Ch 12 Foods

Lakukan tugas rumah & ujian kamu dengan baik sekarang menggunakan Quizwiz!

supermarket

carries both food and nonfood items, may offer special services.

weekday

grocery stores are usually least crowded on these mornings and afternoons

serving

in addition to unit costs, smart consumers need to be aware of cost per____________

take out foods

in response to the needs of busy consumers, many grocery stores are now offering this option

food co-op

keeps prices low by buying foods in bulk, leaving off profits, and requiring volunteer labor of members

24 hr convenience store

may charge higher prices to cover the cost of longer business hours

convenience foods

most of these cost more than homemade ones

specialty store

offers one specific type of product

outlet store

offers reduced prices on products from individual food manufacturers

preserve quality

one of the purposes of food additives is to do this

cross merchandising

pairing items from different grocery departments to prompt consumers to buy and use items together is called

farmer's market

sells food grown by a group of farmers directly to consumers

discount supermarket

sells food in large quantities at reduced prices

delicatessen

specializes in ready to eat foods

meat or poultry

the Food and Drug Administration handles food safety complaints linked to products that do not contain this

packaging

the amount and type of this can affect the cost of food products

servings per container

the first item listed under "Nutrition Facts" heading on a food label is this

store brand

a brand sold only by a store or chain of stores is a ________

Daily Values

a consumer's _______ may be higher or lower than those listed on nutrition labels

read the nutrition label

a disadvantage of online grocery shopping is consumer's inability to do this

standard definition

a product labeled with a nutritional claim, such as "high fiber", must meet a ___________________________

ingredients

these are listed in order of their amounts on a food label

unit price

this is the cost per standard unit, weight, or measure

freshness date

this is the last day the product should be sold in the grocery store

shopping list

this should include needed ingredients for recipes, staple items, and advertised specials


Set pelajaran terkait

intro to politics/gov quiz questions

View Set

Capstone Exam 2A strategic resource is an asset that is valuable, rare, difficult to imitate, and nonsubstitutable.

View Set

Bridge to Terabithia Ch 5-10 Vocabulary

View Set

RPA Associate Exam Learning Plan

View Set

Forensics; Semester 1 Exam Study Guide

View Set