философия

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Характер, специфіка і основні ідеї філософії Середньовіччя

Характерна особливість Середньовічної філософії - це яскраво виражений релігійний характер, оскільки вона ґрунтується на вірі в Єдиного, ідеях християнського монотеїзму, на ідеї божественного творення У пізнанні сущого середньовіч філософи виділяють два рівні: Перший рівень - вищий - знання надприродного.(откровения) Другий рівень - нижчий - знання єства, яке відшукується людським розумом.

Етичне і соціальне вчення конфуціанства

етико-політичне вчення, в якому центральне місце посідали питання моральної природи людини, життя сім'ї й управління державою Основною ідеєює непорушність установлених небом порядків у Піднебесній (Китаї).

основні історичні типи світогляду

міфологія,релігія,філосовськія

Філософські ідеї епохи Відродження

1)Антропоцентризм: увага філософів спрямована в основному на людину.2)Гуманізм, визнання людини особою, його права на творчість, свободу і щастя. 3)Постулювало творчої суті людини : він нікого не наслідує, ні Богові, ні природі, він сам по собі діяльний, він творить, в основному рукотворно, ремісничий .4)Особово матеріальне розуміння світу : усе існуюче розуміється в проекції на людину при максимальному інтересі до тілесного початку. 5)Ідея домінування естетичного розуміння дійсності над моральними і науковими представленнями.6)Антисхоластика: прагнення розвінчати уявні авторитети і пропаговані ними догми.7)Геометрично структурне розуміння світу 8)Пантеічний світогляд, що розглядає світ, що оточує людину, природу як причетну вищим абсолютним цінностям, богові (Бог розлитий в природі)

Антропологічний матеріалізм і гуманізм Л.Фейєрбаха.

1. Природа, буття, матерія - основа, реальність, котра з необхідністю породжує мислячий дух, розум. Природа, матерія, існує незалежно від мислення, свідомості і будь-якої філософії. Свідомість є продуктом матерії, а не навпаки . 2. Природа - основа, на якій діє людина як частина природи. 3. Природа - джерело всіх наших знань. 4. Не «абсолютний дух» повинен бути предметом філософії, а «людина, включаючи і природу». Релігія є схибою людини. Вона не має власного змісту.

Вчення Аврелія Августіна

Аврелій Августин створив онтологічне вчення про Бога як абстрактне буття, наслідував неоплатоністську онтологію Буття Бога, згідно із вченням Августина, можна вивести безпосередньо із самопізнання людини, а буття речей — ні.

Основні етапи розвитку філософії Середньовіччя

Апологетика (І-ІІ ст.) -новатори хриситянства Патристика (II-VII ст.) — сукупність філософських доктрин християнських мислителів (отців церкви) II-VII ст. Схоластика (VIII-XV ст.) — філософське вчення, в якому поєднані релігійно-філософські засновки з раціоналістичною методикою та формально-логічними проблемами.(вира и логика)

Сутність філософії, культурно-історичні передумови її виникнення.

Виникнення філософії - це закономірний результат становлення і розвитку людини,передумови(Соціально-економічні Духовно-культурні міфологічні оповіді та первісні релігійні вірування

даосизм

Даосизм - інше потужне напрямок старокитайської філософської думки. В основі системи даосизму лежить поняття «дао» ( «шлях») - першооснова, Безликі світової закон, шлях осягнення природи і її закономірностей. Дао - це ніщо, початок і кінець світу, оскільки всі матеріальні речі народжуються з небуття, а потім, руйнуючись, знову йдуть у небуття(,основувач лао-цзи) раздиленин души и тела

Раціоналізм Р. Декарта

Декарт був основоположником раціоналізму, установки, за якою наші знання складаються в основному або винятково із вродженого знання, ідей, які у нас уже є. Він поставив розум на перше місце, а роль досвіду звів до простої перевірки умовиводів інтелекту.

Емпірізм Дж. Локка

Джон Локк відомий як один з перших ідеологів лібералізму. Він сформулював базові принципи правової держави, такі як політична і економічна свобода всіх громадян, верховенство закону і незалежність трьох гілок влади.

Вчення І. Канта.

Кант широко відомий як творець вчення про абстрактну, незалежну від умов життя мораль. Основою моралі, згідно Канта, є так званий категоричний імператив — існуючий у свідомості людей вічний, незмінний закон та ідеал поведінки людей. ... Свобода, вказує Кант, це незалежність від визначальних причин чуттєвого світу.

Проблема методу пізнання у філософії Ф. Бекона

Предметом філософії, за Беконом, є бог, природа і людина. Однак бог не повинен бути в центрі філософії, бо бог - предмет вивчення релігії. Завдання філософії є створення образу природи, зображення того, що є в самій дійсності. Природа - джерело всіх знань. Вона багатша і складніша від того, що відображається у свідомості людини, основний ступінь пізнання - чуттєве пізнання, досвід, експеримент. Шлях пізнання - це рух від досвіду до вищого узагальнення.

Французьке Просвітництво і матеріалізм ХVIII ст.

Просвітництво — ідеологія так званого третього стану, який об'єднував селянство, буржуа, ремісників і який постав проти панівних прошарків феодального суспільства, духівництва і дворянства Французькі матеріалісти висунули ряд цінних положень щодо суспільства, зокрема підкреслили роль людських потреб як могутньо¬го джерела розвитку.(матеріалістична спрямованість в поглядах на природу)

Релігійний світогляд, його особливості.

Релігійний світогляд, його особливості.розвиток і місце людини в ньому ґрунтується на вірі у надприродні сили.

Філософське вчення Сократа.

Сократ стверджує, що пізнати світ людина може, тільки пізнавши себе, свою душу, вчинки, і в цьому полягає основне завдання філософії. Сократ вважав: філософія збагачує людей, припускаючи, що правильні дії виходять із правильних знань, а чеснотам можна навчити.

Поняття субстанції у філософії Б. Спінози і Г. Лейбніца.

Субстанція - це єдність Бога і Природи, єдність природи, що творить, і природи створеної. Бог - це універсальна причина світу, завдяки його нерозривній єдності з Природою. Центром філософії Г.Лейбніца є вчення про монади як прості неподільні субстанції - монадологія. Лейбніц наголошує, що субстанцій монад безкінечна кількість, вони є носіями сили та активності і мають духовну природу.1) найнижчі - пасивною здатністю до сприйняття; 2) монади-душі, 3) монади-духи, мають свідомість. Людина - це поєдання монад з матерією, де провідна роль належить монадам-духам, апперцепціям, рефлексії.

Вчення марксизму про суспільно-економічні формації, революцію і комунізм.

Теорія суспільно-економічної формації є методологічною основою однієї з концепцій сучасної історичної науки (на її основі робиться глобальна періодизація історичного процесу) і суспільствознавства у цілому. первісний комунізм громадський докласових лад первісної родової громади зі спільною власністю на засоби і продукти виробництва.

Вчення утопічного соціалізму доби Відродження.

Утопічний соціалізм часів Просвітництва прокламував право людини на працю та обов'язковість праці для всіх, соціальної справедливості в розподілі коштів, перетворення землі в загальнодоступну власність. У роки Великої французької революції відбувалася політизація цих ідей морального соціалізму.

Характерні риси діалектичного матеріалізму

буття, природа, матеріальне є первинним, а дух, свідомість, ідеальне — вторинним. узгодження теорії з фактами

Вчення Арістотеля про державу

виховання культурних людей, у котрих розум аристократа поєднується з любов'ю до наук та мистецтва

філософія та наука

думаю можно свой ответ дать

Специфіка філософських знань

відношення "людина світ"

Філософія Фоми Аквінського.

говорить про те, що первинно дух - Бог, а матерія є його утвором, і отже ставиться до ідеалістичного табору, але вона так само визнає, що матеріальний світ не є комплексом наших відчуттів, залежним від суб'єкта, а існує незалежно від нас, і в такий спосіб є ідеалізмом об'єктивного типу.

основні ідеї давньоіндійської філософії

до ідей можно вважати напрямки брахманізму,буддизму,індуїзм,(ідея активно-діяльнової сутності,під якою розуміється єдність души і тіла,свідомості і матерії,

Структура філософського знання

из 5 груп (аксіологія,праксеологія,гносеологія,антропологія,онтополонія)

Метафізика,та логіка Арістотеля

метафізика-це логічне пояснування фізичних процесів, мироздания

Основні школи досократівської античної філософії.

мілетська школа, Геракліт Ефейський, еліати, піфагорівське навчання, Емпідокл, Анаксагор, давньогрецькі атомісти Грецька антична філософія

характерні риси і етапи античної філософії

наявність у ній значної кількості міфологічних та епічних образів; присутність елементів антропоморфізму (наділення предметів і явищ природи зовнішністю і фізичними властивостями людини); наївний пантеїзм, тобто ототожнення богів з силами природи; пов'язування природних процесів з моральною проблематикою і оцінка їх у категоріях "добра", "зла", "справедливості", "блага" та ін.; пошуки першопочатку всього існуючого, що пізніше в новоєвропейській філософії постане як проблема субстанції. Перший етап охоплює VII - VI століття до н.е. Його називають натурфілософським, або рання класика. У центрі уваги філософів того етапу стояли проблеми фізики (природи), Космосу, Всесвіту. Другий етап - висока класика. Він охоплює V - IV століття до н. е. В цей період відбувається антропологічний поворот у грецькій філософії - чітко помітна тенденція теми людини в системі інших проблем. Третій етап у розвитку античної філософії - (кінець IV до н. е. - початок VI ст. н. е.) - пізня класика, або завершальний етап античної філософії. До нього у свою чергу входять періоди: елліністична філософія (IV - I ст. до н. е.), олександрійська філософія (I ст. до н. е. - початок VI ст.), давньоримська філософія (II - VI ст.). Для нього характерне не стільки висування нових ідей, скільки осмислення, уточнення, коментування ідей і вчень, створених мислителями попереднього періоду.

Характерні риси класичної німецької філософії.

не мала єдиного напрямку відродження діалектичної традиції; - перехід від суб'єктивного ідеалізму до об'єктивного на основі діалектичної методології; - критика традиційної метафізики і прагнення подати філософію як систему наукового знання; - звернення до історії як філософської науки і застосування Гегелем діалектичного методу в дослідженні історії.

платонівська концепція ідеальної держави

половувати мають філософи, ті, хто займається розумовою працею. Платон стверджував, що слід досягати щастя і держави, і всіх її людей, а не окремих осіб чи верств. У його праці досконала держава виникає з огляду на поділ праці, де кожен має своє завдання.

вчення Платона об ідеях

світ чуттєвих речей не є світом дійсно сущого: чуттєві речі перебувають у безперервній зміні, то виникають, то гинуть.

Основні функції філософії.

світоглядну, пізнавальну (гносеологічну), методологічну, практично-діяльну (праксеологічну).

Агностицизм Д. Берклі і Д. Юма.

скептик і агностик. Замість послідовної точки зору Берклі (зовнішній світ є моє відчуття) вчення Юма - це усунення самого питання про те, чи існує щось поза моїми відчуттями

Філософська система Г. Гегеля, його діалектичний метод.

сновних законів діалектики - закон взаємного переходу кількісних змін у якісні уперечливості буття, як першооснови будь-якого руху, Не узгоджувалися між собою. З одного боку, Гегель вважав свою систему завершеною, остаточною, незмінною. З іншого ж боку, його діалектичний метод вимагав зміни, руху, розвитку, які, з точки зору діалектики, є найзагальнішими принципами буття. Тому основною суперечністю гегелівського філософського вчення була суперечність між його консервативною, незмінною системою і його ж діалектичним методом.

Особливості світоглядних парадигм Сходу і Заходу

східними- Історично багато філософських напрямків були перетворені в самостійні наукові дисципліни.західну" філософську школу цікавили питання, зв'язані не стільки з природою речей як такових, скільки з проблемами обґрунтованості самого підходу до осмислення реальності. Так, питання про те, «що є істина»

Науковий світогляд, його специфіка.

усвідомлення світу через отримання істинних знань, відкриття об'єктивних законів світу і передбачення тенденцій його розвитку

Філософські напрями епохи еллінізму.

філософії епохи еллінізму: скептицизм, стоїцизм, епікурейство, неоплатонізм Скептицизм — напрям у філософії, що виник під впливом античної філософії на основі ідеї про плинність всього сущого(що змінюється) Стоїцизм - шамани Епікуреїзм - заперечення науки(все состоят из атомив) Неоплатоні́зм - кращи елементи античной философий 3-4 ст

Особливості міфологічного світогляду.

є відчуття людиною її спорідненості з природою. Міфологічний світогляд поєднує в собі сакральне (таємне, чарівне) з загальнодоступним. Ґрунтується на вірі.

Філософські ідеї у творчості мислителів епохи Київської Русі

єдності всіх руських земель, зміцнення і централізації держави для відсічі іноземним загарбникам. краси та гармонії світобудови та настанови дітям - будувати своє життя у злагоді зі світом, тобто шукати шляхів до гармонії та злагоди, не втрачаючи свого обличчя. співвідношення тіла і душі


Related study sets

Sonidos en Contexto 20 [f] 21 [t͡ʃ] and 22 [m] [ɱ] [n̪] [n] [ɲ] [ŋ]

View Set

Fundamentals of Anatomy & Physiology, Chapter 6: Osseous Tissue and Bone Structure

View Set

PMP-RMC Super Exam-2 Failed questions

View Set

AS 357 Exam 3: Questions ON the test

View Set

Unicellular Parasites - Amoebas and Apicomplexans

View Set

Operations Review Notes (chapters 6-9)

View Set