7. n.

Lakukan tugas rumah & ujian kamu dengan baik sekarang menggunakan Quizwiz!

Veicot transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa un aprīkojuma kontroli tehniskās apskates ietvaros, konstatētos trūkumus un bojājumus novērtē ar šādiem vērtējumiem:

"1" - konstatēti sīki trūkumi vai bojājumi, kas tieši neietekmē satiksmes drošību (transportlīdzeklim tiek izsniegta tehniskās apskates uzlīme). "2" - konstatēti būtiski bojājumi vai trūkumi, kas ietekmē apkārtējo vidi vai var ietekmēt satiksmes drošību ----Transportlīdzeklim tehniskās apskates uzlīme tiek izsniegta, kurā informācija par transportlīdzekli un termiņš, līdz kuram atļauts piedalīties ceļu satiksmē, tiek norādīts uz melna fona. Šādu transportlīdzekli, uzrādot tehniskās apskates protokolu, atļauts ekspluatēt Latvijā 30 dienu laikā no pamatpārbaudes veikšanas. Transportlīdzeklim ir jānovērš konstatētie trūkumi vai bojājumi un jāveic atkārtota pārbaude. "3" - konstatēti bīstami trūkumi vai bojājumi, kas apdraud apkārtējo vidi, cilvēku veselību, dzīvību vai satiksmes drošību. ----- Transportlīdzeklim tehniskās apskates uzlīme netiek izsniegta un tā ekspluatācija līdz trūkumu vai bojājumu novēršanai ir aizliegta. Transportlīdzeklim ir jānovērš konstatētie trūkumi vai bojājumi un jāveic pamatpārbaude.

16.pants. Transportlīdzekļu valsts tehniskā apskate un transportlīdzekļu tehniskā kontrole

(1) Transportlīdzekļu valsts tehniskā apskate tiek veikta, lai kontrolētu transportlīdzekļu tehnisko stāvokli, kā arī lai aktualizētu transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistru un traktortehnikas un tās vadītāju valsts informatīvo sistēmu, atklātu meklēšanā esošos transportlīdzekļus un veiktu normatīvajos aktos noteiktās kontroles funkcijas, kas saistītas ar piedalīšanos ceļu satiksmē. Lai pastāvīgi kontrolētu to transportlīdzekļu tehnisko stāvokli, kuri piedalās ceļu satiksmē un kurus izmanto komercpārvadājumiem, tiek veikta transportlīdzekļu tehniskā kontrole uz ceļiem. (2) Ja transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates laikā tiek konstatēts, ka transportlīdzeklis ir tehniskā kārtībā un atbilst satiksmes drošības un vides aizsardzības prasībām un ir izpildītas citas normatīvajos aktos noteiktās prasības, kas saistītas ar transportlīdzekļu piedalīšanos ceļu satiksmē (piemēram, samaksāts transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis, uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, samaksāts uzliktais naudas sods un veikta transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana), transportlīdzeklim Ceļu satiksmes drošības direkcija vai attiecīgi Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra dod atļauju piedalīties ceļu satiksmē.

Tiek uzskatīts, ka stundā izvadās.. cik promiles?

0,15 promilles

CSN normētais alkohola daudzums vadītāja asinīs nedrīkst sasniegt

0,5 promiles. Taču nav jādomā, ka mazāka alkohola deva vadītāja rīcību un domāšanu neietekmē. Pat pavisam niecīgas alkohola devas var radīt draudus satiksmes drošībai tādēļ, ka vadītājam rodas problēmas telpas vērtējumā un pieaug tieksme braukt pārgalvīgi, kuru vāji bremzē alkohola ietekmē noņemtie apziņas ierobežojumi.

Transportlīdzekļa vadītāja pārbaudi alkohola koncentrācijas noteikšanai izelpas gaisā veic, izdarot divus mērījumus ar... ar kādu intervālu?

15-20 minūšu intervālu.

Maksimālā alkohola koncentrācija asinīs tiek sasniegta... cik min pēc alko lietošanas?

30-50 min pēc alko lietošanas

Cietajai sakabei starp velkošo un velkamo mehānisko transportlīdzekli jānodrošina attālums, kas nepārsniedz

4 m

Jaunslēguma gadījumā (jaunslēgums - apdrošināšanas līgums, ko slēdz apdrošinājuma ņēmējs, apdrošinot transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību pirmo reizi) tiek piešķirta

6. BM klase

23.pants. Transportlīdzekļu vadītāja apliecību kategorijas un šīm kategorijām atbilstošie transportlīdzekļi

B — mehāniskie transportlīdzekļi, izņemot motociklus, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kilogramus un kuri ir paredzēti ne vairāk kā astoņu pasažieru pārvadāšanai, neskaitot vadītāju, kā arī šādas kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kilogramus. Ir atļauts arī šīs kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi, kuras pilna masa pārsniedz 750 kilogramus, ja šā savienojuma pilna masa nepārsniedz 4250 kilogramus.

Narkotisko vielu iedarbībai līdzīgu efektu dod saindēšanās ar benzīna tvaikiem vai atgāzēm.

Benzīna tvaiku ieelpošana izsauc reiboņus, vājumu, sirdsdarbības traucējumus, uzbudinājumu un, smagākos gadījumos - paralīzi un nāvi. Tāpēc nav pieļaujama benzīna noplūde un tā tvaiku iekļūšana salonā. Tāpat nav pieļaujama atgāzu iekļūšana salonā, piemēram, no caura trokšņu slāpētāja. Atgāzes iemidzina un tad nogalina.

Mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju (izņemot traktortehniku un tās piekabes) valsts tehnisko apskati veic

Ceļu satiksmes drošības direkcija, bet transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroli transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates ietvaros — Ceļu satiksmes drošības direkcija vai Ceļu satiksmes drošības direkcijā šim nolūkam akreditēta persona. Akreditētā persona nedrīkst vienlaikus veikt komercdarbību, kas saistīta ar transportlīdzekļu tirdzniecību, apkopi, remontu vai atjaunošanu, kā arī tehnisko kontroli tās īpašumā (valdījumā, turējumā) esošajiem transportlīdzekļiem.

KASKO polises darbības teritorija ir atkarīga no apdrošinātāja izstrādātajiem noteikumiem un var būt atšķirīga dažādām apdrošināšanas sabiedrībām. KASKO darbības teritoriju izvēlas pats klients.

Iespējamie varianti ir Eiropas valstis, Eiropa + NVS, Baltijas valstis, Latvija.

Kā jārīkojas, ja noticis ceļu satiksmes negadījums?

Ja CSNg ir iesaistīti tikai divi transportlīdzekļi, ja abi iesaistītie autovadītāji var vienoties par CSNg apstākļiem, ja nav cietuši cilvēki, nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī transportlīdzekļiem nav radušies tādi bojājumi, kuru dēļ tie nevar vai tiem aizliegts braukt, tad abi autovadītāji drīkst aizpildīt saskaņoto paziņojumu. Jebkurā citā situācijā autovadītājiem par notikušo CSNg ir jāpaziņo Ceļu policijai. Ja nav pārliecības, vai var iztikt bez policijas iejaukšanās, šo jautājumu var noskaidrot, zvanot savam apdrošinātājam.

Izraisot ceļu satiksmes negadījumu bez OCTA polises, Tev būs jāsedz cietušajai personai un mantai nodarītie zaudējumi.

Ja Tev ir OCTA polise, par zaudējumu atlīdzināšanu parūpēsies apdrošinātājs.

Avārijas zīme uz ceļa jāizliek tādā attālumā no transportlīdzekļa, lai laikus brīdinātu citus transportlīdzekļu vadītājus par briesmām.

Jebkurā gadījumā attālumam no avārijas zīmes līdz transportlīdzeklim jābūt šādam: • apdzīvotās vietās - ne mazākam par 15 m. • ārpus apdzīvotām vietām - ne mazākam par 100 m.

OCTA polise ir spēkā visā Eiropas Savienībā, kā arī Šveicē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Īslandē. Izņēmums ir BTA (LV) OCTA, kas paredzēta galvenokārt braukšanai Latvijas teritorijā. Vai ir nepieciešams polises dokuments, braucot ārpus Latvijas?

Jā, noteikti. Ārpus Latvijas policistiem nav pieejas vienotai, starptautiskai datubāzei, tāpēc, dodoties ārpus Latvijas, noteikti izdrukā savu OCTA polisi, pēc kuras citas valsts policisti varēs veikt precīzu pārbaudi.

Kas ir KASKO apdrošināšanas polise?

KASKO padrošināšana ir brīvprātīgs apdrošināšanas veids kas sedz Tavai automašīnai nodarītos bojājumus negadījuma rezultātā vai tās zādzības rezultātā radušos zaudējumus.

Organizētas cilvēku grupas drīkst virzīties tikai pa ceļa labo pusi transportlīdzekļu braukšanas virzienā kolonnā ne vairāk par četriem cilvēkiem rindā.

Kolonnas priekšā un aizmugurē tās kreisajā pusē jāatrodas personām, kas to pavada, ar sarkaniem karodziņiem, bet diennakts tumšajā laikā un nepietiekamas redzamības apstākļos — ar iedegtiem lukturiem: priekšā ar baltas gaismas lukturi, bet aizmugurē ar sarkanas gaismas lukturi.

No 1.01.2018 pirmā tehniskā apskate jauniem transportlīdzekļiem - vieglajiem automobiļiem un piekabēm ar pilnu masu līdz 3500 kg - jāveic ne vēlāk kā 2 gadus pēc to pirmās reģistrācijas. Attiecīgi, otro tehnisko apskati tiem jāveic ne vēlāk kā 2 gadus pēc to pirmās tehniskās apskates.

Latvijā un ārvalstīs iepriekš nereģistrētam vieglajam automobilim, piekabei ar pilnu masu līdz 3500 kilogramiem pirmreizējo valsts tehnisko apskati veic ne vēlāk kā 24 mēnešus pēc tam, kad attiecīgais transportlīdzeklis pirmoreiz reģistrēts Latvijā. Ārvalstīs iepriekš reģistrētiem transportlīdzekļiem pirmreizējo valsts tehnisko apskati veic ne vēlāk kā piecas dienas pēc tam, kad attiecīgais transportlīdzeklis reģistrēts Latvijā. Turpmākās valsts tehniskās apskates minētajiem transportlīdzekļiem veic katru gadu, ievērojot termiņu, kāds norādīts atļaujā piedalīties ceļu satiksmē.

Līdzīgi kā alkohols uz centrālo nervu sistēmu iedarbojas daudzas narkotiskās vielas

Mazās devās tās rada īslaicīgu labsajūtu, jautrību, eiforiju, patīkamu mieru, bet lielās - stipru apreibuma sajūtu, apdullumu, miegu un pat dziļu bezsamaņu. Vadītāja rīcību negatīvi ietekmē noteiktu grupu medikamentu lietošana

Kas ir OCTA polise?

OCTA polise (transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana) ir transportlīdzekļa īpašnieka vai tiesīga lietotāja civiltiesiskā atbildība par ceļu satiksmes negadījumā nodarīto zaudējumu trešajai personai. Tā ir obligāta visiem transporta veidiem, kuri ir ceļu satiksmes dalībnieki Latvijā

Pasažieriem atļauts iekāpt transportlīdzeklī un izkāpt no tā tikai pēc tam, kad transportlīdzeklis pilnīgi apstājies.

Tas jādara no ietves, iekāpšanas laukuma vai nomales puses. Ja no ietves, iekāpšanas laukuma vai nomales puses iekāpt bezsliežu transportlīdzeklī vai izkāpt no tā nav iespējams, to drīkst izdarīt no brauktuves puses, ja tas nav bīstami un nerada traucējumus citu transportlīdzekļu braukšanai. Pasažieriem, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, braukšanas laikā jābūt piesprādzētiem.

Transportlīdzekļa vadīšanas spējas var ietekmēt tādu medikamentu lietošana, kā miega zāles, pretsāpju līdzekļi, asinsspiediena pazemināšanas līdzekļi, dažādi pretsaaukstēšanās līdzekļi un medikamenti sirdij

Uz medikamentiem, kuri ietekmēt spēju vadīt automobili ir speciāla norāde - piktogramma, sarkans trijstūris uz iepakojuma.

Alkohola koncentrāciju izelpas gaisā transportlīdzekļa vadītājam pārbauda

Valsts policijas darbinieks vai - uz valsts robežas - Valsts robežsardzes darbinieks (turpmāk - darbinieks), izmantojot portatīvo mērierīci alkohola koncentrācijas noteikšanai (turpmāk - mēraparāts). Ievērojot normatīvajos aktos par mēraparātiem noteiktās prasības, mēraparāta uzrādītā alkohola koncentrācija izelpas gaisā ir pielīdzināma alkohola koncentrācijai asinīs. Pārbaudes rezultātus norāda transportlīdzekļa vadītāja pārbaudes protokolā.

Apdrošināšanas prēmijas apmērs tiek aprēķināts pēc

apdrošinātāju izstrādātas metodikas un dažādu risku izvērtēšanas. Kā viens no galvenajiem kritērijiem prēmijas apmēru aprēķināšanā ir apdrošinājuma ņēmēja (klienta) apdrošināšanas vēsture. Prēmijas apmērs dažādās apdrošināšanas kompānijās var krasi atšķirties, tāpēc ir svarīgi saņemt pēc iespējas plašāku piedāvājumu klāstu.

Ja velkamais automobilis ir daļēji novietots uz velkošā mehāniskā transportlīdzekļa, pasažieriem atļauts

atrasties tikai velkošā mehāniskā transportlīdzekļa kabīnē.

Diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem

atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Pārvadājamās kravas masa un slodzes sadalījums uz asīm nedrīkst pārsniegt

attiecīgā transportlīdzekļa izgatavotāja noteiktos lielumus

Ja ietves, gājēju ceļa, gājēju un velosipēdu ceļa, kopīga gājēju un velosipēdu ceļa vai nomales nav vai ja pa to pārvietoties nav iespējams, gājējiem ir atļauts pārvietoties pa

brauktuves malu vienā rindā (pa ceļiem, kur ir sadalošā josla — pa ārmalu). Gājējiem, kuri iet pa brauktuves malu vai nomali, jāpārvietojas pretim transportlīdzekļu braukšanas virzienam. Personām, kuras brauc ratiņkrēslā vai stumj motociklu, mopēdu, velosipēdu u. tml. pa brauktuves malu vai nomali, atļauts pārvietoties pa jebkuru ceļa pusi.

Velkot ar cieto vai lokano sakabi, pie velkamā mehāniskā transportlīdzekļa stūres jābūt transportlīdzekļa vadītājam, izņemot gadījumu, ja

cietās sakabes konstrukcija nodrošina velkamā mehāniskā transportlīdzekļa vadāmību

Īpaša uzmanība jāpievērš tam, ka nākošajā dienā pēc alkoholisko dzērienu lietošanas, vadītāja spējas ir daudz zemāk vērtējamas,

jo, lai arī alkohols organismā ir sadedzis, tā postošās sekas ir jūtamas samērā ilgi.

Transportlīdzeklī nedrīkst pārvadāt lielāku pasažieru skaitu

nekā norādīts transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentā vai norādījis (paredzējis) transportlīdzekļa izgatavotājs

Lokanajai sakabei šim attālumam jābūt

no 4 līdz 6 m. Lokanajai sakabei jābūt apzīmētai tā, lai citi ceļu satiksmes dalībnieki to varētu laikus pamanīt.

Transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates mērķis:

nodrošināt, lai ceļu satiksmē piedalās droši un visiem tehniskajiem parametriem atbilstoši transportlīdzekļi. Transportlīdzekļu tehnisko apskati var veikt tehniskās apskates stacijās visā Latvijā. Transportlīdzekļu valsts tehniskā apskate CSDD jāveic visiem vieglajiem transportlīdzekļiem, autobusiem, kravas automobiļiem un to piekabēm, kas piedalās ceļu satiksmē un kas reģistrēti Latvijā. Tehniskā apskate netiek veikta mopēdiem, sniega motocikliem un mazizmēra kuģošanas līdzekļiem. Ja transportlīdzekli valsts tehniskajai apskatei uzrāda persona, kas nav tā īpašnieks, šīs darbības veikšanai nav nepieciešama īpašnieka pilnvara.

Tehnoloģiskā agregāta - piekabes (piemēram, kompresora, ģeneratora, celtnieku dzīvojamā vagoniņa) īslaicīga pārvietošana pa ceļiem nozīmē

nozīmē tā vilkšanu no viena objekta uz citu (neatkarīgi no attāluma), kur tas tiks izmantots paredzētajiem darbiem

Apturēt transportlīdzekli, ja policijas darbinieks, robežsargs vai muitas amatpersona dod norādījumu:

o Ar skaļruņa palīdzību vai uz konkrēto transportlīdzekļa vadītāju vērstas rokas vai zižļa svārstveida kustību no policijas, Valsts robežsardzes vai Valsts ieņēmumu dienesta automobiļa vai motocikla, kam ir normatīvajos aktos par transportlīdzekļu reģistrāciju noteiktajām prasībām atbilstošs operatīvā transportlīdzekļa krāsojums vai tā nav. o Ar horizontāli vērstu roku vai zizli, atrodoties uz (pie) brauktuves. Vienlaikus ar otru roku kompetentās iestādes amatpersona var dot norādījumus, kuram konkrēti transportlīdzekļa vadītājam un kur jāaptur transportlīdzeklis; o Palikt sēdvietā un bez uzaicinājuma to neatstāt, ja transportlīdzeklis apturēts pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma. o Pakļauties kompetentās iestādes amatpersonu veiktajām pārbaudēm, tām veicot normatīvajos aktos noteiktās uzraudzības un kontroles funkcijas, tai skaitā policijas vai muitas darbinieka prasībai nogādāt transportlīdzekli kontroles veikšanas vietā, kā arī nodot transportlīdzekli minēto kontroļu veikšanai aprīkojuma apskati

Aizliegts vilkt: ● vairāk par vienu piekabi, (kāds sakars ar masu?)

piekabi, kuras masa pārsniedz vilcēja izgatavotāja noteikto vilkšanai paredzētās piekabes masu

Ārpus transportlīdzekļa gabarītiem izvirzīta krava vai transportlīdzekļa daļas šo noteikumu 193. punktā minētajos gadījumos diennakts gaišajā laikā jāapzīmē ar gaismu atstarojošām signālplāksnītēm vai karodziņiem (malas garums 400 mm), kuriem abās pusēs pa diagonāli novilktas baltas un sarkanas 50 mm platas svītras (3. pielikuma 6. punkts), bet diennakts tumšajā laikā un nepietiekamas redzamības apstākļos - ar minētajām gaismu atstarojošām signālplāksnītēm vai iedegtiem lukturiem:

priekšpusē - baltiem, aizmugurē - sarkaniem, sānos - oranžiem (dzelteniem).

Pārvadāt kravu ar vieglo automobili tā aizmugurē, izmantojot speciāli šim nolūkam paredzētu statīvu, kas kopā ar kravu vai bez tās daļēji vai pilnīgi aizsedz ārējās apgaismošanas ierīces, gaismas atstarotājus, valsts numura vai pazīšanas zīmes, atļauts, ja

statīvs aprīkots ar dublējošām ārējās apgaismošanas ierīcēm, gaismas atstarotājiem un valsts numura stiprināšanas vietu ar atbilstošu numura zīmes apgaismojumu.

Ja transportlīdzeklis ir nodots lietošanā citai personai, tad apdrošināšanas polisi īpašnieka vārdā iegādājas

transportlīdzekļa tiesīgais lietotājs

Ja transportlīdzekļa vadītāja pārbaudi alkohola koncentrācijas noteikšanai izelpas gaisā nav iespējams veikt,

transportlīdzekļa vadītāju pēc iespējas ātrāk nogādā tuvākajā ārstniecības iestādē, kurā tiek veikta transportlīdzekļa vadītāja medicīniskā pārbaude

Ja automobilī, kura sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, pārvadā bērnu, kura augums nepārsniedz 150 cm, bērnam jāatrodas

viņa vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem, un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.

Velkot ar lokano vai cieto sakabi, aizliegts vest pasažierus

ārpus kabīnes velkamajā speciāliem darbiem paredzētajā kravas automobilī, kura furgona tipa kravas telpā ir ierīkotas pasažieru sēdvietas, kā arī velkamajā autobusā vai trolejbusā.

Pasažierus vieglajos automobiļos un kravas automobiļos atļauts pārvadāt tikai

šim nolūkam paredzētajās sēdvietās, bet autobusos - arī šim nolūkam paredzētajās stāvvietās

Bonus-malus (atlaides vai piemaksas) sistēma sastāv no 17 riska klasēm, kas nosaka atlaidi vai piemaksu, slēdzot apdrošināšanas līgumu:

• 1.-5. BM klase (malus) - var tikt piemērota piemaksa; • 6. BM klase (jaunslēgums) - var tikt piemērota bāzes iemaksa; • 7.-17. BM klase (bonus) - var tikt piemērota atlaide.

Bonus-malus (BM) klase ir konkrētam apdrošinājuma ņēmēja (īpašnieka/turētāja) transportlīdzeklim noteiktā riska klase.

• Bonus - apdrošināšanas iemaksas atlaide (apdrošināšanas iemaksas samazinājums) transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam, kurš nav nodarījis zaudējumus CSNg. • Malus - sods vai piemaksa (apdrošināšanas iemaksas palielinājums) transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam par vienu vai vairākiem CSNg, kuros viņš ir nodarījis zaudējumus iepriekšējos apdrošināšanas periodos (izņemot gadījumus, ja CSNg zaudējumus ir nodarījis transportlīdzeklis, kas izgājis no īpašnieka, glabātāja vai lietotāja valdījuma nevis viņa vainas, bet citas personas prettiesisku darbību dēļ un to var dokumentāli pierādīt).

Morālie zaudējumi situācijā, kad kompensāciju nepieciešams izmaksāt saistībā ar nemateriālajiem jeb morālajiem zaudējumiem, kas radušies negadījumā un saistāmi ar personai radītajām sāpēm vai ciešanām, tiek izšķirti četri gadījumi:

• Cietušās personas fiziska trauma; • Apgādnieka, apgādājamā vai laulātā dzīvesbiedra nāve; • Apgādnieka vai apgādājamā I grupas invaliditāte; • Sakropļots vai invaliditāti guvis cietušais.

Aizliegts pārvadāt pasažierus kravas automobilī ārpus tā kabīnes. Šis aizliegums neattiecas uz:

• Iekšlietu ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku struktūrvienību transportlīdzekļiem (pasažieru pārvadāšanas kārtību šādos gadījumos nosaka attiecīgās institūcijas iekšējie normatīvie akti). • speciāliem darbiem paredzētiem kravas automobiļiem, kuru furgona tipa kravas telpās ir ierīkotas pasažieru sēdvietas un kuri ir noteiktā kārtībā reģistrēti

Papildus šiem gadījumiem dažas apdrošināšanas kompānijas var atteikt atlīdzību kad rupji tiek pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi:

• Ja atļautais braukšanas ātrums pārkāpts vairāk par 30 vai 40km/h. • Ja nav ievēroti krustojuma šķērsošanas noteikumi (neapstāšanās pie "STOP" zīmes vai braukšana pie sarkanā luksofora signāla). • Ja auto nav aprīkots ar gada laikam atbilstošām riepām(ziemas riepas) vai tā protektors ir nodilis vairāk par atļauto.

TRANSPORTLĪDZEKĻU VADĪTĀJU PIENĀKUMI

• Pirms izbraukšanas pārbaudīt, vai transportlīdzeklis ir tehniskā kārtībā un vai tas ir aprīkots. • Ceļā uzraudzīt transportlīdzekļa tehnisko stāvokli. • Darīt visu iespējamo, lai netiktu apdraudēti citi ceļu satiksmes dalībnieki, it sevišķi mazāk aizsargātie (gājēji un velosipēdu vadītāji). • Braucot ar mehānisko transportlīdzekli, kura konstrukcijā paredzētas drošības jostas, būt piesprādzētam un nevest pasažierus, kuri nav piesprādzējušies (tas attiecas uz visiem pasažieriem, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām). • Vadot mopēdu, motociklu, triciklu vai kvadriciklu, braukt ar galvā uzvilktu aizsprādzētu aizsargķiveri, kā arī nevest pasažierus, kuriem galvā nav aizsprādzētas aizsargķiveres (izņemot gadījumu, ja transportlīdzeklim ir slēgta virsbūve).

Medicīniskā pārbaude ietver:

• alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu vai medikamentu lietošanas faktu pārbaudi, pamatojoties uz pārbaudāmā transportlīdzekļa vadītāja sniegto informāciju un objektīviem datiem; • ārējā izskata (tai skaitā miesas bojājumu esības vai neesības), psihiskā un emocionālā stāvokļa, uzvedības, runas, veģetatīvi somatiskā stāvokļa un kustību koordinācijas pārbaudi. • alkohola koncentrācijas noteikšanu izelpas gaisā, kā arī alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu vai medikamentu lietošanas fakta laboratorisku noteikšanu un medicīniskās pārbaudes rezultātu fiksēšanu medicīniskās pārbaudes protokolā atbilstoši normatīvajiem aktiem par alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes pārbaudes kārtību.

Avārijas gaismas signalizācija jāiededz (izņemot gadījumus, ja mehāniskais transportlīdzeklis ar tādu nav aprīkots vai tā nedarbojas) un avārijas zīme uz ceļa jāizliek šādos gadījumos:

• apstājoties un stāvot uz ceļa ārpus apdzīvotām vietām diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, ja nedeg kāds no priekšējiem vai pakaļējiem gabarītlukturiem

Aizliegts vadīt transportlīdzekli: (citi gadījumi)

• esot slimam vai arī tādā mērā nogurušam, ka tas var ietekmēt vadītāja darbspējas un ceļu satiksmes drošību; Atkarībā no pašsajūtas vadītājam pašam jāizlemj kā rīkoties tālāk - vai pārtraukt braukšanu, vai meklēt medicīnisko palīdzību, vai vispār atturēties no braukšanas

Gājējiem brauktuve jāšķērso pa:

• gājēju pārejām (pazemes vai virszemes). • ja to nav — krustojumos pa ietvju vai nomaļu iedomāto turpinājumu. • ja redzamības zonā gājēju pārejas/krustojuma nav - taisnā leņķī attiecībā pret brauktuves malu vietās, kur ceļš labi pārredzams uz abām pusēm.

Gājējiem jāpārvietojas pa:

• ietvi • gājēju ceļu • gājēju un velosipēdu ceļu • kopīgu gājēju un velosipēdu ceļu • ja to nav — pa nomali

Mehāniskos transportlīdzekļus atļauts vilkt: (kādas sakabes?)

• izmantojot lokano • cieto sakabi • daļēji novietojot velkamo mehānisko transportlīdzekli uz velkošā transportlīdzekļa (kravas kastē vai uz speciālas atbalstierīces).

Braucot avārijas gaismassignalizācija jāiededz arī šādos gadījumos:

• ja transportlīdzekļa vadītājs tiek apžilbināts. • velkamajam mehāniskajam transportlīdzeklim. • ja transportlīdzeklim ir kāds no šo noteikumu 223. punktā minētajiem bojājumiem.

0,5-0,8 promiles. Sekas:

• kļūdaina attāluma noteikšana (ceļa līkuma sākums šķiet tālāk nekā īstenībā). • pavājinās acu piemērošanās spējas apgaismojuma maiņai, acis ātrāk apžilbst, mazinās spēja atšķirt krāsas. • agresīva braukšana. • nokavēta sarkanā luksofora signāla, bremzēšanas signāllukturu signālu un vertikālo ceļa apzīmējumu sarkanbaltu svītru veidā uztveršanas spēja. • ievērojami palielinās vadītāja reakcijas laiks, ko vadītājs kompensē ar agresivitātes piedevu • pasliktinās redzes spēja miglā, mijkrēslī. • līdzsvara traucējumi, motociklu un velosipēdu vadītāji nespēj ieturēt taisnvirziena kustību. • ātruma sajūta līdzinās tai, kas rodas, spēlējot datorspēles.

Skaņassignālu atļauts lietot, tikai

• lai novērstu ceļu satiksmei bīstamas situācijas. • ārpus apdzīvotām vietām - arī lai pievērstu citu ceļu satiksmes dalībnieku uzmanību.

Kravu transportlīdzeklī novieto un, ja nepieciešams, nostiprina atbilstoši normatīvajos aktos par gabalkravu izvietošanu un nostiprināšanu autopārvadājumos noteiktajām prasībām tā, lai krava:

• neapdraudētu ceļu satiksmes dalībniekus, nenokristu un nevilktos pa ceļu; • transportlīdzekļa vadītājam neierobežotu pārredzamību; • neietekmētu transportlīdzekļa stabilitāti un neapgrūtinātu tā vadīšanu. • neaizsegtu ārējās apgaismošanas ierīces, gaismas atstarotājus, numura zīmes un pazīšanas zīmes, kā arī netraucētu uztvert signālus, ko rāda ar roku; • neradītu troksni, nesaceltu putekļus un nepiesārņotu vai nepiegružotu apkārtējo vidi.

0,2-0,5 promiles. Sekas:

• palielinās vadītāja reakcijas laiks. • rodas problēmas telpas vērtējumā. • palielinās iespēja kļūdīties, nosakot attālumu līdz pretim braucošajiem transportlīdzekļiem un nosakot to braukšanas ātrumu. • agresīvas braukšanas pazīmes, pārdroša apdzīšana. • distances neievērošana.

Avārijas gaismas signalizācija jāiededz (izņemot gadījumus, ja mehāniskais transportlīdzeklis ar tādu nav aprīkots vai tā nedarbojas) un avārijas zīme uz ceļa jāizliek šādos gadījumos:

• piespiedu apstāšanās gadījumā vietās, kur apstāties vai stāvēt aizliegts, vai vietās, kur redzamības, meteoroloģisko apstākļu, citu transportlīdzekļu braukšanas ātruma, ceļa seguma stāvokļa u. tml. iemeslu dēļ apturētais transportlīdzeklis var radīt draudus ceļu satiksmes drošībai ● ja noticis ceļu satiksmes negadījums vai uz brauktuves izkritusi vai izlijusi krava.

KASKO apdrošināšana atlīdzina zaudējumus, kas radušies:

• satiksmes negadījuma, • ugunsgrēka, • dabas stihijas, • trešās personas ļaunprātīgās rīcības, • krītošu priekšmetu un vielu, • eksplozijas, • zādzības/laupīšanas, • jebkura cita negadījuma rezultātā.

Aizliegts vadīt transportlīdzekli:

• transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs ir lielāks par diviem gadiem, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles. • transportlīdzekļa vadītājam, kuram mehānisko transportlīdzekļu vadīšanas stāžs nepārsniedz divus gadus, alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles. • mopēda vai velosipēda vadītājam alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles. • atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko, citu apreibinošu vielu vai arī reakcijas ātrumu un uzmanību samazinošu medikamentu ietekmē.

Tiesības pieprasīt atlīdzību no CSNg izraisītāja OCTA polises ir:

• vadītājam, kurš nav atzīts par vainīgu CSNg izraisīšanā, par sev vai savam īpašumam vai citai mantai nodarītajiem zaudējumiem; • pasažierim, kurš atradies jebkurā no CSNg iesaistītajiem auto; • gājējam, riteņbraucējam. Negadījumā zaudējumus cietušajai personai jāpiesaka prasība, vēršoties pie CSNg izraisījušā auto apdrošinātāja.

Gājējiem aizliegts:

• Šķērsot brauktuvi ārpus gājēju pārejas, ja ceļam ir sadalošā josla, vai vietās, kur uzstādīti nožogojumi gājējiem vai ceļu nožogojumi, izņemot vietas, kur ceļa nožogojumos ierīkoti ceļa šķērsošanai paredzēti pārtraukumi. • Šķērsot brauktuvi ārpus gājēju pārejas, ja ceļam, kur ceļu satiksme notiek divos virzienos, ir četras vai vairākas braukšanas joslas. • Pārvietoties pa ceļu, kas apzīmēts ar 552. ceļa zīmi. • Iziet uz brauktuves, nepārliecinoties par to, vai netuvojas transportlīdzekļi, aiz stāvoša transportlīdzekļa vai cita šķēršļa, kas ierobežo redzamību.

Aizliegts vilkt: (kādos konkrētos gadījumos, piemēri)

● ja mehāniskajam transportlīdzeklim, kuram ir bojātas darba bremzes, faktiskā masa ir lielāka par pusi no velkošā mehāniskā transportlīdzekļa faktiskās masas. Darba bremžu bojājums: Cietā sakabe Velkošais uz pusi smagāks par velkamo. ● ar lokano sakabi, ja ir bojāta vai nedarbojas velkamā mehāniskā transportlīdzekļa darba bremžu sistēma.

Aizliegts vilkt:

● vairāk par vienu mehānisko transportlīdzekli; ● mehānisko transportlīdzekli, kuram ir bojāta stūres iekārta (šādu transportlīdzekli atļauts vilkt, to daļēji novietojot uz velkošā transportlīdzekļa).


Set pelajaran terkait

Unit 1 Progress Check: MCQ Part A

View Set

Adaptive Quizzing- Shock, Sepsis, MODS (Ch 66)

View Set