni, kedvezőtlen hatású esemény bekövetkezésének a lehetősége.

A (A kockázat egy jövőbeli, több kimenetelű esemény (lehetséges következmény) bekövetkeztének a lehetősége.)

Mely fogalomhoz illik az alábbi meghatározás? A bekövetkezett kár utólagos megtérítése. A Kárkiegyenlítés. B Kártalanítás. C Kárenyhítés.

A (Kárkiegyenlítés.)

Mely fogalomhoz illik az alábbi meghatározás? A biztosító szolgáltatása a kárbiztosítási esemény bekövetkezése esetén: A a kárenyhítés szükséges költségeinek megtérítése, valamint a biztosítási szolgáltatás teljesítése. B kárenyhítés. C kármegelőzés.

A (a kárenyhítés szükséges költségeinek megtérítése, valamint a biztosítási szolgáltatás teljesítése.)

Igaz vagy hamis a következő állítás? Kárenyhítésről akkor beszélünk, amikor a károsító esemény még nem következett be. A Igaz. B Hamis.

B (Hamis.)

Az alábbi életbiztosítási kockázat-párok közül melyiknél nem enged díjdifferenciálást a jogi szabályozás? A idős - fiatal biztosított B dohányzó - nem dohányzó biztosított C férfi - nő biztosított

C (férfi - nő biztosított)

Az alábbiak közül ki viseli a kárenyhítés szükséges költségeit? A A biztosító a biztosítási összeg keretei között. B A biztosított. C A károsult.

A (A biztosító a biztosítási összeg keretei között.)

Válassza ki a helyes választ a kár fogalmára! A A kockázatban rejlő károsító hatású esemény tényleges bekövetkezése. B A veszélyben rejlő károsító hatású esemény várható bekövetkezése. C A veszélyben rejlő károsító hatású esemény bekövetkezésének lehetősége.

A (A kockázatban rejlő károsító hatású esemény tényleges bekövetkezése.)

Mi a kárhányad? A A károk összegének és a díjak összegének hányadosa. B A kár-darabszám és a díjösszeg hányadosa. C A kárösszeg és a díjösszeg összege.

A (A károk összegének és a díjak összegének hányadosa.)

A veszély milyen kimenetelhez kapcsolódó fogalom? A A negatív kimenetelhez. B A pozitív kimenetelhez. C Mindkettőhöz kapcsolódhat.

A (A negatív kimenetelhez.)

Mi jellemzi a kár-felosztó rendszert? A A veszélyközösség tagjai nem szednek be előre díjat, hanem megállapodnak abban, hogy amennyiben bármely tagot kár éri, azt utólag egymás között felosztják. B A veszélyközösség tagjai előre, személyre szabottan és a saját kockázatuk arányában fizetik meg a díjat, s ennek ellenében kapják a szolgáltatást. C A veszélyközösség tagjai a fennálló szerződésükre vonatkozóan a biztosítottak aktív korában felhalmozott - egy elkülönített betétszámlán kamatozó - pénz mértéke megegyezik a szolgáltatás folyósításához szükséges összeg tőkeértékével.

A (A veszélyközösség tagjai nem szednek be előre díjat, hanem megállapodnak abban, hogy amennyiben bármely tagot kár éri, azt utólag egymás között felosztják.)

Mi vezet antiszelekciós hatáshoz? A A veszélyközösségben valóságos kockázatukat eltitkolni igyekvő ügyfelek magas száma. B A veszélyközösségben átlagosnál nagyobb biztonságigényű ügyfelek magas száma. C A veszélyközösségben átlagos kockázatú ügyfelek magas száma.

A (A veszélyközösségben valóságos kockázatukat eltitkolni igyekvő ügyfelek magas száma.)

Mikor nem beszélünk megtartásról, mint kockázatkezelési módszerről? A Amikor a kártérítés kockázatát a biztosító vállalja. B Amikor a kockázatos tevékenységet tudatosan, az ellene való védekezés nélkül hajtják végre, és így a kár a kockázatviselőre hárul. C Amikor a kár kockázatát a viselője maga vállalja.

A (Amikor a kártérítés kockázatát a biztosító vállalja.)

Miért szükséges az, hogy a veszélyközösség kellően nagy legyen? A Azért, hogy a nagyszámú tag által befizetett díjak fedezzék a ténylegesen kárt szenvedetteknek nyújtandó szolgáltatásokat, valamint fedezzék a biztosítással kapcsolatos költségeket és a biztosító költségeit. B Azért, hogy minél kevesebb káresemény következzen be. C Azért, hogy a nagyszámú tag által befizetett díjak fedezzék a biztosító működési költségeit.

A (Azért, hogy a nagyszámú tag által befizetett díjak fedezzék a ténylegesen kárt szenvedetteknek nyújtandó szolgáltatásokat, valamint fedezzék a biztosítással kapcsolatos költségeket és a biztosító költségeit.)

Az alábbiak közül melyik a kockázatáthárítási stratégia? A Biztosítás kötése. B Amikor a kockázatos tevékenységet tudatosan, az ellene való védekezés nélkül hajtják végre, és így a kár viselése a kockázatviselőre hárul. C Amikor a kártérítés kockázatát a viselője maga vállalja.

A (Biztosítás kötése.)

Az alábbiak közül mikor köteles a biztosító a biztosított kárát megtéríteni a biztosítási szerződés alapján? A Biztosítási esemény bekövetkezését követően. B A károsító esemény bekövetkezésekor. C A biztosító károkozása esetén.

A (Biztosítási esemény bekövetkezését követően.)

CASCO biztosítás esetén a felsoroltak közül melyik ügyfél jelenti a legnagyobb kockázatot? A Budapesti friss jogosítványú. B Városi friss jogosítványú. C Vidéki friss jogosítványú.

A (Budapesti friss jogosítványú.)

Milyen kockázatokra lehet biztosítást kötni? A Csak tiszta kockázatokra. B Csak pozitív kimenetelűekre. C Negatív és pozitív kimenetelűekre egyaránt.

A (Csak tiszta kockázatokra.)

Azonos kor és fogalkozás esetén életbiztosítás esetén a felsoroltak közül melyik ügyfél jelenti a legnagyobb kockázatot? A Dohányzó férfi. B Nem dohányzó nő. C Dohányzó nő.

A (Dohányzó férfi.)

Mit értünk kárenyhítés alatt? A Egy megkezdődött károsodási folyamat lassítását, illetve megállítását, ezáltal a veszteség csökkentését. B A kockázat megszüntetésére, mérséklésére irányuló offenzív magatartást. C Egy még meg nem kezdődött, de láthatóan megkezdődő folyamat elkerülésének érdekében tett fizikai lépések sorozatát.

A (Egy megkezdődött károsodási folyamat lassítását, illetve megállítását, ezáltal a veszteség csökkentését.)

Feltétele-e a veszélyközösség létrehozásának az, hogy annak tagjai azonos típusú és hasonló nagyságú-minőségű veszélyeknek legyenek kitéve? A Igen. B Igen, de csak csoportos biztosítás esetén. C Nem.

A (Igen.)

Érvényesül-e a veszélyközösségben a nagy-számok törvényének követelménye, azaz, hogy megfelelő számú tagja legyen az adott csoportnak? A Igen. B Nem, mert a veszélyközösségben a kis számok törvénye kell, hogy érvényesüljön. C Nem, 2 fölött bármilyen létszámmal létrejöhet a veszélyközösség.

A (Igen.)

Melyik kockázatkezelési módszert célszerű alkalmazni a következő esetben? „Magas kárgyakoriság, magas kárnagyság." A Kockázat elkerülése. B Kockázat megtartás. C Kockázat áthárítás.

A (Kockázat elkerülése.)

Az alábbiak közül melyik tartozik a kockázatkezelési módszerek közé? A Kockázatelkerülés. B Kockázatelbírálás. C Kockázatkövetés.

A (Kockázatelkerülés.)

Mely kockázatkezelési (risk management) módszerre igaz az alábbi állítás? A kockázat kezelésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység nem kerül végrehajtásra. A Kockázatelkerülés. B Kockázatáthárítás. C Kockázatcsökkentés.

A (Kockázatelkerülés.)

Mi a „risk management" magyar megfelelője? A Kockázatkezelés. B Kockázatelkerülés. C Kockázatelbírálás.

A (Kockázatkezelés.)

A kockázatkezelés (risk management) mely formájának minősül a biztosítás? A Kockázatáthárítás. B Kockázatelkerülés. C Kockázatmegtartás.

A (Kockázatáthárítás.)

Mi alapján alakítja ki a kockázatgazda döntéshozó (egyén, szervezet, gazdasági szereplő, stb.) a kockázatkezelés lehetséges stratégiáit? A Kárgyakoriság és kárnagyság alapján. B Kárarány és kárnagyság alapján. C Kárhányad és kárarány alapján.

A (Kárgyakoriság és kárnagyság alapján.)

Az alábbiak közül melyik tartozik a biztosítás összgazdasági hatásai közé? A Megakadályozza a gazdasági folyamatok elakadását, a bekövetkezett károk hatása nem gyűrűzik tovább. B A kockázat átvállalásával megteremti a biztonság tudatát. C Mindkét előző állítás igaz.

A (Megakadályozza a gazdasági folyamatok elakadását, a bekövetkezett károk hatása nem gyűrűzik tovább.)

Mely kockázatkezelési módszerre igaz az alábbi állítás? A kockázat kezelésének (risk management) azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra. A Megelőzés, kockázatcsökkentés. B Kockázatelkerülés. C Kockázatmegtartás.

A (Megelőzés, kockázatcsökkentés.)

Biztosítható-e a spekulatív kockázat? A Nem. B Igen. C Csak akkor, ha negatív kimenetelű.

A (Nem.)

Mit értünk kármegelőzés alatt? A Olyan tudatos emberi tevékenység vagy intézkedés, amelynek eredményeként elérhető, hogy a kár ne következzen be. B Olyan ösztönös emberi tevékenység vagy intézkedés, amelynek eredményeként elérhető, hogy a kár ne következzen be. C Olyan emberi tevékenység vagy intézkedés, amelynek eredményeként elérhető, hogy a kár csökkenjen.

A (Olyan tudatos emberi tevékenység vagy intézkedés, amelynek eredményeként elérhető, hogy a kár ne következzen be.)

Mi a kárkiegyenlítés? A A bekövetkezendő kár előzetes kiegyenlítése. B A bekövetkezett kár utólagos megtérítése. C A kockázat csökkentése.

B (A bekövetkezett kár utólagos megtérítése.)

Mi jellemzi az üzleti-, magánbiztosítást az alábbiakban felsoroltak közül? A Általános érvényű, kötelező. B A díjak kár, vagy kockázatfelosztás alapján kerülnek meghatározásra. C Alrendszerei az egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás.

B (A díjak kár, vagy kockázatfelosztás alapján kerülnek meghatározásra.)

Mit jelent az elkerülés, mint kockázatkezelési stratégia? A A kockázat csökkentésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra. B A kockázat kezelésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység nem kerül végrehajtásra. C A kockázat elkerülésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra.

B (A kockázat kezelésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység nem kerül végrehajtásra.)

Melyik állítás igaz? A A kárfelosztó rendszerekben az előre megállapított díj alapja a tényleges kár. B A kockázat-felosztó rendszerekben az előre megállapított díj alapja a biztosított tényleges kockázata. C A kockázat-felosztó rendszerekben a díj befizetése utólag történik.

B (A kockázat-felosztó rendszerekben az előre megállapított díj alapja a biztosított tényleges kockázata.)

Mit értünk „kár" alatt? A Valamely kedvezőtlen hatású esemény bekövetkezésének lehetőségét. B A kockázatban rejlő károsító hatású esemény tényleges bekövetkezését. C Valamely cselekvéssel járó veszélyből fakadó veszteség keletkezésének a lehetőségét.

B (A kockázatban rejlő károsító hatású esemény tényleges bekövetkezését.)

Válassza ki az alábbiak közül a kockázatkezelés (risk management) fogalmát? A A kockázattal járó cselekvés elkerülése. B A kockázatkezelés egy döntési és cselekvési folyamat, amelynek során a személyek vagy gazdálkodók felmérik és minősítik saját kockázataikat, és védelmi eszközöket rendelnek melléjük. C A kockázat tudatos felvállalása.

B (A kockázatkezelés egy döntési és cselekvési folyamat, amelynek során a személyek vagy gazdálkodók felmérik és minősítik saját kockázataikat, és védelmi eszközöket rendelnek melléjük.)

Mely kockázatkezelési (risk management) módszerre igaz az alábbi állítás? A kár következményeit a kockázat viselője maga vállalja, s az megnyilvánulhat eszköz, vagy pénzügyi tartalék képzésében. A A kockázatcsökkentésre, megelőzésre. B A kockázatmegtartásra, önbiztosításra. C A kockázatáthárításra.

B (A kockázatmegtartásra, önbiztosításra.)

Mi a kockázatkezelés célja? A A maximális biztonság elérése. B A kockázatok felmérésére, minősítésére, illetve kezelésére irányuló döntési és cselekvési folyamatok kialakítása, működtetése. C Az elkényelmesedést eredményező maximális bizonytalanság és cselekvőképtelenséget eredményező maximális biztonság közötti optimum pont meghatározása.

B (A kockázatok felmérésére, minősítésére, illetve kezelésére irányuló döntési és cselekvési folyamatok kialakítása, működtetése.)

Melyik állítás igaz a kockázatkezelés (risk management) céljára? A A kockázattal kapcsolatos teljes biztonság megvalósítása. B A kockázattal kapcsolatos optimális biztonsági szint elérése. C A kockázattal kapcsolatos legolcsóbb megoldás megtalálása.

B (A kockázattal kapcsolatos optimális biztonsági szint elérése.)

Kinek a kötelezettsége a kárenyhítés? A Csak a szerződő kötelezettsége, hiszen ő fizeti a díjat. B A szerződő felet és a biztosítottat egyaránt terheli kárenyhítési kötelezettség. C A kedvezményezett kötelezettsége, hiszen ő a haszonélvező.

B (A szerződő felet és a biztosítottat egyaránt terheli kárenyhítési kötelezettség.)

Válassza ki a helyes választ! Mi a kockázat-felosztó rendszer lényege? A A veszélyközösség tagjai a tényleges kár ismeretében egyenlő arányban felosztották a károsult felé fizetendő összeget. B A veszélyközösség tagjai előre, személyre szabottan és a saját kockázatuk arányában fizetik meg a díjat, s ennek ellenében kapják a szolgáltatást. C Valamennyi veszélyközösségi tag fennálló szerződésére vonatkozóan, a biztosítottak aktív korában felhalmozott - egy elkülönített betétszámlán kamatozó - pénz mértéke megegyezik a szolgáltatás folyósításához szükséges összeg tőkeértékével.

B (A veszélyközösség tagjai előre, személyre szabottan és a saját kockázatuk arányában fizetik meg a díjat, s ennek ellenében kapják a szolgáltatást.)

A tiszta kockázat mely két fő csoportját különböztetjük meg? A Pozitív és negatív kockázat. B Abszolút és relatív kockázat. C Alapvető és nem alapvető kockázat.

B (Abszolút és relatív kockázat.)

Az alábbiak közül melyik állítás igaz? A Az állapotmegőrzési kötelezettség fontosabb, mint a kárenyhítés, mert egyébként a biztosító nem fizet. B Alulbiztosítás esetén a biztosító a kárenyhítés költségeit a biztosítási összeg és a vagyontárgy értékének arányában téríti meg. C A kármegelőzés költségei külön megállapodás hiányában is a biztosítót terhelik.

B (Alulbiztosítás esetén a biztosító a kárenyhítés költségeit a biztosítási összeg és a vagyontárgy értékének arányában téríti meg.)

Mikor áll be a kárenyhítési kötelezettség? A A biztosítási szerződés fennállása alatt folyamatosan. B Amikor a kár ténylegesen bekövetkezett vagy folyamatos károkozás esetén folyamatban van. C Ha valamely veszélyhelyzetben a kár tényleges bekövetkezése várható.

B (Amikor a kár ténylegesen bekövetkezett vagy folyamatos károkozás esetén folyamatban van.)

Mikor beszélünk abszolút kockázatról? A Amikor nem biztos, hogy bekövetkezik a biztosítási esemény az adott biztosítási időszakon belül. B Amikor biztos, hogy bekövetkezik a biztosítási esemény, csak az nem biztos, hogy mikor. C Amikor az sem biztos, hogy mikor, sőt az sem, hogy az adott biztosítási időszakon belül egyáltalán lesz-e káresemény.

B (Amikor biztos, hogy bekövetkezik a biztosítási esemény, csak az nem biztos, hogy mikor.)

Mi az átlagkár fogalma? A Azt a káresemény típust nevezzük így, amelyik a leggyakrabban fordul elő. B Egy azonos módozaton belül kifizetett károk és ugyanazon módozaton belüli biztosítási események hányadosa. C A biztosítási események és az érvényes biztosítási szerződések hányadosa.

B (Egy azonos módozaton belül kifizetett károk és ugyanazon módozaton belüli biztosítási események hányadosa.)

Mit nevezünk autoszelekciónak? A Ha a veszélyközösségbe valóságosnál nagyobb kockázatukat eltitkolni igyekvő ügyfelek kerülnek. B Ha a veszélyközösséget átlagosnál nagyobb biztonságigényű ügyfelek keresik. C Ha veszélyközösségben az átlagos kockázatú ügyfelek száma magas.

B (Ha a veszélyközösséget átlagosnál nagyobb biztonságigényű ügyfelek keresik.)

Igaz vagy hamis a következő állítás? Kármegelőzésről akkor beszélünk, amikor a károsító esemény már bekövetkezett. A Igaz. B Hamis.

B (Hamis.)

Igaz vagy hamis a következő állítás? Passzív kármegelőzésen a kockázat elkerülését értjük. A Igaz. B Hamis.

B (Hamis.)

Mit jelent az a feltétel, hogy a veszélyközösség tagjainak homogénnek kell lennie? A Hogy a veszélyközösség tagjai azonos, vagy hasonló károkat szenvednek. B Hogy a veszélyközösség tagjainak azonos típusú és hasonló nagyságú-minőségű veszélyekkel kell szembenéznie. C Hogy a veszélyközösség tagjainak azonos neműnek kell lennie.

B (Hogy a veszélyközösség tagjainak azonos típusú és hasonló nagyságú-minőségű veszélyekkel kell szembenéznie.)

Melyik kockázatkezelési módszert célszerű alkalmazni a következő esetben? „Alacsony kárgyakoriság, alacsony kárnagyság." A Kockázat elkerülése. B Kockázat megtartás. C Kockázat áthárítás.

B (Kockázat megtartás.)

Mely fogalomhoz illik az alábbi meghatározás? Egy megkezdődött károsodási folyamat lassítása, illetve megállítása, ezáltal a veszteség csökkentése. A Kármegelőzés. B Kárenyhítés. C Kárkiegyenlítés.

B (Kárenyhítés.)

Melyik állítás igaz? A Minden tiszta kockázat biztosítható. B Minden biztosítható kockázat tiszta kockázat. C Egyik sem igaz.

B (Minden biztosítható kockázat tiszta kockázat.)

Egyéni járadékbiztosítás esetén a felsoroltak közül melyik ügyfél jelenti a legnagyobb kockázatot? A Dohányzó férfi. B Nem dohányzó nő. C Dohányzó nő.

B (Nem dohányzó nő.)

Terheli-e a biztosítót kármegelőzési kötelezettség a Polgári Törvénykönyv alapján? A Igen. B Nem. C Igen, ha a kármegelőzés a biztosított részére aránytalan költséggel járna.

B (Nem.)

Válassza ki a helyes választ! Ha általában minden 100 sertésből 1 elhullik, akkor az elvállaló biztosító ____________ 1%. A veszélye B kockázata C kára

B (kockázata)

Válassza ki a következő mondatba illő helyes szót! A veszélyközösség azonos, vagy hasonló ________________________ személyek csoportja, amely ezen kockázatok közös kezelése érdekében jött létre. A károkat szenvedett B kockázatoknak kitett C károkat elkerült

B (kockázatoknak kitett)

Válassza ki a helyes választ! Valamely jövőbeni, kedvezőtlen hatású esemény bekövetkezésének a lehetősége a(z)... A áremelkedés. B veszély. C kockázat.

B (veszély.)

Mi a kártérítés a biztosítási jogban? A A biztosító által kizárólag pénzben nyújtott szolgáltatás. B A biztosító szolgáltatása negatív kimenetelű esemény bekövetkezése esetén. C A biztosított kárának a szerződésben meghatározott módon és mértékben történő megtérítése, vagy a biztosított részére nyújtott más szolgáltatás teljesítése.

C (A biztosított kárának a szerződésben meghatározott módon és mértékben történő megtérítése, vagy a biztosított részére nyújtott más szolgáltatás teljesítése.)

Az alábbiak közül melyik állítás igaz? A Az állapotmegőrzési kötelezettség azt jelenti, hogy a biztosított vagyontárggyal gondosan, az előírt karbantartási szabályokat betartva kell bánni. B A kárenyhítés költségét a szerződő fél viseli. C A biztosítási szerződés szabályozhatja a szerződő fél és a biztosított kármegelőzési teendőit, előírhatja a kár megelőzését vagy enyhítését célzó eszközöket, eljárásokat, szakképzettségi követelményeket.

C (A biztosítási szerződés szabályozhatja a szerződő fél és a biztosított kármegelőzési teendőit, előírhatja a kár megelőzését vagy enyhítését célzó eszközöket, eljárásokat, szakképzettségi követelményeket.)

Az alábbiak közül ki viseli a kárenyhítés szükséges költségeit annak sikertelensége esetén? A A biztosított. B A károkozó. C A biztosító a biztosítási összeg keretei között.

C (A biztosító a biztosítási összeg keretei között.)

Mit jelent a megelőzés, mint kockázatkezelési stratégia? A A kockázat csökkentésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység nem kerül végrehajtásra. B A kockázat csökkentésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység áthárításra kerül. C A kockázat csökkentésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra.

C (A kockázat csökkentésének azon módszere, amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra.)

Mi a kockázatáthárítás? A A kockázat gazdasági terhének közvetlen, kizárólag pénzügyi áthárítása. B A kockázat természetbeni áthárítása. C A kockázat gazdasági terhének közvetlen pénzügyi, vagy természetbeni áthárítása.

C (A kockázat gazdasági terhének közvetlen pénzügyi, vagy természetbeni áthárítása.)

Mit nevezünk „maradvány" értéknek? A A károsodott vagyontárgy káridőponti értékét. B Azt az értéket, amit a biztosító újértéken térít meg. C A nem javítható, károsodott biztosított vagyontárgy károsodás utáni értékét, amit a megállapított kártérítési összegből levon a biztosító.

C (A nem javítható, károsodott biztosított vagyontárgy károsodás utáni értékét, amit a megállapított kártérítési összegből levon a biztosító.)

Válassza ki az alábbiak közül a helyes állítást! A A veszély kedvezőtlen hatású, bekövetkezett esemény. B A veszély jövőbeni, bizonytalan kimenetelű esemény negatív kimenetelének fenyegetése. C A veszély három tényezője, hogy milyen káresemény, milyen valószínűséggel és milyen súlyossággal következik be.

C (A veszély három tényezője, hogy milyen káresemény, milyen valószínűséggel és milyen súlyossággal következik be.)

Mikor beszélünk kockázatcsökkentésről, megelőzésről? A Amikor a kockázatos tevékenységet tudatosan, az ellene való védekezés nélkül hajtják végre, és így a kár megtérítése a kockázatviselőre hárul. B Amikor a kártérítés kockázatát a viselője maga vállalja, s az megnyilvánulhat eszköz-, vagy pénzügyi tartalék képzésében. C Amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra.

C (Amikor a kockázatos tevékenység különféle védekezési eszközök beiktatásával kerül végrehajtásra.)

Mi a kárgyakoriság? A A károk számának és a biztosítási szerződések számának összege. B A károk számának és a biztosítási szerződések számának szorzata. C Az adott módozaton belül bekövetkező károk és ugyanazon módozat biztosítási szerződéseinek a hányadosa.

C (Az adott módozaton belül bekövetkező károk és ugyanazon módozat biztosítási szerződéseinek a hányadosa.)

Mi az avulás? A A vagyontárgy könyv szerinti értéke. B A vagyontárgy káridőponti értékét jelenti. C Azt fejezi ki, hogy az elhasználódás során mennyit veszít a vagyontárgy az értékéből.

C (Azt fejezi ki, hogy az elhasználódás során mennyit veszít a vagyontárgy az értékéből.)

Mit jelent a nagy számok törvényének elve? A Azt, hogy minél nagyobb a kár mértéke, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a közösségre vonatkozóan a károk a várt valószínűséggel következnek be. B Azt, hogy minél nagyobb a veszély, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a közösségre vonatkozóan a károk a várt valószínűséggel következnek be. C Azt, hogy minél többen vannak egy veszélyközösségben, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a közösségre vonatkozóan a károk a várt valószínűséggel következnek be.

C (Azt, hogy minél többen vannak egy veszélyközösségben, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a közösségre vonatkozóan a károk a várt valószínűséggel következnek be.)

Az alábbiak közül mi nem tartozik a veszélyközösség létrehozásának feltételei közé? A Nagy-számok törvénye. B Azonos, vagy hasonló kockázat. C Családi állapot.

C (Családi állapot.)

Melyik kockázatkezelési módszert célszerű alkalmazni a következő esetben? „Alacsony kárgyakoriság, magas kárnagyság." A Kockázat elkerülése. B Kockázat megtartás. C Kockázat áthárítás.

C (Kockázat áthárítás.)

Milyen kockázat-megosztási rendszerben működik a magánbiztosítás? A Kár-felosztó rendszerben. B Felosztó-kirovó rendszerben. C Kockázat-felosztó rendszerben.

C (Kockázat-felosztó rendszerben.)

Mely fogalomnak felel meg leginkább a következő állítás? „A veszélyközösség tagjai előre, személyre szabottan és a saját kockázatuk arányában fizetik meg a díjat, s ennek ellenében kapják a szolgáltatást." A Kár-felosztó rendszernek. B Tőke-fedezeti rendszernek. C Kockázat-felosztó rendszernek.

C (Kockázat-felosztó rendszernek.)

Az alábbiak közül mi nem minősül a veszélyközösség kockázat-megosztási rendszerének? A Felosztó-kirovó rendszer. B Kockázat-felosztó rendszer. C Kockázat-kirovó rendszer.

C (Kockázat-kirovó rendszer.)

Melyik nem tartozik a kockázatkezelés (risk management) módszerei közé? A Kockázatcsökkentés. B Kockázatelkerülés. C Kockázatelbírálás.

C (Kockázatelbírálás.)

Melyek a kockázatkezelés (risk management) módszerei? A Kockázatelkerülés, kockázatelhárítás, kockázatcsökkentés, kockázatelbírálás. B Kockázatcsökkentés, megelőzés, kockázatelbírálás, kockázatvállalás. C Kockázatelkerülés, kockázatcsökkentés, kockázatmegtartás, kockázatáthárítás.

C (Kockázatelkerülés, kockázatcsökkentés, kockázatmegtartás, kockázatáthárítás.)

Melyik fogalom tartozik a következő meghatározáshoz? Olyan döntési és cselekvési folyamat, amelynek során a személyek vagy gazdálkodók felmérik és minősítik saját kockázataikat, illetőleg védelmi eszközöket rendelnek mellé. A Megelőzés. B Kárenyhítés. C Kockázatkezelés.

C (Kockázatkezelés.)

Mely fogalomhoz illik az alábbi meghatározás? A kockázatban rejlő károsító hatású esemény tényleges bekövetkezése. A Veszély. B Kárveszély. C Kár.

C (Kár.)

Válassza ki a helyes választ! Olyan tudatos emberi tevékenység vagy intézkedés, amelynek eredményeként elérhető, hogy a kár ne következzen be, és arányos ráfordítás mellett elérhető, hogy a veszélyhelyzet egyáltalán ne, vagy csak ritkábban realizálódjék. A Biztosítási tevékenység. B Kárkiegyenlítés. C Kármegelőzés.

C (Kármegelőzés.)

Melyik állítás igaz? A Minden kockázat biztosítható. B Minden negatív kockázat biztosítható. C Minden olyan tiszta kockázat biztosítható, amely a biztosíthatóság kritériumainak megfelel.

C (Minden olyan tiszta kockázat biztosítható, amely a biztosíthatóság kritériumainak megfelel.)

A biztosítás makrogazdasági hatásai közé tartozik: A Megakadályozza a gazdasági folyamatok elakadását. B Munkahelyet teremt. C Mindkettő igaz.

C (Mindkettő igaz.)

Kockázat-elbírálás: elemzési, értékelési folyamat, amelynek során a biztosító arról dönt, hogy az (ajánlat)-ban rögzített kockázatot elvállalja-e? A Annak mérlegelése, hogy a kár esélye az alkalmazott feltételekkel és díjakkal összhangban áll-e. B Annak mérlegelése, hogy a vállalni szándékolt kockázat megfelel-e a biztosíthatóság kritériumainak. C Mindkét előző állítás igaz.

C (Mindkét előző állítás igaz.)

Milyen kimenetelű lehet a spekulatív kockázat? A Csak negatív kimenetelű lehet. B Csak pozitív kimenetelű lehet. C Negatív, pozitív vagy semleges kimenetelű lehet.

C (Negatív, pozitív vagy semleges kimenetelű lehet.)

Azonos kor és foglalkozás esetén kinek a legkisebb az életbiztosítási kockázat az alábbiak közül? A Dohányzó nő. B Nem dohányzó férfi. C Nem dohányzó nő.

C (Nem dohányzó nő.)

Melyik fogalom illik a következő meghatározáshoz? „Azonos vagy hasonló kockázatnak kitett személyek csoportja, amely ezen kockázatok közös kezelése érdekében jött létre." A Biztosító. B Biztosított. C Veszélyközösség.

C (Veszélyközösség.)

Azonos kor és fogalkozás esetén CASCO biztosítás esetén a felsoroltak közül melyik ügyfél jelenti a legkisebb kockázatot? A Budapesti friss jogosítványú. B Városi friss jogosítványú. C Vidéki friss jogosítványú.

C (Vidéki friss jogosítványú.)

Válassza ki a hamis választ! A veszélyközösség ___________ vagy __________ kockázatoknak kitett személyek csoportja, amely ezen kockázatok közös kezelése érdekében jött létre. A azonos; hasonló B különböző; hasonló C különböző; összefüggő

C (különböző; összefüggő)

A kockázat mértéke ... A minden esetben meghatározható. B semmilyen esetben sem határozható meg. C van amikor meghatározható és van amikor nem meghatározható.

C (van amikor meghatározható és van amikor nem meghatározható.)


संबंधित स्टडी सेट्स

Ch. 52 - Property Management Agreements

View Set

OSHA - Avoiding Electrocution Hazards (Construction)

View Set

Chapter 10 production and operations management

View Set

Cost Management 2nd edition, Ch 07 - Activity-Based Costing & Management

View Set

Path 370 Assessment 3 (CH. 16, 18, 19, 20)

View Set

Патанатомия экзамен

View Set

Quiz 14 Licensing, Education, and Associations

View Set

English, REACH FOR THE TOP MARIA SHARAPOVA

View Set

CHAPTER 12 AGGREGATE EXPENDITURE AND OUTPUT IN THE SHORT RUN

View Set

Chapter 4: Intellectual Property Rights

View Set