05. tétel - Rendszerelemzés és -tervezés

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

SAP rendszer jellemzői

Több modulból áll (pl.: számvitel és pénzügyi, logisztikai, emberi erőforrás, projekt rendszer, munkafolyamatok, szakmai megoldások). Adott vállalkozás kompetenciájától függ, hogy a teljes vállalati információs rendszert vagy egy - egy önállóan működő részrendszer szoftverét vásárolja meg és alkalmazza. De mindenképp biztosítani kell az egyes alrendszerek közötti kompatibilitást.

több munkahelyes üzemmód (multi user system)

Több munkahelyet képes támogatni. Ez nem több felhasználós rendszer. Azaz nem képes egymástól eltérő programok egyidejű feldolgozására. Az ilyen operációs rendszerek képesek elkülöníteni egymástól több felhasználó beállításait, adatait. Minden mai modern operációs rendszer ilyen.

információs rendszer elemei: szabványok (6)

Végül, de nem utolsó sorban tisztázzuk, mit értünk a szabvány fogalmán. Az információ rendszerek hatodik elemeként definiált „szabványok" magukban foglalják az információ rendszer minden elemére vonatkozóan a minőségügyi és egyéb jogi, illetve technológiai, módszertani kötelező szabályokat, megegyezéseket. (Ilyenek pl. a szoftverfejlesztés, képernyőtervezés minőségi szabványa.).V-modell:• a vízesés modell egy kiterjesztése• a vízesés modellben a tesztelés csak a projekt késői fázisában lett végrehajtva, így a hibák későn derültek ki• a V-modell útmutatást nyújt ahhoz, hogy a tesztelést a lehető legkorábban el kell kezdeni az életciklusban• azt is mutatja, hogy a tesztelés nem csak végrehajtás alapú tevékenység• ezeket a tevékenységeket a fejlesztéssel párhuzamosan kell elvégezni, és a tesztelőknek együtt kell működniük a fejlesztőkkel, üzleti-elemzőkkel• a teszttervezés korai elkezdésével gyakran megtalálhatóak a hibák a tesztelési alapdokumentumokban• jó gyakorlat ha már ezen dokumentumok review-olása során bevonják a tesztelőket• minőségre és megbízhatóságra fókuszál

online üzemmód

·Az egységek egymással kapcsolatban állnak és az egyik vezérli a többit.

HR - Human Resources - Humán erőforrás modul

Átfogó megoldást kínál a munkaerő-gazdálkodással kapcsolatos különböző adminisztratív funkciók, mint pl. a törzsadat-kezelés, időgazdálkodás, bérszámfejtés, útiköltség-elszámolás, statisztikai kiértékelés támogatására, valamint a munkaerő-tervezés szerteágazó feladataira. (emberi erőforrások)

információs rendszer elemei: belső felhasználók (5)

Így definiáljuk mindazokat, akik a vállalaton belül karbantartják az egyes adatokat, vagy akik információkat kapnak a rendszertől.

Szociális-kulturális környezet (S)

Összetett kategória, számos elemből áll. A legfontosabbak a demográfiai, az életmód és a szociális értékek. Ezek minősége Magyarországon sajnos romlik, és ez rányomja bélyegét az üzleti szektor vállalkozásaira. A korai halálozás, természetes fogyás, a képzésben résztvevők csökkenése, a megelőző egészségügyi ellátás hiánya miatt magas a táppénzállomány, a szociális ellátás csökkenése pedig növeli a vállalkozások terheit, amely természetszerűleg csökkenti a vállalkozások eredményességét.

rendszerszervezés és -tervezés dokumentációjai

Ø A követelményelemzés dokumentumaiØ Megvalósíthatósági tanulmány, nagyvonalú rendszertervØ Részletes rendszertervØ RendszerspecifikációØ Logikai és fizikai rendszertervØ ProgramspecifikációkØ A megvalósítás dokumentumaiØ SzerződésØ ÜtemtervØ Fejlesztői dokumentációØ Tesztelési dokumentációØ Az átadás dokumentumaiØ Felhasználói dokumentáció (elektronikus, nyomtatott)Ø Üzembe helyezési kézikönyvØ Átadás-átvételi jegyzőkönyv

Weakness - gyengeségek (W)

Őszintén fel kell tárni mindazt, ami a vállalat sikertelenségéhez vezethet, amin még lehet javítani. Pl.: induló vállalkozás, kapcsolatrendszer kialakítása (nagykereskedők, gyártók, kis kedvezménye), állandó vevőkör hiánya, lakosság pénzügyi helyzete, pályázati lehetőségek finanszírozása, beszűkülése, kapacitáshiány a kis létszám miatt egy nagyobb megrendelés esetén.

CO - Controlling - Kontrolling modul

A vállalat költséggazdálkodását, belső könyvelését kezeli. Feladata többek között a különböző projectekkel kapcsolatos pénzmozgások követése, az eszközbeszerzés, létrehozás, általánosságban a teljes vállalati tevékenység eredményorientált ellenőrzése. (számvitel)

Külső (makro) környezeti tényezők (PEST elemzés)

A vállalkozás teljesítménye nem csupán saját munkájának függvénye. Egyre bonyolultabbá váló világunkban a vállalkozás működésére egyre meghatározóbb hatással vannak a külső tényezők; például függőség az adott országtól, technológiától, szociális-kulturális viszonyoktól, politikai-jogi rendszertől, amelyben a vállalkozás él, működik, elhelyezkedik. Ezeknek a tényezőknek közös jellemzőjük, hogy hatásukat ugyan nem közvetlenül, hanem áttételesen fejtik ki, súlyos következményekkel járhat, ha a vállalkozások ezekkel nem számolnak.

Belső (mikro) környezeti tényezők (SWOT elemzés)

A vállalkozások közvetlen vagy akciókörnyezetét azok a tényezők alkotják, amelyek közvetlen hatást gyakorolnak a szervezet működésére, teljesítményére. Ezeknek a tényezőknek nagy része a vállalkozások versenykörnyezetét is jelenti, ahol olyan szereplőkkel kell megküzdeni, mint fogyasztók, versenytársak, szállítók stb. A közvetlen tényezők körébe tartoznak a tulajdonosok (befektetők) vagy a jövőbeni, megszerezhető potenciális alkalmazottak is.

rendszer

A vállalkozáson belüli gazdasági és irányítási folyamatokat vállalatirányítási rendszernek nevezzük.

mélyinterjú

Abban az esetben alkalmazzák amikor: - egy adott témával kapcsolatban a témához leginkább értő szakértők véleményére vagyunk kíváncsiak, - speciális helyzetben lévő emberek nézeteit, véleményét szeretnénk megismerni, - adott témában olyan új ismeretekhez szeretnénk jutni, amelyeket csak adott légkörben, kötetlen beszélgetés formájában mondanak el az emberek, - olyan „kényes" kérdésekről szeretnénk megismerni az emberek véleményét, amelyekről egyébként nem szívesen beszélnek. Az interjúalannyal egy vezérfonal alapján irányított beszélgetést folytatnak le. Az interjúkészítők túlnyomó többségben a vizsgált témában járatos szakértők. A beszélgetés vezérfonalától el lehet térni, az interjúalany szabadabban, közvetlenebbül kifejtheti véleményét, elkalandozhat saját maga által fontosnak tartott területekre is, különösen, ha ezek köthetők a vizsgálat témájához. Az interjúkról lehetőség szerint videó- vagy hangfelvételt készítenek, amennyiben ehhez a kérdezett határozott és egyértelmű beleegyezését adja.

Ubuntu

Az Ubuntu egy Debian alapú Linux-disztribúció 6 hónapos kiadási ciklusokkal, a legfrissebb szoftverekkel, hibajavításokkal és integrációs munkákkal, amelyek visszakerülnek a Debianba.

adaptáció

Az adaptációt a szoftverértékesítő szervezet végzi, mert ők tudják a szoftver igényeit, az adott vállalat lehetőségeihez adaptálják, létrehozzák a törzsadat-állományokat, rendszerkörnyezetet alakítanak ki, esetenként az output igényeket megváltoztatják.

információs rendszer elemei: adat (1)

Az adat értelmezhető, de nem értelmezett ismeret. Információ: Az információ értelmezett adat.

GAN hálózat (Global Area Network)

Az egész Földet a GAN (Global Area Network) hálózza be, vagyis a nagybetűs Internet.

információs rendszer

Az információs rendszer adatoknak (információknak), a velük kapcsolatos információs eseményeknek, a rajtuk végrehajtott információs tevékenységeknek, az előzőekkel kapcsolatos erőforrásoknak, az információk felhasználóinak, az előzőeket szabályzó szabványoknak és eljárásoknak, a szervezett együttese. Az információs rendszer adatoknak (információknak), a velük kapcsolatos információs eseményeknek, a rajtuk végrehajtott információs tevékenységeknek, az előzőekkel kapcsolatos erőforrásoknak, az információk felhasználóinak, az előzőeket szabályzó szabványoknak és eljárásoknak, a szervezett együttese.

információs rendszer elemei: erőforrások (4)

Az információs rendszerek negyedik alapelemének az erőforrásokat tekintjük, melyek a fejlesztésekhez és működtetéshez szükséges időt, pénzt, technikai eszközöket - hardver és szoftver - jelentik.

operációs rendszer

Az operációs rendszer az a szoftver, amely nélkülözhetetlen a számítógép működéséhez. Feladatai közé tartozik többek között a hardver​ kezelése,​ a programok​ futtatása,​ és kapcsolattartás a felhasználó és a számítógép között​.

moduláris​ felépítés

Azt jelenti, hogy a programcsomag egy bázisrendszerből és az erre felépülő modulokból áll. A modulok különféle gazdálkodási területeket fednek le, ezek önállóan is alkalmazhatók, bevezetésüknek sem a sorrendje, sem az időzítése nem kötött. Ilyen integrált vállalatirányítási információs rendszer például a SAP R/3 rendszer. jellemzője a többrétegű architektúra + modularizáció. A SAP modulok között teljes az integráltság és kiválóan fut Linux alatt.

integráltság​

Azt jelenti, hogy a rendszer moduljai egy közös adatbázison dolgoznak, így nincsenek felesleges adathalmazok, és nincs szükség külön adatátvitelre a modulok közt.

egy munkahelyes üzemmód (single user system)

Egy munkahelyet képes támogatni. Ezek az operációs rendszerek nem voltak felkészítve több felhasználói adatainak, beállításainak kezelésére. Ilyen volt például a DOS.

MAN hálózat (Metropolitan Area Network)

Egy városi hálózatban a számítógépek egymástól 1-50 km-re lehetnek, helyi hálózatok összekapcsolásából áll. Általában közel fekvő irodákat köt össze, vagy akár egy egész várost is.

SD - Sales and Distribution - Értékesítési modul („eladás")

Ennek a modulnak a funkciói a rendelésfelvételt, kiszállítást, számlázást támogatják. (logisztika)

információs rendszer elemei: információs események (2)

Eseménynek az információs tevékenységeket kiváltó, illetve azt lezáró momentumot nevezzük.

WF - WorkFlow - Munkafolyamat modul

Ezen modul segítségével növelhetı az irodai kommunikáció és a szervezet hatékonysága, információ-technológiai eszközként szolgálhat az üzleti folyamat átszervezés-technológiai végrehajtásához.(alkalmazásokat átfogó funkciók)

IS - Industry Solutions - Iparági megoldások modul

Ezt a modult az iparágazatok vezető vállalataival és a tanácsadó partnerekkel szorosan együttműködve bővíti az SAP, az új és továbbfejlesztett speciális funkciók kialakításánál mindig a legújabb gyakorlati ismereteket figyelembe véve. Ilyen szakmai megoldások léteznek pl. a gépjárműipar, banki megoldások, gyógyszeripar, vegyipar, építészet, biztosítók, olaj és gáz, közigazgatási szektorok, valamint a közművek és a kereskedelem területein. (alkalmazásokat átfogó funkciók)

rendszerfejlesztés általános életciklusa

Gazdasági rendszer, alrendszer létrehozását körültekintő, szakmai munka előzi meg. Ebben az esetben alkalmazzuk a rendszerfejlesztés általános életciklusát, mely végigkíséri a probléma felméréstől a bevezetésig a fejlesztési munkát.

grafikus operációs rendszer

Grafikus felhasználó felületű operációs rendszer esetében a felhasználó egy könnyen használható, ikonokat és más grafikus elemeket tartalmazó felületen keresztül adhat utasításokat a számítógépnek. Ilyen a Windows, és egy grafikus rendszerhéjjal kiegészítve a Linux is.

probléma felmerülése (1.)

1. A probléma felmerülése - a miértre keresi a választ - a probléma elindít egy döntést előkészítő szakaszt, amely végül döntési szituációt eredményez - a döntés első eleme, hogy szükséges-e, ha igen, akkor milyen mértékben kell változtatni az eddigi rendszer működésén - ebben a fázisban elkészítik a koncepcionális megvalósítási tanulmányt, amely megoldási alternatívákat vázol fel

rendszerfejlesztési általános életciklus 7 főbb lépése

1.) A probléma felmerülése 2.) Előzetes helyzetfelmérés 3.) Vezetői döntés 4.) Részletes helyzetfelmérés 5.) Vezetői döntés 6.) Rendszer bevezetése 7.) A rendszer üzemeltetése és karbantartása

csoportos mélyinterjú fajtái

1.) Fókuszcsoportos vizsgálat 2.) Szakértői ankét

SAP R/3 moduljai

1.) IS - Industry Solutions - Iparági megoldások modul (alkalmazásokat átfogó funkciók) 2.) WF - WorkFlow - Munkafolyamat modul (alkalmazásokat átfogó funkciók) 3.) PS - Project System - Projektrendszer modul (alkalmazásokat átfogó funkciók) 4.) PM - Plant Maintenance - Karbantartási modul (emberi erőforrások) 5.) QM - Quality Management - Minőségellenőrzési modul (emberi erőforrások) 6.) HR - Human Resources - Humán erőforrás modul (emberi erőforrások) 7.) SD - Sales and Distribution - Értékesítési modul („eladás") (logisztika) 8.) MM - Materials Management - Anyaggazdálkodási modul („beszerzés, vásárlás") (logisztika) 9.) PP - Production Planning - Termelésirányítási modul („termelés, gyártás") (logisztika) 10.) FI - Financial Accounting - Pénzügyi és könyvelési modul („nyomkövetés") (számvitel) 11.) CO - Controlling - Kontrolling modul (számvitel) 12.) AM - Asset Management - Eszközgazdálkodási modul (számvitel)

hálózatok fajtái kiterjedés szerint

1.) PAN - személyes hálózat 2.) LAN - helyi hálózat 3.) MAN - városi hálózat 4.) WAN - kiterjedt hálózat 5.) GAN - mindenre kiterjedő hálózat

marketingkutatási módszerek

1.) Primer kutatás 2.) Szekunder kutatás

információs rendszer elemei (6)

1.) adat/információ 2.) információs események 3.) információs tevékenységek 4.) erőforrások 5.) felhasználó (user) 6.) szabványok

számítógépes üzemmódok

1.) offline üzemmód 2.) online üzemmód 3.) egyprogramos üzemmód 4.) többprogramos üzemmód 5.) párbeszédes üzemmód 6.) időosztásos üzemmód 7.) tranzakció vezérelt üzemmód 8.) egy munkahelyes üzemmód 9.) több munkahelyes üzemmód 10.) kötegelt feldolgozás üzemmód 11.) valós idejű feldolgozás üzemmód

operációs rendszer részei

1.) rendszermag 2.) alkalmazói​ interfész 3.) rendszerhéj​

előzetes helyzetfelmérés (2.)

2. Előzetes helyzetfelmérés A rendszer létrehozásához kellenek a helyzetfelmérési technikák: · Dokumentumelemzés (A vállalkozásnál meglévő dokumentumok vizsgálata. Pl.: szabályzatok, beszámolók) · Megfigyelés és mérés (A különféle gazdasági folyamtok megfigyelése, lehet hagyományos és automatizált.) · Kérdőíves kikérdezés (15-20 kérdés, zárt, nyitott, vegyes kérdések lehetnek, önkitöltéssel vagy kérdezőbiztos segítségével.) · Interjú o (leghatékonyabb, legköltségesebb) o van egyszemélyes, csoportos o Interjúk végén feljegyzést készítenek, vagy emlékeztetőt, ami a tényleges adatokon túl a megállapításokat és következő fázisokat tartalmazza. o Lágy/kemény/semleges interjú - kérdezés módja szerint. Az összegyűjtött információt fel kell dolgozni. - a rendszerfejlesztés lényeges eleme - ebben a fázisban nagyvonalú áttekintést kapunk a rendszer jelenlegi működéséről, amelynek eredményét rögzítik - arra keresik a választ, hogy az előzetes elképzelés megvalósítható-e, és ha igen, akkor milyen rendszerkörnyezetben és milyen gazdasági feltételek mellett - az előzetes helyzetfelmérés feladatai o a jelenlegi rendszer vizsgálata, fő összefüggéseinek feltárása § a vizsgálat kiterjed az egyes részterületek formális és informális kapcsolataira § fő célja a rendszer körül határolása, a módosításra szoruló folyamatok al- és részrendszerek egyértelműsítése o a felhasználók igényeinek megismerése § ebben a fázisban meg kell ismerni a rendszerhasználók jelenlegi és jövőbeli igényeit § a felhasználó igényeknél figyelembe kell venni a felhasználótól elvárt, jogszabályok által előírt követelményeket is o jövőbeni szükségletek meghatározása § rendszerek folyamatosan változnak, újabb és újabb célok fogalmazódnak meg § olyan rendszerfejlesztés szükséges, amely figyelembe veszi a felhasználók hosszútávú igényeit, a stratégiai célkitűzéseket - az előzetes helyzetfelmérés meghatározza a megvalósítandó rendszer célkitűzéseit és megoldási javaslatokat fogalmaz meg o megvalósítható-e az új rendszer? § ha igen, milyen környezetben? milyen erőforrásokkal? milyen költségek mellett?

triád (háromszög) interjú

3 interjúalany és egy moderátor vesz részt benne. Ez az interjúszituáció azért nagyon előnyös, mert az egymással folytatott beszélgetésben korábban számításon kívül hagyott ötletek, gondolatok és felszínre kerülhetnek, de nincs olyan riasztó hatása, mint amilyen például gyerekek esetén az egyéni mélyinterjúnak, vagy intim téma esetén a nagyobb csoportnak lehet. A módszer további előnye például a páros interjúkkal, vagy a csoporthelyzetekkel szemben, hogy - a tapasztalatok szerint - nem alakul ki polarizáció (ellentétes álláspontok, csoportok kialakulása), a három résztvevőből nem mindig ugyanaz a kettő képviseli ugyanazt a véleményt.

vezetői döntés (3.)

3. Vezetői döntés - előzetes helyzetfelmérés alapján a vezetőknek dönteni kell, hogy: o szükséges-e az új információs rendszer? o megéri-e új rendszer kifejlesztése? o amennyiben a rendszer fejlesztése mellett döntenek, ki kaphatja a megbízást? o milyen költségek mellett valósítható meg a rendszerfejlesztés? o megtérülnek-e a költségek? o ütemezni kell a feladatok megoldását, ha a megvalósítás mellett döntünk

részletes helyzetfelmérés (4.)

4. Részletes helyzetfelmérés - a vezetőkkel közösen kiválasztott megoldási alternatívákhoz szükséges adatok gyűjtése, rendszerezése, feldolgozása történik ebben a munkafázisban - ahhoz, hogy megfelelő rendszer valósuljon meg, teljes mélységében meg kell ismerni a jelenlegi rendszer vertikális és horizontális kapcsolatait - a részletes helyzetfelmérés eredményét rendszerjavaslatban rögzítik - HIPO (Hierarchy - Input - Process - Output), IPO módszerek Az egyre bonyolultabb számítógépes rendszerek megvalósítása szükségessé tette a tervezés módszertani segédeszközeinek továbbfejlesztését, a folyamatábrák hátrányait kiküszöbölő technika létrehozását. A strukturált elemzési és tervezési módszer lényeges előrelépést jelentett, de mint közbenső eszközt, érdemes megemlíteni a HIPO-t, mely egyesítve a folyamatábra előnyeit, többletszolgáltatást is nyújt. A mellékelt ábra egy lista fájl elkészítésének menetét mutatja be. A bemenetként (Inputként) meghatározott adathalmazokból a felírt funkciók (Process) egymás után történő elvégzése eredményeként (Output) létrejön egy olyan fájl, mely tartalmazza a megadott feltételek szerint leválogatott hallgatók minősítéshez szükséges adatait. A módszert az IBM fejlesztette ki. Két részből áll. A hierarchikus rész megmutatja a célt és azt, hogy hogyan jutunk el a célhoz. A hierarchikus rész feladatokból, funkciókból áll. A másik rész - az IPO - a feladatokhoz rendeli hozzá a bemenetet és a kimenetet.

Technológiai környezet, K+F (T)

A társadalom technikai, technológiai fejlettsége, a kutatásra fordított GDP hányada és a kutatás színvonala meghatározzák a szervezetek és a vállalkozások fejlesztési lehetőségeit, amely végső soron a termékek és szolgáltatások színvonalában, a vállalkozás piacképességében jelentkezik. A modern gazdaságban a termékekben és szolgáltatásokban megjelenő szellemi tőke döntő tényezővé válik. Ezért a fejlesztésben regisztrálható lemaradások a leszakadás, a perifériára szorulás veszélyét hordozzák mind az ország, mind annak szervezetei és vállalkozásai számára.

vezetői döntés (5.)

5. Vezetői döntés - a rendszerjavaslat elfogadásáról döntenek o amely tartalmazza az új rendszer szolgáltatásait, inputjait, outputjait a felhasználók igényének megfelelően o az új rendszer átvétele - döntés hármas lehet o elfogadják eredeti állapotban § következő lépés: az új rendszer logikai tervezése § az új rendszer koncepcionális elképzeléseit már a javaslat tartalmazza, ezért az új rendszer logikai tervezése már a részletes helyzetfelmérési szakaszban megkezdődik, a helyzetfelmérési adatokat, információkat, rendszereket elemzik és feltárják a hiányosságokat, amely tartalmazza a kidolgozott folyamatok részletes leírását; § ebben a fázisban elkészül a logikai rendszerterv, amely a programozók részére meghatározza az input bizonylatokat és az output táblákat, azaz elkészül a programspecifikáció § következő lépés: új rendszer fizikai tervezése § új rendszer fizikai tervezése alapján kezdőik meg a rendszer létrehozása (tervezés, ütemezés, fizikai igények meghatározása) § következő lépés: új rendszer kialakítása (azaz megvalósítás fázisa) § ebben a szakaszban valósul meg az új rendszer tesztelése is o visszautasítják o bizonyos részeit visszaküldik a javaslattervnek o az elkészült rendszerről véleményt ad a felhasználó o ellenőrzik, hogy a fejlesztő által vállalt feladatok végrehajtása megtörtént-e o dönt az átvételről, esetleg módosítási igényről, vagy teljes visszaadástól

rendszer bevezetése (6.)

6. Rendszer bevezetése - amennyiben a rendszer bevezetéséről döntenek, akkor a rendszer bevezetését ütemezik, illetve végrehajtják - a rendszer bevezetése különböző módokon történhet

rendszer üzemeltetése és karbantartása (7.)

7. A rendszer üzemeltetése és karbantartása - önmaga az üzemeltetés végrehajtása - esetleges programhibák elhárítása - közben jelentkező belső igények átvezetése - a környezeti hatások miatt változtatás szükségessége - esetenként az állományok módosítása

csoportos mélyinterjú

8-12 esetleg 5-20 főből álló csoporttal lefolytatott beszélgetés. Az előkészítő munka legfontosabb mozzanata az interjúvázlat elkészítése, amely a tervezett foglalkozás vázlata, forgatókönyve. A beszélgetést jól képzett moderátor vezeti. Típusai: fókuszcsoportos vizsgálat és a szakértői ankét (tanácskozás, értekezlet).

Debian

A Debian elnevezés egy gyűjtőfogalom. A többség azonban a népszerű Linux-disztribúciót érti rajta, aminek a helyes megnevezése Debian GNU/Linux, ezzel is jelezve, hogy az adott rendszer a Linux kernelt és nyílt forráskódú, szabad felhasználású (GNU licenc alatt publikált) szoftverek együttesét használja.

Linux operációs rendszer

A Linux operációs rendszer, a szabad szoftverek és a nyílt forráskódú programok egyik legismertebb példája. A Linux a szerverek és személyi számítógépek mellett - elsősorban nyíltságának köszönhetően - megtalálható sok összetett elektronikus eszközben, így hálózati eszközökben (például routerek), hordozható eszközökben (például mobiltelefonok, okostelefonok, PDA-k, hordozható hanglejátszók, órák, háztartási gépekben, szórakoztató elektronikai berendezésekben (például asztali DVD-lejátszók, videójáték-konzolok, set-top-boxok) is. Bizonyos területeken (például webszerverek, szuperszámítógépek esetében) a legmeghatározóbb operációs rendszernek számít, ám az utóbbi években személyi számítógépekre (asztali gépek, hordozható gépek) is egyre szélesebb körben telepítenek valamilyen Linux disztribúciót. Az egyre szélesebb elterjedtség köszönhető részben az Ubuntunak, részben pedig a netbookok elterjedésének.

PAN hálózat (Personal Area Network)

A PAN-ok olyan számítógépes hálózatok, amelyek emberekre vannak tervezve, pl.: a számítógéphez kapcsolt bluetoothos egér, vagy a telefonhoz kapcsolt kihangosító készülék. A hálózatban helyet kapott eszközök 10 méteren belül helyezkednek el egymáshoz képest.

MM - Materials Management - Anyaggazdálkodási modul („beszerzés, vásárlás")

A beszerzés, szállítóértékelés, készletgazdálkodás, számlaellenőrzés, anyag-bevételezés szervezésének és lebonyolításának támogatásáért felelős modul. (logisztika)

Strengths - erősségek (S)

A cég legjobb oldalait kell feltérképrzni, be kell mutatni mindazt, amiben a vállalkozás jobb a versenytársakéál. Pl.: Csaldi vállalkozás, kis létszám, alacsony rezsikültség, elkötelezettség a tudatos energiafelhasználás és a környezetvédelem mellett, tulajdonosok szakértelme, alkalmazottak szakképzettsége, megfelelő jogosultságok, garanciális szolgáltatások, kedvező árszint.

egyprogramos üzemmód

A feladat teljesen befejeződik mielőtt a következő elkezdődne. A központi egység csak egyetlen programmal képes foglalkozni. Alacsony fokú kihasználtság (régebbi PC-k). Egyszerre csak egy program futtatható. Így működött a DOS.

párbeszédes üzemmód

A feladatot részletekben, lépésenként kapja és interaktív módon irányítva végzi.

kötegelt feldolgozás üzemmód (batch processing)

A feldolgozáshoz még az indulás előtt a teljes adatmennyiségnek rendelkezésre kell állnia.

információs rendszer elemei: felhasználó/user (5)

A felhasználó fogalom széleskörű értelmezésére kell gondolnunk, melybe benne van az adatszolgáltató, az előállított információk felhasználója továbbá a meglévő adatbázis „újrafeldolgozásának" igénylői, a különböző szintű menedzsment. Más megközelítésben a felhasználók lehetnek külsők vagy belsők. Külső felhasználónak minősül pl.: a KSH, az NAV, mely intézményeknek a vállalkozások zöme szolgáltat információt. Belső felhasználóként definiáljuk mindazokat, akik a vállalaton belül karbantartják az egyes adatokat, vagy akik információkat kapnak a rendszertől.

felhasználói kézikönyv

A felhasználói dokumentumok között van a felhasználói kézikönyv, mely tartalmazza a rendszer bevezetésével kapcsolatos feladatokat.

rendszerhéj​

A felhasználóval való kapcsolattartást biztosítja.

offline üzemmód

A funkcionális egységek úgy dolgoznak, hogy egyik sem vezérli a másikat, függetlenek.

fókuszcsoportos vizsgálat

A fókuszcsoport az egyik leggyakoribb interjútechnika, melyen 8-10 előzetesen meghatározott paraméterekkel rendelkező interjúalany egy csoportos beszélgetésen vesz részt. A fókuszcsoport kialakítása során alapvető, hogy az adott téma szempontjából releváns (fontos, lényeges, meghatározó) ismeretekkel rendelkező személyek kerüljenek meghívásra. A beszélgetések során legfőbb törekvés, hogy a vizsgálat tárgyát alkotó tényezők közül a lehető legtöbb elem előkerüljön, ezért a foglalkozást vezető moderátor gyakran alkalmaz a kifejezést segítő, projektív technikai eszközöket (videó, számítógép, internetes kapcsolat). A fókuszcsoport előnye az egyéni interjús módszerekkel szemben a résztvevők egymással folytatott interakciójában (fokozott, együttes hatás) rejlik, amely életszerű csoporthelyzetben zajlik. A módszer előnye a hatékonyság: egy kétórás fókuszcsoportos interjú során a célzottan vizsgált problémáról számos ember véleményét, tapasztalatait lehet rendezett formában összegyűjteni.Fókuszcsoportos vizsgálat az alábbi területeken javasolt:- általános kép kialakításához, háttér-információk gyűjtésére, induló hipotézisek megfogalmazására,- kreatív ötletek, új gondolatok születésének elősegítésére,- új termék, szolgáltatás, kommunikációs eszköz, kreatív anyag stb. potenciális hibájának kiszűrésére,- új termékkel, szolgáltatással, kommunikációs eszközzel, kreatív anyaggal stb. kapcsolatos asszociációk gyűjtésére,- a kutatási kérdés nyelvezetének meghatározására (a kérdőív megfogalmazására),- a kvantitatív eredmények motivációinak kvalitatív ellenőrzésére.

gazdasági rendszer átalakításának okai

A gazdasági rendszer átalakítást indokolhatja:- tulajdonviszony-változás, amivel új szervezeti egységek alakulhatnak ki.- gazdasági szervezet működésében új folyamatok megjelenése- új jogi szabályozás megjelenése- bonyolulttá válnak a szervezetek, amihez alkalmazkodni kell- megváltoznak a feldolgozási technikák

valós idejű feldolgozás üzemmód (real time)

A gép az érkező adatokat azonnal feldolgozza. A pillanatnyi állapotot jelzi. Ilyenek a folyamatirányítási rendszerek.

PP - Production Planning - Termelésirányítási modul („termelés, gyártás")

A hosszú és rövidtávú termeléstervezés, szükséglettervezést, nagyvonalú és részletes ütemezést, erőforrás-tervezést, gyártásvezérlést támogató funkciók találhatók meg itt. (logisztika)

szóbeli standard kérdőív

A kérdezőnek szó szerint kell felolvasni a kérdéseket, a kérdések sorrendjéhez szigorúan ragaszkodni kell. E módszerrel érhető el a legmagasabb válaszadási hajlandóság és biztosítható a reprezentativitás. A kérdező jelenléte biztosíték az esetleges félreértések elkerülésére, a sikeres megkérdezés előfeltétele a jól képzett kérdező, akinek a kérdezés során teljesen semleges magatartást kell tanúsítania. Ez a legköltségesebb módszer.

írásbeli standard kérdőív

A kérdésfeltevés és a válaszadás és írásban történik, előre meghatározott címlista alapján postai úton juttatják el a kérdőíveket a megkérdezettekhez. Leginkább költségtakarékossága miatt választják a kutatók. Kikapcsolható a kérdezőbiztos szubjektivitása és a kérdezett pontosabb, megfontoltabb választ ad. Nagyon kell ügyelni a kérdőív korlátozott terjedelmére. Nagy problémát jelent a kérdőívek lassú visszaérkezése, amivel a kutatás időtartama nagyon elhúzódik, A visszaérkezés aránya nagyon alacsony 10-30%.

Gazdasági környezet (E)

A környezet befolyásoló hatását tárgyaló fejezetből nem maradhat ki egy olyan tényezőcsoport, amelynek szerepe korunkban egyre jellemzőbb - ez a nemzetköziesedés (globalizáció) jelensége és tényezői. A globalizáció - az üzleti lehetőségek áthelyeződése a nemzeti, regionális (EU-) keretekből a világpiaci dimenzióba - talán a napjainkban zajló legfontosabb változás a külső környezetben. A globalizáció folyamata teszi a vállalkozásokat a korábbinál még inkább, világgazdasági szinten is, környezetfüggővé. A jelenség kihívás jellege azonnal megérthető, ha arra gondolunk, hogy egy multinacionális vállalat egységeivel az egész világot behálózza. A sikeres összvállalati működés érdekében rengeteg közvetlen és közvetett környezeti kihívást kell figyelembe vennie egy multinacionális vállalatnak. Hasonló jelenségek már olyan területeken is tetten érhetők, mint az oktatás (nemzetközi graduális képzés) vagy a világrészeket összekötő infrastruktúra fejlődése.

FI - Financial Accounting - Pénzügyi és könyvelési modul („nyomkövetés")

A logisztikai modulokkal és az emberi erőforrás modulokkal együttműködve a külső könyvelési és számviteli funkciókért felelős. (számvitel)

PM - Plant Maintenance - Karbantartási modul

A munkahelyek, munkaeszközök karbantartásának szervezéséért és lebonyolításáért, az értékesített termékek szervízszolgáltatásának menedzseléséért felelős. (emberi erőforrások)

rendszer dokumentálása

A rendszer dokumentálása a rendszer fejlesztésnek az a része, mely a legkevésbé népszerű. Különösen igaz ez a dokumentációk újítására, azaz a rendszer karbantartással egyidejű aktualizálásra. A dokumentáció több szinten és módon készül. Ebben a fejezetben célunk, hogy áttekintsük az egyes dokumentum fajtákat!Ezek a dokumentációk szakmai, irányítási célt szolgálnak. Nagyon fontos, hogy mindig a rendszer aktuális állapotát tükrözzék. Ezért, ha a rendszerben változtatás történik, azt is dokumentálni kell. Tehát a különböző verziójú programokhoz, különböző dokumentációk tartoznak.

többprogramos üzemmód (multiprogramming mode)

A rendszer egyszerre több programmal is képes foglalkozni. Egyfajta párhuzamosítás. A rendszer prioritások alapján megszakítja egységek működését és másikra osztja ki. A prioritás függhet pl.: a felhasználótól, programtól, futási időtől. Több program futtatható egyszerre. A mai operációs rendszerek már ilyenek.

rendszermag

A számítógép működtetéséért, vezérléséért felelős.

QM - Quality Management - Minőségellenőrzési modul

A többi modullal szoros kapcsolatban lehetőséget biztosít a teljes körű minőségbiztosításra. A teljes körűminőségbiztosítás minőségellenőrzés modulhoz tartozó funkciói a minőségtervezés, minőségvizsgálat és a minőséganalízis. (emberi erőforrások)

AM - Asset Management - Eszközgazdálkodási modul

A vállalat eszközeivel kapcsolatos műszaki, gazdasági tevékenységek kezeléséért felelős. (számvitel)

Politikai - jogi környezet (P)

Hatását több oldalról is tetten érhetjük. Elég csak arra gondolni, hogy a politikai rendszer milyen általános helyzetet teremt az üzleti tevékenység számára (magántulajdon védelme, állami beavatkozások). De közvetlenül olyan témák is említhetők, mint a gazdaság és politika kapcsolata, ezen belül a politika jelenlétének dinamikája a gazdaságban, a politikai erőviszonyok alakulása - és ami különösen a tőkebefektetők, az erőforrások bevonása szempontjából nagyon fontos tényező -, a politika stabilitása és kiszámíthatósága. A jogi rendszer kiépítettsége, EU jogharmonizációja a szabályozott működés, átlátható játékszabályok betartása miatt fontos.

LAN hálózat (Local Area Network)

Helyi hálózatnak nevezzük a zárt földrajzi területen kiépített kommunikációs hálózatot, melynek egyetlen üzemeltetője van, és valamilyen sajátos kapcsolási technológiát alkalmaz. Ezeket kapcsoljuk bele a teljes hálózatba, hogy minden munkaállomás tudjon kommunikálni a többivel. A helyi hálózatban az összekapcsolt számítógépek egy épületben kapnak helyet, 10-1000 méter távolságon belül.

információs rendszer elemei: információs tevékenységek (3)

Információs tevékenységnek az adatok kezelését és előállítását célzó, illetve az azokat vezérlő műveletek szervezett egységét tekintjük. A vásárolt cikkből csökken az árukészlet, a nyilvántartásban (információs rendszer adott adatállományában) módosítani kell az eladott cikk raktári mennyiségét. Új rekord keletkezik a számla adatállományban, mert a vevőnek leszámláztuk a vásárolt cikkeket. Amennyiben új vevő volt, aki vásárolt, akkor a vevő adatállomány is bővül egy rekorddal.

alkalmazói​ interfész

Kezeli a programokat, azért felelős, hogy a programok hogyan használhatják a hardvert (pl. nyomtató, USB port stb.).

standard interjú

Minden megkérdezettnek ugyanazokat a kérdéseket teszik fel, eszköze a standard kérdőív.

WAN hálózat (Wide Area Network)

Nagy területű hálózat, a legkülönbözőbb átvitel-technikai és kapcsolástechnikai eszközöket felhasználva nagy földrajzi területeket fog át, rendszerint nagyvárosok között, de országhatárokon, földrészeken is átnyúlhat. A WAN hálózatra olyan esetben van szükség, hogy ha egy vállalatnak több telephelye van az országon belül (ha egy megyén belül vannak a telephelyek, akkor elég a MAN). Nagy kiterjedésű hálózatok egy földrészt is felölelhetnek, összekötve azon a kisebb hálózatokat.

egyéni interjú

Négyszemközti beszélgetés ahol az egyik fél képzett marketingkutató vagy pszichológus. A beszélgetés a belső motivációk feltárására irányul, témakörrel lazán körülhatárolt, időtartama 50-90 perc. Feltétele a zavartalan helyszín és a kellemes megjelenésű, megnyerő modorú kérdező. Célja: feltárni a fogyasztók motivációit, igényeit, hozzáállását. A kevés megkérdezett miatt az eredmény nem általánosítható, és maga a vizsgálat meglehetősen költséges. Speciális fajtája a számítógéppel támogatott személyes interjú (CAPI).

Opportunities - lehetőségek (O)

Opportunities - lehetőségek: Felsorolásánál elszabadulhat a képzelet, persze csak a piaci helyzet ismeretében. Pl.: Az EU és a kormány energiastratégiája, finanszírozási források lehetősége, pályázati források, állami támogatások, piaci kereslet növekedése, tevékenység bővítése, létszám növelése, bővülő termékpaletta, új vevőcsoport kiszolgálása.

parancssoros operációs rendszer

Parancssoros felhasználó felületű operációs rendszer esetében a felhasználónak parancsokat kell(ett) gépelni a számítógép használatához. Egyszerű felhasználó számára nehézkes a használata. Ilyen volt a DOS, és alapvetően ilyen ma a Linux operációs rendszer.

rendszertesztelés - rendszerbevezetés

Rendszertesztelés feladata meggyőződni arról, hogy az adott rendszer megfelel-e az elvárásoknak és nem tartalmaz-e rendszerhibákat. Ha hibás, vezetői döntés után vissza lehet dobni, ha elfogadják, bevezetik. Melynek több formája van: · Azonnali · párhuzamos feldolgozással · szakaszos feldolgozással.

szakértői ankét

Speciális fókuszcsoportos megkérdezés a szakértői ankét, ahol a résztvevők alkotó gondolatok, ötletek létrehozásán munkálkodnak. Az ankét célja: hogy minél több hasznos gondolat, ötlet szülessen. A rögzített anyag (videó) segítségével megtörténik a javaslatok összegyűjtése. Leggyakrabban piaci prognózisok készítéséhez használják.

páros interjú

Szereplői az érintett pár mindkét tagja és a moderátor. A páros interjú azért előnyösebb, mint az egyéni mélyinterjú, mert a páros interjú résztvevői bátrabban vállalják attitűdjüket, emellett az esetleges konfrontációk (szembenállás, az álláspontok éles szembekerülése egymással) a kommunikációs szükségletekre is ráirányíthatják a figyelmet.Ilyen párok, illetve élethelyzetek lehetnek:- Házaspár, élettársak (például lakberendezés, hitelügyek),- Anya-lánya (például generációs különbség a főzési szokásokban),- Apa-fia (például sportközvetítés nézése),- Barát vagy barátnő (öltözködés, vásárlás, szórakozás).

Threats - veszélyek (T)

Threats - veszélyek: A konkurenciát, a külső erőket és a rossz belső folyamatok előbb - utóbb várható következményeit takarják. Pl.: Magas működési költség, időszakos megrendelések, ár emelkedése adott termékeknél, árfolyamkockázat, meglévő versenytársak, körbetartozás, fizetések elmaradása, társasházak tartozása, hitelfelvétel esetén a költségek növekedése.

PS - Project System - Projektrendszer modul

Támogatja a projekttervezéssel kapcsolatos feladatokat mint pl. a komplex munkafolyamatok lebontását részfeladatokra, hálózattervezést, határidő-tervezést, költségtervezést. Kiemelkedı segítséget nyújt a projekt irányításához, értékeléséhez. (alkalmazásokat átfogó funkciók)

időosztásos üzemmód (time sharing)

Több felhasználó egymástól függetlenül, különböző feladatokat interaktív módon végezhet. A rendszer erőforrásokhoz közvetlenül hozzáférhetnek.

tranzakció vezérelt üzemmód (transaction driven)

Több felhasználó, egyforma feladaton interaktívan dolgozhat. Nincs közvetlen hozzáférésük az erőforrásokhoz. A megszakítási rendszer végzi.


Related study sets

A&P 2 Chapter 18 Blood Vessels Practice

View Set

ALL Ocean Practice Questions 2021

View Set

Chapter 9-13 cognitive psychology

View Set

Foundations Ch 27 Safety, Security and emergency

View Set

BLS for Adults: Single and Multiple Providers

View Set