6. PODNIKÁNÍ V CR

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Smlouva o nájmu dopravního prostředku Povinnosti vyplývající ze smlouvy o nájmu dopravního prostředku

Pronajímatel Odevzdat dopravní prostředek způsobilý k provozu Odevzdat doklady Nahradit nájemci náklady, které vynaložil na údržbu Nájemce Zaplatit nájemné Pojistit dopravní prostředek (pokud bylo ujednáno) Udržovat dopravní prostředek

Povinnosti vyplývající ze smlouvy o provozu dopravního prostředku

Přepravce Objednavatel Přepravit náklad určený objednavatelem Zabezpečit způsobilost dopravního prostředku Opatřit dopravní prostředek způsobilou posádkou Opatřit dopravní prostředek pohonnými hmotami Zaplatit úplatu

Smlouva o zprostředkování Povinnosti vyplývající ze smlouvy o zprostředkování

Zprostředkovatel Zabezpečit uzavření smlouvy s třetí osobou Uschovat doklady Zájemce Informační povinnost Zaplatit zprostředkovateli provizi

Škoda na věci odložené a na věci vnesené Škoda na věci vnesené

Škoda na věci vnesené Kdo provozuje pravidelně ubytovací služby, nahradí škodu na věci, kterou ubytovaný vnesl do prostor vyhrazených k ubytování (hotelový pokoj, kajuta v botelu) nebo k uložení věcí (trezor na pokoji), popřípadě na věci, která tam byla pro ubytovaného vnesena. To platí i tehdy, byla-li věc za tím účelem ubytovatel převzata (trezor v recepci). Povinnost nahradit škodu se nevztahuje na vozidla, na věci ponechané ve vozidle, ani na živá zvířata, ledaže je ubytovatel převzal do úschovy např. hotel pro psy. Škoda se hradí do výše odpovídající stonásobku ceny ubytování za jeden den. Byla-li věc převzata do úschovy, odmítl-li ubytovatel úschovu věci v rozporu se zákonem nebo byla-li škoda způsobena ubytovatelem nebo tím, kdo v provozu pracuje, hradí se škoda bez omezení.

Smluvní typy v cestovním ruchu

(kapacitní smlouvy - garance, alotment; jednorázové smlouvy)

Dočasné užívání ubytovacího zařízení

Dočasné užívání ubytovacích zařízení představuje právo spotřebitele: Užívat ubytovací zařízení s noclehem na více než jeden časový úsek nebo právo na výhodu spojenou s ubytováním, popřípadě včetně dopravy nebo jiných služeb, pokud je taková smlouva uzavřena na období delší než 1 rok Účastenství ve výměnném systému výměnou za poskytnuté možnosti jiné osobě využívat svá obdobná práva ze smlouvy Smlouva vyžaduje písemnou formu. Spotřebitel může od smlouvy odstoupit v písemné formě ve lhůtě 14 dní od uzavření smlouvy.

Dočasné užívání ubytovacího zařízení

Dočasné užívání ubytovacího zařízení s vyčleněným časovým úsekem se označuje jako „timeshare". Můžeme ho vymezit jako úplatné získání práva strávit určitou dobu v rekreačním zařízení v konkrétně určeném nebo určitelném časovém intervalu během roku. V podstatě se jedná o jakési předplatné ubytování v rekreačním zařízení na několik let dopředu.

Škoda na věci odložené a na věci vnesené Škoda na odložené věci

Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí a byla-li věc odložena na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se takové věci obvykle ukládají, nahradí provozovatel poškození, ztrátu nebo zničení věci tomu, kdo ji odložil popřípadě vlastníku věci. Typickým místem na odložení věcí je šatna, stojan na deštníky, věšák na kabáty, trezor na hotelovém pokoji. Nejpozději lze právo na náhradu škody uplatnit do 15 dnů o dni, kdy se poškozený o škodě dozvěděl.

Nájemní smlouva

Nájemní smlouvou se pronajímatel zavazuje přenechat nájemci na určitou dobu užívání dopravního prostředku a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné. Nájemce zaplatí nájemné po ukončení užívání dopravního prostředku. Ale v případě, že je nájem ujednán na dobu delší než 3 měsíce, platí nájemce nájemné ke konci každého kalendářního měsíce. Typickým příkladem smlouvy o nájmu dopravního prostředku je pronájem auta, čtyřkolky nebo jachty, autokaru, lodě, letadla.

Povinnosti vyplývající ze smlouvy o ubytování:

Objednavatel - Zaplatit za ubytování a služby s ním spojené ubytovateli cenu ve lhůtách stanovených ubytovacími řády Ubytovatel- Odevzdat ubytovanému prostory ve stavu způsobilém pro řádné užívání.

Občanský zákoník upravuje

Občanský zákoník upravuje obchodně - závazkové vztahy mezi osobami (občany) navzájem a mezi podnikateli a zákazníky. Upravuje tedy vztahy mezi fyzickými osobami resp. mezi fyzickou a právnickou osobou např. mezi hotelem a hostem, cestovní kanceláří a zákazníkem.

Alotment

Při alotmentní formě se smluvní kapacita platí pouze v stanoveném objemu. Alotment se uplatňuje při ubytovací kapacitě, která doplňuje nosné produkty - rozšiřuje spektrum nabídky CK. Využívá se tehdy, když CK není schopna prodat velkou ubytovací kapacitu a zároveň ví, že ubytování ve srovnatelném zařízení v daném cílovém místě nenabízí na garanci žádná konkurenční CK, tj. že potenciální zákazník bude ochoten akceptovat vyšší cenu produktu. Výhodou je omezení rizika, proto CK zaplatí za takovou kapacitu pouze v případě, že získala od zákazníka objednávku. Nevýhodou je vyšší cena ne při garantované smluvní formě a také negarantovaná disponibilita, tj. že tutéž kapacitu nabízí ubytovací zařízení několika CK najednou. Cena alotmentu závisí nejen na délce obchodního vztahu, ale i od sezony a typu alotmentu (s opcí, bez opce, na poptávku. Alotment s opcí zajišťuje CK disponováním určitým objemem kapacity - kontigentem (např. 5 pokojů) do stanoveného času (např. do 5 dnů před plánovaným obsazením kapacity mimo sezónu a 21 dní v sezóně). Po vypršení času se ubytovací zařízení snaží danou kapacitu prodat jiným způsobem, tj. cestovní kancelář na ni nemá nárok (opci). V případě, že o ubytovací kapacitu CK projeví zájem později a kapacita je volná, musí za ni zaplatit vyšší cenu než při opci. Při alotmentu bez opce platí, že CK má kapacitu k dispozici, dokud se ji ubytovacímu zařízení nepodaří prodat nebo obsadit prostřednictvím jiné CK. Alotment na poptávku funguje na podobné bází, jen že ubytovací zařízení neoznamuje obsazení kapacit, ale CK se musí informovat o jejich disponibilitě, resp. žádat o kapacitu v každém jednotlivém případě. Nevýh

Garance

Při garantovaných kapacitách se cestovní kancelář zavazuje zaplatit za objednané služby (garance) předem, bez ohledu na to, zda se jí je podaří obsadit (prodat) nebo ne. Uzavírají se v případě, že cestovní kancelář očekává dostatečnou poptávku, tj. při zájezdech do osvědčených cílových míst zahrnujících tradiční kombinaci služeb. Podmínkou je silné postavení na trhu a schopnost prodat velkou kapacitu. Výhodou je nižší jednotková cena za smluvní kapacitu (pokoj) a exkluzivita využití objednaných kapacit, která znamená, že jiná CK působící na stejném trhu nemá možnost uzavřít smlouvu na danou kapacitu. Nevýhodou je riziko neobsazení a z toho vyplývající finanční ztráta. S dodavateli ubytovacích zařízení se garantované kapacity uzavírají na určité období, jehož délka závisí od sezony, charakteru cílového místa a podnebí, obvykle na 100 až 120 dnů, u např. Turecka nebo Egypta i 180 dní. Motivačním faktore je nižší cena, která se promítá i do ceny a následně ovlivňuje preference zákazníků. Cena dohodnutá mezi CK a ubytovacím zařízením se odvíjí od tzv. pultové ceny a závisí zejména na objemu sjednaných kapacit a délce obchodního vztahu. Zprostředkování ubytovacích zařízení pro přijímací cestovní kanceláře představuje 50 až 80 % z jejich celkových aktivit.

Smlouva o ubytování

Smlouva o ubytování Touto smlouvou se ubytovatel zavazuje poskytnout ubytované přechodné ubytování na ujednanou dobu nebo na dobu vyplývající z účelu ubytování v zařízení k tomu určeném (hotely, noclehárny, ubytovny a jiné) a objednatel se zavazuje zaplatit ubytovateli za ubytování a za služby spojené s ubytování ve lhůtě stanovené ubytovacím řádem. Ubytovaný má právo užívat prostor vyhrazený k ubytování i společné prostory ubytovacího zařízení a využívat služby s ubytováním spojené. Požádá-li o to ubytovaný, ubytovatel od něho převezme do úschovy peněžní prostředky, klenoty nebo jiné cennosti, pokud to jsou věci nebezpečné nebo hodnotou či rozsahem pro ubytovací zařízení neúměrné. Ubytovatel odevzdá ubytovanému ubytovací prostor ve stavu způsobilém pro řádné užívání Ubytovaný může smlouvu vypovědět před uplynutím ujednané doby. Ubytovatel může před uplynutím ujednané doby smlouvu vypovědět bez výpovědní doby, porušuje-li ubytovaný povinnosti ze smlouvy. Typickým příkladem, na který se vztahuje smlouva o ubytování, je pronájem rekreační chaty.

Smlouva o provozu dopravního prostředku - druhá část

Smlouvou se provozce zavazuje přepravit náklad určený objednatelem a k tomu účelu vykonat alespoň jednu předem určenou cestu, anebo vykonat ve smluvené době větší počet cest, jak to objednatel určí, a objednatel se zavazuje zaplatit provozci odměnu. Není-li dopravní prostředek způsobilý, nahradí provozce objednateli škodu. Právo požadovat smluvený provoz dopravního prostředku může objednatel postoupit jiné osobě. V cestovním ruchu se smlouva o provozu dopravního prostředku běžně využívá v rámci vztahů cestovní kanceláře a dopravce při zabezpečení charterové dopravy.

Kapacitní smlouvy

Smlouvy s dodavateli ubytovacích a stravovacích služeb mají charakter kapacitních nebo jednorázových (ad-hoc) smluv. Někdy může jít i o typizované voucherové smlouvy, které se uzavírají s dlouhodobými obchodními partnery. Kapacitní smlouvy se týkají určitého počtu účastnických míst souvisejících s určitým objemem poskytovaných služeb (počet lůžek, míst v dopravním prostředku). Ve smlouvách je možné uplatnit princip garance a alotmentu, který má následně vliv na cenu kontrahovaných služeb

Spotřebitelskými smlouvami

Spotřebitelskými smlouvami jsou smlouvy, pokud smluvními stranami jsou na jedné straně spotřebitel a na druhé straně dodavatel. Spotřebitelem je osoba, která nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti narozdíl od dodavatele.

Pro cestovní ruch jsou podstatné následující části občanského zákoníku:

Ustanovení k dočasnému užívání ubytovacího zařízení a jiné rekreační služby (§ 1852 - § 1867) Škoda na věci odložené (§ 2945) a na věci vnesené (§ 2946) Spotřebitelské smlouvy, ke kterým patří smlouva o ubytování (§ 2326 - §2331), ustanovení o nájmu dopravního prostředku (§ 2321 - §2325), smlouva o přepravě osoby (§ 2550 - § 2554), smlouva o provozu dopravního prostředku (§ 2582 - § 2585) a smlouva o zájezdu (§ 2521 - § 2549) Smlouva příkazného typu, tj. příkazní smlouva (§ 2430 - § 2450), smlouva o zprostředkování (§ 2445 - § 2454), komisionářská smlouva (§ 2456 - § 2470)

c) Ad hoc smlouvy

V případě produktů připravovaných na objednávku CK zvyknou s ubytovacími zařízení uzavírat i jednorázové (ad hoc) smlouvy. Ubytovací kapacita se objednává ad hoc v objemu odpovídajícím požadavkům zákazníka. Smluvní vztah mezi CK a ubytovacím zařízením vzniká výměnou obchodní korespondence, nejčastěji poptávka - nabídka - objednávka - potvrzení objednávky. V případě volné kapacity reaguje dodavatel nabídkou. Pokud nabízené podmínky odpovídají představě a možnostem CK, vystaví objednávku.

Smlouva o zprostředkování - druhá část

Zprostředkovatel nesmí navrhnout zájemci uzavření smlouvy s osobou, o které má důvodnou pochybnost, zda povinnosti splní. Závazek zaniká, není-li zprostředkovaná smlouva uzavřená v ujednané době. Není-li doba ujednána, může kterákoli strana závazek zrušit oznámením druhé straně. Zprostředkovatel Zájemce Zabezpečit uzavření smlouvy s třetí osobou Uschovat doklady Informační povinnost Zaplatit zprostředkovateli provizi V cestovním ruchu se smlouva o zprostředkování využívá v případě zprostředkování zájezdu přes cestovní agenturu. Cestovní agentuře za prodej zájezdu pak patří provize.

Člověk má právní osobnost, Právnická osoba

Člověk má právní osobnost od narození až do smrti (každý člověk odpovídá za své jednání). Plně svéprávným se člověk stává zletilostí (od 18 let). Právnická osoba je organizovaný útvar, např. jednotka územní samosprávy, sdružení fyzických osob atd.


Related study sets

Third Parties: Obstacles Facing Third Parties

View Set

A Beka Grade 7 Science 7.5 Types of Birds

View Set

Florida 3-20 Public Adjuster Exam Outlines

View Set

Information Security - Midterm 1

View Set

Study Guide for the US History WWII Test

View Set