sąvokos

Ace your homework & exams now with Quizwiz!

mopedas

2 ratai 25 km/h ≤ greitis ≤ 45 km/h variklio darbinis tūris ≤ 50 cm3 didž. naudingoji galia ≤ 4 kW ARBA 3 ratai 25 km/h ≤ greitis ≤ 45 km/h variklio darbinis tūris ≤ 50 cm3 didž. naudingoji galia ≤ 4 kW

motociklas

2 ratai greitis > 45 km/h variklio darbinis tūris > 50 cm3

motorinis dviratis

2 ratai vidaus degimo / elektros variklis didžiausioji naudingoji galia ≤ 1 kW didžiausias projektinis greitis ≤ 25 km/h

triratis

3 ratai simetriški greitis ≥ 45 km/h variklio darbinis tūris ≥ 50 cm3

keturratis

4 ratai greitis > 45 km/h variklio darbinis tūris > 50 cm3 masė be krovinio ≤ 400 kg (su krov. 550 kg) didž. naudingoji galia ≤ 15 kW

lengvasis keturratis

4 ratai greitis ≤ 45 km/h variklio darbinis tūris ≤ 50 cm3 masė be krovinio ≤ 350 kg didž. naudingoji galia ≤ 4 kW

galingasis keturratis

4 ratai variklio darbinis tūris ≤ 1000 cm3 15 kW < didž. naudingoji galia ≤ 100 kW.

periodinis profesinis vairuotojų mokymas

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE kategorijų motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis vairuotojų mokymas, kai reikia tobulinti kvalifikaciją

kelio ženklas

KET nurodytas ženklas, kuriuo nustatoma eismo tvarka, įspėjami eismo dalyviai arba jiems suteikiama informacija.

vairavimo instruktorius

asmuo, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka suteikta teisė mokyti kitus asmenis saugiai vairuoti transporto priemones pagal KET reikalavimus.

mokinys

asmuo, kuris nustatyta tvarka mokosi vairuoti transporto priemonę.

kelyje dirbantis asmuo

asmuo, taisantis ar prižiūrintis kelią, technines eismo reguliavimo priemones, reguliuojantis ir kontroliuojantis eismą, šalinantis nuo kelio arba aptveriantis priverstinai sustojusią transporto priemonę ar kitokią kliūtį, likviduojantis eismo įvykio ar kito nelaimingo atsitikimo padarinius, atliekantis kitus gelbėjimo darbus, teikiantis medicinos pagalbą kelyje esančiam eismo įvykio metu nukentėjusiam asmeniui ar kitam asmeniui, kuriam reikalinga medicinos pagalba.

kelių eismo reguliuotojas

asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka įgaliotas reguliuoti kelių eismą, dėvintis uniformą ir turintis skiriamąjį ženklą (raištį ant rankovės, reguliuotojo lazdelę, skritulį su raudonu atšvaitu).

vairuotojas

asmuo, vairuojantis transporto priemonę. Vairuotojams prilyginami asmenys, dalyvaujantys eisme pagal šiame įstatyme nustatytus papildomus reikalavimus (vadeliotojai, raiteliai, asmenys, varantys keliu gyvulius ar paukščius), taip pat asmenys, kurie moko vairuoti.

pradedantysis vairuotojas

asmuo, įgijęs teisę vairuoti A, A1, A2, B, B1 kategorijos motorinę transporto priemonę ir turintis vairavimo stažą iki dvejų metų.

bėginė transporto priemonė

bėgiais judanti transporto priemonė.

centralizuotoji techninės apžiūros duomenų bazė

duomenų bazė, kurioje tvarkomi visi tarpusavyje susiję transporto priemonių ir jų techninės apžiūros duomenys.

ORGANIZUOTA DVIRATININKŲ GRUPĖ

dviratininkų grupė, dalyvaujanti iš anksto suplanuotame renginyje (maratone, varžybose, išvykoje, treniruotėje ir panašiai) ir vykstanti suplanuotu maršrutu, lydima motorinės transporto priemonės (-ių) su įjungtu (-ais) oranžiniu (-iais) švyturėliu (-iais) ar policijos transporto priemonių su įjungtais mėlynais ir raudonais arba tik mėlynais švyturėliais.

dviračių juosta

dviračių eismui skirta važiuojamosios kelio dalies juosta, atskirta horizontaliojo ženklinimo linija ir pažymėta dviračio simboliu.

dviračių takas

dviračių eismui skirtas kelias arba kelio dalis, pažymėti tam skirtais kelio ženklais. Dviračių takas privalo būti atskirtas nuo kelio ar jo dalių kelio inžinerinėmis priemonėmis.

PERSIRIKIAVIMAS

eismo juostos keitimas neįvažiuojant į priešpriešinio eismo juostą.

EISMO ĮVYKIO DEKLARACIJA

eismo įvykyje dalyvavusių transporto priemonių valdytojų eismo įvykio vietoje užpildyta ir pasirašyta forma, kurioje fiksuojamas eismo įvykio faktas, aprašomos aplinkybės ir braižoma schema.

KELIAS

eismui skirta ir naudojama žemės arba statinio paviršiaus juosta per visą jos plotį, įskaitant važiuojamąją kelio dalį (toliau - važiuojamoji dalis), sankryžas, šaligatvius, kelkraščius, pėsčiųjų ir dviračių takus, skiriamąsias kelio juostas.

neblaivumas

etilo alko vartojusio asmens būsena, kai šio alkoholio koncentracija organizmo terpėse viršija normas. Leidžiama didžiausia vairuotojų norma 0,4 promilės (?). Pradedantiesiems vairuotojams, taksistams, mopedistams, motociklininkams, 3-4ratinikams, krovininių auto vairuotojams leidžiama norma 0 promilių, tada neblaivūs.

MOKYKLINIS AUTOBUSAS

geltonas vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais paženklintas autobusas, kuriuo vežami vaikai (švietimo įstaigų mokiniai). Prie mokyklinių autobusų priskiriami ir kitos spalvos autobusai, kuriais vežami vaikai į švietimo įstaigą ar iš jos pagal sudarytas su vežėjais sutartis ir kurie paženklinti vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais.

skiriamoji kelio juosta

gretimas važiuojamąsias dalis skiriantis konstrukcinis kelio elementas (apželdintas veja, želdiniais arba su kelio danga), kur transporto priemonėms draudžiama važiuoti, sustoti ir stovėti.

PAGRINDINIS KELIAS

kelias, pažymėtas kelio ženklais „Pagrindinis kelias", „Sankryža su šalutiniu keliu", „Šalutinis kelias iš dešinės", „Šalutinis kelias iš kairės", „Automagistralė", „Automobilių kelias", kertamojo ar prisijungiančiojo kelio atžvilgiu; kelias kito kelio, pažymėto kelio ženklais „Duoti kelią", „Stop", „Gyvenamosios zonos pabaiga", atžvilgiu; kelias su kietąja danga (betono, asfalto danga, grindinys) kelio su biriąja danga (skaldos, žvyro danga) ar kelio be dangos (miško, lauko ir panašaus kelio) atžvilgiu, o kelias su biriąja danga - kelio be dangos atžvilgiu. Šalutiniame kelyje prieš pat sankryžą esantis ruožas su kietąja ar biriąja danga nedaro jo lygiareikšmio su kertamuoju. Pagrindinio kelio nėra reguliuojamose sankryžose.

pėsčiųjų takas

kelio dalis arba takas pėstiesiems, pažymėtas tam skirtais kelio ženklais.

šaligatvis

kelio dalis pėstiesiems prie važiuojamosios kelio dalies, atskirta arba neatskirta nuo jos. Šaligatvis gali būti naudojamas dviračių eismui KET nustatytais atvejais.

važiuojamoji kelio dalis

kelio dalis važiuoti transporto priemonėms.

GELEŽINKELIO PERVAŽA

kelio susikirtimas su geležinkeliu viename lygyje.

eismo dalyvis

kelių eisme dalyvaujantis asmuo (vairuotojas, pėsčiasis, keleivis).

eismo juosta

kelių horizontaliojo ženklinimo linijomis ir (arba) kelio ženklais pažymėta arba nepažymėta išilginė važiuojamosios kelio dalies juosta, kurios pločio pakanka automobiliams važiuoti viena eile.

sankryža

kelių kirtimosi, jungimosi arba atsišakojimo viename lygyje vieta, įskaitant atvirus plotus, kuriuos sudaro kelių susikirtimai, susijungimai arba atsišakojimai. Sankryžomis nelaikomos vietos, kur išvažiuojama iš kelio į esančias šalia jo teritorijas arba įvažiuojama į kelią iš šalia jo esančių teritorijų. Sankryža yra reguliuojama, jeigu eismą joje reguliuoja šviesoforai arba reguliuotojas. Skirtingo lygio sankryžos yra tos, kuriose keliai jungiasi ne viename aukštyje ir yra nuovažos, kuriomis eismas vyksta nuo vieno kelio prie kito.

tamsusis paros metas

laiko tarpas nuo saulėlydžio iki saulėtekio

blogas matomumas

meteorologinių ar kitų reiškinių sukelta padėtis, kai kelio matomumas yra mažesnis kaip 300 m neatsižvelgiant į kelio parametrus.

papildomas vairuotojų mokymas

mokymas: 1) pradedančiųjų vairuotojų, pažeidusių KET reikalavimą (reikalavimus) vykdyti vairuotojų pareigas pėstiesiems, laikytis lenkimo taisyklių, vairuojant nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis, laikytis eismo reguliavimo signalų, KET nustatyta tvarka naudoti įspėjamuosius signalus, laikytis važiavimo per sankryžas tvarkos, vairuotojams naudoti saugos diržus, motociklininko šalmus, neviršyti nustatyto greičio daugiau kaip 10 km/h, nevairuoti transporto priemonių neblaiviems, kai nustatomas lengvas neblaivumo laipsnis (daugiau kaip 0 promilių, bet ne daugiau kaip 0,4 promilės), taip pat sukėlusių eismo įvykį, per kurį buvo sutrikdyta eismo dalyvių sveikata; 2) motorinių transporto priemonių vairuotojų, kuriems teisė vairuoti buvo atimta dėl KET pažeidimų.

motociklininkų apsaugos

motociklų, triračių, keturračių, galingųjų keturračių vairuotojams ir keleiviams skirtos galvos, akių apsaugos nuo sužeidimo priemonės.

greitkelis

motorinių transporto priemonių eismui skirtas kelias su ženklu „Automobilių kelias", į kurį įvažiuojame per: skirtingo lygio, žiedines, reguliuojamas sankryžas.

automobilis

motorinė transporto priemonė, skirta važiuoti keliu, kroviniams ir (ar) keleiviams vežti arba kitoms transporto priemonėms vilkti, išskyrus motociklus, lengvuosius keturračius, keturračius, galinguosius keturračius, mopedus, triračius, traktorius ir savaeiges mašinas. Priskiriami troleibusai.

gyvenvietė

namų pristatyta teritorija, gyvenvietės pradžia ir gyvenvietės pabaiga ženklai

dviratis

ne mažiau kaip du ratus turinti transporto priemonė, varoma ja važiuojančio asmens raumenų jėga, naudojant pedalus ar rankenas. Neįgaliųjų vežimėliai prie dviračių nepriskiriami.

kelio saugumo auditas

nepriklausomas išsamus sisteminis ir techninis kelio infrastruktūros projekto SAUGUMO charakteristikų PATIKRINIMAS ir kelio būklės ĮVERTINIMAS kelių eismo saugumo užtikrinimo požiūriu visais projekto įgyvendinimo etapais: planavimo, projektavimo, tiesimo (rekonstrukcijos) ir eksploatavimo.

vairavimo egzaminas

nustatyta tvarka atliekamas teisę vairuoti tam tikros kategorijos transporto priemonę įgyti norinčio asmens eismo dalyviams reikalingų teorinių žinių, praktinių transporto priemonės vairavimo įgūdžių ir gebėjimų patikrinimas.

kelio saugumo tikrinimas

periodinis tikrinimas, ar kelias ir jo elementai atitinka saugaus eismo reikalavimus ir ar nėra saugumo tikslais šalintinų defektų.

pėsčiųjų perėja

perėjimo per važiuojamąją kelio dalį vieta, pažymėta kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja" ir ženklinimo linijomis arba tik kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja". Pėsčiųjų perėjos ribas žymi ženklinimo linijos, o jeigu jų nėra, - įsivaizduojamos tiesės, einančios nuo kelio ženklų statmenai per kelią.

VAŽIUOJAMŲJŲ KELIO DALIŲ SANKIRTA

plotas, kurį riboja linijos, įsivaizduojamos pratęsus išorinius susikertančių važiuojamųjų dalių kraštus.

specialioji transporto priemonė

policijos, greitosios medicinos pagalbos, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos, dujų įmonės avarinės tarnybos, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės institucijos motorinė transporto priemonė su specialiaisiais šviesos ir garso signalais arba tik su specialiaisiais šviesos signalais, Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžios laisvės atėmimo vietos transporto priemonė su specialiaisiais šviesos ir garso signalais arba tik su specialiaisiais šviesos signalais, pritaikyta suimtiesiems ir nuteistiesiems konvojuoti į gydymo įstaigas, vidaus reikalų statutinės įstaigos, prokuratūros, Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų, Karo policijos, muitinės, Lietuvos transporto saugos administracijos specialiomis spalvomis nudažyta ar nenudažyta motorinė transporto priemonė su specialiaisiais šviesos ir garso signalais arba tik su specialiaisiais šviesos signalais.

NEĮGALIOJO VEŽIMĖLIS

priemonė su ratais neįgaliajam, varoma rankomis arba įvairiomis automatizuotomis sistemomis.

transporto priemonė

priemonė žmonėms ir (arba) kroviniams, taip pat ant jos sumontuotai stacionariai įrangai vežti. Ši sąvoka taip pat apima traktorius, savaeiges mašinas ir eismui ne keliais skirtas transporto priemones.

istorinė motorinė transporto priemonė

prieš 30 metų ar anksčiau pagaminta transporto priemonė, kurios modelis nebegaminamas mažiausiai 15 metų ir kuri yra originali, tinkama eksploatuoti, bet nenaudojama kasdienėms reikmėms.

motorinės transporto priemonės arba jos priekabos registracija

procedūra, kurią sudaro mot. tr. pr. arba priekabos tapatumo nustatymas, duomenų įrašymas, leidimo dalvauti eisme būtinų sąlygų atlikimo patikrinimas, numerių ir dokų išdavimas, leidimas dalyvauti viešajame transporte.

transporto priemonės tipo patvirtinimas

procedūra, per kurią patvirtinama, kad transporto priemonė atitinka tam tikras administracines nuostatas ir techninius reikalavimus

traktorius

ratinė arba vikšrinė ne mažiau kaip dviejų ašių transporto priemonė, kurios didžiausiasis projektinis greitis yra ne mažesnis kaip 6 km/h, pagrindinė paskirtis - traukti, vilkti, stumti, vežti žemės ir miškų ūkio techniką arba vilkti priekabas ir kuri gali būti pritaikyta kroviniams vežti ir turėti keleivių sėdynių.

DUOTI KELIĄ

reikalavimas eismo dalyviui sustoti ar nepradėti važiuoti, nedaryti jokio manevro, kuris priverstų kitus eismo dalyvius keisti judėjimo kryptį arba greitį.

transporto priemonės savininkas vs valdytojas

savininkui nuosavybės teise priklauso, valdytojas - nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ir kitokiu teisinių pagr. valdantis ir naudojantis transporto priemonę.

pėsčiasis

smuo, esantis kelyje ne transporto priemonėje, taip pat važiuojantis neįgaliųjų vežimėliu, riedučiais, riedlente, paspirtuku, vedantis dviratį, mopedą, motociklą, traukiantis (stumiantis) rogutes, vaikišką ar kitokį vežimėlį. Pėsčiuoju nelaikomas kelyje dirbantis asmuo.

automagistralė

specialiai motorinių transporto priemonių eismui suprojektuotas ir nutiestas kelias, kuris nėra skirtas įvažiuoti į šalia esančias teritorijas arba iš jų išvažiuoti ir kuris: 1) turi, išskyrus tam tikras vietas arba laikinus atvejus, dvi atskira priešingų krypčių važiuojamąsias kelio dalis, viena nuo kitos atskirtas transporto priemonėms važiuoti nenumatyta skiriamąja juosta arba išimtiniais atvejais kitais būdais; 2) viename lygyje nekerta jokio kelio, geležinkelio bėgių arba pėsčiųjų tako; 3) pažymėtas kelio ženklu „X".

poveikio kelių saugumui vertinimas

strateginis lyginamasis naujo kelio tiesimo ar esamo kelio rekonstrukcijos poveikio greta esančio kelių tinklo saugumui vertinimas.

puspriekabė

su motorine transporto priemone sukabinama priekaba, kurios dalis remiasi į motorinę transporto priemonę ir kurios masės dalis, taip pat krovinio masės dalis tenka motorinei transporto priemonei.

transporto priemonių junginys

sujungtos kelios transporto priemonės.

ORGANIZUOTA PĖSČIŲJŲ GRUPĖ

suplanuotu maršrutu keliu einančių žmonių grupė, lydima atsakingų asmenų.

eismo organizavimas

teisinių ir techninių eismo reguliavimo priemonių ir tvarkomųjų veiksmų visuma.

vairuotojo pažymėjimas

teisės aktų nustatyta tvarka išduodamas dokumentas, kuriuo patvirtinama asmens teisė vairuoti tam tikros kategorijos motorinę transporto priemonę (motorines transporto priemones) ir nurodomos vairavimo sąlygos.

GYVENAMOJI ZONA

teritorija ar kelias, kurių pradžia pažymėta kelio ženklu „Gyvenamoji zona", o pabaiga - „Gyvenamosios zonos pabaiga".

TRANSPORTO PRIEMONIŲ STOVĖJIMO AIKŠTELĖ

teritorija, skirta ar pritaikyta transporto priemonėms stovėti.

eismo tvarka

transporto priemonių, pėsčiųjų, kitų eismo dalyvių judėjimo, sustojimo, stovėjimo keliuose tvarka, nustatyta šiame ir kituose įstatymuose bei teisės aktuose.

nauja transporto priemonė

transporto priemonė, kuri anksčiau nebuvo registruota arba nuo kurios pirmo registravimo yra praėję ne daugiau kaip šeši mėnesiai.

ELEKTROMOBILIS

transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio.

priekaba

transporto priemonė, skirta tempti motorine transporto priemone. Priekabomis laikomos ir puspriekabės.

transporto priemonės masė su kroviniu

transporto priemonės masė su vairuotoju, keleiviais ir kroviniu.

transporto priemonės masė be krovinio

transporto priemonės masė su visa degalų atsarga ir įrankių komplektu be vairuotojo, keleivių ir krovinio.

priverstinis transporto priemonės sustojimas

transporto priemonės sustabdymas ar sustojimas, kai toliau važiuoti neįmanoma arba pavojinga.

transporto priemonės stovėjimas

transporto priemonės sustabdymas ilgesniam laikui, negu reikia keleiviams laipinti arba transporto priemonei krauti.

transporto priemonės sustojimas

transporto priemonės sustabdymas ne ilgesniam laikui, negu reikia keleiviams laipinti arba transporto priemonei krauti.

APTARNAUJANTYSIS TRANSPORTAS

transporto priemonės, priklausančios draudžiamaisiais kelio ženklais pažymėtoje zonoje esančioms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, toje zonoje gyvenantiems ar dirbantiems asmenims ar atvežančios į tą zoną krovinius arba atvykstančios jų paimti, įskaitant lengvuosius automobilius taksi, atvežančius į tą zoną keleivius arba atvykstančius jų paimti.

taktinės ir logistinės transporto priemonės

transporto priemonės, skirtos karinėms operacijoms, joms pasirengti ir kitoms kariuomenės funkcijoms atlikti.

transporto priemones tikrinantys pareigūnai

uniformuoti valstybės institucijų (policijos, muitinės, Lietuvos transporto saugos administracijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės) įgalioti pareigūnai, kuriems Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka suteikta teisė stabdyti transporto priemones ir atlikti būtiną patikrinimą.

oficialus vizitas

užsienio valstybės, tarptautinės organizacijos arba religinės bendrijos oficialaus asmens apsilankymas Lietuvos Respublikoje Respublikos Prezidento, Seimo Pirmininko, Ministro Pirmininko, užsienio reikalų ministro arba kito Vyriausybės nario, taip pat kariuomenės vado oficialiu kvietimu kviečiančiajai institucijai ir oficialaus asmens institucijai susitarus dėl vizito oficialaus statuso.

motorinė transporto priemonė

variklį turinti transporto priemonė išskyrus traktorius, savaeiges mašinas ir ne keliais judančias tr. pr.

eismo saugumo užtikrinimas

veikla, kuria siekiama užkirsti kelią eismo įvykiams, sušvelninti jų padarinius.

LENKIMAS

vienos arba kelių važiuojančių transporto priemonių apvažiavimas įvažiuojant į priešpriešinio eismo juostą.

maršrutinė transporto priemonė

viešojo transporto priemonė (autobusas, troleibusas, maršrutinis taksi), kuria reguliariai vežami keleiviai nustatytu maršrutu su nurodytomis sustojimo vietomis, taip pat mokyklinis autobusas.

automobilių kelias

visas viešajam eismui naudojamo kelio ar gatvės plotas.

didžiausioji leidžiamoji transporto priemonės masė

visiškai sukomplektuotos transporto priemonės masė su: vairuotoju, keleiviais, kroviniu; kurią gamintojas arba Vyriausybė nustatė kaip didžiausią leidžiamą.

eismo saugumas

visuma kelių eismo ypatybių, rodančių, kiek eismo dalyviai yra apsaugoti nuo eismo įvykių ir jų padarinių.

vairavimo mokykla

įstaiga ar įmonė, kuriai Susisiekimo ministerijos arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka suteikta teisė vykdyti motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis vairuotojų mokymą.

eismo įvykis

įvykis kelyje, viešoje arba privačioje teritorijoje, kai judant transporto priemonei žūsta ar sužeidžiami žmonės, sugadinama ar apgadinama bent viena transporto priemonė, krovinys, kelias, jo statiniai ar bet koks kitas įvykio vietoje esantis turtas.

KELKRAŠTIS

šalia važiuojamosios dalies (nuo jos krašto iki kelio sankasos briaunos) esantis kelio elementas, dengtas tokia pat kaip važiuojamoji dalis ar kitokia danga arba (ir) atskirtas nuo važiuojamosios dalies jos kraštą žyminčia horizontaliojo ženklinimo linija, tačiau nelaikomas nei šaligatviu, nei pėsčiųjų taku, nei dviračių taku ar dviračių juosta, nei pėsčiųjų ir dviračių taku.

viešasis eismas

žmonių ir transporto priemonių su kroviniu ar be jo judėjimas kelio ribose.


Related study sets

Privacy and Data Security: Tutorial

View Set

Principles of Medication & Blood

View Set

NSG 330 Ch 29- Management of Complications from Heart Disease

View Set