Obecná psychologie - Zimní semestr

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

Popište subsystém senzorické (ultrakrátkodobé) paměti.

1. Ikonická: vizuální 2. Echoická: sluchová 3. Haptická: hmatová

Vymezte zákon efektu u instrumentálního podmiňování.

Akty chování, které v určité situaci vedou k uspokojení, se v ní později vyskytnou s vyšší pravděpodobností než akty chování, které k uspokojení nevedou. - Je to Thorndikovo vysvětlení fungování instrumentálního/operantního podmiňování. Příklad s kočkou a „puzzle boxem" - Kočka je umístěna do skříňky za jejíž dveřmi se skrývá jídlo. Ve skříňce je tlačítko. Kočka jednou (klidně náhodou) šlápne na tlačítko a otevřou se jí dveře k jídlu (uspokojení). V následujících pokusech se sníží pravděpodobnost, že bude kočka mňoukat a škrábat na dveře a zvýší pravděpodobnost, že půjde po tlačítku.

Co považuje za předmět studia psychologie psychoanalytický přístup?

Chování jako důsledek nevědomích procesů, zjišťuje příčiny psychických jevů. Obohacení výzkumu psychiky (výklad snů, dětská sexualita, sexuální orientace).

Co považuje za předmět studia behaviorální přístup?

Chování, jednotkami chování jsou spojení stimulu(S) a reakce(R), lidská mysl je černá skříňka (black box), k níž objektivními metodami vědeckého zkoumání nelze proniknout.

Uveďte dva základní experimenty o individuálních rozdílech v percepci.

Experiment S.J. Lachman: Lidé měli za úkol napsat výrok, kde se jedno slovo objevilo dvakrát. Lidé ho přesto zapsali jen jednou. Máme tendenci vidět to, co očekáváme i tehdy, kdy tato očekávání neodpovídají reálným podnětům. = poruchy percepčního očekávání. Do každé situace vstupujeme s určitým očekáváním co v ní budeme vnímat. Tyto prekonpcepce mohou být příčinou toho, že senzorické podněty někdy pozměníme nebo dokonce vymažeme (používáme často při čtení textu, kde je nějaká chyba) Experiment McClelland a Atkinson: Zkoumali vliv hladu na vnímání u několika skupin osob mužského pohlaví. 1. skupina byla bez jídla hodinu, 2. čtyři hodiny a 3. šestnáct hodin. Účastníci zapisovali dojmy, které v nich vyvolávaly nejasné obrázky promítané na plátno. Ve skutečnosti sledovali jen světelné záblesky, žádné konkrétní podněty. Čím delší dobu byli bez jídla, tím častěji vnímali podněty související s přijímáním potravy= nejasné senzorické vstupy tak interpretovali na základě lidských potřeb. Silné vnitřní pohnutky tedy vnímání výrazně ovlivňují. = motivace- lidské potřeby a tužby mají vliv na vnímání. Individuální motivy se podílejí na tom, které podněty v percepčním poli upoutají naši pozornost.

Vymezte pojem intenze a extenze pojmu.

Extenze neboli rozsah pojmu znamená souhrn všech věcí, jež pod tento pojem spadají; extenze pojmu „pes" je souhrn všech možných psů; v logické sémantice je extenze výrazu jeho denotát a jeho rozsah; předmět nebo množina předmětů, k nimž výraz odkazuje v reálném světě. Intenze neboli smysl pojmu je jeho obsah, to, co se pojmem míní, jeho hlavní či ústřední význam.

Popište generalizaci a diskriminaci v klasickém podmiňování, uveďte příklad.

Generalizace (zobecnění) - reflexní reakci vyvolají předměty podobající se původnímu podmíněnému stimulu. - experiment Johna Watsona s malým Albertem: Při předložení bílé chlupaté myši mlátili Albertovi za hlavou kladivem do kovové tyče. -->Albert se bál myši. A generalizace - Albert se bál i ostatních bílých chlupatých plyšáků. Diskriminace (rozlišování) - proces, při kterém se organismus učí reagovat na určité podněty a ostatní ignorovat (diskriminovat). Pavlov to zkoumal s tónama - dával potravu na tón C - oni si to zobecnili a slinili na tóny o něco vyšší a nižší -->dostávali potravu jenom na C - diskriminovali ostatní a slinili jenom na C. Užívá se v KBT - dítě pokouše pes -->bojí se všech psů. Terapeut ho seznámí s milými bezzubými psy -->bojí se jenom sousedovic vlčáka.

Uveďte binokulární vodítka a příklady, jak se projevují ve visuální percepci.

Jsou důležitá pro vnímání prostoru, jeho hloubky. To je možné díky informacím z obou očí. Každé oko vidí stejný výjev, ale každé z trochu jiného úhlu. Rozdíl mezi pohledem obou očí se označuje jako binokulární disparita(rozdíl). Největší rozdíl je u předmětů, které sledujeme z blízka. Binokulární konvergence= naše oči se stáčejí k sobě, když se díváme na nějaký bližší předmět. Tyto sbíhavé (konvergentní) pohyby slouží k tomu, aby obraz dopadal na žlutou skvrnu obou očí.

Jak pojímal myšlenkové procesy O. Külpe (Wurzburská škola)?

Külpe tvrdil, že součástí myšlení jsou takzvané nenázorné akty vědomí,k nimž patří různé myšlenkové operace (abstrakce, zobecňování). Podle něj tedy není podstatou myšlení tok asociativně propojených představ, ale vyskytují se v něm zvláštní útvary, nenázorné a neverbální myšlenky.

Uveďte monokulární vodítka a příklady, jak se projevují ve visuální percepci.

Monokulární vodítka= umožňují prostorové vidění , sledování vzdálenějších předmětů (x binokulární vodítka jsou užitečná pro blízké předměty). Relativní velikost= pokud obraz obsahuje podobné objekty tak ty co jsou menší, považujeme za vzdálenější objekty Překrývání (interpozice)= při překrývání objektů soudíme, že překrývající objekt je bližší Relativní výška= pokud jsou v poli dva stejně velké objekty, vnímáme ten, který je výš jako vzdálenější Lineární perspektiva= pokud se v obraze sbíhají dvě rovnoběžné linie vnímáme je jako ubíhající do dálky (např. kolejnice) Atmosférická perspektiva= vzduch obsahuje také prach a kouř, díky tomu vnímáme vzdálené objekty méně jasně než ty co jsou nám blíže (např. hory v dálce) Pohybová paralaxa= je zřetelný rozdíl v rychlosti a směru pohybu objektů, které sledujeme z pohybujícího se dopravního prostředku. Bližší předměty se pohybují rychleji než vzdálenější.

Co považuje za předmět studia psychologie biologický přístup?

Neurobiologické procesy, studium mozku, hledá souvislosti mezi psychickými jevy a jejich neurobiologickými koreláty.

Vymezte předmět zkoumání obecné psychologie

Obecné poznatky o lidské psychice (čití, vnímání, paměť...), studuje chování,motivaci i prožívání, má význam při zpracování teoretických otázek.

Popište Skinnerův box a vymezte operantní podmiňování.

Operantní/instrumentální podmiňování je druh učení, při kterém pozitivní či negativní důsledky určitého chování vedou ke změně pravděpodobnosti jeho dalšího výskytu. Skinnerův box = průhledná skříňka na pokusná zvířata (potkany) obsahující páčku, která zmáčkne-li se, vydá dávku jídla. (Tzn. Stejná skříňka jako ta na Thorndikovu kočku)

Rozveďte pojem sublimace v psychoanalýze a uveďte příklad.

Pojem sublimace se řádí do pod obranné mechanismy ega. · Sublimace= Převedení libida od sexuálního uspokojení do činnosti, které si společnost cení (věda nebo umění). Velmi účinný proces, vyhýbá se přímé srážce s libidem a využívá jeho energie. Např. mnich toužící po styku se ženou jde do ateliéru a namaluje biblickou scénu.

Co považuje za předmět studia genderový přístup?

Porozumění jedinečné zkušenosti příslušníku různých sociální skupin, vztahuje se k odlišnostem mezi muži a ženami, které zahrnují složitou síť kulturních očekávání a sociálních rolí, jež ovlivňují sebepojetí mužů a žen, jejich touhy, naděje a sny.

Co považuje za předmět studia kognitivní přístup?

Poznávací procesy a procesy zpracovávání informací - studiem mentálních reprezentací.

Jaký je rozdíl mezi problémem a úkolem?

Problém = situace, v níž známe cíl, ale ne prostředky, které vedou k jeho dosažení · Úkol = známe prostředky k jeho dosažení, opakuje se

Co považuje za předmět studia psychologie fenomenologický přístup?

Prožívání,zaměřuje se výhradně na individuální, subjektivní zkušenost.

Vymezte co zkoumá psychologie.

Psychologie zkoumá chování a prožívání, je to věda o vědomých i mimovědomých oblastech lidské psychiky.

Jaký je rozdíl mezi fantazií a představivostí?

Představa na rozdíl od fantazie je založena částečně na zkušenosti z reálného světa. Fantazie je rozvinutou představivostí, silně uvolněná od všech zkušeností.

Vymezte pojem učení na obecné úrovni.

Relativně stálá změna chování na základě předchozí zkušenosti.

Popište druhy vybavení.

Spontánní (free recall) - snažíme se v paměti najít údaje bez jakýchkoliv percepčních vodítek. (vybavování si přečtených slov.) Znovupoznání (rekognice) - vybavování při opětném přímém vnímání stejného nebo podobného objektu, jehož mentální reprezentaci jsme již dříve uložili do paměti. (rozpoznání toho, je-li podnět nový nebo starý.)

Jaké rozlišujeme zvlástní stavy vnímání?

Syntézie- spolupráce jednotlivých analyzátorů jsou doplněny i vjemy z jiných analyzátorů. Proto se může stát, že máme spojené barvy se zvukem= součinnost analyzátorů (barevné slyšení). Pseudoiluze- zkreslené vnímání skutečnosti (vjemy vyvolané podnětem, kterému nodpovídají), chybný odraz podnětu. Nepatologické- vnímající je schopen nesprávnost vjemu korigovat. Může vznikat z objektivních příčin= umístění vnímaného objektu na pozadí (zhoršení podmínek pro vnímání) nebo ze subjektivní příčiny= strach, napětí, očekávání, únava,...

Vymezte pojem myšlení.

Vnitřní mentální děj, který nelze přímo pozorovat. V širokém slova smyslu ho lze definovat jako proces zpracování a využívání informací. Myšlení úzce souvisí s inteligencí.

Popište experiment o učení vhledem, uveďte, kdo ho objevil.

W. Kohler- šimpanze Sultána zavřel do klece, před kterou položil banán=> Sultán musel na základě vnímání nových vztahů a souvislostí využít poskytnuté materiály a banán si vzít (postupně mu to ztěžoval- Sultán nakonec zvládl tyče pospojovat a banán opět získal

Kdo první objevil podnětové prahy?

Weber a Fechner (1860)

Kdo je zakladatelem psychologie jako akademické disciplíny? Kdy a kde působil?

Wilhelm Wundt -> 1879 první experimentální laboratoř v Lipsku, kde učil na univerzitě filozofii (učil i v Curychu a Heidelbergu ale tam fyziologii)

Jaké si klade psychologie čtyři obecné cíle?

a) popsat - popsat rozmanité projevy chování a duševního dění. Psychologové se snaží zjistit, jak lidé myslí,cítí a jednají v nejrůznějších situacích, k čemuž používají celou řadu metod, mezi nimi pozorování, rozhovor, experiment či standardizované diagnostické testy. b)vysvětlit - vysvětlit, jaký je význam získaných údajů. Prostředkem k dosažení tohoto cíle je především vytváření psychologických teorií. c) předvídat- předvídat lidské chování a prožívání. Předvídání určitých dějů může ovlivnit jejich průběh. Je známo, že při psychologických výzkumech lidé mnohdy intuitivně reagují v souladu s předpoklady a očekáváními badatele. d) dosažené znalosti užívat ke zvyšování lidské spokojenosti a zdraví

Jak vymezuje myšlení kognitivní psychologie?

myšlení- vnitřní operace s mentálními reprezentacemi a složenými formami mentálních reprezetací

Jaký je rozdíl mezi konstrukční a rekonstrukční fantazií?

· Konstrukční= tvořivé, tvorba něčeho úplně nového, neexistujícího · Rekonstrukční= vytvářejí představy na základě popisu

Jak vymezuje pojem představy psychoanalýza?

· Představa = mentální reprezentace vnějšího světa, která se do vědomí dostává z dlouhodobé paměti (z předvědomí) · Hnací silou je pudová přání · Cenzura v předvědomí mění pudové přání na pudové deriváty · Pudové deriváty se dále mění ve fantazijní představy (denní a noční snění), zůstávají v předvědomí jako nevědomé fantazie (ovlivňují postoje, vnímání, chování), a nebo sublimaují do umělecké tvorby, vědecké práce. Schopnost sublimovat se vyvíjí v období latence.

Uveďte, kdo je tvůrcem nauky o pěti smyslech a jak tyto jednotlivé smysly popsal a rozdělil.

• Aristoteles => pět smyslů: zrak - orgán oko, sluch - orgán ucho, čich - čichové buňky v nose, chuť- chuťové pohárky v ústech (jazyk) a hmat - receptory v kůži • patří do skupiny exteroreceptorů (mají své receptory umožňující vnímat okolí)

Vymezte předmět psychologie dle Aristotela, R. Descartese, W. Jamese a L. Squira.

• Aristoteles:Předmětem je duše (situována do srdce). Přisuzuje duši všemu živému jako jeho „formu" (eidos) Rozlišuje duši vegetativní (rostliny), vnímavou (živočichové) a rozumnou (člověk). Jen rozumná duše se však podílí na nesmrtelném logu. Naše smysly se podle Aristotela nikdy nemýlí v tom, zda jsou stimulovány, můžou se však mýlit v barevnosti, lokaci atd. • Descartes:Předmětem je zde dualismus duše a těla. Základní vlastnosti ducha je myšlení a těla rozlehlost (v prostoru a hmotě). Duši považuje za nehmotnou a nesmrtelnou substanci, která se projevuje jako myslící subjekt. Tělo je pak jeho objektem. • James:Předmětem psychologie je zde mentální život a jeho fenomény a podmínky. Fenomén je vědomá zkušenost a je podmíněna mozkem a nervovou soustavou. - Larry Squire: Předmětem psychologie je organizace a struktura paměti v rovinách: anatomická, fyziologická a její funkční. Studie amnestických pacientů + zvířecí modely. Identifikoval struktury mozku zodpovědné za učení, hl. mediální temporální lalok. Dále také zkoumal a rozlišil deklarativní a implicitní paměť. Velice významně přispěl ke studii paměťové konsolidace (=zpevnění). (psychobiologie)

Popište Bandurův experiment a mechanismus observačního učení.

• Bobo doll- prezentace filmu dětem s agresivním chováním (dospělé osoby) na figuríně, model je následně odměněn/potrestán/bez následků => následně se pozoruje chování dětí- chování záviselo na typu odměny modelu • observační učení- lidé se učí především na základě zástupného zpevňování (vicarious reinforcement), tedy prostřednictvím pozorování chování druhých lidí a jeho důsledků

Co znamenají pojmy invariant, percepční systémy, ekologické vnímání v teorii vnímání J. Gibsona?

• Invariant- podmínka v alginoritmu, která musí být splněna po celou dobu běhu programu, neměnné složky, které nosí informaci • percepční systém- procesy organizující a interpretující senzorické informace, dávají jim význam a dávají je do smysluplných celků - vjemy (barva, světlo, odstín, síla zvuku, vzdálenost předmětu) • ekologické vnímání- k vytvoření vjemu nám stačí jen ty informace, které přicházejí z receptorů.

Uveďte základní stádia vývoje myšlení dle J. Piageta a vymezte je chronologicky.

• Senzomotorické stádium: 0-2 roky • Předoperační stádium: 3-6 let • Stádium konkrétních operací: 7-11 let • Stádium formálních operací: 12 a více let

Uveďte argumenty E. Roschové proti Aristotelově kategorizaci pojmů.

• Tvrdila, že některé exempláře mají víc (nebo větší míru) reprezentativních vlastností, zatímco jiné pouze některé.

Vymezte Weber-Fechnerův zákon a uveďte příklad.

• Weber-Fechnerův zákon stanovuje, že intenzita počitku je přímo úměrná logaritmu intenzity podnětu => vzrůstá-li fyzikální intenzita podnětu řadou geometrickou, roste intenzita počitku (vjem) řadou aritmetickou • např. testování rozpoznání rozdílu dvou téměř identické podnětů (dvojí váhy)- proband cítíl, že 110 g je těžší než 100 g, pak cítíl, že 1100 g je více než 1000 g

Uveďte gestaltistické zákony vnímání (min. čtyři) a jejich příklady.

• Zákon společného osudu- hejno ptáků • Zákon proximity- sklon přiřazovat k sobě prvky zorného pole blízko u sebe • Zákon kontinuity- shlukujeme prvky, k jejichž spojení je zapotřebí nejméně změn • Zákon podobnosti- k percepčnímu soustředění dojde u prvků navzájem si podobných na základě formy, barvy, jasu, velikosti => všechny vychází že zákonu pregnantnosti.

Co je apercepce? Uveďte příklad apercepce.

• apercepce- mentální procesy člověka, ve kterých určitý objekt vstupuje do vztahů s již existujícím a systemizovaným vědomím => mentální procesy utříděny, vysvětleny a pochopeny (např. celý život používáte sirky a poprvé v životě vidíte zapalovač a pomocí apercepce pochopíte k čemu takový zapalovač slouží.)

Co je bezděčná pozornost?

• bezděčná pozornost- reflexivní chování umožňující jedinci dobrou orientaci a pohyb v prostředí

K jakým kognitivním změnám dochází u dítětě během předoperačního stádia?

• bouřlivý vývoj řeči, využití zvukových signálů a jejich důsledků, myšlení stále egocentrické, (obtížně si uvědomuje hledisko druhých lidí), třídí předměty podle jednoho znaku

Co je centrace?

• centrace- nejznámějším fenoménem organizace vjemového pole; soustředění na jednu část zorného pole a tu vnímáme jako figuru (vnímáme ji jako ostře ohraničenou, máme pocit, že je blíže nám než pozadí) → vydělení figury od pozadí.

Uveďte rozdíl mezi pojmy dispozičními a aktuálními.

• dispoziční- uložené v paměti je zapotřebí je sublimovat (vyvolat z dlouhodobé paměti) • aktuální- součást toku uvědomovaných informací

K jakým kognitivním změnám dochází u dítětě během stádia formálních operací?

• dokáže myslet logicky o abstraktních pojmech a systematicky testovat hypotézy, zabývá se hypotetickými otázkami, budoucností a ideovými problémy

V jakém vztahu je Broadbentův model ke krátkodobé paměti?

• dostanou se sem pouze nejdůležitější podněty, jiné se rozpadnou

Vymezte pojmy eidetismus, synestézie, smyslový klam, paobraz, vize, pareidolie a uveďte příklad.

• eidetismus- schopnost věrně a s živou abstraktní představivostí popisovat viděné nebo slyšené (vyskytuje se u dětí a umělců X u dospělého patologické) • synestézie- asociace a zaměňování vjemů z různých čidel, nejčastěji „barevné slyšení" • smyslový klam- vzniká nedokonalostí našich smyslů, smysly jsou ošáleny vnějšími podmínkami, korigováno naším úsudkem (např. vzdálenost objektu...) • paobraz- stopa zrakového vjemu, která po upřeném hledení na barevnou plocu, několik minut zůstává na sítnici i po uhnutí zrakem jinam => vidíme obraz v negativních barvách • pareidolie- vjem velmi dobře zkombinován s abstraktním myšlením, s naší pamětí a zkušeností, fantazijní dotváření předmětů neurčitých tvarů, úmyslný vjem, forma relaxace • vize- představa idealizované budoucnosti

Co znamenají pojmy figura a pozadí?

• figura- předmět vnímání; distinktní tvar, váže na sebe naši pozornost • pozadí- vše ostatní, které vnímáme neostře, bez tvaru

Co je fí fenomén? Kdo jej objevil? Uveďte jeho základní průmyslové využití.

• fí fenomén- zdánlivý pohyb, který vzniká při prezentaci 2 záblesků světla dostatečně rychle(vhodná délka intervalu mezi 30 až 200 ms) => technická aplikace- filmový pás tvoří série fotografií, každá se nepatrně liší, pokud zvolíme vhodné tempo promítání, zdá se nám že se lidé a předměty pohybují • objevil- 1910 M. Wertheimer pomocí stroboskopu

Uveďte základní mechanismy chování (min.6) a ke každému uveďte příklad.

• habituace - navyknutí; např. po nějaké chvíli přestanu slyšet tikání hodin • senzibilizace - „zcitlivění"; např. reakce na vosí žihadlo • imprinting - „vtiskování"; mládě si vtiskne obraz matky a poté ji následuje • podmiňování - I.P.Pavlov a psi • operantní podmiňování - Skinnerův box • učení vhledem - šimpanz Sultán, který si postavil věž z krabic, aby dosáhl na banány (Köhler) hra

Popište mechanismy habituace a senzitizace a uveďte příklad.

• habituace- snížení intenzity odpovědi na podnět po jeho opakované prezentaci např. přivyknutí na počasí • senzitizace- opak habituace, i nepatrný podnět vyvolá silnou reakci, u potenciálního nebezpečí má senzibilizace obranný charakter

Co je halucinace?

• halucinace - klamný vjem vzniklý bez reálného vnějšího podkladu

Co je horní a dolní podnětový práh?

• horní podnětový práh- nejvyšší intenzita podnětu, na kterou symsly reagují vznikrm počitku příslušné intenzity • dolní podnětový práh- nejnizší intenzita podnětu, která vede ke vzniku určité počitku

Popište časové charakteristiky (temporální gradienty) pro subsystémy ikonické a echoické paměti.

• ikonická paměť- do cca 500 ms (krátkodobě uchovává vizuální informace) • echoická paměť- cca 2000-3000 ms (k podržení sluchových podnětů)

Uveďte stanovisko školy lingvistů a kritizujte analogovou školu z jejich pohledu.

• imaginace- okrajový fenomén, doprovází formy jazykového vyjádření. • základní formou mentálních reprezentací- propozice (elementární myšlenky), které vyjadřujeme je ve verbálním kódu => psychickému dění dominuje jazykové vyjádření

Popište kognitivní přístup k imaginaci.

• imaginace- psychická funkce vytvářející reprezentaci vnějšího světa prostřednictvím zobrazení zkoumá představy jako mentální reprezentace vnějšího světa, se kterými lze provádět určité manipulace

Popište mechanismus imprintingu (vtištení), kdo ho objevil a uveďte příklad.

• imprinting- jedinec si fixuje základní vzorce svého chování během ranné fáze vývoje => např. dítě po narození obraz matky • objevitel- K. Lorenz

Co je indukovaný pohyb?

• indukovaný pohyb- při sledování malého nehybného objektu ve vztahu k pozadí, které tvoří relativně velké pohybující se objekty (měsíc a mraky) → za těchto okolností vzniká dojem, že se pohybuje malý objekt..."měsíc pluje za mraky".

Popište Broadbentův model pozornosti a uveďte jeho základní předpoklady, jak je informace zpracována při vstupu do smyslového receptoru.

• informace jde přes filtr, který rozpustí (DECAY-rozpad) nepotřebné nebo méně potřebné • ohnisko pozornosti složeno ze 4 částí: 1) senzorický záznamník (zvuk, pach, barva) 2) selektivní filtr s posunovacím kanálem s omezenou kapacitou 3) detekční aparát (klademe důraz na důležitost, bud jde dál nebo decay), 4) ultra krátkodobá paměť (pro nás nejdůležitější podněty -> pracovní -> LTM)

Uveďte základní experiment I. P. Pavlova a jeho objev klasického podmiňování.

• klasické podmiňování- proces učení, kdy se původní neutrální podnět asociuje s jiným podnětem na základě opakovaného spojování těchto dvou podnětů (forma asociačního učení) • při zkoumání trávících procesů psů, u nichž sledoval produkci slin a jejich množství. Spustili metronom a hned poté psům dali jídlo. Brzy se psi naučili, že dostanou jídlo, když zazní metronom - slintali, když uslyšeli jeho zvuk. Po nějaké době slintali již ve chvíli, kdy slyšeli kroky člověka, jenž jim nesl jídlo. → nepodmíněný podnět - potrava pro psy, evokuje vrozenou reakci bez předchozího učení (nepodmíněnou reakci) → nepodmíněná reakce - slinění, nenaučená reakce → neutrální podnět - metronom, zezačátku nevyvolává žádnou reakci, po podmiňování ale vyvolá nepodmíněný reflex - psi se naučí, co znamená zvuk metronomu → podmíněný podnět - původně neutrální stimul, který po podmiňování vyvolává vrozenou, nenaučenou reakci (slinění) → podmíněná reakce - původně nepodmíněná reakce (slinění), kterou vyvolal podmíněný podnět (metronom)

Uveďte disciplíny aplikované psychologie (min, 5) a řekněte, co zkoumají.

• klinická psychologie- aplikaci poznatků o normálním a patologickém fungování lidské psychiky (určuje typy a příčiny poruch) • poradenská psychologie- aplikovaný obor v poradnách (poskytování konzultací v různých oblastech) • psychologie práce a organizace- samotnnou práci, pracovní podmínky a výsledky, zákonitosti psychické regulace pracovní činnosti a jejích využití v praxi (např. k dosažení plynulé výroby...) • forenzní psychologie- např. soudní praxe- vypracování znaleckých posudků pro zjišťování psychických charakteristik obviněných, jejich zvláštnosti, příčetnosti v době konání trestní činnosti, posuzování důvěryhodnosti svědků... • vojenská psychologie- zkoumá hranice lidské psychiky (využítí při vymýšlení mučících technik, náboru nových vojáků...)

Co je kolektivní nevědomí dle C. G. Junga?

• kolektivní nevědomí- nejhlubší vrstva osobnosti, je v něm uložena dosavadní zkušenost lidstva především v podobě archetypů (pravzory, vrozené vzorce imaginace...)

K jakým kognitivním změnám dochází u dítětě během stádia konkrétních operací?

• logické myšlení na konkrétních představách, chápe stálost počtu/množství, dokáže třídit a řadit předměty podle několika předmětů

Uveďte základní myšlenkové operace.

• logické operace- algoritmi, řízení se přesnými pravidly • heuristické operace- pravidla zjednodušující problém (řešemé nemusí být správné) • srovnávání- komparace, zjišťování podobnosti a rozdílnosti jevů a následné kategorizování

Co je myšlení v pojetí klasického behaviorismu?

• myšlení- tiché mluvení, druh chování, projevující se neviditelnými pohyby hlasivek - black box, neměřitelné

Představte stručně experiment, na kterém je Weber-Fechnerův zákon

• např. testování rozpoznání rozdílu dvou téměř identické podnětů (dvojí váhy)- proband cítíl, že 110 g je těžší než 100 g, pak cítíl, že 1100 g je více než 1000 g

Jaké základní poruchy vnímání rozlišujeme?

• nepatologické poruchy vnímání • patologické poruchy vnímání • iluze • halucinace

Uveďte základní disciplíny akademické psychologie (min. čtyři) a řekněte, co zkoumají.

• obecná psychologie- základní psychologické disciplíny • vývojová psychologie- průběh psychických procesů během života • sociální psychologie- interakce mezi lidmi, skupinami... • psychologie osobnoti- struktura osobnosti • neuropsychologie- zraněný mozek ve srovnání se zdravým

K jakým kognitivním změnám dochází u dítětě během senzomotorického stádia?

• odlišuje sebe od objekty, rozeznává sebe jako aktivního činitele a začíná jednat záměrně (tahá provázek, aby pohnul hračkou...), myšlení dítěte se rozvíjí s motorikou

Vymezte pojem lidské paměti.

• paměť- schopnost zaznamenání životní zkušenosti a uchování informace pro další psychické aktivity

Co je to podmiňování druhého řádu v klasickém podmiňování?

• podmiňování druhého řádu- původně nepodmíněný podnět (většinou biologického původu) prezentovaný s jiným zárověn se stane podmíněným podnětem

Co je podnětový práh?

• podnětový práh- maximální či minimální prahová hodnota receptivity sensorů

Popište základní pojmy myšlení dle Aristotela a vymezte jejich obsah, uveďte příklad u každého z těchto pojmů.

• pojem- lze hierarchicky uspořádat dle obecnosti • kategorie- pojmy nejvyšší obecnosti • soud- spojení nejméně dvou pojmů. Subjekt a predikát • úsudek- premisy a konkluse. Sylogismus -důkaz- zřetězení správných úsudků

Vymezte pojem pozornost.

• pozornost- mentální proces, jehož funkcí je vpouštět do vědomí omezený počet informací

Vymezte pojem počitek a uveďte příklad.

• počitek- základní jednotka čití (W.Wundt považoval dále za nedělitelné), základní informace získaná smysly => např. hlasitý tón určité výšky, jasně červená barva...

Uveďte příklad psychické funkce, odpovídajícího psychického obsahu a odpovídajícího psychického procesu.

• psychická funkce →obsah→proces// představivost →představa → představování// snivost →sen →snění

Vymezte pojmy: psychika, psychická funkce, psychický obsah, psychické procesy a jejich základní druhy, psychický stav, prožívání, chování a jeho druhy, mentální reprezentace a její druhy.

• psychika- systém organizace psychických jevů • psychická funkce- dispozice k vytváření psychických obsahů (představivost, snivost..) • psychické obsahy- nejrůznější psychické prožitky (vjemy, představy...) nacházející se v krátkodobé (vědomé) nebo v dlouhodobé (nevědomé) paměti • psychický proces- souhrn operací vedoucí ke vzniku psychických obsahů => základní druhy: poznávací/kognitivní- slouží k získávání informací z vnějšího prostředí (vnímání, učení, paměť, imaginace, myšlení); emocionální- ke vzniku emocí; motivační/volní- aktivizuje a usměrňuje chování • psychický stav- stálejší než psychický proces, podmínkou aktuálních psychických aktivit • prožívání-nepřetržitý tok psychických obsahů • chování- jakákoliv aktivita živých bytostí, kterou můžeme pozorovat, měřit => druhy: reakce (jednoduché, často vrozené formy - reflexy, instinkty); jednání (aktivita směřující k určitému cíli, řízená vědomím); výraz (mimovolní projev prožívání) !!! Edward Tolman - dělí chování na: molekulární (jednoduché fyziologické projevy) X molární (účelná behaviorální struktura)// verbální X neverbální • mentální reprezentace- finální výsledek kódování informací => druhy: elementární X smíšené formy// vnějšího X vnitřního světa// dispoziční X aktuální reprezentace prvního řádu (výsledky zpracování informací z vnějšího světa) X druhého (výsledek subjektivní reflexe psychického dění) X třetího (snaha o empatického porozumění psychického života druhých lidí)

Uveďte speciální druhy psychologie (min.4) a řekněte co zkoumají.

• psychodyagnostika- určování psychických stavů (výzkumy vlastností konkrétního jedince s cílem poznat je a navrhnout vhodný způsob léčby nebo předvídat jeho budoucí chování) • psychometrie- měření duševních poruch (konstrukce testů a technik měření mentálních schopností či osobnostních vlastností) • psychopatologie- určování psychických abnormalit v důsledku duševních poruch • psycholingvistika- vztah jazyka a vědomí (řeči a myšlení => poruchy řeči)

Uveďte základní argumenty proti behavioristické koncepci myšlenkových procesů.

• přeceňují roli výchovy, neuznávají vrozené psychické dispozice a opomíjejí vnitřních duševních pochodů jako vědou nezkoumatelné, • druh chování, projevující se neviditelnými pohyby hlasivek - to by nevysvětlovalo vnitřní hlas - pohyb hlasivek u něj nebyl prokázán

Jak vykládá imaginaci/představivost analogová škola?

• představy se s předměty v základních rysech shodují, jsou tedy analogií objektů => imaginaci tedy chápou jako analogovou kognitivní funkci

Jak vymezuje pojem představy asocianismus?

• představy/ideje- otisk impresí (bezprostřední výsledek smyslové zkušenosti) s menším stupněm živosti, jednoduché ideje lze mezi sebou spojovat na základě asociačních zákonů do ideí složených Asociační zákony: 1. zákon podobnosti: představa vyvolá jinou, jí podobnou představu (při pohledu na obraz nějakého známého malíře vybaví představy jeho dalších děl.) 2. zákon dotyku v čase a prostoru: představa vyvolá další, která je s ní spojena časem či místem (např. představa karlovarského hotelu, kde jsme byli ubytováni, vyvolá představu recepčního téhož hotelu nebo představu karlovarské kolonády, také příjezd do Karlových Varů vyvolá představy z minulých návštěv tohoto města). 3. Zákon kontrastu:představa vyvolá představu, vůči ní kontrastní (představa bílé barvy asociována s černou barvou, podobně jako jsou spojeny představy dne a noci, světla a stínu). 4. Zákon příčinnosti: při spatření nebo zaslechnutí nějaké události se nám vybaví představa její možné příčiny (když se pan X rozvádí, vybaví se nám hádky s jeho manželkou, o nichž jsme věděli nebo je zaslechli, či byli jejich svědky).

Co říká Weberův zákon? Uveďte příklad, kdy se uplatní Weberův zákon.

• při určitém zvýšení intenzity podnětu, zaregistruje sensor změnu => rozdílový práh se mění v závislosti na velikosti standardního podnětu (při vyšších intenzitách podnětů se rozlišovací schopnost lidských smyslových orgánů snižuje) => čím je hodnota Weberovy konstanty nižší, tím je smyslový orgán citlivější ke změnám intenzity podnětů • např. zjišťování rozdílového prahu mezi dvěma předměty různé váhy- u lehkých závaží se lidem dařilo zaregistrovat i velmi malé rozdíly v jejich váze X u těžších závaží byl nejmenší postřehnutelný rozdíl mnohem větší

Popište etapy řešení problému dle T. Ribotta.

• příprava- období identifikace problému a získávání faktů => hromažďování důležitých dat pro další fáze řešení problému • inkubace (zrání)- období ve kterém se jedinec nesnaží vědom přemýšlet,mentálně však zůstává nasměrován na budoucí kreativní produkt => vprůběhu inkubace dochází k nevědomé (intuitivní) mentální práci • osvícení (iluminace)- velmi krátké období, v němž se ve vědomí tvůrci vynoří řešení problému nebo nápad, který k řešení problému vede. Je to okamžik, který překvapí svou novotou a náhlostí • ověření (verifikace)- období ověřování a hodnocení, obsahuje jak praktické posouzení nápadu, tak i jeho realizaci a kritické zhodnocení

Vymezte rozdíl mezi čitím a vnímáním.

• rozdíl mezi úrovní poznávacích procesů: -čití(transdukce)- proces získávání syrových informací z vnitřního i vnějšího prostředí (nervovými signály) => nižší poznávací proces -vnímání- zpracování informací získaných čitím => vyšší poznávací proces

Co je rozdílový práh?

• rozdílový práh- nejmenší rozdíl mezi dvěma intenzitami podnětů, který vede ke vzniku dvou rozlišitelných počitků

Co je smyslová adaptace? Které smysly adaptují nejrychleji a které nejpomaleji?

• smyslová adaptace- působí-li na sensor podnět delší dobu, pak se jeho citlivost snižuje (potřebná, neboť podněty již nepřinášejí nové informace- stávají se zbytečnými), negativní smyslová adaptace (= smyslová citlivost se oslabuje např. Boxeři...) • u různých smyslových orgánů nastupuje adaptace s rozdílnou rychlostí → na bolest se adaptujeme jen v omezené míře, neboť jde o nejvážnější podnět vypovídající o situacích poškozujících organismus (nejpomalejší) X čich, zrak (nejrychlejší

Jaké rozlišujeme základní druhy vnímání času?

• současný- něco se dějě ve stejný okamžik jako něco jiného • postupný- události na sebe navazují

Jak Carl G. Jung vymezuje pojem "symbol"?

• symbol - vizuální představa, která může být nositelem řady nevědomých významů, témat, týkajících se životních dějů např. vodopád, uschlý strom, běh slunce po obloze, had...

Vysvětlete teorii dvojího kódování.

• teorie dvojího kódování předpokládá existenci dvou nezávislých systémů, a) verbálního a b) obrazového, jakmile podněty projdou senzorickým zpracováním, jsou v lidské mysli znázorněny ve slovní nebo obrazové podobě => psychika má dva způsoby reprezentace vnější reality, a) obraz (imagen) a b) slovo (logogen) • nejlépe si zapamatujeme novou věc, pokud využijeme oba systémy čili vidíme obraz věci i její slovní pojmenování, dále následuje využití pouze obrazového systému X nejméně si zapamatujeme, pokud pracujeme pouze s abstraktními slovními pojmy

Co znamená transdukce podnětu?

• transdukce podnětu- převod fyzikálního podnětu do podoby nervových impulzů/na receptorový potenciál

Uvedťe jednotlivé subsystémy paměti a jejich operační charakteristiky.

• ultara krátkodobá paměť- informace je ve vědomí podržena v nezměněné podobě (kopie vjemu). Přetrvá tak dlouho, dokud není utříděna, zpracována, nepotřebné je zapomenuto (decay). Rozlišujeme echoicko (udržení sluchových informací) a ikonickou (krátkodobě uchovává vizuální informace) paměť. • krátkodobá paměť/pracovní-vědomá aktivní část paměti, ve které se odehrává většina psychických procesů (např. řešení aktuálních problémů), dvě hlavní funkce patří: uchování materiálu, který je potřeba na krátkou dobu, a slouží jako pracovní prostor pro mentální operace • dlouhovobá paměť- slouží k uskladnění obrovského množství informací. Údaje do ní přecházejí na základě memorování či sémantického kódování (zapamatování si významu slov). Rozděluje se na dva hlavní subsystémy: explicitní a implicitní paměť.

Vymezte pojem vjem a uveďte příklad.

• vjem- složenina jednotlivých počitků pomocí asociačních vazeb (kombinace několika počitků) => např. počitky červené barvy, obrazu květu, bolesti od píchnutí se o trn a vůně, dohromady zprostředkují našemu vědomí vjem růže...

Jak vymezuje vnímání Gestaltismus? Uveďte základní představitele Gestaltismu. Kdo byl Max Werthaimer?

• vnimání- procesy, jimiž jsou informace získané smyslovými orgány přeměněny na prožitky (objektů, chutí...) => primární je vnímání celků („celek je více než suma jednotlivých částí") • představitelé- M. Wertheimer (jeden ze zakladatelů gestaltismu, autor fí fenoménu), W. Kohler, K. Koffka, K. Lewin

Co je vyhasínání v klasickém podmiňování?

• vyhasínání- proces, kdy podmíněný reflex postupně slábne, protože na neutrální podnět již nenavazuje nepodmíněný podnět (psům přestali po spuštění metronomu dávat jídlo, po pár dnech přestali slintat, když slyšeli zvuk metronomu)

Popiště základní fáze paměti.

• zakódování (vštípení) → přetvoření informace do srozumitelné podoby, dovedeme tuto informaci „rozluštit" • retence (uchování) → udržení informace v paměti na různě dlouhou dobu, není to pasivní proces. Informace uložené v dlouhodobé paměti jsou různě zpracovány, tříděny a řazeny do souvislostí • vybavení (reprodukce) → vyhledání informace v dlouhodobé paměti.- bezděčné nebo záměrné

Popište stručně biologickou strukturu smyslových orgánů (zraku, sluchu, hmatu, čichu a chuti).

• zrak- recepční orgán zrakového vnímání je sítnice (retina). Rohovka je průhledný vnější povrch oka, jímž do něj vstupuje světlo. Proces zaostřování světla na sítnici dokončuje čočka. Zornice je kruhový otvor v barevné duhovce, jehož velikost se mění v závislosti na intenzitě světla. Tyčinky se nacházejí na periferii sítnice (noční vidění). Čípky se nacházejí ve středu sítnice, v místě tzv. žluté skvrny (den). Tyčinky a čípky obsahují fotoreceptory, a zrakový pigment rhodopsin. • sluh- sluchový orgán se skládá z vnějšího, středního a vnitřního ucha, v němž se nachází sluchový receptor, tzv. Cortiho ústrojí. Oválné okénko je membrána umístěna v boční stěně tzv. hlemýždě. Pohyby vyvolané tlakem se přenášejí na tzv. základní/bazilární membránu. Na okraji této membrány se nachází Cortiho orgán, vybavený vláskovými řasinkovými buňkami. • hmat- kožní čití umožňuje detekovat fyzikální podněty, které se dostávají do kontaktu s povrchem lidského těla. Receptory dotyku (Meissnerova tělíska) a receptory tlaku (Pacciniho tělíska) jsou zvlášť hustě rozmístěny na konečcích prstů, rtech, rukou a v obličeji (nos). Nervové vzruchy putují do rozsáhlé somatosenzitivní kůry v parietálních lalocích. • čich- čichovým podnětem jsou molekuly chemických látek rozptýlené ve vzduchu. Senzorické orgány čichu se skládají z čichové membrány, které se nacházejí vysoko v nosní dutině. Receptorem jsou specializované nervové buňky - řasinky. Složité molekuly chemických látek zapadají do příslušného typu buněk v čichové membráně jako klíč do zámku. • chuť- chuťovým vjemy vznikají na základě stimulace receptorů v chuťových pohárcích, uložených v papilách jazyka, epitelu dutiny ústní a hltanové. Chuťovým podnětem jsou chemické látky rozpuštěné ve slinách, ve vodě či jiných tekutinách. Na každém chuťovém pohárku je pórovitý otvor, v němž jsou vlásková zakončení receptorů. Chuťové receptory rozlišují čtyři základní chuti (sladkou, slanou, kyselou a hořkou) + adaptace chuti.

Kdy vzniká zvýšená/snížená vnímavost?

• zvýšená vnímavost- dočasné drogy, farmaka, alkohol... • snížená vnímavost- nemoc, duševní poruchy, deprese, drogy...

Co je záměrná pozornost? Uveďte její základní charakteristiky a příklady jejich projevů v lidském vnímání.

• záměrná pozornost- proces na jehož udržení je potřeba vyvinout volní úsilí, podílí se na ostražitosti a pátrání => charakteristika- výběrovost, soustředěnost, rozdělování, rozsah, stálost, oscilita (neustále se zaměřuji na různé části podnětu), fluktace (pozornost není stálá, dokážu ji udržet jen krátkou chvíli, děti nemají vůbec)

Jaký je vztah mezi myšlením a inteligencí?

• úzce spolu souvisí (poznávací schopnost, jež určuje kvalitu myšlení) • inteligence je složitá dispozice k myšlení, tj. k řešení problémů

Jaké základní přístupy používá obecná psychologie při výzkumu psychiky?

▪ biologický přístup ▪ fenomenologický přístup ▪ genderový /kulturní přístup ▪ kognitivní přístup ▪ behaviorální přístup ▪ psychodynamický přístup


Related study sets

Intermediate Microeconomics Quiz 3 Questions

View Set

Using Earth's Resources: What are Natural Resources?

View Set

Chapter 26: Disorders of blood flow

View Set

Mission 6: Properties of Numbers

View Set

500149 Hazardous Waste Management Training Course

View Set