Кримінальні правопорушення проти суспільної безпеки

अब Quizwiz के साथ अपने होमवर्क और परीक्षाओं को एस करें!

43. Збір та передача яких активів може вважатися фінансування тероризму?

"Будь-яких активів <...> з метою їх використання або усвідомленням можливості того, що їх буде використано повністю або частково для будь-яких цілей окремим терористом чи терористичною групою (організацією), або для організації, підготовки або вчинення терористичного акту, втягнення у вчинення терористичного акту, публічних закликів до вчинення терористичного акту, створення терористичної групи (організації), сприяння вчиненню терористичного акту, провадження будь-якої іншої терористичної діяльності"

34. Яке значення має добровільна відмова від вчинення терористичного акту? Чи узгоджується цей концепт із спеціальною підставою звільнення від кримінальної відповідальності в частині терористичного акту?

6. Особа звільняється від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною першою цієї статті в частині погрози вчинення терористичного акту, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні нею злочину добровільно повідомила правоохоронний орган про цей злочин, сприяла його припиненню або розкриттю, у разі якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, якщо в її діях немає складу іншого злочину. (ст. 258)

У яких випадках діяння, вчинені стійкими злочинними об'єднаннями потребують додаткової кваліфікації?

??? Я вставила нижче те, про що ми говорили на лекції. Але мені здається, що відповідь на це питання стосується п. 4, 5 ст. 260, просто не можу згадати в яуому саме контексті ми про них говорили. Може, ви пам'ятаєте? єдиний випадок кваліфікувати за сукупністю - коли вчинені дії є тяжчими, ніж передбачені ч. 4,5 ст. 260. злочини, вчинені у складі злочинної організації, належить самостійно кваліфікувати за відповідними нормами за сукупністю з нормою, яка передбачає відповідальність за створення такої організації, участь у ній чи у вчинюваних нею злочинах (ч. 1 ст. 255 КК). Коли ми говоримо про організацію, що має на меті тероризм (тобто якщо це стаття 258), але також вони мають зброю (ст. 260) - не можна визнати групу одночасно і терористичною і не передбаченим законом воєнізованих або збройних формувань - додатково не кваліфікуємо.

21. У чому полягає колізія між Загальною та Особливою частиною КК України в аспекті сприяння чи приховування діянь злочинної організації?

Існує колізія між ч. 5 ст. 27 (пособництво, що полягає у сприянні вчинення та обіцянці переховати особу, знаряддя чи засоби вчинення і тд щоб сприяти приховуванню кримінального правопорушення), ст. 256 (сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності) і ст. 396 (приховування злочину). встановлення відповідальності за заздалегідь не обіцяне приховування злочину в ст. 256 КК суперечить положенням Загальної частини КК; відповідальність за не обіцяне заздалегідь приховування злочинної діяльності учасників злочинної організації, як і будь-якого іншого тяжкого чи особливо тяжкого злочину, може наставати лише за ст. 396 КК (відповідно до вимог ч. 6 ст. 27 КК); відповідальність за заздалегідь не обіцяне приховування злочинної діяльності учасників злочинної діяльності встановлена в окремій статті Особливої частини КК — ст. 256, яка містить спеціальну норму, що має пріоритет перед загальною, передбаченою ст. 396 КК. Видається, тут знову ж таки слід керуватися одним з принципів кримінально-правової кваліфікації — відповідно до якого спірні питання вирішуються на користь особи, дії котрої кваліфікуються. Застосування вказаного принципу пов'язано у даному випадку з порівнянням правових наслідків, передбачених щодо злочинів, регламентованих ст. 256 та ст. 396 КК. Аналіз санкцій цих статей свідчить, що пріоритет доведеться віддати нормі, встановленій у ст. 396 КК. При цьому ідея законодавця про посилення відповідальності за причетність (у формі заздалегідь не обіцяного переховування) до організованої злочинної діяльності залишиться, по суті, не реалізованою. Тим більш це стосується кваліфікованого виду злочину, передбаченого ст. 256 КК.

Дайте визначення поняттю «банда».

Бандою необхідно визнавати озброєну організовану групу або злочинну організацію, яка попередньо створена з метою вчинення кількох нападів на підприємства, установи, організації чи на окремих осіб або одного такого нападу, який потребує ретельної довготривалої підготовки.

Коли банда вважається створеною?

Банду слід вважати створеною з моменту досягнення її учасниками згоди щодо вчинення першого нападу за наявності планів щодо подальшої спільної злочинної діяльності такого ж характеру та за умови, що об'єднання набуло всіх обов'язкових ознак банди

56. Яке зберігання вогнепальної зброї може вважатися недбалим?

Без додержання встановлених нормативними актами та загальноприйнятими правилами застережних заходів, які виключають можливість вільного доступу сторонніх осіб до цих предметів, а також незаконної передачі зазначених предметів іншій особі, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки (абз. 1 ст. 27 зазначеної ППВСУ).

42. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом фінансування тероризму.

Надання будь-яких активів прямо чи опосередковано Збір будь-яких активів прямо чи опосередковано Спроби вчинення таких дій

40. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом сприяння вчиненню терористичного акту.

Вербування (залучення її до вчинення терористичного акту за винагороду) Озброєння Навчання особи з метою вчинення терористичного акту Використання особи з цієї метою

29. З якого моменту вчинення терористичного акту вважається завершеним?

Терористичний акт є закінченим у першій формі - з моменту створення небезпеки відповідними діями (матеріальний склад), а в другій - з моменту погрози (усічений склад) Момент завершеності - вчинення однієї з альтернативних дій, визначених ст. 258 КК України.

36. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом втягнення у терористичну діяльність.

Втягнення особи у вчинення терористичного акту - дії, внаслідок яких інша особа спонукається до участі у терористичному акті, у такої особи виникає бажання вчинити дії, передбачені ст. 258 Примушування до вчинення терористичного акту з використанням обману, шантажу, уразливого стану особи, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства - дії, унаслідок яких інша особа всупереч своєму бажанню повинна вчинити терористичний акт.

52. Яка зброя відноситься до вогнепальної зброї?

З постанови: Відповідно до названої Інструкції ( z0637-98 ) та інших нормативних актів до вогнепальної зброї, яка є предметом злочинів, передбачених статтями 262-264, 410 КК, належать усі види бойової, спортивної, нарізної мисливської зброї, як серійно виготовленої, так і саморобної чи переробленої, для проведення пострілу з якої використовується сила тиску газів, що утворюється при згоранні вибухової речовини (пороху або інших спеціальних горючих сумішей). Предметом злочину, передбаченого ст. 264 КК ( 2341-14 ), крім зазначених вище видів вогнепальної зброї може бути також гладкоствольна мисливська зброя.

51. Яка зброя відноситься до холодної зброї?

З постанови: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-02#Text До холодної зброї належать предмети, які відповідають стандартним зразкам або історично виробленим типам зброї, чи інші предмети, що справляють колючий, колючоріжучий, рубаючий, роздроблюючий або ударний ефект (багнет, стилет, ніж, кинджал, арбалет, нунчаку, кастет тощо), конструктивно призначені для ураження живої цілі за допомогою м'язової сили людини або дії механічного пристрою.

4. Яка роль потерпілого як ознаки об'єкта кримінального правопорушення у кримінальних правопорушеннях проти громадської безпеки?

За загальним правилом, потерпілий є факультативної ознакою складу злочину. Але у тих випадках, коли його ознаки чітко передбачені в нормах КК, потерпілий стає обов'язковою ознакою злочину. З аналізу диспозицій ст.ст. 262, 263, 263-1, 264 КК випливає, що лише в ст. 264 вказано ознаки потерпілого, яким є будь-яка людина незалежно від її расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності чи за іншими ознаками. Таким чином, потерпілими від даного злочину можуть бути фізичні особи, тому що більшість посягань на громадську безпеку призводить чи може призвести до заподіяння шкоди життю та здоров'ю людини, власності фізичних осіб та ін.

47. Яке повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності може вважатися завідомо неправдивим?

Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності є по суті завідомо неправдивим повідомленням про акт тероризму. Воно порушує нормальний ритм життя, вносить елементи дезорганізації у функціонування підприємств, установ та організацій, здатне дестабілізувати або навіть паралізувати життєдіяльність цілих населених пунктів, породжує неправдиві чутки, паніку серед населення, відволікає певні сили і засоби від виконання їх обов'язків, призводить до обмеження прав і свобод людей, заподіює істотну майнову шкоду тощо. Засобом злочину є неправдива (брехлива) інформація - відомості, які не відповідають дійсності про нібито існуючу підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками.

32. Що охоплюється поняттям «інші тяжкі наслідки» при вчиненні тероризму?

Загалом, коли в статті після конкретного наслідку вказано таке "інші тяжкі наслідки", то це означає, що передбачаються однорідні наслідки та менш тяжкі (наприклад, якщо вказано "якщо вони призвели до заподіяння значної майнової шкоди чи інших тяжких наслідків" (ч.2 ст. 258), то це означає, що цим положенням охоплюється менша майнова шкода, ніж "значна"). Ч. 2 ст. 258 КК України не охоплює настання наслідків у вигляді тяжких тілесних ушкоджень. (з лекції)

1. Дайте визначення поняттю «громадська безпека».

Закон "Про національну безпеку України" від 21.06.2018: Громадська безпека - захищеність життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності сил безпеки, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та громадськості, які здійснюють узгоджені заходи щодо реалізації і захисту національних інтересів від впливу загроз.

Назвіть та поясніть таку додаткову ознаку банди як озброєність.

Організацією озброєної банди належить визнавати створення як організованої групи чи злочинної організації, що вже озброєні, але ще не вчинили нападів, так і таких стійких об'єднань, які, щоб дістати зброю, вчиняють напади на військовослужбовців, працівників правоохоронних органів тощо. Уже в момент нападу з метою заволодіння зброєю ці об'єднання стають бандою, оскільки в такий спосіб її члени озброюються. Зброя має бути справжньою Всі учасники банди мають знати про те, що зброя є і може бути застосована

28. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом терористичного акту.

Застосування зброї - застосування її для поразки людського тіла, завдання тілесних ушкоджень або скоєння вбивств. Це можуть бути хаотичні та/або прицільні постріли, удари холодною зброєю (ножем, мечем, кастетом тощо). Вчинення вибуху - одночасне запалення матеріальних об'єктів (будівель, транспортних засобів, комунікацій) внаслідок миттєвого хімічного розкладання певних хімічних речовин або їх сумішей з випаровуванням сильно нагрітих газів. Вчинення підпалу - навмисне спрямування джерела вогню на предмет або територію з метою їх загоряння та знищення. Інші дії, що створюють небезпеку для життя, здоров'я людини, заподіяння істотних майнових збитків або інших тяжких наслідків (технологічний тероризм у розумінні ст.1 Закону): застосування ядерної, біологічної, хімічної та інших видів зброї масового ураження, його компонентів, інших шкідливих здоров'ю речовин; використання засобів електромагнітного впливу; втручання у роботу комп'ютерних систем та комунікаційних мереж; захоплення, зупинка, руйнування об'єктів, неполадки у яких можуть завдати шкоди персоналу або спричинити техногенні катастрофи (наприклад, обладнання ядерних станцій, військових баз, промислових хімічних підприємств тощо). Загрози вчинити будь-яку з перелічених дій з такою самою метою (наприклад, залякування мирного населення або представників влади через відео, аудіозаписи, повідомлення в пресі, електронні та паперові листи, плакати, або шляхом демонстрації зброї/вибухівки безпосередньо на місці злочину).

Дайте визначення поняттю «злочинний вплив».

Злочинний вплив означає певну поведінку суб'єкта, коли він: сприяє, спонукає, координує злочинну діяльність; розподіляє кошти, майно, активи, доходи, спрямовані на забезпечення такої діяльності (у тому числі так званий «общак»), або організує цей процес. Які кримінальні правопорушення можуть становити вияви злочинного впливу? За яких умов? Встановлення впливу - формування ієрархічної структури, у якій винний набуває влади над потерпілим (підлеглим, обличчям нижчого рангу). В результаті він може нав'язувати свою волю всім, хто від нього залежить, роблячи це безпосередньо чи через посередників. Поширення впливу - залучення нових «підлеглих» до вже існуючої ієрархічної структури кримінальної громади. Нерідко для цього застосовуються методи психологічного впливу, залякування, колективне цькування, загрози, насильство. Злочинна влада виявляється у таких діях, як: спонукання, примус до виконання доручень ватажка; нав'язування злодійських правил (понять) та призначення покарань за їх порушення; організація зустрічей (сходок), реалізація судових функцій, вирішення конфліктів; збір та розподіл грошових, майнових та інших внесків.

9. З якого моменту особа вважається членом злочинної організації?

Коли особа досягла згоди з іншими членами організації. Навроцький казав, що з моменту, коли тебе "прийняли інші члени".

39. За якою ознакою (ознаками) відбувається розмежування підбурювання до вчинення терористичного акту та публічних закликів до вчинення терористичного акту?

Крим. правопорушення є закінченим з моменту здійснення однієї з альтернативних дії, що передбачені ст. 258-2 КК України, незалежно від того, чи призвело це до вчинення терористичного акту. А підбурювання до вчинення терористичного акту можна кваліфікувати лише за діяння (терористичний акт), уже вчинений виконавцем. Якщо до вчинення терористичного акту будь-яким засобом чи способом підбурюється конкретна (індивідуально визначена) особа, дії винного слід кваліфікувати як підбурювання до вчинення теро- ристичного акту через інститут співучасті (ч. 4 ст. 27 КК України та відповідна частина ст. 258 КК України).

41. За якою ознакою (ознаками) відбувається розмежування пособництва у вчиненні терористичного акту та сприяння вчиненню терористичного акту?

Крим. правопорушення є закінченим з моменту здійснення однієї з альтернативних дії, що передбачені ст. 258-4 КК України, незалежно від того, чи призвело це до вчинення терористичного акту. А пособництво до вчинення терористичного акту можна кваліфікувати лише за діяння (терористичний акт), уже вчинений виконавцем.

10. Дайте визначення поняттю «організована група». Назвіть та поясність об'єктивні і суб'єктивні ознаки організованої групи. У яких випадках діяльність зі створення та участі в організованій групи є кримінально караною?

Кримінальне правопорушення визнається вчиненим організованою групою, якщо в його готуванні або вчиненні брали участь декілька осіб (три і більше), які попередньо зорганізувалися у стійке об'єднання для вчинення цього та іншого (інших) кримінальних правопорушень, об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи. Сині - суб'єктивні ознаки, зелені - об'єктивні.

50. Назвіть та поясність складові юридичної ознаки зброї як предмета кримінальних правопорушень проти громадської безпеки.

Наявність об'єкта правопорушення: Зброя повинна бути певним предметом, який може бути використаний для порушення закону та створення загрози для громадської безпеки. Це може включати різні види зброї, такі як вогнепальна, холодна, газова, електрична та інші. Законність володіння: Законність володіння зброєю є важливою складовою юридичної ознаки. Володіння зброєю може бути обмеженим законом, потребувати дозволу на придбання та володіння нею. Порушення закону: Юридична ознака зброї як предмета кримінальних правопорушень проти громадської безпеки також включає порушення закону. Це може включати незаконне володіння, зберігання та використання зброї, а також використання зброї злочинним способом, таким як напад на людину або злочинний акт.

53. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом незаконного поводження зі зброєю.

Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК, полягає у: Носінні - умисними, вчиненими без передбаченого законом дозволу діями по їх переміщенню, транспортуванню особою безпосередньо при собі (в руках, одязі, сумці, спеціальному футлярі, транспортному засобі тощо) (абз. 2 п. 11 ППВСУ) Зберіганні - у володінні (незалежно від тривалості в часі) без відповідного дозволу або із простроченням його дії будь-яким із зазначених предметів, що знаходиться не при особі, а в обраному нею місці (абз. 1 п. 11 зазначеної ППВСУ). Придбанні - пов'язані з їх набуттям (за винятком викрадення, привласнення, вимагання або заволодіння шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем) всупереч передбаченому законом порядку - в результаті купівлі, обміну, привласнення знайденого, одержання як подарунок, на відшкодування боргу тощо (п. 12 зазначеної ППВСУ). передачі - надання цих предметів іншій особі у володіння, для тимчасового зберігання чи використання за цільовим призначенням без передбаченого законом дозволу (п. 15 зазначеної ППВСУ). збуті - умисній передачі їх іншій особі поза встановленим порядком шляхом продажу, обміну, дарування, сплати боргу тощо (п. 16 зазначеної ППВСУ).

Назвіть та поясніть таку додаткову ознаку банди як специфічна мета.

Обов'язковими ознаками організації банди є мета цієї діяльності - вчинення нападів. Тобто у них є дуже конкретизована мета створення і якщо вони створюються для чогось іншого, то вони не можуть визнаватись бандою, бо мета і зброя - 2 обов'язкові вимоги до банди.

3.Які об'єкти можуть виступати додатковими безпосередніми об'єктами кримінальних правопорушень проти громадської безпеки?

Обов'язковими та факультативними додатковими безпосередніми об'єктами в залежності від форм вчинення злочину та кваліфікуючих ознак, можуть виступати життя та здоров'я особи, відносини власності, авторитет органів державної влади, громадська безпека та ін

5. Які форми співучасті вважаються організованими? Які особливі правила кваліфікації щодо цих форм ви можете назвати (кваліфікація дій осіб, які організувалися, кваліфікація організації інших протиправних дій)?

Організована група Злочинна організація Особливі правила кваліфікації щодо цих форм: Організація злочинної організації має по собі склад кр. пр. Часто вчинення організованою групою осіб передбачене як кваліфікуюча ознака в складі кр. пр. Дії організатора злочину (злочинів) при простій формі співучасті належить кваліфікувати за статтею Особливої частини КК 2341-14, якою передбачено відповідальність за вчинений злочин, із посиланням на ч. 3 ст. 27 КК, а якщо він був одним із виконавців діянь, що становлять об'єктивну сторону складу цього злочину, - без посилання на зазначену норму

35. За якою ознакою (ознаками) відбувається розмежування умисного вбивства, вчиненого способом небезпечним для життя багатьох осіб та терористичного акту? У якому співвідношенні перебувають відповідні норми?

По-перше, у ст. 258 КК України визначено однією з обовʼязкових ознак мету. По-друге, в умисному вбивстві є конкретизований потерпілий, тото винний хотів позбавити життя саме цю людини. Під час терористичного акту немає персоніфікованих потерпілих (винному все одно, хто помре).

31. Назвіть та поясність усі варіанти мети вчинення терористичного акту.

Порушення громадської безпеки Залякування населення Провокація воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення Вплив на прийняття рішень чи вчинення\невчинення дій органами держ влади, органами місц самоврядування, службовими особами цих органів, обʼєднаннями громадян, юридичними особами, міжнародними організаціями привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста)

7. Дайте визначення поняттю «злочинна організація». Назвіть та поясність об'єктивні і суб'єктивні ознаки злочинної організації. У яких випадках діяльність зі створення та участі у злочинній організації є кримінально караною?

Постанова пленуму "Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об'єднаннями": Злочинна організація (ч. 4 ст. 28 КК) - це внутрішньо й зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання трьох і більше осіб або двох і більше організованих груп (структурних частин), метою діяльності якого є вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів чи тільки одного, що вимагає ретельної довготривалої підготовки, або керівництво чи координація злочинної діяльності інших осіб, або забезпечення функціонування як самої злочинної організації, так і інших злочинних груп. Коли карана: Стаття 255. Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній: 1. Створення злочинної організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами. 2. Участь у злочинній організації.

6. Як ви розумієте поняття «стійкі злочинні об'єднання». Які з угруповувань до них відносяться?

Постанова пленуму "Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об'єднаннями": Стійкість організованої групи та злочинної організації полягає в їх здатності забезпечити стабільність і безпеку свого функціонування, тобто ефективно протидіяти факторам, що можуть їх дезорганізувати, як внутрішнім (наприклад, невизнання авторитету або наказів керівника, намагання окремих членів об'єднання відокремитись чи вийти з нього), так і зовнішнім (недотримання правил безпеки щодо дій правоохоронних органів, діяльність конкурентів по злочинному середовищу тощо). Злочинна організація

8. Коли злочинна організація вважається створеною?

Постанова пленуму: Злочинну організацію слід вважати утвореною (створеною), якщо після досягнення особами згоди щодо вчинення першого тяжкого чи особливо тяжкого злочину, але до його закінчення об'єднання набуло всіх обов'язкових ознак такої організації. При цьому не має значення, передувала набуттю об'єднанням ознак злочинної організації стадія його існування як організованої групи чи зазначена організація була одразу створена як така.

Дайте визначення поняттю «непередбачені законом воєнізовані формування».

Під воєнізованими слід розуміти формування, які мають організа- ційну структуру військового типу, зокрема єдиноначальність, підпорядкованість і дисципліну, і в яких проводиться військова, стройова чи фізична підготовка (п. 1 примітки до ст. 260 КК). Не передбаченим законами України воєнізованим формуванням є: 1) попередньо зорганізоване об'єднання 3 осіб з ознаками суб'єкта крим. правопорушення; 2) з наявною в такому об'єднанні організацій- ною структурою військового типу, яке 3) є незаконним, тобто не перед- баченим законами України.

46. Чи може вважатися фінансуванням тероризму сплата податків на непідконтрольних територія?

Правова позиція, за якою сплачення податків та інших обов'язкових платежів та зборів на непідконтрольних уряду територіях Донецької та Луганської областей є ознакою злочину за статтями 258-5 та 110-2 КК України, суперечить статті 13 Міжнародної конвенції ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму (ICERD) і тому має бути змінена. Сплату податків, інших обов'язкових платежів, які встановлені окупаційною владою, ні в якому разі не можна кваліфікувати як злочин: 1. На законодавчому рівні в Україні не заборонено займатися підприємницькою діяльністю на тимчасово окупованій території. 2. Відповідно до абзацу другого статті 64 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 р. окупаційна держава «може поширювати на населення окупованої території дію положень, які є необхідними для виконання нею зобов'язань, що покладаються на неї відповідно до цієї Конвенції, підтримання ефективного управління територією, забезпечення безпеки окупаційної держави, особового складу та власності окупаційних сил та адміністрації, а також об'єктів та комунікаційних ліній, які ними використовуються». 3. На тимчасово окупованій території, зокрема, самопроголошеної ДНР, незаконними владними структурами було ухвалено (мовою оригіналу) «Временное положение о налоговой системе ДНР», яким передбачено обов'язкову сплату податків на даній території, а також «Уголовный кодекс ДНР», яким встановлено кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків. 4. Самопроголошені ДНР/ЛНР мають воєнізовані формування, незаконні правоохоронні органи, незаконну судову систему, місця тримання ув'язнених, що вказує на наявність достатніх засобів для примушування до виконання вимог незаконних владних структур.

57. Назвіть та поясніть кримінально протиправні діяння, предметом яких є радіоактивні матеріали.

Придбання Носіння Зберігання Використання - слід розуміти їх застосування або користування ними. Передача - різні види відчуження цих матеріалів (продаж, дарування тощо), так і віддання (вручення) їх іншій особі особисто або через посередника, а також дії посередника щодо їх віддання (вручення) для тимчасового володіння або користування (наприклад, для збереження, застави). Видозмінення - внесення якихось змін у радіоактивні матеріали. Знищення - це приведення їх у непридатний стан. Розпилення - це дії, які розсіюють (розносять) радіоактивні матеріали у повітрі найдрібнішими частинками. Руйнування - пошкодження предметів, у яких перебувають радіоактивні речовини або ядерні матеріали.

38. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом публічні заклики до вчинення терористичного акту.

Публічні заклики до вчинення терористичного акту Розповсюдження матеріалів з такими закликами Виготовлення з метою розповсюдження матеріалів з такими закликами Зберігання з метою розповсюдження матеріалів з такими закликами

54. У чому полягала спеціальна підстава звільнення від кримінальної відповідальності у випадку незаконного поводження зі зброєю?

Під добровільною здачею органам влади зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв, яка згідно з ч. 3 ст. 263 КК є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності, необхідно розуміти такі дії, коли особа, маючи можливість і надалі зберігати будь-який із зазначених предметів, незалежно від мотивів за власним бажанням передає його відповідному державному органу.

Дайте визначення поняттю «непередбачені законом збройні формування».

Під збройними формуваннями слід розуміти воєнізовані групи, що незаконно мають на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову чи ін. зброю (п. 2 статті 260). Не передбачене законом збройне формування - це: 1) попередньо зорганізоване об'єднання 3 або більше осіб з ознаками суб'єкта крим. правопорушення; 2) з організаційної структури військового типу; 3) таке формування є озброєним і 3) незаконним, тобто не передбаченим законами України, а тому 4) забороненим Конституцією України. Озброєність не передбаченого законом збройного формування - це озброєність його складу або одного з його учасників, якщо ін. учасни- ки формування проінформовані про наявність зброї і можливість ви- користовувати її за призначенням. Зброя має бути придатною для та- кого використання. Ознака озброєності набувається при створенні збройного форму- вання і притаманна такому формуванню протягом усього процесу його функціонування. Зброєю є предмети, які за їх конструкцією, технічними рисами та призначенням придатні для ураження живої чи ін. цілі. Зброя може бути вогнепальною, вибуховою та ін. Визнається певний предмет зброєю за допомогою проведення відповідної експертизи.

48. Назвіть та поясність складові фізичної ознаки зброї як предмета кримінальних правопорушень проти громадської безпеки.

Під зброєю розуміють пристрої, прилади та інші предмети, конструктивно призначені і технічно придатні для ураження живої чи іншої цілі, тобто зброя у вузькому, власному значенні слова. Зброя може бути вогнепальною, холодною, вибуховою тощо. Наприклад, зброя, вражаюча сила якої засновується на використанні електричної енергії, радіоактивних випромінювань, біологічних та хімічних чинниках тощо.

55. Назвіть та поясність усі варіанти альтернативних діянь передбачені основним складом незаконного виготовлення зброї?

Під незаконним виготовленням вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв потрібно розуміти вчинені без передбаченого законодавством дозволу дії по їх створенню. Переробка - е перероблення тих чи інших предметів шляхом надання їм властивостей вогнепальної зброї. Таким діями, зокрема, є перероблення ракетниці, стартового, будівельного, газового пістолета, інших пристроїв, пристосованих для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, у зброю, придатну до стрільби тощо (п. 13 ППВСУ від 26 квітня 2002 р. № 3). Ремонт - це таке відновлення характерних властивостей зазначеного предмета шляхом заміни або реставрації зношених чи непридатних з інших причин частин, механізмів, усунення дефектів, поломок чи пошкоджень, налагодження нормального функціонування різних частин і механізмів, внаслідок якого ці предмети стають придатними до використання за цільовим призначенням (п. 14 зазначеної ППВСУ).

Дайте визначення поняттю «сходка».

Сходка - це зустріч осіб, які мають злочинний вплив, лідерів/представників організованих груп та кримінальних організацій, де вони розподіляють незаконно отримані кошти, обговорюють питання матеріального забезпечення, планують протиправну діяльність.

49. Назвіть та поясність складові соціальної ознаки зброї як предмета кримінальних правопорушень проти громадської безпеки.

Створення загрози для громадської безпеки: Зброя є потенційно небезпечним предметом, який може призвести до серйозних наслідків для громадської безпеки. Незаконне володіння, зберігання або використання зброї може створити загрозу життю та здоров'ю людей, що перебувають поруч з власником зброї. Підвищення рівня насильства: Зброя може бути використана для здійснення насильства та злочинів, таких як вбивства, пограбування та напади. Тому, наявність зброї в руках неправомірних осіб підвищує загрозу насильства в суспільстві. Порушення законодавства: Зброя є об'єктом регулювання законодавства. Володіння та використання зброї може бути обмеженим законом, і порушення цих обмежень може призвести до кримінальних правопорушень.

30. Назвіть та поясність усі варіанти наслідків передбачені основним складом терористичного акту.

Створення небезпеки для життя чи здоровʼя людини Заподіяння значної майнової шкоди Настання інших тяжких наслідків

Дайте визначення поняттю «вор в законі».

Суб'єкт підвищеного злочинного впливу. Фактично, під цей опис підпадають главарі ієрархічних структур у кримінальному світі. Але оскільки критерії приналежності законодавчо не сформульовані, правоохоронним органам доведеться доводити, що обвинувачений справді мав владу у кримінальному формуванні та/або серед ув'язнених, а ухвалюватимуть рішення з цього питання будуть суди.

45. Чи може вважатися фінансуванням тероризму створення фінансових установ на непідконтрольних територіях?

Той, хто дійсно фінансує тероризм, має самостійно, без примусу, вчинити активну дію, яка проявляється у вигляді збору, передачі, переказу, пересилання чи переправлення іншим шляхом коштів адресату для організації, підготовки і вчинення окремим терористом, терористичною групою або терористичною організацією терористичного акту, втягнення у вчинення терористичного акту, публічних закликів до вчинення терористичного акту, створення терористичної організації. Треба враховувати, що слово тероризм походить від латинського terror - «жах». У широкому сенсі тероризм використовує (або загрожує застосуванням) насильство для досягнення політичної, релігійної, ідеологічної або іншої мети.

Які кримінальні правопорушення можуть становити вияви тероризму? За яких умов?

У широкому розумінні тероризм має на увазі також всі етапи та форми підготовки: планування операцій, отримання/виготовлення/зберігання вибухових пристроїв та зброї, вербування та навчання бойовиків, поширення агітаційних матеріалів, матеріальне забезпечення такої діяльності. Щоб визначити подію саме як теракт , зловмисники повинні явно чи опосередковано розкрити суспільно значущу мету цього вчинку, наприклад: оприлюднити політичні, релігійні, соціальні гасла; пред'явити вимоги до влади на міжнародному, державному, регіональному, місцевому рівні; намагатися вплинути на керівництво підприємств, лідерів громадських об'єднань; бажати привернути увагу великої кількості людей до своїх ідей, поглядів. Статті, повязані з тероризмом: 258. Терористичний акт 258-1. Втягнення у вчинення терористичного акту 258-2. Публічні заклики до вчинення терористичного акту 258-3. Створення терористичної групи чи терористичної організації 258-4. Сприяння вчиненню терористичного акту 258-5. Фінансування тероризму

37. За якою ознакою (ознаками) відбувається розмежування підбурювання до вчинення терористичного акту та втягнення у терористичну діяльність?

Фактично, спочатку діяння, передбачене ст. 258-1, визнавалося підбурюванням до вчинення діяння, передбаченого ст. 258 КК України. Проте, виокремивши такий склад крим правопорушення, законодавці хотіли посилити крим відповідальність за вчинення такого діяння, але, по суті, послабили (з лекції) Крим. правопорушення є закінченим з моменту здійснення дії щодо втягнення у вчинення терористичного акту чи примушування до його вчинення незалежно від того, чи вдалося винному відповідно втягнути особу у вчинення терористичного акту чи примусити до його вчинення. А підбурювання до вчинення терористичного акту можна кваліфікувати лише за діяння (терористичний акт), уже вчинений виконавцем. Якщо до вчинення терористичного акту будь-яким засобом чи способом підбурюється конкретна (індивідуально визначена) особа, дії винного слід кваліфікувати як підбурювання до вчинення терористичного акту через інститут співучасті (ч. 4 ст. 27 КК України та відповідна частина ст. 258 КК України). (тут не є впевненою щодо цих розмежувань, тому, якщо маєте думки - пишіть)

2. У чому особливість родового об'єкта кримінальних правопорушень проти громадської безпеки?

Це правила, які спрямовані на те, щоб захистити усіх громадян суспільства. Тобто посягання відбувається не на певних осіб, а загалом на все суспільство через свою природу.

20. Як кваліфікувати дії особи, що не є членом стійкого злочинного об'єднання, однак бере участь у вчинюваних нею кримінальних правопорушеннях?

Щодо банди: Участь у вчинюваному бандою нападі може брати й особа, яка не входить до її складу. Проте дії такої особи можна кваліфікувати за ст. 257 КК ( 2341-14 ) тільки в тому разі, коли вона усвідомлювала, що є учасником нападу, який вчиняє банда. Те саме стосується якщо є організована група або злочинна організація. Щодо статті 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), то нестиме відповідальність за ч. 4 або 5, що передбачає відповідальність за участь, а не створення.

Дайте визначення поняття «тероризм».

тероризм - суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров'я ні в чому не винних людей або погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей;

Дайте визначення поняттю «терористична група».

терористична група - група з двох і більше осіб, які об'єдналися з метою здійснення терористичних актів (ЗУ про боротьбу з тероризмом)

Дайте визначення поняттю «терористична організація».

терористична організація - стійке об'єднання трьох і більше осіб, яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів. Організація визнається терористичною, якщо хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації (ЗУ про боротьбу з тероризмом)


संबंधित स्टडी सेट्स

CHM 1020 Chapter 2: The Air We Breathe

View Set

CH 65 Assessment of Neurologic Function

View Set

Depression and Bipolar Disorder (Exam 2)

View Set

BYU Comms 235 - Intro to PR Exam 1 Ogden

View Set

inflammatory bowel diseases 3/22

View Set

The Cell: Structure and Function

View Set

American History 1301 - Unit 1: Chapter 1 & 2

View Set

Evolve: Maternity - Women's Health/Disorders

View Set

property and casualty chapter 15 questions

View Set