Fizika II - instant bukó kérdések

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

41. Írja le az integrális Gauss-törvényt elektromos térre!

A fluxus az elmetszett erővonalak számával arányos. Zárt felület fluxusa egyenlő a kilépő vonalak száma - a belépő vonalak száma. A zárt elektromos tér fluxusa. Zárt felület fluxusa nem függ a felület alakjától, csak attól függ, hogy mennyi a zárt felületen belül lévő töltésmennyiség. (képlet)

40. Ismertesse az integrális Gauss-törvényt mágneses térre!

A fluxus az elmetszett erővonalak számával arányos. Zárt felület fluxusa egyenlő a kilépő vonalak száma - a belépő vonalak száma. Mágneses térnél azonban bármilyen zárt felületet veszünk a belépő mágneses vonalak száma mindig egyenlő a kilépő vonalak számával. A mágneses tér fluxusa minden zárt felület esetében zérus. (képlet)

170. Mi az elektromágneses hullám?

Elektromágneses mezőnek (E és B együtt) a vezető testekről leváló, azoktól függetlenül tovaterjedő változását elektromágneses hullámoknak nevezzük. Az elektromágneses hullámok (EM) fénysebességgel haladnak és transzverzálisak. Az E és B egymásra merőlegesen, de azonos fázisban hullámzanak.

23.Írja fel az elektromos Coulomb-törvényt, ismertesse a törvényben szereplő fizikai mennyiségek SI egységeit!

képletek

142. Ismertesse a Faraday-féle indukciós törvényt!

A mágneses fluxus időbeli változása egy zárt vezetőben elektromos teret kelt, amelynek elektromotoros ereje a mágneses fluxus idő szerinti deriváltjának mínusz egyszerese. (képlet)

10.Definiálja az áramerősséget!

A vezető teljes keresztmetszetén időegység alatt átáramlott töltésmennyiség. (I = ΔQ/Δt) Az áram iránya megállapodás szerint azonos a pozitív töltéshordozók mozgási irányával. Fémek esetén csak az elektronok mozdulhatnak el.

128. Adja meg az induktivitás definícióját!

Az induktivitást a mágneses fluxus és a mágneses teret keltő áramerősség hányadosaként értelmezzük. Jele: L A mágneses indukció függ I-től így a fluxus is függ I-től, ezáltal az induktivitás NEM függ I-től. Mértékegysége: H Henry Az induktivitás csak a rendszer geometriájától és a mágneses permeabilitástól (r) függő állandó.

99. Mire használhatóak a Kirchhoff-féle csomóponti- és huroktörvények? Mi az input és mi az eredmény?

Csomóponti törvény: stacionárius áramok esetén a csomópontba befolyó áramok összege egyenlő a kifolyó áramok összegével (KI törvény) Hurok törvény: Zárt hurokban a feszültségek körbejárás szerinti előjeles összege egyenlő a hurokban lévő telepek elektromotoros erőinek előjeles összegével (KII törvény) Kirchhoff-törvények felhasználása: A KI és KII törvényeket összetett áramkörökben lévő áramerősségek és feszültségek meghatározására alkalmazhatjuk. Az input az elemek (telepek) elektromotoros ereje és a fogyasztók ellenállása (EME, R). Az output, amit a KI és KII egyenletrendszerek megoldásával kapunk, a fogyasztókon átfolyó áramok és a fogyasztók feszültségei(U,I). Mágneses tér esetén értelemszerűen magnetomotoros erők és mágneses ellenállások a bemenő adatok, míg mágneses fluxusok és feszültségek az eredmények

15. Ismertesse Kirchhoff csomóponti törvényét!

Egy csomópontba bejövő áramok összege egyenlő a csomópontból kimenő áramok összegével.

14. Mi a fluxus és mi neki a szemléletes jelentése (pl. áramsűrűség fluxusa)?

Ez megadja az A felületen átmenő j vonalak számát. Áramsűrűség esetén a fluxus megegyezik az áramerősséggel. Beszélhetünk mágneses és elektromos fluxusról is, ekkor az „A" felületen átmenő mágneses, illetve elektromos erővonalak számát jelenti a fluxus.

3.Mi a felületelem-vektor? A zárt felületnek mi az iránya?

Felületelem-vektor a felület területe szorozva a normális egységvektorral. A normális egységvektor iránya a zárt felület mentén helyről helyre változik és mindig a felületből kifelé mutat

68. Definiálja az elektromos feszültséget! Mi a mértékegysége?

Feszültséget csak két pont között lehet definiálni és a következő képlet adja meg két tetszőleges a és b pontra: Az elektromos feszültség megadja az elektromos tér munkavégző-képességét egységnyi nagyságú töltésre vonatkoztatva a tér két pontja között. (képlet) Az elektromos feszültség mérésére voltmérőt használunk, két pont közötti feszültséget mérhetünk vele. Feszültség mértékegysége volt.

125. Adja meg a kapacitás definícióját, írja fel a síkkondenzátor kapacitását!

Kapacitás (C): a töltésmennyiség és az elektromos potenciál hányadosát hívják kapacitásnak, azaz: (képlet+mértékegység (F)) A síkkondenzátor kapacitása vákumban és szigetelőanyag jelenlétében: (képletek)

44. Adja meg az Ampere-törvényt!

Mágneses indukció zárt görbementi integrálja (örvényerőssége) arányos a zárt görbe által határolt felületen áthaladó áramok algebrai előjeles összegével. Nem függ a görbe alakjától és nagyságától! (képlet)

1.Definiálja két vektor skaláris szorzatát!

Skaláris szorzásnál a szorzás eredménye skalár, v1.v2.cosα. Akkor maximális, ha a 2 vektor párhuzamos egymással, 0, ha merőlegesek. Lehet negatív is.

83. Mi az elektromos ellenállás? Ismertesse az elektromos Ohm-törvényt!

Tekintsünk egy áramcsatornát, amelyben elektromos áram folyik. Egy adott áramvezető két pontja közti potenciálkülönbséget (feszültséget) változtatva mérjük a vezetőben folyó áramerősséget. Azt kapjuk, hogy a különböző feszültségértékek és kapott áramerősségek hányadosa állandó. Ebből azt látjuk, hogy az ellenállás nem függ sem a feszültségtől, sem az áramerősségtől. Azaz az ellenállás a vezetőre jellemző állandó.R=U/I, mértékegysége: Ohm

2.Definiálja két vektor vektoriális szorzatát!

Vektoriális szorzás eredménye vektor. Az eredményvektor merőleges a vektorok által kifeszített síkra. v = v1.v2.sinα. Jobbsodrású rendszert alkot. Akkor maximális, ha a vektorok merőlegesek egymásra, akkor 0, ha párhuzamosak.


Related study sets

Chapter 47: Management of Patients With Gastric and Duodenal Disorders

View Set

Jason Dion's CySA+ Practice Exam 1

View Set

Chapter 20: Cell Communities: Tissues, Stem Cells and Cancer

View Set

Chapter 10: Supply Chain Security

View Set

Living Environment - Multiple Choice

View Set

Common Skin Conditions (unfinished)

View Set

66 Books of the Bible (5,12,5,5,12)

View Set

American Constitution and Government

View Set