Self Check 4.1 BMATH

अब Quizwiz के साथ अपने होमवर्क और परीक्षाओं को एस करें!

Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 can of orange juice for $1.26 or 5 cans for $6.13

$0.17 or .17

Find the unit price for both quantities: a package of 200 storage bags for $36.00 and a package of 300 for $50.00

$0.18 and $0.17

Find the unit price for both quantities: 16 oz. of drink mix for $3.62 and 40 oz. for $8.40

$0.23 and $0.21

Find the unit price for both quantities: a 12 oz. jar of grape jam for $2.86 and a 16 oz. jar for $3.15

$0.24 and $0.20

Find the unit price for both quantities: 5 lbs. of flour for $2.16 and 20 lbs. for $8.00

$0.43 and $0.40.

Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 dozen eggs for $.98 or 3 dozen for $2.50

$0.44 or .44

Find the unit price for both quantities: 2 lbs. of sausage for $1.84 and 6 lbs. for $5.25

$0.92 and $0.88

Find the unit price for both quantities: 2 gallons of ice cream for $3.85 and 5 gallons for $7.80

$1.93 and $1.56

Find the total cost: 13 loaves of bread @ $.78 per loaf

$10.14

Find the unit price for both quantities: 5 gallons of enamel paint for $62.00 and 8 gallons for $83.00

$12.40 and $10.38

Find the total cost: 5 yards of cloth @ $2.99 per yard

$14.95

Find the total cost: 4 yards of cloth @ $3.80 per yard

$15.20

Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 computer for $846.00 or 2 for $1,500.00

$192.00

Find the total cost: 8 oranges @ $.36 each

$2.88.

Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 bookshelf for $14.95 or 6 for $85.00

$4.70

Determine the savings for each group price. Both the unit price and the group price are given: 1 car wash for $13.50 or 5 washes for $62.00

$5.50

Find the total cost: 7 boxes of tissue paper @ $.89 per box

$6.23

Find the total cost: 5 packages of lunch meat @ $1.25 per package

$6.25

Find the total cost: 13 cans of soup @ $.52 per can

$6.76

Find the unit price for both quantities: a 10 lb. bag of potatoes for $4.80 and a 25 lb. bag for $10.25

0.48 and $0.41


संबंधित स्टडी सेट्स

pavement marking Permit Practice- GA

View Set

macroeconomics unit 3 review (college board questions)

View Set

Chapter 6: Credits and Special Taxes

View Set

Proving a Quadrilateral Is a Parallelogram

View Set

Personal Health: Block 4, Chapter 11: Infections

View Set