Документи 8 клас

Pataasin ang iyong marka sa homework at exams ngayon gamit ang Quizwiz!

Про якого діяча йде мова? «...Почалася книга, названа «Апостол», друкуватися в Богом береженому місті Львові... року 1573, лютого в 25 день, і завершилася (друкуватися) року 74-го того ж місяця в 15 день».

Іван Федоров

В якомі році відбулась ця подія? «Хортиця - місцевість на Борисфені. Тут князь Вишневецький поставив колись фортецю... Середину цього місця оточив муром та огорожею з дубів, зміцнених природою та Богом...».

1556 р., заснування Вишневецьким Січі на о. Мала Хортиця.

В якому році відбулась ця подія? «...король Баторій, настановив козакам гетьмана, прислав корогву, бунчук та булаву, печатку гербову... віддав для пристанища місто Терехтемирів з монастирем, аби вони в ньому зимували, а за службу поклав їм по червінцеві та по кожуху.....

1578 р., Стефан Баторій

В якомі році відбулась подія? «...Петро Конашевич-Сагайдачний... ходив з військом запорозьким по воді на Кафу, повоював її добре, силу бранців християнських з неволі звільнив і з добичею великою з Чорного моря повернувся...».

1616 рік.

Про яку битву йде мова? В якому році вона відбулась? «Після раптового вторгнення запорожців у табір Османа турками оволоділа паніка: сам Осман, який ще недавно думав, що немає нікого у світі могутнішого за нього, тепер на власні очі побачив усю хиткість свого становища.... Вдруге перебрав собі гетьманську булаву, зібрав козаків реєстрових та запорозьких і чимдуж поспішив під Хотин на підмогу Владиславу... став обіч королевича в осаді..... «...Султан турецький Осман підійшов до Хотина з військом, що перевищу

1621 р., Хотинська битва

В якому році відбулась вказана подія? «...уклав з Київським братством угоду, за якою ставав "старшим братом, дозорцем, довічним охоронцем і наставником" об'єднаних Лаврської та Братської шкіл.».

1632 p.

Про що йде мова в наведеному уривку? «Уся перша війна почалася через Чаплинського, який, не зважаючи на те, що я мав привілей короля, відібрав у мене хутір та ще й мені погрожував смертю, і увесь цей вогонь спалахнув через нього...».

1648 р, привід до війни

Про що йде мова в наведеному уривку? «...у католицькому християнському королівстві та вільній Речі Посполитій (народ) зазнає такого насильства, якого і в поганській неволі християни-греки не зазнають. Захоплено церкви, монастирі та собори, заборонено вільне виконання обрядів...».

1648 р, причини війни

В якому році відбулась ця битва? «...недалеко відійшовши від Корсуня, на цьому згаданому шляху військо було розгромлене, а їх милості пани гетьмани [Микола Потоцький, Мартин Калиновський) і багато взяті в татарський полон...». «Стали поляки обозом та вишикували своє військо на рівнині коло Корсуня. Того ж ранку вдарив Хмельницький зі своїм і ординським військом на поляків. Ті, недовго втримуючи свій стрій, з великими втратами відступили...».

1648 р., битва під Корсунем

В якому році відбулась ця битва? «Відомо, що Конєцпольський тікав з поля бою, переодягнувшись селянином, Вишневецький на простому селянському возі, Заславський, утікаючи, загубив булаву, Остророг- шапку та опанчу.....

1648 р., в'їзд Б. Хмельницького в Київ

Коли відбулась ця битва? «Сповнені великої радості, вітаємо твою достойність королівську милість зі світлою перемогою над татарами й козаками Хмельницького під Берестечком...».

1651 р., Берестецька битва

Про яку битву Національно-визвольної війни йде мова? Коли вона відбулась? «І ось зібрав Богун своїх полковників на раду. Думали вони, як би вирватися з осади... На раді полковники вирішили навести через річку Плешиву міст, переправити ним на той бік побільше війська, відігнати Лянцкоронського і дати змогу усьому козацтву вийти з облоги...».

1651 р., Берестецька битва

Про який рік йде мова в уривку? «Через рік після перемоги під Берестечком повністю загинуло польське військо... Того ж року господарю Василю довелося влаштовувати весілля своєї дочки Розанди з Тимошем, сином козацького гетьмана Хмеля...».

1652 рік, битва під Батогом.

Про який рік йде мова в уривку? «Вельможний і милостивий молдавський господарю... Ті добрі відносини, що між нами були, і тепер трохи зіпсовано, треба ще більше зміцнити... Що наш син загинув.., то цього не можна повернути... Як і раніше, віритимемо один одному... Богдан Хмельницький, гетьман Війська Запорозького...».

1653 p.

Про події якого року йде мова в уривках? «Бачу зле, бо віддав Хмельницький усіх нас у неволю московському цареві... Сам із військом козацьким присягнув і місто Київ силою під каранням мечем до того привів, що присягли всі...». «...(деякі] полки відірвалися від Хмельницького і відмовилися присягати московському цареві... Хмельницький присягнув московському цареві у Переяславі...». «У чорнобильців, і тож дуже небагатьох, гвалтом взяли присягу, тамтешні міщани нерадо прийнявши московитів, роз'їхалися по різни

1654 р., присяга московському царю, Переяславська рада

Про який рік Національно-визвольної війни йде мова в уривках? «Наш підданий гетьман Богдан Хмельницький, майже поєднавши свої війська з угорцем Ракочієм, послав до Польської держави наказного гетьмана Антіна Ждановича, і Богуна, й інших начальників для спустошення...». «Найясніший королю Швеції... ми підняли зброю проти поляків на захист віри і вольності....ми з'єднані з вашою величністю зв'язком, яким ми зобов'язані обом воєводам Молдавії та князеві Трансільванії.....

1657 рік

Про яку угоду часів Руїни йде мова? «...кордону бути по річці Дніпро... Кримським татарам вільно по обидві сторони Дніпра кочувати... козакам Низовим і городовим війська Запорозького плавати Дніпром... Київ має бути на стороні Його царської величності...».

1681 р., Бахчисарайський мир

В якому році відбулась описана нижче подія? «Спочатку запанувала коротка тиша, але згодом почулися голоси, що хочуть вибрати Мазепу. Це скоро поширилося, і всі почали кричати, що хочуть Мазепу на гетьмана...».

1687 p.

В якому році відбулась описана нижче подія? «Тим часом шведський король Карл XII розбив військо Речі Посполитої і захопив Варшаву й Краків. Цим вирішив скористатися С. Палій. Окрім лідерів козацтва, у параді, яка відбулася у Фастові, узяли участь представники православної шляхти, духовенства та міських мешканців... Улітку... року повстання охопило Поділля, Брацлавщину, Київщину, Волинь».

1702-1704 рр. - повстання С. Палія

В якому році відбулась описана нижче подія? «Цар, прагнучи помститися Мазепі, проти якого опублікував грізний маніфест, наказав Меншикову негайно заатакувати його столицю, поки шведи не прибули на допомогу. Меншиков напав на та здобув її. Потім дав наказ вимордувати всіх без різниці віку та статі...». «...За кілька днів після приєднання козацького головнокомандувача графа Мазепи до шведів князь Меншиков на чолі численного війська й артилери пішов на Батурин, резиденцію гетьмана Мазепи. Здобувши місто

1708 р., знищення Батурина

Яким роком датується документ, уривок з якого наведено? «Ми, генеральна старшина, кошовий отаман і все Військо Запорозьке... постановили з... гетьманом таке право... в Запорозькому Війську: щоб у Вітчизні нашій першими радниками була генеральна старшина, за ними городові полковники... 1 з тими генеральними особами мають радитися гетьман та його наступники про цілісність Вітчизни, її загальне добро... нічого без їхнього дозволу... не зачинаючи приватною владою... і до завершення не доводячи... У гетьманській рез

1710 р., Конституція П. Орлика

Про який рік йде мова? «...імператор і самодержець всеросійський.., жалуючи підданих своїх - малоросійський народ, видав указ: при гетьмані пану Скоропадському в Глухові... для кращої вірності й управління бути колегії..... «Саме в ті дні, коли Павло Полуботок очолив Генеральну військову канцелярію, до Глухова прибув бригадир Вельямінов для налагодження роботи Першої Малоросійської колегії.....

1722 р., І Малоросійська колегія

В якому році відбулась описана подія? «Після всемилостивішого від нас звільнення графа Розумовського з чину гетьманського наказуємо нашому Сенатові для належного управління в Малій Росії створити там Малоросійську колегію, в якій бути головним нашому генералу графу Рум'янцеву..... «На початку року граф П. Рум'янцев прибув у Глухів. Першим його кроком стало проведення ревізії людей, худоби, землі, споруд. Її результати, узагальнені майже в тисячі томах, отримали назву «Генерального опису Малоросії».

1764 p.

Про яку подію йде мова? «...вирішили Ми взяти під державу Російську півострів Кримський... Сповіщаючи мешканців тих місць цим Нашим Маніфестом про таку переміну їхнього буття, обіцяємо ставитися до них нарівні з іншими Нашими підданими......

1783 рік, коли було видано Маніфест російської імператриці Катерини И щодо включення Кримського ханства до складу Російської імперії.

Про яку угоду часів Руїни йде мова? *... Договорилися ми й постановили, що всієї Малої Росії цієї сторони Дніпра... містам і землям... як вони до цього часу договором про перемир'я на стороні їхньої царської величності перебували, так і тепер залишатися мають... Запороги, козаки, що живуть на Січі, і в Кодаку... мають бути у володінні і в державі їхньої царської величності...». «Запорозьке військо ніколи не зречеться свого давнього достоннія Правобережної України), не так воно станеться, як Москва у своїх мирови

« Вічний мир», 1686 р.

Про якого історичного діяча йде мова? «Сподвижник Б. Хмельницького, полковник. Відмовився скласти присягу на вірність московському цареві. Підтримав курс гетьмана І. Виговського на незалежність від Москви, проте виступив проти Гадяцького договору (1658 р.), піднявши повстання на Правобережній Україні. Згодом заперечував зближення козацької держави з Туреччиною».

Іван Богун

Про якого історичного діяча йде мова? ....час освідчитися вам, що я вибрав для народу свого і самих вас... Договори... и уложив з королем шведським... І ми тепер уважати повинні шведів за своїх союзників, добродів і немовби од Бога посланих, щоб звільнити нас від рабства та поновити на найвищому ступені наші свободи и вольності...»? «Пошуки порятунку спонукали... до налагодження таємних відносин 13 супротивниками ами Москви. Він налагодив зв'язок з королем С. Левищинським та Карлом XII. ... вирішив опертися на стару

Іван Мазепа

Про якого історичного діяча йде мова? «...3 італійськими майстрами, яких є кілька в гетьманській резиденції, говорив італійською мовою... Привернув козаків до себе твердою владою, великою воєнною відвагою й розкішними прийняттями в своїй резиденції для козацької старшини... Він належить до тих людей, що воліють або зовсім мовчати, або говорити й не сказати». «...Великий славний муж, що залишився на старі літа без нащадків і з величезним майном, жертвував усім, щоб вибороти волю своїй Батьківщині. Він не зав

Іван Мазепа

Про якого гетьмана йде мова? «...При розумному посередництві могла б [Гетьманщина] прихилитися від турецької влади під високу руку православного монарха.... Дорошенка заслав у вічну неволю, Чигирин з усією цьогобічною Україною втратив, допустив пролитися християнській крові... Відтак дочекався крайнього занепаду й запустіння Вітчизни нашої..... «27 червня 1672 р. гетьманом став генеральний писар, один з донощиків на Многогрішного.., син священика з Правобережної України...».

Іван Самойлович

Про якого історичного діяча йде мова? «...у Криму його ім'я наводило такий страх, що орда щоденно пильнувала та була готова до бою... Tamapu цілком серйозно вважали його шайтаном і навіть своїх дітей, коли вони плакали і їх не могли заспокоїти, лякали. Він був чоловіком гожим, бойової вдачі, не боявся ані сльоти, ані морозу, ані спеки. Він був чуйним, обережним, терпляче зносив голод, був рішучим у воєнних небезпеках і завжди тверезим».

Іван Сірко

Про яке поняття йде мова? «У братських школах, академіях учні писали вірші, промови, а потім виголошували їх. Виконавці виходили на сцену й декламували текст, об'єднаний спільною темою. Шкільні вистави присвячувалися християнським святам, впливовим особам, важливим подіям. Вистава тривала досить довго, тому глядачам давали перепочинок, пропонуючи їхній увазі в перервах між діями спектаклю театралізовані сценки народно-побутової тематики».

Інтермедія

Такими словами аргументував полковник Іван Богун свою позицію щодо недоцільності укладання якого договору? «У Московщині панує найогидніше рабство. Там немає й бути не може нічого власного, бо все є власністю царя. Московські бояри титулують себе "рабами царськими". Увесь народ московський є рабом. У Московії продають людей на базарі, як у нас худобу. Приєднатися до такого народу це гірше, як скочити живим у вогонь...».

Березневих статей 1654 р.

Про яку угоду часів Руїни йде мова? «На стороні його королівської величності від Дніпра, що під Києвом, і... до Путивльського рубежу ніякого міста, ні волості... від нинішнього часу належати не буде... А внизу по Дніпру земля, що називається Запороги, і тамтешні козаки... мають бути під високою рукою обох великих государів... Місто Київ на сторону Речі Посполитої має бути віддане... через два роки, від нинішнього договору рахуючи...». «...розділили Україну навпіл і хочуть нашу отчизну, милу Україну, занедбати».

Андрусівський договір, 1667 р.

Про який договір йде мова? «... великий государ наш гетьмана Б. Хмельницького пожалує і щоб Війська Запорозького було 60000

Березневі статті, 1654 р.

Діяльність якої історичної постаті описує сучасник подій? «Військо наше розгромлено вщент... зрадник засновує нове князівство... Чернь, рада тому, що [він) оберігає її, відчиняє міста, уводить туди його як тріумфатора-переможця... Київ оголосив він своєю столицею... Орда стоїть проти нас... Воєводства Київське, Брацлавське, Чернігівське вважає своїми, погрожує Волині та Поділлю.....

Б. Хмельницькому

Про яку битву часів Руїни йде мова? гетьман І. Виговський, прийшовши до Сосновки на переправу, застав велике царське військо князя Ромодановського, і кілька годин біля переправи бій великий був...і багато люду царського полягло0..... «Я йшов, щоб звільнити з облоги пана Гуляницького, неспішно, чекаючи хана, і тільки той прибув, ми поквапилися, і ставши біля Соснівської переправи, застали там п'ятнадцять тисяч московитів... вони почали тікати, а ми... гнати їх аж до Конотопа..... «І там Гетьман Виговський зі всією

Битва під Конотопом, 1659 р.

Послу якої держави так дорікав Б. Хмельницький: « ...Я прийняв підданство не для того, щоб робити те, що скажеш... Я з польським королем перед тим бився, щоб вернути свободу козакам...»

В уривку джерела Б. Хмельницький звертається до посла Московського царства.

Домовленості з якою державою наведено в уривку? «Іван Мазепа, законний князь України, не може бути позбавлений влади у цьому князівстві до його смерті... стани України зберігатимуть всі вольності згідно зі своїми правами».

Домовленості між гетьманом Іваном Мазепою і шведським королем Карлом XII.

Про кого йде мова? «...випала доля "степового короля" - людини, яка надала перших організаційних форм козаччині, не підозрюючи, що через неповні сто літ його творіння захитає підвалини Речі Посполитої»?

Дмитро Вишневецький.

Що стало результатом прийняття козаками умов, висунених царським урядом? «...Жити запорожцям у місцях, де розорено в 1709 році їхнє житло. Користуватися їм промислами... Зберігати їм вірність престолу російському.... Бути їм в залежності від головнокомандуючого генерала в Малій Русі визначеного......

Заснування в 1734 р. Нової (Підпільненської) Січі.

В якому році відбулась ця битва? «Хмельницький, залишивши під Збаражем піше військо, з іншою частиною та з татарами вирушив на короля й непомітно підібрався до табору... На ранок знову розгоріласи битва біля Зборова...»

Зборівська битва, 1649 р.

В якому році був підписаний цей договір? «Щодо кількості війська, бажаючи вигідно використати своїх підданих, усвідомлюючи їх послуги для самого себе і Речі Посполитої, дозволяє 40- тисячний реєстр Війська Запорізького упорядкувати...». «Його королівська величність буде і далі жалувати посади громадинам шляхетського стану в Київському, Брацлавському та Чернігівському воєводствах. Чигирин має назавжди лишитися при булаві Війська Запорозького.....

Зборівський договір, 1649 р.

Про якого діяча йде мова? В якому році відбулась ця подія? Який гетьман сприяв цьому? «Року... місяця березня 22 дня прибув з Москви до Києва святійший патріарх єрусалимський іменем Феофан, і зупинився в монастирі Братському, і був прийнятий з великою честю духовними та світськими людьми. Того ж року, місяця вересня 3 дня, від'їжджаючи з Києва, святійший патріарх... поставив і висвятив на митрополію Київську чоловіка гідного й чесного...».

Йов Борецький, 1620 р. Сприяв Сагайдачний.

Про яку угоду часів Руїни йде мова? «Нехай не учинить ані султан турецький, ані хан татарський миру з королем польським і з царем московським, союзу дружества нехай не творить без відома та згоди нашого гетьмана і всього козацького війська...».

Корсунська угода, 1669 р.

Про яку угоду йде мова? «...Надалі козаки повинні будуть коритися виключно старшому, якого самі собі оберуть... Козаки мусять скласти правильні реєстри, які не перевищують 6 тисяч... 3 [цього числа 1000 або більше козаків, на розсуд коронного гетьмана і з відома їхнього старшого.., мусять перебувати на Низу за порогами і там виконувати свою службу...».

Куруківська угода, 1625 р.

Про яку подію йде мова? «Вважаю своїм обов'язком доповісти Вашій Величності, що до мене таємно прибув дворянин із Малоросії, який твердить, що його послали мешканці цієї країни, які доведені до крайнього відчаю російською тиранією. Він хотів би знати, чи на випадок війни вони зможуть сподіватися на протекцію Вашої Величності - в такому випадку вони спробують скинути російське ярмо......

Місія Василя Капніста

В якому місті відбулись згадані події? «Усесильною правицею Всевишнього Бога, задумом і старанням благочестивого князя Костянтина-Василя.., який звелів улаштувати дім для друкування книг, а до того ж і дім для читання дітей у своєму славному місті... І вибравши знавців божественного писання, грецької, латинської та руської мов, поставив їх навчати дітей. Із цієї причини надрукована ця книжка для дитячого навчання многогрішним Гоанном Федоровичем».

Острог

Про який навчальний заклад йде мова? «Нововведенням, яке невдовзі тріумфально увійшло в практику української освіти, стало вивчення трьох мов грецької, латинської та церковнослов'янської. Створення школи слов' "яно-греко-латинського muny було справжньою революцією в освітній православній традиції, уперше поєднавши на порубіжні греко- слов'янського культурного ареалу і католицької Європи візантійський Схід із латинським Заходом».

Острозька академія

Яку назву отримав цей документ? Яким роком він датується? З якою метою виданий? «Усім уніатам і неуніатам надається право вільного відправлення свого богослужіння, ремонтувати свої церкви й будувати нові... ...церква Св. Софії київська з підданими, що живуть навколо неї, повинна залишатися за неуніатами й митрополитом, що має посвяту від патріарха константинопольського; він, митрополит, за давніми правами й звичаями, повинен обиратися з-поміж руської шляхти духовними й світськими обивателями Корони [Пол

П. Могила «Пункти для заспокоєння руського народу», 1632 р. Мета - зняти гостроту міжконфесійного протистояння в суспільстві.

Про який суспільно-політичний акт йде мова? В якому році відбулась ця подія? «Прославлений пізніше як акт любові, братерства, пожертвування у дійсності цей сейм був ланцюгом насильства над чужими переконаннями, чужими правами, довершений тиском державної влади и тяжких політичних обставин...». «Ми, Сигізмунд Август, даною грамотою оголошуємо таке; на скликаному цьому сеймі закінчили справу (об'єднання) між князівством Литовським та королівством Польським в братерській любові і за згодою обох народів..

Перша цитата - уривок історичного твору М. Грушевського, дається оцінка Люблінської унії 1569 р. Друга цитата - із рішення Люблінського сейму про об'єднання Польщі та Литви 1569 р.

Про якого гетьмана йде мова? «Братовбивчі чвари, спори / Обертають край в руїну, / Ти зложив свої клейноди / І покинув Україну. /1 на чужині московській / Світлий муж наш погибає, / Був він "Сонцем на Руїні" / І таке ім'я в нас має.....

Петро Дорошенко («Сонце Руїни»).

Про якого діяча йде мова? «...Він дивився на козаків не лише під кутом зору їхніх особливих станових інтересів, а й як на потенційних рушив українського суспільства в цілому. Сам він об'єднав військову силу козацтва з політично слабкою церковною та культурною верхівкою України...».

Петро Конашевич-Сагайдачний

Про якого діяча йде мова? «Політичний, церковний, освітній діяч Речі Посполитої. 3 1627 р. - архімандрит Києво-Печерського монастиря. У 1632 р. домігся від королівської влади визнання вищої православної церковної ієрархії. Для підвищення культурно-освітнього рівня православних священиків заснував Лаврську школу...».

Петро Могила

Про якого історичного діяча йде мова? «...Життя гетьмана-емігранта підпорядковувалося єдиній меті переконати володарів європейських держав у потребі коаліції проти Росії.....

Пилип Орлик

Про яку верству населення Речі Посполитої йдеться в уривку з історичного джерела? «Король, побачивши, як добре вони з татарами б'ються, віддав їм для пристанища місто Трахтемирів, настановив їм гетьмана, прислав клейноди, всяких припасів військових, а за службу їм поклав по червінцеві.....

Реєстрове козацтво.

Про який період історії йде мова в уривках? «що козак, то був полковник, що сотник- то гетьман». «На Україні настала тепер лиха година. Було таке безладдя, що кожний робив, що хотів. Із заходу шарпали Україну польські війська, з півночі й від сходу - московські... а з півдня набігали турки й татари. До того * Україна розділилася на дві частини... На Лівобережній вибрали одного гетьмана, на Правобережній - іншого.....

Руїна

Про який період історії йде мова в уривку? «Нині цей край зруйнований, а війна, ніби гангрена, що все пожирає обернула найродючішу частину Європи на спорожнілі поля, зарослі бур'яном руїни, на покинуті жителями міста...»

Руїна (наслідки Руїни)

Про який історичний регіон йде мова в уривках? «Наші діди, батьки, брати і родичі, і ми самі поприходили з різних гетьманських і задніпрянських міст в Україну на закликання белгородських та курських воєвод, котрі запевняли нас царським словом не відбирати від нас наших вольностей. Вони веліли селитися нам, щоб ми захистили собою московські українські міста по Белгородській лінії в диких степах на татарських займищах.....

Слобожанщина

Які причини виникнення українського козацтва відображено в цитованому уривку? «Пани користуються необмеженою владою не тільки над їхнім [селян] майном, але також над їхнім життям...».

Соціально-економічні причини

Про яку причину Національно-визвольної війни сер. XVII ст. йдеться в уривку з історичного джерела? «Тутешні селяни заслуговують на співчуття. Вони мусять працювати власноручно й зі своїми кіньми три дні на тиждень на користь свого пана, а також сплачувати йому певну кількість...хліба, багато півнів, курей, гусей і курчат перед Великоднем, Трійцею та Різдвом...».

Соціально-економічні причини

Яку справу доручив Папа Римський польському королю? «Найдорожчому во Христі сину нашому Сигізмунду Ш, славному королю Польщі, папа Климентій VIII посилає привіт. Думаю, що не треба пояснювати, як близько ми беремо до серця спасіння руського народу. Зважаючи на важливість справи і нашу пастирську турботу, ми доручаємо справу твоїй величності і посилаємо наше апостольське благословення».

Укласти унію між католицькою і православною церквами

Поширення якої форми господарювання в XVI ст. спонукало сучасника зробити такий висновок: «Братія шляхетська, побачивши перед собою родючі українські землі, думала не про татар та козаків, а про нову здобич для польського плуга».

Фільварок

В результаті яко події це відбулось? «...З того часу великий князь став повноцінним суб'єктом міжнародного права, а Давньоруській державі відкрито шлях до налагодження й розширення плідних зв'язків, заснованих на принципі рівноправності, з багатьма європейськими країнами» Саме завдяки цьому акту він поставив Русь-Україну в рівень з іншими державами Європи, установив династичні зв'язки з Візантією...».

Хрещення Русі, 988 р.

Про які події Руїни йде мова? «Понад місяць тривала облога, місто запекло боронилося, ніби знало, доки стоятиме велична столиця гетьмана Богдана, доти й житиме віра в те, що минуться незгоди». «...Він [турчин] постановив спершу розорити війною Чигрин. На чолі військ виправив свого візира Ібрагіма-пашу і розстригу-венжика козацького Юрія Хмельниченка, який мав надію, що Чигрин з усією Україною... схилиться під турецьку владу, а його зволить прийняти собі за гетьмана...». «У другій половині серпня відбулися

Чигиринські походи, 1677, 1678 р.

Про яку подію часів Руїни йде мова? «А запорожці, як злії оси, не боячись нічого, з одними киями і ножаками лізуть і б'ють Сомкову старшину. Вирвали в Сомка бунчук і переламали надвоє, одняли й булаву, володарем якої став Брюховецький...».

Чорна Рада, 1663 р.


Kaugnay na mga set ng pag-aaral

Chapter 37, Caring for Clients With Central and Periphera.rtf

View Set

CA DMV Permit Test 2021 (100 Top Questions)

View Set

Adjetivos de nacionalidad que terminan en consonante (-l,-n,-s,-z) forman el femenino añadiendo una (-a) al masculino

View Set

Chap 4 Quiz, Volcano's and Igneous Rocks

View Set