Farmako egzas II
Kokie yra eterinių aliejų, kaip biopesticidų, naudojimo privalumai ir trūkumai?
trūkumas: jie neigiamai veikia apdorotų sėklų daigumą
Kokie trys pagrindiniai principai, arba humorai, žinomi kaip „ tridosha ", kuri būdinga tik Ajurvedai?
vata, pitta ir kapha (atskirai vadinami doshomis), valdo visas biologines, psichologines ir fiziopatologines kūno ir proto funkcijas. •Tridosha (vata, pitta ir kapha) neseniai buvo apibrėžta kaip balansas, pusiausvyra ir koordinacija tarp trijų gyvybiškai svarbių kūno sistemų: centrinės nervų sistemos (CNS), atitinkančios vatą, endokrininės sistemos - pitą ir imuninės ašies - kapha, veikiančių tiek teigiamais, tiek neigiamais atsiliepimais.
Dėl kokių priežasčių alkaloidai yra puikus biologiškai aktyvių natūralių produktų, ypač priešvėžinių, šaltinis? Kokį žinote Lietuvoje plačiai paplitusį, priešvėžinius alkaloidus (kokius?) sintetinantį augalą?
Alkaloidai turi amino grupę ir todėl yra biologiškai aktyvių natūralių produktų šaltinis. Daugelis jų pasižymi išskirtiniu selektyvumu savo taikiniams, todėl jie gali veikti esant labai mažomis koncentarcijomis. Catharanthus roseus (L.) G. Don (Apocynaceae) - rausvoji žiemė, visžalis žolinis
Kaip gali būti grupuojami potencialiai pavojingi teršalai ir likučiai augaliniuose vaistuose? Pateikite pavyzdžių kiekvienai kategorijai.
cheminiai teršalai (toksiškieji metalai ir nemetalai, patvarūs organiniai teršalai, radioaktyvioji tarša, mikotoksinai ir endotoksinai, tirpikliai, atsirandantys kaip teršalai),biologiniai teršalai (mikrobiologiniai teršalai, parazitinė tarša),agrocheminių medžiagų likučiai (pesticidų likučiai, pašaliniai pesticidų likučiai),tirpiklių likučiai
Kokie yra pagrindiniai skirtumai tarp tradicinio herbalizmo ir racionaliosios fitoterapijos?
herbalisto gydymo metodas (herbalistai vaistažoles parenka kiekvienam individualiai, laikydamiesi holistinio požiūrio) nėra moksliškai įvertintas, o „racionalioji fitoterapija" yra mokslu pagrįstas požiūris į augalinių vaistų, kaip terapinių priemonių, naudojimą. Pvz: -H: daugiausia gaminamos tinktūros, pasipriešinimas preparatų standartizavimui, naudojami vaiztažolių deriniai -R.F: Tabletės ir kapsulės, standartizuoti ekstraktai, daugiausia naudojami vienos rūšies produktai
Kokie veiksniai lemia augalinės vaistinės žaliavos kokybę ir standartą? Ką plačiąja prasme apima terminas „augalinė vaistinė žaliava"?
-Botaninio šaltinio tapatybė, aktyvių junginių kiekis ir pašalinių organinių medžiagų kiekis vaistinėje žaliavoje lemia jos kokybę ir standartą -vaistažolių žaliava gali būti visas augalas, augalų dalys (pvz., lapai, žiedai, vaisiai, sėklos, stiebai, mediena, žievė, šaknys, šakniastiebiai ar kitos augalo dalys), dumbliai, grybai, kerpės, neapdorotos (žaliavinės) būsenos, švieži, džiovinti, sveiki, susmulkinti arba miltelių pavidalo. Tam tikri eksudatai, kurie nėra specialiai apdoroti, taip pat laikomi vaistažolių žaliava.
Kokie yra pagrindiniai veiksniai, dėl kurių vaistiniuose augaluose gali padidėti toksiškų metalų kiekis?
1) Antropogeninis poveikis - dėl žmogaus veiklos dirvožemyje susidaro augalams prieinamos (tirpios) toksiškų metalų junginių formos. Be to - dėl dalelių iš oro nusėdimo ant antžeminių organų. 2) prieinamumas dirvožemyje: dirvožemio savybės, tokios kaip pH, redokso potencialas, organinių medžiagų arba molio mineralų kiekis ir forma turi įtakos sunkiųjų metalų cheminei elgsenai dirvožemyje. Tarp šių veiksnių bene svarbiausias yra dirvožemio pH (visų elementų, išskyrus molibdeną, prieinamumas didėja, kai pH mažėja). 3) augalo gebėjimas pasisavinti: tam tikrų augalų rūšių genetinės savybės rodo polinkį kaupti mikroelementus, iš kurių būdingiausias yra kadmis. Augalai, kurie linkę padidinti šio elemento asimiliaciją, vadinami „kadmio surinkėjais" (pvz., jonažolė, gluosnis, kraujažolė, linų sėmenys, beržas, laukinės našlaitės, kiaulpienės).
Nuo kokių ekstrahavimo proceso veiksnių priklauso ekstrakto sudėtis ir kokybė?
1) Partijos dydis 2) Ekstrahavimo tirpikliai 3) Ekstrahavimo trukmė 4) Ekstrahavimo trukmė 5) Ekstrahavimo būdas 6) Ekstrahavimo slėgis 7) Ekstrahavimo temperatūra 8) Džiovinimo būdas
Kokia yra teisinga terminija kalbant apie natūralių vaistų aktyvumą vėžio tyrimuose? Kokių tyrimų metu nustatoma, kad vaistas turi priešvėžinį poveikį?
1)kai vaistas yra aktyvus tik in vitro lygyje, teisingas būdvardis yra citotoksinis arba antiproliferacinis (proliferacija - nenormalus augalo arba gyvūno audinių vešėjimas arba išsišakojimas dėl ląstelių dalijimosi); 2)kai vaistas taip pat yra aktyvus ir in vivo gyvūnų modeliuose, tada jis turi priešnavikinių (antitumour) savybių; 3)kai klinikinių tyrimų metu (t. y., su žmonėmis) vaistas pasitvirtina savo terapine verte, galime kalbėti apie priešvėžinį (anticancer) jo poveikį.
Kokie yra pagrindiniai homeopatijos principai?
1. Medžiaga, kuri, vartojama didelėmis dozėmis, sukelia simptomus sveikam žmogui, gali būti naudojama šiems simptomams gydyti sergančiam žmogui. 2. Siekiant išvengti toksiškumo, reikia naudoti mažiausią medžiagos dozę. Taigiama, kad kuo labiau priemonė atskiesta, tuo ji veiksmingesnė. Tai visiškai prieštarauja šiuolaikinėms mokslo žinioms. 3. Vienu metu pacientui turėtų būti taikoma tik viena priemonė ar medžiaga.
Kokie veiksniai apsunkina augalinių vaistų sąveikos vertinimą?
Daugumoje tradicinės ir papildomos medicinos sistemų dažniau naudojamos ne pavienės, bet kelios vaistažolės, o tai dar labiau apsunkina vertinimą, nes jų derinys turi būti traktuojamas kaip veiklioji medžiaga.
Kas tai yra indų kūleliai ir kokių tipų jie būna?
Iñdų kūlẽliai, grupėmis susitelkę augalų apytakos audinių elementai. Stiebe formuojasi iš prokambio Būna: paprastieji ir sudėtiniai. Paprastieji indų kūleliai susideda tik iš medienos arba tik iš karnienos Sudėtiniai indų kūleliai susideda iš medienos ir karnienos: -kolateraliniai (karniena šliejasi prie medienos vienu šonu: karniena į lauko pusę, mediena į centrą. Šio tipo indų kūleliai būna atviri (tarp karnienos ir medienos įsiterpęs siauras brazdo sluoksnis) arba uždari (neturi brazdo).) -bikolateraliniai (mediena įsiterpusi tarp dviejų karnienos grupių; brazdas būna tarp medienos ir periferinės karnienos dalies) -Koncentriniai (viena sudedamoji dalis, mediena arba karniena, yra apgaubta kitos, nėra brazdo. Jie dar skirstomi į medienovidžius (hadrocentriniai) su mediena viduje ir karnienovidžius (leptocentriniai) su karniena viduje. -radialiniai (indų kūleliai turi keletą atskirų medienos ir karnienos grupių, kurios pakaitomis išsidėsto aplink organo ašį)
Kas tai yra poliploidija ir kaip skirstomi poliploidai, atsižvelgiant į jų kilmę? Kaip poliploidizacija įtakoja antrinių metabolitų kiekį ir sudėtį, nuo ko tai priklauso?
Poliploidija yra mutacijos rūšis, kuriai būdingas chromosomų rinkinio kartotinis padaugėjimas individo ląstelių branduoliuose Atsižvelgiant į kilmę, poliploidai skirstomi į autopoliploidus ( tos pačios rūšies individo chromosomų rinkinio kartotinis padaugėjimas) arba alopoliploidus (chromosomų rinkinio kartotinis padaugėjimas hibriduose, gautuose sukryžminus skirtingų rūšių arba genčių individus).
Kokių tipų būna ekstraktai?
Standartizuoti ekstraktai koreguojami pagal apibrėžtą vieno ar kelių komponentų, turinčių žinomą gydomąjį poveikį, kiekį. Tai pasiekiama koreguojant inertinėmis pagalbinėmis medžiagomis arba maišant ekstrakto partijas. Kiekybiškai įvertinti ekstraktai (quantified extracts) pritaikomi prie vieno ar kelių aktyvių žymenų, kontroliuojamų ribotame, nurodytame diapazone. Koregavimas atliekamas maišant ekstrakto partijas. Kiti ekstraktai nėra pritaikyti prie konkretaus komponentų kiekio. Kontrolės tikslais vienas ar keli komponentai naudojami kaip analitiniai žymenys. Minimalus šių analitinių žymenų turinys nurodytas atskiroje monografijoje.
Kas tai yra daugiafaktorinis poveikis (arba multivalentis veikimas), ką jis gali apimti?
įvairūs sąveikos mechanizmai, susiję su fitovaistų veikimu, • Kelis junginius, tiesiogiai arba netiesiogiai veikiančius vieną taikinį: tai gali apimti sinergiją, vienos veikliosios medžiagos metabolizmą, pakeistą dėl kitų ekstrakte esančių medžiagų, arba komponento biologinį prieinamumą, pakeistą dėl kito. Tai yra tikrosios sąveikos ir gali apimti farmakokinetinę ir farmakodinaminę sąveikas. • Vieną junginį, veikiantį kelis taikinius: žinoma, tai nėra mišinio komponentų sąveika, bet tai padeda paaiškinti, kodėl konkretus augalinis vaistas (arba bet koks vaistas) gali būti naudojamas įvairiems tikslams. • Kelis junginius, veikiančius kelis susijusius taikinius: tai nebūtinai yra sąveika, o daugelio sudedamųjų dalių, veikiančių skirtingais būdais, rezultatas; tačiau sąveika tikrai gali vykti. Gali būti atvejų, kai vieno junginio poveikis panaikina kito junginio poveikį dėl antagonizmo, ir tai nebūtų žinoma, nebent prieš tyrimą būtų atliktas ekstrakto frakcionavimas.
Kokie produktai gaunami iš bičių? Kas tai yra propolis ir pagal ką vertinama jo kokybė?
• Medus, propolis, bičių pienelis, bičių žiedadulkės, bičių duonelė, bičių vaškas, tranų perai, bičių nuodai • Kitaip bičių pikis, tamsios spalvos dervinga medžiaga, kurią bitės surenka iš įvairių augalų dalių - daugiausia iš šakų, žievės, žiedpumpurių, lapų ir stiebų. Vertinamas bendras flavonoidų kiekis.
Kokiais požiūriais svarbus fenolinių junginių antioksidantinis aktyvumas ir kurie iš fenolinių junginių pasižymi kaip antioksidantai?
• Profilaktiniu ir terapiniu •fenolinės rūgštys, flavonoidai, taninai, chalkonai ir kumarinai.
Kokios yra sąsajos tarp apiterapijos ir fitoterapijos?
• bičių produktų šaltinis yra augalai ir jų produktai. Fitoterapijoje naudojami vaistiniai augalai dažnai yra ir medingieji augalai, iš kurių bitės renka žaliavą savo produktų gamybai. • Abu naudoja gamtinius produktus •taikomas veikliųjų medžiagų principas, pvz., propolio vertė gali būti nustatoma pagal bendrą flavonoidų kiekį jame • Augalai ir bitės yra vienos ekosistemos komponentai, gyvybiškai svarbūs vienas kito egzistavimui.
Kokius žinote idealaus tirpiklio tam tikrai farmakologiškai aktyviai medžiagai kriterijus ir koks yra farmakopėjinis pasirinktasis tirpiklis klasikiniams ekstraktams?
• turi būti labai selektyvus, kad norimas junginys būtų ekstrahuojamas, • turi būti didelės ekstrahavimo galios vertinant pagal junginio prisotinimo terpėje koeficientą, • neturėtų reaguoti su ekstrahuotu junginiu ar kitais augalinės medžiagos junginiais, • turi būti mažos kainos, • turi būti nekenksmingas žmogui ir aplinkai, • turi būti visiškai lakus. Etilo alkoholis
Kokie yra du pagrindiniai Ajurvedos (ir kitų holistinių medicinos sistemų) požiūrio į paciento būklės „normalumą" skirtumai nuo Vakarų medicinos?
•Ajurveda pacientą vertina kaip individą, o „normalumą" laiko tai, kas tinka tam konkrečiam asmeniui. Pacientas laikomas unikaliu, todėl jam būdingas unikalus disbalansas •Rytų mintis labai vertina subjektyvumą ir netgi laiko jį gyvybiškai svarbiu objektyvumo, kurio Vakarų medicinoje siekiama, papildymu.
Koks yra faunos, kaip natūralių produktų ir vaistų šaltinio, potencialas ir kodėl? Kuo išskirtinis yra jūrų gyvūnų, kaip natūralių produktų šaltinis, lyginant su sausumos natūraliais produktais?
•Faunos, kaip vaistų šaltinio, naudojimo tyrimai atsirado tik per pastaruosius dešimtmečius, ir parodė didžiulį faunos, kaip natūralių produktų ir vaistų šaltinio, potencialą. Šis potencialas galbūt yra net didesnis nei augalų, jei atsižvelgtume į tai, kad gyvūnų rūšių skaičius yra kelis kartus didesnis (pvz vabzdžių rūšių yra apie 16 kartų daugiau negu augalų) • jūrų gyvūnai yra išskirtinis biologiškai aktyvių natūralių produktų, pasižyminčių ypatingomis struktūrinėmis savybėmis, kurių nėra natūraliuose sausumos produktuose, šaltinis.
Kokią dalį augalų fenolinių junginių sudaro flavonoidai ir kokios jų farmakologinės funkcijos?
•Flavonoidai sudaro didžiausią fenolinių junginių grupę. Jie apima daugiau nei 6000 junginių iš daugiau nei 8000 fenolinių junginių, randamų augaluose •antioksidacinės, antimjutageninės, antibakterinės, antiangioneninės, priešuždegiminės, antialerginės, fermentų moduliavimo ir priešvėžinės. Taip pat gali daryti imunoduliacinį poveikį.
Kokie yra būdingi tradicinės kinų medicinos (TCM) bruožai? Kokios yra dvi pagrindinės TCM koncepcijos?
•Kinų medicina yra pagrįsta filosofiškai ir yra holistinė terapija, kuriai pusiausvyros ir harmonijos samprata yra nepaprastai svarbi. •Yin: neigiamas / pasyvus / tamsus / moteriškas / vanduo. Yang: teigiamas / aktyvus / ryškus / vyriškas / ugnis. Yin laikomas stipresniu: ugnis gesinama vandeniu, o vanduo yra „nesunaikinamas". Taigi yin visada minimas prieš yang; tačiau jie visada yra pusiausvyroje
Kas tai yra mutacija ir kokiais metodais gali būti sukeltos mutacijos? Kodėl indukuota mutagenezė yra svarbus būdas padidinti vaistinių augalų genetinę įvairovę?
•Mutacija - tai bet koks geną koduojančios DNR sekos pasikeitimas, kurio pasekoje paveldimai pakinta organizmo arba jo dalies požymiai, savybės. Jos gali būti spontaninės bei indikuotos •Mutacijos gali būti sukeltos įvairiais veiksniais - mutagenais. Metodai: (1) fiziniai metodai (jonizuojančioji spinduliuotė, ultravioletinė spinduliuotė, staigūs temperatūros pokyčiai - aukšta arba žema temperatūra, vibracija), (2) cheminiai metodai ir (3) biologiniai metodai (svetimos nukleorūgštys, judrieji genomo elementai ir kt.). •nes vaistiniai augalai turi siaurą genetinį kintamumą, o įprastiniai veisimo būdai genetiškai patobulintoms veislėms sukurti, kad būtų gautas didesnis derlius ir daugiau veikliųjų medžiagų, užtrunka ilgai
Oksidacinio streso esmė. Kokios medžiagos laikomos atsakingomis už deguonies toksiškumą ir kaip jos atsiranda? Kokie junginiai augale neutralizuoja reaktyvias deguonies formas ir jų žalą?
•atominis deguonis yra laisvasis radikas, turintis vieną nesuporuotą elektroną. Šio O redukavimas EPG sukuria reaktyvius tarpinius produktus. •superoksido anijono radikalas (O2•-), vandenilio peroksidas (H2O2) ir ypač reaktyvus hidroksilo radikalas (OH·) yra būdingi aerobinių organizmų produktai; šios medžiagos laikomos atsakingomis už deguonies toksiškumą. •antioksidantai (fenoliniai ir fenoliniai junginiai: flavonoidai, )
Augalų hormonai, arba fitohormonai: pagrindinės grupės ir funkcijos. Pateikite pavyzdžių, koks jų poveikis antrinių metabolitų formavimuisi.
•auksinai, giberelinai, citokininai, abscizo rūgštis ir jos dariniai bei etilenas •Tai specifinės, aktyvios medžiagos, labai mažomis koncentracijomis reguliuojančios ląstelių padidėjimą, dalijimąsi, diferenciaciją, organogenezę, senėjimą ir ramybės būseną. Pvz: Auksinai 30-50% Mentha piperita padidino aliejaus derlių, kuriame mentolio buvo 4,5-9% daugiau nei kontroliniuose; •Augalų hormonai yra fiziologiniai tarpląsteliniai 'pasiuntiniai', kontroliuojantys visą augalo gyvavimo ciklą, įskaitant dygimą, šaknijimąsi, augimą, žydėjimą, vaisių nokimą, lapojimą ir mirtį, ir veikiantys koordinuotai
Kokias žinote priežastis, neleidžiančias izoliuoti atskirus veikliųjų medžiagų komponentus?
•daugiafaktorinis arba daugiavalentinis mišinio poveikis •nestabilūs komponentai (antioksidantai) •nežinomos veikliosios sudedamosios dalys •nustatytas įvairių veikliųjų medžiagų diapazonas
Kodėl terpenai į priešvėžinės terapijos areną pateko vėliau nei kiti natūralūs produktai? Koks augalas sintetina priešvėžinį natūralų produktą (pavadinimas?), kurio struktūros išaiškinimas yra meistriško natūralaus produkto tyrimo pavyzdys?
•dėl sunkumų juos izoliuojant ir apibūdinant •Taxus brevifolia - trumpaspyglis kukmedis, produktas - taksolis •Taksolis aktyvus prieš kietuosius navikus ir labai aktyvus prieš leukemijos modelius pelių gyvenimo ilginimo teste.
Kas tai yra farmakologinis budrumas ir kokie yra konkretūs farmakologinio budrumo tikslai?
•mokslas ir veikla, susijusi su nepageidaujamo poveikio ar bet kokių kitų galimų su vaistais susijusių problemų nustatymu, įvertinimu, supratimu ir prevencija ♦ gerinti pacientų priežiūrą ir saugą, susijusią su vaistų vartojimu ir visomis medicininėmis bei paramedicininėmis intervencijomis, ♦ gerinti visuomenės sveikatą ir saugą, susijusią su vaistų vartojimu, ♦ prisidėti prie naudos, žalos, vaistų veiksmingumo ir rizikos įvertinimo, skatinant jų saugų, racionalų ir veiksmingesnį (įskaitant ekonomišką) vartojimą ♦ skatinti farmakologinio budrumo supratimą, švietimą ir klinikinį mokymą bei veiksmingą informavimą apie tai visuomenei.
Kokių tipų gali būti sąveikos tarp vaistažolių ir vaistų? Kokiais mechanizmais jos vyksta?
•sinerginė (1 + 1 > 2); •adityvi (1 + 1 = 2); •antagonistinė (1 + 1 < 2); nauja ir netikėta Farmakodinaminės (PD) sąveikos apima receptorių surišimą, poreceptorinius efektus, sisteminį arba organų poveikį ir chemines sąveikas. Kartais jas galima nuspėti remiantis jų farmakologija ir chemija Farmakokinetinės (PK) sąveikos atsiranda, kai vaisto absorbciją, pasiskirstymą, metabolizmą ar išskyrimą (ADME) pakeičia kitas vaistas; tai yra labiausiai paplitęs mechanizmas, apie kurį pastaruoju metu pranešama sąryšyje su augaliniais medicininiais produktais (HMP).
Kokios yra nacionalinių farmakologinio budrumo centrų funkcijos pagal PSO Tarptautinę vaistų stebėsenos programą?
♦ Nuolatinis pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į rinkoje esančius vaistus rinkimas ♦ Atvejų pranešimų vertinimas, atsižvelgiant į: - dokumentacijos kokybę - priežastingumo vertinimą - kodavimą pagal tarptautinius standartus, naudojant atitinkamą vaistų klasifikaciją (anatominę-terapinę-cheminę (ATC) klasifikaciją), nepageidaujamų reakcijų klasifikaciją (PSO nepageidaujamų reakcijų terminologiją (PSO-ART)) ir Medicininį vaistų reguliavimo veiklos žodyną (MedDRA) - klinikinę reikšmę - kokybės kontrolę, ypač besidubliuojančių pranešimų nustatymą ♦ Įvertintų pranešimų perdavimas UMC tinkamu formatu ♦ Hipotezių generavimas arba signalų identifikavimas. Šią veiklą gali sustiprinti panašių pranešimų paieška pasaulinėje PSO duomenų bazėje (tvarkoma UMC). ♦ Atitinkamos saugos informacijos perdavimas nacionalinėms ir regioninėms reguliavimo institucijoms, sveikatos specialistams, farmacijos įmonėms ir kitiems dalyviams, jei taikoma. ♦ Tolesnis signalų, rizikos veiksnių ar farmakologinių mechanizmų tyrimas ♦ Saugos informacijos, gautos atlikus UMC ir reguliavimo agentūrų duomenų, atvejų pranešimų ir literatūros analizes, gavimas ir perdavimas. ♦ Atsiliepimų žurnalistams teikimas ♦ Savalaikis konsultacijų teikimas sveikatos priežiūros specialistams ir vartotojams vaistų saugos klausimais ♦ Švietimas ir mokymas ♦ Dalijimasis informacija regioniniu ir pasauliniu lygiu.