basic electricity 2

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Review 13 What is the current in this circuit? E = 2,000 volts I = __________amps R = 20,000 amps

0.1 amp

Review 15 What is the current of this circuit? E = 180 volts I = __________amps R = 360 ohms

0.5 amp

2-3 The six commonly used methods to produce emf are:

1. friction 4. heat 2. pressure 5. chemical action 3. light 6. magnetism

3-5 The resistance of a copper wire would go from 2 ohms to__________ ohms if its length were increased from 5 inches to 25 inches

10 ohms

4-5 Use Ohm's Law to compute the resistance value of a circuit that has 30 volts applied and 3 amperes of current flow. Total resistance will be__________

10 ohms

Review 11 What is the resistance of this circuit? E = 120 volts I = 12 amps R = __________ohms

10 ohms

Review 7 Use Ohm's Law to compute the resistance value of a circuit that has 40 volts applied and 4 amperes of current flow. Total resistance will be__________

10 ohms

4-6 A circuit having 1 ampere of current flow and total resistance of 10 ohms will have__________ volts applied.

10 volts

Review 9 What is the voltage in this circuit? E =__________ volts I = 11 amps R = 11 ohms

121 volts

Review 18 What is the voltage in this circuit? E = __________volts I = 12 amps R = 12 ohms

144 volts

3-6 If the cross sectional area of a copper conductor with a resistance of 4 ohms were increased from one-fiftieth (1/50) of an inch to one twenty-fifth (1/25) of an inch, its resistance would go from 4 ohms to __________ohms

2 ohms

Review 14 What is the resistance of this circuit? E = 240 volts I = 12 amps R = __________ohms

20 ohms

Review 8 A circuit having 2 amperes of current flow and total resistance of 10 ohms will have__________ volts applied

20 volts

Review 17 What is the resistance of this circuit? E = 111 volts I = 5 amps R = _________ohms

22.2 ohms

Review 12 What is the voltage in this circuit? E = __________volts I = 13 amps R = 20 ohms

260 volts

Review 10 What is the current in this circuit? E = 45 volts I = __________amps R = 15 ohms

3 amps

Review 16 What is the resistance of this circuit? E = 375 volts I = 10 amps R = __________ohms

37.5 ohms

10-1 What is a permanent magnet?

A permanent magnet is a magnet that retains its magnetism with little decrease in magnetic strength for a long period of time after the magnetizing force has been removed.

10-2 What is a temporary magnet?

A temporary magnet is a magnet that loses nearly all of its magnetism very soon after the magnetizing force has been removed.

10-6 Describe a compass needle and explain its action.

A thin, highly magnetized, permanent bar magnet which will, when suspended so that it is free to rotate in a horizontal plane, align itself with the earth's magnetic field.

10-4 How may a bar of steel be highly magnetized?

By placing it inside a coil in which a direct current is flowing.

Review 1 What is the formula for solving the voltage in a DC circuit?

E = IR

4-12 What is the voltage in this circuit? E = __________volts I = 1.2 amps R = 10 ohms

E = IR = 1.2 x 10 = 12 volts

4-13 What is the voltage in this circuit? E = __________volts I = 10 amps R = 1000 ohms

E = IR = 10 x 1000 = 10000 volts

4-7 What is the voltage of this circuit? E = __________volts I = 10 amps R = 11 ohms

E = IR = 10 x 11 = 110 volts

5-1 What is the voltage of this circuit? E =_________ I = 10 amps R = 11 ohms P = 1100 watts

E = IR = 10 x 11 = 110 volts

4-15 What is the voltage in this circuit? E = __________volts I = 10 amps R = 20 ohms

E = IR = 10 x 20 = 200 volts

4-11 What is the voltage in this circuit? E =_________ volts I = 10 amps R = 24 ohms

E = IR = 10 x 24 = 240 volts

4-21 What is the voltage in this circuit? E = __________volts I = 11 amps R = 10 ohms

E = IR = 11 x 10 = 110 volts

4-20 What is the voltage in this circuit? E =__________ volts I = 4 amps R = 1000 ohms

E = IR = 4 x 1000 = 4000 volts

5-7 What is the voltage in this circuit? E =__________ I = 10 amps P = 1000 watts

E = P = 1000 = 100 volts I 10

5-5 What is the voltage in this circuit? E =__________ I = 10 amps P = 2400 watts

E = P = 2400 = 240 volts I 10

5-6 What is the voltage in this circuit? E =__________ P = 1000 watts R = 10 ohms

E = raiz cuadrada PR = raiz cuadrada1000 x 10 = raiz cuadrada10000 = 100 volts

5-15 What is the voltage of this circuit? E =__________ I =__________ R = 10 ohms P = 10 watts

E = raiz cuadrada de PR = raiz cuadrada de10 x 10 = raiz cuadrada de100 = 10 volts

Review 3 What is the formula for solving the current in a DC circuit?

I = E R

4-14 What is the current in this circuit? E = 100 volts I = __________amps R = 1000 ohms

I = E = 100 = .1 amps R 1000

5-10 What is the current in this circuit? E = 1000 volts I =__________ R = 10000 ohms P = 100 watts

I = E = 1000 = .1 amp R 10000

4-16 What is the current in this circuit? E = 1000 volts I = __________amps R = 10000 ohms

I = E = 1000 = .1 amps R 10000

4-18 What is the current in this circuit? E = 240 volts I = __________amps R = 480 ohms

I = E = 240 = .5 amps R 480

4-8 What is the current in this circuit? E = 30 volts I =_________ amps R = 15 ohms

I = E = 30 = 2 amps R 15

5-2 What is the current in this circuit? E = 30 volts I =__________ R = 15 ohms P = 60 watts

I = E = 30 = 2 amps R 15

5-12 What is the current of this circuit? E = 240 volts P = 480 watts I =__________

I = P = 480 = 2 amps E 240

10-5 What are the basic laws of magnetism concerning magnetic poles?

Like poles repel each other and unlike poles attract each other.

10-3 Would soft iron be used for permanent magnets?

No

5-8 What is the power of this circuit? E = 100 volts I =__________ P =_________ R = 1000 ohms

P = E al cuadrado = 100 x 100 = 10000 = 10 watts R 1000 1000 or I = E = 100 = .1 and P = EI = 100 x .1 = 10 watts R 1000

5-4 What is the power dissipated in this circuit? E = 110 volts I = 5 amps R = 22 ohms P =__________

P = EI = 110 x 5 = 550 watts

5-14 What is the power of this circuit? E =__________ I = 4 amps R = 1000 ohms P =__________

P = I al cuadrado R = (4 x 4) x 1000 = 16 x 1000 = 16000 watts

5-9 What is the power of this circuit? E =__________ I = 10 amps P =__________ R = 20 ohms

P = I2 R = (10 x 10) x 20 = 100 x 20 = 2000 watts E = IR = 10 x 20 = 200 and P = EI = 200 x 10 = 2000 watts

Review 2 What is the formula for solving the resistance in a DC circuit?

R = E I

4-10 What is the resistance of this circuit? E = 110 volts I = 5 amps R = __________ohms

R = E = 110 = 22 ohms I 5

4-9 What is the resistance of this circuit? E = 12 volts I = 12 amps R =__________ ohms

R = E = 12 = 1 ohm I 12

5-3 What is the resistance of this circuit? E = 12 volts I = 12 amps R =__________ P = 144 watts

R = E = 12 = 1 ohm I 12

4-17 What is the resistance of this circuit? E = 240 volts I = 20 amps R =__________ ohms

R = E = 240 = 12 ohms I 20

5-11 What is the resistance of this circuit? E = 240 volts I = 20 amps P = 4800 watts R =___________

R = E = 240 = 12 ohms I 20

4-19 What is the resistance of this circuit? E = 240 volts I = 10 amps R = __________ohms

R = E = 240 = 24 ohms I 10

5-13 What is the resistance of this circuit? E =__________ I = 10 amps P = 240 watts R =__________

R = P = 240 = 240 = 2.4 ohms I al cuadrado (10 x 10) 100

10-8 Explain what is meant by magnetic saturation of iron or steel?

When a further increase in the magnetizing force will add only a few lines of magnetic flux to the field about a magnetic material, the material is said to be magnetized to saturation.

7-1 For a material to be magnetized, its molecules must be__________

aligned

1-4 To measure current in a conductor, an_________ must be placed in series (in line) with the conductor

ammeter

Review 5 The unit for current is the__________

ampere, or amp

6-3 When unlike poles of magnets are brought together, they__________ each other

attract

9-3 To have a continuously induced voltage in a coil, the current through that coil must continually _____________________

change in; magnitude

2-4 The most commonly and widely used methods of producing voltage is by (batteries) and (generators).

chemical action; electromagnetic induction

3-2 A material which offers little resistance to current flow is called a/an_________

conductor

1-3 One ampere is equivalent to one________ (6.28 billion, billion electrons) flowing past a given point in one .__________

coulomb; second

8-4 A current-carrying conductor produces a magnetic field around it. Direction of movement of the magnetic lines of force around the conductor is determined by the direction of__________

current flow

8-5 When using the left hand rule for conductors, the thumb indicates the direction of__________

current flow

7-3 The most common method of aligning molecules of a material is through the use of__________

electricity

1-5 Early experiments revealed that certain substances lose or gain__________ when subjected to friction; thereby, leaving the material with either a positive or negative____________

electrons; charge

9-2 Relative motion between a conductor and its magnetic field is provided whenever the magnetic field is __________or_________

expanding; collapsing

4-4 In relating resistance to conductors and insulators, an insulator will have__________ resistance, and a conductor will have__________ resistance

high; low

3-8 If the temperature of a metal is increased, its resistance__________

increases

8-3 When an easily magnetized material is placed within a coil, the material_____________ of the coil

increases; the magnetic strength

3-3 A material which offers a great amount of resistance to current flow is called a/an__________

insulator

10-7 Which has the greater ability for magnetic strength, iron or air?

iron

1-1 Two laws of electrical charges are that charges ___________repel and ___________charges attract.

like; unlike

9-5 An inductor will appear as a load or as an opposition to a current that continuously changes in direction. However, an inductor will have____________________ effect in a circuit where current flows in one direction only.

little; or no

1-2 As long as a difference in potential exists in a circuit having a complete path for current flow, current will flow from________ to .________

negative; positive

1-6 When two unlike bodies are brought together or connected by a wire, they attempt to__________ their charges

neutralize

8-2 To determine the north magnetic pole of a coil, the left-hand rule for coils can be used. When using this rule, the thumb points in the direction of the__________

north pole

8-1 A conductor bent to form a loop will present a__________ on one face and a__________ on the other face of the loop.

north pole; south pole

6-4 Lines of force leave (exit) the________ magnetic pole of a material and return to the material via the__________ magnetic pole

north; south

Review 6 The unit for resistance is the__________

ohm

3-7 The unit for resistance is the__________ and the symbol for resistance is__________

ohm; R

4-3 A material will have_____ ohm of resistance if one volt is applied and a current flow of one ampere results. This relationship is called___________

one; Ohm's Law

9-4 In electromagnetic induction, induced voltage will always __________the change that created it

oppose

3-1 Resistance is the property of a material which_________ the flow of electrons

opposes

6-1 When iron filings are sprinkled around a piece of magnetic material, the filings will be attracted to the ends of the material. The regions where the magnetic effects are greatest are called__________ . There are__________ for each piece of magnetic material.

poles; two poles

9-1 To have electromagnetic induction, there must be a magnetic field, a conductor within the magnetic field, and__________ between the two.

relative motion

6-2 When like poles of two magnets are brought together, the lines of force of the two magnets cause the poles of the two magnets to__________ each other.

repel

4-1 In order for a circuit to be complete, it must contain current, voltage, and

resistance

7-2 The magnetic strength that a material can reach is limited by the__________ point of that material

saturation

3-4 A material which has neither a great amount of free electrons nor a few free electrons, but rather falls in between these two categories, is called a__________

semiconductor

8-6 In an illustration, if a conductor has (+) in its center, the current through the conductor is traveling toward__________

the page, away from the reader

8-7 In an illustration, if a conductor has a (.) in its center, the current is traveling toward__________

the reader, away from the page

4-2 Items having the same physical dimensions, but made of different type materials, will have__________ current flow.

unequal

2-2 The unit of measurement for voltage is the

volt

Review 4 The unit for voltage is the__________

volt

2-1 Potential difference, potential energy, electrical charge, emf (force), and electrical pressure all pertain to the same electrical term

voltage

3-9 A material whose resistance is not affected by a change in temperature is said to have a__________ temperature coefficient

zero


Related study sets

AP Psychology Neuroscience and Behavior

View Set

9.1 - 9.9 Virtualization, Cloud Secuirty, and Securing Mobile Devices

View Set

Entrepreneurship and Starting a Small Business

View Set

Module 5 Topic Mastery 30 question Practice Test

View Set

PHY 101 - Astronomy Exam 2 Study Guide

View Set

Chapter 16: Defenses: Misrepresentation and Non Disclosure

View Set