Ratio Rates And Proportion
4 pounds of oranges cost $12. What is the unit price per pound?
$3 per 1 pound.
Kristine buy a 4-ounce bar of baking chocolate for $3.76. What is the unit price per ounce?
0.94
Talia buys a 6-ounce container of macadamia nuts for $5.94. What is the unit price per ounce?
0.99
Which of the following proportion is true: 6 cars/48 riders = 12 cars/60 riders or 12 cars/30 riders = 18 cars/45 riders.
12 cars/30 riders = 18 cars/45 riders
Find the width of a photograph whose length is 24 inches and whose proportion are the same as a photograph that is 3 inches wide by 4 inches long.
18 inches.
Rashad walks 4 miles in 74 minutes. Express his rate as a simplified fraction.
2 miles/37 minutes.
Jim reads 124 pages in 62 minutes. What is his unit rate of pages per minute?
2 pages/1 minute
There are 6 girls and 8 boys in Mr. Stevenson's class. The ratio of girls to boys class can be expressed as the simplified ratio ?/4. What is the missing number?
3
Pasha types 12 pages in 80 minutes. Express his rate as a simplified fraction.
3 pages/ 20 minutes.
Sherrie travels 120 miles in 3 hours. Find the unit rate of speed by filling in the missing number. 120 miles/3 hours =? miles/1 hour.
40
Aliyah climbs 126 stairs in 3 minutes. What is her unit rate of stairs per minute?
42 stairs/1 minutes.
Find the length of a postcard whose width is 4 inches and whose proportion the same as a poster that is 24 inches wide by 36 inches long.
6 inches.
Is the proportion 6/24 = 2/10 true or false?
False
Is the proportion 16/24 = 30/45 true or false?
True
Solve for the unknown quantity, n. 3/4 = n/20.
n = 15
Solve for the unknown quantity, n. 15/9 = 40/n.
n = 24
Solve for the unknown quantity, n. 2/n = 12/18.
n = 3
Solve for the unknown quantity, n. n/5 = 9/15
n = 3