Self Check 4.1 BMATH
Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 can of orange juice for $1.26 or 5 cans for $6.13
$0.17 or .17
Find the unit price for both quantities: a package of 200 storage bags for $36.00 and a package of 300 for $50.00
$0.18 and $0.17
Find the unit price for both quantities: 16 oz. of drink mix for $3.62 and 40 oz. for $8.40
$0.23 and $0.21
Find the unit price for both quantities: a 12 oz. jar of grape jam for $2.86 and a 16 oz. jar for $3.15
$0.24 and $0.20
Find the unit price for both quantities: 5 lbs. of flour for $2.16 and 20 lbs. for $8.00
$0.43 and $0.40.
Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 dozen eggs for $.98 or 3 dozen for $2.50
$0.44 or .44
Find the unit price for both quantities: 2 lbs. of sausage for $1.84 and 6 lbs. for $5.25
$0.92 and $0.88
Find the unit price for both quantities: 2 gallons of ice cream for $3.85 and 5 gallons for $7.80
$1.93 and $1.56
Find the total cost: 13 loaves of bread @ $.78 per loaf
$10.14
Find the unit price for both quantities: 5 gallons of enamel paint for $62.00 and 8 gallons for $83.00
$12.40 and $10.38
Find the total cost: 5 yards of cloth @ $2.99 per yard
$14.95
Find the total cost: 4 yards of cloth @ $3.80 per yard
$15.20
Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 computer for $846.00 or 2 for $1,500.00
$192.00
Find the total cost: 8 oranges @ $.36 each
$2.88.
Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 bookshelf for $14.95 or 6 for $85.00
$4.70
Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 car wash for $13.50 or 5 washes for $62.00
$5.50
Find the total cost: 7 boxes of tissue paper @ $.89 per box
$6.23
Find the total cost: 5 packages of lunch meat @ $1.25 per package
$6.25
Find the total cost: 13 cans of soup @ $.52 per can
$6.76
Find the unit price for both quantities: a 10 lb. bag of potatoes for $4.80 and a 25 lb. bag for $10.25
0.48 and $0.41