EKONOMIJA

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Kako računamo stopnjo nezaposlenosti v gospodarstvu? S kakšno metodo jo lahko ugotavljamo? Pojasnite statični in dinamični vidik nezaposlenosti.

Nezaposlenost v gospodarstvu prikazujemo kot razmerje med nezaposlenim prebivalstvom in obsegom celotne delovne sile, izraženo v odstotkih. Nezaposlenost lahko ugotavljamo z: 1.) metodo administritivnih registrov nezaposlenih oseb (prijavljanje in odjavljanje na državnih uradih). 2.) metoda anketiranja določenega vzorca gospodinjstev ( 3.) metoda za posebne skupine prebivalstva Podatek o nezaposlenosti je le statičen prikaz stanja nezaposlenosti. Nezaposlenost sama pa je dinamičen pojav (odpuščanja, upokojitve, obupanci, neuspešni iskalci).

Opredelite krivuljo AS. V čem je AS krivulja loči od "običajne" krivulje ponudbe (S)? Navedite nekaj dejavnikov, zaradi katerih se lahko premakne krivulja AS. Z diagramom pojasnite njeno obliko. Kdaj se "klasična" krivulja AS lahko premakne?

AS kaže količino realnega outputa pri različnih splošnih ravneh cen (P). Je popolnoma neelastična. krivulja AS se lahko premakne, če se poveča/zmanjša obseg kapitala, delavcev, zemlje ali tehnologije.

Navedite posametzne komponente krivulje agregatnega povpraševanja (AD) in pojasnite njeno obliko. Zarišite diagram. V čem se AD krivulja loči od "običajne" krivulje povpraševanja (D)? Navedite možne vzroke premika krivulje AD.

Agregatno povpraševanje je seštevek 4 oblik povpraševanja: - povpraševanje po potrošnem blagu C, - povpraševanje po investicijskem blagu I, - povpraševanja države G, - neto izvozno povpraševanje (X-M). Krivulja agregatnega povpraševanja je padajoča, ker je pri nižjih cenah realni dohodek »večji« - v bistvu samo tak občutek, ker je z znižanjem cen večja kupna moč.

Ali je raven BDP na prebivalca natančno merilo splošne blaginje v nekem gospodarstvu. Katerih ekonomskih dejavnosti ni mogoče izmeriti? Navedite nekaj primerov.

BDP per Capita ima veliko pomanjkljivosti: 1.) BDP na prebivalca žal ne prikazuje porazdelitve dohodkov med posamezne družbene sloje. 2.) Ne pove nič o strukturi ustvarjenega proizvoda (ne pove ali gospodarstvo proizvaja potrošno ali investicijsko blago, kakšen je delež države). 3.) Ne vključuje naturalne proizvodnje ampak le prijavljeno (kmetijstvo) 4.) Ne upošteva sive ekonomije - nakupi in prodaje brez računov. 5.) Ne upošteva akumuliranega bogastva v gospodarstvu, ki so ga ustvarile prejšnje generacije. 6.) BDP ne izraža »sreče« posameznikov.

Pojasnite nastanek "denarja" (nujnost oblikovanja splošnega ekvivalenta). Kako je potekala slučajna menjava?

Denar je nastal kot posledica menjave, ki se začne že v okvirih prvotne skupnosti. Slučajna menjava je bila menjava slučajnih presežkov. Vzrok menjave pa je drugačna uporabna vrednost balga.

Zapišite in pojasnite denarni multiplikator v primeru, da imajo ekonomski subjekti denar le na transakcijskih računih. Kaj vpliva na velikost denarnega multiplikatorja? kdaj se proces denarja zaustavi?

Denarni multiplikator se uporablja za merjenje vpliva, ki ga ima sprememba rezervnega denarja na količino denarja v obtoku. Za izračun denarnega multiplikatorja se uporablja Enačba: denarni multiplikator = 1 / rezervna razmerja Kjer rezervna razmerja predstavljajo delež rezervnih sredstev, ki jih morajo imeti banke pri centralni banki. V primeru, da imajo ekonomski subjekti denar le na transakcijskih računih, se denarni multiplikator izračuna kot 1 / rezervna razmerja transakcijskih računov. Velikost denarnega multiplikatorja vpliva na različni dejavniki kot so rezervna razmerja, ki jih morajo banke voditi pri centralni banki, zakon o denarni politiki in likvidnosti bank. Proces denarja se zaustavi, ko ekonomski subjekti ne potrebujejo več denarja za transakcije in se začnejo odpovedovati depozitom.

Kako država s tečajno politiko vpliva na mednarodno vpletenost gospodarstva? Opredelite drseči (prosti) in fiskalni devizni tečaj.

Določanje cene domače valute, posreden način vplivanja na vpletenost gospodarstva. Zniževanje cene domače valute (rast deviznih tečajev) bo spodbudilo izvozno usmerjenost gospodarstva in obratno. Povečanje denarne mase posledično vpliva na zniževanje deviznih tečajev in obratno. Prosta: devizni tečaji se oblikujejo tržno, na osnovi ponudbe in povpraševanja po devizah, centralna banka se v tem primeru na deviznem trgu vmešava kot eden izmed ponudnikov/ povpraševalcev in posega s prodajami/nakupi deviz Fiksna: centralna banka garantira določeno raven tečaja, vendar to zahteva devizne rezerve in veliko večje vmešavanje in posredovanje centralne banke

Kako država z zaščitnim sistemom vpliva na mednarodne tokove blaga? Ali ima pri tem povsem "proste roke"? Pojasnite zaščitni sistem EU (usmeritev zunanjetrgovinske politike EU).

Država lahko spodbuja ali zavira vključevanje gospodarske dejavnosti države v mednarodne tokove blaga; omejuje uvoz s carinami ali kvotami in tako vpliva na razvoj posameznih panog doma; s subvencijami spodbudi izvoz določenih podjetij. Država nima popolnoma prostih rok pri omejevanju vstopa na domači trg in ne pri subvencijah, saj jo zavezujejo sklenjene mednarodne pogodbe, sporazumi, članstva... Zunanjetrgovinska politika EU je deklarativno zavezana k odpravi ali zniževanju ovir v mednarodnem poslovanju.

Navedite področja , na katera posega država. Kaj opredeljuje njeno fiskalno politiko? Opredelite proračunski primanjkljaj/presežek, strukturno in časovno (ne)usklajenost proračuna.

Država posega na različna področja: vojska, policija, sodstvo, javna dela, gradnja cest, telekomunikacije in infrastrukture, posega tudi v privatno organizirana področja (šolstvo, zdravstvo, kultura). Fiskalna politika je sklop ukrepov, ki jih sprejema država za upravljanje svojega proračuna in njegovega vpliva na gospodarsko aktivnost in rast. To vključuje določanje proračuna (prihodki in odhodki), določanje davkov in subvencij ter spremljanje in nadzor nad proračunom. če je primanjkljaj (deficit): T < G, večji izdatki od davkov. če je presežek (suficit): T > G, davki so večji od izdatkov. Strukturna (ne)usklajenost nastane, če posamezne postavke dohodkov in izdatkov v določenem obdobju niso namensko izenačene. Časovna neuskaljenost pa nastaja v primeru, ko bilance javnega financiranja (proračuni) v posameznih proračunskih obdobjih izmenjujejo primankljaje ali presežke.

Opredelite dohodkovno politiko države. Na kakšne načine se država vmeša na trg delovne sile?

Država posega na trg dela, predvsem na raven plač in na druge dohodke, ki so povezani s plačami (davki na plače, regresi, dopusti...). Posebej je pomembno določanje minimalne plače, saj ta vpliva na celotno lestvico plač. Z določitvijo plač država vpliva na stroške podjetij, na mednarodno konkurenčnost gospodarstva kot celote, na obseg povpraševanja in potrošnje, višje plače pa pomenijo pritisk na inflacijo.

Kako lahko na gospodarsko dejavnost vpliva država? Razčlenite posamezne sklope državne ekonomske politike. Nakažite splet ekonomske politike ("policy mix")

Ekonomska politika države ima 4 sklope: 1.) Fiskalna politika: politika javnih dohodkov in javnih izdatkov, ki se izražajo v proračunu države, lahko pa tudi v različnih paradržavnih institucijah (državni skladi) 2.) Monetarna politika: povezana z določanjem količine denarja, kreditov in drugih monetarnih inštrumentov (obrestne mere, tečaji tujih valut), s katerimi centralna banka (osrednja monetarna inštitucija) posredno vpliva na obnašanje gospodarskih subjektov v realni sferi gospodarstva 3.) Politika dohodka: politika državnega vmešavanja na trgih delovne sile z regulacijo plač, kar pa posredno vpliva na zaposlenost/nezaposlenost, stroške podjetij, proizvodnjo in potrošnjo (povpraševanje) 4.) Politika zunanje menjave: politika vplivanja oz. usmerjanja uvoznih in izvoznih tokov blaga ter storitev - gospodarskih odnosov s tujino.

Opredelite funkcije denarja. Katere funkcije izpostavlja klasična teorija, katere pa keynesianska?

Funkcija menjalnega sredstva: omogoča menjavanje blaga Plačilna funkcija: vsak gospodarski subjekt mora sprejeti denar, vendar obstaja možnost odloga plačila, nastanek denarnih substitutov (ček, menica, kredit), pri tem nastane problem likvidnosti. Funkcija merila vrednosti: z denarjem zmerimo vrednost nekega blaga, cena nam pove kakšna je vrednost. Funkcija hranilca vrednosti: denar je sredstvo, v katerem hranimo premoženje. Funkcijo lahko razčlenimo. hranimo ga z namenom poznejšega nakupa iz previdnostnih razlogov, špekulativni razlog: za povečanje premoženja. Previdnostna funkcija: hranimo ga z namenom poznejšega nakupa iz previdnostnih razlogov, Špekulativni razlog: motiv za povečanje premoženja.

Okvirno pojasnite vlogo centralne (emisijske) banke ter vlogo poslovnih bank v gospodarstvu. Kateri so cilji centralne banke, kateri pa so cilji poslovnih bank? na kakšne načine lahko Centralna banka vpliva na spreminjanje količine denarja v obtoku?

Glavni cilj centralne banke je ohranjati stabilnost cen in stabilnost valute. To lahko dosežejo z uporabo instrumentov monetarne politike Poslovne banke pa so komercialne institucije, ki zagotavljajo finančne storitve, kot so izdajanje kreditov, posojil in depozitov. Glavni cilj poslovnih bank je zaslužiti denar s prodajo finančnih storitev in upravljanjem sredstev svojih strank. Poslovne banke pomagajo financirati gospodarske aktivnosti s tem ko posojajo denar podjetjem in posameznikom, ki iščejo kredite. Centralna banka vpliva na količino denarja v obtoku neposredno in posredno Neposredno: tiskanje gotovine (kovancev in bankovcev) Posredno: 1.) Znižanje stopnje obveznih rezerv 2.) Spreminjanje obrestne mere 3.) Funkcija posojilodajalca v skrajni sili 4.) Operacije odprtega trga - prodaje in odkupi deviz

Pojasnite mehanizem ustvarjanja denarja preko poslovnih bank. Za kakšen proces gre pri tem?

Gre za proces denarnega multiplikatorja.

Opredelite inflacijsko stopnjo. Kako jo ugotavljamo? Opredelite galopirajočo inflacijo. Kako je stopnja inflacije povezana z indeksom revščine?

Inflacijska stopnja je kazalec, ki nam pove velikost odstotne spremembe povprečne splošne ravni cen v določenem obdobju (Pt) v primerjavi s povprečno ravnijo cen v (običajno) predhodnem obdobju (Pt-1) Stopnjo inflacije rasti cen ugotavljamo z indeksi rasti cen. Galopirajoča inflacija: je tista, ki se razvija hitro (dvo- ali trimestne letne stopnje), morda le za kratek čas Stopnja nezaposlenosti + stopnja inflacije = indeks revščine (u + π). Naraščanje indeksa revščine je posledica neuspešno vodene ekonomske politike

Kaj pomeni klasična predpostavka o učinkovitem delovanju trga? Prikažite jo s pomočjo transformacijske krivulje. Kakšna je glede na keynesiansko stališče?

Klasična predpostavka temelji, da se gospodarstvo nahaja na točki transformacijske krivulje

Kakšno gospodarsko reprodukcijo zagovarja klasična teorija gospodarske rasti? Ali se sklada s Sayevim zakonom? Katera predpostavka je torej v ozadju te teorije?

Klasična teorija gospodarske rasti zagovarja gospodarsko reprodukcijo, ki temelji na proizvodnji in trgovini ter povečanju kapitala. Ta teorija zagovarja, da se gospodarska rast lahko doseže z večjim investiranjem v proizvodne kapacitete in tehnološki napredek, kar vodi do povečanja proizvodnje in produktivnosti. Sayev zakon, ki pravi, da "prodaja se vedno ujema z proizvodnjo", se sklada s klasično teorijo gospodarske rasti, ker ta teorija predpostavlja, da se proizvodnja in trgovina med seboj podpirata in da rast proizvodnje vodi do rasti trgovine. Predpostavka, ki je v ozadju klasične teorije gospodarske rasti, je, da je gospodarski sistem avtomatiziran in da se bo gospodarska rast avtomatsko odvijala, če bo zagotovljeno dovolj kapitala za investiranje v proizvodne kapacitete in tehnološki napredek. Druga predpostavka je, da je trg vedno v ravnovesju, tako da se bo proizvodnja in povpraševanje po proizvodih vedno ujemala.

Zarišite in pojasnite klasično shemo gospodarske rasti. Kaj je v klasični teoriji ključni element gospodarske rasti? Na katere ekonomiste mislimo, ko govorimo o "klasikih"

Ključni vzrok večanja družbenega produkta in gospodarske rasti so investicije profitov v povečevanje delitve dela in izboljšanje tehnologije. Kadar govorimo o klasikih, mislimo na Adama Smitha, Davida Richarda, Johna S. Milla ter Alfreda Marshalla.

Katere osnovne oblike denarja obstajajo v sodobnih gospodarstvih? Opredelite posamezne denarne agregate. Po čem se med seboj ločijo?

Kovanci (manjvredni drobiž): zanemarljiv delež celotne denarne mase, stroški kovanja po navadi večji kot denar sam Papirnati denar: bankovci Bančni ali knjižni denar: denar na računih centralne banke, poslovnih bank. Količino denarja v obtoku zajemamo z monetarnimi agregati: M1 = gotovina (bankovci + kovanci) + vloge (depoziti) na vplogled; M2 = M1 + časovno vezane vloge (možne za razdor, vendar ne takoj in brez stroškov); M3 = M2 + fiksno vezani depoziti za daljši čas pri nebančnih institucijah. Ločijo se po likvidnosti (M1 je najbolj likviden, M3 pa najmanj), nanje vpliva centralna banka z monetarno politiko; nanje lahko vpliva posredno (razl. mehanizmi) in neposredno (s tiskanjem gotovine);

Pojasnite tri načine merjenja družbenega proizvoda (outputa oz. BDP). kako izračunavanje velikosti BDP pojasnuje shema makroekonomskega krožnega toka? Narišite jo!

Metoda končnih prodaj: opredelimo in merimo seštevke končnih prodaj blaga in storitev potrošnikom, podjetjem ali državi. Metoda izplačanih dohodkov: zajema seštevke izplačanih dohodkov posameznim proizvodnim faktorjem; potrebno je ugotoviti plače zaposlenim, dohodke lastnikov kapitala in dohodke zemlje, posebej je zajeta vrednost dohodkov države od davkov. Metoda dodane vrednosti: ugotavlja koliko posamezni subjekt dodaja k skupni vrednosti proizvodov in storitev; pri tem je potrebno izključiti vmesne prodaje.

Razmejite predmet makroekonomskega preučevanja od mikroekonomskega. Opredelite temeljne makroekonomske cilje in kazalce.

Mikroekonomija preučuje pojave, kot so na primer trg, delovanje trga, razčlenjuje ponudbo in povpraševanje, obravanva obnašanje posameznih gospodarskih subjektov (gospodinjstev, podjetij). Makroekonomija pa ugotavlja zakonitosti, ki nastanejo kot posledica odločitev in delovanja gospodarskih subjektov v mednarodnem gospodarstvu, to vključuje podjetja, gospodinjstva in poseganje države z različnimi ekonomskimi politikami. Makroekonomija preučuje stanja in gibanja agregatnih količin: skupni družbeni proizvod, gospodarsko rast, zaposlenost, količino denarja v obtoku, učinek spreminjanja davkov, učinke spremembe obrestnih mer na gospodarsko dejavnost. Makroekonomski cilji so: 1.) Čim bolj učinkovita izraba proizvodnih faktorjev. 2.) Čim večja zaposlenost. 3.) Zagotavljanje stabline ravni cen. 4.) Doseganje ugodne menjave gospodarstev s tuijino. Ločimo dve vrsti makroekonomskih kazalcev: 1.) kazalci tokov (BDP - izraža tok proizvodne dejavnosti) 2.) kazalci stanja (nezaposlenost - merijo stanje, tudi količina denarja v gospodarstvu).

Kaj poudarjajo monetarne teorije ciklov? Kdaj prihaja do "umetnega booma"?

Monetarna teorija: Ritem cikla določajo spremembe v monetarni politiki (ekspanzija, restrikcija), inovacije povzročajo naravni boom - naravno rast, saj se poveča povpraševanje po produktih, s povečanjem denarno kreditnih pogojev pa spodbudimo povpraševanje in ustvarimo umetni boom;

Navedite in pojasnite delovanje "eksternih" variabel in sistemsko institucionalnih dejavnikov na raven outputa.

Na raven BDP, izkoriščenost proizvodnih faktorjev, zaposlenost oz. gospodarsko dejavnost vplivajo številni dejavniki; Zunanji dani dejavniki (vremenski pogoji: suša, toča...). Sistemsko institucionalizirani dejavniki (način organizacije gospodarstva). Sistem vrednot (stopnja nacionalne kulture, delovne navade).

Pojasnite delovanje Sayevega zakona na tgu ponudbe in povpraševanja po denarnih prihrankih. Zarišite funkcijo ponudbe in povpraševanja po prihrankih in ju opišite.

Na trgu blaga cene poskrbijo za absorbcijo ponudbe s strani povpraševanja. Na trgu investicij in prihrankov obrestna mera poskrbi za čiščenje prihrankov v investicije. Levo: Ponudba denarnih prihrankov (S) je odvisna od številnih dejavnikov. Ključni dejavnik, ki odloča ponudbo prihrankov pa je obrestna mera (i). Odvisnost med i in S prikazuje (na levi strani) krvulja S. Pri višji obrestni meri je količina prihrankov večja. Če se npr. povečajo dohodki (osnova za varčevanje), se bo ponudba prihrankov povečala (se premakne v S'). Levo - Varčevanje: Bistveno odvisne od obrestne mere à določa obseg varčevanja (koliko so ljudje pripravljeni nameniti denarja za varčevanja). Če je obrestna mera velika, so ljudje pripravljeni varčevati in ta denar porabiti v kasnejšem obdobju V primeru npr. povečanja, prenehanja vojne à se krivulja premakne navzven (ob isti obrestni meri varčujemo več). Desno - Investicije: prikazano je povpraševanje po denarnih prihrankih, ki je določeno s poglavitnim namenom prihrankov - investicijami. Investicihe odvisne od konkurence na trgu, tehnologije, cen ... Bistven faktor je obrestna mera. Pri višji obrestni meri, se podjetja soočajo dražjim izposojanjem denarja in je zato manj investicij, si lahko privoščijo manj. Pri nižji obrestni meri je strošek teh investicij nižji in so zato te investicije bolj donosne. Investicijsko povpraševanje se zmanjša, če npr. pride do negotovosti naložb: I à I'.

Pojasnite funkcije nacionalnih proračunov in značilnosti proračuna EU. V tem okviru pojasnite prioritete finančne perspektive 2007-2013.

Naloga nacionalnih proračunov je zagotavljanje javnih dobrin (nacionalna varnost, zdravstvo, izobraževanje, infrastruktura), porazdeljevanje dohodka (med posamezniki in regijami), odpravljanje tržnih nepravilnosti, skrb za vzdržno stanje javnih financ. Evropski proračun je omejen le na izvajanje izbranih politik, za katero je bilo doseženo politično soglasje in je še vedno relativno skromen, saj na rabni Eu ni izvajanja suverenih funkcij države, kot je npr. socialna varnost.

Kako se enačba spremembe javnega dolga spremeni, če ga prikažemo kot odstotek od BDP? Kateri dejavnik vpliva nanj?

Nanj vpliva gospodarska rast (g).

Pojasnite razliko med nominalnim in realnim BDP ter med bruto nacionalnim produktom (BNP) na drugi strani. kako merimo oziroma računamo stopnjo gospodarske rasti?

Nominalni BDP je bruto domači proizvod države v določenem letu, ocenjen na podlagi cen blaga in storitev v istem letu. Realni BDP je bruto domači proizvod države v danem letu, ocenjen na podlagi cen blaga in storitev v baznem letu. BDP je določen na osnovi lokacije proizvodnih faktorjev oz. gospodarskih subjektov. BNP je določen na osnovi lastnine proizvodnih faktorjev. BNP lahko vključuje vse dohodke podjetij, posameznikov doma in v tujini. Dinamiko gospodarske dejavnosti ugotavljamo s stopnjo gospodarske rasti (g), ko primerjamo gospodarsko dejavnsot določenega leta v primerjavi s predhodnim letom.

Kaj sporoča Okunov zakon? na katero vrsto nezaposlenosti se nanaša? Pojasnite strukturno, frikcijsko in latentno nezaposlenost.

Okunov zakon pravi, da je 1 % znižanje stopnje nezaposlenosti povezano s približno 3 % povečanjem stopnje gospodarske rasti za določeno obodbje. Okunov zakon poudarja ciklično obliko nezaposlenosti (vzrok so nihanja gospodarkse dejavnosti - BDP). V obodbju povečane gospodarske rasti se namreč povpraševanje po delovni sili povečuje in obratno. Strukturna nezaposlenost: Nastaja zaradi rasti ali padanja gospodarskih panog, zaradi uvajanja nove tehnologije. Frikcijska nezaposlenost: normalna v poteku gospodarske dejavnosti in ni tako nevarna. Njeni vzroki so trenja na trgu delovne sile, saj zaposleni pogosto iščejo boljšo zaposlitev, ženske so na porodniškem dopustu, prihaja do migracij prebivalstva, ta nezaposlenost je praviloma prostovoljna in kratkotrajna. Latentna nezaposlenost: odvisna od učinkovitosti izrabe zaposlenih; latentno zaposleni so sicer formalno zaposleni, vendar ne prispevajo k višjemu BDP, če torej te delavce odpustimo, se to ne bo poznalu na BDP.

Pojasnite nadaljne razvojne stopnje denarja: penzatorni denar, kovani denar, papirnati denar, bančni (knjižni denar). Pojasnite mehanizem delovanja "skladišča" zlata in bančna kritja (frakcionalni sistem bančnih rezerv).

Penzatorni denar: sprva so s tehtanjem količine denarne kovine ugotavljali vrednost posameznega blaga. Kovani denar: To so bili zlatniki in srebrniki, ki so ga izdajali vladarji na določenem območju, pri tem pa so vladarji s svojim žigom zagotavljali, da je denar resnično vseboval določeno količino plemenite kovine. Papirnati denar: predstavlja prelomno točko v razvoju denarja. Razvil se je iz potrdil za hranjenje in varovanje zlata, zlatnikov ali plemenitih kovin. Imetniki zlata so prinašali zlato v hrambo ter za to dobili potrdila, s katerimi so po potrebi pozneje dvigovali zlato. Imetniki potrdil so začeli plačevati blago kar s potrdili, ki jih je izdajal bankir. Bančni denar: to je denar, ki ga imajo gospodarski subjekti zapisanega na računih. Posledica skladiščenja je bila to, da je lastnik skladišča ugotovil, da ne potrebuje 100% kritja, da bi zadostil zahteve po izplačilih resničnega denarja. zadostovalo bi že 30%. Iz takšnega delnega kritja se je razvil frakcionalni sistem bančnih rezerv.

Z diagramom pojasnite vzpostavitev ravnovesja na trgu denarnih prihrankov. Kakšno funkcijo opravlja obrestna mera po klasični teoriji?

Po klasični teoriji fleksibilnost cen oz. obrestne mere povzroči, da se krivulji srečata na ravnotežju povpraševanja (I) in ponudbe (S).

Navedite nekaj primerov usklajenosti različnih oblik ekonomske politike. Zakaj jih ni mogoče izvajati izolirano?

Posamezne ekonomske politike ni mogoče izvajati izolirano, saj določen poseg sproži druge reakcije, zelo pomembna je usklajenost med njimi;

Izpeljite dinamično obliko kvantitetne enačbe denarja. Kateri makroekonomski pojav pojasnjuje in kako?

Posledice povečanja denarne mase (ΔM oz. M + ΔM) se bodo izrazile v povečanju ravni cen - prihodnja raven cen bo (P + ΔP)/P) in/ali zvišanju prihodnjega outputa (T + ΔT)/T). To zapišemo z enačbo: Končni zapis: m = π + g m = rast količine denarja v obtoku π = rast cen oz. inflacija g = stopnja gospodarske rasti

Opredelite faze poslovnega cikla in njihove značilnosti. Kako so nekateri ekonomisti razlagali nelinearno rast narodnih gospodarstev?

Poslovni cikli se ločijo po trajanju cikla in po amplitudah cikla, padanja gospodarske rasti so lahko večja in dolgotrajnejša, spremljajo pa jih tudi negativna gibanja drugih kazalcev - to imenujemo gospodarska recesija Faza rasti: V tej fazi se ekonomske aktivnosti povečujejo, kar vodi do rasti BDP in zaposlenosti. Cene so običajno stabilne ali rastejo počasi. Faza vrha: Ekonomske aktivnosti dosežejo najvišjo točko, kar pogosto vodi do prekomernega optimizma in prevelikih investicij. Cene se lahko začnejo dvigovati hitreje. Faza recesije: Ekonomske aktivnosti se začnejo zniževati, kar vodi do pada BDP in zaposlenosti. Cene se lahko tudi znižujejo. Faza dna: Ekonomske aktivnosti dosežejo najnižjo točko, kar vodi do depresije in visoke brezposelnosti. Cene se lahko znižujejo hitreje. Zakaj ne rastejo gospodarski sistemi linearno? Jevnos: teorija sončnih peg; sončne erupcije določajo sevanje sonca in s tem vplivajo na dobre ali slabe letine Böhm-Bawerk: gospodarska cikličnost je tako zelo kompleksna, da neka splošna teorija kriz, ki bi ponudila osnovo za pojasnjevanje prav vsakega poslovnega cikla, ni možna, saj ima vsak poslovni cikel svoje posebnosti

Opredelite poslovni cikel in zarišite diagram. Primerjajte gospodarko rast in faze poslovnega cikla.

Poslovni cikli so značilna nihanja - naraščanja in padanja BDP oziroma stopnje gospodarske rasti okoli trendne gospodarske rasti. Gospodarska rast označuje dolgoročno povečevanje proizvodnje in zaposlenosti v gospodarstvu. Poslovni cikel pa opisuje kratkoročna nihanja aktivnosti v gospodarstvu med rastjo in recesijo. Poslovni cikel se ponavlja, medtem ko gospodarska rast poteka počasneje in ne nujno vzporedno s poslovnim ciklom.

Pojasnite posamezne vrste davkov in državnih izdatkov. Kaj je javni dolg in kako nastane? Od česa je odvisna njegova velikost? Zapišite ustrezne enačbe.

Posredni davki: davek na dodano vrednost, davek na bencin, alkohol ali tobak, ki jih za državo pobirajo podjetja, ki se ukvarjajo s tovrstno dejavnostjo, vendar so le-ti posredno naloženi posameznikom/podjetjem, ki kupujejo to blago. Neposredni davki: tisti davki, kjer je točno neposredno določeno, kateri posameznik/podjetje bo plačalo davek (dohodnina, davek na dobiček podjetja...). javni dolg (B) je seštevek proračunskih primanjkljajev iz prejšnjih let. Nastane it neizravnanosti bilanc javnega financiranja v preteklih obdobjih. Javni dolg se bo večal/zmanjševal v odvisnosti od tekočega računskega primanjkljaja/presežka - v odvisnosti razmerja med T in G; javni dolg se lahko povečuje, četudi je proračun izravnan, in sicer zaradi pokrivanja obstoječega primanjkljaja za znesek obresti na javni dolg (i x B) ΔB = G - T + i x B

Pojasnite klasična načela oziroma nasvete ekonomske politike. Kaj omogoča uveljavljanje teh načel po mnenju klasikov?

Prosto delovanje trga (laissez faire) Aktivna monetarna politika povzroča samo nevtralno inflacijo ali deflacijo Vmešavanje države z ekonomsko politiko je neučinkovito in nepotrebno Država naj bo močna, a strogo omejena na zagotavljanje pravne države in splošnega reda(sodstvo, policija, vojska), stabilnosti denarnega sistema (zadostvno količino...), določene osnovne infrastrukture (kanali, ceste), regulacije trga, zagotavljanje zaščite pravic intelektualne lastnine (patenti, avtorstvo), osnovne izobrazbe ter nekaterih javnih dobrin (gasilci, javna snaga, varnost) Zunanja trgovina naj bo svobodna Vse to omogoča polno izkoriščenost proizvodnih faktorjev v gospodastvu meje proizvodnih možnosti družbe so popolnoma izkoriščene à na točki na transformacijski krivulji

Z diagrami predstavite in opišite razredne teorije polsovnih ciklov. Kakšno je sporočilo marksistične in "socialdemokratske" teorije poslovnih ciklov? Pojasnite multiplikatorsko akceleratorsko razlago poslovnih ciklov, teorijo realnih poslovnih ciklov, teorijo ravnovensnega poslovnega cikla in cikle zalog.

Razredne teorije: Vzroke za cikličnost iščejo v nasprotjih med delom in kapitalom, neenakometnosti porazdelitve dohodka, ki se kažejo v nasprotovanju med delodajalskimi in delojemalskimi združenju (sindikati), predvsem glede ravni plač, to se kaže v poslovanju podjetij in v ukrepih države; Skrajna različica je teorija zloma, ki pravi, da zaradi razlik med delom in kapitalom kapitalizem kot sistem proizvodnje ustvarja vedno večje razlike, amplitude poslovnih ciklov postajajo vedno večje kar pripelje do zloma kapitalističnega sistema. Na drugi strani so socialnodemokratske teorije, ki izpostavljajo vlogo države, ki z ekonomsko politiko (fiskalno in dohodkovno) umirja nasprotja med delom in kapitalom, tako so amplitude poslovnih ciklov čedalje manjše;

Pojasnite Ricardovo stališče do učinkov spremembe količine denarja v obtoku. Kakšno je keynesiansko stališče do njegovih predpostavk?

Ricardo: učinki ΔM bodo simetrični, proporcionalni in trenutni. Stopnja rasti količine denarja se izrazi v seštevku (π + g), torej v inflaciji in/ali gospodarski rasti. Predpostavljamo da V ostaja nespremenjen.

Komentirajte trditev nekaterih ekonomistev, da Slovenija potrebuje več prihrankov. Ali je ta trditev skladna s Sayevim zakonom?

Sayev zakon pravi, da potrošnja določa proizvodnjo. To pomeni, da proizvodnja in delovna mesta nastajajo zaradi potrošnje, ne pa zaradi prihrankov. Zato nekateri ekonomisti trdijo, da je potreba po več prihrankov v Sloveniji lahko neprimerna, saj bi to lahko zmanjšalo potrošnjo in posledično proizvodnjo in delovna mesta. Vendar pa je treba poudariti, da so prihranki pomembni za stabilnost in odpornost gospodarstva na krize, zato je potreba po uravnoteženem razmerju med potrošnjo in prihranki.

Opredelite Schumpetrovo inovacijsko teorijo ciklov. Ali lahko ustrezno pojasni gospodarsko rast v takoimenovani "novi ekonomiji"?

Schumpertova teorija (kratkoročnejša inovacijska teorija): Inovacije se vedno pojavljajo »v grozdih«, in niso zgolj enkraten pojav; za monopolno-oligopolni kapitalizem je značilen proces »kreativne destrukcije« - ustvarjalnega uničenja, saj ima inovacija 2 posledici: nastanek novih tehnologij, novih organizacij, novih vrst blaga kar pomeni vzpon in rast podjetij in inovacije uničujejo podjetja, ki si jih ne morejo privoščiti;

Pojasnite statično pojmovanje kvantitetne teorije denarja. Zapišite statično kvantitetno denarno enačbo in pojasnite oznake. Kaj izraža obtočna hitrost denarja? V čem je bistvo statične kvantitetne denarne enačbe (ponazorite z zgledom) Kaj sporoča?

Statična kvantitetna enačba denarja: M × V = P × T M = je količina denarja v obtoku V = obtočna hitrost denarja P = splošna raven cen T = realni output Obtočna hitrost denarja izraža število premikov, ki jih opravi ena deanrna enota v določenem časovnem obdobju. Govori o tem, kakšna je potrebna količina denarja v gospodarstvu, da bi se blago lahko zamenjalo in posledično potrošilo.

Ali so makroekonomski cilji med seboj vedno združljivi? Navedite nekaj primerov.

Stopnja nezaposlenosti + stopnja inflacije = indeks revščine (u + π). Vlada lahko želi znižati stopnjo brezposelnosti, hkrati pa znižati inflacijo. Težava je lahko, da se lahko te cilje težko doseže hkrati, saj lahko politike, ki znižujejo brezposelnost, povečajo inflacijo, na primer zvišanje minimalne plače. Vlada lahko želi povečati izvoz, hkrati pa znižati stopnjo inflacije. Težava je lahko, da se lahko te cilje težko doseže hkrati, saj povečanje izvoza lahko vodi do povečanja cen na domačem trgu, kar lahko vodi do inflacije. Vlada lahko želi zagotoviti stabilnost cen, hkrati pa zagotoviti visoko stopnjo gospodarske rasti, vendar tega cilja ni enostavno doseči, saj politike, ki prispevajo k stabilnosti cen, lahko omejujejo rast, medtem ko politike, ki podpirajo rast, lahko vodijo do inflacije.

Na čem temelji evropska monetarna unija in zakaj je bilo doseganje monetarne unije dolgotrajen in postopen proces? kakšne so prednosti uvedbe enotne valute? Pojasnite posledice prevzema evra 1. januarja 2007 za vodenje monetarne in fiskalne politike v Sloveniji.

Temelji na skupni valuti in monetarni politiki in na koordinaciji ekonomskih politik; za EU in članice veljajo načela: stabilne cene, zdrave javne finance in denarni pogoji, vzdržna plačilna bilanca Proces doseganja monetarne unije je bil dolgotrajen in postopen, saj je bilo potrebno premagati različne težave, kot so različne stopnje inflacije in javni dolg med državami članicami. Prednosti uvedbe enotne valute so večja stabilnost cen, lažje trgovanje in potovanje, ter učinkovitejše upravljanje s kriznimi situacijami. Januarja 2007 je Slovenija prevzela evro kot svojo enotno valuto. To je imelo nekaj posledic za vodenje monetarne in fiskalne politike v Sloveniji. Monetarna politika se je morala prilagoditi politiki Evropske centralne banke, kar je zmanjšalo nacionalno svobodo sprejemanja monetarnih odločitev. Fiskalna politika pa je bila omejena z Maastrichtskimi kriteriji, ki določajo omejitve v javnem dolgu in primanjkljaju države.

Opredelite teorijo "dolgih valov" Kondratieffa. Prikažite jo z diagramom

Teorija dolgih valov: Avtor je Kondratieff. Dolgoročna teorija, ki poudarja pomen bazičnih inovacij, te pa so vzrok dolgih, več let trajajočih vzpenjajočih valov rasti in upadanja gospodarske rasti. Bazične inovacije so pomembne zato, ker ponujajo vrsto investicijskih priložnosti, ko se inovacija uvaja v različnih panogah, na različnih področjih, na različne načine, ko se inovacijske sposobnosti izčrpajo gospodarstvo preide v padajoči del vala.

Z diagramom prikažite spremembe na trgu ponudbe in povpraševanja po denarnih prihrankih v primeru a) zmanjšanje negotovosti naložb b) povečanje davka na podjetniške profite c) zmanjšanje dohodkov prebivalstva d) povečanega "gospodarskega optimizma"

a) b) c) d)

Kaj poudarjajo teorije nezadostne potrošnje? navedite nekatere predstavnike. Kaj je zrcalna slika tovrstnih teorij?

Teorija nezadostne potrošnje: Raven potrošnje je premajhna glede na zmožnosti proizvodnje, in jo potemtakem omejuje, vzroki za nezadostno potrošnjo pa so različni in povzročijo vrzel povpraševanja; Zrcalna slika tovrstne teorije je je teorija čezmernega investiranja. Upadanje investicijskih možnosti pomeni nezadostnost povpraševanja po investicijskem blagu

Opišite teorijo političnega poslovnega cikla in jo ilustrirajte z diagramom. Kaj poudarja njena neo-avstrijska mikroekonomska različica?

Teorija političnega cikla: Teorija poudarja pomen političnih dejavnikov , ki povzročajo nihanje gospodarske dejavnosti. Odločilna točka v političnem življenju pa so volitve. Neo-avstrijska različica političnega cikla poudarja, da je vzroke cikličnosti je potrebno iskati v povezavah med skupinami politikov ali strank iin posameznimi deli gospodarstva; ker so posamezne skupine bolj vplivne lahko strateško varujejo posamezne gospodarske panoge, podjetja ali regije s sistematičnim dolgoročnim namenjanjem državnih sredstev;

Pojasnite vzroke "cikličnosti" gospodarstva pred kapitalizmom in v kapitalizmu. Navedite nekatere možne eksterne in interne vzroke polsovnih ciklov.

V obdobjih pred uveljavitvjo kapitalističnega načina gospodarjenja so cikličnost gospodarskih gibanj pripisovali naravi - padci in vzponi produkcije naj bi bili posledica spremenjenih naravnih dejavnikov (suše, potresi ipd.) Vzročnost cikličnih gibanj gospodarstva se je bistveno spremenila s prevlado kapitalističnega načina proizvodnje in spremljajočih institucij, ko poleg omenjenih na potek gospodarskih dogajanj vplivajo tudi nekateri drugi dejavniki.

Če se je količina primarnega denarja povečala za 1000$, se je ponudba denarja povečala za 1200$. Izračunajte denarni multiplikator in pojasnite pri tem vlogo operacij odprtega trga. Kolikšna je stopnja minimalnih obveznih rezerv, če je velikost denarnega multiplikatorja pri brezgotovinskem poslovanju v nekem gospodarstvu enaka?

Velikost denarnega multiplikatorja (m) je 1.2. če je m=5, je delež obveznih rezerv r= 1/m = 20% (predpostavimo vse denarne rezerve poslovnih bank le v obliki obveznih rezerv; če upoštevamo še previdnostne rezerve, je velikost denarnega multiplikatorja manjša).

Denimo, da Ameriška centralna banka (Federal reserve - FED) a) od poslovnih bank odkupi državne obveznice v višini 20 milijonov$ b) od poslovnih bank odkupi državne obveznice v višini 20 milijonov$ in devize v višini 30 milijonov$ c) od poslovnih bank odkupi državne obveznice v višini 20 milijonov $ in jim proda devize v višini 10 milijonov $ d) z intervencijo na deviznem trgu proda devize v višini 20 milijonov $ in odkupi državne obveznice v višini 20 milijonov $. Predpisana stopnja obveznih rezerv naj bo 25%. Pojasnite in računsko ponazorite, kaj se bo v vsakem od teh primerov zgodilo s ponudbo denarja v tem gospodarstvu!

Velikost denarnega multiplikatorja je 4. V primeru a) FED da v bnačni sistem dodatnih 20 milijonov $ svojega denarja, ponudba denarja se poveča za 80 milijonov $. b) FED s sočasnim odkupom državnih obveznic in deviz v bančni sistem generira dodatnih 50 milijonov $, zaradi česar se ponudba denarja poveča za 200 milijonov $. c) FED za odkup državnih obveznic plača poslovnim bankam 20 milijonov $, s sočasno prodajo deviz pa jim "odvzame" 10 milijonov $, tako da v bančni sistem dejansko pride 10 milionov $ dodatnega denarja. Ponudba denarja se poveča za 40 milijonov $. d) Gre za sterilizacijo: s prodajo deviz se zmanjša količina denarja centralne banke za 20 milijonov $, s sočasnim odkupom državnih obveznic pa se za prav toliko poveča, tako da se ponudba denarja ne spremeni.

Opredelite neto izvoz. Kako je sestavljena plačilna bilanca določene države? Kako je v njej knjižena vsaka postavka?

Vpletenost posameznega gospodarstva v mednarodne tokove v teku določenega obdobja, običajno enega leta, izražamo z razmerjem med izvozom in izvozom oz. neto izvozom: (X-M) Plačilna bilanca je izkaz vseh transakcij med subjekti v eni državi in ​​preostalim svetom v določenem obdobj. Povzema vse transakcije, ki jih posamezniki, podjetja in državni organi v državi opravijo s posamezniki, podjetji in državnimi organi zunaj države. Plačilna bilanca je sestavljena iz tekočega računa in kapitalsko finančnega računa. V tekočem računu je poglavitni delež izvoznih/uvoznih tokov postavka 1. - blago, ki primerja tokove izvoza oziroma uvoza videnega trgovskega blaga in uvoza ter izvoza nevidnih storitev (npr. turizem) 2. - storitve oziroma storitvena bilanca V kapitalsko finančnih računih pa so prikazani kapitalsko finančni tokovi: terjatve, obveznosti, obveznosti bank Plačilna bilanca je računovodski dokument, ki prikazuje vse plačilne transakcije med državo in tujino v določenem obdobju. Sestavljena je iz dveh glavnih delov: izvoza in uvoza. Izvoz in uvoz se lahko razdelijo na različne podkategorije, kot so trgovina z blagom, trgovina z storitvami, kapitalne transakcije in finančne transakcije. Neto izvoz se v plačilni bilanc knjiži kot razlika med izvozom in uvozom. Izvoz se knjiži kot pozitivna postavka, medtem ko se uvoz knjiži kot negativna postavka. Če je neto izvoz pozitiven, to pomeni, da je država ustvarila višek v plačilni bilanc, medtem ko je če je negativen, država ima primanjkljaj.

Zakaj so imeli prvotni splošni ekvivalenti dvojno uporabno vrednost? Zakaj so vlogo splošnega ekvivalenta prevzele plemenite kovine?

Zaradi zgodovinskega razvoja proizvodnje presežka se je povečala pogostost menjav. Da bi nekdo pridobil zaželeno blago z menjavo, je bila pogosta potrebna verižna menjava blaga. Zaradi tega je postopoma neko blago prevzelo vlogo splošnega posrednika in ekvivalenta v menjavi. Splošnemu ekvivalentu priznavajo menjalno vrednost vsi menjalci, saj ga, če ga seveda imajo v posesti, lahko zamenjajo za katerokoli drugo blago. Nastala je splošna oblika menjave. Splošni ekvivalent (zametek denarja) je praviloma imel dvojno uporabno vrednost. Zaradi fizične primernosti so vlogo splošnega ekvivalenta prevzele plemenite kovine, kot sta srebro in zlato. Na ta način nastane denarna oblika menjave.

S pomočjo splošnega makroekonomskega ravnotežja - s pomočjo premikov krivulj AS in AD - okvirno pojasnite posledice naslednjih sprememb: a) učinek zvišanja cene nafte b) učinke povečanja agregatne potrošnje c) učinek splošnega zniževanja davkov d) izpada izvoznega povpraševanja

a) b) c) d)

Zarišite in pojasnite klasično makroekonomsko ravnotežje. Pojasnite posledice: a) restriktivne monetarne politike b) ekspanzivne fiskalne politike c) povečanje proizvodnje (outputa) v klasični teoriji d) zmanjšanje investicijskega povpraševanja e) povečanje neto izvoza. Ali je po mnenju klasikov poseganje države v ekonomsko politiko učinkovito

a) b) c) AS se premakne v desno in prav tako AD navzdol d) e) Po mnenju klasikov je kakršno koli vmešavanje države z ekonomsko politko (monetarno, fiskalno, dohodkovn, zunanje trgovinsko) neučinkovito in zato nepotrebno

Kakšni so lahko denarni substituti. Pojasnite likvidnostni spekter denarja oz. denarnih substitutov.

Četrta vrsta denarja so denarni nadomestki, to je vse, kar je mogoče kadar koli zamenjati za denar . Na primer, ček, napisan na tekočem računu pri banki, je nadomestek denarja Likvidnost pomeni možnost spremembe določenega nadomestka v denar. Neko sredstvo je likvidno, če se ga da hitro unovčiti in s tem pridobiti denarna sredstva za poplačilo drugih obveznosti. Najmanj likvidna sredstva so npr. človeški kapital in nepremičnine.


Related study sets

Ch. 27 Group 2: Sections 27.3-27.4 Dynamic Study Module

View Set

CSCP MOD 3 CH 1 & 2 SEC A | Exam Success CH 6

View Set

Investment Banking and Finance Set (Beef)

View Set

Prefixes That Pertain to Numbers and Amounts

View Set

Menstrual Cycle: Anatomy & Physiology

View Set

1. El hijo, la hija. Masculino femenino (página 10)

View Set

Chapter 16 Therapeutic Relationships

View Set