Fotoszintézis
Fotoszintézis reakciója
6 CO2 + 6 H2O = C6H12O6 + 6 O2
Mi történik a sötétszakaszban?
A fotoszintézis másik szakaszában, a sötétszakaszban hidrogénszállító molekula , valamint ATP felhasználásával a szén-dioxid megkötése és redukciója zajlik. A több lépésből álló átalakulás elsődleges terméke szőlőcukor, amiből azután más vegyületek építőkövei (pl. aminosavak, zsírsavak) vagy keményítő, illetve cellulóz képződhet. A táplálékkészítő alapszövet sejtjeinek színtesteiből a szőlőcukor a szállítószövet háncsrészébe kerül, és a növény minden sejtjéhez eljut
Mi történik a fényszakaszban?
A fényszakaszban történik a fényenergia megkötése és kémiai energiává való átalakítása, pontosabban az ATP és a hidrogénszállító molekula képződése. A fényenergia megkötése a színanyagok, köztük a zöld színű klorofill, valamint a sárga karotin és xantofill feladata. A hidrogénszállító molekula redukciójához szükséges hidrogén vízbontásból (fotolízis) származik. A folyamat „mellékterméke" oxigén. A fényszakaszban termelt redukált koenzim és ATP a sötétszakaszban a szőlőcukor szintéziséhez használódik fel.
Milyen szervezetek sajátossága, hogy képesek megkötni a légköri szén-dioxidot és milyen vegyületeket tudtnak előállítani?
Autotróf szervezetek, szerves vegyületeket képesek előállítani.
A fotoszintézis első szakasza
Fényszakasz
Minek a kkémiai képlete? C6H12O6
Glükóz
Mi keletkezik a reakciók végén?
Glükóz s oxigén
Minek a kkémiai képlete? CO2
Szén-dioxid
A fotoszintézis második szakasza
Sötét szakasz
Minek a kkémiai képlete? H2O
Víz