gazdasági ismeretek fogalom gyűjtemény
Intervenció
(jegybanki) beavatkozás valamely gazdasági mutató, deviza stb. értékének - egy előzetesen elhatározott szintre való - visszaállítása érdekében.
infláció
,mint árjelenség abban nyilvánul meg, hogy egy vizsgált időszakban az árszínvonal tartós emelkedése következik be, amely pénzügyi jelenségként értelmezve pénz a vásárlóerejének romlásával (a pénzforgalom felhígulásával) jár együtt.
Egyéni vállalkozás
a belföldi természetes személy üzletszerű gazdasági tevékenysége.
Fogyasztói preferencia (skála) rendszer, egyéni rangsor
a fogyasztók szükségleteinek rangsorolása, fontossági sorba rendezése, s ennek alapján választás termékek termékcsoportok között.
gazdaságpolitika
a gazdaság fejlesztését elősegítő kormányzati elvek és intézkedések összessége.
Stagfláció
a gazdaság olyan kedvezőtlen állapota, amikor nincs gazdasági növekedés, a stagnáló gazdaság miatt jelentős a munkanélküliség, ugyanakkor nagy mértékű az infláció.
A „bűvös négyszög" elemei
a gazdasági növekedés (a jövedelem növekedése), a munkanélküliség mérséklése, az árszínvonal stabilitása, és gazdaság egyensúlyban tartása. E célok együttes megvalósítása csak véletlenszerű, különösen kedvező gazdasági helyzetben (tehát igen ritkán) valósulhat meg.
Gazdasági rendszer
a gazdasági szereplők között kialakuló kapcsolatok összessége, a gazdasági körforgás megvalósulásának mechanizmusa.
piaci mechanizmuson
a kereslet és kínálat folyamatos egymásra hatását értjük, amelyben az árak játsszák a közvetítő, koordináló szerepet.
kamat
a kölcsöntőke egységára, egyszerűbben megfogalmazva a pénz ára illetve használati díja, a jövő- és jelenérték különbsége.
Árszínvonal (P)
a makrogazdaság termékárainak, termékmennyiséggel súlyozott nemzetgazdasági átlagát értjük. Reciproka az 1/P, amely a pénz vásárlóerejét mutatja meg.
Vállalat
a modern gazdaságok szervezeti alapegysége, amelynek az általános ismérvei a következők: bevételeiből fedezi kiadásait, nyereség (profit) megszerzésére törekszik, amely során jelentős kockázatot is vállal, ráfordításait, és eredményeit „pénzben" kifejezve hasonlítja össze, jogilag, pénzügyileg, gazdaságilag önálló.
OKUN törvényének nevezzük
a munkanélküliség és a kibocsátás (jövedelem) közötti szoros kapcsolatot. E törvény szerint, ha a munkanélküliségi rátát 1%-al akarjuk csökkenteni, akkor a kibocsátásnak (GNP) 2 %-al (egyes irodalmak szerint 3%-al) kell növekednie.
Nemzetközi gazdasági integráción
a nemzeti keretek között kiépült gazdasági egységek, illetve nemzetgazdaságok tartós összekapcsolódását, összefonódását értjük.
BUX index
a piacvezető „blue-chips"részvényekből (Mol, Richter, OTP stb.) összeállított portfolió (napi) árfolyam növekedését, illetve csökkenését jelzi.
piac
a potenciális és tényleges vevők és eladók cserekapcsolatainak rendszere, az adásvételek helyszíne, valamint olyan mechanizmus, amelynek során az árak a kereslet-kínálat hatására változnak.
Költség
a ráfordítás pénzben kifejezett értéke, a ráfordítás mennyiségének és egységárának szorzata.
osztalék
a részvénytársaság nyereségéből, annak a tulajdonosok között szétosztásra szánt részéből a részvényre jutó hányad. Tehát részesedés a vállalat profitjából, a tulajdonos jövedelme.
Fogyasztás
a szükségletek végső kielégítése, anyagi javak elhasználódása és szolgáltatások igénybevétele.
Gazdálkodáson
a termelési erőforrások, és javak céltudatos és célszerű felhasználását értjük, aminek eredményeként a szükségletek a lehető legmagasabb fokon elégíthetők ki.
Piaci egyensúlyról
akkor beszélünk, ha a piacon kialakult ár mellett az eladók pontosan annyit kínálnak, amennyit a vevők meg tudnak, és meg is akarnak vásárolni.
termelés
anyagi javak létrehozása, valamint karbantartása, javítása, szállítása stb., illetve a termeléshez ma már egyre több szolgáltató tevékenység kapcsolódik (oktatás, kutatás, orvosi szolgálat).
Euró
az EU tagállamainak egységes, közös pénze. 1999. 01.01.-től még csak számlapénzként létezik, 2002-től már megjelenik bankjegy és érme formában is.
tökéletes verseny
az a piaci forma, amelyben a piaci szereplők száma nagy, a piac végtelenül nagy egy-egy szereplőhöz képest, a termékek homogének, a piacra jutás szabad, a szereplők árelfogadóak, az információk áramlása szabad.
Egyensúlyi ár
az a piaci ár, amely mellett az adott termék keresett és kínált mennyisége egyenlő.
kínálat
az a termékmennyiség, amit a termelők, a vizsgált piacon, különböző árakon képesek és hajlandók piacra vinni.
kereslet
az a termékmennyiség, amit a vizsgált piacon a vevők különböző árakon képesek és hajlandóak megvásárolni.
Részvénytársaság
az a tőkeegyesítő jellegű üzleti szervezet, amely vagyonát részvények kibocsátásával biztosítja.
GDP, azaz a Bruttó Hazai Termék
az adott ország területén a vizsgált időszakban (egy év alatt) előállított, és végső felhasználásra, rendelkezésre álló termékek, és szolgáltatások piaci értékét jelenti.
összbevétel
az eladott termékmennyiség és az egységár szorzata. Képletben: TR(Q)=P*Q
munkaerő
az ember mindazon fizikai és szellemi képessége, amelyet a munkavégzés során felhasznál.
dezinfláció
az infláció mérséklődése, az árszínvonal emelkedés mértékének fokozatos csökkenése.
globalizáció
az országhatárokon átnyúló tőke-, jószág- és munkaerő-áramlás (egyre jobban kiteljesedő) folyamat-együttese.
pénz
az általános egyenértékes szerepét tartósan betöltő csereeszköz. Társadalmi viszonyt fejez ki, csak az árutermelő gazdaság kategóriája.
Profit
az árbevétel és a gazdasági szempontok szerint kalkulált költségek különbsége. п(Q)=TR(Q)-TC(Q)
Defláció
az árszínvonal tartós csökkenése.
ár
az áru értéke pénzben kifejezve. Az a pénzmennyiség, amennyiért egy árut a piacon meg lehet vásárolni, illetve el lehet adni.
konjunktúra ciklusok
egy adott gazdaságban az összes kibocsátás, a készletek, a fogyasztás, az árak és kamatlábak, valamint a foglalkoztatás periodikus ingadozásai (mozgásai) alkotják.
megtakarítás
egy adott időszak jövedelmének, az adott időszakban fogyasztásra fel nem használt része. (S=Y-C)
Telítettségi pont
egy jószág azon mennyisége, amelynél többet fogyasztva az összhaszon (TU) már nem nő tovább.
Árfolyam
egy külföldi fizetőeszköz (valuta, deviza) egy másik fizetőeszközben (valuta, deviza) kifejezett ára.
konvertibilitás
egy nemzeti valuta átválthatósága más nemzeti valutára.
nemzetközi fizetési mérleg
egy ország lakosai külfölddel lebonyolított összes gazdasági ügyleteinek (pénzbevételek és kiadások) nyilvántartására szolgál.
Externália(külső gazdasági hatás)
esetén az egyik gazdasági szereplő tevékenysége piaci ellentételezés nélkül befolyásolja egy másik gazdasági szereplő helyzetét.
Világbank (Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank - IBRD 1946)
főfunkciója olyan termelő, illetve infrastrukturális beruházások finanszírozása a fejlődő országokban, amelyek elősegítik az illető ország gazdasági növekedését. A Világbank csoporthoz -az IBRD-n kívül- több más pénzügyi szervezet is tartozik, többek között: Nemzetközi Pénzügyi Társaság(IFC), Nemzetközi Fejlesztési Társaság (IDA), Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID), Nemzetközi beruházás-biztosítási Ügynökség (MIGA). (WTO- World Trade Organisation, 1995), a GATT intézményesített szerve, amely elsősorban az áruk és szolgáltatások forgalmának, valamint a humán tőke védelmének széles területeivel foglalkozik
mag(alap)infláció mérésének célja,
hogy a fogyasztói árindexet a különböző egyszeri hatásoktól (időjárás, világpiaci események) megtisztítva feltárja az „alapinfláció" alakulását
A jelenérték-számítása
jövőbeni pénzösszeg jelenbeni időpontra vonatkozó értékének meghatározását jelenti. A jelenérték számítás a diszkontálás módszerén alapul.
részvény
lejárat nélküli értékpapír, amely a vállalati vagyon névértékének megfelelő hányadát testesíti meg.
befektetés
magába foglalja mindazon gazdasági tranzakciókat, amelyek révén jelenbeni pénzt (tőkét), jövőbelire cserélünk.
jövőérték-számítása
mai (jelenbeni) pénzösszeg értékének, valamely jövőbeni időpontra vonatkozó értékének meghatározását jelenti. A jövőérték-számítás a kamatszámítás módszerén alapul.
A természeti erőforrások
mindazok a természeti kincsek, energiák, amelyet az ember a termelés során felhasznál
Római klub
nem hivatalos nemzetközi társulás. Tagjai közgazdászok, mérnökök, egyéb tudósok, akik 1968-ban Rómában találkoztak először, azzal a céllal, hogy "az emberiség jelenlegi és jövőbeni veszélyeztetett helyzete" témakörben, elemzéseket készítsenek és megoldási alternatívákat találjanak.
Deviza
nemzetközi fizetési eszközre szóló követelés (számlapénz)
Gazdaságnak
nevezzük az anyagi javak és szolgáltatások termelésével, elosztásával, forgalmával és fogyasztásával összefüggő folyamatokat.
Jegybanknak (központi vagy nemzeti banknak)
nevezzük azt a bankot, amely az adott országban egyedül bocsátja ki azt a bankjegyet, amelyet mindenkinek el kell fogadnia. Nálunk a Magyar Nemzeti Bank, amelyet 1924-ben hoztak létre.
Beruházás
olyan befektetés, amelynek során az álló eszközök pótlására és bővítésére kerül sor. A modern makroökonómiai elméletek a raktárkészletek növelését is beruházásnak tekintik.
korlátolt felelősségű társaság
olyan jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, amely előre meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkével alakul, és amelynél a tag felelőssége a társasággal szemben csak a törzsbetét (a társaságba bevitt vagyon) mértékéig terjed ki.
munkanélküliség
olyan kedvezőtlen gazdasági helyzet, amikor a dolgozni képes és akaró felnőtt lakosság egy része nem tud munkát vállalni.
IMF (Nemzetközi Valutaalap)
olyan kormányközi együttműködés céljával (nemzetközi pénzügyi kapcsolatok stabilitása, átmeneti fizetési problémák megoldása) alapított (1944) pénzügyi intézmény, amelynek az alapokmánya határozza meg a tevékenységét és a politikáját is; az ENSZ szakosított pénzintézete.
monopólium
olyan piacforma, amelyről minden szempontból elmondható, hogy a szabad verseny ellentéte. A monopol piacon rendszerint egyetlen vállalat jelenik meg. Egyedül képes meghatározni az árat és egyéb feltételeket
költségvetés
olyan pénzügyi terv, amely egy adott időszakra előre meghatározza az államháztartás gazdálkodásának kereteit. Az állami feladatok ellátáshoz szükséges forrásokat (bevételek), és a források felhasználásának (kiadások) céljait, illetve módját határozza meg.
háztartás
olyan személyek gazdasági közössége, akik együtt laknak, egy jövedelmi és fogyasztási egységet képeznek, és a létfenntartásukkal kapcsolatos költségeket közösen viselik.
tőzsde
olyan szervezet, illetve koncentrált piac, ahol az értékpapírok, devizák, meghatározott áruk, derivatívák (származékos termékek pl. BUX-index, kamatlábak stb.) adás-vétele folyik, meghatározott módon, időben, mennyiségben és meghatározott feltételek mellett.
tőke
olyan termelési eszköz (vagyon), amelyet haszonszerzés céljából hosszú távra befektetnek.
betéti társaság
olyan vállalkozási forma, amelyben a beltag felelőssége korlátlan, a kültag felelőssége, pedig csak a vagyoni betétje erejéig terjed ki
munkabér
pénzben kifejezett formáját nominál bérnek nevezzük.
Gossen II. törvénye
szerint a fogyasztó adott jövedelmét akkor költi el optimálisan, ha az utolsó pénzegység által nyerhető határhaszon bármely termékre vonatkozóan azonos.
Gossen I. törvénye
szerint egy jószág fogyasztását egyoldalúan növelve, (miközben a többi jószág fogyasztása változatlan), a hasznosságérzet fokozatosan nő, egyre jobban és jobban érzi magát a fogyasztó, de ez a javulás egyre kisebb mértékű. Minél többet fogyaszt, annál kevésbé járul ez hozzá a boldogságérzete növeléséhez („csökkenőélvezetek elve").
munkamegosztás
termelők szakosodását jelenti; a termelők különböző csoportjai egyféle, vagy legfeljebb néhány fajta termék előállítására, illetve egyes munkafolyamatok elvégzésére „állnak" rá.
Vállalkozás
tágabb értelmű fogalom, annyit jelent, mint valamilyen többé-kevésbé kockázatos feladat (erőforrások, lehetőségek mozgósítása, felhasználása, és kockázatvállalás a cél elérhetősége mellett a kudarc lehetőségének vállalásával is) érdekében tevékenykedni.
kötvény
többnyire hosszabb lejáratú hitelviszonyt megtestesítő értékpapír
Szükséglet
valamely jószág megszerzésére, elfogyasztására való igény.
Hasznosság
valamely jószág, vagy szolgáltatás hasznos tulajdonságainak összessége, illetve az a kielégülés, amelyet a fogyasztó az adott jószág(kombináció) elfogyasztásával nyer.
Valuta
valamely külföldi ország hivatalos fizetőeszköze (dollár, euró) más országban.
Értékcsökkenés, amortizáció
valamilyen befektetett eszköz beszerzési értékének adott időszakra eső része, melyet költségként számolunk el, avagy a felszerelés értéktelenedése használat vagy meghibásodás következtében.
GATT (1993)
Általános Vámtarifa- és Kereskedelmi Egyezmény feladata, hogy fokozatosan mérsékelje az országok közötti szabad kereskedelem akadályait (vámok).
Privatizáció
állami tulajdon (gyárak, gépek ingatlanok) magánkézbe adása.