CILVĒKTIESĪBAS - 1

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Kas ir cilvēktiesību subjekts?

1) indivīds jeb fiziska persona (ar dzimšanas brīdi; ar zināma vecuma sasniegšanu atsevišķu tiesību gadījumos; pilsonības kritērijs) 2) privāttiesību juridiska persona 3) personu grupa

Kādi ir kritēriji, lai izvērtētu, vai cilvēktiesību ierobežojums ir pamatots?

1) likumos paredzēts 2) ir leģitīms mērķis 3) nepieciešams demokrātiskā sabiedrībā

Kādi ir galvenie iebildumi pret to, lai ekonomiskās un sociālās tiesības atzītu par cilvēktiesībām?

1) neskaidrības par šo tiesību radītajiem pienākumiem valstīm 2) dažkārt šīs tiesības tiek raksturotas kā programmatiski, politiski mērķi nevis individuālas tiesības 3) jautājums par iespējām šīs tiesības piemērot individuālu juridisku strīdu gadījumā.

Kādas atrunas ir pievienojusi Latvijas Republika ratificējot Vispārējo nacionālo minoritāšu aizsardzības konvenciju?

10.2 - 1) par valodu valsts iestādēs 11.3 - 2) par ģeogrāfisko vietu nosaukumiem 2 valodās tur kur liels runājošo skaits

Kuras cilvēktiesības atbilstoši Starptautiskajam paktam par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām valsts var attiecināt tikai uz valsts pilsoņiem?

25. pants Katram pilsonim, neskatoties uz nekādām 2.pantā minētajām atšķirībām un bez nepamatotiem ierobežojumiem, jābūt tiesībām un iespējai: a) piedalīties valsts lietu kārtošanā gan tieši, gan arī ar brīvi izraudzītu pārstāvju starpniecību; b) balsot un tikt ievēlētam īstās periodiskās vēlēšanās, kas notiek uz vispārēju un vienlīdzīgu vēlēšanu tiesību pamata, aizklāti balsojot, un kas nodrošina vēlētāju brīvas gribas izpaudumu; c) ievērojot vispārēju vienlīdzību, pildīt valsts dienestu savā valstī.

Kas ir neizdošanas jeb ''non-refoulment'' princips?

A fundamental principle of international law which forbids a country receiving asylum seekers from returning them to a country in which they would be in likely danger of persecution based on "race, religion, nationality, membership of a particular social group or political opinion".

Kura no ANO institūcijām var lemt par sankciju piemērošanu valstij, ja tā ilgstoši pārkāpj cilvēktiesības?

ANO Drošības padome.

Kādas ir ANO institūciju iespējas ietekmēt cilvēktiesību situāciju kādā dalībvalstī?

ANO GALVENĀS INSTITŪCIJAS 1) Ģenerālā Asambleja (ievēlēt Cilvēktiesību padomes dalībvalstis, miera uzturēšana, budžeta jautājumi. Var ierosināt izpētes vai veikt rekomendācijas par kādu konkrētu situāciju, tostarp cilvēktiesību jomā.) - diplomātiskais instruments. 2) Drošības padome (Izskata strīdus un situācijas, kas var apdraudēt starptautisko mieru un drošību. ANO DP pieņemtās rezolūcijas ir juridiski saistošas visām ANO dalībvalstīm.) - uzlikt ekonomiskās sankcijas. 3) Ekonomiskā un sociālā padome 4) Starptautiskā tiesa (Izskata strīdus tikai starp valstīm par starptautisko tiesību jautājumiem vai sniedz skaidrojošus viedokļus pēc ANO institūciju lūguma. Spriedums ir saistošs lietas dalībniekiem. Būtiska loma cilvēktiesību attīstībā) 5) Aizbildniecības padome 6) Sekretariāts (ANO Ģenerelāsekretārs) 7) Cilvēktiesību Padome (pirms 2006.g. Cilvēktiesību komisija) (Katru gadu izskata 42 valstu nacionālos ziņojumus par cilvēktiesību ievērošanu, rekomendācijas nav juridiski saistošas; Veic izpēti, gatavo rekomendācijas, sastāda starptautiskos dokumentus cilvēktiesību jomā; Veido ad-hoc izpētes grupas, ieceļ speciālos reportierus, lai noskaidrotu situāciju kādā konkrētā jautājumā, valstī, reģionā.) 8) ANO Augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos (Mērķis ir veicināt, aizsargāt visu veidu cilvēktiesību baudīšanu un realizāciju. Koordinē cilvēktiesību aktivitātes ANO, novērš un reaģē uz nopietniem pākāpumiem. Novērošanas misijas, sadarbība ar valdībām.)

Kādi ir galvenie cilvēktiesību līgumi ANO ietvaros?

ANO cilvēktiesību līgumi: 1) Starptautiskais pakts par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām 2) Starptautiskais pakts par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām 3) Starptautiskā konvencija par jebkuras rasu diskriminācijas izskaušanu 4) Bērnu tiesību aizsardzības konvencija 5) Starptautiskā konvencija par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu 6) Starptautiskā konvencija pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgiem, necilvēcīgiem vai cieņu pazemojošiem apiešanās vai sodīšanas veidiem 7) Starptautiskā konvencija par migrantu strādnieku aizsardzību 8) Starptautiskā konvencija par cilvēku ar invaliditāti tiesībām

Vai visas cilvēktiesības var ierobežot?

Absolūtās nevar: genocīda aizliegums, spīdzināšanas, verdzības aizliegums, iekšējā pārliecība, diskriminācija.

Vai cilvēktiesības uzliek valstij pienākumu aizsargāt indivīdu tikai pret valsts varu vai arī citām personām?

Arī citām personām (horizontālais efekts).

Kādas pazīmes starptautiskajās cilvēktiesības raksturo jēdzienu ''bēglis''?

BĒGLIS: 1951.gada ANO Konvencija par bēgļa statusu 1) Persona ir ārpus savas izcelsmes, pilsonības valsts 2) Persona nevēlas vai nevar iegūt savas valsts aizsardzību 3) Pastāv labi pamatotas bailes no vajāšanas pamatojoties uz: (5 pamati) a) rasi, b) reliģisko pārliecību c) etnisko piederību, d) politisko pārliecību e) piederību kādai sociālajai grupai. 1967.gada Protokols par bēgļa statusu - paplašina Konvencijas definīciju 1) Konvencijas bēgļi 2) Bēgļi de facto (Alternatīvais statuss) 3) Bēgļi, kam nepieciešams pagaidu patvērums

Kas raksturo jēdzienu ''cilvēktiesības''?

Cilvēktiesības ir starptautisko publisko tiesību nozare, kura tradicionālā izpratnē regulē attiecības starp indivīdu un valsti. Cilvēktiesības aizsargā indivīdu pret valsti kā varas nesēju. Tās ir ietvertas tiesību normās. Cilvēktiesībām ir universāls un vispārējs raksturs. Vairums cilvēktiesību var tikt ierobežotas, bet ne atņemtas. - izriet no paša satura.

Kāda ir cilvēktiesību paaudžu nozīme mūsdienās?

Cilvēktiesību paaudzes ir: 1) Pilsoniskās un politiskās tiesības (VCD 2.-21.pants) 2) Ekonomiskās, sociālās un kultūras tiesības (VCD 22.-27.pants) 3) Solidaritātes tiesības (VCD 28.pants) Raksturo pamatiedarbības virzienus, valsts pienākumus, bet nenozīmē, ka viena paaudze ir primāri piemērojama pār citām.

Vai tiesības uz dzīvību ietver: abortu aizliegumu? Eitanāzijas aizliegumu? neatliekamās palīdzības nodrošināšanu?

Ietver neatliekamās palīdzības nodrošināšanu.

Vai cilvēktiesību normas var konfliktēt ar morāles normām?

Izpratne atšķiras. Kā izveidojas abas?

Kādi ir galvenie šķēršļi cilvēktiesību efektīvai īstenošanai starptautiskā līmenī? Kādēļ arī mūsdienās pasaulē ir gadījumi, kad cilvēktiesības tiek rupji pārkāptas?

Jo vairums starptautisko cilvēktiesību aizsardzības organizāciju nolēmumu nav juridiski saistoši dalībvalstīm. ANO Drošības padomē, kuras nolēmumi ir juridiski saistoši, pastāvīgajām dalībvalstīm ir VETO tiesības - Drošības padomes lēmums nevar tikt pieņemts, ja kāda no pastāvīgajām dalībvalstīm ir balsojusi pret. Pret dažām no šīm valstīm bieži ceļ sūdzības, taču valstis izmanto savas veto tiesības, lai tās noraidītu. (Krievija, ASV, Ķīna). ANO tiesas spriedumi ir saistoši tikai lietas dalībniekiem. Cilvēktiesību Padomes ieteikumi arī nav juridiski saistoši. ANO Augstais cilvēktiesību komisārs bez valsts atļaujas tajā iebraukt nevar. Ja valstis neratificē starptautiskos līgumus, tās nevar būt atbildīgas par šo līgumu pārkāpšanu.

Vai Latvijas Republikas Saeimas lēmums par nāvessoda atjaunošanu par īpaši smagiem noziegumiem pārkāptu Latvijai saistošās starptautiskās cilvēktiesību normas? Pamatojiet savu atbildi.

Jā, ECK 6.papildprotokols.

Vai valsts var būt atbildīga par Jūsu privātās dzīves aizskārumu, kuru izdarījis Jūsu darba devējs, sekojot Jūsu e-pasta saziņai, Jūs iepriekš nebrīdinot?

Jā, bet noteiktos apstākļos. Lai gan ir noticis horizontāls tiesību pārkāpums, arī valsts var nest atbildību, ja kompetentās institūcijas objektīvi zināja par notikušo vai gaidāmo pamattiesību pārkāpumu, un tās objektīvi spēja ar saviem publiskās varas līdzekļiem šo pārkāpumu novērst. Otrkārt, valsts atbildības apmērs un saturs atkarīgs no konkrēto pamattiesību būtības un satura (ja runa ir par smagiem pamattiesību pārkāpumiem - valstij ir plašs pienākums iejaukties, bet ja par vienkāršu strīdu starp divām privātpersonām - tad valstij jānodrošina tām aizstāvēt savs tiesības un likumiskās intereses tiesā). Ja Pietam, Ja darba devējs ir valsts iestādes darbinieks, tad atbild valsts.

Vai atšķiras valsts pienākumi pilson un polit politisko un soc un ekonomisko tiesību īstenošanā?

Jā, pozitīvs vai negatīvs raksturs. No šī izriet ka soc vajadzīgs vairāk valsts resursu un no tā rodas strīdi par resursu sadalījumu, īstenojot tiesības.

Miniet priekšnoteikumus, kurus jāizpilda personai, lai tās iesniegums tiktu pieņemts izskatīšanai ANO Cilvēktiesību komitejā?

KRITĒRIJI INDIVIDUĀLO SŪDZĪBU IESNIEGŠANAI KOMITEJĀ: (Pakta pirmais protokols) 1) valsts atzinusi CTK jurisdikciju skatīt individuālas sūdzības (Latvija tikai pils&polit) 2) indivīds atrodas šīs valsts jurisdikcijā 3) indivīds ir izsmēlis tiesību aizsardzības iestādes nacionālā līmenī (ja norma ierobežo tiesības, tad arī Satversmes tiesu) 4) sūdzība attiecas uz Paktā noteikto tiesību pārkāpumu 5) sūdzība netiek vienlaikus izskatīta citā starptautiskā institūcijā 6) iesniegums nedrīkst būt anonīms 7) iesniegumā nedrīkst ļaunprātīgi izmantot sūdzības iespējas

Jums kā tiesnesim ir jārisina strīds, kurā persona A uzskata, ka ir izmantojusi savas tiesības uz vārda brīvību, bet persona B, uzskata, ka A ar saviem publiskajiem paziņojumiem ir pārkāpis aizskāris viņa godu un cieņu? Kāda būs metodoloģija strīdus risināšanai jeb saskaņā ar kādiem kritērijiem Jūs risināsiet šo strīdu, kurā ir divu cilvēktiesību sadursme?

Katrā lietā ir jāizvērtē konkrētie apstākļi, jāskatās vai informācija ir patiesa, pamatota, vai tiešām noticis aizskārums, vai tiešām ietilpst vārda brīvībā. Noskaidrot attiecīgo tiesību tvērumu. Vai/ciktāl tās var ierobežot. Izvērtē prioritāti konkrētajos apstākļos. Cilvēktiesību hierarhiju nevar noteikt in abstracto.

Kādas pazīmes raksturo jēdzienu' spīdzināšana''? Kas to atšķir no jēdzieniem ''cietsirdīga un pazemojoša'' apiešanās?

Konstatēt, ka izturēšanās pret personu ir necilvēcīga vai pazemojoša vai pat ka persona ir pakļauta spīdzināšanai, var vienīgi tad, ja attiecīgās personas ciešanas ir sasniegušas noteiktu minimālo līmeni. Neērtības, pat ja tās ir ilgstošas, pašas par sevi netiks uzskatītas par necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās aizlieguma pārkāpumu. Tādēļ vienmēr ir jāizvērtē, cik lielā mērā jūsu tiesības tika ierobežotas un vai attiecīgo ierobežojumu sekas ir tik smagas, ka varētu tikt konstatēts jūsu tiesību pārkāpums. Izvērtēšanas kritēriji: 1) personas vecums, dzimums, veselības stāvoklis utt. 2) apstākļi, sekas utt. 3) ilgums, biežums utt.

Kādēļ cilvēktiesību aizsardzība nepieciešama ne tikai Satversmē, bet arī starptautiski?

Lai varētu vērsties arī pret valsti.

Kādēļ ANO Drošības padome nav spējīga pieņemt lēmumus par sankciju piemērošanu virknē krīzes situāciju?

Lielā 5 Veto tiesības.

Kāda veidā notiek uzraudzība pār ANO cilvēktiesību līgumu izpildi?

LĪGUMU UZRAUDZĪBAS MEHĀNISMI: Komitejas un to izveides kritēriji: 1) veidotas atbilstoši katram līgumam 2) veido neatkarīgi eksperti, kurus ievēl līgumu dalībvalstis 3) kandidātu profesionalitāte 4) ģeogrāfiskais līdzsvars KOMITEJU PILNVARAS: 1) Valstu ziņojumu izskatīšana: periodiskie un ad hoc ("ēnu ziņojumi") 2) Individuālo un starpvalstu sūdzību izvērtēšana (papildus nepieciešama valsts atzīšana) 3) Vispārējo komentāru sniegšana

Kādas pazīmes starptautiskajās cilvēktiesības raksturo jēdzienu ''minoritāte''?

Minoritāšu kritēriji: 1) Skaitliskais lielums 2) Objektīvie kritēriji 3) Subjektīvie kritēriji 4) Ilglaicīga uzturēšanās attiecīgajā teritorijā

Uzrakstiet piemēru netiešajai diskriminācijai.

NETIEŠĀ DISKRIMINĀCIJA: salīdzināmā situācijā šķietami neitrāls noteikums, kritērijs vai prakse rada nelabvēlīgas sekas personai kāda diskriminācijas pamata dēļ, izņemot gadījumu, kad šāds noteikums, kritērijs vai prakse ir objektīvi pamatota ar tiesisku mērķi, kura sasniegšanai izraudzītie līdzekļi ir samērīgi. Darbā nepieņem cilvēkus, kas īsāki par 1.75m.

Kādas cilvēktiesības ir ietvertas ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā?

Neatņemamās, nedalāmās, vispārīgās, universālās.

Kādas ir galvenās tiesības, kas piemīt personai, kas ieguvusi ''bēgļa'' statusu Latvijā?

Neizdošanas jeb „Non-refoulment" principa loma bēgļu aizsardzībā ( ECT 2011.gada 21.janvāra spriedums lietā „M.S.S. v. Belgium and Greece").

Kāds ir minoritāšu tiesību mērķis?

Novērst diskrimināciju un radīt vienlīdzīgas tiesības.

Vai jebkura atšķirīga attieksme pret personu veido diskrimināciju?

Nē, atšķirīgajai attieksmei jābūt pret personām vienādos apstākļos, un tai jābūt pamatotai ar kādu no diskriminācijas aizliegtajiem kritērijiem (ANO SPPPT 2p) + nav izņēmuma apstākļi.

Vai valsts var pilnībā atteikties īstenot sociālās tiesības, ja tai pietrūkst resursu?

Nē, tiesību minimums vienmēr ir jānodrošina.

Kas atšķir jēdzienus ''bēglis'' un ''patvēruma meklētājs''?

Patvēruma meklētājs ir kamēr gaida statusa piešķiršanu.

Vai cilvēktiesības pilnā apmērā piemīt arī ieslodzītajām personām?

Piemīt, bet tās nevar izlietot. Dažu cilvēktiesību izlietošanu valsts var ierobežot.

Raksturojiet reģionālās cilvēktiesību aizsardzības sistēmas?

Reģionālās cilvēktiesību aizsardzības sistēmas: 1) Eiropas reģionālā cilvēktiesību sistēma: Eiropas Padome: Eiropas cilvēktiesību konvencija (1950) un Eiropas Sociālā Harta (1961) 2) Amerikas valstu organizācija: Amerikas cilvēktiesību un pienākumu deklarācija (1948) un Amerikas cilvēktiesību konvencija (1969) 3) Āfrikas valstu organizācija - Āfrikas cilvēku un tautu tiesību harta (1981)

Kādus pienākumus valstij uzliek tiesību uz izglītību nodrošināšana Satversmē un ANO Ekonomisko un sociālo tiesību paktā?

Satversme (pieejamība, piekļuve, pieņemamas metodes, izglītība ir piemērota sabiedrības prasībām) nosaka arī konkrētu sistēmu, kā tiek īstenotas, ANO ESTP tikai nosaka pienākumu. Vairāki izglītības līmeņi un atšķirīgi valsts pienākumi. Pienākums izveidot izglītības sistēmu ietver: izglītības pieejamību - izglītības iestādēm un programmām jābūt pietiekamā daudzumā un valstij jānodrošina to spēja funkcionēt (kas ietver nodrošinājumu ar telpām, mācību materiāliem, izglītības personālu u.tml.); piekļuvi izglītībai - izglītībai jātiek nodrošinātai bez diskriminācijas, tai jābūt fiziski un ekonomiski pieejamai; izglītības pieņemamību - mācību programmām, mācīšanas metodēm u.tml. ir jābūt pieņemamām skolēniem un studentiem, atbilstošos gadījumos arī vecākiem; šis kritērijs ietver arī izglītības kvalitāti; izglītības piemērotību - izglītībai jāpielāgojas mainīgajām sabiedrības vajadzībām un jāatbilst skolēnu un studentu vajadzībām.

Kāds ir tiesību uz sociālo nodrošinājumu saturs Satversmē un ANO Ekonomisko un sociālo tiesību paktā?

Satversme nosaka arī konkrētu sistēmu, kā tiek īstenotas, ANO ESTP tikai nosaka pienākumu.

Vai valsts pienākumi pilsonisko tiesību īstenošanā un sociālo tiesību īstenošanā atšķiras?

Sociālo tiesību īstenošanā valstīm vairāk ir pozitīvi pienākumi (nodrošināt, ka persona var tās baudīt), pietam īstenošanas apmērs atkarīgs no valsts finansiālajām spējām - tomēr minimāli šīs tiesības vienmēr ir jānodrošina, nedrīkst atsaukties uz to, ka nav naudas.

Attiecībā uz kuru no ANO cilvēktiesību līgumiem Latvijas Republika ir atzinusi indivīdu tiesības iesniegt sūdzības pret Latvijas valsti?

Starptautisko paktu par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām.

Kuras no tiesībām ir svarīgākas: tiesības uz dzīvību, vārda brīvību vai tiesības uz izglītību?

Svarīgākas nav nevienas. Taču loģiski, ka bez dzīvības citas tiesības īstenot nevarēs.

Uzrakstiet piemēru tiešajai diskriminācijai.

TIEŠĀ DISKRIMINĀCIJA: situācijas, kad salīdzināmā situācijā attieksme pret personu saistībā ar kādu no aizliegtajiem pamatiem ir mazāk labvēlīga nekā pret citu personu. Vārtu sarga darbā nepieņem sievieti, jo fiziskā sagatvotība.

Vai ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā ietvertais cilvēktiesību katalogs ir plašāks nekā Satversmes 8. nodaļā?

Tas nevar būt plašāks, taču Satversmē var noteikt plašāk nekā VCD. Satversmē ar 89.pantu ielasa arī starptautiskās tiesības. VCD atsevišķas tiesības var būt precīzāk izdalītas.

Vai cilvēktiesības piemīt arī juridiskām personām: biedrībām, kompānijām?

Tikai privāto tiesību juridiskajām personām. Tikai, ja pēc satura var piemērot.

Kāds ir Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas statuss starptautiskajās tiesībās un Latvijas tiesību sistēmā?

Tā nav juridiski saistoša, bet ietver starptautiskās paražu normas.

Vai var apgalvot, ka cilvēktiesību vienīgais uzdevums ir atturēt valsti no indivīda brīvību īstenošanas?

Valsts pienākumi: 1) ievērot 2) aizsargāt 3) nodrošināt

Kā zināšanas par Latvijai saistošām starptautiskām cilvēktiesību normām var palīdzēt Jums praksē aizstāvēt savas vai citu personu aizskartās tiesības?

Zināt, kur meklēt tiesību saturu, zināt, kā pareizi noformēt iesniegumus; zināt, kurā organizācijā vērsties, u.c. pasūdzēties par valsti, ja tā kaut ko nepienācīgi nodrošina.

Kā Jūs skaidrojat jēdzienu, ka „cilvēktiesības darbojas horizontālā līmenī"?

persona var aizskart citas personas tiesības (raksturīgs ekonomiskajām tiesībām) - valsts aizsargā arī šādā gadījumā. Valstij ir jāziveido institucionālā sistēma, lai aizsargātu tiesības arī šajos gadījumos (piemēram, policija); soda mērus, kas piemērojami par pārkāpumiem.


Related study sets

Chapter 14: Infection and Human Immunodeficiency Virus infection

View Set