Mikroökonómia 1

Lakukan tugas rumah & ujian kamu dengan baik sekarang menggunakan Quizwiz!

Milyen közgazdasági iskolákat ismerünk?

Merkantilisták, Fiziokraták, Klasszikusok, chicagói iskola...

Mi az isoquant görbe? Miben különbözik a közömbösségi görbétől?

Azon inputkombinációk (termelési eljárások) halmaza, amely segítségével azonos mennyiségű kibocsátás termelhető meg.Nem a fogyasztóról, hanem a termelőről van szó.A koordináta-rendszer egy pontja adott inputkombinációt mutat (K, L, q), míg a közömbösségi görbe egy pontja adott jószágkombinációt mutat (x, y, Q).

Mit jelent a homo oeconomicus?

Az ember a saját érdekeit követi, amelyeket ő ismer legjobban, és az ember a legkisebb áldozattal a legnagyobb haszonra törekszik. Az önérdeket követve szolgálja legjobban a közösség érdekeit is. A haszon keresése miatt olyan árut állít elő a lehető leghatékonyabban, amelyet a fogyasztók igényeit a legjobban kielégíti.

Mi jellemzi a piaci mechanizmust?

Versenypiac: piaci szereplők árelfogadók, kollektív lépéssel képesek megváltoztatni a piaci árat, tökéletes esetben a termékek homogének, elemzésének alapvető eszköze a keresleti és kínálati görbe.

Mit értünk az exogén változó, endogén változó, ceteris paribus fogalmakon?

exogén: input, bemeneti változó ( fogyasztók jövedelme, marhahús ára) endogén: output, kimeneti változó ( hamburger egyensúlyi ára és mennyisége) Ceteris paribus: az exogén változók állandósága mellett

Mit jelent a kínálat árrugalmassága? Milyen képlettel számítjuk? Milyen értékeket vehet fel a rugalmassági mutató?

kínálat árrugalmassága azt mutatja, hogy hány százalékkal változik egy áru kínált mennyisége, ha ára 1 százalékkal megváltozik.Hosszú távon a kínálat rugalmasabb, mint rövid távon.

Mi a határköltség (MC) és az átlagköltség (AC)?

mc megmutatja, hogy a kibocsátás marginális egységgel való növelése mennyivel növeli a vállalat összes költségét, vagyis a termelésnövelés milyen költségnövekedéssel jár.Az átlagköltség (AC) megmutatja, hogy mekkora az egy termékegységre jutó teljes költség, ezért az összköltség (TC) és a termelt mennyiség (q) hányadosaként számítható ki. Képletben: AC = TC/q

Mi a közömbösségi görbe, és mi jellemzi?

A közömbösségi görbe olyan jószágkombinációk összessége, amelyek a fogyasztó számára egyenértékűek, tehát mindegy számára, hogy melyiket választja, mert minden egyes jószágkosárnak megegyezik a hasznossága. Az origótól távolabb eső (magasabb) közömbösségi görbék preferáltak az origóhoz közelebbi (alacsonyabb) közömbösségi görbékkel szemben. A közömbösségi görbék negatív meredekségűek. A közömbösségi görbék párhuzamosak, nem metszhetik és nem érinthetik egymást.

Mi a technikai helyettesítés határrátája (MRTS)?

A közömbösségi görbénél a helyettesítés, itt a technikai helyettesítés határrátájáról beszélünk. Megmutatja, hogy a munka (marginális) egységét hány egységnyi tőke helyettesíti az adott kibocsátási szint mellett. MRTS: Marginal Rate of Technical Substitution

Mi a számviteli és gazdasági költség, illetve profit?

A számviteli költségeket az explicit költségek és az elszámolható implicit költségek összege fogja jelenteni.A termelés teljes gazdasági költségét az explicit és az implicit költségek összege fogja megadni. A gazdasági profit az árbevétel és a teljes gazdasági költség különbsége, míg a számviteli profit az árbevétel és a számviteli költségek különbségeként számolható ki.

Mi a termelési függvény (q)?

A termelési függvény a felhasznált inputok mennyiségéhez az adott technológiával megtermelhető maximális output mennyiségét rendeli hozzá. q: (L,ká,(M)) A rövid távú termelési függvény (vagy más néven parciális termelési függvény) megmutatja a termelés alakulását az egyik input (általában a munka) különböző felhasznált mennyiségeinek függvényében miközben a másik input mennyiségét változatlannak tekintjük. pozitív meredekségű→kibocsátás nő a munkamennyiség növekedésével konkáv alakú→a munkamennyiség növekedésével a termelés csökkenő ütemben nő

Mik a termelés költségei?

A felhasznált termelési erőforrások költségei. Egy időszak termelési költségei egyenlők a vizsgált időszakban felhasznált ráfordítások piaci áron mért értékével.

Mit takar az optimális fogyasztói választás? Melyik pont mutatja?

A fogyasztó akkor választ optimálisan, ha a költségvetési egyenes (B) és a lehető legmagasabban elhelyezkedő közömbösségi görbe (I) érintési pontjához tartozó jószágkosarat választja. Ekkor a termékek árainak aránya megegyezik a fogyasztó helyettesítési rátájával (px/py = MRS). Optimális választás esetén a fogyasztó és a piac értékítélete meg kell, hogy egyezzen: ezért kell teljesülnie a helyettesítési ráta és az ár arányok egyenlőségének.

Mit értünk a fogyasztói preferencia-rendezésen?

A fogyasztóról azt feltételezzük, hogy különféle javakból különféle mennyiségeket tartalmazó összes lehetséges jószágkosarat képes rangsorolni.

Mit jelent a gazdasági körforgás?

A gazdasági szereplők, a háztartások és a vállalatok kapcsolatait, valamint a különböző piacok összefüggéseit.

Mit jelent a helyettesítési határráta (MRS)?

A helyettesítési ráta (MRS) megmutatja, hogy milyen arányban hajlandó a fogyasztó az egyik terméket a másikkal helyettesíteni úgy, hogy a hasznossága ne változzon, tehát ugyanazon a közömbösségi görbén maradjon.

Milyen tényezők befolyásolják a kínálatot?

A jószág ára, a termelők száma, a termelési tényezők ára, technológia, adók és támogatások, összefüggő kínálatú javak ára, várakozások

Milyen tényezők befolyásolják a keresletet?

A jószág ára, jövedelem, a fogyasztók száma, összefüggő keresletű javak ára, várakozások

Mit értünk jövedelemrugalmasság alatt? Mi az az inferior jószág? Mit értünk kereszt-árrugalmasság alatt, és mik azok a helyettesítő és kiegészítő jószágok?

A kereslet jövedelemrugalmassága megmutatja, hogy ha a fogyasztó jövedelme 1 %-kal megváltozik, akkor ennek hatására hány %-kal fog megváltozni a termékből keresett mennyiség. Ha a mutató nullánál kisebb, akkor a jövedelem növekedésekor csökken a termékből keresett mennyiség: ezek lesznek az úgynevezett alacsonyabb rendű vagy inferior termékek. (pl. olcsó felvágott)A kereslet kereszt-árrugalmassága megmutatja, hogy ha az egyik termék ára 1%-kal megváltozik, akkor ennek hatására hány %-kal fog változni egy másik termékből a keresett mennyiség. Ha a mutató pozitív, akkor a két termék helyettesítő, azaz hasonló fogyasztási célokat szolgálnak. (vaj és margarin) Ha a mutató negatív, akkor a két termék kiegészítő, azaz csak együtt fogyasztjuk őket. (pl. kóla és popcorn)

Mit jelent a kereslet árrugalmassága?

A kereslet árrugalmassága megmutatja, hogy ha a termék ára 1 %-kal változik, akkor ennek hatására hány %-kal változik a termékből keresett mennyiség.

Hogyan vezethető le a keresleti görbe?

A keresleti görbe pontjai a fogyasztó optimális döntését fejezik ki különböző árak mellett. felül: fogyasztó optimális választása alul: x jószág egyéni keresleti görbéje Kiindulás: x ára nőtt px áraknál megfigyeljük az optimális választást→ megkapjuk x keresleti függvényét

Mit mutat a költségvetési egyenes (B)?

A költségvetési korlát megmutatja, hogy adott termékárak mellett a jövedelem teljes elköltésével mely fogyasztói kosarakat lehet megvásárolni.

Mi a közgazdaságtan? Milyen ágazatai vannak?

A közgazdaságtan olyan társadalomtudomány, amely a gazdasági rendszerrel, vagyis a javak megteremtésével, elosztásával, értékelésével és fogyasztásával foglalkozik. (Kinek? Mit? Hogyan?) Két legfontosabb ága: mikroökonómia, makroökonómia

Milyen döntési időtávokat különböztetünk meg, és mi alapján?

A mikroökonómiában különböző időtávokat határozunk meg, amelyek nem a hagyományos értelmezésben (napok, hónapok, évek) mérhetők, hanem a vállalat döntési lehetőségeinek függvényében. Piaci időtáv:(nagyon rövid táv): termelés és input mennyisége nem változik (csak eladás és vétel) Rövid táv: vannak változtatható és rögzített ráfordítások is Hosszú táv: minden termelési tényező mennyisége változhat, de termelései technológia (alapjaiban) és termék jellege nem. Nagyon hosszú táv: technológia és termék jellege is változhat.

Mi a határtermék (MP) és mi az átlagtermék (AP)?

A munka határterméke (MPL) megmutatja, hogy mennyivel növekszik a kibocsátás (q), ha a felhasznált munka (L) mennyiségét egy egységgel növeljük. Más néven a termelési tényező hozadékának is nevezhetjük. A munka átlagterméke (APL) megmutatja, hogy mekkora az egy inputegységre (itt dolgozóra) jutó termelés nagysága. A csökkenő határtermék elve felül: rövid távú termelési függvény alul: munka határtermék görbéje A csökkenő határtermék elvének nevezhetjük azt, hogy adott technológiai szint és a többi termelési tényező adott mennyisége mellett a változó input felhasználásnak növekedésével a változó ráfordítás határterméke csökken.

Mi a piac és az ár szerepe a gazdaságban?

A piac a csereforgalom színhelye az eladók és vevők között, feladata a kereslet és kínálat összeegyeztetése. Az ár(rendszer) a gazdaság legfontosabb jelzőrendszere (infót hordoz)!

Mit mutat a hasznossági függvény (U), és mi a határhaszon (MU)?

A preferenciarendezés nem csak grafikusan, de hasznossági függvények segítségével is leírható. A hasznossági függvény indexszámot rendel mindegyik jószágkosárhoz oly módon, hogy a preferált jószágkosarak magasabb, míg az egyenértékűek azonos számértéket kapnak. Egy jószág határhaszna megmutatja, hogy a jószág fogyasztásának egy (marginális) egységgel való növelése mennyivel növeli meg a hasznossági függvény értékét.

Hogyan hat egymásra a kereslet és a kínálat helyettesítő piacok esetében?

A videómagnó feltevésünk szerint helyettesítője a DVD-nek.Technikai fejlődés miatt DVD kínálata nő (S1→S2)Így a DVD ára süllyed, mennyisége nő→ezt veszikEzért a Videómagnó kereslete csökken, kereszt átrugalmasság miatt (D'1→D'2) Így az ára és mennyisége is csökken→ezt veszik Ezért a DVD kereslete csökken (A→B) Így az ára csökken és a mennyisége nő →Végül a DVD ára csökken, keresett mennyisége nő, míg a VM ára csökken, de keresett mennyisége is csökken. →A példából láthatjuk, hogy a termékek közötti helyettesítési kapcsolat folytán a DVD termelésében bekövetkező technikai fejlődés nemcsak a DVD árát csökkenti, hanem a helyettesítő termék a videómagnó árát is.

Mit jelent a vállalat tulajdonjoga?

A vállalat profitjához való jog ( a maradék, adott esetben ez veszteség( A munkaszervezetbe való felvétel és az onnan való elbocsátás joga. Az előző két jog eladásának joga.

Hogyan található meg az optimális ráfordítás-kombináció és mi jellemzi?

Adott kibocsátási mennyiség termelési költsége annál az inputkombinációnál a legkisebb, ahol egy isocost egyenes érinti a kérdéses outputmennyiséghez tartozó isoquant görbét. MRTS=MP./MPx =W/R MP./W=MPx/R Optimális tényezőkombináció esetén bármely termelési tényezőre költ el egy forintot a vállalat, az ugyanakkora terméktöbbletet eredményez.

Mivel foglalkozik a mikroökonómia?

Az egyének (emberek, háztartások, vállalatok) racionálisnak feltételezett döntéseit vizsgálja és az országok gazdaságának kérdéseivel foglalkozik. (lényegében: háztartások és termelők interakciójával)

Mi jellemzi a kínálati görbét?

Az áru kínált mennyiségének alakulását mutatja különböző árak mellett. Pozitív meredekségű (minél magasabb ár, annál nagyobb a kínált mennyiség), mert vállalatok profitmaximalizáló magatartása. A kínálati görbe eltolódása: kedvező időjárás miatt nő a kínálat

Mi jellemzi a költséggörbék alakját?

Az átlagköltség (AC) és az átlagos változó költség (AVC) függvényeket úgynevezett U alakú költséggörbéknek nevezzük. A határköltség (MC) függvény a minimumpontjában metszi mind az átlagköltség (AC), mind az átlagos változó költség (AVC) függvényeket.

Mit értünk fogyasztói többleten?

Azt a maximális árat, amelyet még éppen kiadnánk a termékért rezervációs árnak nevezzük. A fogyasztó fogyasztói többletet ér el, ha a saját rezervációs áránál alacsonyabban jut hozzá a termékhez. (Így a fogyasztói többlet a rezervációs ár és a tényleges piaci ár különbsége lesz.) Fogyasztói többlet: A vásárlók piaci cseréből származó nyeresége (keresleti görbe alatti rész). Termelői többlet: A termelők piaci cseréből származó nyeresége (kínálati görbe feletti rész).

Mi a stabil egyensúly és a piactisztító ár?

Ennél az árnál megegyezik egymással a termék kereslete és kínálata és ebben a „láthatatlan kéz" által kialakított egyensúlyban lényegében mindenki jól jár.Ha a pillanatnyi ár eltér az egyensúlyi ártól, akkor a túlkínálat árleszorító, vagy a túlkereslet árfelhajtó hatása az egyensúlyi állapot felé tereli a piacot. Az ilyen önmagát helyreállító egyensúlyi állapotot stabil egyensúlynak nevezzük. Mivel (stabil egyensúly esetén) az ár mozgása megtisztítja a piacot a túlkereslettől és túlkínálattól, ezért az egyensúlyi árat piactisztító árnak is szokás nevezni.

Mi az explicit és implicit költség? Mi az amortizáció?

Explicit költségek: tényleges kifizetéseket jelentenek, számlákon, pénzügyi átutalásokon megjelennek. (pl. bérleti díj, a rezsi, a felvett hitel kamata és az alkalmazottnak kifizetett munkabér) Implicit (rejtett) költségek: nem jár közvetlen pénzkiadással, nem jelenik meg számlákon, átutalásokon. (pl. tőkejavak, tulajdonos saját munkabére, amortizáció, feláldozott jövedelem) Amortizáció: értékcsökkenés, avulás, elszámolható implicit költség

Mit tud a hosszútávú költséggörbékről?

Hosszú távon nincsen állandó költség, minden költség változó. A mérethozadék határozza meg itt is a görbék alakját. ltc= long run total cost A hosszú távú átlagköltség alacsonyabb, mint a rövid távú, hiszen a vállalatnak hosszú távon szélesebb körű döntési lehetőségei vannak. Minimálisan hatékony méret q1 nél A költséggörbék akkor mozdulnak el, ha az inputárak, vagy az alkalmazott technológia megváltozik. Változatlan technológia és tényezőárak esetén a görbe mentén mozdulunk el. A hosszú távú átlagköltség és a rövid távú átlagköltség kapcsolata

Mit értünk mérethozadékon? Mi a csökkenő és növekvő mérethozadék?

Hosszú távon vizsgálhatjuk, hogy mi történik, ha minden ráfordítást azonos arányban növelünk. Méretgazdaságosság- a ráfordításokat növelve a kibocsátás ezt meghaladó mértékben nő.Egy-egy újabb dolgozó felvétele egyre nagyobb mértékben növeli a termelést. (a termelés növekvő hozadékú) Csökkenő mérethozadék esetében a ráfordításokat azonos arányban növelve a kibocsátás a ráfordításoknál kisebb arányban nő. Az újabb dolgozók felvételével ugyan nő még a termelés, de már egyre kisebb mértékben. (a termelés csökkenő hozadékú)

Mik a piacgazdaság fő jellemzői?

Magántulajdon biztosítása, szabad szerződéskötéseken alapuló piaci csere, a termelési erőforrások nagyrészt magántulajdonban vannak, a szűkös javakhoz való hozzájutás a szabad szerződéseken alapuló piaci csere jellemzi

Mik a termelési tényezők?

Munka (ember), tőkejavak (gépek), természeti erőforrások (termőföld).

Mikortól beszélhetünk közgazdasági elméletekről?

Már a görögök..., Arisztotelész: Nikomakhoszi etika: elosztó igazság

Mi a tulajdonos és a menedzser érdeke?

Míg a tulajdonosok érdeke az, hogy a vállalat minél nagyobb profitot érjen el, addig a menedzsereké ettől eltérő: személyes befolyásuk és a vállalat nagyságának növekedése sokszor fontosabb lehet, mert ezzel a hatalmuk is növekszik.

Mi a tulajdonjog szerepe?

Piacgazdaság alapja, szűkösség miatti konfliktus kezelésére, a tulajdonjog eloszlása meghatározza a költségek és hasznok eloszlását, befolyásolja a döntéseket (pl. ingyenes céges telefon).

Mik a közgazdasági gondolkodásmód jellemzői?

Racionális viselkedésmód, módszertani individualizmus, szűkösség.

Milyen vállalat-típusokat ismer?

Vállalkozó: tulajdonos-menedzser, kisméretű vállalat, korlátlan felelősség, nagy kockázat Részvénytársaság: tulajdonosok nem azonosak a vállalat irányítóival, a felelősség a részvény értékéig terjed Korlátolt felelősségű társaság (kft): a felelősség az üzletrész mértékéig terjed

Mit értünk alternatív költség (opportunity cost) alatt?

a megvalósított döntés miatt elmulasztott alternatív lehetőségek közül a legjobbnak az értéke jelenti a döntés költségét, vagyis az alternatív költséget.

Mi az isocost egyenes?

vagy egyenlőköltség-egyenes azokat a ráfordítás- kombinációkat mutatja, amelyek azonos nagyságú költséggel járnak.

Mi a költségfüggvény? Mi a változó (VC) és fix költség (FC)?

Általánosságban elmondható, hogy a költségfüggvények a tervezett outputhoz szükséges minimális költséget rendelik hozzá az output különböző értékeihez. Rövid távon a költségek változó és állandó (fix) költségekre oszthatók fel. A változó költségek a termelés mennyiségétől függenek, míg az állandó költségek a termelés minden szintjén azonos nagyságúak. TC=VC+FC (tc: total cost vc: variable cost, fc: fixed cost

Mi jellemzi a keresleti görbét?

Ár és keresett mennyiség összefüggéseit mutatja. Negatív meredekségű (minél magasabb ár, annál kevesebb keresett mennyiség), mert helyettesítési hatás vagy jövedelmi hatás.


Set pelajaran terkait

Microeconomics Practice Problems Chapter 12

View Set

STR 581: Ch 12: Corporate Culture and Leadership

View Set

HESI Case Study - Benign Prostatic Hyperplasia (2023)

View Set

Anatomy, Physiology and Pathology

View Set

A&P 106: Chapter 1 - Intro to A&P

View Set

Women, Power and Politics: Queen Victoria

View Set