FYZIOLOGIE ROSTLIN

Pataasin ang iyong marka sa homework at exams ngayon gamit ang Quizwiz!

Auxiny

Auxiny jsou významná skupina rostlinných hormonů, které již v malých koncentracích ovlivňují dlouživý růst rostlinných buněk.

Biogenní prvky

Biogenní prvky jsou prvky nezbytné pro život, tzv. životatvorné. Podle obsahu prvku v buňce se dělí na makrobiogenní (více než 1%), oligobiogenní (od 0.05% do 1%) a stopové (méně než 0,05%). Hranice mezi nimi je jen přibližná. Makrobiogenní - C,O,H,N,P,Ca Oligobiogenní - K,S,Na Stopové - Fe,I

Dvouletka

Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky, jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok pak vyprodukují semena a uhynou - patří tedy do tzv. monokarpických (jednou plodících) rostlin.

Etiolizace

Etiolizace je tvorba rostlinných orgánů bez působení světla

Gutace

Gutace aneb slzení rostlin je vyloučení většího množství vody, v které mohou být rozpuštěné minerální látky v kapalném stavu. To znamená výdej vody po kapkách pomocí hydatod. Rostliny gutují v přírodě ve vlhkém vzduchu, nejčastěji v noci a nad ránem, když teplota poklesne a vzduch je téměř nasycený vodními parami.

Haustoria

Haustorium (příchytné kořeny, stahovací kořeny) patří mezi metamorfózy kořene u parazitických rostlin. Haustoria jsou kořeny, které zarůstají do cévních svazků hostitelské rostliny. Zelená - napojeny na dřevo (živiny) např.jmelí Nezelená - napojeny na dřevo i lýko

Hypotonický

Jako hypotonický se označuje roztok, jehož osmotický tlak je nižší než osmotický tlak jiného (porovnávaného) roztoku.

Hypertonický

Jako hypotonický se označuje roztok, jehož osmotický tlak je vyšší než osmotický tlak jiného (porovnávaného) roztoku.

Izotonický

Jako izotonický roztok se označuje roztok, jehož osmotický tlak je stejný jako osmotický tlak jiného (porovnávaného) roztoku.

Kořenové vlásky

Kořenový vlásek je vstřebávací (absorpční) trichom, orgán rostliny, kořene, který se podílí na získávání vody a minerálních živin z půdy

kořenový vztlak

Kořenový vztlak je proces, jímž je vytlačována voda do nadzemních částí rostliny.

Mixotrofie

Mixotrofie je způsob výživy mixotrofních organismů. Jde o kombinaci heterotrofního a autotrofního či fototrofního a chemotrofního způsobu výživy. Příkladem mixotrofů mohou být řasy, některé bakterie a masožravé rostliny.

Mykorhiza

Mykorhiza je symbiotické soužití hub s kořeny vyšších rostlin. Může docházet buď k pronikání houbových vláken do kořenových buněk primární kůry, v druhém případě zůstávají vlákna jen v mezibuněčném prostoru.

Vodní deficit

Nedostatek vody

Nastie

Neorientovaný odvetný ohyb. mění se intenzita podnětu. fotonastie (rozevírání květů) termonastie (rozevírání tulipánů)

Saprofyt

Organismy, které živiny získávají z odumřelých těl jiných organismů a rozkládají je. Někdy se jim také říká komenzálové, destruenti, rozkladači

Tropismy

Orientované odvetné ohyby, zalezi na směru podnětu. fototropismy (slunečnice) geotropismy (+ hl. kořen; - stonky) chemotropismy (kořeny rostlin)

Osmóza

Pasivní transport, typ difúze molekul vody přes semipermeabilní membránu, osmotický tlak (tlak na membránu) vyjadřuje sací sílu roztoku.

Hemiparazit

Poloparazitismus (hemiparazitismus) je druh soužití mezi dvěma druhy (zpravidla rostlinami), při němž jedna čerpá z druhé jen anorganické látky (vodu, minerální látky).

Difuze

Prostá difuze - Látky přecházejí samovolně z prostředí, kde je jejich koncentrace vyšší směrem tam, kde byla dosud jejich koncentrace nižší. Nedifunduje jen jedna látka do druhé. Proces je pro látku a rozpouštědlo vzájemný.

Turgor

Rostlinám dává turgor jejich pevnost a tuhost, kdežto zvadlé rostlině právě chybí.

Gibereliny

Stimuluje mitózu, růst internodií a listů. Nestimuluje růst kořenů. Ovlivňuje aktivitu amylázy v klíčících obilkách, čímž zprostředkovává indukci klíčení.

Transpirace

Transpirace je výdej vody povrchem rostlin, respektive listem. Je ukončením tzv. transpiračního proudu, který vede vodu z kořenů cévními svazky do listů.

Plazmolýza

V hypertonickém roztoku buňka ztrácí molekuly vody, jež se pohybují přes cytoplazmatickou membránu ven, buňka se bude postupně scvrkávat, nastane plazmolýza.

Plazmoptýza

V hypotonickém roztoku se budou molekuly vody pohybovat do vnitřku buňky, buňka se bude zvětšovat, nastane deplazmolýza, pokud buňka zvětší svůj objem natolik, že praskne, nastane plazmoptýza.

Dormace

Vegetativní klid, snížení fyziologických funkcí ,fungování fytohormonů

Taxe

Vitální pohyb z místa na místo chemotaxe (chemické látky) fototaxe (světlo) geotaxe (gravitace) termotaxe (teplo)

Efeméry

Vývoj trvá několik týdnů (ČR - osívka jarní; pouštní rostliny)

Apoplastická cesta

apoplastická cesta = pasivní; voda jde mezibuněčnými prostory; 95 %; díky vzniklému podtlaku (při transpiraci)

Fotoperioda

dlouhodenní - delší fotoperioda (konec jara, léto) Krátkodenní - kratší fotoperioda (podzim) Neutrální -nezáleží

růstové kolerace

korelace = vzájemná souvislost/závislost,závislost růstu a vývoje jednotlivých částí,snaha o udržení celistvosti (např. řízek pouští kořeny) , nutné současné zastřihávání podzemních a nadzemních částí -regenerace -apikální dominance

Cytokiny

kořeny + xylém, urychlení dělení buněk , regenerace; tvarování plodů; zpomaluje stárnutí, zvyšování výnosů z obilí, produkce biomasy , zvládání stresových situací (okus, extrémní teploty)

ethylen

plynný hormon, který vzniká rozkladem chem. látek ven se dostává průduchy (může tak ovlivnit jiné rostliny),omezuje růst kořenů, prodlužování, urychluje dozrávání plodů (vpouští se do skladů s nedozrálým ovocem)

Adheze

přilnavost vody ke stěnám cév

Koheze

soudržnost, molekul vody, vzniká souvislý vodní sloupec

Symplastická cesta

symplastická cesta = aktivní; voda jde vnitřky buněk; je třeba energie; 5 %; užívá se, když rostlina netranspiruje

kyselina abscisová

tvoří se ve spících pupenech, semenech, hlízách, navozuje období klidu (= dormance),opad listů; tvorba zásobních bílkovin v semenech ,tlumí prodlužovací růst, urychluje stárnutí, brzdí metabolismus

Jarovizace

vernalizace (= jarovizace), snížení teploty za účelem kvetení (kaktusy), fotoperioda (= doba osvětlení)

Kapilarita

vzlínavost vody v úzkých cévách a cévicích

Holoparazit

čerpá vše, včetně organických látek

Regenerace

„obnova",fyziologická = přirozená obnova (obnova listů, sítkovic, ...) , patologická = uplatňuje se při poškození rostliny (vznik závalu při uříznutí větve, ...) , kalus - zacelené uříznuté části nediferencovanými buňkami


Kaugnay na mga set ng pag-aaral

Vander's Physiology 12 TQR (multiple choices)

View Set

Developmental Educational Psychology

View Set

IB Biology HL - likely long answer question responses

View Set

Phrasal Verbs in Use Advanced, Unit 43, Health and symptoms

View Set

HESI: Delegation of Nursing Management and Rationale

View Set

Lección 8: Estructura: 8.2, 8.3, y 8.4

View Set