Неврологія задачі

Lakukan tugas rumah & ujian kamu dengan baik sekarang menggunakan Quizwiz!

ЗАДАЧА 83. Хворий черезмірно піднімає ноги при ході, з надмірною силою опускає їх. При закритих очах вираженість порушення ходи різко посилюється і стає неможливою. Як називається така ходьба та для якого синдрому вона характерна? При пошкодженні яких нервових структур вона спостерігається?

«Штампуюча» ходьба відноситься до групи сенситивних атаксій за рахунок пошкодження периферичних нервів, задніх стовпів спинного мозку, медіальної петлі, зорового горба, яке спостерігається при спинній сухотці. Для уточнення характеру пошкодження необхідно провести дослідження мʼязово-суглобової чутливості, проведення колінно-пʼяточної проби з закритими та відкритими очима.

ЗАДАЧА 79. У хворої 20 років в позі Ромберга тенденція до падіння назад без ознак компенсаторного балансування. При відволіханні уваги (наприклад, при проведенні вказівної проби), рівновага в позі Ромберга зберігається. Інтенційний тремор, ністагм, скандована мова відсутні. Чутливість збережена. Хвора подразлива, самонавіяна, схильна до бурних емоцій (ридання, тремтіння тіла, заікання та ін.). Як називається такий синдром?

Істерична атаксія.

ЗАДАЧА 41. Чим відрізняються істеричні та органічні порушення чутливості?

Істерична теміанестезія частіше всього має чітку межу по середній лінії тулуба, а для істеричної поліневропатії характерна наявність «чіткої» межі, яка не відповідає зонам інервації периферичних нервів, — все це не характерно для органіних порушень чутливості.

ЗАДАЧА 85. У хворого пошкоджена ліва ніжка мозку під передніми горбами чотиригорбкового тіла. Назвати патологічний синдром та сторону його локалізації.

Альтернуючий синдром Вебера (геміплегія справа, офтальмоплегія зліва).

ЗАДАЧА 6. Функціональне значення альфа-мотонейронів (великих та малих).

Альфа-великі мотонейрони забезпечують функцію рефлекторних дуг, альфа-малі мотонейрони — функціонування рефлекторного кільця (тонічний рефлекс).

ЗАДАЧА 10. Назвіть шийні тонічні та лабіринтні настановні рефлекси у дітей.

Асиметричний шийний тонічний рефлекс (Магнуса-Клейна), симетричні тонічні шийні рефлекси, тонічні лабіринтні рефлекси, а також прості цепні та лабіринтні шийні установчі рефлекси та ін.

ЗАДАЧА 77. Що таке асинергія та з допомогою яких проб її можна виявиги? Де знаходиться вогнище пошкодження?

Асинергія — порушення співдружньої діяльності різних м'язових груп, тому рухи стають неузгодженими або неможливими. Виявити її можливо з допомогою проби Бабінського. Пошкодження черв'яка мозочка.

ЗАДАЧА 49. Механізми болі, види больових синдромів та їх толіко-діагностичне значення.

Біль формується в ноцицептивних системах, в так званих трігерних зонах задніх рогів спинного мозку, в чутливих ядрах трійчастого нерва, в зоровому горбі (вентролатеральне ядро), в тімʼяній долі. Болі бувають локальні, місцеві, іррадіюючі, каузалгічні та ін.

ЗАДАЧА 95. Які порушення полів зору виникають при пошкодженні зовнішніх половин хіазми?

Біназальна геміанопсія.

ЗАДАЧА 91. У хворого при дослідженні полів зору внявлено звуження їх з носових половин на 25°.Як називається такий симптом? Де локалізується патологічний процес? Нормальні границі полів зору на білий колір?

Біназальна геміанопсія. Вогнище пошкодження локалізується в області хіазми з виключенням провідників від зовнішніх • половин сітківки обох очей. Нормальні межі полів зору на білий колір: зовнішня — 90°, внутрішня — 60°, нижня — 70°, верхня — 55°.

ЗАДАЧА 23. Які симптоми виникають при повному перериві спинного мозку на рівні поперекового потовщення?

Вʼяла нижня параплегія та анестезія ніг і промежини, затримка сечі і калу.

ЗАДАЧА 93. У хворого установлено хромофобну аденому гіпофіза, яка здавлює перехрестя хіазми. Які зміни полів зору виникнуть?

Бітемпоральна геміанопсія за рахунок здавлення хіазми (пошкоджені провідники від внутрішніх половин сітківки).

ЗАДАЧА 57. Де знаходиться вогнище пошкодження при виявленні перехресної гемігіпестезії?

В дорзо-латеральному відділі довгастого мозку (зона васкуляризації нижньої задньої мозочкової артерії). Такі порушення входять в синдром Валленберга-Захарченко.

ЗАДАЧА 50. У хворого відсутня больова та температурна чутливість зліва від рівня соска до рівня пупка при збереженні тактильної чутливості. Де знаходиться вогнище пошкодження та як називається даний тип порушення чутливості?

В задніх рогах спинного мозку на рівні сегментів Д5 — Д10 зліва. Сегментарні дисоційовані порушення чутливості.

ЗАДАЧА 1. Назвіть рефлекторні дуги надбрівного, корнеального, конʼюнктивального та підборідного рефлексів.

В корнеальному та надбрівному рефлексах трійчастий нерв складає сферентну частину дуги, а в нижнє-щелепному - і аферентну і сферентну. В корисальному і надбрівному рефлексах сферентну частину їх дуги складає лицьовий нерв.

ЗАДАЧА 67. У хворого виник крововилив в підкіркові вузли правої гемісфери головного мозку з появою швидких розмашистих рухів в кінцівках. В яких кінцівках появились ці рухи? Як називаються ці рухи? Що пошкоджено?

В лівих кінцівках. Геміхорея. Пошкодження неостріатума справа.

ЗАДАЧА 74. Які порушення рухів позначаються терміном атаксія? Яка різниця між статичною та динамічною атаксією?

В поняття атаксії входять порушення рівноваги та координації рухів. Статична атаксія визначається з допомогою проби Ромберга та ін. Динамічна (локомоторна) атаксія виявляється з допомогою пальце-носової, колінно-пʼяточної, вказівної та інших проб (неточність, нерозмірність рухів та ін.).

ЗАДАЧА 33. Які рухові порушення будуть при половинному пошкодженні спинного мозку на верхньошийному рівні зліва (С3 — С5)?

Вʼяла параплегія рук та спастична — ніг з параанестезією провідникового типу з С6.

ЗАДАЧА 34. Які рухові порушення будуть при половинному пошкодженні спинного мозку на рівні шийного потовщення справа?

Вʼяла плегія руки і спастична — ноги на стороні пошкодження спинного мозку.

ЗАДАЧА 78. При спробі повернути голову в бік у хворого виникає почуття провалювання", нудота, блювота, тахікардія, різка пітливість. Він стає блідим. Спостерігається похитування при ході та горизонтальний ністагм. Як називається описаний синдром? Можливий рівень пошкодження?

Вестибулярна атаксія, при якій виникає головокружіння (системне), нудота та блювота при поворотах голови, що обумовлено пошкодженням вестибулярного лабіринту.

ЗАДАЧА 53. Які порушення чутливості виникають при поперечному пошкодженні спинного мозку?

Виникає параанестезія нижче рівня пошкодження спинного мозку (на 2 сегменти).

ЗАДАЧА 24. При якій локалізації пошкодження можуть виникнути моторні джексонівські приступи в правій руці та центральний парез цієї руки?

Вогнище подразнення в області нижніх відділів лівої прецентральної звивини (проекція руки) з іррадіацією збудження відповідно соматотопічному представництву мʼязів кінцівок.

ЗАДАЧА 55. У хворого приступообразно виникає почуття «оніміння» та «повзання мурашок» в області лівої стопи, яке потім розповсюджується на ліву гомілку, стегно, всю половину тіла і супроводжується судомами в лівих, а потім в правих кінцівках. Де знаходиться вогнище пошкодження? Як називаються виникаючі на початку приступу порушення чутливості?

Вогнище пошкодження в правій постцентральній звивині. Парестезія. Спочатку виникають сенсорні джексонівські приступи, які переходять в фокальний руховий, а потім в генералізований епілептиформний припадок.

ЗАДАЧА 5. Функціональне значення гамма-мотонейронів та клітин Рекшоу.

Гама-мотонейрони забезпечують механізм саморегуляції на рівні рефлекторного кільця (гама-мотонейрони — альфа-малі мотонейрони), а клітини Реншоу (інтернейрони) чинять зворотне гальмування або полегшення в відношені імпульсів, які проходять в альфа-малих мотонейронах.

ЗАДАЧА 58. Які порушення чутливості виникають при пошкодженні внутрішньої капсули?

Геміанестезія на протилежній вогнищу стороні, більше виражена в дистальних відділах кінцівок.

ЗАДАЧА 72. У хворого спостерігаються кидкові рухи в правих кінцівках, які були постійними, не зникаючи навіть в період сну. Що пошкоджено та на якому рівні?

Гемібалізм справа. Пошкодження Льюісова тіла зліва.

ЗАДАЧА 59. Які порушення чутливості виникають при пошкодженні зорового горба?

Гетеролатеральна геміанестезія з охопленням лиця в поєднанні з болісними та пекучими болями на цій же стороні (гемігіперпатія або спонтанні таламічні болі).

ЗАДАЧА 82. При швидкому переводі витягнутих рук із положення супінації в положення пронації, рух правої кисті став надлишковим. Як називається цей симптом?

Гіперметрія (в правій руці).

ЗАДАЧА 15. Центральний парапарез ніг, відсутність нижніх та середніх черевних рефлексів, затримка сечі та калу. Які утворення пошкоджені?

Двостореннє пошкодження латеральних пірамідних шляхів на рівні сегментів Th8, — Th9.

ЗАДАЧА 17. Спастичний тетрапарез, різка гіперрефлексія та патологічні рефлекси кистей та стоп з двох сторін. Функції черепних нервів не порушені. Які структури нервової системи порушені?

Двосторонне пошкодження бокових пірамідних шляхів на рівні верхніх шийних сегментів (С2 — С4).

ЗАДАЧА 89. У хворого порушено відчуття запаху з обох сторін. Де вогнище пошкоджения? Яка роль такої патології в установлені топічного діагнозу?

Двостороння гіпо-аносмія виникає при пошкодженні нюхових нервів, луковиці та тракту на основі передньої черепної ямки. Топіка пошкодження не викликає сумніву.

ЗАДАЧА 21. При якій локалізації патологічного процесу можливий спастичний парапарез ніг з затримкою сечі та калу? Які ще клінічні симптоми потрібно знати для уточнення локалізації вогнища пошкодження?

Двостороннє пошкодження бокових пірамідних шляхів вище попереково-крижового потовщення. Випадіння черевних рефлексів, параанестезія з рівня пошкодження спинного мозку, трофічні порушення, розлади тазових функцій та ін.

ЗАДАЧА 13. Вʼялий параліч рук, фібрилярні та фасцикулярні посмикування мʼязів плечових поясів, рух ніг не порушено.Де покалізується вогнише пошколження?

Двостороннє пошкодження передніх рогів на рівні сегментів С5 — С8.

ЗАДАЧА 39. Що таке дизестезія, полісстезія, аллоестезія, синестезія?

Дизестезія - протиприродний характер сприйняття подразника (наприклад, тепло як біль та ін.); поліестезія — сприйняття одиночного подразнення як множинного; аллоестезія — помилкове сприйняття місця подразнення; синестезія — сприйняття одиночного подразнення одночасно в місці Його нанесення і в симетричній ділянці тіла з протилежної сторони.

ЗАДАЧА 8. Назвіть оральні сегментарні автоматизми у дітей.

Долонно-ротовий рефлекс (рефлекс Бабкіна), хоботковий рефлекс, пошуковий рефлекс Куссмауля, смоктальний.

ЗАДАЧА 12. Назвіть рефлекторні дуги колінного та ахіллового рефлексів.

Дуга колінного рефлекса: чутливі та рухові волокна стегнового нерва, сегменти спинного мозку L1 — L2. Дуга ахіллова рефлекса: чутливі та рухові волокна великостегнового нерва, сегменти спинного мозку S1 — S2.

ЗАДАЧА 81, Які клінічні ознаки характерні для лобної атаксії?

Затруднення при стоянні та ході аж до повної неможливості їх виконання — хода типу астазії — абазії. Такі симптоми як ністагм, інтенційне тремтіння та скандована мова відсутні.

ЗАДАЧА 9. Назвіть спинальні сегментарні автоматизми у дітей.

Захисний рефлекс новонародженого, рефлекс опори та автоматична ходьба новонародженого, рефлекс повзання (Баусра) та спонтанне повзання, хватальний рефлекс, рефлекси: Галанга, Переза, Моро та ін.

ЗАДАЧА 61. Які порушення чутливості виникають при пошкодженні крижового сплетіння?

Крім симптомів випадіння функції сідничного нерва (параліч стопи та пальців, парез згиначів гомілки, анестезія на стопі і гомілці), виникає біль по задній поверхні стегна, в гомілці та стопі (симптом Ласера), приєднується парез сідничних мʼязів (затруднено розгинання та відведення стегна).

ЗАДАЧА 43. Парестезія та біль в області зовнішньої поверхні стегна. Гіперестезія в вигляді «лампаси» в цій же зоні. Які структури пошкоджені та який стан сухожильних рефлексів і мʼязів?

Латеральний шкірний нерв стегна. Рефлекси не порушуються при відсутності атрофії мʼязів.

ЗАДАЧА 28. У хворого виник синдром Мійяр-Гублера. Вкажіть локалізацію пошкодження.

Локалізація пошкодження знаходиться в нижній частині покришки Варолієва моста.

ЗАДАЧА 54. Після ножового поранення хребтової області виник спастичний параліч лівої ноги, аналгезія справа від пупка донизу,порушення мʼязово-суглобової чутливості в лівій нижній кінцівці. Відсутні нижні та середні черевні рефлекси зліва., Де знаходиться вогнище пошкодження? Яка назва цього синдрому?

Ліва половина спинного мозку на рівні сегментів Д3(?) — Д9. Синдром Броун-Секара.

ЗАДАЧА 96. Які порушення полів зору виникають при пошкодженні зорового тракту справа і їх діагностичне значення?

Лівостороння гомонімна (трактусова) геміанопсія, яка чітко указує на локалізацію процеса.

ЗАДАЧА 38. Гіпестезія дистальних відділів кінцівок, біль в кистях передпліччя, стопах та гомілках, зниження тонусу та атрофія мʼязів кистей і стоп. Шкіра кистей та стол суха, витончена, нігті ламкі. Відсутні карпорадіальні рефлекси, рефлекси з сухожилля двоголових мʼязів плеча та ахіллові рефлекси. Позитивний симптом Ласега з двох сторін. При якому пошкодженні нервової системи відзначається подібна симптоматика?

Множинне пошкодження периферичних нервів.

ЗАДАЧА 80. Хворий ходить, широко розставляє ноги, похитується та відхиляється вліво, в позі Ромберга — тенденція до падіння вліво, гіперметрія, мимопопадання та інтенційний тремор при пальце-косовій та пʼяточно-колінній пробах зліва, горизонтальний ністагм при погляді вліво, адіадохокінез лівої руки, зниження тонусу мʼязів лівих кінцівок, скандована мова. Як називається синдром та які структури пошкоджені при цьому?

Мозочкова геміатаксія. Пошкодження лівої гемісфери мозочка.

ЗАДАЧА 76. Які типи атаксії виникають в залежності від локалізації пошкодження мозочка та його звʼязків?

Мозочкова, сенситивна, вестибулярна, кіркова, в тому числі лобна, істерична типа «астазії — абазії» та ін.

ЗАДАЧА 51. Які порушення чутливості виникають при пошкодженні парасагітальної області правої задньої центральної звивини? ,

Моноанестезія в області лівої ноги.

ЗАДАЧА 84. Які мозочкові симптоми можуть виникнути при пошкодженні правої нижньої ніжки мозочка?

Міоклонії мʼякого піднебіння справа, ністагм та ін.

ЗАДАЧА 4. Механізм дії міотатичного рефлексу.

Міотатичний (або пропріоцептивний) рефлекс шляхом взаємодії між альфа-малими мотонейронами, гама-мотонейронами та клітинами Реншоу здійснює автоматичну саморегуляцію механізму ходьби та готовність до неї, в тому числі через реціпрокну іннервацію.

ЗАДАЧА 22. Правостороння спастична геміплегія без пошкодження черепних нервів та порушення мови. Де знаходиться вогнище пошкодження? Дайте обгрунтовану відповідь.

При пошкодженні верхніх шийних сегментів на стороні паралічу.

3AДАЧА 69. У хворого спостерігаються міоклонічні гіперкінези Ta епілептичні приступи. Гіперкінези посилюються при довільних рухах, в період сну — відсутні. Міоклонічні приступи настають за декілька днін до епілептичного припадку. Рівень пошкодження екстрапірамідної системи? Де локалізується патологічний процес? Назвати всі гіперкінези цього рівня?

На кірковому рівні. Екстрапірамідна зона кори і прилягаючої білої речовини. Гіперкінез — епілепсія типу міоклонус — епілепсії, кожевніковська епілепсія, хорічна падуча Бехтерева.

ЗАДАЧА 70. Які ви знаєте види гіперкінезів, які можуть виникнути при пошкодженні стовбуру мозку?

На стовбуровому рівні виникають різні форми тремтіння, лицьовий геміспазм або параспазм, міоклонії (ритмічні, аритмічні), тики та ін.

ЗАДАЧА 62. Варіанти порушення чутливості при пошкодженні променевого, ліктьового та серединного нервів.

Невральний тип порушення чутливості характерний для променевого, ліктьового та серединного нервів

ЗАДАЧА 46. Які порушення чутливості можуть виникнути при інтрамедулярному вогнищі пошкодження на рівні С4 — Д2?

Низхідний тип порушення чутливості в зоні сетментів С4 — Д2 по типу «куртки».

ЗАДАЧА 94. У хворого появилося двоїння предметів при погляді вправо (збіжна косоокість). Що пошкоджено, чому виникла диплопія?

Парез правого відвідного нерва (або його ядра). Диплопія виникає за рахунок паралічу правого зовнішнього прямого мʼяза ока.

ЗАДАЧА 92. У хворого диплопія при подяді вліво та прямо, птоз справа. Після пасивного піднімання повіки виявлено різке розширення зіниці з відсутністю її реакції на світло і акомодацію, очне яблуко відведено назовні, відсутні рухи його всередину та вверх, обмежені донизу. Пояснити описані симптоми та визначити локалізацію пошкодження. Функції яких мʼязів ока збережені?

Парез правого окорухового нерва (або його ядра). Офтальмоплегія справа (зовнішня та внутрішня — відсутні зіничні реакції на світло і акомодацію). Збережені функції прямої латеральної (п. VІ )та верхньої косої мʼязів (п. IV).

ЗАДАЧА 87. Перед епілептичним приступом у хворого виникає короткочасне відчуття неприємних запахів: горілого мʼяса, тухлих яєць. Де розміщується патологічне вогнище? Як називається цей синдром?

Патологічне вогнище знаходиться в кіркозій зоні нюхового аналізатора (парагіпокампова, грушевидна звивини, аммонів ріг). Нюхові галюцинації.

ЗАДАЧА 2. Який механізм розвитку патологічних рефлексів?

Патологічні рефлекси (розгинальні та згинальні) виникають скоріше всього внаслідок порушення гальмуючого впливу пірамідної системи на сегменти спинного мозку.

ЗАДАЧА 86. Які симптоми виникнуть у хворого при пошкодженні в області ядра лівого відвідного нерва? Що це за область та як називається синдром?

Периферичний параліч мімічних мʼязів та зовнішнього прямого мʼяза ока на стороні вогнища, геміплегія — на протилежній. Пошкодження нижньої частини мозкового мосту — альтерную чий синдром Фовіля (пошкодження пірамідного пучка УП пари та аксонів клітин VI пари).

ЗАДАЧА 60. Які порушення чутливості виникають при пошкодженні, периферичних нервів?

Поліневритичний тип порушення чутливості.

ЗАДАЧА 30. Які порушення будуть при повному пошкодженні спинного мозку на верхньому шийному рівні (С3 — С5)?

Поперекове пошкодження спинного мозку на верхньому шийному рівні (С3 — С5) виникає спастичний тетрапарез, ловна параанестезія (з С5 — С6), грубі тазові та трофічні розлади та ін.

ЗАДАЧА 99. У хворого виникло оніміння, почуття пекучості, різкі болі в правій половині лиця, а потім поява герпетичних висипань в області правого вуха та гіперестезія больової чутливості в цій області. Який нерв постраждав, на якому рівні?

Пошкодження Гассерова вузла трійчастого нерва справа.

ЗАДАЧА 25. У хворого лівостороння геміплегія з центральним парезом лицьового та підязичного нервів. Де розташоване вогнище пошкодження?

Пошкодження внутрішньої капсули протилежної гемісфери мозку.

ЗАДАЧА 44. Біль в області внутрішньої поверхні лівого стегна,порушення поверхневої чутливості в тій же зоні, атрофія мʼязів нижнього відділу стегна (в основному його внутрішньої поверхні). Не можливе закидання лівого стегна на праве, затруднений поворот ноги назовні. Функція яких мʼязів порушена? Які утворення нервової системи пошкоджені?

Пошкодження лівого замикального нерва. Порушена функція привідних та зовнішніх замикальних мʼязів нижньої кінцівки.

ЗАДАЧА 20. Атрофія міжкісткових та черволодібних мʼязів і мʼязів в області гіпотенара лівої кисті. Дистальні фаланги III-V пальців зігнуті, проксимальні — розігнуті («кігтиста кисть»). Зниження чутливості шкіри в області V пальця та відповідного краю кисті. Що пошкоджено?

Пошкодження лівого ліктьового нерва.

ЗАДАЧА 75. При швидкій повторній пронації та супінації рук ліва рука відстає, затримуючись в кожному положенні довше, ніж права. Яке діагностичне значення має даний симптом? Як він називається?

Пошкодження лівої гемісфери мозочка. Адіадохокінез.

ЗАДАЧА 26. У хворого правосторонній спастичний геміпарез та офтальмоплегія зліва. Де розташоване вогнище пошкодження?

Пошкодження лівої ніжки мозку та ядра окорухового нерва — альтернуючий синдром Вебера.

ЗАДАЧА 63. Хворий 10 років. Батьки помітили, що він став неохайний, на уроках непосидючий, гримасує, став писати літери різної величини. При огляді виявлено зниження мʼязового тонусу кінцівок, швидкі розмашисті рухи в руках, менше в ногах. Де вогнище пошкодження? Як називається такий синдром?

Пошкодження неостріатума з обох сторін. Хореічний гіперкінез.

ЗАДАЧА 88. У хворого виявляється аносмія справа. Слизова оболонка носа не пошкоджена. Топічний діагноз? Як досліджується нюх?

Пошкодження нюхового нерва справа, луковиці та тракту. Нюх досліджується двома методами (кількісний та якісний).

ЗАДАЧА 14. Правосторонній геміпарез: периферичний параліч правої руки з фібрилярними та фасцикулярними посмикуваннями мʼязів; центральний параліч правої ноги. Черевні рефлекси справа відсутні, чутливість не порушена.Які структури пошкоджені?

Пошкодження передніх рогів спинного мозку та. латерального пірамідного шляху справа (кортико-спинальний) на рівні сегментів С5 — С8.

ЗАДАЧА 18. Для пошкодження яких периферичних нервів характерна «звисаюча кисть», «кігтиста кисть» («пташина лапа»), «мавпʼяча кисть»?

Пошкодження променевого, ліктьового та серединного нервів.

ЗАДАЧА 27. У хворого лівостороння спастична геміплегія та парез відвідного нерву справа (диплопія при погляді вправо). Який синдром у хворого розвинувся? Де розташоване вогнище?

Пошкодження середніх відділів покришки мозкового моста, в тому числі і ядра відвідного нерва — альтернуючий синдром Фовіля.

ЗАДАЧА 40. Сильний біль та гіпестезія шкіри в області передне-внутрішньої поверхні стегна, атрофія чотириголового мʼяза стегна, позитивні симптоми Вассермана та Мацкевича. Які структури нервової системи пошкоджені? Як порушуються сухожильні рефлекси?

Пошкодження стегнового нерва. Сухожильний колінний рефлекс знижується або випадає.

ЗАДАЧА 98. У хворого гостро виникли приступообразні болі, в правій половині лоба. При дослідженні встановлено порушення всіх видів чутливості на правій половині лоба. Який нерв пошкоджено? Які рефлекси могли зникнути при цьому, їх дуги?

Пошкодження трійчастого нерва (1 гілка) справа. Випадає надбрівний та корнеальний рефлекси справа, еферентна частина його представлена лицьовим нервом.

ЗАДАЧА 100. У хворого 25 років раптово виникають оніміння та різкі болі в правій половині лиця на фоні гіпестезії лиця справа та болі в супра-інфраорбітальних та мандибулярних точках. Зазначте локалізацію процесу.

Пошкодження трійчастого нерва справа.

ЗАДАЧА 64. У хворого появились насильницькі рухи (типу червоподібних) в пальцях кистей. Як називаються такі рухи? Який відділ нервової системи постраждав? Які ще гіперкінези виникають при такому пошкоджені?

Пошкодження шкаралупи та блідого шару. Атетозні гіперкінези. Можуть виникати також хорічні гіперкінези, типу торзіонної дистонії та змішані гіперкінези.

ЗАДАЧА 42. Біль по задній поверхні правої гомілки, підошовне згинання її не можливе. Пальці стопи підігнуті («кігтиста стопа»), гіпалгезія шкіри в області задньої поверхні гомілки, підошви стопи. Яке утворення нервові системи пошкоджено? Чи змінюються які-небудь сухожильні рефлекси?

Правий великогомілковий нерв. Випадає або знижується ахіллів рефлекс.

ЗАДАЧА 16. При якій локалізації вогнища пошкодження можливе виникнення правосторонньої центральної геміплегії?Як уточнити локалізацію вогнища?

Правостороння спастична геміплегія може виникнути: при пошкодженні пірамідних шляхів (від прецентральної звивини до верхніх шийних сегментів) в протилежні гемісфері мозку та на гомо-латеральній стороні при пошкодженні верхніх шийних сегментів (С3 — С5) при відсутності порушення функції черепних нервів.

ЗАДАЧА 97. Які порушення полів зору можуть виникнути при пухлині в області шпорної борозни потиличної долі?

Правостороння центральна геміанопсія з збереженням макулярної частини поля зору.

ЗАДАЧА 36. Чим відрізняється гіперестезія від гіперпатії та яка схожість між ними?

При гіперестезії поріг сприйняття знижений і подразнення, звичайно, не іррадіює. При гіперпатії поріг сприйняття підвищений, локалізація подразнення утруднена з іррадіацією його; нерідко протиприродне обтяжливе субʼєктивне сприйняття (дизестезія, полівстезія, синестезія).

ЗАДАЧА 45. Які порушення чутливості спостерігаються при екстрамедулярних та інтрамедулярних процесах?

При екстрамедулярних процесах страждає спочатку чутливість дистальних відділів нижніх кінцівок, яка розповсюджується проксимально (висхідний тип); при інтрамедулярних — вона виникає в дерматомі, відповідно пошкодженому сегменту і розповсюджується дистально (низхідний тип порушення).

ЗАДАЧА 29. Які альтернуючі синдроми ви знаєте при пошкодженні довгастого мозку?

При пошкодженні довгастого мозку виникають наступні альтернуючі синдроми: Авелліса, Джексона, Шмідта, Валленберга-Захарченко.

ЗАДАЧА 19. При пошкодженні яких нервів спостерігається «звисаюча стопа», «кігтиста стопа»?

При пошкодженні малостегнового та вепикостегнового нервів.

ЗАДАЧА 31. Які порушення будуть при повному пошкодженні спинного мозку на рівні шийного потовщення справа?

При пошкодженні спинного мозку на рівні шийного потовщення виникає теграплегія (вʼяла в руках, спастична — в ногах) та ін.

ЗАДАЧА 47. Які порушення можуть виникнути при пухлині (невриномі) спинного мозку на рівні Д4 — Д5?

Провідниковий ти порушення чутливості з рівня Д6 —Д7 донизу на протилежній стороні, глибока чутливість буде знижена з Д4-Д5 на стороні пухлини, тобто виникає синдром Броун-Секара.

ЗАДАЧА 3. Який вплив чинить пірамідна система на сегменти спинного мозку?

Пірамідна система здійснює двоякий вплив на сегменти слинного мозку: полегшуючий та гальмуючий.

ЗАДАЧА 7. Які ви знаєте захисні рефлекси та їх патофізіологічне значення?

Рефлекс Бехтерева-Марі -Фуа, стегновий рефлекс Ремака. Вони виникають при грубому пошкодженні спинного мозку і якби імітують автоматизм ходьби.

ЗАДАЧА 11. Назвіть патологічні рефлекси розгинальної та згинальної групи.

Розгинальні патологічні рефлекси: Бабінського, Оппентейма, Шеффера, Гордона, Чалдока та ін.; Згинальні: Россолімо, Бехтєрева-Менделя, Жуковського та ін.

ЗАДАЧА 68. Які ви знаєте види гіперкінезін в залежності від рівня пошкодження екстрапірамідної системи?

Різні гіперкінези по характеру прояву виникають: на кірковому рівні (гіперкінез — епілепсія: міоклонус — епілепсія, кожевніковська епілепсія, хореічна падуча Бехтерева); на підкірковому рівні (хорея, атетоз, гемібалізм, торзійна дисталія та ін.); на стовбуровому рівні (тремтіння, лицьовий геміспазм або параспазм, різного характеру міоклонії (ритмічні та аритмічні), тики та ін.; на мозочковому рівні (складні гіперкінези в поєднанні з атаксією і інтенційним тремтінням); на спинальному рівні (тремтіння, фасцикулярні та фібрилярні посмикування, раптові посмикування в окремих групах мʼязів з наступною слабкістю в руці чи нозі).

ЗАДАЧА 37. Як відрізнити сегментарні порушення больової та температурної чутливості від провідникових?

Сегментарні порушення чутливості виникають на стороні сегмента спинного мозку, провідникові — на протилежній та ін.

ЗАДАЧА 56. Після ножового поранення передньої області передпліччя спостерігається атрофія мʼязів тенара великого пальця з уплощенням долоні («мавпʼяча кисть»), гіпалгезія та гіперпатія в області долонної поверхні І, І, ІІІ пальців і відповідної їм частини долоні. Що пошкоджено?

Серединний нерв.

ЗАДАЧА 52. Які порушення чутливості виникають при половинному пошкодженні спинного мозку?

Синдром Броун-Секара.

ЗАДАЧА 66. У хворого після перенесеного грипу через декілька місяців виникають скованість та сповільненість рухів, ритмічний тремор голови та кистей типу «скачування пілюль», ригідність мʼязів кінцівок, про- та латеропульсія та ін. Як називається синдром? Де вогнище пошкодження? Які ще симптоми не названі?

Синдром паркінсонізму. Пошкодження паллідо-нігральної системи. В структурі цього синдрому зустрічається мʼязова ригідність з симптомом «зубчатого колеса», «повітряної подушки», вегетативні розлади (сальність лиця, гіперсалівація, гіперкератоз, рідке моргання), акайрія та ін.

ЗАДАЧА 65. У хворого спостерігаються гіперкінези, в результаті яких тулуб вигинається в різні сторони, викривляється по типу обертання навколо продольної осі. Кінцівки займають вигадливі пози. Гіперкінези різко посилюються при ході з деформацією в променево-запʼястних суглобах та насильницьким ловоротом голови в сторону, а в період сну вони відсутні. Як називається гіперкінез? Який рівень пошкодження і які структури при цьому страждають?

Синдром торзійної дистонії. Пошкодження блідого шару та шкаралупи.

ЗАДАЧА 32. У хворого поперекове пошкодження спинного мозку на рівні Д10. Які будуть рухові порушення?

Спастична параплегія ніг з параанестезією з рівня Д12 провідникового типу.

ЗАДАЧА 35. Які рухові порушення виникнуть при половиннному пошкодженні спинного мозку на рівні Д10 зліва?

Спастична плегія лівої ноги на стороні пошкодження (Д10 зліва) спинного мозку.

ЗАДАЧА 48. Які ви знаєте типи порушення чутливості?

Типи порушення чутливості: периферичний (корінцевий, невральний, поліневритичний); спинальний (сегментарний, провідниковий); церебральний (провідниковий, кірковий).

ЗАДАЧА 73. Хворий ходить дрібними кроками, тулуб нахилений вперед, ноги та руки напівзігнуті (згинальна поза). Лице маскоподібне, Мова монотонна, тиха, затухаюча. Спостерігається про- латеропульсія: відсутність співдружніх рухів рук, стереотипний тремор пальців рук типу «рахунку монет». Тонус мʼязів кінцівок дифузно підвищений: визначається симптом «зубчатого колеса». Установити топічний діагноз. Як називається описаний синдром? Що таке ахейрокінез, палілалія, мікрографія?

Топічний діагноз: пошкодження палідо-нігральних структур з обох сторін — синдром паркінсонізма. Ахейрокінез — відсутність при ході співдружніх рухів рук. Палілалія — порушення мови в вигляді багаторазового повторення окремих фраз, слів. Мікрографія — порушення письма (букви зменшені, особливо в кінці рядка).

ЗАДАЧА 90. Хворий не розрізняє предметів в лівих половинах полів зору. Як називається такий стан? Де локалізація процесу?

Центральна геміанопсія. Пошкодження центрального зорового шляху та кори потиличної долі (область шпорної борозни) справа.

ЗАДАЧА 71. У дитини 6 років спостерігаються швидкі, аритмічні та насильницькі рухи кінцівок і тулуба. Він гримасує, прицмоктує, часто висовує язик. Тонус мʼязів кінцівок знижений. Встановити топічний діагноз. Що таке симптом «маятника»? При яких захворюваннях може спостерігатись подібна клінічна картина?

опічний діагноз: Двостороннє пошкодження неостріатума. Хорея. Подібна клінічна картина спостерігається у дітей (частіше дошкільного та шкільного віку) при ревматизмі і носить назву «малої хореї». Симптом «маятника» виникає частіше при «мʼякій» формі хореї, коли при визивані колінного рефлекса виникають маятникоподібні затухаючі рухи або симптом Гордона —ІІ (застигання в позі розгинання).


Set pelajaran terkait

HSS Research Paper - Kaylee Hart

View Set

Principles of Financial Accounting (WGU)

View Set

Mental Health - Prep U - Chapter 22

View Set

Natural Disasters Exam 2-Chapter 5 Earthquakes

View Set