Marketing - skúška

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Tradičné nástroje marketingovej komunikácie

(PR, reklama)

Priamy marketing z hľadiska prístupu

- Aktívny: založený na tom, že komunikačná aktivita vychádza z iniciatívy podniku a smeruje k zákazníkovi. - Pasívny: založený na tom, že komunikačná aktivita vychádza z iniciatívy zákazníka a smeruje k podniku.Zákazník sa sám určitým spôsobom identifikuje ako potenciálny zákazník.

Ciele osobného predaja

- Dosiahnuť plánovaný prípadne nadplánovaný objem predaja - vyhľadať a vyhodnotiť potencionálnych zákazníkov - informovať zákazníkov o podnikovej ponuke - získať objednávky resp. uzatvoriť obchod - poskytovať poradenstvo a servis - podieľať sa na prieskume trhu - budovať pozitívny imidž podniku, jeho aktivitám a výrobkom

Facebook

- FB = vznikol v roku 2004 a je dostupný v 111svetových jazykoch Audit sociálnych sietí Zoomsphere Hypeauditor· Impresie- ide o zobrazenie reklamy, ktoré môže byť zaznamenané aj opakovanie na jedného užívateľa. · Dosah- ide o údaj zobrazenia reklamy, nezohľadňujú však koľkokrát si príspevok užívatelia pozreli. To je rozdiel oproti hodnote impresii · Angažovaní užívatelia (engaged users) - je užívateľ, ktorý odpovedá na ponuky, produkty firmy kliknutím, zdieľaním, lajkom alebo komentovaním akéhokoľvek obsahu laebo príspevku v rámci sociálnej siete · Miera zapojenia (engagement)- je to metrika, ktorá sa používa na meranie úrovne zapojenia sa do vytvoreného obsahu alebo kampane firmy · Demografické a geografické údaje- angažovaných užívateľov · Vývoj CPC a CTR a celkové inzertné náklady · Návratnosť nákladov (ROAS)

Marketingová databáza (PM)

- Marketingová databáza (alebo aj databáza zákazníkov) zastrešuje organizovaný súbor dôležitých údajov o súčasných alebo potencionálnych zákazníkoch, ktorý je aktuálny, dostupný a využiteľný na plnenie marketingových úloh.

Meranie výsledkov podpory predaja

- Metóda porovnávania objemu predaja výrobkov pred uplatnením programu podpory predaja, počas uplatňovania programu podpory predaja a následne po jeho ukončení. - Spotrebiteľským výskumom môžeme identifikovať zákazníkov, ktorí na program podpory predaja reagovali (napr. akým spôsobom reagovali - prejavili záujem o bližšie informácie alebo aj nakúpili, koľko ich bolo).

Meranie výsledkov

- Osobný predaj sa posudzuje na základe správ o predaji. - Doplnkovým zdrojom sú informácie z listov zákazníkov, reklamácií, opakovaných nákupov či prerušenia obchodných vzťahov. - Ako prehľady sa využívajú: porovnanie činnosti jednotlivých predávajúcich, porovnanie predajov bežného a minulého roka, kvalitatívne hodnotenie predávajúcich na základe ich znalostí o firme, produktoch, zákazníkoch, konkurencii, teritóriu.

Procesy Neziskových organizácií

- Postupy, úlohy, časové rozvrhy a mechanizmy, pomocou ktorých sú výrobky alebo služby poskytované zákazníkovi sa označujú ako procesy. - Výsledkom dobre fungujúceho procesu je spokojný zákazník, čím sa do popredia dostáva potreba spolupráce marketingu a riadenia procesov.

Maloobchodný predaj (OS)

- Predaj tovaru v maloobchodných predajniach. Predavač pomáha zákazníkovi s výberom tovaru, medzi predavačom a zákazníkom nevzniká žiadny vzťah. - Predaj služieb. Predaj služieb je zabezpečovaný prostredníctvom obchodných zástupcov, ktorí sú len sprostredkovateľmi služieb (napr. poisťovne majú sieť sprostredkovateľov, ktorí uzatvárajú so zákazníkmi zmluvy, avšak poistné udalosti vybavuje samotná poisťovňa) a osôb, ktoré sú sprostredkovateľmi a poskytovateľmi služieb zároveň. - Predaj po telefóne zastrešuje predaj tovarov a služieb prostredníctvom telefónu.

Predaj na medzipodnikových trhoch (OS)

- Predaj v teréne. Obchodný zástupca osobne navštevuje zákazníkov v ich sídlach, s cieľom povzbudiť opakovaný nákup u súčasných zákazníkov alebo s cieľom získať nových zákazníkov. - Predaj vo firme. Obchodní zástupcovia reagujú na požiadavky súčasných zákazníkov pomocou telefónu, internetu alebo faxu zo svojej kancelárie. - Technologicky orientované programy. Predaj tovarov a služieb prostredníctvom telefónu a internetu.

Meranie výsledkov reklamy

- Presné určenie ekonomických výsledkov reklamy nie je možné (výsledky predaja). - Mimoekonomický úspech reklamy sa zisťuje kvantitatívnymi prieskumami, pri ktorých sú respondenti dopytovaní napríklad na spontánnu a podporenú znalosť značky, dôveryhodnosť značky, správne priradenie značky k reklame, imidž značky, reprodukovanie reklamy.

Priamy marketing z hľadiska médií

- Priamy: založený na individuálnej prípadne osobnej komunikácii podniku s konkrétnym zákazníkom za pomoci priamych médií. Napr. pomocou telefónu alebo adresnej zásielky doručenej poštou, e-mailom alebo kuriérom. - Masový: založený na spoločnej neosobnej komunikácii podniku so skupinou zákazníkov za pomoci masových médií. Napr. pomocou reklamy s priamou odozvou v televízii alebo odpovedného kupónu, ktorý je súčasťou plošného inzerátu v novinách.

databázový marketing (PM)

- Proces vytvárania, udržiavania a následného využívania databázy zákazníkov za účelom nadväzovania kontaktov a uskutočnenia obchodných transakcií sa nazýva databázový marketing.

Techniky vzťahov s verejnosťou PR (8)

- Vzťahy s médiami zastrešujú napr. písanie tlačových správ, organizáciu tlačových konferencií, neformálnych stretnutí s novinármi, monitoring a analýzu mediálnych výstupov. - Vzťahy s investormi zastrešujú napr. prácu s domácou a zahraničnou ekonomickou tlačou a médiami, s akcionármi, prezentácie finančným analytikom, monitoring diania na finančnom trhu, jeho analýzy, príprava stratégie. - Sponzoring sa spája s poskytovaním vecných alebo finančných prostriedkov, prípadne služieb pre osoby a organizácie z oblasti športu, kultúry a sociálnej sféry. - Cieľom event marketingu je organizovať spoločenské podujatia (reprezentačné, vzdelávacie, špeciálne komunikačné programy). - Podniková identita je súbor charakteristických vlastností a čŕt podniku, pomocou ktorých ho môžeme rozoznať medzi viacerými podnikmi. - Lobovanie chápeme ako vytváranie a udržiavanie dobrých vzťahov s vládou, s členmi zákonodarného zboru, s orgánmi štátnej správy, verejnej správy a samosprávy s cieľom ovplyvniť legislatívu a reguláciu. - Interné PR - Spoločenskú zodpovednosť môžeme charakterizovať ako stratégiu, v rámci ktorej jednotlivé organizácie dobrovoľne realizujú rôzne sociálne, ekonomické, environmentálne alebo iné programy nad rámec bežných zvyklostí.

Ciele priameho marketingu

- Zamerané na predaj (vyvolať prvú kúpu, dosiahnuť zmenu značky, zvýšiť objem predaja produktu alebo značky), - Zamerané na budovanie vzťahov so zákazníkmi (udržať súčasných zákazníkov a vybudovať si s nimi pretrvávajúci vzťah).

Techniky priameho marketingu

- adresné a neadresné zásielky - katalógový a zásielkový predaj - reklama s priamou odozvou - telemarketing - zákaznícky klub

Produkt neziskových organizácíí

- akákoľvek ponuka určená trhu za účelom uspokojenia určitej potreby je produktom neziskovej organizácie môže ísť o: • hmotný produkt (zdravotnícke pomôcky, oblečenie, osvetové publikácie) • službu (núdzové ubytovanie, sociálne poradenstvo, psychologickú starostlivosť) • myšlienku (duševné zdravie, boj proti domácemu násiliu, dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a pod.)

Výhody sociálnych médií pre firmy

- budujú povedomie - vďaka neformálnosti a priateľskej komunikácií posiľňujú prirodzený imidž firmy - firmu jednoduchšie nájdu aj nové cieľové skupiny - poskytnú spätnú väzbu od užívateľov - umožnia poskytnúť účinný zákaznícky servis - vytvárajú pre firmy nové príležitosti - sú finančne menej náročné

Marketingová komunikácia Neziskových organizácií

- cieľom marketingovej komunikácie neziskových organizácií je: • presadenie myšlienok a hodnôt svojej činnosti • snaha o zatraktívnenie pre celú verejnosť • budovanie kladného imidžu • vytvorenie systému efektívneho predaja produktov • získavanie nových členov a spolupracovníkov - nosnými nástrojmi marketingovej komunikácie neziskových organizácií sú reklama a vzťahy s verejnosťou

Blog

- digitálny denník - blogovací priestor si môže vytvoriť ktokoľvek, napr. cez Wordpress, Websupport - jednoducho sa zakladá - jednoduché meranie výsledkov - obojstranná komunikácia - najdôležitejšia jedinečnosť v osobnosti blogera

Druhy blogov

- firemné blogy - dobrý vzťah s potenciálnymi zákazníkmi, indikátor odbornosti k danej téme (blogy reklamných agentúr, kníhkupectiev, lekární, právnych kancelárií...) - záujmové blogy - prezentácia záujmov blogera (cestovanie, móda, kozmetika...) - osobné blogy - prezentácia postojov blogera - video a mobilné blogy - čoraz častejšia a obľúbená forma - podcastové blogy - recyklácia obsahu do podcastu

Cieľové skupiny vzťahov s verejnostou (PR)

- interná verejnosť - zamestnanci a ich rodiny, akcionári a vedenie - externá verejnosť - zákazníci, novinári, dodávatelia, investori, vláda

Cieľové skupiny Neziskových organizácíí

- klienti - zamestnanci a dobrovoľníci - partneri a darcovia - verejnosť

Spolupráca Neziskových organizácií

- môže byť uzatvorené medzi • neziskovou organizáciou a subjektom podnikateľského sektora • verejného sektora • miestnou komunitou alebo ďalšou neziskovou organizáciou - každé partnerstvo je založené na dobrovoľnosti a malo by súčasne spĺňať aj podmienku obojstrannej výhodnosti.

Ľudia Neziskových organizácií

- na základe ich vhodného výberu, školenia, motivácie a riadenia, organizácia zvyšuje kvalitu a hodnotu svojho produktu, ale aj svoje postavenie na trhu. - ľudský faktor neziskových organizácií delíme na zamestnancov a dobrovoľníkov.

Meranie výsledkov PR

- počet zmienok v médiách - povedomie o značke (čo si o značke myslia) - návštevnosť webových stránok - veľkosť dopytu - interakcie na sociálnych sieťach

Cena Neziskových organizácií

- požadovaný produkt je poskytovaný zadarmo alebo len za minimálnu úhradu (spoplatnenie služieb, členské príspevky)

Reklama podľa objektu

- produktová - zameraná na produkt a napríklad jeho kvalitu, varianty vyhotovenia, dizajn, servis, záruky, možnosti financovania - Imidžová - zameraná na budovanie dobrého mena alebo imidžu podniku

Nezisková organizácia

- právnická osoba, ktorej predmetom činnosti je poskytovanie všeobecne prospešných služieb

Ciele vzťahov s verejnosťou

- reagovanie na pozitívne a negatívne reakcie verejnosti - vytváranie rovnováhy medzi vnútorným a vonkajším prostredím podniku - zvyšovanie informovanosti verejnosti o podniku - posilňovanie lojality k podniku - vytvorenie podmienok pre komunikáciu podniku s rôznorodými cieľovými skupinami a pre získanie partnerov na riešenie rôznych problémov podniku

Služba zákazníkovi Neziskových organizácií

- rozlišujeme služby zákazníkovi z hľadiska časovej postupnosti na tri typy: • predbežné (realizované pred samotným predajom) • priebežné (realizované v rámci predaja, teda pri samotnom kontakte so zákazníkom) • následné (po uskutočnení daného predaja)

Podskupiny sociálnych médií napr?

- sociálne siete (facebook, instagram, linkedin...) - webové stránky a e-shopy - stránky na zdieľanie obrázkov (pinterest) - stránky pre video obsah (youtube, vimeo) - blogy a mikroblogy - diskusné fóra - wikisystémy - siete zdieľanej ekonomiky (airbnb, bolt, blablacar) - podcasty - geolokačné služby

Distribúcia Neziskových organizácií

- spotrebiteľ musí vedieť, kde sa dá ním požadovaný produkt získať a dostaviť sa tam (infolinka, centrum pomoci, nemocnice). - je preto dôležité situovať poskytovanie služby na miesto, ktoré je dobre prístupné (dopravné prostriedky, prístup autom, parkovanie) a ľahko lokalizovateľné

Podpora predaja sa delí vymenuj

- spotrebiteľská - obchodná - obchodného personálu

Sociálne médiá

- sú platformou na prenos informácií/komunikačný kanál - umožňujú ľuďom vymieňať si myšlienky a názory - môžu mať textovú formu, audio, video formu, fotografie alebo iné obrazové formy

Sociálne siete

- sú podskupinou sociálnych médií - komunikácia je obojsmerná - interakcia medzi užívateľmi

Negatíva sociálnych médií

- závislosť na týchto platformách - šírenie hoaxov - zverejnený obsah sa nedá vždy len tak ľahko odstrániť - je možné poškodiť meno firmy - len pozitíva = všetko sa vyobrazuje ako dokonalé, svet soc. médií sa môže otočiť a deprimovať užívateľov - zákazníci môžu očakávať nonstop komunikáciu, lebo niekto využíva média 24/7

Ciele reklamy popísať

-informatívna reklama - vytvoriť povedomie o značke, ako aj o nových produktoch alebo nových vlastnostiach existujúcich produktov -presviedčacia reklama - vytvoriť priazeň, preferenciu, presvedčenie a rozhodnutie pre produkt - pripomínacia reklama - stimulovať opakované nákupy produktov u spotrebiteľov - porovnávacia reklama - priamo alebo nepriamo porovnať vlastnosti dvoch či viacerých značiek potenciálnych konkurentov - utvrdzujúca reklama - presvedčiť nedávnych zákazníkov značky, že urobili správne rozhodnutie.

Marketingová komunikácia

-informovať, oboznamovať s produktmi, vysvetľovať ich vlastnosti, vyzdvihnúť úžitok, kvalitu, hodnotu, prospešnosť a použitie -počúvať, prijímať podnety a požiadavky spotrebiteľov a reagovať na ne

Proces marketingovej komunikácie

1. Výber cielovej skupiny 2. stanovenie cieľov komunikácie 3. vytvorenie správy 4. výber komunikačných kanálov-medií 5. tvorba rozpočtu na komunikáciu 6. rozhodnutie o komunikačnom mixe 7.riadenie a koordinovanie procesu marketingovej komunikácie 8. zmeranie výsledkov komunikácie

Marketingové koncepcie

1. Výrobná - najstaršia, dôraz na lacnú výrobu, hromadná výroba, dostupnosť výrobkov, široká distribúcia 2. Výrobková - vychádza z presvedčenia, že spotrebitelia si obľúbia tie výrobky, ktoré im ponúknu vysokú kvalitu 3. Predajná - výrobky sa začínajú hromadiť v skladoch, agresívnejšie techniky, dôraz na potreby výrobcu, nie zákazníka, jej cieľom je predať to, čo vyrábajú, skôr ako vyrábať to, čo môžu predať. 4. Marketingová - dôraz na zákazníka a jeho potreby 5. Spoločenská - uspokojovanie potrieb zákazníka, ale i celej spoločnosti 6. Holistická - interný, integrovaný, spoločensky orientovaný, vzťahový marketing - premýšľa mysľou zákazníka

· Maslowova pyramída potrieb (od dola hore):

1. fyziologické - hlad, smäd, dýchanie, spánok, sex 2. potreba bezpečia - istota v budúcnosti, ochrana 3. sociálne potreby - kontakt, láska, spolupatričnosť 4. potreba úcty - uznanie, status, prestíž, kladná odozva okolia 5. sebarealizácia - dosiahnutie osobných cieľov

Priamy marketing

Základnou myšlienkou direct marketingu (priamy marketing) je odbúranie anonymity zákazníkov, čiže poznanie osôb ktoré rozhodujú o nákupe.

Kolobeh uspokojovania potrieb

POTREBA - POŽIADAVKA - DOPYT - PRODUKT - HODNOTA - KVALITA - VÝMENA - TRANSAKCIA - TRH

Podpora predaja

Podpora predaja je časovo obmedzený program snažiaci sa zatraktívniť ponuku pre zákazníkov, pričom tento program vyžaduje ich aktívnu spoluúčasť formou okamžitého nákupu alebo nejakej inej činnosti.

Produkt

Produkt: všetko, čo môže byť predmetom výmeny, použitia, spotreby a všetko, čo môže uspokojiť naše želania (výrobok, miesto, osoba, myšlienka, služba)

Ciele reklamy len vymenovať

ciele reklamy rozdeľujeme podľa toho, či je cieľom reklamy informovať, presvedčiť, pripomínať, porovnávať alebo utvrdzovať.

Čiastkové ciele marketingovej komunikácie

informovať, presviedčať a pripomínať.

marketing neziskových organizácií

je zameraný na vytvorenie, udržanie alebo zmenu postojov a vzťahov cieľového publika k organizácii

čo je Marketing?

market (trh), ing (vyjadruje priebeh, činnosť) - Metóda, ako dostať produkt v správnom čase k správnemu zákazníkovi za správnu cenu na správne miesto za účinnej podpory komunikačných nástrojov - Spoločenský a riadiaci proces, v ktorom jednotlivci a skupiny dostávajú to, čo potrebujú prostredníctvom tvorby, ponuky a výmeny hodnotných produktov s ostatnými (Kotler)

Hlavný cieľ marketingovej komunikácie

ovplyvňovanie nákupného správania spotrebiteľov v záujme predaja podnikových produktov. Na ovplyvňovanie správania sa používajú tieto tradičné a netradičné nástroje resp. médiá.

Cieľové skupiny reklamy

reklama dokáže osloviť geograficky roztrúsené cieľové skupiny.

Reklama

reklamou rozumieme každú platenú formu nepersonálnej prezentácie podpory myšlienok a produktov, ktorú vykonáva identifikovateľný sponzor.

Potreba a jej delenie?

stav pociťovaného nedostatku základného uspokojenia, základ ľudského života 1. hmotné (jedlo, pitie) 2. nehmotné (duševné, kultúrne) 1. primárne (narodíme sa s nimi) 2. sekundárne (získavame ich počas života)

Komunikačný mix

z techník jednotlivých nástrojov marketingovej komunikácie je potrebné vytvoriť čo najvhodnejšiu kombináciu

Želanie

Želanie: špecifické uspokojenie svojej potreby, požiadaviek je viac než potrieb, sú neustále ovplyvňované externým prostredím

všeobecne prospešnými službami rozumieme?

• poskytovanie zdravotnej starostlivosti • humanitnú starostlivosť • rozvoj a ochranu duchovných a kultúrnych hodnôt • doplnkové vzdelávanie detí a mládeže vrátane organizovania telesnej výchovy a športu pre deti a mládež • tvorbu a ochranu životného prostredia • poskytovanie sociálnych služieb

Dopyt

Dopyt: želania podložené kúpnou silou, na trhu sa realizujú len tie želania, za ktoré sme schopní a ochotní zaplatiť

Osobný predaj

Osobný predaj môžeme charakterizovať ako proces podpory a presviedčania perspektívnych zákazníkov prostredníctvom ústnej prezentácie tovaru s cieľom predaja.

Vzťahy s verejnosťou (PR)Public Relations

Vzťahy s verejnosťou vytvárajú a udržiavajú pozitívne postoje a vzťahy verejnosti k podniku, k jeho aktivitám a výrobkom.

Audit sociálnych sietí

Zoomsphere Hypeauditor

Platformy na zdieľanie videí

- najznámejšou platformou je youtube - slúži na zdieľanie videí, podcastov - vyžaduje veľa úsilia do tvorby, avšak šírenie môže mať veľký zásah - možnosť využiť display reklamu - je vhodný pre akýkoľvek druh podnikania - je ľahko merateľný (počet odberov, celkový počet videí, intenzitu pridávania videí, časová dĺžka videí, ich dosah a impresie a čas pozerania videí)

Diskusné fóra

- nástroj digitálnych vzťahov s verejnosťou - platformy umožňujúce užívateľom vzájomne komunikovať na viaceré témy - firmy na nich môžu oslovovať svojich potenciálnych zákazníkov - výmena názorov na firmu (pozitívna a negatívna)

Sociálne siete info navyše

- patria do sociálnych médií - spájanie kontaktov = interakcia medzi ľuďmi - užívatelia vystupujú pod obchodným menom alebo v mene svojich zamestnancov - najväčšia cieľová skupina je 16 - 24 rokov - vekom záujem o soc. siete prirodzene klesá = iné priority neznalosť technológií

MARKETING NA SOCIÁLNYCH MÉDIÁCH

- ponúkajú priestor pre transparentnosť, interakciu na všetkých úrovniach a takmer okamžite - nemusí to byť len aplikácia, ale aj akákoľvek webová stránka, aplikácia, ktorá umožňuje zákazníkovi diskutovať o témach, spája užívateľov do komunít - -umožňujú obojstrannú komunikáciu realizovateľnú kdekoľvek a kedykoľvek

Meranie výsledkov priamého marketingu

- počet predaných kusov - počet dohodnutých obchodných schôdzok - počet nových zákazníkov - počet aktualizovaných údajov v databázach

Charakteristické črty sociálnych médií

- prepojenosť - sociálne médiá sú prepojené navzájom medzi sebou, ale taktiež prepájajú medzi sebou aj jednotlivých užívateľov - konverzácia - obojstranná komunikácia - otvorenosť - užívatelia majú možnosť komentovať, lajkovať, zdieľať, ukladať - vytváranie komunít - spájajú užívateľov na základe podobností

Nástroje marketingového mixu neziskových organizácíí

- produkt - cena - distribúcia - marketingová komunikácia - ľudia - procesy - služby zákazníkom - spolupráca

Vplyvy marketingového prostredia na rozhodovanie v marketingu:Makroprostredie

- tvoria ho širšie spoločenské vplyvy obklopujúce podnik, ktoré ovplyvňujú jeho schopnosť efektívne uspokojovaťpotreby svojho cieľového trhu - vonkajšok podniku, ktorý sa nedá ovplyvniť podnikom 1. Demografické prostredie: ovplyvňuje rozhodnutia o otvorení nových predajní a budovaní skladov (vek, pohlavie, zamestnanie, jazyk, náboženstvo, hustota osídlenia, počet obyvateľov, pôrodnosť) 2. Ekonomické prostredie: inflácia, ekonomická stabilita, kúpna sila, minimálna mzda, dostupnosť úverov, výška úspor a dlhov 3. Politické prostredie: zákony a orgány, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie podniku a spotrebiteľov (legislatíva, zákonodarstvo, podpora podnikania, členstvo v EÚ, korupcia) 4. Kultúrne prostredie: jeho poznanie pomáha podniku lepšie pochopiť spotrebiteľské správanie a požiadavkyspotrebiteľov na podnik a jeho produkty (životný štýl, hodnoty, postoje, záľuby, náboženstvo, jazyk, komunikácia) 5. Prírodné prostredie: zastrešuje všetky prírodné zdroje, ktoré vstupujú do výrobného procesu - lesy, ropa, voda, vzduch, drahé kovy (nedostatok prírodných zdrojov, znečisťovanie prírody, dôraz na obnoviteľné zdroje, ekologickýspôsob života) 6. Technologické prostredie: faktory, ktoré majú vplyv na nové technológie, výskum a vývoj, inovácie, výška financií do výskumu a vývoja

Vplyvy marketingového prostredia na rozhodovanie v marketingu:Mikroprostredie:

- vnútro podniku, ktoré sa dá ovplyvniť podnikom a) interné - manažment firmy, vedenie, jednotlivé oddelenia b) externé - dodávatelia, sprostredkovatelia, zákazníci, konkurencia, verejnosť 1. Dodávatelia: podniky a jednotlivci, ktorí zásobujú podnik potrebnými produktami (suroviny, materiály, polotovary, energie, stroje, zariadenia, vybavenie pracovísk, dopravné prostriedky) 2. Marketingoví sprostredkovatelia: podniky patriace do distribučných kanálov, ktoré pomáhajú podniku vyhľadávať zákazníkov a realizovať predaj a) Sprostredkovatelia - veľkoobchodníci a maloobchodníci, ktorí tovar kupujú a opäť predávajú b) Firmy fyzickej distribúcie - doprava a skladovanie c) Sprostredkovatelia finančných služieb - banka, poisťovne, finančné poradenstvo d) Agentúry marketingových služieb - reklamné agentúry, digitálne agentúry, PR agentúry, mediálne agentúry 3. Zákazníci: a) Spotrebiteľské trhy - jednotlivci a domácnosti, ktorí nakupujú tovar a služby pre osobnú spotrebu b) Trhy výrobnej sféry - organizácie, ktoré nakupujú produkty pre vlastný výrobný proces alebo na ďalšie spotrebiteľské účely c) Trh sprostredkovateľov - organizácie, ktoré nakupujú produkty s cieľom opätovne ich predať so ziskom d) Vládne trhy - vládne inštitúcie, ako aj nevládne organizácie, ktoré nakupujú produkty na poskytovanie verejnýchslužieb e) Medzinárodné trhy - zahraniční kupujúci, ku ktorým patria ako spotrebitelia tak aj výrobcovia, sprostredkovatelia a vlády 4. Konkurencia: subjekty, ktoré na trhu ponúkajú rovnaké, podobné alebo substitučné produkty, konkurencia môže byť priama alebo nepriama 5. Verejnosť: ľubovoľná skupina, ktorá prejavuje skutočný alebo potencionálny záujem o produkt (finančná, mediálna, miestna, všeobecná, vládna, interná)

Komunikačný mix { PRÍKLAD uvedenie nového vysávača na trh }

- výrobca vydá tlačovú správu (PR) - novinárov pozve na predvedenie produktu (PR) - v televízii a na internete sa rozhodne spotrebiteľov osloviť reklamou - spotrebiteľom predvádza vysávač vo vybraných elektro predajniach (podpora predaja) - v maloobchode zaškolí predavačov na predaj (osobný predaj)

Hodnota

Hodnota: rozdiel medzi hodnotou, ktorú získame vlastníctvom produktu a nákladmi, ktoré sme naň vynaložili

Instagram

Ide o bezplatnú aplikáciu, kde užívatelia môžu zverejňovať svoj obsah v forme fotografii alebo videí v príspevkoch, príbehoch, IGTV alebo reels Užívatelia majú obmedzenú možnosť slovami opísať publikovaný príspevok, k dispozícií majú 150 znakov vrátane hastagov Instagram bol uvedený na trh v roku 2010 Funkcie Instagramu - Hastag (#), Lokalita, Označenie partnerstva, Nakupovanie cez Instagram Čo sledujeme: Dosah, miera zapojenia (engagement) Miera zapojenia podľa dosahu ( zahrňuje komentáre, lajky, ale aj uloženia príspevku) Návštevnosť URL linku v popise profilu a rast sledujúcich Pri príbehoch sledujeme počet videní, mieru prekliku na ďalší príbeh , mieru opustenia príbehov a interakcie

Kvalita

Kvalita: súhrn prvkov a vlastností produktu, ktoré mu umožňujú plniť svoje funkcie

Funkcie marketingového manažmentu

Marketingové funkcie: a) Analýza: predstavuje vstupy - je základným východisko pre plánovanie, implementáciu a kontrolu metóda výskumu využívajúca rozkladanie celku na časti s cieľom zistiť ich znaky, funkcie, vzťahy a identifikovať hlavné príčiny vzniku a priebehu skúmaného javu poznáme: SWOT analýza (analýza trhového prostredia), STEP analýza (analýza makroprostredia), Porterov model piatich síl (analýza konkurencie), Benchmarking (analýza konkurencie), Model 5 W (analýza zákazníkov), ABC analýza (analýza predaja), BCG matica (analýza portfólia) b) Plánovanie: projektovanie budúcnosti podniku vypracováva sa na úrovni: podniku (3 až 5 rokov), strategických podnikateľských jednotiek (SPJ 1 až 3 roky) a na úrovni funkčných oblastí (1 rok) strategický plán vypovedá o poslaní a vízii podniku, jeho cieľoch, podnikateľskom portfóliu, zdrojoch a ich rozdelenína jednotlivé oblasti podnikania marketingový plán patrí k funkčným plánom podniku a vyjadruje, kam sa chce podnik v priebehu roka dostať a aké postupy pri tom aplikuje c) Implementácia: proces, v ktorom sa marketingové stratégie a plány uvádzajú do marketingovej praxe, aby sa dosiahlo splneniestrategických marketingových cieľov odpovedá na otázky: Aké úlohy je potrebné vykonať? Kto bude za ne zodpovedať? Kde sa opatrenia vykonajú? Kedy opatrenia budú vykonané? Koľko opatrenia budú stáť? d) Kontrola: proces zisťovania a hodnotenia výsledkov realizácie marketingových stratégií i plánov a zároveň proces uplatňovania opravných opatrení na zabezpečenie splnenia marketingových cieľov kontrola ročného plánu (trhový podiel, podiel predaja, náklady na predaj, postoje zákazníkov), kontrola ziskovosti (produktov, území, skupín spotrebiteľov, distribučných kanálov), strategická kontrola (prehodnotenie marketingovej efektívnosti)

Cieľové skupiny a ciele podpory predaja

Spotrebiteľská podpora predaja môže pomôcť plniť napríklad tieto ciele: • priviesť zákazníka k vyskúšaniu výrobku • odmeniť verných zákazníkov • povzbudiť zákazníkov k väčším nákupom • posilniť účinok ďalších nástrojov marketingovej komunikácie - napr. zľavy, kupóny, rabaty, refundácie, multibalenia, prémie, vzorky, ochutnávky, súťaže, darčekové predmety, vernostné programy... Obchodná podpora môže pomôcť plniť napríklad tieto ciele: • zaradiť produkt do ponuky obchodníka • získať vhodné miesto v regáloch obchodníka • motivovať obchodníka k predaju a k propagácii - napr. zľavy, príspevky na vystavovanie, obchodné súťaže, tovar zadarmo, merchandising, POP a POS materiály, spoločná reklama... Podpora predaja obchodného personálu môže pomôcť plniť napríklad tieto ciele: • motivovať predajné úsilie interných a externých spolupracovníkov výrobcu (obchodných cestujúcich, obchodných zástupcov), • motivovať predajné úsilie predavačov maloobchodných jednotiek pri predaji vybraného sortimentu alebo značiek. - napr. darčekové/reklamné predmety, bonusy, súťaže, obchodné schôdzky, školenia...

Trh a jeho typy?

Trh: miesto, kde sa stretáva ponuka s dopytom a kupujúci s predávajúcim - súbor existujúcich a potencionálnych kupujúcich výrobkov alebo služieb - typy trhov: - 1. trh výrobných faktorov - 2. trh tovarov a služieb - 3. peňažný trh - 4. trh spotrebiteľský B2C (business to customer) - 5. trh organizácií B2B (business to business)

Výmena

Výmena: akt poskytnutia žiadaného objektu na základe poskytnutia náhrady alebo protihodnoty - poznáme 4 spôsoby, ako uspokojiť potrebu (prinútenie, žobranie, samovýroba, výmena)


Related study sets

Chapter 16- American's Glided Age

View Set

Financial Managment Chapter 1 Quiz

View Set

مهرجان القاهرة السينمائي جمل

View Set

Chapter 2: Basic Financial Statements

View Set

Wellness: Mental, Emotional, and Social Health

View Set